NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang. Nd. 8955 Verschijnt dagelijks, bshalv® op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 30 AUGUSTUS ISIS A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Vi de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fhelke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cis. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EKR3TH BLAD. BERICHT een de Weekiezers. DE SPOTVOGEL zal In plaats van heden, MAAN DAG worden uitgegeven. AGENDA ZATERDAG 31 AUGUSTUS. Feestelijkheden ter gelegenheid van den Koninginnedag. Buiteo-Societeit: Concert, 2 1/2 u. Schouwburg: Baoscoopvoorstellin- §en. Biose. Theater, Gr. Markt; Voor stellingen: Bioscoop Modern: Vooistellingen. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Reisherinneringen" (111), in de ru briek Om Ons Heen. Koninginnedag. De heer Herbert Cremor, voorzitter van de Vereeniging Koninginnedag, hoeft de leden van het hoofdbestuur en van de verschillende commissiên op een avondmaal in llötel Roozen genoodigd. Benoemd. Onze stadgenoot, de heer Joh. P. C. van Gurtzgen, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot redacteur aan de „Deiftsche Courant", te Delft. Drankbestrijding. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem der Nat. Chr. Geheelonth.- Vereeiiigiiig eene druk bezochte le den vergadering onder leiding van Ds A. J. Moniijn, in liet „blauwe Kruis". Besloten werd dezen winter oen pro paganda avond to houden in het Sciioterkwart'or. Tot afgevaardigden naar de atgo meene leihnvergadering to Leeuwar den op 11 en 12 September a.s. werden benoemd de hoeren Koelen en Van der Weiden, terwijl Ds. A. J. Montija, als lid van het hoofdbestuur, aldaar eeno inleiding zal houden. De agenda dezer vergadering werd vervolgons door den voorzitter besproken, waar bij o. a. éen punt nogal d-obat uitlok te De afdeeling Oosterbeek stelt na melijk voor, dat de algomoene verga dering besluite tegen «le a.s. verkie zingen in 1913 in samenwerking met and e re dran kbestr ij de rsvereen igingen nan de verschillende politieke par tijen het verzoek te richten, in hun program van actio te willen opnemen do invoering van plaatselijke keuze. Enkele leden waren huiverig voor dit voorstel, omdat men vreesde, dat mot de geheel-onthouding in de poli tiek zal doorwerken, maar dat men juist het tegenovergestelde resultaat zal krijgen. Men wenschtc de politiek buiten 'net vereenigingsleven te hou den. De afgevaardigden zullen den wensch van Haarlem overbrengen. De ba air zal 24 September a.s. wor den geopend. O. m. zal «le groote zaal van het „Blauwe Kruis" worden her- gctiapen ui een feesUuul met fontein eu zes tentjes, alles verlicht door eiecuiscn iient in allerlei kleuren. Aan mejufrouw Vester eu hare helpsters we.-d hartelijk dank betuigd voor ha re belungloozo huip. Niet minder dan 154 stuks hebben zij vervaardigd voor den bazar. Besloten werd tot oprichting van een vaandelfonds, waaraaji reeds da delijk f 5 werd geschonken. Uit het verslag van de regolings- com.iussie bleek, dat de boottocht op 12 Augustus j.L nog ruim 7 batig saldo opleverde, zoodat men het vol gend jaar nog goedkooper hoopt te laten varen, om een groote publiek te bereiken. Te ruim 10 uur werd deze zeer ge animeerde vergadering gesloten, na afhandeling van nog eenigo meer huishoudelijke zaken en aanneming van nieuwe leden. WEL LAAT GEMERKT. Openbare Werken heeft bij de po- litio aangifte gedaan, dat tussclien 1 Mei en 29 Augustus moet weg genomen zijn de Joodbekleeding van den hoekkeper van 't brajidspuit- huisje no. 4 aan de RLviervisohmarki Sociëteit,.Troumoot Bly- cken". Matinéo op Zaterdag 31 Augustus 1912, 's namiddags 2 1/2 uur, te geven door Haarlemsch Muziekkorps, direc teur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Volksliederen. 2. Wilhelmina Marsch, Wesly. 3. Ouverture „Zampa", Ilérold. 4. „Espana", VValzer, Waldteufel. 5. Grande fantaisie de l'opéra „Ma- non", Massenet. 6. Ouverture „Un Ballo", Sullyvan. 7. a. Rigodon dc Dardanus, Rameau. b. Tainbouri uit „Féte d'Hébé Rameau. (Opera's 1739.) 8. Zes Oud-Hollandscho volksliede ren, Valerius. 1. Klage. 2. Krijgslied. 3. Afscheid. 4. Bergen op Zoom. 5. Dankgebed. 6. Wilhelmus van Nassauwen. 9. „Olfenbachiana", Potpourri, Con- radi. HET LABORATORIUM TE ZAI.DVOORT. In 't verslag var de Donderdagavond gehouden zitting van den Raad kun nen onze lezers vinden, dat besloten is hel gemeentelijk laboratorium met ingang van 1 October a. s. op te heffen en den gem eecte-ba eter ioloog, den heer dr. Vorstman, op dien datum eervol ontslag to verleenen. We hebben ons tot dr. Vorstman ge wend en van hem vernomen, dat de zaak vooruit met hem besproken was en dat hij thans geen bezwaren tegen de opheffing heeft gemaakt 't geen hij vóór liet nu geëindigde badseizoen wél heeft gedaan. In dit verband herinneren we aan het voorstel der heeren Zwaan c. s., dat in de gemeenteraadszitting van 27 Maart 1912 aan de orde kwam. De voorstellers wilden toen di. Vorstman ontslag verleener. „wegens hoogst on tactvol en ergerlijk optreden, en po ging om zich aan het gezag te ont trekken". In een hoofdartikel in Haar lem's Dagblad van 26 Maart, onder den titel „Jan Onverstand', is toen gewezen op het vage der gedane be schuldigingen, op de absentie van fei ten in de tenlastelegging en op het on gepaste, een fatsoenlijk, ernstig en we tenschappelijk man te willen outslaan zonder hem zelfsgehoord te hebben. In de toen volgende raadszitting werd, na een lange geheime bijeen komst, door den burgemeester mede gedeeld, dat het voorstel verdaagd was en dat de voorstellers er niets persoonlijks mee hadden bedoeld. Later werd besloten, dat na het bad seizoen overleg zou worden gepleegd met dr. Vorstman. De hoer Vorstman heeft ons nu me degedeeld. dat hij om nóg een confe rentie met de Zandvoortsclie artsen en het gemeentebestuur heeft verzocht, teneinde de na October te nemen maat regelen te bespreken. Als nl. het bac teriologisch onderzoek in de toekomst te Haarlem zou moeten plaats vinden, zcu het gewenscht zijn een goede re geling te treffen voor de snelle ver zending van buisjes met bacillen, enz. Het aantal diphtheriegevallen te Zandvoort, dat in vorige jaren wel eens 35 of 40 bedroeg, heeft zich in het laatste jaar bepaald tot zeven. HET VRIJE TOONEEL. Zondagavond komt Nap. de la Mar in de Kroon. Henkie aan de Grenzen, een vervolg op het zoo bekend gewor den Henkie op Manoeuvre. Nu aan humor en geestigheid zal het niet ont breken. In Amsterdam werd het met veel succes van den zomer gegeven. Een werkelijke echte klucht. De avond zal besloten worden met ,.De voetbalmotie Van der Pols". Voorde aanwezigen zal het een vroolijke avond worden, een lachavond, en wie lacht niet graag? TAAL- EN LEl-fERK. CONGRES. Dr. Schepers van hier heeft op het Congres te Antwerpen verzocht, het volgende congres te Haarlem te hou den. De beslissing valt later, maar den kelijk zal het er wel van komen. Dan wordt het congres in 1914 hier ge houden. RIJWIELDIEFSTAL. Do gasfitter D. S. had voor 1 Stad huis, in de Zijlstraat, een fiets laten staan. Die is verdwenen. VAREND MUZIEKKORPS. Bij een der varende muziekkorpsen der Holland-Amerikalijn, is als tubaist bei oemd de heer N. van ltumpt, van hier. ASPHALTEERING VAN DE BARTELJORISSTRAAT. Hedenmorgen is men begonnen met het maken van nieuwe trottoirs in de Barteljoristraat. Op sommige plaatsen worden deze niet onbelang rijk verbreed. Instantanées. Vraaggesprek ran den dag. OVER DE ASPHALTEER1NGS- PROEF. B. en W. zijn op t oogenbiik aan 't overwegen aan wie der twee in schrijvers de asphalteering der Bar- terjorisstraat zal opgedragen wor den. In dit stadium is het misschien wat laat, otn uiting te geven aan eenige bezwaren, die een deskundige ons, gister in een onderhoud meedeelde. Maar wijl 1 hier een proef geldt, waarvan bet al-of-niet-slagen zal beslissen, o f wij ook in de andere tramstraten asphalt zullen krijgen, komt het ons toch voor, dat het wen- schelijk is de aandacht te vestigen op de geopperde bezwaren. Mocht, on verhoopt, de proef mislukken en is die mislukking te wijten aan de hier uiteengezette bezwaren, dan kan er op gewezen worden, dat dit niet aan asphalt in de tramstraten in het al gemeen, maar alleen aan do manier van plaveien ligt. Wat is het bezwaar, dat u tegen deze wijze van asphalteeren heeft? vroegen we onzen zegsman, wien we op een onderhoud verzocht hadden, toen we hadden vernomen, dat hij daarover een meening had. Mijn bezwaar geldt de omstan digheid, dat de betonlaag niet ge heel door wordt gelegd, maar onder de rails is onderbroken. Daardoor komen er drie strooken beton in de Barteljoriestraat te liggen. Twee aan weerskanten van de trambaan en een onder de trambaan. Onder de rails (en de trottoirs) komt dus geen beton, maar een gewone zandlaag. Dat is natuurlijk gedaan, om het water, dat in de voegen tusschen de houtblokjes en de rails en tusschen de blokjes en de betonstrook dringt, gelegenheid te geven weg te vloeien door de zandlaag. Onder de rails komen bakken om het water onder de rails af te voeren. Gelooft u niet, dat dit voldoen de is? In den eersten tijd zal het water dat tusschen de betonstrook en het hout komt, wel door de zandlaag heengaan, maar op den duur zal het zand toch breiig worden en hei vocht zich tusschen den rand van het as phalt en de betonlaag opwerken, waardoor men aforokkelusg zal krij gen. Dat wordt nog verergerd, door dat de rails en de houtblokken, die nu op een zaodbed en niet op de be tonlaag komen te neten onderhevig zullen zijn aan wegzak king. De zware trams op de rails en de rij- en voertuigen, die bij voorkeur op de rails en de houtblokken zullen rij den, doen blokken en rails in het zand wegzakken. En wat zoudt u dan willen doen, om aan dit bezwaar tegemoet te ko men? Ik zou zeggen, dat men een be longed moest maken, onder de ge- heele straat, ook onder de trottoirs. Maar dan heeft men toch juist het bezwaar, dat het water, bij de rails doorgedrongen, zich verzameld tusschen asphalt- en betonlaag? Daar kan men wel aan tege moet komen door bakjes onder de voegen te maken, in den geest van do raiLsbakken. Tot zoover onze zegsman, die voor ziah ook, wat levensduur aangaat, de voorkeur geeft aan asphalttegels boven gietasphalt, dat hier gemaakt zal worden. Naar wij vernemen is ook in de Commissie van Bijstand voor Publie ke Werken verzet gekomen tegen de ze wijze van aanleggen, maar de meerderheid was van een ander ge voelen. Gesnapt. K. J. T., koopman-ln-alles, I3 van nacht betrapt. Hij had in de Papcn- torenvest een sohuitje liggen met vier zakken heorenboonen, terwijl hij zelf op 't Spaarne op verdachte wijze rondsloop. Hij had die van de vuilnishoopen gehaald, beweerde hij. De politie ge looft echter, dat de heerenboonen te Bloemen daal zijn gestolen. OOK 'N RAADSDEBAT. Buiten het zakelijke verslag van de gisterenavond gehouden zilting van den Raad van Schoten meeneii we nog het een en ander te moeten ver melden van het „debat", dat zich ont spon bij de vaststelling der gemeen te rekening. Niet vanwege de belang rijkheid maar als curiosum! De commissie tot nazien ran de re keningen der gemeente en ran het Burg. Armbestuur heeft die accoortl bevonden. De heer VERKOOY vindt, dat de stembureaus te groote verteringen maken. Het eene bureau heeft f 19.78 uitgegeven en het andere f Si. 74 On der andere zijn er 175 s i g a r e n ge bruikt. Als 't winter was geweest, zou je denken dat ze e>r de kachel mee hadden aangemaakt! Verder wa ren er ham, brood, paling, limonade, Prisoner enz. noodig geweest. Spr. vermoedt, dat ze er daar danig op ingehakt hebben. De VOORZITTER denkt, dat wat er opgegeven staat vermoedelijk wel gebruikt zal zijn. Spr. zou bij de nieu we begrooting een bedrag per hoofd willen vaststellen. De heer OLIE constateert, dat ie der Lid 19 sigaren per dag gerookt heeft. En dan hebben de hoeren nog 3 pond ham en 2 pond zalm en o.a. voor f 3 85 brood noodig gehad. Ze moeten allemaal riek geworden zijn! (Gelach). Wethouder TEEUWEN, voorzitter van het stembureau, zegt, dat hij de broodjes niet heeft geteld en niet meer weet hoeveel er gegeten zijn als later de rekening komt. De concier ge moet daarvan op de hoogte zijn. De heeren in het eene stembureau zijn blijkbaar dorstiger geweest dan die in het andere, en daardoor ver schillen de bedragen wat. De beer DE BRAAL (ook een lid van het stembureau) gelooft, dat de Raad toch niet zal willen, dat het bureau honger Lijdt. Er is niet gedachi „hap er maar in" heuschelijk niet. Spie ker heeft ua afloop van den dag hon ger gehad. Hij is thans zeer beleedigd door deze opmerkingen. De heer VERKOOï gelooft nu, dat we eigenlijk blij moeten zijn, dat de heeren, die zoo n honger hadden, er heelhuids „doorgesprongen" zijn. (Ge lach). De VOORZITTER vindt het een on verkwikkelijke zaak en acht het niet gewenscht. dergelijke détails van de uitgaven in openbare zitting te be handelen. De heer VERTON meent, dat de voorzitter van het stembureau des tijds al aanmerking op de rekening had moeten maken. De lieer OLIE gelooft, dat de reke ning abuis is. Hij vindt 1.35 voor een pond ham en 2.50 voor zalm to veel. En zouden ze voor f 4 koffie hebben gedronken Wat een koffie (D a v o- rend gelach). De VOORZITTER meent, dat het zaakje nu voldoende uitgeplozen is. Het beste zal zijn, dat de Raad bij de begrootiug een vast bedrag voor do stembureau* bepaalt De heer VERKOOY pleit voor open bare behandeling ook der restende aanmerkingen. De VOORZITTER gaat mededeelin- ,gen doen over de gedetailleerde pos ten voor schoonmaak van het Raad huis. De heer OLIE wil, dat als er een nieuwe zee mieeren lap noodig is, de oude wordt ingeleverd. Contróic is altijd gewenscht. Op de Conrad gaat het ook zon De VOORZITTER zegt, dat een der gelijke con tr 61e onmogelijk is. De zeemleeren lappen worden verknipt tot pen-afvegers voor de ambtenaren. En we kunnen niet later de inktlappen aan elkaar leggen De heer VEBTON constateert, dat te veel gevergd wordt van het geduld van de pers. Hij meert bovendien, dat het prestiee van den Raad geschaad wordt door dergelijke uitpluizerijen. (Een stem: „Krenterig- h e i d".) Als de Raad dergelijke dis cussies houdt, stelt spr. er geen prijs meer op, er deel van uit te maken. Inmiddels gaan we met dergelijke schrikkelijke belangrijkheden door. De heer BOX betoogt, dat Gó cent per meter pijpleiding véél te duur is. In Bloemendaal hebben ze 27 centen be taald voor corapositiepijp en daar had den we in Schoten ook mee toegekund. Ten slotte wordt de rekening (n a hoogst helangr ij k debat!!) goedgekeurd. Ook de rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld, We hebben hieraan weinig toe te voegen. Maar meenen toch niet te mogen nalaten to vermelden, dat onze verslaggever na afloop van do ver gadering uit den allerbelromv- baarsten bron vernam, dat de paling die op de consumptierekening van de bureaux staat, niet eens door de hee ren gesavoureerd isI Want toen ze er met gezonden appetijt aan begin nen wilden, bleekdat de kat hun vóór was geweeet! Die had op ge- meentekosten eens lekker gedineerd! Tenslotte wenschen we den Raad van Schoten geluk, dat Speenhof! of een zijner trawanten Donderdag avond met op de publieke tribune present was. Ware dat wél het geval geweest... het Vrije Tooneel zou zon der twijfel binnenkort met een nieuw stuk op z'n repertoire verschenen zijn I ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Zekere A. J. S. is hekeurd we gens oneerbare handelingen ge pleegd in het dal van het Kenaupark. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN*. Gisterenmiddag had zekere A. uit de Paul Krugerstraat. alhier, die nood zakelijk te Haarlem een boodschap moest doen, van zijn buurman B., schoenmaker aldaar, een rijwiel ge leerd. Toen hij terug wou keeren, was het rijwiel verdwenen. Voor beide partijen een schade- postje. De politie doet onderzoek. Militie. De loting voor de militie voor deze gemeente, zal plaats hebben ojj Don derdag 12 September, des voormid dags te 9 uur, op den Doelen te Haar lem. Donderdagavond is door de stoom tram Haarlem—Alkmaar, die te 10.31 van Haarlem vertrekt, nabij de los plaats, alwaar altijd de woonwagens standplaats innemen, van een aldaar staanden woonwagen, een hit van een dier wagens dood gereden. Ver moedelijk heeft de eigenaar, wat wel meer gebeurt, het paard onbeheerd op den grasberm laten loopen. Over al vond men overblijfselen. De kop en pooten waren geheel van den romp gescheiden, en werden hedenmorgen door voorbijgangers gevonden, die dan ook het eerst het ongeval ontdek ten. Voor den eigenaar een schade- postje, en op den koop toe een ver- Laai van de politie. Uet cadaver is door de zorg der ge meente-reiniging weggehaald en zal in den oven der gastaüriek vernietigd worden. Ter gelegenheid van den verjaar dag van 11. M. ue Koningin zou door de Dilettanten-Club een uitvoering worden gegeven op het Pretoriapion. Daar is men thans bezig een hulp- school te bouwen, zoodat daarxle uit voering niet kan plaats Ttebben. Deze wordt thans, bij gunstig weder, gege ven in het Juliana-park. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door de notarissen Heinsius te Hoofddorp, en Verboeff te Avenhorn, werd Donderdag in Hctel de Beurs al hier, publiek geveild een bouwmaus- woning, met schuren, kapberg. erf en diverse perceelen bouw- en weiland, gelegen aan den IJ weg. nabij den Kruisweg, ter gezamenlijke grootte van 19 H.A. 45 Aren. De veiling ge schiedde in twee perceelen. Perceel L 9.51.20 H.A. bouw- en wei land. Ingezet door D. Treur te Hoofd dorp op 117.20Ü. Niet afgemijnd. Perceel II. De bouwmanswoning met schuur, enz., benevens bouw- cn wei land, ter grootte van 9.93.80 H A.. In gezet door D. Treur, voornoemd, op 17.600. Niet afgemijnd. In massa ingezet op 34.800, werd bet bij afslag afgemijnd op 10, door D. Treur, bovengenoemd, die alzoo kooper werd oor 34.810. Voorts veilde notaris Heinsius een burgerwoonhuis, met schuur, erf en grond, gelegen te Hoofddorp aan de Hoofdvaart, ter grootte van 5.38 Are. Gekocht door A. J. van Wijk, alhier, voor 3125. Eervolle onderscheiding. In de Douderdag gehouden algemee- ne ledenvergadering van de afd Haar lemmermeer van de Hoil. Maatsch. van Landbouw, in Hotel de Beurs te Hoofddorp, werden aan een negental personen, arbeiders van leden van bo vengenoemde afaeeling, diploma's uit gereikt voor 40- en 25-jarigen trouwen dienst, onafgebroken bij éénzelfden persoon doorgebracht. De fraai be werkte diploma's waren gezet m prachtige lijst. De uitreiking geschiedde met een zeer harte! ij ke toespraak door den voorzitter der afd., den heer Evelein. Eén der arbeiders dankte namen* allen het bestuu- voor de eervolle on» derscheiding. HAARLEMMERMEER, Nationale Militie. De loting der Nationale Militie vo62 deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 2 September eic, in het Raadhuis te Hoofddorp. In tegenstelling met vorige jaren zal de loting op ten dag plaats heb ben vroeger geschiedde dit op tweo achtereenvolgende dagen. Bovendien kan het voor vele lezers zijr. nut hebben er nog even op te wij zen, dat dit jaar gebroken is met da gewoonte om oproepingsbriefjes bij de lotelingen te bezorgen. Zij ontvan gen geen oproepingsbrief en de loting is enkel bij publicatie en onder de „officiëele madedeelingen" in de daar voor aangewezen bladen bekend ge maakt. Binnenland HET BEEMSTERFEEST. Men schrijft ons Midden-Bcemster, 29 Aug. 1912. Na hetgeen we reeds vandaag sein den, valt er feitelijk weinig nieuws van dezen dag meer over na te vertel len.. De uitnemend geslaagde optocht, die kunnen wij zeggen, ondanks het triest-regenaclitige weer van den na middag, bracht décor, stemming en afwisseling. E l al hadden de toespra ken voor bet gemeentehuis onder een daverende regenbui plaats, de feest stemming der honderden en honder den, die aanwezig waren, schaadde het niet. Met lust en plezier en met gepaste vroolijkheid werd er feest gevierd op het drukke feestterrein, op dc we- cen der Middenbuiirt en in de café's. Na de ontbinding van den optocht eingen er reeds velen huistoe. hetzij per wagen, sjees of stoomtram. De wagens van dit ouderwetsche en hier mm of meer naargeestig vervoermid del, vooral bij a vend, waren tjokvol, ja. zelfs zagen wij de menschen als ha ringen in een ton gepakt in de goe derenwagens slaan. De dienstregeling van de Noord-Hollandsche stoomtram was ook eenigszins gederailleerd, iets wat de glorie van de tram nu niet be paald ten goede zal komen. Tegen zes uur klaarde het weer wat op, maar nu kwam de wind, die onderwijl opgesto ken was, de voorgenomen illuminatie wreed verstoren Slechts het gemeen tehuis praalde in lijnen van het glcet- end-dansende licht der vetpotjes, roaai de wind interrumpoerde nog al vaak, zoodat de illusie van een schitterend verlicht gemeentehuis helaas niet ver wezenlijkt werd. Slechts een zijv leuf?el van het gebouw, welke nogal beschut voor den wind lag. kwam in den licht glans der fljnmicatie, tot zijn recht cn duidelijk prijkten daar in lichtlijnen de woorden „Hulde aan de Beeinster". Van de overige illuminatie kwam niets, behalve enkele particuliere wo ningen. De gecos turn eerden aan den optocht maakten later met het pu bliek en met muziek een ommegang. En lang daarna galmden en joelden nog de vroolijke Beemster-feestgan- gers.... Midden-Beetnster, 30 Aug. 1912. Het is heden de dag van het vee, want vanmorgen is de veetentoonstel ling. een onderdeel van de algemeeno land- en tuinbouwtentoonstelling vor mend. opengesteld. Op de Koemarkt zijn de beesten bij eengebracht. De Beemster boer ls trots op zijn vee en geen wonder, want het vee brengt wel de grootste welvaart in de Beemster Hiermede willen wij geenszins de betc-ekenis van den land bouw onderschatten, maar de veeteelt is toch de vcornaamste bron van bo- staan. Reeds enkeie dagen geleden wezen wij aan de hand van eenige cijfers op de beteekenis van den veestapel in de Beemster. Kn wanneer men nu die prachtige, forsche koebeesten en het oudere rundvee ziet, laat zich die trots wel be grijpen. Bontgevlekte melkkoeien, krachtige stieren, ze geven het bewijs van wel vaart en bloei. Aparte afdeelingen zijn ingericht voor hel rundvee met erkende afstam ming en melkstateu en voor het vctto vee. Voorts zijn er wolvee met mooie exemplaren, rammen eu schapen, waarvan we door deskundigen do kwaliteiten hoorden roemen, bokken, geiten en varkens ten toon gesteld. Ja zelfs pluimgedierte, zooals kip pen, eenden en duiven, alsmede ee nige inzendingen konijnen ontbreken op de belangwekkende expositie niet Voor de mooiste koe van de veeten. toonstelling was door H. M. de Ko ningin een zilveren medaille uitge loofd. Op het feestterrein en in do Midden- buurt was heden weer jolyt, waartoe

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1