Letteren en Kunst LOUrS BOUWMEESTER. Het Hbld. sdhrijft: Einde September zal het ervan Ko men, dat Bouwmeester naar Ame- pika gaat. Met een gezelschapje vvan omtrent zes personen, onder wie zich Meina Irwen bevindt, zal hij in de voor naamste steden in het Vereen igd Ko- tninkiijk en de Vereenigde Staten mimo-dronia's spelen: de eerste voor stolling heeft te Londen Ln liet Coli seum plaats. Met eon impresario zijn overeenkomsten getroffen voor een rondreis, die wellicht eenige jaren duren zal. Do grootste onzer levende tooneel- epelers voelt zich nog jong en krach tig, en ook het reizen en trekken wordt een gewoonte. Maar... Och, dat is al zoo vaak gezegd! WILLEM MENGELBERG NAAR BERLIJN'. Willem Mengelberg zal den 23sten September in de Phiiharmonie te Berlijn een symphonie-concert diri- geeren, waarin de bekende tenor Leo Slezak zijn medewerking zal verlee- l» en. Het Tooneel 'i'E AMSTERDAM. ifulh - iford en Zoon. tooneelspel in 3 bedrijven, van Githa Sowcrby, door de Kot. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel'. Rutherford en Zoon, het uit het Engelsch vertaalde en Zaterdag voor het c it door „Het Nederlandsen Too* eel'' "■••"•eelde tooneclsluk, is, znotLs hol programma vermeldt ge schreven door een jong meisje. Dit wek to in Engeland groote verbazing en wij kunnen ons die verwondering begrijpeil. Dit tooneelspel heeft in 't geheel niets „meisjesachtigs", en het is zeer zeker merkwaardig werk voor een jonge dame, die ook weer vol-j gen* h t programma doorgaans sprookjes schrijft. Rutherford en Zoon doet met zijn schrille, dikwijls vrij forsche teeke- ning en zijn somber, troosteloos mi lieu meer aan het werk van een vol wassen, door het leven ontgoocheld man clan aan het geesteskind van een pbÜliisch aangelegd jong meisje denken. Men zoekt in dit pessimisti sche stuk vergeefs naar een beetje zonnige jeugd, naar wat verwarmen de. troostende poëzie. Ook iu de leekening der personen zou men in de auteur eer een man dan een viouw herkennen. Bij vrou welijke auteurs treffen ons dikwijls de zuiveraai'gevoelde en fiju-uiige- werktc vrouwenfiguren: de mannen echter worden door dc schrijfsters in hun werk doorgaans vernoncha- leerd of met blijkbare onmacht ge schetst. En omgekeerd ontvangen de mannen bij de schrijvers veelal meer \icht dan do vrouwen. Githa Sowerby nu heeft in de gave en forsche teekening van John Ru therford Senior blijk gegeven van laat ik zeggen mannelijkcn aanleg. Dezen kouden, egoïstischen zaken man heeft zij mooi doorvoeld en weergegeveneen jonge schrijfster, die een dergelijke krachtige creaiïe weet te. geven, toont zeker een niet alledaagsch talent. Een niet alledaagsch talent!" dit was ook het vrij algemeen oordeel, dat men tijdens de pauze in de cou loirs opving. Het publiek was merk baar onder den indruk van het zeer goed geschreven en sterk-dramatische tweede bedrijf. Of de opinie echter bij het verlaten van den schouwburg even or.verdeeld gunstig was, betwij fel ik. Want na de pauze zakte het stuk en ook het spel bedenkelijk. Als geheel is Rutherford en Zoon dan ook mi. een onvolkomen werk van ecu jong auteur. Maar toch, een schrijfster, die met haar eerste werk het publiek gedurende 2 bedrijven weet te boeien en zelfs tc enthusias- rrieeren. mogen wij zeker in de too- neelwerelcl van harte welkom heeten. In Ruthei ford en Zoon" is zoo als in tallooze tooneelstukken de hoofdpersoon een koude, gevoellooze zakenman, voor wien zijn fabriek al les en zijn gezin niets is voor John Rutherfoid Senior heeft den familie naam enkel klank in dc woorden Rutherford en Zoon. Voor „Rutherford en Zoon", do door den vader gestichte en door hem tot bloei gebrachte zaak i= al zijn denken en voelen, in Rutherford en Zoon ligt 's mans gansche bestaan voor Ru therford en Zoon offert hij zijn heele familie. Dit heeft de schrijfster in uiterste ik zou bijna zeggen in onvrouwelij ke consequentie willen bewijzen. De kinderen Rutherford loven on der den druk der tirannie van hun harden, gevoelloozen vader. John, de oudste zoon, is in zijn opstandigheid het huis ontvlucht. Hij is te Londen getrouwd met een meisje uit het volk, doch na zware 2iekte met vrouw en kind bij zijn vader teruggekeerd. Jane, de eenige dochter, leidt een troosteloos, dor bestaan in het som bere huis en smacht op haar 35-jari- gen leeftijd naar 'n beetje liefde, ter wijl Richard, als predikant, geheel buiten het leven van zijn naaste om geving staat. Zeer goed heeft de schrijfster in I de koude en kille atmosfeer van dit „familiehuis" on de onderworpen vrees voor don vadei bij al die kinde ren weergegeven. Hoewel nu en dan wat langdradig zij valt te veel in herhalingen weet de schrijfster door haar pittigen, typeerenden dialoog, vol van w iit-Engelschen humor, ons oezig te houden en op ongezochte w ij ze in den toestand te brengen. Er was stemming in dit eerste bedrijf en ondanks het gebrek aan elgeulijke ac tie boeido hot van het begin tot het sinde. In dit bedrijf hooreu wij zeer veel spreken over een uitvinding, dio de jonge John gedaan heeft, welke uitvinding voor do firma Rutherford en Zoon misschien van veel nut zal kunnen zijn. Het gaat met „Ruther- ford" namelijk niet naar wensch. Al éénmaal heeft de eigenaar geld moe ten opnemen en. al weer wijst de ba lans een verlies aan, zoodat Jolm" Se nior geen verbetering in 'de toekomst zieltenzij d> uitvinding van John Jun. werkelijk winstgevend blijkt te zijn. Doch de zoon is niet genegen het golioim van zijn uitvinding tcrwillo van „Rutherford en Zoon" aan zijn vader te openbaren. Hij voelt niets voor Rutherford en Zoon, de zaak, die hem zijn kindsheid en zijn vorder be staan heeft vergald. Hij wil zijn uit vinding jiroductief maken voor zich zelf en het gehcin dan ook alleen me dedoelen tegen een behoorlijke som, die hem onafhankelijk maakt van zijn! vader. Doch daar wil de oude niets van weten. Als hcofd van „Rutherford en Zoon" meent hij. dat het reelit op do uitvinding aan de firma toekomt en hij sveet van Martin, den trouwen meesterknecht, die het geheim van don zoon kent, het waardevolle recept in handen te krijgen. Als John dit hoort, acht hij zich door zijn vader bestolen en hij verlaat voor de tweede maal de ouderlijke woning, maar uu zonder zijn vrouw en zijn kind en met het geld, dat hij uit den lessenaar- van zijn vader lioeft weggenomen. Ook Richard is on-j begrepen als hij zich hier voelde de w ijde wereld ingegaan en tenslot te blijft de oude Rutherford zonder zijn kindereu in het eenzame huis achter, als hij Jane hoeft wegge jaagd, omdat die iu haar verlangen naar liefde een verhouding heeft aan geknoopt met Martin, den meester knecht. De eeniige, die bij hem blijft, is Mary, zijn schoondochter, met haar kind. In dezen kleinen Jolm, zijn kleinzoon, ziel hij door allen verlaten de nieuwe toekomst, niet voor zijn huis, maar voorR u- therford en zoon. Zooals gc-zegd, heeft de schrijfster iu de eerste twee bedrijven dit thema krachtig en gelukkig uitgewerkt, la de derde acte voelen wij echter, dat het onderwerp haar te machtig wordt; ihier is het maakwerk geworden en gelooven wij niet meer aan de perso nen en de situaties. Het slot vooral wanneer Mary haar kind aan Ruther ford verkoopt deed zeer geforceerd en onwaar aan. Trouwens ook in de eerste twee be drijven heeft Githa Sowerby ons niet altijd kunnen overtuigen. Zoo had de, liefde van Jane voor Martin, den meesterknecht, wel wat meer gemoti veerd mogen worden. In het slot-too-1 neel van II, als Jane haar vader haar wanhopig-troosteloos bestaan verwijt en heui haar verlangen naar liefde in het gezicht schreeuwt, kunnen wij ons deze vrouw begrijpen, maar wan neer wij later de suffe, onnoozelo figuur van Martin zien, lijkt ons de verhouding iusschen die twee vrij onmogelijk toe. Doordat de. heer Cbrispijn in zijn spel vooral nadruk legde op het onderworpene, het ver sufte van dezen trouwen knecht, werd di© fout in de opvoering ook sterk geaccentueerd en kreeg hel too neel tusschen Jane Rika Hopper en Martin in III iets pijnlijk-nnna- tuurlijks. Cmk in de uil vinding van den onbo- nullizen John Junior hadden wij wat minder vertrouwen dan zijn vader en ons geloof in Rutherford als za kenman kreeg zelfs een gevoeligen knak bij het ontdekken van diens lichtgeloovigheid. Toch, ondanks deze bezwaren, een in vele opzichten merkwaardig stuk, dat zich wel op het repertoire zal handhaven, vooral wanneer het blau we potlood nog eens wondt gebruikt. Wij hebben Zaterdag momenten van prachtig spel gehad. Er komt in het tweede bedrijf een lichtelijk aan geschoten fabrioks^rouw op, die één eakole scène te spelen heeft, eigenlijk alleen om dien ouden Rutherford de verhouding tuss.chen Jane en Martin te doen kennen. Uit een technisch oogpunt was dit tooneel een fout, maar wij dankten daaraan een praoh tige speelscène, want vrouiw Hen derson was mevr. Mann-Bouwmees- ter. Men moet mevr. Mann die aan geschoten fabrieksvrouw zien spelen, trillend van leven. Het was een stuik realistische kunst, zoouls alleen een Bouwmeester dat maar kan. Donde rend klonk het applaus van alle ran gen bij hare sortie en het duurdo meer dan een minuut, voordal men verder kon spelen. Aan het einde der 2de acte kreeg Rika Hopper na haar huwelijk in de vnoantie thans mevrouw Rika Hopper een welverdiende ovatie na do reeds genoemde en door haar met groote kracht gespeelde scène met Rutherford. Jane Rutherford is ook door haar aangrijpend stil spel een zeer gelukkige rol van Iuka Hopper. Ko van Dijk bracht de hardheid en de kracht van John Rutherfoid wel over bet voetlicht; het was van den heer Van Dijk een door sober heid sterke creatie. Mevrouw Kor- laar—-Van Dam gaf al haar humor aan de snibbige figuur van tante Ann. Emma Morel is niet de actrice om de passieve, lijdende Mary te spelem De rol is trouwens ook vaag en ge brekkig geschreven. Heel mooi was even haar gebaar, als zij in gedach ten haar kindje koestert. Jac. Reule sj>eelde John Rutherford Jun. meer als een vurigen, zeer bewegel ijken Spanjaard dan als een nervopzen Engelscfhiman. Deze jonge acteur laat zich wel eens wat te veel „gaan" on zijn plastiek is dan verre van mooi. Het tooneel zag er meer Hollandsch dan Engelsch uit. De regie heeft ech ter dikwijls vooral in hot begin wel stemming weten aan te brengen. De regen had het publiek naar den schouwburg gedreven; het was een druk bezochte première. Men heeft dikwijls vooral na het tweede be drijf zeer enthousiast geklapt. J. B. SG1IULL. Stadsnieuws MILITAIRE ZAKEN. De bij de landweer benoomdo 2e luitenant J. G. B. P. Oostermeijer krijgt Haarlem tot standplaats. Naar hei „Tlbld." verneemt, zal de kapitein F \V. H. H. van Straaten, van het HVie regiment infanterie te Haarlem. In November den dienst met pensioen verlaten. De St.-Ct. van 25 en 26 Aug. 1912, no. 199, bevat de goedkeuring van <le wijziging der statuten van dc Noord- Hollandscho Vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose, wnar aan art. 3 een nieuwe alinea wordt toege voegd: f. door het bevorderen van de oprichting en de instandhouding van stichtingen in het belang der tuber- culose-bestrijding. BAKKEN OP ZONDAG. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen: Gisteren waren de bakkersgezellen, ditmaal door andere vakarbeiders ge holpen, weder druk in actie tegen bet bakken op Zondag aan de Haarlem- sche Broodfabriek. Voor eon vijftal depóts werd met berden gepost, en een nieuw mani fest, dat in tegenstelling*met het eerste nu gericht is ook aan de ver bruikers van de broodfabriek, die op Zondag alreeds geen brood betrek ken en waarin verzocht wordt geen brood van de fabriek tc nemen, zoo lang de directie niet met het euvel ophoudt, werd in 8000 exemplaren verspreid. Om 10 uur verzamelden zich de pos ters met hun borden aan de Hout poort en werd een manifestatie door de stad gehouden, die de aandacht van het publiek zeer zeker trok. Alles had weder een ordelijk ver loop. Hel Hoofdbestuur van den Bakkers- gezellenbond heeft in zijne vergade ring van 18 Aug. ji. te Amsterdam ge houden, besloten de volle aandacht aan deze actie te schenken, en de af- deeling alhier in staat gesteld alle middelen aan te wenden om het doel tc bereiken. De manifestatie van gisteren was dan ook do inzet van een campagne, die de eerste weken zal gevoerd wor den. Dc afdceling Haarlem van den Tlmmerliedcnbond besloot deze actie to steunen, hare leden zullen aange spoord worden geen brood van de fabriek te betrekken zoolang niet toe gegeven wordt, een aantal leden stel de zich beschikbaar tot deelneming aan liet agitatiewerk. Andere vakafdeelingen zullen in de eerstvolgende dagen eenzelfde be sluit nemen. Ook iu de kringen der christelijke vakbeweging wordt overwogen, op weJke wijze zij ten opzichte van het Zondagsbakken aan de broodfabriek krachtig kan ingrijpen. Dit alles wijst er op dut de kwestie van liet bakken op Zondag aan de broodfabriek vooreerst niet van de baan is. Een minder prettige er varing deed Zaterdag iemand op. Toen hij om 12 uur thuis kwam, stond er op de deur „welkom" met krijt ge schreven. En 't bleek dat vrouwlief den huisinventaris maar met den vracht wagen had laten wegbrengen, niets overlatende aan haar wederhelft dan een tafel inet een bord er op en een ouden leuningstoeL Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Openbare vergadering van den Raa i der gemeente Uloeuieuilaal, te houden op Donderdag 29 Augustus 1912, des namiddags te 8 uur. Ageuda: 1. Ingekomen stukken. 2 Aanbieding van het gemeente verslag over 1911. 3. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1911. 4. Voorstel tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo dienst 1911. 5. Aanbieding der gemeente-begroo- ting voor 1913. 6. Benoeming van deu voorzitter en de loden der Financiëele commissie, wegens periodieke aftreding. 7. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van bet voorschrift van art. lObis der Bouwverordening. 8. Voorstel tot wijziging der Ver ordening op het in voorraad hebben, verweren en afleveren van melk. 9. Voorstel tot aankoop van grond tot verbrecding van den Bloemendaal- weg bij „Buitenlwist". IU. Voorstel tot ruiling van grond ten behoeve van den Duinlustweg met de eigenaresse der gronden daar langs. 11. Voorstel tot verplaatsing van het meterhuisje der waterleiding te Overveen. 12. Voorstel tot verbreeding van den Vogelzangsche weg en den aan leg van een nieuw gedeelte. 13. Voorstel tot stichting van een openbare school te Vogelenzang met oidcrw i i zerswoning. li. Voorstel tot het bouwen van een brandspuitenhuis te Vogelenzang. 15. Voorstel tot aankoop van grond teu behoeve van den aanleg en ver- botering van wegen, het stichten eener school en het oprichten eener vuilnisbelt te Vogelenzang. 'G. Vaststelling kohier schoolgeld, 2e kwartaal. SANTPOORT. Vrijdagavond sloeg het paard van een melkkar van den heer Meijer, terwiji in het dorp do melk gelost ■werd, op hol en maakte eene reis langs den Brederoschen weg, den Duinweg van Duin- en Kruioberg, Westerveld en ging vorder hollende den Driclvuizerweg op, alwaar het te gen het inrijhek van het huis te Vel- sen te recht kwam en daardoor tot stilstaan Werfl gebracht HAARLEMMERLIEDE C. A. GEMEENTERAADSZITTING. De Raad zal vergaderen op morgen. Dinsdag, 27 Augustus, des voormid dags te 10 uur. Do agenda luidt li Ingekomen stukken en mededoe- lingen. 2. Vaststelling Gemeente-rekening, dienst 191L 3. Idem rekening Algem. Burg. Armbestuur, dienst 1911. 4. Idem rekening legaat Broekhui zen, dienst 1911. 5. Adres hoofden der 0. L. scholen, om verhooging der jaarwodden. 6. Adre3 onderwijzers en onderwijze ressen, idem. 7. Adres wed. J. Jagtman in zake verhuring land Haarlemmermeer. 8. Ontslag aanvrage niej. F. M Ru- chelinann, al9 onderwijzeres aan de 0. L. school tr Houtrijk en Polanen. 9. Adres J. M. Ruiters, om het pont- veer te Zuid-Schalkwijk weder to mo gen pachten. 10. Reclames Hoofd. Omslag. BEVERWIJK. Men schrijft aan 'l Hbld. In de Vereenigde Bad-Holcls te Wijk aan Zee had Vrijdagavond een schitterend concert plaats ten bate van de afdeeiing Beverwijk van het Centr. Genootschap van Hersteliïngs- en Vacantïokolcnies. Ten gehoore werd gebracht een uit-! gezocht programma door mevr. I. MosselBelinfante, mej. L. Menage Cliulla, zangeres uit Berlijn, en de hoeren Bram Eldering, Gerard Hek-j king, Do Nancy en J. Mossel. Dc avond slaagde in elk opzicht en kunnen de kui stcuaars met voldoe ning terugzien op de behaalde resul taten, die do afd. Beverwijk in staat zullen stellen haar werkzaamheden te vervolgen. Bij den dienst der dir. bel. is de verplaatsing van den komm. 2e kl. T. Kuipers van Weert naar Bever wijk ingetrokken en in zijn plaats benoemd W. A. v. d. Plas van Kerk rad e. TRAM SLOTERDIJK— AMSTERDAM Bij het opmaken van de begrooting van A dam, is men uitgegaan van de Veronderstelling, dat iu het begin van 1913 op lijn 12 (het paardetram- metje mar Sloterdijk) clectrische trekkracnl ingevoerd zal worden. IJMUIDEN. Voor hot examen Gymnastiek M. O. slaagde te Utrecht de beer J. Michels uit IJmuiden. Pers-Overzicht De Haagsclig Burgemeaster en de iiOGtia uiBsdag. De R.-K. „Residentiebode" schrijft: Wat er nu gebeuren zal? Met den mond vermoed olijk heel veel. Overi gens gelooven we voorsluinds niet aan „heldendaden". Het beste zal zijn, dat de heeren nu op Houtrust maar wat Wijven ver gaderen en t picnic-karakter van de protestbeweging, hetwelk mr. v. Houten constateerde, nog wat door voeren. De a.-r. „Nieuwe Provinciale Gro ninger Courant": Onderwijl de soc.-de-m. pers met veel geschal den „rooden Dinsdag" voorbereidt en beweert, dat hij nog schitterender zal zijn dan don vori- gen keer, komt bet bericht, dot de Haugsohe burgemeester don optocht op den dag der opening van de Twee de Kamer heeft geweigerd. Mr. Troel stra zal zijn tegen-demonstratie moe ten m.ssen. Men zal nïet in staat zijn om, zooals. de bedoeling was, te „concurreeren" met den koninklijken stoet Een vorigen keer viel 't zaakje in 't water, doordat de Koningin niet verscheen. De roode heer on liepen toen, als „De Standaard" zei, voor den mal. Natuurlijk rekende men er di tanaal op, dat Hare Majesteit de Koningin in dit jaar de Kamer weer zou ope nen. Het was toch niet te denken, dat onze Koningin zou wijken voor de reclame van Mr. Troelstra? Thans zou de boter dus geld kosten. Maar bet is weer mis. De „Roode Dinsdag" is verboden. Wij gelooven, dat dit bericht aller- wege met voldoening zal worden ont vangen.; Welke de reden ook geweest moge zijn, dat onze Koningin een vorig jaar niet in persoon de Kamer opende, ons volk legde wel verband tusschen dit wegblijven en den bintalen op zet van den roeden kiesreclit-optocht. Alleen de gedachte reeds maakte kregelig- Mr. Troelstra heeft er niet tegen opgezien ons volk te beleedi- gen in zijn liefde voor ons vorsten huis. Mr. Troelstra plaatste zich te genover onze geëerbiedigde Koning in. Als de luister der koninklijke macht uitblonk... wilde hij zijn luis ter als leider van een klein deel van het volk, dat aanspraak maakt op de alleenheerschappij, stellen. Dat de sociaal-democraten eenmaal in de gelegenheid werden gesteld om hun „groote macht" nu eens te laieu Kien in den feitelijk verongelukten kiesredhtoptocht, achtten wij op zich zelf niet zoo kwaad. Er is echter een grens. Hot is gebleken, dat Mr. Troelstra zijn zoo onsmakelijk spel met nog grooter brutaliteit wilde spelen. En daarom zal het besluit van den '.Baagschen burgemeest r algemeen© bevrediging wekken. „De Tijd" schrijft o.a.: Wij kunnen met verhelen, dat hierin werkelijk een inconsequentie gelegen is en zouden het heel wat beier ge^ndcu nebben, indien de burgemeester van 's-Gravenhage reeds ten vorige jare de houding aan genomen had "an thans. Daaraan echter valt «net meer te veranderen. De toestem nhig, vorig jaar verleend, doot intusschcu aan de gegrondheid dar argumenten tot weigering voor dit jaar niets af. Daar is van de zijde der socialisten gedreigd: vong jaar en ook nu. Werd huu optocht verboden, zij zouden het er niet bij laten. maar tot andere wrzea van manifesteeren hun toe vlucht nemen. En zeker zijn hun lei ders er do mannen voor, om in dit geval v.oorö te houden en voor geen schandaal en geen ordeverstoring te rug te deinzen. JVIen is thans gewaarschuwd. Dc uitvaardiging van het verbod, hoe wèl gemotiveerd ook, brengt voor den burgemeester der residentie (en voor hein ..iel alleen) een hooge ver antwoordelijkheid rnedc, welke wij vertrouwen hel vasteiijk met helder bewustzijn zal worden inge zien en oimer aanwending van alle middelen, welke een wijs en krachtig beleid voorschrijven, zal gedragen werden. Hi, zal daarbij ongetwijfeld alle welgezinde» aan zijne zijde zien. 'T MANIFEST DER S. D. A. P. De Tel. schrijft Het manifest der S. D. A. P. over den verboden kiesrechtoptocht is vrij kras. Het roept de partijgecooten op tot een betooging „zoo mogelijk op, anders rondom het Binnenhof" to gen hel uur, dat de Tweede Kamer 's middags samenkomt. Allereerst wordt geconstateerd, dat do bedreiging verleden jaar op het congres door mr Troelstra geuit, dat nl. hij weigering, „de koninklijke stoet dienstbaar zal worden gemaakt aan de propaganda voor algemeen kiesrecht" niet. wordt volvoerd. Im mers. de meeting op het sportterrein Houtrust blijft gesteld van twaalf uur tot half twee, dus juist op den tijd, dat de opening van liet parlement; plaats vindt. De leiders der S. D. A. P. blijken1 zeer goed te begrijpen, dat een mani festatie tegen of raast den stoet der Koningin voor hun partij, wat deu geest van het volk betreft, allesbehal ve voordcciig zou zijn. Daarom orga- niseeren zij liever de gemelde Binnen hof-betooging. Het spreekt vanzelf, dat van over heidswege deze „samenscholing" van duizenden en nog eens duizenden zoo veel mogelijk zal worden belet. Trou wens ojj het Binnenhof zelf zal wel riemand komen. De zeer nauwe toe gangswegen, die daarheen leiden, zijn zeer gemakkelijk af te zetten, wat ver leden jaar reeds geschiedde, toen er een relletje tegci den heer Lohman ontstond. De belooging zal zich dus om het Binnenhof heen uiten, en dan ver moedelijk wel het meest op het Bni-i tenhof, waar duizenden „geborgen" kunnen worden. Wij betreuren dezen loop van zaken in hooge mate, en zien een rumoirigen, woeligen dag iu het verschiet. En dat alles in plaats van een vreedzamen optocht, die geen muis kwaad zou hebben gedaan. Vervolg Binnenland, UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is buiten bezwaar van 's Rijks schetkist, benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche Re- geeriiig op bet van 17—23 October 1912 te Parijs to houden congres voor ver gelijkende pathologie, dr. D. A. de Jong, buitengew. hoogleeraar te Lei den. Is dr. C. Hofstede de Groot te 's-Gravenhage, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gede legeerde der Nederlandsche Regeering bij liet in October 1912 te Rome te houden Xde internationaal congres, voor kunstgeschiedenis. Is mi ti A. J. Loos ma van Weideren baron Rengers, op zijn verzoek, met ingang van 10 Sept.. eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Menaldumadeel Is met ingang van 16 Aug. dr. J. IL A. T. Treeling, officier van gez. Ie kl. te Den Helder, op verzoek, eervol ont heven van het gezondheidsonderzoek van te Den Helder en Texel uit zee aankomende schepen. Zijn met ing. van 19 Aug. benoemd: lo. tot adelLorst le kJ. l>ij de zee macht, de adelb. 2de kL le afd. bij liet Kon. Instituut voor de marine te Wil lemsoord L J. van den Boscn, J. A. de Jongh, IL van Ramshorst, J. F. L. Goedhart, F. J. Backer, jhr. IL P Coertzen de Koek, J. H. van der Dos sen, A. Prins, F. Pinke, E. A. van Vloten, F. C. Haanebrink, L. W. E. Rauwenlioff, M. A. A. Winkler, G Th. J. Roorda, O. G. A. Netscher, J. T. Th. Stuy, J. W. G. van Hengel, P. J. Feteris, F. H. Agteras, L. G. L. van der Kun, A. J. J. le Roy, P. A. Boom, A. F. Herbert, P. H. van Wezel, J. Huygou9, A. M. Hckking, W. van Mul- ken, jhr. C. W. Versluys, J. van der Feer, li. Pitlo, M. S. Wijnberg, P. F. de Bruyn Tengbergen, F. E. T. ter Bruggen, F. E. T. Bruggen Hugenholtz; 2o. tot adj -administrateur bij de zeemacht, de adspirant-administra- teur II. F. Beekkerk van Ruth, D. B. A. Franken en J. C. N'. Walter. Is met ing. van 16 Sept. benoemd tot inspecteur der registratie en do meinon in de 35ste divisie te Almelo, J. Jansen van Gelder, thans inspec teur der registratie en domeinen voor den ambulanten dienst Is met ing. van 1 Sept. benoemd tot adj.-directeur bij den dienst der tele- grapbie, T. G. de Jong, thans hoofd commies der telegraphïe. Is met ing. van 15 Oct., aan J. Bent, directeur van het post- cn telegraaf kantoor te Wolvega, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend Is met Ingang van 1 Sept. aan J. H. \V. Tli. Reuners, te Wageningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Rijks-landbouwleeraar. Bij res. van deu Min. van Kol. zijn J. Jonker en J. C. Harten gesteld ter beschikking van den G.-G. van Ned.- Indiê, om te worden benoemd tot derdo-sluurman b:j de Gouvernements marine daar te lande» Bij beschikking van den Min. van L., N'. eu li. zijn de leeraren aa:i de Rijks- hooge re land-, tuin- en bos.h- bouvvschool te Wageningen, dr. A. IL Berkhout. J. Jurling eu H. C. Rie- mers ,voor het tijdvak van 1 Sept. 1912 tot en met 31 Aug. 1915 wederom aan gewezen tot leden van den raad van bestuur dier inrichting. GEVALLEN. Te Woerden is een 6-jarig kind van den heer K. uit de bovenste verdie ping op straat gevallen en bewuste loos opgenomen. Het kind verkeert in hopelouzen toestand. ZONDAGS NIET BAKKEN. Lu een onlangs te Midden-1 Joemstei (N.-H.) gehouden vergadering vuu Jiakkerspatroons, is besloten tv begin nen met 8 September a.s.des Zon dags ^een brood meer te bakken, noch aan ue huizen te -oen bezorgen, zoodat voortaan ook door de bakkers ■d© Zondag als wokolijk9cho rnstdag kan worden gevierd. HET KOLONIAAL INSTITUUT XE AMSTERDAM. De raad vuu behoor van het Kolo niaal Instituut heeft aa_i B. va W. van Amsterdam baricht, met de voor loopige werkzaamheden der Vereeni ging reeds zóó ver le zijn gevorderd, d.it een mot onbelangrijk deel vuil de in stellingen, die in baar nieuw ge bouw zeulen worden gevestigd, reeds in 1913, voorloopig in hulpgebouwen te Aniste dam en te Haarlem, in wer king kan worden gebracht. iu verband Inormedi- verzoekt de raad over dat jaar bereids in aan merking xe mogen komen voor de bij drage van 25 pCt. m de exploitatie kosten van de Vereeniging, toegezegd bij liet raadsbesluit van 25 uctober 1911. Die exploitatiekosten worden voorloopig geraamd op f 49.500. De bijdrage der gemeente hangt evenwel af van de som, <iic door het rijk aan de Vereeniging zul worden toegekend en mag niet nteer dan de helft van die som bedragen. Aangezien nog niet vaststaat, of het rijk dc aanvrage, om over 1913 iu de exploitatiekosten bij te dragen, zal inwilligen en, zoo ja, welke bedragen hiervoor op de begrootingon der de- parlementen van Koloniën en Biu- nenlandschc Zaken zullen worden uitgetrokken, terwijl evenmin zeker is. dat de Vereeniging in 19J3 inder daad de geraamd© 49.500 zal ver werken, wordt als bijdrage in de exploitatiekosten van het Koloniaal instituut voorloopig f 1 op de begroo ting gebracht GEEN' VERGUNNING. In de „Zaaulandsche Courant" keest men, dat de burgemeester van Zaandam de toestemming tot verkoop van de zoogenaamde Oranjebloem op 3! Augustus, waarvan de opbrengst uitsluitend zal strekken ten bate van de Christelijke militaire tehuizen, heeft geweigerd INTERNATIONAAL CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. Zaterdag werd het Congres voort gezet Thans was aan de orde de dis cussie over „Zedelijke opvoeding, be schouwd van verschillend standpunt (co nfessdoneelvrijzirmi g-godsdien- stig en onafhankelijk van den god» dienst). Niet minder dan 41 sprekers waren ingeschreven. De president van het Congres, de heer R. A. van Sandick, deed mede- deeling van telegrammen van dank, ingekomen van de Koningin, de Ko ningin-Moeder en van den Prins der Nederlanden, in antwoord op hulde- telegrammen vanwege het Congres- stuur. Zaterdagmiddag hadden sectiever gaderingen plaats. Heden wordt 't congres voortgezet- INTERNATIONAAL CONGRES VAN HANDELSBEDIENDEN. Te 's-Gravenhage is het vijfde inter nationale congres van handelsbe dienden geopend. De heer Aug. Bruggeman, secreta ris van de internationale federatie, sprak de welkomstrede uit. Namens de Nederlandsche organi saties, vertegenwoordigd bij het con gres, heette de heer R. Winkel dc nan- wezigen welkom. Hij deelde o. a me de, dat de Minister van Arbeid, do heer Talma, uitgenoodigd, aan het congres deel te nemen, verhinderd is, doch vertegenwoordigd zal worden door den directeur-generaal van ar beid. den hoer Van IJsselstein. Het blijkt, dat er 10 landen zijnver- tegoi-woordigd, doer organisaties, die te zamen ruim 142.709 leden tellen. 'Jot eersten voorzitter van het con gres wordt de heer R. Winkel geko zen. Tot onder-voorzitter wordt do heer Otane gekozen, die Ierland vêrtege.' woordigt. Terwijl een commissie de geloofs brieven onderzoekt, ving men de bo- sprekingen aan over de drie eerste punten van de enquête, welke inge volge oen besluit, op een vorig con gres genomen, is ingesteld. Dezo vragen betroffen de grootto van do loonou, het minimum, het maximum eu Iwl gemiddelde en het aantal dienstjaren, noodig om ge middelde en maximum te halen. Daarna werden er resoluties voor gesteld. DE VUILSCHIPPERS-STAKING. De gezondheidscommissie to 's-Gra- venhago is Zaterdagmiddag in spoed vergadering bijeengeroepen, naar aanleiding van osn ingekomen ver zoek van B. en W., om hun college van advies te dienen in verband met den onhoudbaren toestand op ds Aschstaal, tengevolge van het voort duren der vuilechippersstaking. Ook de commissie van bijstand voor de openbare reiniging uit den ge meenteraad heeft zich in een buiten gewone vergadering n.et deze zaak bedg gehouden. a Verzekerd wordt, dat de hoeveel heid vuil. thans op cie aschstaal opge stapeld, dagelijks met ongeveer 500 M3. vermoddert. NOG EEN KIESRECHT-OPTOCHT VERBODEN. Het verzoek van de afdceling Zut- phen vau de S. A. P., om op Zon dag 8 September vs. eeu optocht te mogen hoUé*n met ontplooide banie ren eu m -- ok van het Stationsplein door ZutpliMi naar de Varkensweide, alwaar do -.*n betooging wil houden ten gunste van algemeen kiesrecht, is door den burgemeester der gemeente van de hand gewezen. SCHIPBREUK. Benoorden de zwarte ton 4, dei Wielingen, is door den Vlissingschen loodsschoener 4 drijvende gezien de Ostender vischsloep 68, door het volk verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7