mol de zen honden wagon vee! succes. Niet alleen dat hij hiermede den eer sten prijs behaalde, maar bij werd uitgenoudigd om ermee te defileercu voor den Minister, die op de tentoon stelling aanwezig was, zoo meldt de t,I>. K- LANDBOUWTENTOONSTELLING TE MEDEMBUK. Om elf uur worden de genoodigden foeilelijk ten stadhuize ontvangen. Under de genoodigdon merkte men op de leden van het hoofdbestuur dor UoUandsche Maatschappij vuil Land bouw, de burgemeesters van Hoorn en 'Enkhuizon, de bestuursleden van do afdeeling Modomblik on het da#o- lijksch bostuur on de gemeen te raads leden dezor stad. I)e hoar J. Winkel, burgemeester, lieetto de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij wéés or op, hoe doze gemeen te bijna geheel beslaat van den land bouw. Hij brengt hulde aan hetgeen het hoofdbestuur voor don landbouw doet en uit die hulde in eon dronk op den voorzitter der maatschappij, mr. C. X' Zaayer. De hoor Zaayer verklaarde getrof fen te zijn door de feestelijke stem ming. Elk huis vlagt, elke straat heeft ihuar oigon ©erepoort. De ontvangst alhier is zeer hartelijk. Met gespannen verwachting ging spreker voort zijn wij hierheen ge komen om te zien wat de land- en tuinbouw nuar voren kunnen bron- gen. Vervolgens sprak de hoor Zaayer over het verleden. Eens is Medernblik de residentie geweest der Koningen van Friesland. De baljuw van deze stad oefende gezag uit over Hoorn en Enkhuizen, eu 57 omliggende dorpen. De tijden zijn veranderd. Slaagt deze tentoonstelling, dan zal Medernblik weer dominee ren over hare omgeving. Gaat Medeniblik op den ingeslagen weg voort, dan zal het weer worden een der blceiendste steden van Noord- Ilolland. De landbouw wordt niet boter gediend dan door een vooruit strevend bestuur. Spreker eindigde met de beste wen- sohen voer den landbouw on dronk daarbij op den burgemeester, den land bouw vriend. J. Winkel. Hierna begaf het gezelschap zich naar do tentoonstelling, voorafge gaan door liet fanfarecorps „Cres cendo". Dc lieer J. Zijp Hzn., voorzitter der teiitooiisicilingscoinmiasie, begroette in de feesttent de aanwezigen en be paaldelijk minister Talrna, in wion hij ziet een vertegenwoordiger van ouze geliefde Koningin. Een Hartelijk woordje richtte de heer Zijp ook nog tot den ouden Jieer J. Brcebaart, lid der Eerste Kanier, die, ondanks zijn hoogen leeftijd,'toch nog aanwezig is. De heer Talrna, hierna het woord nemend, zegt, dat het hem altijd een groot genoegen is een tentoonstelling te bezoeken, die ernstig is opgezet, ook al is liet weer minder uitlokkend. De regeering stolt hoogen prijs op zulke tentoonstellingen, omdat deze voor den landbouw van zooveel betee- kenls zijn. Do landbouwer leert door zijn bod rijf geduldig en onvermoeid zijn, met toewijding en onder vertrou wen te arbeiden. Vervolgens wees de minister op de zuiverheid van de landbouwproductie en herinnerde er aan, dut wij nu een goeden naaui in het buitenland heb ben. Die naam moet behouden blij ven, Hierna word de tentoonstelling ge opend verklaard. DOOR STROOPEltS MISHANDELD. De onbezoldigde rijksveldwachter L., uit Helmond, is, toen hij proces- verbaai wilde opmaken tegen drie stroopers, welke met den lichtbak aan liet jagen waren op het landgoed van jhr. Wesselman tusschen Hel mond on Staphorst, door één van de drie, zekeren v. d. li., zóó ernstig mishandeld, dat een van zijn ribben brak en hem in de longen drong, waardoor deze ernstig beschadigd werden. De dader en zijn kornuiten zijn gearresteerd en hebben l>okend. ONTSTOLEN, Op een kantoor In de Boompjes te Rotterdam is van den kantoorbedien de J A. S. een portefeuille met 300 gestolen. VAN HET JACHTVELD. Men schrijft uit Barueveld aan 't vJlbld.": Nu de patrijzenjacht eenmaal ge opend is, blijkt meer en meer, dat het jachtveld dit jaar al bijzonder slecht van vliegend wild voorzien is Fazanten en patrijzen worden bijna niet aange troffen. Deze mislukking wordt dour de meeslen toegeschreven aan de zware regens gedurende den broei tijd, terwijl sommige jagers den slechten wildstand nog in verband brengen met den warmen drogen zo mer van verleden jaur. Hazen zijn er over het algemeen genoeg aanwe- lig. TENTOONSTELLING KLEIN- INDUSTRIE. V;m 26 October tot 4 November zal te Winterswijk op initiatief van den Rijk&mjverlieidsconsulent. een ten toonstelling voor de kleinindustrie worden gehouden: Dc tentoonstelling beoogt, aan den middenstand de nieuwste machines voor het kleinbe drijf in werking te laten zien. Verte genwoordigd zullen zijn het land bouw-, klompen-, rudmakers-, schoen makers-, timmermans-, schilders-, bak kers-, slagersbedrijf enz. Bovendien is er uan verbonden een gasexpositie. INBRAKEN TE ZEIST. Dinsdagnacht is te Zeist in drie villa's ingebroken. Bij jhr. Do Geer en bij den lieer Brunier aap den Bou levard werd een rijwiel ontvreemd; uit de villa van baron Van fltersum aan den Drlobergscheweg werden oen pendule en twee bedspreien gestolen. Te Dc Bilt zijn twee zwervers aan gehouden die in het bezit waren van laatstgenoemde voorwerpen. Zij heb ben bekend en zijn naar Utrecht overgebracht. HET ROODVONK TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het epide misch verklaren van hot roodvonk in Amsterdam, hooft 't Hbld zich ge wend tot prof. Sollet, hoogleeraar in de gezondheidsleer en de geneeskun dige politie aan de Amsterdamsche Universiteit, om zijn meening over den genomen maatregel te vragen. Het bleek, dat prof. Saltet het no men van een dergelijkcn maatregel maar zelden te verdedigen noemt, al thans voor Amsterdam, waar steeds de meest mogelijke voorzorgen opliet gebied der hygiëne worden genomen. De cpidemischverklaring brengt daarom geenerlei wijziging of vorbo- terlng in den bestaanden toestand. Alleen voor andere gemeenten, waar nog yroote jaarmarkten of kermissen worden gehouden, heeft deze nog bo- tcekenis, omdat ze dan uitgesteld wor den. Maar te Amsterdam brengt do afkondiging geen enkele wijziging in het verkeer. „Dus," vroeg 't I-Ibld., „u zou dozen maatregel niet genomen hebben?" „Neen," antwoordde de hoogleeraar, „zeer zeker niet. Maar wc hangen in dezen af van één persoon, den In specteur van de Volksgezondheid. Vindt deze het noodig, dan verlangt hij de besmetverklaring, zonder daar voor aan iemand verantwoording schuldig te zijn of gebonden te zijn aan bepalingen waardoor het gere geld wordt. Wanneer er zich b.v. drie gevallen van cholera voordoen, kan hij de besmetverklaring vorderen on wanneer er een anderen keer om maar iets to noemen 85 gevallen zijn, kan hij het achterwege laten liet ongelukkige is echter, dat op dat punt geen eenheid in het land is, Tc Rot terdam b.v. kwam eenige maanden geleden althans het roodvonk meer voor dan te Amsterdam. Maar do Inspecteur daar heeft besmetverkla ring niet noodig geoordeeld. Zoo kan het bij de tegenwoordige regeling voorkomen, dat van twee gemeenten, waar een besmettelijke ziekte in de zelfde mate heerscht de eene wèl, en do andere niet besmet wordt ver klaard. Hel zou zeer wenschelijk zijn, dat zoo iets onmogelijk was en dat zou het geval zijn wanneer b.v. de Centrale Gezondheidsraad in dezen voor het geheele .land dc beslissing had. Dan zijn we althans gevrij waard voor de grillen van één per- „Maar," informeerde 't Hbld. ver der, „wanneer nu een epidemiachver- klaring toch geen enkele wijziging of verbetering brengt, wanneer is deze dan eigenlijk wel noodig?" „Deze is, naar mijn meening, alleen gewensebt in zeer ernstige tijden, zooals m 1866 bij de cholera-cpiüe- mie, die toen lieerschte of in 1883 toen 1000 sterfgevallen aan diphtheritie zich voordeden. Maar dan wordt de ze besmetverklaring eigenlijk voor namelijk gevorderd door de interna tionale hoffelijkheid, die verplicht dc andere naties te waarschuwen. Maar zooals thans, terwijl uit het buiten gewoon lage sterftepercentage het weinig gevaarlijke karakter van de ziekte blijkt, werd de besmetverkla ring zeer zeker niet gevorderd!" Na deze positieve verklaringen trachtte T llbld. toch nog een reden te vinden op grond waarvan de be smetverklaring dan eigenlijk uitge sproken is. „Of de geschiedenis van Zandvoort, waarbij eveneens dr. Hamburger als inspecteur van de Gezondheid was betrokken, van invloed kan geweest zijn op de nu genomen beslissing?" dus polste 't Hbld. Dit bleek prof. Saltet zeer wel mo gelijk to achten, hoewel hij zich daar omtrent natuurlijk niet in beslist be vestigenden zin kon uitlaten. „Zou er," vroeg 't Hbld. verder, „oen mogelijkheid zijn, dat de inspecteur ook hier last had kunnen krijgen door de besmetverklaring niet te doen af kondigen?" „,Ta," was het antwoord, „dat geval zou zich hebben kunnen voordoen. Wanneer het de geheele maand Sep tember zoo koud blijft als het nu is, zouden zich bij verschillende patiën ten complicaties met longontsteking enz. kunnen voordoen. Wanneer men dan niet voorbereid wus, zouden er zien met de opneming in het Gast huis, die toch al langzaam ging, groo- te moeilijkheden kunnen voordoen." „Dus acht u de besmetverklaring eigenlijk een noodkreet?" „Ja. Maar ik geloof, dat de toe stand rr nis veel beter i3." Hier vestigde 't Hbld. de aandacht op liet interview van dr. Ringeling, den vouu,i.-i »au den Gemeentelij ken Gezondheidsd'-nst, waarin deze mededeelde, dat aan aanvragen om opneming in het Gasthuis zuovecl in o g e 1 ij k wordt voldaan, „Ja," concludt :dt prof Saltet, „dan is liet toch niet zooals het wezen moet want daaruit blijkt dat niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Wij moeten juist blij ziin. dat de men- sciien naar het Gasthuis willen, want daar kan de ziekte het best bestreden worden. Thuis worden de voorschrif ten van den dokter maar al te zeer in uen wind geslagen, maar in do zie kenhuizen zijn er verpleegsters die nauwgezette opvolging wa ken. De barakken moeten daarom ook zoo comfortabel mogetijk ingericht worden, opdat de menschen er niet tegen opzien daarheen te gaan. Dat is niet alleen humaniteit, maar wijze politiek." Men meldt ons uit Amsterdam: Daar, zooals bekend is hier tor stede de roodvonk epidemisch ver klaard is, heeft do firma Asscher besloten, om, indien in het gozin van een harer werklieden roodvonk voor komt, waarom hij niet op dc fabriek zal worden toegelaten, hem de helft van het loon uit te keerea. Naar aanleiding hiervan hebben de werklieden der firma thans beslo ten allen 1 procent van hun loon af to staan om daardoor een zeker fonds te vormen waaruit den betrok ken werkman do andere helft van het loon zal worden uitbetaald, zoo lang de ziekte in zijn gezin heor- schendo is. GESPANNEN TOESTAND. Een detachement rij ksveldwacht is te Wierum (Fr.) gestationneerd. Dag en nacht wordt daar door haar ge surveilleerd. Het broeit daar onder de bevolking tengevolge een geschil tusschen het schoolbestuur en het hoofd der school aldaar. Do moen- derheid der bevolking staat aan <lo zijde van het schoolhoofd. Voor eerd- ge dagen werden ruiten bij ingezete- nou ingeworpen. Men vreest meerde re ongeregeldheden, (Tel.) WERKSTAKING. Op de sigarenfabriek van den heer Wessels to Bergeyk is een staking uitgebroken, doordat do fabrikant 't loon van één merk sigaren van 50 cent op 45 cent per 100 bracht. De stakers zijn allen lid van den R, K. Tabaks bewerkersbond. ONGELUK MET EEN GEWEER. In de Koushaven te Delfshaven lag Dinsdagavond het motorbootje „Lu- na". Eenige jongens waren bezig met sIconen naar -dat bootje te wer pen. De schipper, V., die zich aan boord bevond, nam een ganzenroer en dreigde daarmede, niet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en een elfjarige jongeu werd door do hagelkorrels in hot gelaat en den linkerarm getrof fen, gelukkig niet levensgevaarlijk. ZEVENDE LEERJAAR. Do Rotterdam sc he gemeenteraad beschikte afwijzend op het adres van do afdeeling Rotterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, waar in Invoering van een zevende leer jaar werd gevraagd. TREURIG ONGELUK Mon meldt ons uit Deventer: Toen gistermiddag de werkman A. R. II. op de veelading van do Staatsspoor bezig was met houtza gen in een der waggons viel hij ten gevolge van een schok die de wagen onverwacht kreeg, voorover en werd met een bloedende wonde aan den sloap naar het Ziekenhuis gebracht, alwaar hij spoedig overleed. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. BRANDSTICHTING DOOR EEN KIND. Dinsdagmiddag is in de Duinstraat te Scheveningen door een 8-jarig knaapje brand gesticht in een voor bij rijdenden wagen met hooi. Een 5- n 6-tal balen hooi werd vernield. De brandweer blusclite het vuur met oen straal uit de waterleiding. Het knaapje, door de politie ondervraagd, gaf op, een doos lucifers gevonden te hebben en toen uit aardigheid een baal hooi te hebben aangestoken. Ncu dut hem een berisping was gegeven, werd de jongen weer vrij gelaten. FABRIEKSBRAND. Men meldt ons uit Jouro: De oliefabriek van de firma Do Boer is totaal afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. BEGRAFENIS KEIZER VAN JAPAN. Men meldt uit Den Ilaag: II. M. de Koningin heeft mr. J. H. van Royeh, Nederlandsch gezant te Tokio, in buitengewone zending be noemd, ten einde haar te vertegen woordigen bij de begrafenis van den keizer van Japan. DE ANNEXATIE-PLANNEN VAN AMSTERDAM. Do TeL meldt: In verband met het dezer dagen door ons gepubliceerde bericht over de annexatieplannen van Amster dam, ten opzichte van de omlig gen- do gemeenten, kunnen wij nog het volgende, uit goede bron komende, ineedeelen. Bij de commissie uit Gedeputeerde Staten benoemd ter onderzoek van de uniioxatie-planaen, gevormd door de hoeren Ketelaar, Van Hamel en Bo- reol, beslaat volkomen overeenstem ming wat betreft de wenschclijkheid van de annexatie van Watergraafs meer en Sloten. Ten opzichte van de aiiuere ie annexeeren gemeenten be staat die eenstemmigheid nog niet zoo Volkomen. Zooals wij reeds in on» vorig bericht 2eiden, de Coin- nn.asnriö der Koningin ia Noord-Hol land is een sterk voorstander van de anuexalie en liet dit ook voldoende uitnomen bij zijn bezoek in de vóri ge maand aan Sloten on Water graafsmeer. AIn vermoedelijke datum waarop do annexatie haar beslag zal krij gen, wordt genoemd 1 Januari 1915, doch reeds nu liggen do plannen ten stad huizo volkomen gereed. De rio- leormys kwestie tusschen Amster dam on W utorgraafsiueer dat op een zooveel lager peil is geiegen, wordt opgelost door Wutcrgraaisrneer oen eigen riolecring te geven met een paar stoomgemalen meer en .verwij dering van net vuil langs pneumati- sclien weg ln het Zeeburger Diep. Over do nngvaart zullen tusschen Schollebrug en de Tolbrug bij de gasfabriek een paar bruggen (2 A 3) voldoende verbinding geven, terwijl tramlijnen gelegd zullen worden, één van (le Weesperzijde over Ringdijk en over do Tolbrug naar dé LLn- naeusstrnat, één via do Indische buurt naar do Watergraafsmeer. Men ziet dus dat rnen het vermijdt de tramlijnen lo leggen over don spoorweg. Nuar wij vernemen, ligt het in het voornemen om het gedeelte van d© Watergraafsmeer westelijk van den Middenweg on noordelijk van de Kruislaan van den Ringdijk af een zeer langzame glooiing te geven, op (1e muiiior zooals de straten in het Linnaeuapcirk dat hebben. Het ge deelte ten zuiden van do Kruislaan blijft na de annexatie, althans voor- loopig, als hot is. VERDRONKEN. To Oosterblokker (N.-H.) had een droevig ongeluk plaats, lion 2-jarig dochtertje van J. B. geraakto lo wa ter in de sloot naast het vroegere ca fé „Do garonklos" en ofschoon het ongeluk spoedig werd opgemerkt was de kleine toen zij word opgehaald, reeds overleden. HET NATTE WEDER IN AUGUSTUS Jhr. J. P. F. van der Mledcn van Opmeer, directeur dor fil. inr. te Rot terdam, van '1 Kon. Ncd. Meteorolo gisch Instituut, schrijft aan de „N. R. Ct." Iedereen mag om do verregende Augustusmaand klagen. Hoogst droevig is hot vooral voor den landman, die ill de eerste vrucht bare zomermaanden oen schitteren den oogst zag groeien, maar dozen op den tijd van het binnenhalen moest zien bederven. De zwaar gevuld© aren rogenden ledig in de schoven, dio to nat waren voor de schuurhet graan viel er uit, niets nalatende dan on bruikbare looze halmen. Do aardap pelen vermolmen en zieken ln den natten bodem, de bieten zwellen zon der zoet, en de grond ligt bezaaid met afgestormde vruchten, juist do fijne soorten die nog moesten rijpen. Het is en wordt mis-oogst in plaats van weelde. Augustus is gewoonlijk ©en natte maand, we hebben er ten onrechte onze vacantiemaand van gemaakt. Ge middeld valt or in Juni 59 m.M., in Juli 7-4, in Augustus 82. in September 66 m.M. regen. Wi© Juni voor zijn uitstapjes kiest hoeft do beste kansen op mooi weer, weinig last van over matige hitte en de langste dagen. Ditmaal viel in Augustus, volgens don regenmeter op de Meteorologi sche inrichting te Rotterdam, de bui tengewone hoeveelheid van 187.8 m.M. waarmee het hoogste cijfer van allo vroegere maanden verre word over troffen. December 1909 liield het re cord met 130.5 m.M. Sedert hier regenwaarnemingon worden gedaan, kwam tiet slechts 9 malen voor dat moer dan 100 m.M. in de maand vielen. Hieronder prijkt Augustus 3, October 4 raaien. J>e ergste regendagen waren van 8 op 9 Augustus, 21 op 22, 23 op 24, en 26 op 27 Augustus, toon 16, 21, 37 on 28 m.M. vielen. Het langst zonder op houden regende het van 10 uur voor- middags Vrijdag 23 Augustus tot 23 uur lator, bijna aanhoudend slag regen. Extra kwaud was voor den land bouwer, dat de regens bijna dagelijks op den voormiddag vielen, juist als! men de gewassen zou binnenhalen. Do nachten waren meestal fraai, mon kon meer maneschijn dan zon genie ten. Evenwel na don 20sten stoorde :het weer zioh nergens meer aan, het regende s morgens, het regende des avonds on 's nachts, het goot altijd. Gelukkig aregen we een prachtigon Koningin's jaardag, zoodat de aardl- go optochten van blijde kinderen on het vuurwerk tot ieders vreugde uit muntend zijn geslaagd. Nu hoort men allerlei gissingen naar de oorzaak van deze weersver- storing. Zij is toch te sterk en le alge meen, om haar aan plaatselijke in vloeden of iets plotselings le kunnen toeschrijven. Menigeen noemt haar een gevolg van de aardbevingen ln de omgeving der Dardanellon. Een be weging in de aardkorst is echter zoo klein'en zoo kort van duur, dat zij de luchtzee al héél weinig beroert. Iets anders is het, of er voor beide storin gen oen zelfde oorzaak kan bestaan. Bijzonder opvallend is het verschil tusschen Augustus 1912 met dezelfde maand van hot vorigo jaar, toen in 2 buien te Rotterdam slechts 8 m.M. viel. In 1911 lag, mot uitzondering van weinige dagen, de depressie ver der weg ln het Noordwesten, terwijl in 1912 juist bij IJsland betrekkelijk hoogo barometerstanden werden aan getroffen, met lage drukking of do- pressie over het Noord- on Oostzee- gobied. Do storingen met hunne re gens trokken dit jaar dan ook niet over IJsland en laags do Noorsche kust, maar meer over het Kanaal en het Europoesche vasteland. Het ge bied der depressies lag ln zijn geheel zuidelijker. Aldus zou men tot een andere gis sing naar de oorzaak kunnen Ko men. wanneer men den overwegenden invloed van den gollstroom op ons klimaat in verband brengt met liet reeds in het voorjaar bijzonder ver zuidwaarts doordringen van 't drijfijs uit de poolgebieden in don weg, dien do golfstroom door den Atlautiachon Oceaan aflegt. De trans-Atlantisohe stoomvaartlijnen moesten, om van dit vele zware ijs vrij te varen, haar rou tes zuidelijker nemen. Do koud© zee stroom uit het Noorden zou krachti ger kunnen zijn geweest, of do golf stroom liej) alreeds zuidelijker, waar- teloor het geheele systeem zich zuid waarts verplaatste. Men bedenke echter wel, dat dit niet als de werkelijkheid wordt gege ven, t is maar fantasie. Hooi wat onderzoek zou noodig zijn, om dien aangaande iets met zekerheid to kun nen vaststellen. Doch gesteld het vva- ax> eens zoo, dan is men nog niot tot de oorzaak doorgedrongen, want de (richting en de kracht der zeestroo- men vinden grootendeels haar vorkla- ring m do heerschende winden. Men Blaat dan voor een nieuw© vraag, waarom deze zich hebben gewijzigd. Niet zoo onwaarschijnlijk zouden wo ten slotte bij do zon, die de bron van alle kracht en beweging op narde is, om een afdoend antwoord moeten aankloppen. EEN 'AFSCHEIDSREDE. De Nijmecgsche tentoonstelling Is gesloten. De „Nijïn. Crt." wijdt haar een afscheidswoord, waarin wo het volgende lezen: „Teleurstelling heeft, de tentoonstelling gebracht voor bij na iedereen: voor de vaders van het idee, om Oud-Heidelberg in Nijmegen populair le maken, want ze hebben kunnen conslateeren, dat Duitschc ze den en gewoonten zich maar zóó niet over laten planten, dat een gekleurde studentenpet den kalmen Nederlan der niet in een Duitscli student ver anderen kan, noch bij hem liefde wekt voor een oude burcht op vreem den bodem: teleurstelling voor de commissieleden, die zij uitgezocht hebben om hun plan uit te voeren, en die van hun arbeid weinig vreug de hebben beleefd; teleurstelling voor de menschen, die hun gelden beschik baar stellen voor een Waarborgfonds, dat door den „zondvloedwerd opgo- slokt en voor de Gemeente, die zoo gul was om niet minder dan lü.OPO van de beiastingpenningen in de on derneming te wagen; teleurstelling voor de leveranciers, die naar ver luidt een aanzienlijk verlies op hun vorderingen zullen lijden; teleurstel ling voor de pachters van buffetten en buisjes, die groote pachtsommen betaalden en magere zaken maakten; teleurstelling voor het publiek, dat vermaak zocht en het niet vindon kon; teleurstelling voor de Nijmecg sche neringdoenden, in wier belang de tentoonstelling heette op touw te zijn gezet en die er maar heel weinig van bomerkten; teleurstelling... voor bijna iedereen 1" NAAR 'T KAMP. ln de legerplaats bij Zeist wordt 'n kamp opgeslagen door con detacho- ment van het 10e reg. inf, uit Haar lem, onder den kapt. G. K. Muller, waarbij zijn ingedeeld de le luit J. G. Rijk en de 2e luit. W. P. Landzaat, zocmode cle 2e luit.-kwartierrn. P. W. de Groot, allen van het korps. De off. van gez. 2e kl. J. J. C. de Boor ia be- last met den geneesk. dienst in die legerplaats. GEDENKDiENSTEN. In verschillende plaatsen ook in Amsterdam en Den Haag zijn gis teravond door het Leger des Heils gedcnlidieaisten gehouden voor wijlen generaal Booth. OVERREDEN. To Erica is het ander half ja rig kind van den heer JBoers door de t ra m van Ter A pel overreden. Het kind werd ernstig verwond en overleed eenige o ogenblikken daarna. BEKNELD. Het 9-jaxig dochtertje van den heer H. van Dalen, to Erica, geraakte, ter wijl de brug afgedraaid werd om oen schipper door te laten, bekneld tus schen de leuning der brug en den wal. met het noodlottig gevolg, dat de borstkas werd ingedrukt ©n het meis je kort daarna overleed. DOOR DEN SCHRIK. Te Groningen heeft een 16-jarig meisje, dat voor 1U jaren, met uitzon dering van haar linkerarm, verlamd was geworden, door den schrik door het hevige onweer van Ma&ndag- avod, zoo goed als geheel het gebruik harer ledematen en ook van haar rug teruggekregen. („Hbld."). UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 October benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Toiborg, B. Rutgers, thans idem te Jours. Zijn, voor het tijdvak van 1 Scplora- bei 1912 tot en met 31 Augustus 1913, benoemd tot leeraar aan de R. H. B S. te Alkmaar, H. de Noo Bzn. en C. Brouwer, beiden aldaar. Is, met ingang van 1 October, be vorderd tot ingenieur Rijkswaterstaat 2de klasse G. J. van den Broek, thans Ld 3de klasse. Is, met ingang van 1 September, aa'i don hoofdcommies der telegrafio J. A. Valentijn, op verzoolt, als zooda nig eervol ontslag verleend. Is aan H. de Koe, op verzoolt, mot ingang van 15 December eervol ont slag verleend, als notaris te Sexbie- riurn. Is voor den tijd van drie jaren ge detacheerd bij de landmacht ln West- Indië de le-luitenant.W. J. Meynema, van liet 8ste reg. infanterie. Is aan den res. 2-e-l ui tenant A. C. Lagerwey, van het 4de regiment hu zaren, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsge breken eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend. Is aan den luitenant ter zee tweede klasse F. A. A. Gregory, met 6 Sep tember op verzoek eervol ontslag uit don zeedienst verleend. Bij res. van den Minister van Fi nanciën is met ingang von 1 October benoemd tot analyste aan het labora torium van het Departement van Fi nanciën te Amsterdam, mej. L, Meijer aldaar. Bij res. van den Minister van Kolo niën zijn ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Neder- laudsch-Indië, J. Ft. J. Beunen, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse bij het ojeenb. Eur. L. O. F. P. Piotermaat, om te worden benoemd itot ingenieur bij de S.S. (lr. Phil, baron M. van Komorovicz, om te wor den geplaatst als tijuelijk geoloog bij het mijnwezen, en Ph. A. C. Th. Knijff, om te worden benoemd tot 3de- stuurman bij de gouvernements-ma- rine. Bij beschikking van don Minister van Landbouw is te rekenen van 1 September aan mej. H. E. V. J. P. Keyser, te Amsterdam, op verzoek, eervol ontslag verleend als schrijfster in algemeenen dienst bij do Rijksver zekeringsbank. INGEZONDEN MEDEDEELINQEN k 30 Cts. per regel. De Jaargetijden. Do wisselingen veroorzaken onver mijdelijk storingen in de organismen van den mensch, die, om deze storin gen te bestrijden, een inwendige schoonmaak moet houden. Om dit te bereiken 'neme naen i ede ren morgen, op de nuchtere maag, een wijnglas van hét onschadelijke, natuurlijke HUNYADI JaNOS-B,iiier water (let op den juisten naam). Stadsnieuws KENNISGEVING. ?)e Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de militie- cn landweerplichtigen, dat, blijkens cene door hem ontvangen mededeeling, het bepaalde in het 1ste lid van paragr. 66 der Landweer-Instructie I ten aan zien van de heerschende roodvonk-epi demie te Amsterdam bulten wer king wordt gesleld. Genoemde dienstplichtigen zullen mitsdien op don vastgestelden tijd cn de vastgestelde plaats moeten opko men. Volksweerbaarheid. Door de afdeelingen Haarlem Zandvoort en Bloemendaal word! a s. Zaterdagavond eene velddienst oefening gehouden nabij AerdenhouL Hiertoe wordt te 8.30 uur nam. ven. zameld. Bij de oefening wordt van losse patronen gebruik gemaakt. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID Verschillende leerlingen van da School voor Kunstnijverheid te Haar lem, hebben de vorigo maand met gunstig gevolg examen afgelegd en hunne akten gehaald. Onder dezen kunnen worden genoemd de heeren J. Dorgelo cn K. Vegter, voor de akla Ms. middelbaar onderwijs toekenen, inej. J. L. Bouman voor de akte Mh, middelbaar onderwijs teekenen; de hoeren A. J. M. van Dijk en G. II. Bos kamp voor de akte Lager onderwijs teokeneu en de heeren J. Hezoraans cn L. II. D. van Dorp, voor hot toela tingsexamen Rijksïic.rmaalschool voor Teokenonderwijzer. JUBILEUM. Heden herdacht de heer P. Kabel den <lag waarop hij vóór vijf-en-twin- tig jaar bi| de firma Joh. Enschedé en Zonen als letterzetter in dienst tract. Door den lieer J de Graaff werd tn een toespraak dit feit herdacht cn hem namens de firma en de colle ga's een fraaie leuningstoel als aan denken aan dezen dag vereerd. Van verschillende andere zijden mocht de jubilaris nog vele blijken van belang stelling ondervinden. DAAR DIENT OP GELET TE WORDEN. Door de E. S. M. is ter weerszijden van de nieuwe spoorlijn naar ae Haarlemmermeer een waarschu- wjngspaal geplaatst, om de wagen voerders er op attent te maken dat zfj de spoorlijn naderen. Na zonsondergang is die paal voorzien van een groen brandende lui taarn. Eigenaardig is het dat de laatste avonden die lantaarn alleen brandt aan den kant van Amsterdam, liet vermoeden bestaat dat de jeugd cl3 andere uitdraait. Dat kan, vooral bij mistig tve-er. wet c-ens gevaar ople veren en er dient dan ook op gelet ta worden. GEBREK AAN' RUIMTE. Wij vermeldden reeds onder hel of- ficiëele nieuws, dat de stad het voor malige instituut Prins heeft inge huurd cn dat door verbouwing de kindoren der Opleidingsschool voor jongens cn meisjes een week extra vacantie hadden. Verder vernamen .wc, dat een deel van 't vroegere liee- rerhuis ook voor het onderwijs wordt gebezigd en dat er ook drie klassen van een andcrè school zijn onderge bracht. Rubriek voor Vragen Qenbonneorden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Kedaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel koBtelooi gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niot volledig naam en Woonplant» van den Inzender vermelden wordt geen aandacht gwebonken. VRAAG. Ik ben iu (lo in kom sten - belasting voor'/" 5.25 aangeslagen, dat is naar een inkomen van 650 gulden, maar ik verdien slechts 12 gulden per week. Nu heb ik bij den Raad bezwa ren ingebracht, maar ik krijg geen vormindel ing. Kan ik nu bij de Gede puteerde Staten in beroep komen ANTWOORD. U kunt binnen 30 dagon iu beroep komen bij Gedepu teerde Staten (Provinciale Griffie in de Jansstraat) CORRESPONDENTIE. Den Hoer K. Déze mededcelingen worden altijd zoo volledig mogelijk opgenomen. iï<x>ft u wel goed go lie - kon REDACTIE. Uit de Omstreken SCHOTEN. DE CONSUMPTIES DER STEMBURE UX. Men zal zicli 't min-of-meer komi sche debat herinneren, dat zich in da laatste Raadszitting van Shoten ont- sjion. toen de heer Verkooy bij de be handeling der gemeenterekeriing tegen do consumptierekenrng der stembu- reaux ging profi .i: ;ren, We spraken dezer dagen een der Schotenscho raadsleden (geen J:d van een der be trokken bureaux), die ons er zijn mee ning over te kennen gaf. ik vind de zaak zéér overdreven. Als men nu pralen wil over een ge meentel ekening, dio ever onderhal ven ton loopt, wat bereikt men dan door onder de vlag van .gemeentebe lang" een postje van 'n gulden of vijf tig naar voren te gaan schuiven, er 'n hoélo discussie over uit te lokken en het in alle détails te ontleden Eu de undero kleine puntjes, die uit de re kening werden geciteerd, waren niet van veel méér belang. Daarbij moet men wel in het oog houden, dat do loden rler.stembureaus van 's morgens 8 uur tot 's avonds twaalven er gezeten hebben. Eén van lieu kun 'k u noemen, die hij is werkman niet eens van zijn fabriek z'n 1 1/2 dag derving van loon vergoed heeft verkregen en dus niets dan schade bij de heclo historie heeft ge had. F.n wat is hel slot? Dat men hem nu verwijten gaat, broodjes met zalm te hébben gegeten Kijk u 's, i k zal niet alle oorzaken noemen, die naar mijn meening Lot een verbruik vau 175 sigaren aanlei ding zouden kunnen geven. Maar ik heb van leden de" stembureaux zelf gehoord, wat ze ongeveer geconsu- meord hadden, en dat was matig. Men kan toch niet van een voorzitter van een stembureau, die 't den heelen dag druk heeft, gaan eischcn, dal hij voort durend bonnetjes voor consumptie af geeft I Zooiets is onmogelijk. Maar ik verzeker u, dat hij verbaasd heeft ge staan. toen-is later do rekening der

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6