TOEPASSING ZEDELIJKIIEIDS- WETTEN 1 Als historisch vertelt do „Haagsche Crt," het volgende, bijna ongelooflijke feit Een dame gaat dezer dagen met haar dochtertje in de stad (Den Haag) een pop koopen. Het kind kiest een aardige uit. op. wil haar speelgoed op den arm meenemen. Dan zullen we er ergens anders nog kleertjes voor gaan koopen, zegt ma ma. En daarop verlaten zij den winkel. Midden in de stad staat een agent op post, oen agent, dio do Zedelijk- heidswetten in zijn zak hoeft. Hij stapt op do domo af. Zóó kan dut meisje niet over Btraat gaan, zegt hij. Hoe?... Wat Die pop is ongekleed 1 Die moet klceren aan hebben. Eu zóó was mama niet, of ze heeft toen dio pop order haar mantel moe ten bergen, totdat ze er kleertjes voor zou hebben gekocht. VOOR CUIUcAO. Reeds is gemeld, hoe Prinses Julia na medehelpt aan het vlechten van tuiltjes voor don bloem verkoop ten vccrdeele der geteisterde bewoners op Curucao. Daaromtrent nog een aar dige bijzonderheid. Al spelende onder het maken der heide-bonquetjes, werd door de Prin- fces zelf bedacht, voor de arme men- flcheo jn West-Indie ©enige bloem stuk jes van heide te maken. II. M. do Koningin heeft toen aan elk van de 24 opgegeven adressen zulk een bloemstukje, door de Prinses ge maakt, doen zonden als bijdrage tot verkoop ten behoeve van het goede doel. C,Hbl<L'% SCHILDERSPATROONSBOND. Woensdag was het de eerste dag Van de te Middelburg gehouden jaar vergadering van den Bond van Ne- dorlandsehe schilderspatroons. Nadat dc ontvangst had plaats ge had van hoofdbestuur en afgevaardig den door de afdeeling Middelburg, werd do vergadering geopend onder voorzitterschap van den heer W. C. Van As uit Sommeisdijk. De heer De Groot bracht verslag uit als afgevaardigde van het congres van staatspensioen en wees er op, dat het idee van den Bond voor Staats- pens, ook voor de schilderspatroons van belang is, en raadde den bond aan, zich bij dien van staatspensioen aan te sluiten. De voorzitter spoorde de afdeelin- gori aan, dit onderwerp in bespreking te nomen. Na enkele punten van huishoudelij- kon aard werd het verslag uitgebracht over het orgaan. Iliorna werd do vergadering ver daagd tot heden. Uit 't jaarverslag bleek, llat er thans 59 afdeelingen met 1123 leden plus 228 verspreide leden zijn. Hierna volgden bestuursverkiezingen. Herkozen werd do heer W. C. van As te Sommelsdijk, gekozen werden de heeren W. Kannemana te Breda, H. Pieterse te Middelburg, II. J. II. Wei- mar te Rotterdam cn J. C. Cramer to Haarlem. Als leden der redactiecommissie .werden herkozen do heeren A. van; Reekum en J. K. Bcdingh. De afdeeling Goeree en Overflakkee diende Het volgende voorstel in „Do nlgomoene vergadering bespreke de wcnschelijkheid eencr regeling van het credietwezen." Het hoofdbestuur antwoordde, dat het 't credietwezen in studie zal ne men en volgend jaar advies zal uit brengen. In verband hiermede werd aange drongen op aansluiting bij de Midden- atandsvereeniging, waarop van ande- ro zijde op aansluiting bij de federa tie werd aangedrongen. Van de afdeeling Groningen was een viertal voorstellen ingekomen en wel ten eerste „Dc Federatie vou Nationale Bon den van Vakpatroons, in de Bouwbe drijven verbindt zich met alle mogelij ke verecnigingen van werkgevers, om een adres aan den Minister van Jus titie te richten, tot gestrenge straf baarstelling van verhindering van werften van werkwillige arbeiders. Ten tweede „De Federatie berame middelen op welkp wijze ten spoedig ste tegenover liet samenwerken der Gozellenbonden een samenwerken van Patroonsbonden worde gesteld, om zooveel mogelijk stakingen tegen te gaan of te bekorten. Ten derde„Middelen tot het kee- ren van aanrexning van werkstaken- den. Ten vierde „Het vormen van weer- standskassen (door den Bond of door de Federatie). Deze- voorstellen werden alle aange nomen. De voorzitter meende nog te moeten constateeren dat de schilderspatroons den gezellen niet het recht van sta king willen ontnemen, maar dat de putroons ook hun recht en bescher ming van de regeering vragen. Tegen over de rechten van de gezellen staan ook plichten cn mag goede ke-mis van liet vak worden gevorderd. Het peil van hel schildersvak inoet ver hoogd worden. Spreker bepleit het 6luiten van contructen en hoopt op steun der regeering om het leerling wezen beter te regelen. Dc afdeeling Schiedam stelde voor, i het hoofdbestuur te verzoeken, de mo gelijkheid en wenschelijkheid van dc oprichting van een krediet- en voor schotbank te overwegen. De vergadering ging met dit voor- i stel me/11. Ten slotte had de afdeeling Sneek dc twee volgende- voorstellen inge diend Ten eersteIeder Bondslid worde verplicht, van een aannemer-timmer- «nan een soliden borg voor zijn werk zaamheden te vragen. 'J'eri tweede Ieder Bondslid, zende cun het half laar de rekeningen en be rekent begrootingswerk «U contAnt werk. Met hei eerste voorstel zal 't hoofd bestuur rekening houden. Het tweede werd aangeuomen. Als plaats voor de volgende verga dering in 1913 werden genoemd Til burg, Den Helder en Utrecht. INTERN. CONFERENTIE VOLKS- EN SCHOOLBADEN. De internationale conferentie voor Volks- en Schoolboden werd gister ochtend te Scheveningeii voortgezet onder presidium van dr. W. P. Ruyscli. Prof. dr. II. Putzeys lilt Luik noo- digde in opdracht van de Belgische Regeering, de conferentie uit, de vol gende maal in 1915 te Brussel bijeen te komen. De beslissing werd nog aangehou den. Daarop sprak dr. Phil. Wolff, uit Hannover, ovorontwerpen, con structies en installaties van volks- en schoolballen. Naast de gesloten baden dient z. I. het gebruik vun open baden in rivie- Iren en de zee, alsmede van zon- en luchtbeden zooveel mogelijk te wor den bevorderd. Prof. Putzeys, uit Luik, sprak daar op over fabrieksboden. De heer Drost, secretaris van do Vei-eeniging voor Wotcrieidingsbelan- gen in Nederland, deed vervolgons eenige mededeelingen over do water levering. Verbetering is noodig in do waterleidingstarieven voor de volks- en schoolboden. Dc Verccniging heeft aan haar leden de directeuren dor waterleidingen gevraagd, of zij bo- roid zijn voor volks- en schoolboden het water voor den uniformen prijs van 5 cents per kul). M. te leveren. Het resultaat dier enquête is zeer gunstig. Belangrijke prijsreductie is toegestaan door vele waterleidings- directiên. De Vereeniging stelt zicli voor verdere slappen te doen, om de toegezegde prijsrcductiên spoedig in gevoerd te zien en deze ook ingevoerd te krijgen in andere plaatsen. Nog sprak Thos. M. Beadenhoff, uit Baltimore, over: verplaatsbare ba den. Na afloop dezer zitting maakto dc conferentie een excursie naar Rotter dam, waar zij de havens bezichtigde en ontvangen werd door het Rotter- damsch Gemeentebestuur in het pa viljoen van de Koninklijk© Roei- en Zeilvereeniging „De Maas'. In de nieuwe gemeentelijke zwem inrichting aan de Koushave» te Rot terdam, waarheen de conferentie zich begeven had, en waar een demonstra tie in het lesgeven in het water word gegeven, viel een aardig incident voor. Terwijl de onderwijzeres, mej. Braun, een vijftal in roode zwern- costuums geklcede meisjes op de maat van „een-twee" allerlei oefeningen in liet water liet maken, kwam zij to dicht bij den rand van het bassin cn (tuimelde op een gegeven oogenblik achterover, languit in bet eenige me ters diepe water. Men wilde haur op het droge halen, maai- zij zwom, ge kleed als zij was, en nog steeds: .een twee" roepend, de meisjes voor, naar den kant, waar zij druipnat uit hot water kwam. Gisteravond bood de directie van het „Zeebad Scheveningen" de Confe rentie een philharmonisch concert aan in het Kurhaus. EEN KUNSTIGE KLOK. Te Oud-Vissemeer bevindt zich aan den voorgevel van een dorpssmidso een kunstig samengesteld uurwerk, dat in de tweede helft der 18e eeuw door den toenmaligen bewoner, den dorpssmid Janus Verkerke. is ge maakt en reeds een reeks van jaren de aandacht heeft getrokken van tal van vreemdelingen, die het dorp be zochten. Tot vóór oo.r.ige jaren werd het gebouw bewoond door een nazaat van den vervrardiger en bleef het uurwerk ook trcuw in werking; maar de tand des tijds heeft het mechanis me in disorder gebracht, zoodat het niet meer wil werken en reeds gerui-j men tijd stil staatde nieuwe bezitter heeft zich dezer dagen tot het gemeen tebestuur gewend met het verzoek, dat het voor rekening van de gemeente weer in orde wordt gebracht, en wan neer dit het geval is, zal men weldra weer op de heele en halve uren de ver schillende figuren en beeldjes in wer king kunnen zien een houten pop slaat de heele uren op de halve uren gaat een houten hokje open en de daarin staande pop, den smid verbeel dende, slaat de halve uren op een aambeeld en ondertusschen draait lus tig de molen slijpt dc scharenslijper het mes op de draaiende „scharen sliep", rent een troep ruiters dapper voort, enz., terwijl een houten popje, een schildwacht voorstellende, in dc nabijheid van zijn schilderhuisje rus tig voo jtwandelt langs de geheele klok dag in dag uit, uur op uur en minuut na minuuC Reeds meermalen zou voor bedoeld klokje geld zijn geboden, naar het verluidt om geplaatst te worden op het een of ander kasteel van een Engelscben lord tot lieden bleef even wei het dorp nog steeds in het bezit van het merkwaardige uurwerk. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT. In de gistermiddag gehouden raads vergadering van Amersfoort werd dc nieuwbenoemde burgemeester, mr. J. C. graaf van Randwijck, geïnstal leerd. EEN DRAAIHALS De Tel.-correspondent op Texel meldt: Te Texel heeft men een levenden Dx'aaihals gevangen. Deze vogel laut zich in het overigens zoo rijk© vogel- oord bijna nimmer zien. 't Is een vo gel, die zich aansluit bij de specht- vogels, en gedurig draait hij den kop naar rechts en links, tot over den rug, waaraan hij zijn naam te dan ken heeft. Mierenjager wordt dut vo geltje ook dikwijls geheet-en en wel naar zijn voedsel, want mieren en zoogenaamde miereneieren, (popjes), worden door den draaihals gaarne genuttigd. Zijn lange, kleverigo tong komt hem bij het voedsel zoeken zeer goed te stade. De rosachtig, grijs- en bruingeteekende vederen zijn reeds voldoende tot herknning van den draaihals, die enkele malen in ons land ïröedt eft Hel hert maakt In boomhollen. De 8 of 9 eieren zijn glanzend wit. Gemengd Nieuws HET TABAKSVERBRUIK VAN DE WERELD. Het totale tabaksverbruik van dc wereld bedraagt per jaar niet min der dan 13.600.000 kilogram. Den grootsten uitvoer hebben de Veree- nigdo Staten, die voor een bedrug van ƒ98.500.000 exporteeren, dan volgt Cuba met een bedrag van 72.000.000, dan Indiè met ongeveer G0.000.000, Groot-Brittahnië en Ier land met koloniën met 17.000.000, Brazilië met 10.000.000, Nederland met ƒ8.500.000, Egypte met ƒ6 500.000, Japan met 2.500.000 en Algeric met 600,000. VOOR POSTZEGELVERZAME LAARS. Verschenen zijn drie keurig uitge voerde jubileum-zegels van Bulgarije, de 5, 10 en 25 Stotinki. De firma Boo- lomun deelt mede dat deze serie uit gegeven is ter herinnering aan de 25- jarigo regeering van Koning Ferdi- nanl. Vroeger werden bij zulke feest vieringen gedenkpenningen geslagen. De verwachting wordt gekoesterd dat ons land het volgend jaar, bij dc herinnering aan onze 100-jarige onaf hankelijkheid, ook een serie zegels zal uitgeven. BRANDSTICHTING. In de kerk te Schildesche bij Dus- seklorp heelt Maandag brandstich-1 ting plaats gehad. Tijdens een dienst ontstond plotseling: brand in het twee honderd jaar oude, kostbare orgel, dat in enkele minuten geheel in vlam men stond, liet vuur breidde zich snel door dc geheclc kerk uit en vond in de banken en het andere houtwerk rij- kelijk voedsel. Slechts met moeite kon het gebouw gered worden. Het! onderzoek heeft uitgewezen, dat hetj orgel met petroleum overgoten was; gedurende de godsdienstoefening was het in brand gestoken. De dader is nog niet gevonden. HET SPOORWEGONGELUK IN SIBERIë. Het spoorwegongeluk met den trein, waarin prins Heinrich van Pruisen, de broeder van keizer Wil helm II, gezeten was, had Woensdag namiddag plaats tegen 1 uur, op 80 worst afstand westelijk van Tschita. Prins Heinrich en alle passagiers zijn ongedeerd, hoewel alle wagens, op één na, uit de rails liepen. Dc rails zijn deels ernstig bescha digd. Do plaats, waar het ongeluk voor viel, ligt bij een scherpe bocht, die bergaf leidt en snel bereden werd. Na een oponthoud van ongeveer twaalf uur kon de trein naar Tschita worden gebracht. Van daar werd de reis naar Wladiwostok voortgezet. STAKINGSONLUSTEN IN SPANJE. Do berichten over de stakingsbe weging wijzen op den toenemenden ernst van den toestand. Hier en daar is het reeds tot botsingen inet d© openbare macht gekomen. De sta king der metaalbewerkers te Lan- greo duurt voort. Tc Salamanca ne men de vrouwen van de stakers aan de beweging deel; zij hebben zich in optocht naar do markt begeven, heb ben daar de verkoopstere overge haald, zich bij hen to voegen en zijn daarop in gevecht gekomen met do politie, die de revolvers in do lucht afschoot. Een agent werd door een flteenworp getroffen, evenals een journalist. Hierop kwam de burger wacht in het geweer en sloeg de me nigte uit elkaar, waarhij veA.obi.l- lende betoogsters verwondingen op liepen. De staking te Malaga en Murcia duurt onveranderd voort. ZIJN ZE SCHULDIG Op 23 Mei 1911 leed bij Punta Mala het Engelscho stoomschip „Taboya" schipbreuk, liet schip had 100 passa giers aan boord, van wie slechts 40 werden gered. De regeering_jan Pa nama deed een onderzoek instellen, •wat tot resultaat had, dat de gezag voerder en eerste stuurman van het schip van alle schuld wgrden gezui verd. Hiertegen echter werd verzet aangeieekend en beide zeelieden wer den nu in Panama vastgehouden, tot ©en nader onderzoek en rechtsbehan- deling zouden zijn afgeloopen. Thans eerst is de zaak opnieuw behandeld en de jury is tot de overtuiging geko men, dat de beide officieren voor het ongeluk aansprakelijk zijn. Beiden werden tot twaalf jaar gevangenis- Straf en hooge boeten veroordeeld. De Imperial Merchant Service Guild iiceft nu de tusschenkomst van de F.ngelsche regeering verzocht, orn ver nietiging van dit zware vonnis te ver krijgen. KELLNER-TITULATUUR. Te Weenen schijnt een beweging gaande te zijn om de kellners in de eafé's aldaar niet meer bij hun voor naam of caféraam, maar bij hun „van" aan te sproken, onder toevoe ging van het praedieaatmeneer. Althans in het „Neue Wiener Tage- blatt" leest men het volgende De gast, die tusschen het avondblad en den „Schwarzen" wat aandacht schenkt aan de gewone koffiehuisge luiden, kan in eenige van onze eafé's een zeldzame waarneming doen. De Jans, Hendriks, Fransen, Kareis, Leo's zijn daar verdwenen inplaats van aan hen, bestelt men nu aan me neer Iluber een pot bier roept men meneer Boreko om af te rekenen, en laat men meneer Bauer den gast., die altijd beslag op de tijdschriften legt, vragen, of er al een Witzblatt vrij Is. Reeds lang was het de wensch van een deel van het bedienend personeel in de koffiehuizen, niet bij hun voor naam te worder* aangesproken. Zij willen als ,heer" betiteld en bij hun familienaam geroemd worden. Deze beweging is iu de laatste weken krach tiger geworden en or.der de stamgas ten wordt thans levendig de vraag be sproken of deze wensch gerechtvaar digd is of niet. In elk geval is het een vogiiiK tot het veranderen van een oud 'gebruik. Het roepen van den k'ellner bij zijn voornaam had steeds iets pa triarchaals, iets familiaars. De kell ners voelden zich ook niet gekrenkt, als zij met den een of anderen conven- tioneelen voorraam werden aange sproken, die niet op hun gohoorlc-nkto stond. Het is inuuers dikwijls noodza kelijk dc kellners to verdoopen, als te gelijk meer dan één Jan of Anton in hetzelfde café werken. Glimlachend lieten zij zich ook wel het geven van bijnamen welgevallen, vooral als hot de naam van een beroemdheid was. Zoo overhandigde langen t ijd een „Na poleon" den gasten de rekening een .Caruso" cn een „Mahlcr" serveerden den Kapuziner en in een bekend too- neelspelers-koffiehuis brengt oen Pos- sart de „Melange mit Doppelschlag". De koffiehuiskellncrs beijveren zich nu, ook dezen misstand uit den weg te ruimen. „Onze stand", zoo verklaardo een der zegsman nen, staat op een hoo- ger niveau dan voor een twintig jaar. Velen onzer laten hun kinderen stu- deeren wij hebben collega's, wier zonen onderwijzers en ambtenaren zijn. Wij waken er voor, dat slechts nette elementen in onze rijen worden opgenomen en zijn overtuigd, dat dc VVeeners er zich gemakkelijk aan zul len weten te gewennen om ons bij on zen familienaam on met „meneer" aan te spreken. Do aan do cassa zit tende caissière spreekt men immers altijd niet „juffrouw" aan waarom moet do kcllner een uitzonderingspo sitie innemen Alleen omdat hij fooien aanneemt 1 Dat doen ook de tram- en treinconducteur:., die toch rijks- en stadsboambten zijn, do bcdo bij <le rechtbank (als men ze hem aanbiedt*, dc portiers en velo anderen, aan wie de betiteling „meneer" en het aanspre ken bij zijn familienaam niet wordt onthouden. Eu „Hcrr Iluber" zal voor de regeling der fooienquaestïe mis schien gemakkelijker te vinden zijn dan „Jean". SPIONNAGE VREES IN RUSLAND. De Russische regeering heeft een wet op do spionnago ingevoerd, die thans door den Senaat is afgekon digd. Merkwaardig is het. dat in deze wet wordt gezegd: dat het bekend ma ken van staatsgeheimen, voldoende is, om wegens spionnage of landver raad te worden veroordeeld, ook wanneer do dolus ovoutualis ont breekt. De bedoeling om een misdaad te plegen is dus niet noodig, om ge straft te worden. Hoe ernstig do bepalingen van die wet zijn, blijkt uit enkele voorbeel den. De generale stafkaarten, die se dert jaren in den handel zijn, wor den nu geheim verklaard; zij zijn het eenige vertrouwbare oriorilecrings- middel voor toeristen, bij het maken van uitstapjes; maar wie er voor 50 kopeken een koopt of verkoopt, maakt zich schuldig aan landverraad of spionnage. De wet bepaalt verder dat mede deelingen over legerzaken, ook wan neer ze niet geheim zijn, als verraad worden gestraft. Het oprichten van organisaties tot verkrijging van me dedeelingen over legerzukon wordt gestraft, alsof do spionnago reeds is voltooid. Worden geheime zaken of stukken medegedeeld, dan is dit „zware spionnage", dio met 15 jaar dwangarbeid wordt gestraft. Voor het verkoopen of aanbieden van tech nische uitvindingen op legergehied aan het buitenland, wordt 8 jaar tuchthuisstraf bedreigd. In het grensgebied mogen geen /postduiven worden gehoudenen nergens mogen draadlooze stations voor telegrafie worden aangelegd, wanneer de ra/Lius van het stin\er- mogen tot in liet buitenland loopt. En ten slotte: strafbaar is degene, die binnen een omtrek van 25 werst van vestingen of vestingwerken vliegt in een ballon of vliegtoestel. Het be wijs. dat de vlieger spion was of de bedoeling beeft om te spionneeren is onnoodig; de vraag of in den ballon of in het vliegtoestel fotografische toestellen aanwezig waren of foto grafische opnemingen zijn gedaan, evenmin. EEN DRAMA. Tc Wiesbaden heeft de millionnir Wieprecht uit Eisenach zijn vrouw en zich zeil doodgeschoten. WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER... Edison is een groot liefhebber van jrooken en zijn inkomen stelt hem ook in staat een goede sigaar te roo- ken. Steeds staat op zijn bureau een kistje uitstekende havana s gereed en zijn talrijke vrienden en bezoe kers, die Edison's smaak zeer goed kennen, helpen hem maar ul te gaar ne de havana's in rook te doen op gaan. Deze „medewerking" werd Edison toch wel wat al te krus. Wel dra kreeg hij echter, wat bij hem niet te verwonderen is, een „goed idee" om er een eind aan te maken. Hij wendde zicli tot zijn sigarenfa brikant en verzocht voor hem een speciaal merk te labneeeren. De si garen moesten bestaan uit ©cn luv- vanadekbiad, maisbladeren eri eeni ge paardenharen. De fabrikant ver wonderde zich wel eenigszins over deze orders, maar liet toch de siga ren maken en zond ze naar Edison. Een maand ging voorbij, zonder dat er nieuwe bestellingen van Edison kwamen. De fabrikant, bevreesd, een goeden klant te zullen verliezen, be gaf zich ton ©lotte tot Ediisou en vroeg hem, of hij weder zijn veree- rende orders in ontvangst mocht ne men. Ja, antwoordde Edison, zend mij maar weder eenige kistjes, mijn si- garenvoorraad is juist uitgeput. Maar, waarom bobt ge mij die spe ciale sigaren niet gezonden, die ik u besteld had?" De fabrikant antwoordde, dat hij de sigaren reeds vier weken geleden gezonden had; waarop Edison tot de conclusie moest komen, dat hij zijn „afsohriksiigaren" zelf opgerookt ha/1, zonder iets van de maisbladen cn paardenharen te hebben bemerkt. (Tel.) DF. BRAND TE KONSTANTINOPEL. Uit nadere berichten blijkt, dat dc brand in de industriewijk te Konstan tinopel van veel grooter omvang is geweest, dan aanvankelijk werd ge meld. In vier uren zijn n.l. niet min der dan 200 huizen en winkels, waar onder zeven huurkazernes en een wa renhuis met 110 kamers, benevens een moskee, in de aseh gelogd. De brand was ontstaan, doordat een leerling in een magazijn, waar het rooken was verboden, een sigaret lmd aangestoken en deze, toen hij door zijn chef werd verrast, onge merkt op een hoop houtspanen had geworpen. zorg voor veteranen in duitsciilaNd. Het „Berl. Tageblatt" deelt, in ver band met do vele besprekingen over de zorg voor veteranen, dio in het Duit- scho land nog wel wat te wcnschen overlaat, het volgende mede Te Liegnitz woont een man van 70 jaar. veteraan, die alle drio de, veld tochten (1864, 1866 en 1870) niedomank- te en wien, wegens zijn hehoeftigen toestand, sedert 1 April 1907 een jaar- lijksehe toelage van 57 Mark was toe gekend. Deze man kreeg vóór eenigen tijd een officieel schrijven, luidende Berlijn w. Wilhelmsplatz 1. 20 Mei 1912. De Rijkskanselier Rijksdepartement van financiën I 4357. Zijiie Majesteit de Keizer heeft nl- lergeuadigst besloten U, inplaats van de tot dusver genoten jaarlijkscho toe lage van 57 Mark, van 1 April 1907 af een toelage van 27 Mark toe te staan. De uitbetaling zal op de gewone wijze plaats hebben. Op last (Handteekening ouleesbaar.) Het blad teekent hierbij aan liet beperkte onderdanenverstand zal wel niet kunnen begrijpen, dat het een bijzondere gunst of genade is, dat de eenmaal toegestane jaarlijk- sche toelage op de helft wordt terug gebracht en wel van den datum der toekenning af. Hij kreeg in 1907 een tcelage wegens behoeftigheid \an 57 Mark, die nu van 1 April 1907 af op 27 Mark wordt teruggebrachten hij kreeg thans tevens bevel de 150 Mark, die hij volgens die mededeeling te veel ontving, te moeten terugbetalen. Het geheele doen zou 'onbegrijpelijk zijn, ware het niet dat bij onze bu reaucratie alles mogelijk is. Dat men in hefc departement van financien een armen gepensioneerden veteraan, dio voor vijf jaar voor onderstand in aan merking kwam, thans hij de zoozeer gestegen prijzen van alle levensbe hoeften voor „welgesteld" houdt, hoe wel de levensomstandigheden van den man volstrekt, niet veranderd zijn, is op zichzelf al een zonderling ding. Maai" dat men hem nog een deel van zijn magere toelage gaat korten, gaat over de schreef. De man heeft een klacht bij het de partement van financiën ingediend wellicht geeft dit aanleiding om iets naders over het geval te vernemen. Rechtszaken EEN FIETS'ALS „HONDENKAR"'. De 18-jarige koopman J. IC. te Lop- persum, per fiets huiswaarts koeren de, kwam verleden winter op het ver nuftige idéé om zijn hond, die, niets doende, om hem heen draaide, mede in het gareel te spannen. Fluks werd een zakdoek om des honden hals ge bonden, met een touw aan den lan- taarnhaak bevestigd en voort ging het in galop :i „Duc" zijn meester voorttrekkend, dat het een lust was. Onze koopman had echter buiten de Trekhondenwet gerekend 1 Plotseling valt hem de rijksveldwachter A. M. op het lijf, die vertooning eischto van het nummeibewijs zijner „hondenkar". Dit niet kunnende vertoond worden, volgde proces-verbaal met al den na sleep van dien. De kantonrechter te Appingedam en de rechtbank te Groningen hebben beslis;, dat de koopman inderdaad een „hondenkar" had bereden, waar door dus ten deze in hoogste instantie is uitgemaakt, dat.... een fiets een hondenkar is, althans in den zin der wet. Letteren en Kunst EEN TERREIN VOOR DE VRIJE SCHILDERS. De TeL meldt: Eenigen tijd geleiden is door ons medegedeeld, dat een aantal vrije schilders zich met den architect, den heer Harry Elte Phzn., hadden ver staan om te pogen van de gemeente Amsterdam een stuk grond ten ge bruik© te bekomen, waarop door ge noemden architect een expositieloods zou worden gebouwd, lp die, onder architectuur van genoemden bouw meester op te trekken loods zouden dau permanente tentoonstellingen worden gehouden van do tableaux, die werden ingezonden. Alles wat op censuur geleek,"zou, ten opzichte van die exposities, wor den geweerd. De bedoeling was, na vijf Juren, wanneer bleek, dat dergelijke ten toon steil i mge n leven sv aitbaaill ïeid hebben, de loods te vervangen door een steeneai gebouw. Het plan vond., toen '1 ten stadhui- ze d'oor een deputatie van ibelajigh©)>- benden werd ontvouwd, wel instem ming. Van gemeentewege moet echter be zwaar zijn gemaakt tegen het, zon der eenige vergoeding, ten gebruik© afstaan van een gemeente-terrein. Vandaar, dat bepaald werd, dat de combinatie van vrije schilders, be houdens goedkeuring In een dei ©erstvolgcndo raadszittingen, eea jaarlijkscho huur zoude betalen vun f 0 per vierk. M. Daar li. en W. het plan der vrij© schilders zeer gunstig gezind zijn, ho. pen zij \an den Raad gedaan te krij. gen, dat aan do schilderecombinatie een juarlijksclie subsidie zal wonden verleend ten bedrage van de som der jaarlijkscho huurpenningen, die de vrije schilders voor het terrein aan do gemeente zullen hebben te betalen. Het terrein is gelegen aan den Ko- ninginneweg. Laad- en Tuinbouw KOOLZAAD. Koolzaad is een gewas, hoofdza- kelijk voor kleigronden, maar 't kun ook wol oj) goeden, voohthoudenden cn niet-ka]karmen zandbodem, en eveneons op ontgonnen zandgronden worden geteeld; inzonderheid op nieuwen grond wil het voort, 't Js echter een wisselvallige teelt, wellco nog al eens teleurstelling geeft, en alleen aan te raden, althans op zand grond, wanneer die prijizen gunstig zijn. Hul koolzaad heeft spoedig van de vorst te lijden; ligt er 's winters geen sneeuw, dan rot het licht uit, vooral oj) natte akkers; 't wordt door versch Tiende insecten en ander on- gedierte bedreigd: do aardvlooien, do rupsen van 't koolwitje en de slak ken doen er zioh aan te goed; in den zomer heeft dc koolzaadboer te vree zien voor verhagelen, verdrogen en het uitvallen van 't bijna rijpe zaad door den wind. Niettemin is de teelt van het kool- zaad in de laatste jaren in ons land niet minder geworden, zelfs iets toe genomen, een gevolg van de hoogero prijzen. En de vraag blijft dus en komt meer dan ooit naar voren: hoe krijg ik een best koolzaadgewas» Daar zijn er, die in deze zweren bij stalmest. Zonder deze zon de teell eigenlijk geen succes kunnen hebben. „Want" zoo zei me een boer „koolzaad moet krachtig gemest worden". Volkomen waar, maar dat „want' is hier toch kostelijk. Of neen: het verraadt een onkunde, die men in dezen tijd niet meer zou verwachten. Alsof met kunstmeststoffen niet krachtig bemest zou kunnen wordenl Alsof het geen eenvoudige waarheid is, zoo klaar en duidelijk, dat men juist met de vcrsohilleoide kunstmest stoffen heter dan met stalmest of welken natuurlijken mest ook, kan mesten geheel naar de behoeften van een gewas. Ja, koolzaad stelt hooge eisclien aan de bemesting. En daarom juist hebben vele telers al hun toevlucht tot kunstmest genomen, die ze aan hun stalmest toevoegen, en ze heb ben er profijt vail: 6 a 8 baal kainiet op Tiet zand. en 9 A 10 baal slak. En dau geeft men, nevens den stalmest, bij hel, zaaien 100 Kilo Chili, in 't voorjaar zoo vroeg mogelijk 200 Kilo; dit werkt uitermate gunstig. De eer ste 100 K.G., hij het zaaien, egge men in. Tegenover de meentng van de hier boven bedoelde „stalmest-boeren" vermelden we die van Prof. dr. Stut- zer. Deze gelecrdo onderzoeker is er voor, om aan koolzaad heel geen stalmest te geven; hij gelooft, dat het gewas dan sterker zal zijn, een zekerder oogst zal geven, beter be- sta.nd zal wezen tegen zijn natuur lijke vijanden. Ilij raadt daarom aan om, -wanneer de voorvruoht weinig of geen stalmest heeft gekregen, aan •h>et kowlzaad een stikstofbemestdng toe te dienen van 300 K.G. Ghilisal- peter per Hectare, en voorts een mineralo bemesting naar behoefte. Die 300 K.G. moet dan ook verdeeld worden: 100 K.G. bij het zaaien en de rest in 't voorjaar. Als minerale bemesting bevelen we dan aan (dus zonder stalmest): 10 baal kainiet eu 12 baal Thomasmeel. Uit ervaring weten 6ommigen al mede te deelen, dat men bij aanwen ding van kunstmest minder last en schade heeft van ongedierte. C. B. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Alkmaar. A. F. Koopen,, rijwiel handelaar te Bovenkarspel. Rechter commissaris: mr. H. W. van Tien- hoven; curator inr. A. C. Leeuwen- burgh te Hoorn. Almelo. A. G. W'iersma, aannemer to Enschedé. Rechter-commissaris: mr. J. Houwink; curator: mr. M. A. Engels, te Hengelo. Amsterdam. De Naaml. Venn. Huizen-, Bouw- en Administratie- Maatschappij Itapide, te Amsterdam Rechtercommissaris: rnr. F. C. van Geer; curator: mr. C. II. van Zegge leu. ll-eerenveen, A. Bijker, sigaren- koopman, te Heerenveen. Rechter commissaris: mr. J. J. E. Bosohloo; curator: mr. H. Sluyterman. 's-llerlogenbosch. C. Brok, koop man te 's-IIertogenbosch. Rechter commissaris: mr, de Merolhon Bako; curator: rnr. G. M. J. Kolfschoten. Breda. P. J. F. Moerings, bier brouwer, te Prinsenhage. Rechter commissaris: jhr. mr. L. J. M. van Sasse van Ysselt; curator: mr. H J. J. van den Biesen. Geëindigd: S. Baars, broodbakker, te Dor drccht, Vernietigd: R. Molenmaker, te Buiksloot,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10