romas Cacao Van Houten'sl VRIJZINNIGE LANDDAG. Behalve mr Srnccnge zullen op den vrijzinnigen landdag, welke 8 Sep tember Le Hilversum wordt gehou den, het voord voeren de heer W. de jong, Jid van de Tweede Kamer, over: de Taiïcfwet; J. B. Anient, te 's-Gra- venhage, over: de beweging der jon ge vrijzinnigen; en do lieer R, C. v. d. Haag», uit Den Helder, over: Waarom vóór ecu volksleger? DE OOGST EN DE REGEN. Naar aanleiding van do veront rustende berichten uit bet buiten land omtrent het mislukken van den Oogst, Jieoft 't Ifbld. geïnformeerd naar den stand dor gewassen in ons land. Prof. dr. J. Ritzema Bos, de direc teur van het Phyloputhologisch In stituut te Wagenlngon, deelde hot volgende mede: „Over het algemeen kan het we der van de laatste dagen zeer zeker nog een nadeeligen invloed, op den oogst oefenen. Alleen de kool gewas- sou loopen vooreerst geen gevaar. Juist ten gevolge van den regen groeien deze als... kool. Voor bieten en knolrapen wordt het gevaarlijk omdat deze niet be stand zijn tegen een kouden en nat ten bodem. In de gegeven omstandig heden hangt echter veel af van de ligging van den grond en de afwa tering. Indien het weder spoedig ver andert, kunnen deze producten nog wei meevallen. Voor do aardappelen die nog in den grond zitten is de toestand ge vaarlijk. Door de droge warmte van den voorzomer zijn deze weliswaar klein gebleven, doch ze zijn uitge groeid. Bij dezen regenval schieten de knoppen dan uil en verwekken nieuwe knollen die groeien ten koste van den aardappel. Van de haver dio nog te velde staat, zal weinig terechtkomen" Ook aangaande het ooflgewas deelde prof. Bos als zijn meening mede; dat de regen nog zeer veel na deel kan brongen en reeds gebracht lieeft. De kleine wondjes op appelen en peren, veroorzaakt door de insec ten, zetten zich uit, de vrucht barst en de verrotting treedt in. Wanneer er niet spoedig verandering in de weersgesteldheid komt, zal er geen sprake zijn van een overvloed van mooie vruchten zooals algemeen werd verwacht. DE REGEN. Van de filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Met. Instituut ie Amster dam ontving het Ilbld. de volgende gegevens: In Augustus 1912 zijn te Amster dam gevallen tot en met den 2östen 159.6 m.M. regen. (De hier gegeven hoeveelheden re gen hebben betrekking op den bega- nen grond. De regenmeter aan de filiaal-inrichting staal op een hoog te van 18 M. hoven den grond, waar voor een correctie werd toegepast.) De grootste regenval per etmaal vond plaats op 4 Aug., n.l. 24 m.M. Gedurende korter tijdsverloop kun nen nis groote hoeveelheden regen, gevallen in Aug. 1912 te Amsterdam, vermeld worden: 10 Aug. in 18 m. ge vallen 8 m.M. regen 4 Aug. in 125 m. gevallen 17.5 m.M. regen. Ter vergcliiking met andere jaren volgen de hoeveelheden regen in rn'.M., gevallen in de maand Augus tus dier jaren: 1890 107 1898 71 1905 146 1891 110 1899 19 1906 121 1892 77 1900 136 1907 37 1893 68 1901 94 1908 89 1894 197 1902 118 1909 118 1805 117 1903 122 1910 59 1896 73 1904 54 1911 12 1897 143 Van 1870 af is de grootste hoeveel heid regen te Amsterdam gevallen in ócn maand: 251 mM. (Aug. 1870); in (•én jaar: 1031 m.M. (in 1882); in één dag: 56 m.M. (14 Juli 1889). Kleinste luioveelheid in één jaar: 447 m.M. (in 1873). Uit het bovenstaande blijkt, dat van 1890 af waarschijnlijk alleen in 1894 de Augustusmaand regenrijker is ge weest dan in 1912. Het is echter ook mogelijk, dat ten slotte 1912 nog meer zal geven dan 1894, immers behoeven cr dan nog slechts 37 m.M. te vallen! DE St. JACOBSTOREN TE VLIS- SINGEN. Do op 5 September van het vorig Jaar afgebrande St. Jacobstoren te Vlissingen was, blijkens hel jaarver slag dier gemeente, verzekerd bij de Mnatsch. van Brandverzekering in het Koninkrijk der Nederlanden te 's-Hertogenbosch. tot een bedrag van ten hoogste f 65000. Dc gemeente en de assurantie-maatschappij benoem de ieder, volgens dc bepalingen in de polis, een gevolmachtigde, om de schade tc schatten. De gemeente- bouwmeester raamde de kosten van herbouw van dor. toren op f 36.250, terwijl dc gemachtigde van de maat schappij deze kosten bopaalde op f 24.134.53. Door beiden werden een parig de kosten van het uurwerk, de klokken en het carillon op f 13.925 geschat. Door het verschil dor beide andere schattingen, hetwelk dus p.m. f 12000 beliep, was do benoeming van een flupernrbiter noodig. Deze, de heer Edoard Cnypers te Amsterdam, heeft beslist, dat do assuranl.iomaa.tscha.p- pij aan do gemeente moest uitbeta len voor den toren f 34.550 en voor het uurwerk, de klokken on het ca rillon f 13.950, dus lo zamon f 48.500, waarbij nog moet worden gerekend een bedrag van f 4915 als waarde van nog aanwezig klokmolaal. BRANDEN. Te Martenslioek bij lloogezand is de koemelkerij met 60 voer gewonnen hooi, eigenaar de firma Gen. H. Bo- dewes en bewoond door G. Kielman, door hooibroeï afgebrand. Ook de Inboedel van een paar naaisters die in een deel van het perceel wonen, verbrandde, maar alles is door ver zekering gedekt. Onder de gemeente Wierden Is de boerderij met den inboedel van den heer C. S. een prooi der vlammen go- worden. Ook de schuur met den daar in aanwezigen oogst, ging verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk dc scha de. Oorzaak onbekend. Zaterdag is brand ontstaan op de scheepswerf ,,'t Jacht" van den heer H. Bomhard Nzn. te Nieuwendam. Onder de houten overkapping bevond zich een petroleummotor. De lamp van den motor sprong en de bran dende petroleum vloeide over don grond. De vlammen grepen snel om zich heen. Met de spuit van de werf en de spuit van Nieuwcndam, word het vuur weldra bestreden. De houten overkapping der werf brandde geheel weg. De schade is niet door verzekering gedekt. VERDRONKEN. Uit de Keulsche Vaart te Utrecht is opgehaald het lijk van den sedert eenige dagen vermisten C3-jarigen adjunct-commies der Staatsspoor A. G. F. A. A., wonende te I-lilversum. DE ZAAK-WINTERS BIJ DE POLITIE TE AMSTERDAM, 't N. v. Ned. bevat een artikel over deze zaak, waaraan we een en ander ontleenen. Winters is aangemaand de volgende beschuldigingen uit zijD rede waar te maken 1. „dat het dikwijls voorkomt, dat „agenten na het plegen van een, vol- „gens het oordeel van een superieur, „strafbaar feit, in het geheel niet wor- „den gehoord" 2. „dat de zekerheid wordt gemist, „dat de verantwoording, die door den „in overtreding bevonden agent bij „den hoofdinspecteur der contröle „wordt afgelegd en onderteekend, on gewijzigd door den hoofdcommissa- „iis wordt ingezien" 3. „dat de Burgemeester op het So- „phiaplein (of elders) aan andere dan „noodelooze gesprekken een einde liad „gemaakt, of dienaangaande onver- „diende opmerkingen of berispingen „had toegediend, die een demoralisee renden invloed uitoefenen." Winters verklaarde punt 1 niet le kunnen aantoonen, zonder de namen te noemen der agenteu, die niet ge hoord waren, iets, waartoe hij geen verlof had van het hoofdbestuur van den politiebond. Ten aanzien van punt 2 schreef hij, dat het niet bekend was of de door den agent bij den hoofdinspecteur af gelegde, onderleckende vei klaring in origineel dan wel in afschrift door den hoofdcommissaris wordt ingezien zoodat een duidelijk inzicht, op welke wijze de hoofdcommissaris in het be zit geraakte van de verantwoording van den agent ontbrak. Ten opzichte van punt 3 verklaarde hij den naam niet te mogen noemen van den agent, dien hij op het oog had gehad, docli ook uit eigen ervaring te kunnen medëdeelen, dat hij zich zeer gedemoraliseerd had gevoeld door een opmerking van den Burgemeester, die heb z. I. ten onrechte had berispt over het voeren van een noodeloos ge sprek met dienstmeisjes aan de Kei zersgracht. Deze antwoorden heeft de burge meester niet afdoende geacht. „Winters liad na de strafoplegging toelating tot den Burgemeester ver zocht, niet om bezwaar te maken te gen de straf, maar omdat hij zich niet kon neerleggen hij de motiveering. Bij zijn onderhoud met den Burge meester op 20 dezer bleek zijn bezwaar tegen die motivcering in hoofdzaak hierin gelegen, dat hij niet de bedoe ling gehad had de zaken scheef en on waar voor te stellen of de verhouding van den Bond tot de autoriteiten te verstoren. Erop gewezen, dat hij hier mede niet was vei antwoord, maar dat hij, die openbare voordrachten hield, zich rekenschap moest geven van de portee van hetgeen hij zeide en van den indruk, dien zijn woorden bij zijn hoorders en bij de lezers der verslagen noodwendig moesten wekken, welke indruk niet anders dan scheef en on waar kon zijn ten aanzien van de hierboven behandelde punten 1 en 2 (punt 3 liet de Burgemeester huilen beschouwing), erkende Winters, dat, aldus beschouwd, de motiveering juist en de straf verdiend was. Niet in overeenstemming met deze erkenning is zijn houding op de verga deringen van 21 dezer, waarin hij, zijn de verslagen juist, zeide niets \an het gesprokene op 26 Juli te willen terug nemen. Wat de aan Winters opgelegde straf betreft, die hij zwaar achtte, werd hij door den Burgemeester gewezen op de bepaling der algemeene instructie voor de politiedienaren, volgens welke bij de oplegging der straffen rekening wordt gehouden met het strafregister van den agent, in verband met welk register hij de straf van terugzetting op de ranglijst kon voorzien. Aange zien Winters nog ruim 500 agenten bo ven zich heeft staan en die straf dus eerst over jaren zou gevoelen, was hij bovendïeu gedurende één maand In de strafklasse geplaatst, een straf, die volgens de instructie met terugstel ling op de ranglijst kan gepaard gaan en veelal gepaard gaat. Zijn opmerking, dal zijn strafregis ter buiten beschouwing had kunnen blijven, omdat hij als bestuurslid dei- organisatie en niet als agent zou zijn gestraft, werd door den Burgemeester niet aanvaard tusscheu beide func ties is geen onderscheid mogelijk, de agent blijft aansprakelijk voor de han delingen van het bestuurslid. Financieel gevolg heeft de straf voor Winters nietzij doet niiït te kort aan zijn aanspraken op de periodieke ver hooging, waarvoor hij op 1 Januari 1915 in aanmerking komt. Het besluit van den Politiebond om geld voor hem tijeen te brengen, kan dus niet de strekking hebben om hem schadeloos te stellen voor uit zijn bestraffing voortvloeiend geldelijk nadeel." URKER TOESTANDEN. Men meldt van Urk aan de „Tel." Zaterdagmorgen kwam de lioofd- ingeuieur van den Waterstaat, do heer Reijgersberg van Haarlem, met het landsjacht, gesleept door de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Ct per regeL Honderd tegen eeri| dat mon na een proef» met f daarvan voortaan een8 geregelde gebruiker! wordt. GOED en GOEDKOOP De beste voor den prijsl 1 Kg. 1.50 U -0.80 tyKg./0i2* >fo.. - 0.18 J stoomboot Zuiderzee, te Urk aan, ten einde eene conferentie te houden met het gemeentebestuur en den architect lteyers van Kampen, voor de defini tieve vaststelling der plannen van be-, strating en rioleering van Urk. De heeren troffen het zeer, dat Urk door den aanhoudenden regen in een m older poel herschapen is, waardoor duidelijk bleek, dat spoedige uitvoe ring der plannen zeer urgent is. Met kleine regenbuien loopt het he melwater als een beek in de lager ge legen woningen binnen, gevolg van. den zeer sleohten toestand der wegen, voor zoover deze nog niet best raat zijn. Vijftien jaar geleden werd het eiland Urk telephonisch met den vas ten wal verbonden, en dat toen in een dringende behoefte is voorzien, blijkt uit het aantal telegrammen, dat per jaar behandeld wordt5—6 duizend, waarvan de meeste tijdens de haring en ansjovisvissoherij. In de laatste jaren is van verschil lende zijden aangedrongen op eene intercommunale verbinding, waar voor de bestaande kabel niet geschikt w as. Thans is aan dezen wensch vol daan. Nadat door oen 16-tal tonnetjes de richting in zee was afgebakend, is j.l, Zaterdag bij vrij kalme zee de kabel via Schokland naar Kampen gelegd. De lengte er van bedraagt 22.200 M. de kosten zijn 10S.000. BEKEND. De gearresteerde kellner O. heeft aan de Bossche politie een volledige bekentenis afgelegd omtrent den dief stal te Antwerpen en de inbraak in Den Bosch. EEN LIJK. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmiddag is in de Prins Hen drikkade, nabij den Zutphenschen stei ger, drijvende gevonden, het lijk van een onbekenden, naar schatting 45- jarigen man. Door de politie werd het naar de Oude Weslerbcgraafplaals overge bracht. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. Te Leeuwarden werd in de groote feesttent op het tentoonstellingster rein oen algemeene vergadering ge houden vnn de Friesche Maatschappij van Landbouw De opening der tentoonstelling werd o. a. bijgewoond door den Com missaris van de Koningin. Jammer, dat het weer zoo ongunstig is. De harddraverij, die Maandagmiddag zou worden gehouden, is dan ook afge wimpeld. Heden komt minister Talma de ten toonstelling bezoeken. IIET INSTRUCTIE-BATALJON. Volgens de „N. Ct." verluidt, dat bij den Minister van Oorlog het voorne men bestaat, het Instructie-Bataljon te Kampen op te heffen. ONTSPOORD. De Westlandsche stoomtram, die Zondagmorgen te ongeveer 7 uur van Naaldwijk naar Vlaardingen vertrok, is een half uur voorbij de eerste plaats uit de rails geloopen. Het eer ste personenrijtuig derailleerde ook en zakte op zij. De reizigers kregen lichte verwondingen. Door den regen der laatste dagen is deze nieuwe lijn aldaar verzakte De dienst leed na tuurlijk vertraging Nadat een hulp- trein uit Loosduinen was gezonden, •kon men, door op die plaats over te stappen, weer geregeld rijden. Een paar ploegen en het personeel der werkplaats van Loosduinen zijn ter stond begonnen alles weer te herstel len. HARINGEN AKS VARKENSVOER. In een druk bezochte vergadering, door de Leidsche Varkensslagersver- eeniging bijeengeroepen, die ook bij gewoond werd door afgevaardigden uit Amsterdam en Haarlem en waar bij het hoofdbestuur van den Var- kensslagersbond was vertegenwoor digd, werd de vraag overwogen hoe men hot kwaad dat wordt veroor zaakt door het voederen van var kens met haring kan beteugelen. Uit de besprekingen bleek dat duizenden vaten haring, die vroeger als mest werden gebruikt, thans voor varkens voer dienen. In vele gevallen wordt het vleesch daardoor ongenietbaar. Zelfs wanneer de jonge varkens er mee worden gevoed, wreekt dit zich op degemeste varkens. Het resultaat der langdurige bespreking was dat er een commissie werd benoemd be staande uit de heeren mr. A. J. Fok ker (afd. Leiden, Holl. Maatsch. van Landbouw), A. van Leeuwen (Ned. Boerenbond), 'A'. Dungelmann (hoofd bestuur Slagershond), on W. Th. Berger's (Leidsche varkensvereeni- ging) die een conferentie met den di recteur van den landbouw, den heer Van Hoek zal aanvragen, ten einde te verzoeken dat de regeeriug tegen dit euvel, waardoor ook voor den uit voer naar liet buitenland gevaar dreigt, maatregelen zal nemen. INTERNATIONAAL CONGRES VAN KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. Zondag werden verschillende rap porten bohandeld. Het volgende be sluit werd genomen Hot internationaal congres spoort de lichamen, bij het internationale verbond aangesloten, met den mees- ten aandrang aan, in elk land eene krachtige propaganda te voeren ten gunste van het huldigen der heide grondbeginselen van vakorganisatie, van invoering ook voor de handels bedienden van minimum "loon en maximum arbeidsduur, hetzij voor den werkdag of voor de werkweek, in dien zin, dal de toepassing voor man nen en vrouwen geschiede volgens het stelsel gelijk loon voor gelijken arbeid. Het congres is van oordeel, dat zon der de doorvoering van minimum loon en maximum arbeidsduur wei nig blijvonde economische of indus- trieele verbetering kan worden ver kregen. Uitgesteld werd de bespreking van een concept-arbeidscontract, van Ne- derlandsche zijde voorgesteld. Door den heer Turner (Engeland) werd een resolutie voorgesteld tegen den kinderarbeid Hij betoogt, dat de arbeid van kin deren onder 16 jaar niet slechts voor henzelvon ten hoogste schadelijk is, zoowel voor het oogenblik als vóór de toekomst, maar ook het loon van den volwassene drukt. De resolutie werd oangeuomen. DE GLASBLAZERSSTAKING. Aan de glasfabriek te Vlaardingen is Maandagmorgen één oven, vol be zet, aan 't werk gegaan. VERDUISTERING. We lezen ln do „Tel." Wij vernemen nader inzake de ge vangenneming van den commies der posterijen te Deventer, dat deze ver band houdt met vermoedens van on regelmatigheden in spaarbankzaken tijdens zijn postdlrecteurschap te Horst. Genoemde ambtenaar zou tegen de bedoeling dor inleggers het tegoed op do spaarboekjes niet hebben omgezet' in staatsschuldboek jes. maar de opbrengst hebben ge bruikt voor den aankoop van 3 pCt. Certificaten N. W. S. Een adminis tratief onderzoek zal moeten uitma ken, wat met deze effecten door den hoer B. is gedaan. Dat hij deze manipulatiên kon doen is te danken aan de ongeëvenaarde onergdenkendhefd van de inleggers. De commies der posterijen uit De venter, verdacht van onregelmatighe den als postdirecteur te UorsGSeve- nmn, is ter beschikking van den offi cier van Justitie naar Zutpben over gebracht. ONDER BUURVROUWEN. De toestand van vrouw Wcsterloo, is na de operatie, dusdanig, dat het gevaar geweken is. Vrouw Kloasson is aaji de handen der justitie te Roer mond overgeleverd HET CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. Maandag is 't congres voortgezet. De ochtendzitting was in sectien ge splitst; de eerste sectie behandelde: karaktervorming in gezin en maat schappij de tweede sectiekarakter vorming bij jongelieden op inrich- tingen van onderwijs, die niet aan j het geven van gewoon lager onder wijs zijn gewijd. Maandagmiddag heeft het congres een zitting in pleno gehouden ter be handeling vaji liet onderwerp karak tervorming hij' abnormale kinderen. Onder de vele sprekers, die het woord voerden, waren de heerc: J. Lenderink uit Amsterdam, die het blinde kind sprak, Van W'yho, uit Hoenderloo, die een rede hield over: de verbetering van het misdadige kind, P. Otto, uit Amsterdam, die han-1 delde over afzonderlijke scholen voor tuchteloozc leerlingen, dr. J. H. O. Reys, arts te 's-Gravenhagc-, die „bet lichaam als aangrijpingspunt bij de opvoeding van achterlijken" beschouw de, Ds. Knuttel, uit Terborg sprak:' over doorgangshuizen, inej. Barre- veld Bute over de ontwikkeling van het achterlijke kind, en Jkvr. Bod- daert, uit Amsterdam, over de verdere opvoeding van achterlijke kinderen. AANBF.3TEDINGSWERKEN TE ALKMAAR. Men meldt aan de „N. R. Cl.: Bij de Donderdag alhier gehouden openbare aanbesteding van het uit voeren van grond-, straat- en riolee- rïngswerken enz. voor liet terrein bij en om de nieuwe ambachtsschool ge legen, bleek er geen enkel inschrij- vingsbiljet tc zijn ingekomen. Daar entegen bevatte de bus een aan B. en V»7. gericht adres van R. S. Schram 1e Beverwijk cn 26 anderen, zich noe mende aannemers en gegadigden naar het bedoelde aan te besteden werk, houdende de verklaring, dat 't hun onmogelijk is naar dit werk in te schrijven, omdat de bejialingen van artt. 1638c en d van het Burger lijk Wetboek voor de werklieden in dienst hij don aannemer of onder aannemers van de bij dit bestek be deelde werken cn daartoe gebezigd niet mogen worden uitgeschakeld. B. en W. verklaren, met de bezwa ren Legen de genoemde artikelen niet bekend geweest te zijn, waarom zij den raad voorstellen zijn besluit d d. 28 Juni 1911, houdende dat voortaan in bestekken van gemeentewerken, overeenkomstig dc duidelijke bedoe ling der wet, als regel de artt. 1638c en d zullen worden geacht te zijn op genomen, indien in die bestekken niet uitdrukkelijk anders is bepaald, iu te trekken. Niettemin verklaren zij zich bereid een onderzoek in te stellen naar die maatregelen, d e er toe kunnen lei den dat een bevredigende oplossing vcor werkgevers en werknemers worde verkregen, CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. De „Standaard" meldt, dat de jaar vergadering van de Vereoniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen in Nederland te Rotterdam zal gehouden worden op Donderdag 26 September. REGISTRATIERECHTEN BIJ VER KOOP. De L. Ct. meldt: Naar verluidt hebben de notaris sen vanwege het departement van financiën een circulaire ontvangen, waarbij medegedeeld wordt, dat voortaan bij verkoop van bouwter rein,, indien reeds gebouwen op het erf staan, registratierecht moot wor den betaald van het bouwterrein en de gebouwen. liet verdient derhalve aanbeveling,1 bij verkoop van bouwterrein dadelijk de koopacte te laten passeeren. Kerk en School NED. HERV. KERK. Dr. J. W. F. Gobius du Sart, te Woudrichem, is beroepen naar de Duitsche Gereformeerdo Gemeente van Nordhom (Pruisen). Aangenomen bet beroep te Heeren veen-Terband ds. S. Winkel, te Fra- noker te Oosterzoo en Echten (Fr.) de heer N. Padt, candidaat te Amsterdam. Stadsnieuws DE POLITIE EN ESPERANTO. Wij lezen in „de Politiebode" In navolging van het buitenland en enkele andere plaatsen in ons land is ook in Haaiiem opgericht oen veree- niging van politieagenten, welke de vrereldhulptaal Esperanto spreken of weiïschen te leeren spreken en mede willen werken tot meerdere verbrei ding dier taal. Was Haarlem een van de eerste, om een poïitie-vakvereeniging op te rich ten, ook thans is zij, nu zij heeft in gezien, hoe ontzaglijk veel nut deze taal voor de politie kan hebben, we der een van de eerste, om deze ver- eeniging op te richten, om zoodoende deze taal beter te leeren en te onder houden en bij anderen beter ingang te doen vinden. Moge deze daad door vele korpsen worden nagevolgd. De Haarlemsche Politie-Esperantis- ten-vereenigiug is genaamd La Es- ï>ero. Militaire Zaken. De luit.-kol. T. L. van Wagteudonk, commandant van het 21e landweerdis trict te Haarlem, zal van 23 tot 27 Sept. deelnemen aan de oefeningen in den vestingoorlog in het zuidfront der stelling van Amsterdam. Onderwiis. Tot onderwijzer aan do openbare school Nieuwe Havendwarsstraat te 's-Gravenhage is benoemd de heer M. M. Stam, te HaaiTem. NED. R.-KATH. VOLKSBOND. Gisteravond vergaderde de afdeeling Haarlem van den Nederl. Roomsch- Kath. Volksbond in haar gebouw St. Bavo. Do voorzitter, de heer W. B. Gus- kens, opende de bijeenkomst met een toepasselijk woord, en heette daarna een 19-tal nieuwe leden welkom, hen daarbij aansporende trouwe leden van den Bond te worden. Vervolgens deed spreker do volgen de mededeelingen Overleden zijn de leden Hunneker en Boots. De laatste laat een weduwe met 4 jonge kinderen achter. Op 22 September zal \oor do ge noemde weduwe een liefdadigheids voorstelling worden gegeven. Spreker spoorde allen aan, om deze voorstel ling bij te wonen. Op 4 September heelt de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de teeken- school plaats. Woensdag wordt een algemeene ver gadering gehouden van de coöperatie ve bakkerij om het dividend uit te keeren. Na deze mededeelingen werd het woord gegeven aan den heer Hooy, lid van het hoofdbestuur, die als rap porteur van de centrale raadsleden der afd. Haarlem, over het onderwerp, dat door den heer Wesseling op do laatste Centrale Raadsvergadering, to Leiden gehouden, besproken was, nL de ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring, de volgende vragen stelde. Deze zouden na goedkeuring van de verga dering aan het Centraal Bestuur wor den opgezonden, opdat dit dan uit de versciiillende ingekomen rapporten van al de afdeelingen een centraal rapport bjj de Regeering kan indie nen. Vraag IHoe denkt men over de be paling, dat men zeventig jaar moet zijn om recht te krijgen op ouderdoms rente Toelichting. Bij overweging van de ze vraag, dient er op gelet te worden, dat men eigenlijk le doen heelt met •n invaliditeitsverzekering, waarbij men bij het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd, beschouwd wordt in den toestand van invaliditeit te zijn ge raakt. Bij vroeger intredende invali diteit krijgt me.i ook recht op uitkee rt ng. Vraag IIHoe denkt inen over de bepaling, dat da dertienjarige leef tijd gesteld wordt, als grens voor het recht op weezenrente Toelichting Naast de invaliditeits- cn ouderdomsrente kent het wetsont werp ook een weezenrente, die echter ophoudt als het jongste kind den leef tijd van dertien jaren heeft bereikt. Vraag III Zou men weduwenrente verkieslijker achten dan een weezen rente of acht men heide noodzake lijk Toelichting. Men denke er aan, dat de wet geen onderscheid maakt tus- schen vrouwelijke en mannelijke ar beiders, m. a. w., dat vele arbeiders-1 vrouwen krachtens eigen premiebeta ling recht op een uitkeering krijgen. Vraag IV -. Hoe denkt men over de naast de verplichte verzekering in het ontwerp geregelde vrije verzekering Toelichting Door de vrije verzeke ring zal de spaarzame en beter gesi- luocrde arbeider o. a. zijn rente non verhoogen. Vraag V ls liet wenschelijk de ver- zekerden in loonklassen in te declen Of acht men ccr progressieve, pro- cenfsgewijzo regeling der premiën naar het werkelijk genoten loon be ter Zoo men loonklassen verkiest, acht men dan de in art. 48 omschreven vijf loonklassen voldoende Vraag VT Is de wachttijd ran J50 premiën voor de invalidifeitsrente la lang Of meent rnen. dat die verlengd zou kunnen worden Toelichting. Men krijgt pas recht op Invaliditeitsreate, als men 150 pre miën betaald heeft. (Art. 59). Vraag VII Acht men het billijk, dat bij liet berekenen van den grond slag der rente buiten aanmerking woidt gelaten dc door den verzekerde in militairen dienst doorgebrachte tijd? Na eenige bespreking over dit punt, achtte men dit niet billijk. Vraag VIII Acht men een verhoo ging van 10 pCt. voldoende Vraag IX Acht men het billijk da nagelaten kinderen van overleden in- validiteits-rentetrekkers uit te sluiten van het recht op weezenrente Vraag X: Acht men het billijk bij het bepalen der weezenrente geen rs kening te houden met het aantal i,gelaten kinderen Vraag XI Hoe oordeelt men over de bedragen der premiën, ook in verband met de loonklassen Vraag XII Hoe denkt men over het recht op een rente vcor degenen, die bij het in werking treden van de wet reeds '70 jaar zijn. (Art. 357). Vraag XIII Hoe denkt men over het vragen van vrijstelling van pre miebetaling voor de z.g. „lage Ico nen" Tot welke grens zou eventueel die vrijstelling moeten gaan Over deze vragen ontwikkelden zich beraadslagingen. De afdeeling Haarlem stelt zich op het standpunt, dat dit ontwerp-ouder- doms- en invaliditeitsverzekering een groote verbetering voor den ouden en invaliden arbeider brengt, doch dat geenszins ontkend mag wor den, dat hiermede de oplossing van dit sociale vraagstuk niet geheel ver kregen is. Nu aile krachten dienen ingespan nen te worden, om to krijgen, wat thans geboden wordt, omdat het hij verping van het ontwerp weer tal van jaren zal duren eer weer een wet zoover voor behandeling gereed zal zijn, en niets waai borgt, dat het dan gebodene met slechter zal zijn. Bij het maken van eenige opmetkio wen wilde de afdeeling dit dan ook zoo opgevat zien, dat zij de wenschelijk- beid van wijziging uitsprekende, dit geenszins als eisch stelieu, althans niet, wanneer hierdoor kans zou ont staan, dat liet ontwerp niet zou wor den aangenomen. Omtrent do weezenrente kwam het gewenscht voor, om een norm vast te stellen van 3 kinderen met een uitkee ring, gelijk in het ontwerp vastge steld, voor ieder kind meer een zekere verhooging, voor ieder kind minder een zekere verlaging. Verder werd nog gesproken over uit- keeringen voor kinderen van overle den iiivuliditeitsrentetrekkers, en over promiehetuling voor lage loonon. De voorzitter dankte den heer Ilooy, waarna do vergadering gesloten werd. DEJEUNER TEN HOVE. Maandag namen deel aan het déjeu ner van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk, mr. dr Van Leeuwen, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, en me vrouw Van Leeuwen. CORTY ALTHOFF. Maandag zal de eerste voorstelling plaats hebben in de tent aan de Ju- lianastraat, om een week de Haar lemmers iederen avond te ontvangen en te doen lachen en vreezen. Is er den laatsten tijd wel eens ge klaagd dat de eigenaardigheid van het circus, de mooie paardeudressuur langzamerhand verdwijnt, Corty Alt- holl brengt zoo ongeveer 13U paar den mee en ruogen wij verwachten, zoo bij het klappen van de zweep, mooie kunststukjes te zien. SCIIEEPV AARTINSPECTIE. Den heer P. Bouwmeester is voor de scheepvaartinspectie Haarlem als standplaats aangewezen. Rubriek voor Vragen Goobomieerden hebben het voorrecht, ▼regen op verschillend gebied, mits vcor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie vnn Haarlem's Dagblad. Groot* Houtstraat 58. Allo antwoordon worden geheel kosteloot gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, die niet volledig naam es. woonplan ls van den inzender vermelden wordt geen nandnctit geschonken. Mevrouw C.-B., Bergen. Uw vraag is twee dagen, nadat u haar liebt ingezonden, beantwoord. De Hooge Raad heeft beslist, dat alleen tegen het eind van het kwartaal op gezegd kan worden. Uw dienstbode had dus gelijk. Uit de Omstreken SCHOTEN. S. D. A. P. Door de afdeeling Schoten van do S. D. A. P. wordt thans een referen dum gehouden voor een definitieven Kamorcandidaat voor het district Be verwijk in 1913. De quaeslie gaat tusschen de hee ren Dr. Van Leeuwen te Utrecht, A. Na-glzaam te Haarlem en J. Verton te Schoten. Het bestuur beveelt in het belang van de propaganda den h-eer A. Nagt- zaam aan. Houten hulpschool. Met den bouw van de houten hulpschool op het Pretoriaplein al hier, is men thans zoover gevorderd, dat lieden begonnen is met het dak te bedekken met pannen. Huiselijke twist. We hadden al 'n berichtje over de onaangename verrassing, die een in woner der Generaal Bothastraat te beurt viel, toen hij thuis kwam en ontdekte dot zijn vrouw met medene ming van 't grootste deel van 't hut»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6