HAARLEMS DAGBLAD. DERDE BEAD. VEIJDAG 30 AUGUSTUS 1912 Stadsnieuws KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat de op den 26en Augustus j-1. executoir ver klaarde kohieren Nos. 3 en 4 pp de Bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 1912/1913 op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De waurncmend Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis dat op den verjaardag van H. M. de Ko ningin de 4e en 6e bestellingen der briefpost en de 3c bestelling der pak- Ketpost niet zullen worden uitgevoerd terwijl de laatste bestellingen dien dag iets later dan gewoonlijk zullen piaats vinden. NEDERL. CHR. GEHEEL-ONTIL- BOND. (Vervolg). De heer Tjaden van Haarlem leid de hierop een bespreking in over de vraag: „Hoe bereiken wij meer ons K doel?" De spreker zocht hel beste mid del in de persoonlijke werkzaamheid 5n bewerking van jeugdige personen. De heer Tjaden beval voorts nog aan, om de Regeering te verzoeken, onbezoldigde veldwachters aan te stellen, om toe te zien, dat de café houders de bepalingen der Drankwet pakomen. Het hoofdbestuur zal deze zaak in overweging nemen. De heer Alders besprak thans het beginsel van den bond. „Niet drinken en niet vrijwil lig schenken 1" De heer Spaan pleitte voor de uitgave Van een nieuw pro- pagandatooek. In dezen geest wordt besloten. Besloten werd aan Bruids paren een circulaire te zenden, met het verzoek do bruiloftsvreugde niet ie bederven door het gebruik van al coholhoudende dranken. De heer Visser besprak hierop do vraag: „Heeft een kroeghouder een Goddelijk beroep?" waarop hij een ontkennend antwoord gaf. Op voorstel van den heer Ten Boom ia! het referaat van den heer Visser gedrukt worden eu aan caféhouders worden toegezonden. Een voorstel van Zaandam om een propagunda-weekblaadje uii te geven werd verworpen, daar 't „Vrije volk' reeds voldoende in de behoefte voor tiet. Uitvoering werd de verhouding be sproken van do Nationale Chnisten- Geheelonlhouders-vereeniging en den Bond. Na het gemeenschappelijk middag maal wei-den nog ©enige punten afge handeld. Verworpen werd een voorstel-Be- verwijk, om elk jaar een openlucht- meeting te houden. Aangenomen werd een voorstel- West-Terschelling om propaganda te maken onder zeevarenden. Het hoofdbestuur zal in overwe ging nemen of er iets gedaan kan worden tegen den verkoop van alco holhoudende dranken door banket bakkers, kruideniers enz. en tegen den verkoop van chocolaad- en des- ëertwerken, waarin alcohol voorkomt. Verder werden nog eenige huishou delijke zaken afgedaan. Nog werden aangenomen voorstel len van de afdeeling Makkum om een jaarboekje en een insigne uit te geven en sprekers in elke provincie beschikbaar te houden om de beginse len van den Bond te propageeren en zoo mogelijk nieuwe afdeelingen te stichten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 11 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 9 metselaars, 4 opper lieden, stucadoors, 1 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteurs, 3 grofbaukwerkers, 1 metaaldraaiers 3 vuurwerkers, i ketelmaker, burgersmeden, 4 machinisten, 6 sto ker?, 2 elcctriciens, instrument makers, i koperbankwerkers, 2 ko perslagers, 4 loodgieters, 1 echoen maker, zadelmaker, 1 kleerma kers, 14 schilders, 1 behangers, stoffeerder, bloemisten, x tuin lieden, 2 grondwerkers, 2 bakkers banketbakker, —slager, 1 krui deniersbedienden, 3 kellners, 13 ma- gazijnkuechts, 16 loopknechts, 8 huis knechts, 2 sigarenmakers, 6 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, 1 letter zetter, lithograaf, binders, 15 losse werklieden dienstboden, 14 werksters, 1 naaisters, 1 kook sters, I huishoudsters, 2 vi welijke kantoorbedienden, 3 win keljuffrouwen, steenhouwers, «- voegers, 6 Koetsiers en voerlieden DrinkhaL De drinkhui der Slaalwaterbron- nen is gisteren door 35 personen be kocht. MEER TOEZICHT GEWENSCHT. Bepaalde de jeugd er zioli eerst toe te zwemmen in de Delft bij de Spoor brug, Donderdag in den vooravond kon men jongens, geheel ongekleed, zien zwemmen op een stuk onder water geloopen land vlak uan den Kleverparkweg gelegen. De bewoners aldaar en de passa giers van do tram hadden ©en vrij gezicht op een openbare zwemsdhool, waartegen door de politie wel een3 streng mag worden opgetreden. Geslaagd. Mej. S. M. C. Sarlet slaagde te Utrecht voor het akte-examen schoon schrijven M. O. Voor het examen hoofdact© is ge slaagd de heer J. Odink van Haar lem. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op velschillend gebied, mile veer beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, GrooU Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos 'evoa en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dl# niet volledig nasm en vroonti!rata van den inzender vermeldon orrtt .T'on aar.rfnoht geschonken. VRAAG. Waarmede moet men roest m nikkel vei wijderen? ANTWOORD. Met Roest-gummi. Anders opnieuw laten vernikkelen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Zooals reeds vroeger is vermeld zal de vereeniging Koninginnedag Schoten op Koningins verjaardag een boottoch houden. Zaterdagochtend te ongeveer kwartier voor acht uur zal de boot afvaren van den steiger der Werf Conrad. Het doel van den boot tocht is Zaandam, waar de kinderen den dag in den speeltuin Prins Hen drik zullen doorbrengen. Het zal den kinderen dien dag aan niets ontbreken. Voor het vertrek naar de boot zal men Ln optocht eerst nog een kieine wandeling ma ken, en wel van het Pretoriaplein af door de volgende straten: Klooster straat, de la Reystraat, Reitzstraat, Kritzingerstraa, Spaanschevaart- straat, Dr. Leydsstraai, Spionkop- straat, Reitzstraat, Scheoperetraat, Paul Krugerkade, en zoo naar den steiger waar de boot waoht. Des avonds te 6 1/2 uur zal de boot terug zijn, maar niet aan den steiger waar men is afgevaren, maar aan de Kik kert nabij den Kloppersingel. RAMPEN -TE BEVERWIJK. Do ramp van den torenbrand, waarmede Beverwijk de vorige week geteisterd werd, bracht ons in 'her innering dat dit oude stedeke al heel wat te doorstaan heeft gehad in den loop der eeuwen. Waar de aandacht nu op deze gemeente is gevestigd, is eeu kort overzicht wellicht hier op zijn plaats. Reeds in de 12e en 13e eeuw be- leeflde men 'hier benauwde tijden door de verschillendo strooptochten der Friezen. Vooral het jaar 1133 was bijzonder spannend voor het zuidelijk deel van Kenuemerland, toen o.m. in een oorlog, uitgebroken tusschen Dirk VI en Floris den Zwarte, het huis Aelbrechtstoerg een prooi der vlanunen werd doör de kwaadwilligheid der roofzriek© 'bon den van laatstgenoemde. Dat Bever wijk toen ook gebrandschat weid ligt wel voor do hand. Ook denken wij aan de verschillende watervloe den, waarvan die van 1170 zooveel schade aanrichtte, en niet het minst aan den hevigen crisis in bet begin der 13e eeuw, tengevolge van den twist tusschen Dirk VII eu zijn broe der Willem. Deze beiden leefden reeds sedert geruimen tijd in onmin en l.g. begaf zich naar de Friezen, de oude vijanden van het graafschap om met hun hulp Holland te gaan beveiligen. Doch de krachtige gema lin van graaf Dirk, gravin Aleida, sloeg zijn aanval op Kennemerland af. De verzoening der beide broeders was echter niet van blijvenden aard en de toestand werd nog erger bij den dood van Dirk in 1203, toen Willem den strijd begon tegen zijn nicht Ada en haar gemaal Lodewijk van Loon. Beverwijk werd door dezen laat ste in dat jaar in de asch gelegd. Dat wij de Kcnnemers uil die tijden ons minder moeten voorstellen als eene rustige boerenbevolking dan wel als een strijdend en vrij tuchteloos volkje, mogen we afleiden uit de voon allen in 1267. In dit jaar wer den de kasteelen der Kennemer ede len plotseling aangevallen eu ver nield, zoodat de adel de vlucht moest nemen naar Haarlem. Deze stad weid belegerd, doch Jan van Persijn slaagde er in liaar te verlaten met een aantal der zijnen en liol den om trek plat branden. In 1426, aldus meldt de geschiede nis, moest Beverwijk GOOQ kronen betalen, omdat zij de zijde van Jaco- ba van Beieren had gekozen, de vrouw, wier naam ook aan de Uaar- lemscke historie is verbonden, door haar beleg in l.g. jaar. Maar dit was niet te vergelijken met het jaar 1492. Het oproer, de plundering en moord van het Kaas- en Broodvolk zou ook tot hier doordringen. Half Mei dat jaar versoheon de hertog van Saksen, door den Stadhouder weder ontboden, in Holland. Zijn benden, omstreeks 2501) man, geleid door Wihvolt en andere aanvoerders, wa ren hein reeds (o soheep voorgegaan, aan de kust geland en roovende en plunderendo lang3 de duinen over Noordwijk en Zandvoort naar Ken nemerland gelrokken, waar zij te Be verwijk deerlijk huishielden. 'Nadut Beverwijk reeds te voren door het Kaas- en Broodvolk geplunderd en in brand gestoken was, bemachtig de genoemde hertog deze plaats weer en wierp op eenigen afstand, waar later de buitenplaats Oud-Merenstein gevonden werd, een sdhans op, van- ir hij op zijn beurt in den om trek ging rooven en plunderen. Niet lang bad Beverwijk rust, want reeds in 1517 werd de stad door Lange Pier, aan het hoofd van do z.g. „zwarte tonde", ingenomen en zwaar gebrandschat. Gedurende het Spaansche beleg in 1572 en 1573 werd deze plaats wederom bijna gohoel verwoest, zoodat slechts 12 huizen gespaard bleven. In October 1576 werd zij echter door de Spanjaar den ontruimd. Toen men in 1663 en 1664 vreesde, dat de Engelschen een hunding op onze kusten zouden doen, was te Beverwijk ook krijgsvolk ge legerd. Na de landing der Engel schen In 1799 had zij mede veel te lijden door de onophoudelijke In kwartieringen, terwijl ook het hoofd kwartier van den generaal Bruno hier een geruimen tijd gevestigd was. Wij noemden zooeven het Spaan se beleg. Opgemerkt zij dat bij deze gelegenheid in 1572 ook de kerk in de asch werd gelegd. Een ramp van geheel anderen aard viel voor in 1775. Daar de westzijde van het Wijkermeer, tusschen den St. Aagtendijk en den Slapersdijk onbedekt was, gebeurde het bij stor men en hooge vloeden, dat de wonin gen aan de Haven en aan de Zuid zijde der Breestraat oVerelroomd werden. Zoo werden de bewoners van dat gedeelte o.m. in den nacht van 14 op 15 November 1775, tusschen 3 en 4 uren, door het water onverwachts in den slaap gestoord en genood zaakt naar hunne zolders te vluch ten. Door den watervloed van 4 en 3 Februari 1825 werd mede een groot gedeelte dezer gemeente overstroomd, terwijl het water tot zulk een buiten gewone hoogte steeg, als bij geen menschenheugenis plaats gevonden had. Het water werd op dat gedeelte van den St. Aagtendijk, dat vlak op den noordwesten aanslag lag, op en over de kruin van den dijk geslagen. De bui tenglooiing werd aldaar ter lengte van 230 ellen en ter diepte van één el uitgespoeld. Ziehier enkele der voornaamste rampen, waaruit blijkt, dat deze ge meente heel wat te doorstaan heeft gehad. VELSEN. Raadsstukken. Ingekomen is een schrijven van 'A. Bertling te Santpoort em D. A. Vonk te Bloemend aal met het verzoek bij het bouwen van twee villa's in het Duinlustparik te Santpoort vrijge steld to worden van toepassing van art. 2 der Bouwverordening. B. en W. adviseeren de gevraagde vrijstelling te verleenon, Ingekomen is een schrijven vai D. B. Olie, in zijn hoedanigheid lid der vennootschap J. D. B. Olie en Gonnermann, gevestigd te Heemste de, waarin hij mededeelt bij het Noordzoekanaal aan den Neordzijka- naalweg en fabriek voor acetogeen gelaschte voortbrengselen op te rich ten. Dienaangaande verzoekt hij do bij Raadsbesluit vastgestelde rooi lijn van 10 M. te mogen terugbrengen tot 6.5 M. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken daar ern stig moot gewaakt vv-orden togen het vernauwen van verkeerswegen. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Zonnemaire ds. F. Bruinsma te Glanerbrug; te Zalt- bommel ds. G. de Jager te Wol- phaartsdijk; te Bozum de heer B. van Halsema, cand. te Nijeveen. Aangenomen het beroep te Duis burg (Duitschland) en de benoeming voor den geestelijken arbeid onder de Hollanders in Essen, Bochum, Watterscheid en Heme c.a., ds. W. B. Renkema, te Reakum. Bedankt voor het beroep te Lutten ds. G. Doekes te Nïeuwdorp. te spelen. Thans hooren we, dat cok bij Association voetbal dergelijke practijken worden toegepast. Eenigen tijd geleden lazen we in m Engelsch sportblad een adverten tie, waarin een continentale club lo klas amateur voetballers zocht onder belofte, dat voor hen goede betrekkin gen met flink salaris zouden gevon den worden. Eigenaardig, dat kort na bet ver schijnen van deze advertentie, twee bekende Londensche amateurclubs mededeelden, dat 2 harer beste spelers niet verder voor haar zouden kunnen spelen en nog merkwaardiger is het, dat beide hoeren dezer dagen Enge land verlaten hebben, om voor dezelf de continentale club te gaan spelen. De Engelsche bond is echter op dit punt niet bijzonder gemakkelijk en Mr. Wall, aan wien men hieromtrent inlichtingen vroeg, verklaarde, dat do spelers in kwestie niet al te verwon derd behoeften te zijn, wanneer ze de zer dagen tot beroepsspeler verklaard werden. Gelukkig blijven we in Nederland van dergelijke pseudo-amateurisme nog verschoond men heeft althans iets dergelijks nooit kunnen towijzen. CRICKET. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Morgen, Zaterdagmiddag, speelt de II. C. C. Eendracht haar laatsten wed strijd tegen Haarlem 3 op het terrein aan den Schoterweg. Binnenland Sport en Wedstrijden VOETBAL.' AMATEURSVOETBAL Wederom hebben wij (schrijft de N. R. Crt.) in de Belgische bladen gele zen, dat eenige bekende Belgische spe lers naar Italië vertrokken zijn, waar ze een goede positie in Milaan heb ben gekregen, terwijl ze tevens voor een der Milaausche voetbalclubs zul- Jen spelen. Het valt niet moeilijk het een met het ander in verband te bren gen en het schijnt inderdaad met het amateurisme dezer heeren droevig ge steld te zijn. De zaak zal natuurlijk wel met de noodige voorzichtigheid behandeld zijn, zoodat noch de Ita- liaansche, noch de Belgische voetbal bond vat op deze heeren heeft. In Frankrijk is het een vrijwel open lijk erkend feit, dat verschillende goe de Engelsche Rugby-spelers goede be trekkingen in Parijs gekregen hebben alleen om ze in staat te stellen, of lie ver om ze te verplichten, verder voor de een of andere Fransche Rugbyclub NAAR INDIë. De torpedojagers Bulhond en Jak hals zijn gisteren van Nieuwediep naar Oost-Indië vertrokken. DE IDEALE HOTELKAMER. In een der laatste nummers van „Die Woche komt een artikel voor van de hand van den heer Victor Ott- man onder het opschrift: „Das ideale Hotelzimmer", waarvan „De Hotel houder" dezer da^en 3e vertaling gaf. Den buitengewonea vooruitgang van Jen tegonwoordigen tijd op het ge bied van het verkeerswezen in aller lei opzicht, neemt men vooral ook waar in de veranderingen, welke in het hotel, sedert de negentiger jaren der vorige eeuw, hebben plaats ge had. Wij reizen ihans meer dan ooit ij zijn veeleischender geworden; tallooze menschen beteekect het hotel hun tweede tehuis, voer velen hun eigenlijke woning. De moderne hoteltechniek heeft zich door do me dewerking van geschoolde krachten in zekeren zin tot een vakwetenschap ontwikkeld en spant al haar krachten in cxm, rekening houdend met de eischen van hygiëne ea aesthetiok, aan de wenschen van den modernen roensch te voldoen- Waar is de typische hotelkamer van voorheen gebloven, zooals wij haar nog uit persoonlijke ervaring kennen en waarmee ia ontelbare reis brieven, humoristische schetsen en tooneelkluchton een loopje werd ge nomen? Deze lioteïikazr.er is tenminste ln landen met eén eenfgszïSs beduidend vreemdelingenverkeer, on welk land heeft dit tegenwoordig niet ten on dergang gedoemd cn zij is thars reeds in goed getelde, grootsr© hcieïs niet meer of weinig meer te vinden. Haar verdwijning geeft ons trouwens nau welijks aanleiding piëteit-yo! een traan oni haar to laten. Want dio oud-rricdiscTie hctelkamor wa3 onbehagelijk, ofschoon zij zich moeite gaf een zokere familiaire ver trouwelijkheid to huichelen. Maar bo venal was zij ondoelmatig on onge zond. Misschien waren haar afmetin gen over het algemeen iets grooter dan de kamers van he tmoderne ho tel, dat noodgedrongen, meestal meet woekeren met de kosibare ruimte ten einde ten prijs der kamers met al tc duur te maken. Maar dat was woonlijk cok haar eenige verdienste boven die van heden. Gebrekkige ven tilatie, lawaaiige schsisignalen, plu che-meubelen, een afgesleten tapijt, veel te veel gordijnen, pertières on andere stofverzamelaars, het bed te smal en te kort, cm waschtafel mcl belachelijke kluino stellen, net alsof water kostbaar is; aan de wanden afschuwelijke olieverfplaten on als toppunt van elegantie een divan, waarop men zich slechts met geam puteerde beenen kon uitstrekken. Zoo ongeveer zag do fijnere hotelkamer van vroeger er uit en dat achtten wij, nauwelijks een mensc-henleeftijd ge leden weinig eischend als wij wa ren misschien het toppunt van comfort cn reis. Maar wij zijn sindsdien vooruitge gaan en zien deze dingen me*, andere oogen aan. Wij zijn practischer ge worden en stellen ons, wat de voor werpen in onze hotelkamer aangaat, niet meer tevreden met een bedrieg lijke voorspiegeling van luxe, maar wij eischen eerlijkheid, degelijkheid. Wij verlungon stoeien, waarop wij ge makkelijk zitten, bedden, waarin wij, alle ledematen uitstrekkend, behaag lijk kunnen liggen wij eischen lucht, licht en water ia overvloed, reinheid, wij wenschen verschoond te blijven vaa storend lawaai en meenea aan spraak te mogen maken op allo prac- tische nieuwigheden, die ons tijd be sparen of die verhoeden, dat onze ze nuwen te veel geprikkeld worden, hetgeen ons op kraintverlies komt te staan. Wie het aanspraak maken op dergelijke eischen ontkent, bestrijdt de noodzakelijkheid van een vcort- schrijdeude ontwikkeling. De moder ne hoteltechniek doet dit dan cok geenszins, docli kcait aan de gestelde eischen met zulk een ijver en goeden wil tegemoet, dat haar praestatics bijna reeds het ideaal van het bereik bare naderen. Hce ziet de moderne hotelkamer er uit? Zij mag geen saion zijn, indien zij daartoo niet uitdrukkelijk is n:m- gewezon, maar zij vergenoegt zich verstandigerwijze met de rol van een slaapkamer, die moet zijn een vertrek voor intiem, behaaglijk verblijf. En wel op goede gronden, want de erva ring leert, dat liet overwegend deel der reizigers van de kamer overdag slechts zeer weinig gebruik maakt en bij slecht weer de voorkeur geeft aan een verblijf ui de rook-, lees- of con versatiezalen. De aankleeding is wel tot het nood zakelijke beperkt, doch zij maakt een vriendelijken, aangenaam aandoen- den indruk. Een smaakvol, zich met opdringend licht tapijt vormt den kleuren-grondtoon. Door het raam stroomt fri8sche lucht naar binnen, door een kleine handbeweging kun- Den de voor de ventilatie dienende glazen platen boven aan het raam geopend of gesloten worden. Behalve van optrek-jalcuzieën en een store is het raam nog van een gordijn om des nachts te sluiten, voorzien, doch de zware stoffen gordijnen ontbreken, evenals alle andere onnoodige stof- vangers. Een geluiddempende dubbele deur draagt veel bij tol het verre hou den van storende geluiden en gerui- schentusschen beide deuren is plaats voor het neerhangen der klee- ren, die men schoongemaakt weuscht te zien. Behalve de deur, die toegang geeft tot de corridor, heeft de ideale hotelkamer geen andere deuren, waardoor men verschoond blijft van soms ondervonden onaangenaamhe den. Want het aanwezig zijn van deu ren in de zijwanden, die toegang ge ven tot vertrekken, door andere gas ten bewoond, geeft dikwijls aanleiding tot indiscreties. Het is immers vol doende, dat men, met het oog op de en kele gevallen, waarin de gasten meen- loopenöe vertrekken verlangen, een zeker aantal kamers met verbindings deuren heeftverreweg het grootste deel der gasten woont op één kamer. In alle gevallen moesten de verbin dingsdeuren en de wanden zoodanig voor geluid ondoordringbaar zijn, dat men van het aanwezig zijn van een buurman zoo goed als niets bemerkt. Het spreekt vanzelf, dat de ideale hotelkamer centraal verwarmd wordt de temperatuur door den gast zelf te regelen en dat zij electrisch is verlicht kaarsen zijr. uit den tijd en gasverlichting in slaapkamers is niet aanbevelenswaardig. Behalve het Jioofdverlichtingsioestel aan den zol der, bevindt zich op het nachtkastje een leeslauip. Het licht kan ook van het bed uit aan- en uitgedraaid wor den. De kamer moet des nachts totaal donker gemaakt kunnen worden, want nerveuss mcnschen en wie is er tegenwoordig niet nerveus ge nieten slechts bij totale duisternis een vasten slaap. Daarom moet het hoofd einde van het bed zoo staan, dat de slapende zijn gelaat niet naar 't raam heeft gekeerd en vóór alles mag in de deur niet dat fataio, zoo dikwijls voor komende bovenvenster zich bevinden, dat dient om overdag de corridor wat meer te verlichten, doch waardoor des nachts het op de gang brandende licht zeer storend in de kamer dringt. Thans komen we aan het voornaam ste meubel het bed, waarin do mensch zco ongeveer het derde ge deelte van zijn loven doorbrengt. On verschillig of het uit metaal cf uit hout bestaat, drie eigenschappen bezit het ideale hotelbed steeds voldoende grootte, uitstekende matrassen en een boven eiken twijfel verheven reinheid. Ongelijkmatigheden van de matras, een ondoelmatig hoofdkussen, slecht gedroogd, kcud-vochtig linnen in den winter, dat zijn dingen, die den reizi ger den nacht kunnen vergallen en hem het hotel i-i 't vervolg doen mij den. Wat de dekens aangaat, het is ook den meest conscientieusen hotel- leider onmogeiijK. alle gasten het ge heel naar den zin te inaKen, wam in dit opzicht loopen de persoonlijke eu nationale gewoonten dikwijls zeer uit een. De een weuscht een zoo licht mo gelijke, de ander zeer zeer warme dek king de een kan niet zonder twee kussens slapen, een ander werpt liet eene overtollige exemplaar nijdig op den grondde een vindt hei zooge naamde plumeau in den winter geheel onvoldoende eu verlangt naar een groot veereu bed de ander heeft een hekel aan veemi bedden en is alleon maar tevreden als hij eeu pluiueau heeft. Deu leider van een internatio naal hotel blijft onder deze omstandig heden slechts over zich te houden aan wat men in doorsnee het meest langtmet de bijzondere wenschen der gasten kan dan verder, als zij die bevredigd willen zien, rekening wor den gehouden. Tot de meubelstukken, die niet mo gen ontbreken, behoort een kleine, liefst met een glasplaat bedekte toi lettafel mei epiegel. Vooral de dames zijn daarop gesteld, evenals op een inrichting lot het elccirlsch verwar men der friseer tang. Een divan ver dient de voorkeur boven de onpracti- che sofa, hij moet echter voldoende lar-g zijn. Behalve de kofferschraag'van hout of metaal, inoet er nog een geschikt plaatsje zijn voor het neerzetten van handtasch en kleinere bagage. Bijna altijd mist men een trede, waar op men den voet kan plaatson bij het aanrijgen der schoenen, zoodat de gast lot nadeel van het hotel genood zaakt is, een der goede stoeien daar voor ta gebruiken. Beslist noodzakelijk is de aanwezig heid van eoti steeds met goeden inkt gevuld inktstel, evenals een aschbak- je met lucifers; ook een scheurkalen der en een papiermand mogen niet ontbreken. De waschiafcl, ciïé blin kend rein moet zijn, moet voorzien wezen van "n afvoerbuis vcor het lei dingwater. Zulks is i"hau3 zeer aan bevelenswaard. En het bad? Het ideaal is natuurlijk ten eigen kleme hadkamer, gelijk de hotels van den allereerste» rang immers cok reeds in groot aantal disponibel hebben. De kamerprij3 is dan echter gewoonlijk zoo hoog, dat vele reizigers daarvan geen gebruik kunnen maken. In eik geval dient voor hot gebruik van- een bad zoo billijk mogelijk gerekend te worden. Het is niet goed in te zien, zegt de schrijver, waarom men in ve le internationale hotels, die toch warmwaterinrichtingen hebban, een eenvoudig bad met 3 franc moet be talen. „Kunstvoorwerpen" ter waarde van 5U cent of iets meer, schitteren in on ze ideale hotelkamer gelukkig door afwezigheid, evenals ovcrtoliigo gor dijnen, portieres en dergelijke. Da eenige wandversiering vormen een of twee met smaak gekozen schilderijen, dm men in don vorm van lithogra fieën of gravures legen zeer matige prijzen zich kan verschaffen. Een vloertapijt mist men, wat de hygiëne hiertegen ook mag inbrengen, niet gaarne; evenwel, het zij niet te wollig eu druge ook niet de sporen van al te langdurig gebruik. „Rust" zij de leuze van eik goed ge leid hoteL De corridors zijn met zach te loopers bedekt, lilt en waterleiding dienen geruisciilous tc lunctioueeren, personeel moet elk onnooilig slaan met deuren en rinkalen met glas- en vaatwerk vermijden en de scbelsig- nalen voor 't geval deze niet reeds door lichtsignalen zijn vervangen, mogen slechts hoorbaar wezen voor de bedienden, voor wie ze bestemd zijn. Ook van de oude wijze van wekken nl. van de mehtode der brave huis knechts. die in den vroegen morgen stond de kamerdeur met de vuist be werken, waardoor niet alleen de ma- tineuzo gast, maar ook diens buren uit den slaap worden gerukt, wil de moderne hoteltechniek niets meer weten Zij knapt deze zaak beter op door een niet te luid klinkend, aan het hoofdeinde van het bed zich be vindend en van de portiersloge uit in werking te brengen, electrisch schei- apparaat. Schelknopjcs voor het roe pen van het bedienend personeel bo vinden zich niet alleen aan de deur, maar ook aan den wand van het ledi kant. Een telefoon op de kamer stelt den gast in staat, zijn wenschen aan het bureau kenbaar te maken en ook communale, intercommunale en in ternationale aansluiting te verkrij gen. De zoogenaamde „afstandslui ters", die men dikwijls in Amerikaan- sche hotels aantreft en die den gast in staat stellen, het deurslot van liet bed uit te openen en te sluiten, schij nen in Europa geen ingang te hebbeo kunnen vinden. EEN GROOT HOTEL TE SCHEVENINGEN. r het Vad. verneemt, zal er «>p de plaats van het paviljoen van de Prinses Von R ied te Scheveningen, eusachtig hotel komen met een casino, binnenbaden, stortbaden, schoonheidsinstituut, enz. EEN MEISJE VERDRONKEN. De politie heeft gisteren den gan- schen middag in de Lauriergracht te Amsterdam gedregd naar een 6-jarig meisje, Dora Cluker. Volgens het zeggen van een tweetal meisjes, d eeene 4 en de andere 5 jaar oud, met wie zij gistermiddag lang9 de Lauriergracht liep te wandelen, zet Dora gekscherend, dat zij wel in liet water durfde te springen. Op de even eens gekscherend geuite toevoeging „Dat durf je tóch met", zou Dora daar- daarop in het water gesprongen en voor de oogen der meisjes verdwenen zijn. Buiten de meisjes beeft echter nie mand op de vrij drukke gracht er iets in gezien. Maar de meisjes houden vol, dat zij de waarheid sprekeu. Feit is, dat het kind, dat voor haar moeder even een boodschap moest doen, nog niet in de ouderlijke woning was weergekeerd. Onder een greoten toeloop van do buurtbewoners wordt door de politie het dreggen voortgezet, doch zonder cenig gevolg, tot nu toe. LANDVERHUIZING OVER NEDER. LANDSCHE HAVENS IN 1911. Aan de verslagen, door de com missie van toezicht over den door tocht en hei vervoer van landverhui zers te Amsterdam en te Rotterdam omtrent de werkzaamheden in 1911 uitgebracht, wordt het volgende ont leend: Amsterdam. In het verslagjaar i9 het aantal landverhuizers, uit deze haven vertrokken, weder toegeno men. Was het aantal in 1910 ver trokken personen 3191, waaronder 696 Javanen, in het jaar 1911 be- draaigt het aantal 3493 personen, waaronder geen Javanen. Do oorzaak van het feit, dat in dit jaar geen landverhuizing van Java nen plaats had, moet gezocht wor den in den tegenslag, door de baco- vencultuur in Suriname ondervon den en in de daaruit voortgekomen vermindering van de vraag naar ar. beidskrachten. Het grootste aandeel in het ver meerderd vervoer heeft het steeds toenemende direct vervoer naar Z. Amerika. Beliep dit in 1910 2155 per sonen, in 1911 klom dit aantal tot 3226, waarvan het meerendeel. 1805 personen, voor Argeutinië bestemd waren. COMPLOT IN INDIë ONTDEKT. Do ,,Hbld."-correspondent te Batn' via seint De „Soerab. CL" maakt melding van de ontdekking van een complot, waarbij betrokken zijn een 100-tal leden van den Madureezenbond te Bondovvoso. Het plan liestond de Europeesche gemeente uit te moor den. Leider van het complot was een Chinees. DE BAKSTEEN Naar het secretariaat der Vereeni ging van Nederiandsche Baksteenfa brikanten mededeelt, blijkt uit berich ten, welke bij het bestuur der Veree niging zijn ingekomen, dat op de steen fabrieken belangrijke schade ge leden is aan de vormlingen (pas ge vormde steenon), eensdeels door het ongunstige weder van de laatste we ken en anderdeels door den jongs ten hevigen storm en regen, terwijl het aantal der verloren gegane stecnon ia de milhoenen stuks loopt.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9