NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. lOe Jaargang, No. 8951 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1»12 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: JMbIF Van 1—5 reSeIs 50 Cts*i iedere reSel meer 10 cts- Buiten het Arrondissement Voor Haarlem Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. cSïstreeld zSgsblad, 'vo'or Haarlem' I 1 i i 037)i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon inierc. 6229. tweede blad. Buitenlandsch Overzicht Tusschen Turkije en Montenegro Volgens berichten ui'1 TurkscUe bron heeft Montenegro 3i,000 man op de nopel worden de beweringen van de Montenegrijnsche regeering, betref fende de jongste grensincidenten, be slist tegengesproken. Ten aanzien van het verwijt, dat die gebeurtenissen liet gevolg zijn van Turkije's weigering om het verdrag, waarbij do grens wordt afgebakend, te bekrachtigen, wordt door de Tur ken opgemerkt, dat het ratificatie protocol ad referendum is geteekend en men vindt het betreurenswaardig, dat de door Turkije betoonde gema tigdheid te Cettinje als een bewijs van besluiteloosheid wordt beschouwd Hoewel Turkije zoo vredelievend .mogelijk is, zou er toch, wanneer de Montenegrijnen voortgaan met hun provocaties, een conflict kunnen ont staan, dat Turkije geenszins wenscht. Er is evenwel nog kans, dat alles zonder ernstig strijdgewoel afloopt. Men is althans aan 't onderhandelen. De gezanten van Montenegro en Oostenrijk brachten een bezoek aan den Turkschen minister van buiten- landsche zaken. Bovendien zegt een officieuze nota van de Montenegrijnsche regeering, dat de besprekingen tusschen Tur- kiie en Montenegro de hoop opwek ken, dat men tot een bevredigende oplossing zal komen betreffende de jongste incidenten. Toch komen er nog gewelddadighe den voor. Tc Velik bij Eurida ontploften twee bommen in het huis van een ambtenaar1, die gewond werd. Het huis werd ernstig beschadigd. De Arnauten en Montenegrijnen sloegen opnieuw aan het plunderen aan de Montenegrijnsche grens in de buurt van Berana. Een Turkschc troepenmacht, onder Djavic bc-y, is Buana binnengetrok ken zonder tegenstand te ontmoeten van de zijde der Montenegrijnen, die verdwenen waren. Uit Albanië. Officieel is de opstand geëindigd door 't toegeven der Turkschc regee ring. Maar Uit Saloniki werd geseind: 4 tot 50Q0 Arnauten, die van Ucskjoeb te rugkeerden naar Djakowa en Irek, bestormden daar de wapendepóts van de regeermg, plunderden deze uit en verdeelden de wapens en ammunitie onder elkaar. Daarna trokken zij naar de gevangenis en bevrijdden alle arrestanten. Vervolgens keerden zij naar hun dorpen terug. Ook hebben de Arnauten een aan val gedaan op Berafc en op Scutari. .Bovendien rukken zc op naar Velina. Turksche troepenafdeelingen, die den weg naar do stad Durazzo be zetten, zijn door benden Arnauten en Malissore» aangevallen. Een hevig gevecht had plaats in de nabijheid van Raspel. 40 Aanvallers werden ge wond. De verliezen der Turksche troepen zijn niet bekend. Op den spoorweg nabij Grasko zijn twee belsche machines ontdekt De crisis In Turkije. Dc mmistercrisis is weer voorbij. Halim Bey en Alidanish Bey zijn respectievelijk benoemd tot minister van justitie en binnenlandsche zaken. Het ministerie is thans geheel sa mengesteld uit vertegenwoordigers der partijen van Ililmi pasja en Kia- mil pasja. De oorlog tusschen Italië en Turkije Zondag vertrok een deputatie van de bevolking der door Italië in de Aegeische Zee bezette eilanden naar Rome, om daar de noodige stappen te doen in het belang van de toe komst der eilanden, zij zal een au diëntie aanvragen bij den minister van buitenlandscbe zaken en dezen een memorandum ter hand stellen. Hi,<rin zal worden verklaard, dat de bewoners in geen geval een her stel van de Oltomaansche souvereini- teit zullen dulden, aangezien zij over tuigd zijn, dat do Turken, niettegen staande alle mogelijke beloften, toch tot hun vroegere practijken zullen tc- rugkeeren. Naar gelang van liet antwoord.dat zij te Dome krijgen, zullen de afge vaardigden al of niet besluiten, ook de overige Europeeschc hoofdsteden te bezoeken. De Franschen In Marokko. Uit Casablanca wordt gemeld, dat kolonel Mangin een ontmoeting had met den khalief van Ei Ilibba en hem zijn kamp, vaandels en 7000 palronou afnam. In den ochtend hervatte kolonel Mangin zijn opmarscli om dc samen treffing met kolonel Joseph te bewerk steil'"en Ged-rende vier uren werd de troep van kolonel Mangin telkens aangevallen door troepenafdeelingcn van de khalief. Het gecombineerde vuur van artillerie en infanterie deed eindelijk de vijand afdeinzen; dc sa mentrekking werd onder gunstige omstandigheden voltrokken. De go- he"'n str .s thans vereenigd. Den eersten dag hadden de Fran- schch óén doode en drie gewonden den tweeden dag hadden zij 2 dooden en 22 gewonden. Negen Franschen van Manokesj, die een toevlucht had den gezocht bij El Glaoui, zijn door deze uitgeleverd aan don pretendent El Hilda, die El Glaoui uitdrukkelijk beloofde, hen te doen eerbiedigen en hen naar de kust te doen brengen. In de zóne van Zaeis dreef een af- decling van de colonne-Marchand de opstandelingen terug, waarbij dezen 2 man verloren. Een oorlogscorrespondent die de expeditie ten oosten van Fez bijwoont, maakt melding van een geval, waar uit blijkt hoe gevaarlijk het is, in dien bij een troep gebrek aan vuur- discipline heerscht, Kolonel Pein besloot, daar de af- deeling in een vrij hachelijke positie verkeerde, door een krijgslist den vij and tusschen twee vuren te brengen. Hij verborg een gedeelte zijner troe pen in het zeer bedekte terrein en brak daarna met de rest ophet laatste werd dadelijk door de verspie ders van den vijand opgemerkt, deze trok zich saam en maakte zich gereed do wegtrekkende colonne aan te val len, daardoor zich in do flank bloot gevende voor dc verdekt opgestelde artillerie en infanterie. Nog een half uur en de vijand zou onherroepelijk zijn prijs gegeven aan algehcele vernietiging. Daar valt plotseling een kanonschot: de bedie ning van een der verborgen stukken had de verleiding niet kunnen weer staan op een onder haar bereik ko mend troepje vijandelijke ruiters te vuren, zonder daartoe bevel te heb ben gekregen. Dc vijand werd hier door opmerkzaam gemaakt, begreep, dat hein een hinderlaag gelegd werd en veranderde van taktiek. Het slot was, dat dc geheele opera tie mislukte en dal de Fransclien bij het vallen van den avond, na groote verliezen te hebben geleden, onver richter zake in hun 's morgens verla ten stelling moesten terugkeeren. Generaal Liautey ontving van Mou- ly Youssef een telegram, waarin de ze zijn vriendschappelijke medewer king belooft aan het Fransche werk tot bevordering van vrede en voor- uilgang In Marokko. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Engèlsclie farm Fernau, in de nabij heid van Marakesj, door inboorlin gen is verwoest. De toestand in de omgeving van Fez wordt van dag tot dag kritieker. Men vreest, dat Fez van het verkeer met de buitenwereld zal worden afgesneden. Multerjj In Rusland. Volgens een persbericht uit Pe tersburg zal dc afkondiging van den staat van beleg niet beperkt blijven tot Kroonstad en Sebastopol, maar zal ook in andere havensteden deze maatregel toegepast worden. Een nauwgezet onderzoek is ingesteld, waarvan het resultaat echter geheim gehouden wordt. Toch is uitgelekt, dat er een centrale revolutionnaire marine-organisatie ontdekt is, die vertakkingen heeft in do meeste Rus sische havensteden en aan boord van dc groote schepen. Allirlii. DE OPSTAND OP TIMOR GE ËINDIGD. De Portugeesche gouverneur van Timor telegrafeert, dat de opstand der inboorlingen is gesmoord. De re bellen lieten 3000 dooden in den strijd, terwijl 4000 gevangen werden genomen. Alles is thans rustig 't Moet er evenwel nog al warm zijn toegegaan, dit toont de doodenlijst zeer duidelijk. Binnenland T\\ EEDE K AMER. SCHADE AAN BEZITTINGEN BIJ MANOEUVRES. De verschillende bepalingen van het ingetrokken wetsontwerp, betref fende de verplichtingen en bevoegdhe den van do militaire macht ten aanzien van grondbezitters en -gebrui kers en in het algemeen bij gelegen heid van militaire oefeningen, voor zoover noodig gewijzigd en aange vuld, vormen den inhoud van een thans bij dc Tweede Kamer ingediende wetsvoordracht. Haar doel en strekking is mitsdien de Bescherming van militaire oefenin gen, ten einde deze tot haar volle recht te kunnen doen komen en aldus ook in dit opzicht het hoogstbereikba- re nutiig effect t> verkrijgen van de cp de bevolking ten behoeve van de landsverdediging gelegde persoonlijke en finariciecle lasten. In overeenstemming met dit doel houdt het wetsortwerp in lo. het verbod om den marsch, do oefeningen of orde van militaire troe- pen te verstoren, of te belemmeren (art. 1) 2o. het verbod om militaire schiet en andere oefoi ingen te verstoren of te belemmeren (art. 2). 3o. regelen betreffende het gebruik van terreinen voor manoeuvres (art. 3 en 4) 4o. regelen omtrent de bekendma- j king van do oefeningen (art. 5). I 5o. regelen omtrent schadevergoe- j ding (art. 6, 7 en 8). I 6o. strafbepalingen. Nieuwe plannen der S-D.A.P. voor don Honden Dinsdag. Zaterdag lieeft het bestuur van de S D. A. P. vergaderd ter bepaling van do te volgen gedragslijn, na do weigering van den Haagschen burge meester, om toestemming te verke nen tot het houden vuu c-eu kiesrecht- optocht op den dag van de opening der Staten-Generaal. Onder het opschrift„Roode Dins dag, Een aanslag op ons rechtwerd besloten het volgende manifest te ver- si>reidcn De burgemeester van Dein Haag heeft ons de vergunning voor den op tocht op den Roeden Dinsdag gewei gerd. Geen redenen van openbare orde of algemeen belang hebben hem daar toe geleid. Want verleden jaar is ten duidelijk ste gebleken, dat door onzen optocht do openbare orde niet werd ver stoord in de meest volmaakte orde hebben wij, roet eerbiediging van de meest beperkende bepalingen, onzen optocht gehouden en heeft het Haag- sche publiek hem zien voorbijtrek ken. En de reden, door den burgemees ter opgegeven, dat hij niet elk jaar zulk een betooguig wenscht, berust op louter willekeur, heeft met het al gemeen belang niets tc maken. Wij hebben dan ook in zijne weige- ng le zien een terugkomen op zijne meer loyale houding van verleden jaaj: tot het standpunt, toen door Mi nister Heemskerk ingenomen bij zijne weigering, om dc deputatie ter aan bieding van het volkspetitionnciuoiit te ontvangen. Het blijkt, dat in de hoogere kringen is besloten, ons te verhinderen den Dinsdag van de ope ning der Kamers voor onze politieke rechten te demonstrecren. Tegen dezen aanslag op ons recht protesteeren wij uit naam der goti sche arbeidersklasse van ons. land. Het kiesrecht is voor het grootste doel aan haar onthouden om het tc ver krijgen heeft zij jaren lang vreed zaam en ordelijk gedemonstreerd. Niettegenstaande die groeiende bewe ging ten slotte met een adres aan de Regeering van 320.000 mannen en vrouwen is bekrachtigd, was de Grondwetscommissie nog te weinig overtuigd van den ernst der zaak, om zelfs tot 'een besluit in zake het kies recht te komen. Dit noodzaakt ons tot voortgezette, steeds krachtiger propaganda. Daar om wilden wij ook dit jaar den dag, dat de Kamers worden geopend, en aller oogen daarop zijn gevestigd, voor onzen eisch botoogen. Dit is ons recht. En dat men ons dit weigert, is een daad van grove willekeur en een hoon, onze volkomen wettige be weging, ja, de gansche arbeiders klasse aangedaan. Natuurlijk is dit onrecht voor ons geen reden, de voorgenomen meeting op Dinsdag 17 September niet te laten doorgaan. Integendeel hebben wij ge noog vertrouwen in u, arbeiders, 0111 te woten, dat gij genoeg gevoel van eigenwaarde, genoeg ernst in den strijd voor het algemeen kies recht hebt, om dezen herhaalden kaakslag, uwe klasse toegebracht, te beantwoorden met nog veel drukker ■bezoek dier meeting, dan wij reeds vei wachtten. Kunnen wij, zonder in openlijk verzet te komen met de overheid en hare geweldmiddelen, thans geen op tocht houden, men kan ons niet ver hinderen, op andere wettige wijze lo dernonstreeren. De- publieke straat is. ook zonder weigering, nu eenmaal vrij, ook voor ons, óók open den Dinsdag der Kamer opening, en van dio vrijheid zuilen wij dan ook ge bruik maken, en wel, nadat de Ko ninklijke optocht is geëindigd. In drommen van duizenden wach- :n wij u. van uw teeken als kies- rcohibetooger voorzien, te 12 uur op het meetingsterrein. De meeting wordt om half twee gesloten. Tegen half drie hopen wij u, met ons, aan wezig te zien, zoo mogelijk op. anders rondom het Binnenhof, om daar te gen het uur, dat de Tweede Kamer hare werkzaamheden begint, te be- toogen voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, bij de Grondwet gewaarborgd zonder eeni- ge verzwakking of vervalsching. Arhfi'ders Wij rekenen op u! Vooral ook op onze Haagsche kameraden, die wij allen tot deze demonstratie oproepen. Het gaat er pm, thans te toonen, dat gij daden van willekeur en onrecht niet zonder protest laat voorbijgaan. Allen op naar den Roeien Dins dag VIJFDE INTERNATIONAAL CON GRES VOOR VERZEKERINGS- - WETENSCHAP. Het op 2 September te Amsterdam te houden Vlkle Internationale Con gres voor Verzekeringwetenschap be looft zeer druk bezocht to worden. Het aantal bezoekers zal minstens 400 bedragen, terwijl bovendien ongeveer 150 dames uit het buitenland van de gelegenheid zullen profiteeren ons land te leeren kennen. In het geheel zullen 25 verschillende landen verte genwoordigd zijn. Verschillende re- geeringen en wetenschappelijke ver- eenlgingo» hébben het voornemen te kennen gegeven gedelegeerden te zen den Het congres zal tot 7 September duren. Het ligt in voornemen van den Prins den Beschermheer van dit congres de openingsplechtigheid met Zijne tegenwoordigheid te vereeren. ONTPLOFFING. Tijdens het bijvullen van een ben- zinereservoir boven een motor voor electriseh licht in het Jachthuis aan den Zijpschen weg bij Arnhem ont stond een ontploffing die een begin van brand veroorzaakte dat spoedig kon worden gcbluscht. Er had zich tijdens het vullen bezfnedamp (die zwaarder is dan de lucht) in de om geving met den in beweging zijnden motor verzameld!, de damp was in aanraking gekomen met de electri- sche vonk van den motoi' en zoo werd een ontploffing veroorzaakt. Niemand bekwam letselt HOFBERICHTEN. De voor den dienst ten Paleize Het Loo aanwezige hoeren worden ver vangen door llr. Ms. eersten, adju dant en sous-chef van het Militaire Huis generaal-majoor Baron Van Tuyll van Scrooskerken, kamerhee: jhr. Van Geen en ordonnans-officier baron Van Voorst tot Voorst. SCHRIJVERS BIJ POST EN TELEGRAAF. Te Amsterdam is opgericht de Bond van Schrijvers bij Posterijen en Tele grafie. Op de statuten werd do Ko ninklijke goedkeuring verkregen. EEN NIEUW CHRIST.-HISTORISCH WEEKBLAD. In een te Zwolle gehouden verga dering van afgevaardigden en be langstellenden uit het hoofd-kiesdis trict Ommen en Omstreken is defini tief besloten een Christel ij k-Histo- risch weekblad uit te geven voor Twente. Onze Lachhoek VOORKOMEND! Lieve schoonmama, 'k heb een verrassing voor u. Ik zal u in uw huis een telefoon laten aanbrengen dan behoeft u niet meer zoo telkens hier le komen. IN EEN VERTROUWELIJK OOGENBLIK. Zij (verloofd): Ik moet jc een kleine bekentenis doen, lieverd ik ben een paar jaartjes ouder dan ik je zei. Hij: lk ook, schat; ik verdien iets minder, dan ik je opgaf. SLECHT GETROFFEN? Mevrouw Leeman En hoe hebt ge u in Venetië geamuseerd? Mevrouw Snugger: Ach, we zijn maar éen nacht gebleven, de stra ten waren allemaal overstroomd en je zag iiaast overal schuiten. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE EINDHOVEN. Men meldt uit Eindhoven aan da ,N. Crt." Naar aanleiding van vergiftiging in Eindhoven en omstreken door 'het eten van gerookt paardenvleesch, zijn enkele monsters hiervan aan het Cen traal Laboratorium te Utrecht ten on derzoek gezonden. Gebleken is, dat dit vleesch paratyplius-bacillen be vatte. De gezondheidscommissie voor Eind hoven c. a., waarschuwt thans tegen jebruik van dit jiaardenvleesch. af komstig van Van Esch, uit Den Bosch en raadt aan, daar waar zulk vleesch voorhanden is, dit te vernietigen. SCHEPEN GEZONKEN EN EEN BRUG VERiNIELD. Zaterdag sloeg het hoog gewassen water van de Maas eenige palen weg bij het landhoofd dor schipbrug van Hedel, waardoor drie schepen zon ken en het verkeer over dio brug werd gestremd. Dit geschiedt thans per veerpont. Dinsdag hoopt men met het slaan van een noodbrug go- reed te zijn. R ATTENVER DE LGIN G. Het totaal aantal ingeleverde dood® rutten te Noord-Soharwoudo, Oud- Karspel ©ri Zuid-Scharwoude, be draagt thans 5500, eeu oogst van nog geen twee maanden 1 DE UITKEER1NGEN UIT DE BE DRIJVEN TE AMSTERDAM. Naar B. en W. in de begrooting ma- dcdeelen, is liet alleen mogelijk ge weest de begreoting zonder belast ing- vorliooging sluitend te maken, door hoogere bijdragen der bedrijven. Zoo wordt voorgesteld de uitkeering der gasfabrieken te brengen op ƒ1.560.000 (voor 1912 was 1.100.000 toegestaan), die van dc tram op ƒ300.000 (1912 100.000) en die der electriciteitswer- ken op ƒ450.000 (1912 350.000). BRANDEN. De boerderij van den koemelker G. K.. le Martenshook, is afgebrand ten gevolge van hooïbroei. Te Lochem is het huis van den heer II.. in het villapark Berkeloord, met inboedel en al door brand vernield. Het huis was gedurende den nacht onbewoond. Oorzaak onbekend. Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Lit het Engelsch, dour A. WILSON BARRETT. 26) Mr. Wise, zei hij, na eon oogen- blik, koel, als u en... die vriendin, mochten denken dat iets, wat u mocht ontdekken het minste verschil zal brengen in mijn persoonlijken toe stand, of de relatie tusschen nnj en die vriendin tot de vroegere verhou dingen zal kunnen terugbrengen, praat u dat dan uit het hoofd, nu dadelijk en voor eeuwig. De heldere oogen van Justus sloten zich half. Maar Dr. Farge's moordenaar begon hij. Als de moordenaar van Dr. Far- gc morgen werd gepakt, zei Fairfax, terwijl zijn oogen zich in het oneindi ge verloren, en opgehangen, zou alles voor mij eu haar nog hopeloos zijn. Zijn toon greep Justus aan, terwijl zijn voorhoofd zich rimpelde. Werkelijk, rar. Fairfax, begon hij aarzelend, nauwelijks wetende, wat te zeggen. En, vervolgde Fairfax snel, de moordenaar van dien armen dtommel zal niet gevondeu worden. Hij is daar veel te slim voor. Bovendien, vervolg de hij, opstaande en de kamer op en neer loopende: Zijn moordenaar lk ben zijn boordenaar Stil toch, mijn liter Fairfax riep Justus, angstig rondkijkende, doch Carl weerde hem af. Word ik niet voor deze misdaad opgehangen en verdien ik niet dui zendmaal, om gehangen te worden De jonge man was wild geworden, zijn oogen schitterden en zijn nagels drongen diep in het vleesch van dc hand Justus bracht zijn hand naar de plaats, waar zijn bakkebaarden geze ten hadden. Maar u zult niet veroordeeld wor den, zei hij snel, en natuurlijk zult u niet opgehangeu worden. Hoe kunt u zoo roekeloos spreken, waarde heer, en die arme jengo die beste vriend van u, die zoo angstig voor u is on voortdurend om u weent. Verdient, om opgehangen te worden Maar hoe kunt u dat verdienen. U bent geen moordenaar Carl Fairfax zweeg plotseling. Toen in één sprong, was hij naast Justus en greep zijn pols, met lijkbleek ge laat en woeste oogen. Ik b e n een moordenaar, zei hij. HOOFDSTUK XXIV. Een bekentenis. Justus viel bijna achterover van verbazing. Hij beproefde te glimla chen, doch de blik in de oogen van den jongen man deed hem stómmen. Een moordenaar gaapte hij, verschrikt, want dezen keer zag hij, dat de jonge man werkelijk meende, wat hij zeidc. U vermoordde Dr. Far- ge werkelijk Fairfax schudde het hoofd. Neen, zei hij heescli, hoewel, mis schien was ik de onschuldige oorzaak tot zijn dood. Maar ik ben toch een moordenaar. Want ik heb een mensch vermoord. Justus greep de stoelleuning vast. Wel, wel, mompelde hij, bijna be wusteloos. En toen Dit zal haar dood zijn. Carl Fairfax rees op, doodsbleek, trachtte zich to herstellen en zakte toen plotseling ineen. Ach, schreeuwde hij, zich in een stoel latende vallen en zijn hoofd tus schen de handen verbergende. Waar om kwam u hier Waarom noemde u haar? Waarom liet u beiden mij niet hier om te sterven, te worden opge hangen W aarom moet ik altijd meer kwellingen ondergaan Ja, ik ben een moordenaar. Oh. wat kan het mij schelen, riep hij, toen Justus ver schrikt den vinger op den mond leg de, ul hoort de gelieelo gevangenis (mij. I.aat mij het zeggen en het ondei- gaan. Wat doet liet ertoe, waarvoor ik word opgehangen den moord, dien ik bedreef, of dien waaraan ik onschuldig ben Wat doet het ertoe. I hoe het met mij afloopt, met een on- 1 gelukkigen drommel Ach, zij zond u naar mij toe zij kon het niet begrij pen. Zal ze het nu kunnen Justus staarde hem aan, een wei nig verschrikt door do uitbarsting, terwijl zijn verstand hem zeide „Wedderburn 1" De jonge man ging woest voort Zij denkt, dat ik gek hen. Ik ben gek geweest gek om niet verder te spreken. Maar ik kon het haar niet zoggen, kon het haar met laten we ten. Gek, die ik was Ik nam de kans waar. Er was geen hoop voor mij, geen vrede. Ik vond geen rust. Ik kon haar hand niet aanraken. Wel, ik meende, dat het beter was, haar te la ten denken, dat ik den moord begaan had, waaraan ik wist, dat ik onschul- dig was, in plaats van haar do mis daad le vertellen, die ik bedreef. Toch wist ik, dat ik het zou moeten vërtel- Ion, dat zij bet moest weten. Welnu, het. oogenblik is nu gekomen. En ik zal bekennen. Justus keek don jongen man ern stig en vol eedachtan aan. Zeg mij alles, mr. Fairfax, zei hij, en denk er aan, wat uw vriendin u schreef, die hoop is nooit dood. Carl Fairfax laclile bitter. Hoop riep hij uit, u zult hooren wat er voor hoop voor mij is U zult me zeggen, of er hoop is, a!s ik u al les verteld liad. Luister, mr. Wise. Toen ik jong was, werd ik als een wees met veel geld achtergelaten, en niemand om op mij to letten, om te zien of ik goed of slecht deed. Ik groeide lichtzinnig op en leidde een dienovereenkomstig loven. Ik was niet slecht. Ik deed nooit iemand op zettelijk kwaad. Ik was uiemand's vijand, behalvo mijn eigen. Sommi gen zullen u zeggen, dut mijn soort van de slechtste is. Natuurlek kwam ik tot alle ondeugden, waarin een man van dien leeftijd geraakt, dobbelen, schulden, geldschieters. Ik maakte, ongelukkig genoeg, gemakkelijk vrien den. Ik was, wat j-j noemt, populair het slechtste wat er bestaat voor een jongmensch. Ei keien van mijn vrien den waren goede, anderen slechte. De sleahten en mijn schulden, voerden mij naar nog slechteren. Een jong mensch in moeilijkheden, zonder ster ke vrienden, om hem te leiden, komt in slechte handen, lk ook. Hij wordt zorgeloos. Hij kan langzamerhand 't goede met meer van het slechte on derscheiden. Ik ook. Onder de kennis sen van het slechte soort behoorde een man, genaamd Rike.... Justus knikte. Ja, Rike. zei hij. Fairfax keek hem snel aan. Deze man was mijn slechte ge nius. Niet dat zoor man mij had kun nen benndeelenals ik maar anders geweest was, maar ik was, zooals ik en hij was slimmer dan ik. IIij maakte zich nuttig voor mij. of scheen het te doen .Hij bezorgde mij geld, als ik het noodig had, en hij hielp mij, of scheen mij te helpen, uit mijn moei lijkheden. Hij was, dat weef ik nu, een schurk, een schoft, maar li ij deed zich niet zoo voor. IIij was gedienstig en welbespraakt. Onder anderen stel de hij mij voor aar. een geldschieter, Wedderburn gei.aamd, die in Hol- born woonde. Wedderburn ja, ja, knikte Ju» tus, aandachtig luisterende en den jongen man aankijkende. Deze man, een oud heertje, ver volgde Fairfax, was zooals alle geld schieters, waar ik mee te maken had, maar in zijn hart was hij niet zoo slecht als hij leek. Achter een ruwe, cynische manier van doen, verborg hij een vreemde merischlievendheid en teederheid, en hij hield van mij. Het was de natuur va a den man, om zijn klauwen om mij heen te slaan, en hij kon nnj, evenmin als zijn andere klan ten laten ontsnappen maar toch spaarde hij mij soms, soms was hij

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5