*raad was vertrokken. Een onzer bë-i richigevers meldt nu, dat nadat de vrouw den gedeeltelijken inboedel had verkocht en naar haar ouders ln Friesland was vertrokken, de man Maandagmiddag thuiskwam om het restant van z'n boeltje te halen. Na tuurlijk waren de buren present en bejegenden den echtgenoot minder vriendelijk. Toen z'n eigendommetjes op 'n handkar waren geladen en de man vertrok, deed de buurt hem met ketelmuziek uitgeleide. Dc politie begeleidde echtgenoot, kar en inboedel tot bij do Ilaarlem- icbe gemeentegrens. HAARLEMMERMEER. Terecht. De W-jarige G. J. de Jong te Abbe- nes, die de vorige week vermist wc-rd en wiens opsporing door den Burgemeester verzocht werd, is weer terecht. 1-lij heeft eenige dagen gewerkt bij een landbouwer in het Noordelijk deel dezer gemeente, maar toen de ze. vanwege het natte weer, geen werk meer voor hem had, is hij vrij willig naar de ouderlijke woning te ruggekeerd. Goed afgeloopen. De trein die des middags te 559 u. van Aalsmeer te Hoofddorp binnen komt, xs Zondagmiddag door de acti viteit van een wisselwachter aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein reed door het veilige sein, be merkte de wisselwachter die op het perron liep, dat de wissel, die van het blokhuis uit wordt bediend, niet goed stond, zoodat dc binnenkomen de trein onvermijdelijk op den trein moest loopen, die uit Haarlem geko men was cn voor het perron stil stond. De machinist van den stilstaanden trein liep den komenden trein te ge- moer 011 duidde door armbewegingen aan dat de boel niet veilig was, ter wijl ook de wisselwachter met een rooden vlag al zwaaiende zijn best deed de aandacht van den machinist van den binnenkomenden trein -te trekken. Dit gelukte en* door'krachtig"rem men stopte de trein juist voor den wis sel en op een 25 Meter voor den stil staanden trein. Door de activiteit van den bedoel den wisselwachter is dus een zeer waarschijnlijke' aanrijding 'voorko men. - - HALFWEG. Onderwijsvacature. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan do openbare school alhier, hebben zich niet minder dan 50 sollicitanten aangemeld. HEEMSTEDE. Onderwijs. Met ingang van 1 September a. s. is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, dc heer C. Bruin van Hilversum. SLOTERDIJK. 'Aangereden. Zondag werd tusschen Sloterdijk en Halfweg op den Haarlemmerweg, in de nabijheid van het kruitmaga zijn, een fietser door een auto aan gereden en zoo verwond, dat de ge neesheer, die het eerste verband leg de, opneming in een ziekenhuis nood zakelijk achtte. Met de uuto, waar door het ongeval was veroorzaakt, werd hij naar het Wilhelminagast- huis te Amsterdam vervoerd. Koninginnedag. De Wilhelmina Verecniging te Slo terdijk, heeft besloten do feesten ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin te houden op Maandag 2 September. UMÜIDEN. Bijna verdronken. De Hbld.-berichtgever meldt: Zaterdagavond heeft bij het ver trek van het Deensche stoomschip „Skjoldborg" een ongeluk plaats ge had, dat bijzonder goed is afgeloo pen. Toen de zeeloods C. Beris, die het schip uitbracht, do boot verlaten wilde, geraakte hij tusschen deze en de sleepboot Achilles, welke tijdelijk do Loodsafhaalboot Assistent ver vangt, te water. In het donker dreef bij reeds een tiental minuten rond op zijn oliekleeren, voordat hij opge merkt en aan boord van de Achilles gehaald kon worden. Do ter hulp ge roepen dokter achtte onmiddellijke buitendienststelling noodzakelijk. Wat vooral ontstemming verwekt is dat de Achilles noch met reddings boeien noch met een reddingsvlet uit gerust is, zoodat deze redding alleen aan het toeval te danken was. BLOEMEND A AL. DE RAADSVERGADERING VAN DONDERDAG. (Vervolg). Aan de orde komt het verplaatsen van het Meterhuisje van de Haar- iemscho waterleiding, aan den Over- veenschcweg, hoek Teiterodeweg (den duinweg langs de spoorbaan). Het voorstel is dezen sta_-m-den- weg verder den Tetterodeweg op, aan de breedte zijde der Overveen- sche school) te plaatsen. Bloem endaal moet f 1400 betalen voor het afbreken van het bestaande huisje en het maken van een nieuw gebouwtje. Als we de stukken wel begrijpen zal Haarlem dan f 1200 betalen voor nieuwo meters en buizeninstallatie. De Schoolcommissie doet het denkbeeld aan de hand, om te Over- veen het terrein achter „Buiten- twist' aan te koopen voor school- bouw. Verder adviseert de Schoolcommis- jie, om te Vogelenzang nu een defi nitie ven cursus in het Fransch op te richten en beveelt aan, om bij be noeming van nieuw personeel reke ning te houden met do wenschelijk- heid om Engelsche en Duitsche cur sussen op te richten, ïn behandeling komt bet adres van don Gemeente-architect C. L. M. Robbers, die zich verzet togen de meening van B. en W. dat het Raads besluit van 23 November 1911 in houdt, dat zijn betrekking met 1 Mei 1912 is opgeheven. De hoeren A. F. Bijvoet en C. J. Roozen adviseeren, om dit jaar f 100 subsidie te geven aan de verecniging „De Proeftuin" te Lisse, behooroude bij do Rijkstuinbouwwinterschool al daar. De kosten bedragen f 15000 en exploitatiekosten jaarlijks f 7370. Die proeftuin wordt ingericht als demonstratietuin, sortimentskun en kweekterrein. Er komen een kas met 5 afdeelingen, een bloembollenschuur met kelder- en bovenverdieping en 20 bakken. Men hoopt daarin, onder neutrale leiding, verschillende vak- vruagstukken omtrent eultuunme- thode, hybridevalen, voortplanting, plantenziekten, prepareeren, verzor gen enz. tot opbouw te brengen. Het stichtingskapitaal wordt door de direct-belanghebbenden bijeenge bracht. Do Noord-Zuid-Hollandsche Tram- wegmaatschappij heeft do concessie voordo tram naar Overveen aanvaard. Herstelling Raadhuis. B. erx W. stellen voor van het voor- deelig saldo over 1911 f 3200 beschik baar te stellen ten behoeven van de herstelling van het Raadhuis. Verzoekschrift. De heer I. van Bakel verzoekt de keuken van perceel Zijlweg 19. te Overveen te mogen vergrooten en vraagt daarvoor ontheffing van art. lObis der Bouw- en VVoningverorde- ning. iVerbreeddng Bloemend, weg. B. en W. stellen voor 44 M2. grond langs den Bloemendaalscheweg bij „Ru'itentwist" aan te koopen van den heer P. Vuyk tegen f 6.— per vierk. Meter. Dat ter verbreeding van den weg. De heer Verdegaal te Vogelenzang wil een -strook grond afstaan tegen f 2.per vierk. Meter voor de ver breeding van den weg langs het ter rein voor do school. ZANDVOORT. Bezoekers. Door dc Katholieke arbeidersver- eer.iging uit Osterfeld, ton getale van ongeveer 400 personen, werd een be zoek gebracht aan onze gemeente. Zij kwamen met een extra trein aan cn gingen in optocht met muziek naar het strand, waar zij eenigen tijd ver toefden. Daarna vertrokken ze weer per trein. Voordrachten. Door Dr. Curt Ehvenspoek, uit Berlijn, zullen Woensdag 28 Augus tus des nam. te 8 uur in de Ned. Herv. Kerk godsdienstige voordrachten in de Duitsche taal worden gehouden. De opbrengst is ten bate van de Zandvoortscho Diaconie-armen. Aangekomen vreemdelingen. Dr. Benjamin, Munchen, Grand Ho tel, 2 personen. L. en B. Toelle, Barmen, idem, 2 p. Dr. Fila, Berlijn, idem, 3 pers Echauzier en lam., Amsterdam, id., 3 personen. 0. Brodsky, Kiew, idem, 6 pers. B. Ropon, New-York, idem, 5 pers. 1. Stern, idem, idem, 5 pers. W. v. Vondel, Amsterdam, I-Ialte- straat 15. A. J. de Wilde, Haarlem, Van Osta- destraat 8, 4 pers. Speelman, Amsterdam, KostverL straat 5, 6 p. Schönfeld, id., Zeesir. 60, 5 p. K. Hentschell, Leipzig, Beau Riva- ge, 3 pers, Baumbaoh Von Kannborg, Metz, idem, 5 pers. Mandet, We>enen, idem, 2 pers. Schunler, Amsterdam, Driehuizen, 2 pers. Dr. Weervine, Groningen, idem, 2 pers. Dr. Vüllers, Anken, Beau Site, 8 p. A. Kayser, Amsterdam, idem, 5 p. Mej. Jacobi, Hambuirg, iedem. Haase, Wandsbek, idem, 3 pers. E. Kleinholz, 0brahan9on, idem, 5 pers. Rurhard, Hamburg, Belvédère. 2 p. W. Nonhoff, Munster, idem. Fam. v. Rooy, Amsterdam, Baan 5, 11 pers. V. d. Sande Bakhuizen, Algiers, Hoogeweg 58, 2 pars. N. J. M. F. V. Ezerdingen, Buren, Zuiderstraat 4, 5 pers. Mevr. de wed. Doesbung, 'Amster dam, Poststraat 9, 2 pers. Sport en Wedstrijden VOETBAL. II. V. V. H. V. V. kan, meldt de Tel., voor het komende seizoen goed voor den dag komen. Noorduyn, die in het vorige seizoen tijdens den wedstrijd H. V. V.Sparta een been brak, is geheel hersteld en zal weder geregeld meespelen. Voorts heeft H. V. V. een aanwinst in Le- sueur van H. F. C., terwijl jhr. Van der Does de Bye, die vroeger met suc ces in do geel-zwarte kleuren uit kwam, thans na een driejarig verblijf in de tropen, opnieuw voor II. V. V. zal spelen. Trainer NVarburton, die het H. C. C.-elftal getraind heeft, zal zijn zorgen thans aan het voetbal-elf tal gaan wijden. ZWEMMEN. HET 1600 M.-KAMPIOENSCHAP. De zwemvereeniging „Het IJ" houdt a. s. Woepsjdag 5 uur een wedstrijd over 1600 meter. De winner van de zen wedstrijd komt in aanmerking voor het kampioenschap van Neder land. DAMMEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJD. Te Rotterdam wordt thans een in ternationale damwedstrijd gehouden, waarin de bekendste llollandsche en Fransche meesters uitkomen. De stand is na de vierde ronde Molemard 7 punten, I)e Haas 6, Hoogland 6, Van Wageningen 5, Fal- ve 5, Bonnard 5. Battefeld 3. Van den Broek 1, Garonte 1, Weiss 1. De Franschen hebben thans 19 pun ten, Nederland 21. Opmerkelijk is wel het povere figuur dat de Parijzenaar Weiss, sinds vele jare-n wereldkampioen, in dezen strijd maakt. Koloniën ZEEROOVERS? Menschen, die meenen mochten dat in den modernen tijd en in ons ver licht Java zeerooverij oude kost zou zijn geworden, moeten maar eens een bezoek gaan brengen aan hot Kon- öalsche. Daar vond onlangs nog het volgende plaats, schrijft liet „Sem. Hbld.". Een paar prauwen, beladen met uien, trassi en gezouten visch verlie ten Joana met de bedoeling hunne waren met winst van de hand te gaan zetten op andere kustplaatsen. Ter hcc.gte van Tawang aan de Kendal- sche kuBt kregen zij een zwerm vis- schersprauwtjes om hen heen, waar van een joelende, tierende bemanning de kennelijke bedoeling openbaarde hen te entoren en hun lading voor goeden buit te verklaren. Gélukkig waren er vuurwapens aan booi'd der handelsprauwen. Eenige schoten deden het laffe tuig afdein zen. Letteren en Kunst FUTURISTEN. Do tentoonstelling der -Futuristen bij de firma Biesing, te 's-Gravonhago komt ook naar Amsterdam. Zij zal, onder auspiciën van liet weekblad „De Kunst", gehouden wor den in de groote zaal van de firma Roos en Co., van 30 Augustus tot 15 September. De opening zal officieel Vrijdag a.s. te twee uur geschieden, meteen in leiding of verklarende rede van den heer Herwarth Walden. DE IDEALIST. Het „Hbld." meldt Naar wij vernemen is bij de Konink lijke Vereenigïng „Het Nederlandsch Toonoel" in voorbereiding de opvoe ring van een door ihet echtpaar Scharten—Antink geschreven tooneel- stuk. „De Idealist" heet hetde heer Chrispiju zal het in samenwerking met de auteurs instudeerende heer Reule krijgt de hoofdrol toegewezen. Eenige moeilijkheid heeft men met het sluiten van een contract. De Ko ninklijke Vereeniging heeft namelijk haar vaste formulier van overeen komsten met tooneelschrijvers, en het echtpaar Scharten tracht voor zich de voorwaarden van het door de Veree niging van Letterkundigen opgesteld tooneelcontract te bedingen. Overeen deel dier voorwaarden besbaat tus schen partijen reeds overeenstem ming verdere verschillen hoopt men nog te overwinnen. Hei is de eerste maal, dat toepas sing der nieuwe overeenkomst tus schen schrijver én tooneeldirectie woi'dt verlangd. DE HAAGSCHE SCIIOUWBÜRG- QüAESTIE. De Schouwburgcomiuissie is tegen a.s. Woensdag bijeengeroepen tot vaststelling van het aan den gemeen teraad aan te bieden plan betreffende don sohouwburgbouw, dat daarna weldra openbaar gemaakt zal wor den. GEZELSCHAP-SPREE. Het Hollandse!. Tooneelgezelschap, directie M. Spree, is voor bet seizoen 1912—'13. samengesteld uit de volgen de personen Dames Marie Smits, Sophie Spree —Te Miitelanr. Betsv Cremer, C. te Mijtelanr— Grader, Tine Hock-Ude, Anna Dijkstra, Mina Gerstel en jon- gejuffr. Jeanne Spree. Hoeren M. Spree, Cor. Smits, Joh. Jurgens, G. Arbous, Hans Brüning, G. Eijlders, F. Ude, Fr. Williams, Louis Coupé en J. v. d. Caap. De campagne begint Zondag 1 Sep tember te Rotterdam, waar het gezel schap do hecle maand optreedt. Gedu rende October en November zal een tournóe door Nederland en België worden gehouden, waarvan de mees te voorstellingen in Den Haag zullen worden gegeven. Zaterdag 7 Decem ber beginnen de voorstellingen in bet Circus Oscar Carré, te Amsterdam, mot „Het Teeken des Kruises I" HET TOONEEL. De heer J. H. L. Bossard verzoekt aan de pers te willen medodeelen, dat hij voor het volgend seizoen verbon den blijft aan de N. V. „Het Toonecl" dir. Willem Royaards. In verband hiermede schrijft de heer Hcrm. Heijermans, directeur der N. V. „Tooneelvereeniging" aan do pers: Dc heer J. H. L. Bossard deelt me de „dat zijn naam ten onrechte voor komt op het tableau de la troupe der N. V. Tooneelvereeniging, dat hij „geen plan heeft zijn verbintenis met de N. V. Het Tooneel, directie Willem Royaards te verbreken" enz. Daar deze „weerlegging" van ons bericht, dat de heer Bossard tot do dames en heeren behoort, die een zoogenaamd ..voorloopig contract" met onze Vennootschap teekenden, den schijn aanneemt alsof ons „ta bleau de la troupe" onjuiste opgaven bevat, hechten wij er aan te publi- ceeren, dat voornoemde lieer, na her haald aanzoek zijnerzijds, op 4 Aug. j.l. contract teekende, en dat derhal ve zijn naam geenszins „ten onrech te" op de openbaar gemaakte lijst voorkomt. Het verbreken van zijn contract met onze N. V. is een aan gelegenheid, die de Rechtbank nader zal hebben te onderzoeken. MAYA'S VLOEK. De openlucht-uitvoering van „Maya's Vloek" te Hilversum, is gis teren wegens het slechte weer uitge steld tot Zondag 1 September, INGEZONDEN Van iagezondeu f tulriten, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kepie dia iuitndsr niet teruggegeTen. Voor dan inhoud deier rnbrlck stolt de Bcductia »ich niet aansprakelijk. M. do R. De heer Nagtzaom verlangt nade re toelichting van de twee motieven waarom wij niet meedoen aan den „Rooden Dinsdag". Bovendien geeft hij nog enkele punten tot bespreking aan. Vooreerst dat zij „lloffehjk- heidshalve" ons uitnoodigle, daar hij meent dat wij ook arbeióersvereeni- ging zijn. Inderdaad het A. N. V\'. V. bestaat voor 99 uit werklieden; advocaten, dominéés enz., zijn er bij ons niet; behalve liet feit dat de par tij thans door deze hoffelijkheid te rugkomt van het vroegere standpunt, dat zij zich alleen als de arbeiders partij beschouwde, is ook met vreug de te constateeren dat het „druk ze dood" van Mr. Troelstra niet opge volgd wordt. Minder prettig is het eeschoolmees- ter van den heer N. Wat zijn jxartij meent to moeten doen gsat ons niet aan, maar wat wij willen publicoe- ren blijft ons recht. Wat betreft het eerste motief, wij kunnen met tal van bewijzen aan vroegere meetings ontleend staven, dat de S. D. A. P. algemeen kiesrecht beschouwt als een propagandamid del om de S. D. A. P. groeier te ma ken, doch dat zou kolommen eisclien, wij voldoen met te wijzen op den „Rooden" Dinsdag. In Rusland en Du; Is oh] and zijn de „Roodo" da gen herdenkingen van bloedige bot singen, doch liior te lande is het al leen een revue van de S. D. A. P. en de „moderne" vakvereenigingen, welke de landweer der S. D. A. P. vormen. Met hoeveel geschetter wor den niet de cijfers bekend gemaakt Alg. kiesrecht heeft niets met het so cialisme te maken, de actie is niet „rood". Vroeger werd het Ned. Werkl. Ver bond, dat al 40 jaar voor Alg. Kies recht ijvert, door de heeren Vliegen, Hermans, Fortuyn en anderen, die nu nog voormannen zijn Ixelachelijk gemaakt over dat „lapmiddel". Een tweede bewijs is het manifest, dat eerstdaags zal verspreid werden (hierbij van ael'f een toelichting op het tweede motief). In dat manifest, voor welks verspreiding wij ook zijn uilgenoodigd, staat bet volgende: „De vrijzinnige partijen zij.ii al weer druk bezig om voor do eerst volgende verkiezingen al hun troe pen, ook van de meest conservatie ven, in een leger ter verovering van het ïvgeeringskasleel te vereealgen, iets wat alleen kan slagen óf door openlijke verloochening van, óf, wat meer te verwachten is, door mislei dend spelen met de democratische ©ischen der arbeidersklasse." Het is algemeen bekend, dat de vrijzinnig-democraten onder geen vorm ook willen samenwerken met tegenstanders van Alg. kiesrecht. De aangehaalde zinsnede is dus volkomen onjuist en beleedigend, daar wordt tegen beter weten in wantrouwen uitgesproken tegen eene partij, die het Alg. Kiesrecht hoog houdt Is hier iets anders te conclu- deeren dan dat de S. D. A. P. alle voorstanders van Alg. Kiesrecht on der haar vaandel wil hreivgen, daar zij alleen te vertrouwen is? De heer N. zal de gelegenheid om nog eens te antwoorden niet laten glippen, 't is een te prachtig en goed koop middel om de aandacht op de „Roode" revue to trekken; hij zal dan wijzen op den enkelen vrijzinnig democraat, die uit kansberekening; met de vrij-liberalen wil samenwer ken, doch deze malcontenten zijn door de partij daarover onderhou den; in Zutphen is door de jaarver gadering (de hoer N- weet dit uit ,,1-Iet Volk") zulks streng afgekeurd. Als zooiets bewijs is voor den heer N. dan is de S. D. A. P. in deze schuldig, want in Franeker is een compromis getroffen, met medeweten van het partijbestuur, tusschen S. D. A. P. en alle liberale groepen in zake de St a te n-ver kiez i ngem Hopende hiermede den heer N. toe gelicht te hebben, met dank voor de plaatsing. P. J. J. KLEUN, secretaris afd. Haarlem A. N. W. V. DE RIJWIELBELASTING. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. bijgaand schrijven in uw veelgelezen blad op te nemen, waarvoor bij voorbaai mijn dank. Zooals velen braven Nederlanders be kend is, moet de eigenaar van een rijwiel belasting betalen. Ik wil hier als nietig werkmans- persoontje niet aan het oordeelen en denkbeelden vormen gaan, of die rij- wielbeJasting wel of niet rechtmatig is, dit laat ik aan „geleerde heeren" ovex*. Als men vraagt, waarom moet die belasting betaald worden, dan ant woordt „men", wel daarom. Goed, daarom dan!! Maar dan zeg ik, natuurlijk heel bescheiden, want als werkmannetje mag ik niet onbescheiden eijn; zou het dan niet betamelijk zijn, dat de fietsers op goed onderhouden wegen rijden konden? Als dit zoo was, wel dan zou elke fietser gratig doorvoor belasting betalen. Maar da rijwegen, wel, wel, die la ten in Haarlem veel te wenschen over. Want het 1s zeer treurig, te zien en te „voelen" dat de straten in Haar lem haast niol te berijden zijn. Neemt men de Groote Houtstraat, ivu 't is één kuil en hoogte wat men daar vindt; een meter goede straat is in voornoemde straat niet te vinden. Als men wil uitwijken voor zoo'n razend, vliegend monster, dan ge beurt het dut men in een'van die ve le kuilen slipt; dat er niet meer on gelukken gebeuren is mij een raad- seL Neemt men hei Leidscb© kwartier en de Pieter Kiesstxaat, nu uiet oxe straten is het zeer treurig gesteld, vijftig centimeter goede straat vindt men duar beslist niet, T is een en al kuil, v.at men daar aantreft. Als men vijf minuten op die „straat wegen" rijdt, is men voor veertien dagen door elkaar gerammeld, cn men kan dan naar den fietsendokter gaan, die band en zadelveeren weer gezond maakt. Zoodoende komt er per jaar een reuzens'.'in voor den fietsman bij zijn gewone rijwielbelasting. Nog wat. De fietsman mag geen hoorn op zijn fiets hebben, maar een gewone bel. Maar ik zeg: een bel geeft niets, de jeugd hoort de bel beslist niet. Want tegenwoordig heeft de voet balmanie zooveel grond gewonnen, in elke straat ziet men den mensch van drie tot zestig jaar die beenen-stuk- schopperij beoefenen. Belt de fietsman om zoo'n troep razende» opzij te krij gen, dan vliegen ze juist tegen den fietser aan. Dan. als men cp de rljwe- gen rijdt, ziet men op de voetpaden geen wandelaar op den rijweg alles. Belt dan oen fietsman om er fatsoen lijk doorheen te komen, dan wordt er gezegd denk je, dat ik voor een fiets op zij ga neen hoor 1 spring er maar af, hoor! Nu ja, de fietser zou dan van z'n rijwiel springen, maar niet met do vreedzaamste bedoelingen, maar wel om die voetgangers wat be tamelijkheid te leeren. Ik geloof toch, dat de voetpaden voor de voetgan gers, de rijwegen voor de rijders zijn? Nu heb ik de stadswegen gehad, nu de buitenwegen. Iu de gemeente Bloemendaal zijn prachtige wegen, die goed, schoon, onderlxouden werden, ja, die wegen worden zelfs al te goed onderhouden. Ik bedoel hier de teer- en oliebesproei ing. Die besproeiing is zeer practisch toe gepast om de stof te weren, maar daar is ook alles mee gezegd. Maar die teer- en oliebesproeiïng is zeer slecht voor de fietsbanden. In den tijd van veertien dagen, door dagelijks tien minuten op die besproei de wegen te rijden, is de beste band rijp voor de vuilnisbelt, de vellen sle pen dan den fietsman achterna. Ik vind het een zeer practisch denkbeeld van de Bloemend a alsche gemeente- hecren. om de wegen stofvrij te ma ken. Maar moet dan telkens de fiets man met zijn portemonnaie naar den fietsendokter gaan voor den wande laar en do automobiel (want dat dood- en krankzinnig-makende monster maakt die wezen zoo stoffig). Daar zal toch wel wat aan te doen zijn Ik weet wel, dat in do maatschappij de vrijheid van den één moet beperkt worden voor t algemeen welzijn. Maar in deze omstandigheden geniet de wandelaar, de fietser ergert zich. Maar eigenbelang is tegenwoordig de hoofd inhoud bij den mensch. De wandelaars zouden wel willen, dat de stof van den weg gelikt zou worden, als zij er maar geen hinder van hebben. Nu vraag ik u, fietsers, waarvoor betaalt gij voor uw fiets belasting Omdat het een luxe-artikel is, of slijt de straat er van of maakt zij die vuil 1 Neen, dat de eigenaars van honden en paarden belasting betalen, is bil lijk, honden en paarden bevuilen de wegen, die moeten weer schoonge maakt worden, daarvoor ziin men schen noodig. die geld verdienen, dus dat geld moet uit de een of andere bron geput worden. Nu hoop ik, door dit schrijven, de aandacht gevestigd te hebben op de rijwielbclasting. 'Waren er goede rij wegen, dan zou elke fietser met ple zier voor 't algemeen welzijn offeren. Maar nu betaalt elk fietser door do slechte wegen wel twintig maal die belasting. De fietser mag wel in do be schreven omstandigheden een tege moetkoming ontvangen. U dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. J. KOLLAARD. Rechtszaken HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft niet-ontvanke- lijk verklaard de aanvragen om her ziening van lo. G. van G., betreffende een ar rest van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch van 28 Maart 189-1, waarbij bij wegens moord, tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. 2o. A. S., door de rechtbank te 's-Hertogenbosch den 23en Mei 1912 veroordeeld wegens diefstal tot 4 ja ren gevangenisstraf» Afgewezen werd het verzoek van J, Th. van W., om revisie van een arrest van het gerechtshof te Arnhe/n, tid. 5 Januari 1911, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld ter za ke van diefstal, tweemaal gepleegd. Marktnieuws Botermarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 26 Augustus 1912 42 K.G. boter, hoogste prijs 1.80, laagste 1.70 per K.G. Gemengd Nieuws DE VOORTDURENDE REGENS, die ook in Engeland groote schade aanrichten aan de veldgewassen zijn zelfs oorzaak geweest, dat te Bradford en Portsmouth huizen zijn ingestort, wier grondvesten door de regens waren ondermijnd. Te Brad ford werden bij de Instorting een aantal arbeiders onder het puin be graven, maar zo schijnen xnet Lelde verwondingen vrij te zijn gekomen. Slechts een der slachtoffers was zoo zwaar gekwetst, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overgebracht EEN AANSLAG OP GEESTE LIJKEN. Toen twee priesters den Pont Itoyal te Parijs overstaken, schobt plotse ling een man, die hen een oogenbük s:erk had aangekeken, eenige revol verschoten op hou af, met het gevolg, dat een der geestelijken zwaar ge wond werd. De ander kreeg slechts een lichte kwetsuur. Do moordenaar liet zich zoudcr ver zet arresteeren; hij bleek niet wel bi,' het hoofd te zijn. ZIJN STRAF UITGEZETEN. Na vijf jaren gezeten te hebben li uit do gevangenis te Meluu onUiageu Jean Gallay, die in 13Ü5 uil Parijs verdween met büó.OOO frank van de Comptoir d'Escompte, waarbij liij iu dienst was. Onder den naam van ba ron Gravai begaf hij zich met het jacht Catharina, dat hij had gehuurd en vergezeld van een Valentine Mercl- li, naar Bahia. Bij hun aankomst weiden zij in hechtenis genomen. Me rel!! kwam vrij, maar Galluy werd veroordeeld tot zeven jaar, later tot vijf verminderd. I-Iet geval .wekte in dertijd veel beroering. LEON DE LANTSHEERE, oud-minister van justitie en lid van de Kamer van Dc'.gJe. is cveilcderu STORING TELEGRAFISCH VERKEER De brand van Zaterdagavnnd in het telegraafkantoor te Lenden heeft groote vertraging in den le'cgrait- dienst tc weeg gebracht. Teii-graru men uit Londen kwamen te Amticr- darn aan acht uren nadat zij aange boden waren. Verschillende Engel sche telegrammen werden over Ber lijn of Brussel naar Amsterdam ge seind. PADDESTOELEN. Er zijn in Duitschland in éen week tijds veertien porsonen gestorven ten gevolge van het eten van vergiftige paddestoelen. Yerscheïüenen liggen ec nog zwaar ziek. EEN NOODLOTTIGE AANRIJDING. Naar uit Milaan gemeld wordt, reed op het lokaalspoor Milaan—Galarale een trein op een Jan-plezier, waarin 13 personen zaten. Twee kinderen werden gedood, zeven inzittenden zwaar gewond. De machinist is ge vlucht,. de stoker werd kraiiKzinnig. DE POLITIEHOND. Het volgende bericht kan geldet, als een pleidooi voor het gebruik van politiehonden. Verleden week was het feest In Alstfitten, een klein dorpje van het kanton St. Gallen. Naar oud gebruik werd 's avonds een volksbal gegeven in een der grootste restaurants, dat tot laat in den nacht duuTde. Dien middag was een zeventienja rig meisje vermoord gevonden op een eenzamen weg nabij het dorp. De politie zette een politiehond aan het werk, en deze bracht de agente^ naar de balzaal, waar hij zich op een danser wierp, die inderdaad beken de, den moord te hebben gepleegd. BRAND IN EEN TELEGRAAFKAN TOOR TE LONDEN. De Londensche Hbld.-berïchtgweS schrijft: Zaterdagavond heeft in de City een •brand gewoed, die op zich zelf niet van zoo groote beteekenis is geweest, d.w.z. waarbij vuur en water niet groote schade hebben aangericht in den zin, waarin wij dat gewoon zijn te begrijpen, doch die toch v. r-strek- kende gevolgen heeft. Vermoedelijk door een of andere stoornis op electrisch gebied, ont stond brand in het kabelnet van het hoofd-telegraafkantoor in St. Mar tin's Le Grand in de City, waarbij zich zóó dikke rookj ontwikkelde, dat de dienstdoende hoofd-amïitennar liet geraden achtte, de telegrafisten te gelasten hun toestellen in den sleek te laten en het gebouw te verlaten. Wie dit geweldig groote, ouderwet- sche gebouw met al zijn gangen en doolhoven kent en het ooit bezocht, za! moeten toegeven dat die maatre gel een hoogBt verstandige was; zal ook begrijpen, dat het een wonder mag heeten dat de schade niet veel grooter is geworden. De brandweer, in groote kracht aangerukt, had lang geen gemakke lijke taak, aangezien zij had te wer ken in dikken rook en genoodzaakt was een aantal vloeren open te bre ken, waar de kabels samen komen, vóór zij het vuur beteugolen kon. De brand was echter betrekkelijk spoedig gobluseht, doch het ernstige van do zaak was, dat het telcgra- phisch verkeer van Londen met do provinciën en zelfs met het vaste land, eenige uren lang totaal ver stoord was en Engeland inderdaad eenigen tijd geheel van do gemeen schap met do wereld is afgesloten ge weest, als in den tijd toen er nog geen telegraaf bestond. De noodige maatregelen werden natuurlijk dadelijk genomen en alles gedaan om belangrijke bijkantoren in de buurt, die op de Beurs èn in Thread needle Street, tijdelijk als hoofdpunten van den telegraafdienst in te richten en dank zij die maat regelen was het telegraphisch ver keer met het buitenland, en over de stad grootondeels, binnen enkele uren voldoende hersteld. De telegra fisten hadden een lastige taak bo vendien, omdat bet electhebt

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7