SPORT EN WEDSTRIJDEN in,Haarlem's Dagblad. Orloket. Voitbal. DE UITSLAGEN. Verschillende seriewedstrijd en heb- l>on Zondag al plaats gehaxl. Ten eer ste dio van R. A. P. De verslagen or- van vinden onze lezers hieronder. De uitslagen waren Haarlem—H. B. S., 4—2. U. D.Hercules. 10. II. F. C—Sparta, 3—1. De Haarlemsche elftallen hebben dus hun seizoen verdien stel ijk inge zet. Ook H. F. C. al vermindert de waarde der overwinning wel wat door de onvoltallig- en onvolledigheid der Spartanen. De ,,M. Ct." meldt de volgende re sultaten van de Concordia-seriewed strijden en van die te Nijmegen Seriewedstrijden te Delft V. O. C. II—R. F. C-, 3-L V. u. C—V. F. C., 5-0/ wegens piot opkomen. I). O. S.—Olympia, 6—0. ExcelsiorXerxes. 32. Te Nijmegen D. F. C.YVilholmina. 10. Go ahead—G. V. C., 2—1. (Een half uur verlengd). D. F. C.Go ahead, 40.. Vitesse—Quick N., 32. Internationale wedstrijden Beerschot A. C.V. O. C., 1—3. Manstrichtsche V. V.—Racing Club de Bruxelles, 44. SERIEWEDSTRIJDEN VAN R. A P. Tijdens haar jubileums-feestviering hoeft R. A. P. een eereronde uitge schreven voor de eerste klussers, waartegen de club in haar goede da gen kampte. Zondag is de la ronde gespeeld. Niettegenstaande den velen regen der laatste dager- is het veld in goede conditie, allee i nogal glad. Om elf uur Zondagmorgen neemt de wedstrijd HAARLEM—H. B. S. onder leiding van scheidsrechter Groothoff, een aanvang en stellen de tlftallen zich als volgt op Haarlem: Scholte, Koster, Wilhelm, S. Veen. Healy, Bouwmeester, Bakker. Houtkoper, Oostenbroek, .T. Haak, Hordijk. H. B. S. Bouman, Roskott. V. d. Sprong, Jansen, Ter Laar, Synja, Boutmy, v. Tiel, V. d. Wilde, Valkenburg, Tretsenburg Reeds tamelijk veel publiek is aa: wezig en precies elf uur trapt Haarlem af. Het lyxwlgfbroekte vijftal onder neemt direct een aanval, die op niets uitloopt. Het begin bestaat meer uit mistrap- pen en glijden, dan uit voetbal. Dit duurt evenwel niet lang. Spoedig voe len de spelers zich weer thuis op het groene veld, en er ontwikkelt zich een vlug spel met Haarlem in de meerder heid. Goed con.bineerend kernen de roodbroeken steeds opzetten en bron- gen het 11. B. S.-doel in gevaar, maar Boutmy, Tretsenburg en Synja weten van geen wijkeu. Keurig speien Bakker, Houtkoper en J. Haak samen en hel duurt dan ook niet lang of met een mooi schot scoort Houtkoper Haarlem's eerste doelpunt (1-0). Dit is het sein voor H. B. S. om fa natiek aan te vallen, en het Haarlem- doel wordt belegerd, maar Healy en de backs zijn in goede conditie en we ren voorloópig alles. Plotseling ech ter breekt Jansen door en scoort on houdbaar, den stand op 11 brengend. Nu is het weer de beurt voor Haar lem en niet mooi samenspel, besloten mot een goed schot, hergeeft Jur .I-Iaak Haarlem de leiding (21). Spoedig daarna is het eerste half uur verstreken. lntusschen is het prachtig zomer weer gewordeu en in drommen komt het publiek op het veld. Nu tien minuten pauze verschijnen do spelers weer in het veld en als op nieuw begonnen is, komt H. B. S. on stuimig opzetten. De roodgebroektc achterhoede laat zich echter niet over rompelen en langzaam maar zeker neeint Haarlem weer de overhand. Oostenbroek krijgt een prachtkans om i scoren, maar 9Chiet hoog over. Even later herstelt dezelfde speli echter zijn fout, door met oen hard schot de leiding der Haarlemmers te vergrooten (3—1). Dan wordt hot spel weer meer verdeeld. Bij een der H. B. S.-aanvallen, komt Roskot zeer onge lukkig te vallen, met het gevolg, dat hij een spier van de knie scheurt en het veld moet verlaten. Voor H. B. S. een leelijke tegenv lerl want Roskott is haai- beste voorhoedespeler en zal nu voorloo- pig niet meer kunnen spelen. Een mament van vorslappiug in de II. B. S. gelederen geeft Houtkoper de gelegenheid om met een onhoud baar schot de leiding te vergrooten. (41). Alles zet H. B. S. er nu op, om nog een goal te bemachtigen. Voorloopig eohter baat het haar weinig, want de Haarlemsche achterhoede staat pal. Toch ontglipt het Haarlem-doel een maal ternauwernood aan het gevaar, als een goed schot van Synja tegen de lat terugspringt, H. B. S. is nu steeds sterker, het resultaat kan niet uitblijven en uit oen scrimmage scoort Van der Sprong Jr. het tweede punt voor H. B. S. Spoedig hierna is liet echter tijd en heeft Haarlem welverdiend met 4—2 gewonnen. Bij H. B. S. noom ik Trotsenhurg, Synja, Boutmy, Bouman en Roskott als de besten, terwijl bij Haarlem de rechterwing, J. Haak, Healy en de beide backs in goede conditie warén. Scheidsrechter Groothof/ floot als altijd uitstekend. U. D.—HERCULES 1—0. Tegen 1 uur koinen U. D. en Her cules in het veld. Aangezien Hercules met vier ongerechtigde spelers komt, wint U. D. met 50. Toch spelen de elftallen een friend- ly-game. Het is een zeer saaie vertooning. Met rust is de score nog blank. Daar na gelukt het U. D., door v. <L Veg- te de leiding te nemen. (1—0.) Deze stand blijft tot hot einde onveran derd. De laatste wedstrijd van den dag is: H. F. C.—SPARTA, 3—1. onder leiding van scheidsrechter v. Bisselick. Als om twee uur het aarwangssig- naal klinkt, hebben do elftallen zich als volgt opgesteld: H. F. C.: H. v. d. Weerd, Bolide, la Bastide, de Klerck, L. Verwey, jhr. v. Spengler J. v. d. Weerd, Laan, Ten Cata, M. en J. Francken. Sparta: Jurgens, Poortman,*Tesdhmacher, v. Dalsum, Boerdam, Niepoort, v. d. Meulen, De Bruin, Swarttouw, v. Driel. H. F. C. telt eendge invallers, maar Sparta bomt zeer slecht uit, nl. met 10 man, waaronder vele Invallers. Een ieder verwacht een gemakkelij ke overwinning van 11. F. C. Direct na den aanvang ovenwei blijkt dit iniel zoo te zullen zijn, want de Spar tanen werken als paarden en blijken niet van plan, zich spoedig gewonnen to geven. Het eerste gevaar komt van de zijde van H. F. C. De gebroeders Francken en Ten Cate zijn in puike conditievooral Mannus is bijzonder handig en glijdt als een aal steeds door de verdediging heen. Uit samenspel van Ten Cate en Mannus bezorgd eerstgenoemde met een harden schuiver li. F- C. do lei ding (1—6). Sparta zet er nu alles op om gelijk te maken. Nu wordt de H. F. C.-ach- terhoede aan den tand gevoeld, maar voorloopig staat zij nog pal. Vooral ir'IL van der Weerd doet eenige malen verdienstelijk work. Toch is de pres sie te groot, en het duurt dan ook niet lang, of Poortman brengt met een onhoudbaar schot de partijen op ge lijken voot. Nu ontspint er zich een vinnige strijd om de leiding. Toch is II. F. C. iets in de meerderheid. Mooie aan vallen, geleid door Francken en Ten Cate, levoron echter door goed verde digen der Spartanen niets op. Wol forceert II. F. C. eenige corners, maar zonder resultaat. Tot de rust blijft de score dan ook onveranderd (1—1). Na de rust krijgen we weer een aar- digen, spannonden strijd te zien. Bij oen der II. F. C.-doovbraken •wordt Do Bruin duchtig in het nauw gedreven. Hij speelt onhandig op VaD Driel terug, en de hal rolt kalm langs den keeper in het doel (21). Door dit gelukkige doelpunt heeft H. F. de leiding. Steeds blijft H. F. C. aanvallen. Ook de rechterwing gaat zich roeren. Eu weer komt uR mooi samenspel van Mannus en Ceos de derde goalnu op zeer mooie en handige wijze door Mannns gemaakt Nog probeert Sparta op te halen. Nog cenig heen en weer getrap, en dan is het tijd en heeft H. F. C. wel verdiend gewonnen. Bij Sparta waren Van Dalsum en Boerdam de lasten. Bij II. F. C. noem ik speciaal Man nus Franoken on Ten Cate, die uit stekend speelden. Verder was het spel van L. Verwey en La Bastide goed, terwijl kcopor Van der Weerd een betrouwbaren indruk maakte. Met dezen wedstrijd is de dag afge- loopen. De ontmoeting II. V. V.R. A. P. zal op Koninginnedag gespeeld worden, en de winner hiervan komt den lsteu September tegen Haarlem uit. H. F. C. speelt a.s. Zendag eerst tegen U. D. HEEMSTEDE I—E. D. O. L Vriendschappelijke wedstrijd. Om ruim 2 uur vangt deze vriend schappelijke match aan, onder lei ding van don heer J. van Tongeren. Beide elftallen komen met een paar invallers. Na cenig overwicht van E. D. O., beginnen de Heemstedere wat aan 'elkander te wennen en weten door goed samenspel aan de verdediging van E. D. O. volop werk te geven. Twee corners leveren niets op. Einde lijk gelukt het N. N., met een onhoud baar schot in den rechterbovenhoek aan Heemslede de leiding te geven. (1-0). Nadat afgetrapt is, gaat de rechter wing Van E. O. er van door, een prachtvoorzet, die in een goal wordt omgezet, brongt don stand gelijk. (1-1). Van belde zijden wordt forsóh ge speeld, met Heemstede bijna gedurig in de meerderheid. Toch denken we E. D. O. de leiding te zien nemen, als de keeper van Heemstede eendge me ters van het doel in het gras ligt, en men met den bal bij het doel is, maar Klashorst is vliegensvlug iü het doel gesprongen en weet een goed gericht schot er uit te trappen. Na lang lobben om de achterhoede van E. D. O. te passeereoi, wat bij Luïjken niet zoo gemakkelijk gaat, heeft N. N. eindelijk succes, en met een schot zooals we dat van hem ge wend zijn, bezorgde hij Heemstede weder de leiding. (2—1). Als E. D. O. nog eenige mooie kan sen gemist heeft, of de verdediging retour gezonden heeft, is het Tanger man, die voor No. 3 zorgt, door met een kei langs den grond den keeper geen kans te geven. (3—1). Direct daarna klinkt het fluitje voor half time. Na de rust saat Stputen bij E. D. O. ia 't doel. Heemstede moet nu tegen wind en zon ln spelen, en is dan ook ©enigen tijd ingesloten, alleen de backs van Heemstede zijn het strui kelblok voor E. D. O. Als Heemstede zich weder wat losgewerkt heeft, gaat het spel vrijwel gelijk op. Als E. D. O. een corner forceert, wordt die zeer goed genomen, er ont staat een schermutseling voor 't doel, een effectbal komt juist op de knie van Timmermans en belandt in het doel. (3-2). Om beurten worden nu de beide goals in gevaar gebracht. Terwijl de keeper van E. D. O. op zijn knieën ligt krijgt hij juist ©en bal in zijn han den. Tange»man krijgt een paar mooie kansen, maar schijnt wat bang in de voorhoede. Als back presteert hij meer. D. van der Horst staat nog al eens buiten spel. Eindelijk gelukt het E. D. O., gelijk te maken, maar de goal wordt ge annuleerd wegens buitenspel. Het laatste oogenblik valt E. D. O. een corner ten dool, deze word zeer goed genomen (daar hebben de E. D. O.-spelers slag van en mot een mooi schot zit No. 3. Als daarna afgetrapt is, klinkt het eindsignaal en is de uitslag oen gelij k spel, wat zeker door beide partijen verdiend was. Hoewel er door sommige spelers wel wat te forsch gespeeld werd, had de wedstrijd een zeer aangenaam verloop en was voor beide clubs oen goede oefening. Cricket. HAARLEM II KAMPIOEN Haarlem II, dat dit jaar voor het eerst in den N. C. B. (reserve eerste klasse) is uitgekomen, heeft haar sei zoen Zondag mooi besloten, door het kampioenschap te winnen. De Haar lemmers wonnen Zondag met innings en runs vau Rood en Wit II, terwijl hun eenige concurrent voor de eerste plaats, 's-Gr. C. C. II, met 55 rums van Volharding II verloor en daar door op de tweede plaats eindigt. NED. CRICKETBOND. Do 1ste klasse wedstrijd Volhar ding— s-Gr. C. C. is Zondag niet door gegaan. HILV. C. C.— ROOD EN WIT. Rood en" Wit heeft haar laatstcn competitiewedstrijd Zondag te Hilvor- sum gewonnen, met innings en 7 Hilversum begint met een pover totaal van 56 (Vonck 14) waarbij Rood en Wit's captain Posthuma 7 wickets voor 16 runs neemt. Daarna is de Haarlemsche innings niet zoo succesvol als men van Rood en Wit kan verwachten. Als er 113 runs bijeen zijn is 't heele Haar lemsche tearn aan bat ge weest (Van Gogb 28, Kool 20, jhr. W. van Spengler 17 not out) Van Booven neemt 5 voor 57. Hilversum gaat nog eens naar de nïit, en maakt nu nog minder. Voor 50 runs is de heele innings afgeloo- pen (Cremers 12). Posthuma is met 5 voor 15 weder de held van den llaar- leraschen aanval. Rood en Wit wint dus met innings en 7 runs. Reserve eerste klasse. HAARLEM II—ROOD EN WIT II. llot Haarlemveld schijnt absoluut niets van den rogen te lijden hebben gehad en is dan ook kurkdroog. Do Spanjaardiaanbewonars gaan eerst batten en verdwijnen allen als sneeuw voor de zon. Boeljon noemt met zijn twee eerste ballen al twee wiokets. Alleen Davidson weet 5 runs te ma ken on het totaal wordt 9. The Pain ter was moordend en nam 5 voor 5. Haarlem, maakt dan 84, waarvan Schoemaker met 40 en Bruynsteen met 25 wel het leeuwenaandeel had den. Mr. Pleyte nam 7 wickets voor 35 runs. Rood en Wit gaat nogmaals in brengt het nu tot 43 waarvan alleen Pleyte met 11 dubbele cijfers haalt. Boeljon was zeer snel en nam 6 voor 16. Haarlem II wint dus met innings en 32 runs en is dus, als „de Haag- sche 11" gewonnen heeft, met de Ha genaars de candidaat voor het kam pioenschap reserve le klasse. De scores zijn: RoodenWlt. le innings. Mr. Pleyte b. A. Maas 2. Koolhoven b. the Painter 0. Reydon, b. Boeljon 0. Kervel, c. Har tog, b. tlhe Painter 0. Davidson bowled the Painter 5. Julian bowled Boeljon 0. Droste c. Kreunen b. Boeljon 0. Tiel, bowled the Painter 0. Eland not out 1- Extra 1. Totaal The Painter 5—5, Maas 1—0. Boel jon 23. 2© inning3. Mr. Pleyte c. Hartog b. Boeljon 11. Koolhoven bowled Boeljon 0. Reydon bowled Boeljon 4. Kervel l.ib. u. Boeljon 0. Davidson bowled the Painter 2. Julian bowled Boeljon 9. Droste bowled the Painter 0. Tiél hot out 7. Eland bowled Boeljon 3. Extra's 7. Totaal 43. Boeljon 6 voor 16, the Painter 2-20. Haarlem le. T. Schoemaker, c. Reydon b. Pleyte 40. A. Kreunen, c. Tiel b. Pleyte 1. C. Schravendijk bowled Pleyte 0 'A. Maas bowled Pleyte 0. J. BijJeveld bowled Pleyte 0. P. the Painter bowled Reydon 1. L. Hartog c. Eland, b. Reydon 4. E. Bruynsteen, c. subst. b. Eland 25. Visser, c. subst. b. Pleyte 1. A. v. d. Berg c. Kervel b. Pleyte 8. Boeljon not out 1. Extra's 3. 3. Generaal van Mcrlcn, 758 punten. 4. Voor Vaderland en Koning, 757 punten. 5. Generaal Joubert, 757 punten. De 4 eerstgenoemden hebben 100, de laatstgenoemde 99 treffers. Kerk en School Totaal Pleyte 735. Reydon 2- 1—5, Tiel 0-13. 84. Eland VOLHARDING II—'s-GR. G. C. II. Do Hagenaars scoren 115 (Van Hen gel 53) togen de 170 van Volharding II (Mosch 129 not out) en verliezen met 55 runs. AJ AX—OLYMPIA. Deze beslissingswedstrijd voor het kampioenschap var. de 2de klasse werd aan de Spanjaardslaan gespoeld. De Sleutelstadmenschen batten eerst en maken een schamel totaal van 59, waarvan Eigeman 30 not out bleef, verder had V. d. Linde nog 18. Rey nolds was de gevaarlijkste bowler en nani 7 wickets voor 14 runs. Olympia trekt nu voor den lunch het veld in. Het totaal wordt 1(6. Ook hier kwa men do runs van éen kant. V. d. Leo maakte 45 en Prior 10. Ajax trekt nogmaals het veld in en speelt nu veel beter, vooral Gunning Sr. doet de score snel stijgen en slaat 4 op 4. Als het totaal 164 voor 9 is, sluit Eigeman, om nog tijd genoeg te heb ben om Olympia uit te krijgen. Do volgende spelers behaalden dubbele cijfers Gunning Sr. 65, Eigeman 17, V. d. Linde 13, Gunning Jr. 13, v. Wet- tum 17 en Slraszheim 12. Nog vijf kwartier zijn te spelen en al het geprik en langzaam-doen der Amsterdammers blijkt vruchteloos, want na een uur spelens zitten ze voor 7 runs aan den kant. Ajax wint dus en is kampioen de 2do klasse, wat welverdiend daar ze verleden jaar met Haarlem om dezen titel moesten kampen. 2de klasse. ALBION—V.V.V. Albion maakt 55 tegen de 86 van V.V.V. (Kost 30) dat met 31#runs op de eerste innings wint. Zwemmen. HET 80 M.-RECORD VERBETERD. Op het zwemfeest van De Jonge Kampioen is het Zondag aan den jeugdigen D. J. K. -zwemmer G. J. J. Gc-uzenbroek gelukt het Nederlandsch 80 M.-record te verbeteren. Verleden week bracht hij het 40 M.- recoixl op 26 sec. nu sloeg hij Ooms' record van 1 min. 13/5 sec. (jaar 1905) door de 80 M. in 59 1/5 sec. te zwemmen. Hij is de eerste Hollander, die den afstand binnen de minuut aflegt. Schieten HAARLEMSCHE SCHIETBOND. Voor de 4e ronde in den zomcr- kampioenwedstrijd schoten gisteren de schietvereenigingen Gen. van Mer- len 189 en Voor Vaderland en Koning 187 punten. De stand is nu als volgt: 1. Bloemendaal Commando, 777 p. 2. Claudius Civilis, 766 punen. DE STUDIE AAN DE TEC1IN'. IIOO- GESCHOOL TE DELFT. In „De Ingenieur" schrijft prof. C L. van der Bilt een artikel, waaruit blijkt, dat de hoogleeraar met zekeren angst den leerlingenaanwas op de Hoogoschool gadeslaat. Helaas ko men er ook steeds meer voor die studie ongeschikte jongelui. In mijn studententijd, schrijft hij, kwamen in Delft zoo goed als uitslui tend jongelui aan. die voor de wis- en natuurkunde-vakken op hot eind-exa men der II. B. S ruim voldoende cij fers hadden verworven. En nog steeds mogen m. alleen dezulken er aan denken zich te D.-lft te laten inschrijven, wil nien niet la ter de wrange vruchten plukken. In de laatste jaren echter, het werd mij dezen winter nog daor oen hekend directeur van één dér grootste Hooge- re Burgerscholen verzekerd, gaat groen en rijp te Delft studecren, ja, komt het zelfs meer dan ééns voor, dal personen met onvoldoende cijfers voor wis- of natuurkunde-rubriek, bij het eind-examen II. B. S. verkregen, zich te Delft aanmelden. De professor kan legen het aan vaarden van de studie door zulke jon gelui niet genoeg waarschuwen en daarom vestigt hij nog eens bijzonder de aandacht van adspirant-studenten, ouders en voogden op de „Waarschu wing", elk jaar in het programma op genomen, in welke waarschuwing o. de volgende zinsnede voorkomt „Hierbij moge er vooral de aan dacht op worden gevestigd, dat de ge tuigschriften alleen dan een waar borg voor genoegzame voorbereiding tot de studie aan de T. H. opleveren, wanneer tevens een goede aanleg voor de wis -en werktuigkunde, de natuurwetenschappen en voor hand en rechtlijnigteekenen aanwezig is." „Knoopte, schrijft prof. v. d. B., ieder jongmensch, die de H. B. S. ver laat, zich het bovenstaande goed in het oor, wonnen alle oudere of voog den van te voren grondig advies in, voor hoevelen zou later deceptie uit blijven Uit de Arbeiderswereld DE ACTIE DER LOODGIETERS TE AMSTERDAM. Het bestuur der j>atroonsvereeni- ging zal deze week in verband met deze actie een vergadering houden. Naar aan 't Hbld. van patroonszijde meegedeeld werd, was men reorla vroeger van plan tegen September 1912 de loonen der gezellen te verhoo. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Leeuwarden, J. Venema, kapper, te Sn eek. Rechter-commissaris: mr. J. J. Croles: curator: J. Rodenhuis, te Sneek. Roermond. De nalatenschap van II. Tegelbekkers, in leven kleermaker te Roermond. Rechter-commissaris: mr. baron 'de Bieberstein; curator: mr. Paul Trmels. Assen. J. E. Brons, koopman te Hoogeveen. Recbter-comm. mr. H. J. West ra curator mr. J. Meursing te Hoogeveen. Dordrecht. Izaak van Tijn, winke lier in manufacturen. Rechter-comm.. mr. H. Heuvelink curator mr. A. F» Telders. M. van Zessen, koopman en winke lier, te Kinderdijk. Rechter-comm. jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip curator mr. F. G. Rens. Amsterdam. J. I,. van Ancum, schoenmaker te Amsterdam. Rechter- comm. mr. W. A. van Woudenberg Hamstra curator mr. S. S. de Koe. K. F. J. Houkelman, kleermaker en winkelier in kleermakersgarnitu ren, te Amsterdam. Rechter-comm. en curator als voren. N. V. Fabriek van verduurzaam de levensmiddelen voorh. J. H. Nieu- wenhuijs Jr. en Co., te Amsterdam. Rechter-comm. als voren curator mr. A. C. Mulder. niet zoo hard, als hij gemakkelijk had kunnen zijn, er op een vreemde wij ze waren wij vrienden, hij en ik, el kaar bedottende, elkaar bijnamen ge vende. en zelfs soms samen rookende en pratende als onze zaken beëindigd waren. Hij placht mij „Faust" te noe men en zijn „aangenomen zoon" en ik hem „Oom" en „Oude heer". Ik wou, dat ik hem nooit gezien had Voor een oogenblik trok Fairfax met zijn schouders en hij zweeg, ter wijl zijn stem daalde. Onrler de kennissen van Rike en Wedderburn was een altijd dronken dokter, genaamd Farge de man, arme drommel, van wiens dood ik be schuldigd word. Dezp man was ook ln de klauwen van Wedderburn en den advocaat Rike. Hij verdiende weinig met zijn practijk, geloof ik, en was met lichaam en ziel aan hen ver honden door een schuld, die hij waar schijnlijk nooit had kunnen afdoen. Hij was een goedig schepsel, die, ais hij niet dronken was, wat zelden voorkwam, een goed gezelschap kon zijn en interessant was om mee te praten. Vóór ik dien vriend, waar over wij tevoren spraken, ontmoette, mr. Wise, was ik in zulke moeilijkhe den, was ik zoo laaggezonken, dat deze manhen mijn voortdurende ge zellen waren, bijna de eenige vrien den, die ik zag. Misschien ben u hier over verbaasd, maar ik was jong, zor geloos, gedachteloos, en zij deden zich aangenaam en nuttig voor. Het w as zoo hun manier van doen. en ik, die nooit in dj toekomst dacht, was het blindelings eens met hun plannen. Toen ontmoette ik haar. Niette genstaande mijn gedachteloosheid, was ik nieit gelukkig. Ook zij had haar leven voor zich laten bederven. En wij werden vrienden. Het was, het zou geweest zijn. mijn redding. Op haar zachte, err stige wijze, met haar sterk, helder inzicht, wees zij mij den rechten weg, vertelde mif het dwaze van mijn bedorven leven en maakte een man van mij. En ik begon te pro- beeren een vrij man te worden, vrij van schulden en dwaasheden, vrij van de vriendén, wier bedoelingen ik ten slotte inzag. Maar de taak was niet gemakkelijk. W edderburn, dat weet ik nu was blij. Hij zag, dat het mij ernst was, dat ik op den goeden weg was en hij zou mij niet tegen gehouden hebben. Hij wilde mij helpen. Maar Rike De kleine rat zag het einde van zijn invloed naderen, zijn macht over mij. En hij streed tegen mijn plan, vleide den cenen dag, dreigde met mijn ondergang op den volgen den, werkte voortdurend om mij te vernietigen, bevreesd de laatste over blijfselen vau mijii fortuin te zullen verliezen. Farge. arm, goedig, dron ken schepsel als hij was. waarschuw de mfj zelfs voor de plannen van den kleinen advocaat en Rike wist dat, geloof ik. Maar Rike had geen kans tegenover haar, mr. Wise. Tusschen haar zachte, wijze vermaningen en zijn vleien, zou zelfs een slechter ke rel dan ik, niet geaarzeld hebben te kiezen. Ik koos haar. En ik gaf mijn weelderige dwaasheden op, jk hield op met dobbelen, en werkte om altijd geld te sparen. Ik bevond, tot mijn sdirik, dat ik bijna geruïneerd was, maar ik merkte ook, dat ik nog kon gered worden. Zij hielp mij iederen dag. En toen ten slotte besloot ik, mij zelf vrij te maken, al mijn schulden te betalen, en liet verleden voor altijd vaarwel te zeggen en een nieuw leven te beginnen. Hot was overeengekomen dat wij ons dien dag zouden verloo- ven. Zij wilde een arm man als echt genoot hebben, maar een betere dan die zijn leven verspild bad, toen zij hem het oorst ontmoet had. Ik verkocht alles wat ik kon, en de dag kwam, dat ik zelfs het geld had om Wedderburn te betalen, verreweg de grootste van mijn schuldeischers. Mijn kleinere schulden had ik al be taald, zelfs die van Rike, den advo caat, die het geld zonder den minsten dank had aangenomem mij hatende, geloof ik, zelfs toen ik hem betaalde. Maar het gebeurde, en eens op een morgen ging ik naar Wedderburn's kantoor. Zijn schuld af te doen, do grootste en laatste beteekende. dat ik weinig over zou hebben, dat ik voort aan arm zou zijn. Maar wat kon mij dat schelen Ik zou vrij zijn, en ik zou naar haar terug kunnen gaan en zeggen „Ik heb bef mijne gedaan, wilt gij het uwo doen Ob, mr. Wise, hel was zoo'n mooie ochtend en ik voelde mij nooit gelukkiger in heel mijn leven. Toon ik aan Wedderburn's kantoor kwam, vond ik deze daar op mij wach tende. Ik verwachtte hem vroolijk te vinden, plagende, zooals hij altijd deed, maar goedig, werkelijk in zijn hart blij ,dat ik hem zou komen beta len en ten slotte een beter leven zou gaan leiden. Tot mijn verbazing echter, was hij Roel, ernstiger en brommiger, dan ik hem ooit gekend had. Ik keek hem in stomme verwonde ring aan. Komaan, oom, zei ik, la chend. Ik kom u betalen. Ik ga trou wen en een beter leven leiden. Het zal jammer zijn als wij elkaar verliezen, maar er is niets aan te doen. Ik breek Yuuda&g met het verleden en u bent rijk genoeg om u uit de zaken terug te trekkenen u zult het wel moeten doen, als u mij niet meer holrt, om u bezig te houden. Hij lachte niet om mijn scherts, doch keek mij strak en ernstig aan. Wat wil je? zei hij. U betalen, antwoordde ik. Ik breek voor immer met het verleden, andaag. En u bent een deel van het verleden. Ik moet van u afkomen. Hij keek mij aan. Hum zei hij. Ik heb gehoord, dat je veranderd bent. Dus je wilt zoo blijven, hè Ik knikte. En niet meer wedden, niet meer leenen, hè vroeg bij. Niet meer leenen, zei ik lachend. Maar wees niet bang, u zult er niet van sterven. En de rekeningen vroeg hij. Ik betaal ze. Ik wil quitte wor den. En dan nooit meer, antwoordde ik. Hij keek mij peinzend aan. En je gevoelt geen wroeging? zei hij. Ik lachte. Wroeging, Deen, zei ik. Als u mijn geld niet gehad had, zou het iemand anders zijn. En je wordt nu een goed ochtge- noot vroeg hij. Ik was een weinig verbaasd. Ja, zei ik. Dat hoop ik. Maar u bent zoo zonderling, vandaag, oom. Zoo zei hij. Misschien heb ik daar reden voor. Wel, hier zijn je re keningen. Bij do laatste komt oen kleinigheid voor achterstallige rente. Ik nam de wissels aan. Veertig Pond, zei ik. Dat is nogal veeL Maar kijk eens naar het risico, zei hij op zijn oude manier. Ik lachte. Risico, zei ik. Wel, wanneer hel ik u niet betaald Wel, dit is het ein de. Maar waar de de andere wis sel vroeg ik, ziende, dat het totaal eel minder was, dan ik verwachtte^ n dat een dc-r wissels ontbrak. Hij keek mij streng aan. Er ontbreekt hier slechts één wis sel, mr. Fairfax, zei hij. Dat is die, welke geteekend is door uw vriend mr. Denburn, uzelf on K. Neuberg. Ja, dien bedoel ik, antwoordde ik. Dien moet ik ook betalen. De arme Denburn is dood. en ik kan van Neu berg niet verwachten, dat hij hein be taalt, daar hij het geld nooit gekre gen heeft. Dat vergeet u, veronder stel ik. Mij schudde het hoofd, mij steeds strak aankijkende. Neen, dat heb ik niet vergeten, zei hij. - Welnu, hij is hier niet bij, zei ik snel. Neen, hij is hier niet bij, zei hij. Ik stond verbaasd. Welnu, haal hem dan, zei ik. Ik wil hem betalen, ik wil mijn schuld afdoon. Hij keek mij streng aan. Ik houd hem, zei hij. U houdt hem gaapte ik hem aan. Maar waarom Weet je niet waarom vroeg hij, mij doordringend aanziende. Ik werd hoe langer hoe verbaasder. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6