RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Oplossingen van desa problemen worden gnarne ingewacht aan boven genoemd adres, uiterlijk DLnedag 17 September a.s. Oplossing van Probleem No. 889, van den auteur Wit 4842, 33—28, 42—37, 2661 Oplossing van Probleem No. 390, van den auteur Wit 33—28, 28 10, 37-31, 4842 30-25, 35 2-4, 25 1 Klein, maar rein Beide problemen zijn goed opgelost door de heoren R. Bouvw M. ten Brink, C. de Boer, P. J. Eype, J. Ja- oobson Azn., C. Serodini, J Siegeriat. J. W. Tuskena. CORRESPONDENTIE. J. S. Indien wit naar 1 slaat, is er geen kwestie van remise. Nadat Weiss 18 jaar in het bezit ls geweest van den wereldkampioen schap^, titel, heelt hij dien thans moe ten afgeven aan onzen jeugdigen Utrechtenaar H. Hoogland Jr. Hij staat thans door zijn uitmun tenden en soliden vorm van spelen aan de spits onzer dammers. Wij brengen hem hulde voor zijn krarug spel en wensohen hem geluk met de behaalde overwinning. WEDSTRIJD OM IIET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Zij', dio aan dezen wedstrijd zullen deelnemen, worden er nogmaals aan herinnerd, dat a s. Maandag 9 dezer de eerste yntmoeting plaats heeft, en daarom verzocht, precies te 8 uur aanwezig te zijn in het gebouw „de Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. VOOR DE JEUGD. Wij rullen nu beginnen met meer ingewikkelde standen van 3 dammen tegen 1 en komen tot die standen, waarbij hei beheerechen van een aan tal diagonalen de hoofdrol speelt. In den stand, dien wij nu op het bord gaan plaatsen, wit 3 dammen op 37, 38, 39, zwart 1 dam op 3, lette men goed op den stond der 3 witto dam men. Deze zoo naast elkaar geplaatst op het midden der lijn 3640 staan zeer sterk. Dit is zeer zeker noodzake lijk met betrekking tot de vrijheid, die do zwarte dam geniet. Het schijnt wel, of deze dam niet te vangen is, zooveel viuchtvelden staan hem ter beschikking. Nu krijgen we het mooie samen spel van de drie witte dammen het spel dat zóó fijn is, dat de zwarte duin, ondanks zijn vrijheid, verlies met ontgaan kan. Hiertoe speelt wit Door dezen zet wordt de kracht der witte dammen geweldig. Zwart heeft nu maar één zet, om verlies te ont gaan, en wel Op een der ruiten van 3 tot 12 kan niet, evenmin op 9, daar wit dam 38 op dezelfde lijn zou plaatsen als die. w aarop de zwarte dam staat. Zwart slaat dan 2 dammen en verliest 2. 39—28 Vergelijk nu den stand der witte dammen met den oorspronkelijken Het is dan, of de dammen 37 en 39 een omwentelende beweging hebben uit gevoerd, om dam 38, die op dezelfde ruit bleef staan en alleen dienst doet om te worden geofferd. Wat moet zwart nu spelen Gaat zwart op 12, 8 of 3, wit speelt 38- 21. 28 -37, zwart 26 42 en wit heeft gewonnen. Thans nog een winstgang: Zooal8 gij ziet, dezelfde beweging als 37—48, zwart heeft maar één zet, Op een der ruiten van 3 tot 12 kan niet. evenmin op ruit fi, wegens hot dreigende offer der witte dammen op 37 en 38. 2. 37-28 Precies dezelfde wontelgang als in dc eerste variant. Ook de stand der 3 witte dammen is gelijk. Waar zwart dus ook gaat, hij is steods verloren wegens het offeren van den dam door 38—20 en daarna 28—39. Bijzonder mooi is in dit voorbeeld het spel der witte dammen, hun sa menwerking en behecrschende kracht komt ten volle uit. De Haarlemse he Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8 tot 12 uur, in het ge bouw „de Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van bet damspel zijn daar steeds welkom. Voor liet lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. Inlichtingen verstrekt gaarne de secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34. Telephoon 1543. DE BEVOLKING VAN ALBANT5. Wij ontleenen aan de „Aarde en haar Volken" het volgende, in de gege ven omstandigheden, belangwekken de artikeltje over Albanië en zijn be woners „De Albaneezen herinneren sterk aan niet-Arabische volken, en ook hun taai heelt bepaald overeenkomst met het Perzisch, al hoort men natuurlijk veel erin, dat aan het Latijn doet den ken. Om een rivier over te steken go- bruiken de Arnauten geitenvellen, die opgeblazen worden en waarop ze zich steunen bij het overzwemmen, of wel, ze voegen verscheidene vellen aaneen, leggen er planken op en brengen np <!io manier goederen en dieren naar de overzijde, juist als nu nog op den Euphraat gesel iedt, van welk oud ge bruik Xetiophon in zijn Anabasis reeds melding maakt Poelaté is hef schilderachtigste plaatsje in Boven-Albanië; men vindt er watervallen die de Gasteinsche in grootschheid overtreffen. De lucht is er heerlijk, en poëtisch ligt de kerk hoog tegen de rotsen als een adelaars nest Vandaar ging het naar Skoetari. Naast de groote kathedraal en de mooie kerk dor Franciscaners is het Instituut van do Jezuïeten de grootste bezienswaardigheid van Skoetari. De prior leidde den Duitscher rond en vertelde, dat men in de inrichting be zig was aan de samenstelling van de geschiedenis vau Albanië, waaraan nog weinig is gewerkt, ofschoon die ge schiedenis zeer afwisselend en drama tisch is. Keizer Tiberius heeft het land aan Romeinen onderworpen, en bekend is het, hoe Diocletianus ln het Noor den zijn zetel had. De overblijfselen van zijn paleis te Spalato zijn een uiterst merkwaardig ruïnencomplox. Daarna kwamen de Goten en later de Vandalen uit Afrika, de Hunnen en Avaren. voor geen ongastvrij bergpad terugschrikkend, en ten laatste de Slaven. Op de plek van h«t heidensche Dodona, dat ln 484 het laatst wordt genoemd, verrees het christelijke Joannina, dat een bisschopszetel werd. In de 8ste eeuw wordt een bisschop van die stad genoemd, terwijl in Skoe tari of Skodra IU-haansche bisschop pen resideerden. Dus hebben de wilde Albaneezen he; christendom r.og ee^ der gehad dan de Germanen. Ze wa ren in den stroom van de wereld-cul tuur opgenomen, vcoral doordat Illy- riërs, de oudste bewoners van Albanië, den keizerstroon kwamen in te nemen. Met zoovelen deelden ze de opeenvol gende heerschappii van de Byzantij nen, <le Noormannen en ten slotte die van Venetië. Ongeveer 1480 staat de groote volks held van de Albeneezen op, Skander- berg. Hij, de held met het leeuwen hart, had bijna meer te kampen, tegen de vijandige gezindheid der Venetia- r.en dan" tegen de veroveraars, die heeren cn meesters werden ln het land. Albanië bleef Turksch met uit zondering van een kleine periode, waarin het weer Veneliaansch werd. In den nieuweren tijd heeft Albanië een modernen Skauderberg voortge bracht. Ali Tepelenli-pasja, die zich opwierp als hee? van Albanië en half Hellas. Hij moe* er zelfs aan hebben gedacht, den Sultan te onttronen. De merkwaardige tweevoudige aard van het Albuneesche volk viel ook bij houi waar te nemen. Hij riep de Geghen en de Tosken op ten strijde tegen de Grie ken en ondersteunde tegelijk in het geheim 3e Grieken, om hen lot on trouw aan de Turksche heerschappij te verleiden. Zoo 13 het tegenwoordig nog precies. De Albaneezen zijn de trouwste aanhangers van den Padis- jah, wiens lijfwacht zfj vormen an aan wien ze vank de grootviziers leveren, maar Intusschen begunstigen ze de op roerige bewegingen en zouden het liefst autonomic krijgen. Ook bij de MaÜssoren ln 't Noorden is die dubbelhartigheid in de houding tegen Turkije oji te merken, en hun opstand van verleden jaar had een hoogst ernstig karakter. Wat wij de zer dagen belever in Albanië is voor al niet minder belangrijk, en in menig bloedig gevecht is Turkije reeds moe ten optreden in Zuid-Albanië, waar rondom Monastir en Prisjtina het ver zet een zeer dreigend en gevaarlijk aanzien heeft gekregen. Issa Boljetirats een der Albunee- zeuleiders, heeft te Mitrowitza volko men de allures vac een heerseher aan genomen. Hij is onbeperkt meester over de districten Novibaxar, Prisjti na en Mitrowitza. Hij stelt de ambte naren aan en zet ze af. naar welgeval- Jen zijn bevelen worden overal blin delings gehoorzaamd. Een tweede ro- geering heeft zich in het centrum van Albanië, in het district Mat gevestigd. Aan haar hoofd staat Abdi Hei Topta- ni. Ook in Zuid-Albnnië heeft zich de zelfstandige regeering gevormd, dis in de stad Frasjeri in bet gebied van Koloja zetelt. Een direète verbinding tuaschen deze drie regeeringeu be staat op het oogenblik nog niet. Het valt echter nic-t te ontkennen, dat de toestand in Albanië voor Turkije een zeer groot ge\aar vormt, wanneer de Porte er niet in slaagt, binnen korten lijd een bevredigende oplossing te vin- den." Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen De namen der kin deren, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen, en op de netheid van liet werk. 1. 'Ingezonden door Jo en Jan Verton) Ik ben een lanl in Azië. Mijn 1ste is een toestemmingmijn 2de vindt go in de keuken. 2. (Ingezonden door Zus en Arend v. Lohuizen.) Zet onder elkaar Iets wat zoet is Een vrucht Iets, wat we op school loeren Een boom Een ontkenning I'b- -. meisjesnaam Een verkorte jengeusnaam Een zwarte vloeistof Do beginletters vormen den naam van eon stad in Turkije. 3. Ingezonden door Johan v. Donse laar, j Ik ben een plaats in Uttecht. Doe mijn laatste letter weg en ik ben een landbou ^werktuig. 4. (Ingezonden door L. en W'. Dom.) Vervang de puntjes door medeklin kers, zocdat ge ccn bekend spreek- woord krijgt ul e 5. (Ingezonden door Henderika Büh- ner.) Het geheel is een bekend spreek woord van 41 letters. 10 8 9 I 7 11 5 is ten vogel 31 40 41 34 is eer. lichaamsdeel 26 33 7 39 is een jongensnaam 17 19 22 7 21 27 23 is een plaats in liet Gooi. 28 29 36 is een drank 3 22 2 40 4 5 is groente 6 13 16 14 15 32 7 is een naam voor iemand, dien we op stinat dikwijls zien staan of heen en weer loopen. 13 21 12 is een kerkelijke plechtig heid. 20 35 30 vindt meu ook in een kerk. 37 22 25 is een kleedingstuk. 39 38 32 25 is een verkorte jongens naam 6. (Ingezonden door Al ben ik in ieders oog een onbetes- kenend ding, Als is de achting voor mij in de wereld heel gering, Zoodat mijn n&am met spot en hoon staat in verband, Toch kwam e: zonder mij, nooit een millioen tot stand. ■T. (Ingezonden door Truus van Bilder- beek Ik ben een plaats in België. Keer mij om en ik ben iets, waar ge in kunt vallen. 8. (Ingezonden door Jan Joh. de Jong.) Zet achter een viervoetig dier een voegwoord en daarachter een houten gebouwtje en ge krijgt do woning van mijn eerste. 9. (Ingezonden door Rbodia.) Mijn geheel bestaat uit 12 letters en Is iemand, die een hooge plaats in neemt. 8 11 5 10 is een geldstuk. 3 7 10 is een knaagdier. 6 7 1 4 12 is eeri vloeistof. 9 4 12 10 is een vlug dier. 10 2 3 is een insect. 10. (Ingezonden door Magnolia.) Ik besta uit 3 lettergrepen en ben een mooi diertje. Mijn 1ste is in een klooster te vin den. Mijn 2de en 3de is een insect. 11. (Ingezonden door Cornelia van Gelder.) Ik ben een plaatsje in Limburg. Ver ander mijn 1ste letter en ik ben een plant. 12. (Ingezonden door Job. v. Wun- nik.) liet geheel is een stad In Portugal van 6 letters. 2 3 4 5 is een drank. 2 3 6 4 5 is een ingang. 2 14 krijgt niemand graag. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Geld. 2. Vaals vaal aal. 3. KELDER ERICA R A A F M A N 1 S s KERMIS. 4. Zout. 5. Ti el KieL 6. Lek Engeland Ezel Uik Waal Appel Rijn Den Egel Noord LEEUWARDEN. 7. Maasdam. 8. Honger maakt rauwe boonen zoet. 9. Mes les bes. 10. Konstantiropel. Tin ons laat kapel tante noot. 11. Een pak. 12. Een schip op het strand, een ba ken in zee. Goede oplossingen ontvangen van Klaas Dubbeling, van de vorige week 7. Sophie Boon 11. Annie Bererschot 11. Cor en Nanne Nauta 10 en van de vorige week 10 Maria J. II. Piét 10. Willielmi.ua v. <1 Haar 12. Jan de Ëruiju 7. Lena Koele\eld 12. Dirk van Leeuwen 10. Clasina v. d. Brink 12. Zus en Arend v. Lohuizen 11. Klaas Dubbeling 7. Jan Vieselmau 6. Marie Landmeier 12. Cor Huijer 12. Jan Huijer 1& Jo en Jan Verton 9. Dep en Marie Huyzenaers 11. Jan Pieter van Hemert 9. Jacob Esselinan 10. Klaas Blauw 12. Lucia M. C. v. Hooïjdonk 6. Willy Germeraad 11. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Willy Hertier.) 1. Wat kraken je schoenen vandaag! 2. llei, loop maar niet zoo hard I 3. Die waschkommen zijn van mooi porcelein. 4. Toe, Aal, smeer jij die'boterham men even! (Ingezonden door Clasina v. d. Brink). 5. Hoor niet naar leugens! 6. Een dikke damp hing over de vel den. (Ingezonden door Alida Tras). 7. Dat horloge is van echt goud, an ders was het niet zoo duur. 8. Nu is het uit, geestigheid is goed, maar niet ten ktste van anderen. BEGRAVEN DIERENNAMEN. (Ingezonden door Marie Lamlmeier). 9. Wat een mooie vaart verdeelt hier het bosch in tweeënl 10. Haal in dien winkel eens een kwart el mooie kantl 11. Ih de vacautie gaan de meeste kinderen uit 12. De vischvrouw ontdeed de visch van vin, kop en staart. STP IK VRAGEN. De antwoorden op de strikvragen van de vorige week zijn: 1. De brandnetel. 2. Nergens; de druiven groeien. 3. Geeneen; zij werden er in gedaan. 4. De slak, want die draagt zijn huis op zijn rug. 5. De vogels die la de boomen zit ten te zingen. 6. Wanneer zij geen grond meer on der zich voelen. 7 Een stekelvarken. 8. Luistervinken. 9. V en L O is Venlo! 10. Theeblad. 11. 0;n vooruit te komen. 12. Tot het midden, want dan loopt hij er weer uit Goede antwoorden ontvangen van- Klaas Dubbeling 11, v. <1 vorige week. Sophie Boon 7. Annie Berenschot 10. Cor en Nanne Nauta 12. Maria J. H Piët 9. WUn. v. d Haar 8. Jan de Bruijn 5 Lena Koelt veld 12. Clasina v d. Bi ink IQ Zus en Arend v. Lohuizen 8. Klaas Dubbeling 9. Jan Vieselman 8 Marie Laridmeier 11, Cor Huijer 11. Jan Huijer 11. Bep en Marie Ruijzenaera 11. Jan Pietex- van Hemert 11. Lucia M. C. v. Hooïjdonk 3. Willy Germeraad 12. Te ooideelen naar 't vergenoegde ge-j Hij aarzelde geen oogenblik. Hij zicht, dat Miguel trok, was hij zeer strekte de amenr omhoog en dook. BERICHT-WEDSTRIJD. De volgende week komen de voor waarden voor onzen S1NT-N1COLAAS WEDSTRIJD in de courant. KLEINE DUIKERS. Pedro Gomez was al veertien jaar oud, toen zijn vader zijn been brak en langen tijd ia 't ziekenhuis moest liggen. Pedro Gomez moest toen veel geld verdienen, niet alleen on.dat zijn moe der en zusjes anders honger zouden lijden, maar ook cmdat de huur van hun huisje iedere week betaald moest worden. Het is voor een jongen van veer tien jaar een heel ding om kostwin ner te zijn voor vijf menschen. Wèl kon Pedro al jaren lang in zijn eigen onderhoud voorzien. Toen hij zes jaar was, bracht hij al 't grootste deel van den dag in 't water door, en nu was hij onder de jongens van Funchal be kend als een van de beste duikers van de plaats. Ieder schip, dat oj> Madeira kwam aanstoomen en het anker op de reede van Funchal, uitwierp, was dadelijk omringd door roeibootjes met groote en kleine jongens, die ia 't water kun sten vertoonden en doken naar de geldstukjes, dte de passagiers hun daarvoor toewierpen. De allerhandig- ste jongens klommen dan op de brug van 't schip, wel tien meter boven de oppervlakte van het water, en doken van daar recht naar beneden, onder de kiel door, om aan den anderen kant van 't schip weer boven te ko men. 't Was een moeilijke en gevaar lijke toer en geen enkele jongen zou hem verrichten, als hij niet zeker wist dat de passagiers er flink wat voor over hadden. Pedro Gomez' vader lag nu al twee weken in 't ziekenhuis. Pedro had juist genoeg kunuet verdienen -.m eten voor zijn moeder en zusjes te koopen, maar de huishuur had hij niet kunnen betalen. Als bij dezen avond geen vier gulden verdiend had, kon do huisheer hen op straat zetten. Vier gulden is een groote som om op één dag te verdienen, en Pedro hud niet veel hoop. Wat zou hij vader een treurige ge schiedenis moeten vertellen, nis hij hem aan 't eind van de week in 't zie kenhuis mocht opzoeken! Er lagen dien morgen twee passa giersschepen voor anker; het eene was een reusachtig Duitseh schip, het was reeds omringd door een zwerm jongens en het dek zag zwart van do menschen. Een eind verder lag het andere schip, een Engelsche stoomboot. Het was minder groot en zag er blijkbaar niet zeer aantrekkelijk uit, wunt Pedto zag slechts een paar kleine jongens, die er met elkaar aan 't werk waren. Pedro roeide er heen. Toen hij de stoomboot genaderd was, zag Hij echter tot zijn teleurstel ling, dat Miguel Ruy, zijn ernstigste mededinger, hem vóór was geweest. tevreden over de vrijgevigheid van del Zijn lichaam ging strijkelings langs oassasiers. Pedro beareeD. rlat zijn'do hoofden van de aderalooze toe- rijweljschouwers en schoot in 't water, juist 'boven de plaats, waar de witte glans te zien was geweest. Zijn handen raakten de ruwe. kon- de huid aan. Hij hoorde de reusachti ge tanden hard op elkaar slaan. In 't volgende oogenblik kwam Pe dro boven water, voor de wachten den scheen het een eeuwigheid ge weest te zijD..,. kans op groote verdiensten verkeken was. Eu het ergste was nog. dat Miguel niet altijd eerlijk was en wel eens dook naar hel geld, dat Pedro voor /-ij ri mooiste toeren toegeworpen was. De passagiers letteu daar gewoonlijk niet op en twee halfnaakte Portugee- sche jongens zijn heel moeilijk van elkaar te onderscheiden. Na een uur had Pedro pas twee gul den verdiend en hij begreep, dat hij zijn moeilijken duiktoer verrichten moest, om het ontbrekende geld bij elkaar te krijgen. Om de waarheid te zeggen, zag bij anders heelemaal nic-t tegen op, maar vandaag was hij moe en zenuw achtig. llij wis', dat de kleinste ver gissing hein een ongeluk kon bezor gen, en hij twijfelde er aan, of hij na iiet volbrengen van zijn kunststuk wel kracht en tegenwoordigheid van geest genoeg over zou hebben om te zorgen, dat hij zijn belt-oning er voor kreeg. Maar het geld meest er wezen! Hij klom dus op het dek van de stoomboot en vertelde in gebroken Eugelsch, ilat hij voor twee gulden au de brug af naar beneden Zou dui- ;en, om aan den anderen kant van 't schip weer boven te konten. De passagieis schenen wet veel lust te hebben op Pedro's voorstel in te gaau. Zij wilden niet gelooven, dat bij werkelijk zcoiets zou kunnen. Maar toen een van de officieren, die Pedro wel kende, hun verzekerde dat Pedro zijn belofte altijd hield, legde zij de verlangde som bij elkaar; ais de voorstelling goed ufgeloopen was. kon Pedro het geld kxijgen. Pedro klom op de brug; hij voelde zich vreemd en zenuwachtig en rilde, ofschoon het erg wcxm was. Het zou verstandig van lieui zijn geweest, als hij maar dadelijk begonnen was, maar om effect te maken, bleef hij al tijd even op 't hoogste punt staan. De passagiers dachtei dan, dat hij niet goed durfde, en bewonderden achter af zijn moed des te meer. Vandaag echte' kon hij niet dade lijk duiken, wont Miguel zwom juist langs 't schip. Pedro riep hem toe een beetje voort te maken, maar Miguel grinnikte en niet de nunste notitie van Pedro. Toen hij zag, dat enkele passagiers wel grappig van hem vonden, treuzelde hij zelfs nos langer. Heb je wel eens gezien, dat je. als jo op een hoogte staat, beter in de diepte van het watei kunt zien, dan anneer je met je oog vlak boven dë oppervlakte bentt Pedro stoml op de brug wel tien nieter boven de oppervlakte zee. hij zag Miguel, dio langzaam zwom, om hem te plagen en in de diepte, rocht onder Miguel, zag hij nog fels,, een groote, «I mkero scha- hard hij kon in 't rond, zoodat 't r h"Og opspatte, terwijl hij weg- om, maar dit was overbodig. Door de aaaraking met Pedro was de haat al geschrikt e.i gevlucht, en de twee jongens bereikte-- samen veilig de boot. Miguel was spoedig den schrik te boven, maar do anne Pedro niet. De schok was te hevig geweest voor zijn zenuwen, en terwijl hij zij'n hemd over zijn nog altijd bevend lichaam trok, huiido hij bijna, Iiij wist, dat bij 't leven van een an der gored had. waar tevens wist hij, dat hij zij l moeder en zusjes tot vree&elijke armoede gebracht had. Hij zou niet mee - kunnen duiken dien dag, want de eerste fluit voor 't ver trek van de schepen had reeds ge klonken. Natuurlijk had hij niet anders mo gen doen llan hij gedaan had, en hij was blij, dat alles voor Miguel zoo goed was afgeloopen; maar 't was toch hard, heel hard, dat hij voor zijn dapperheid ellendo had moeten bren gen over degenen, waarvan hij zoo veel hield. Hij bemerkte niet, dat de passagiers hem luid toejuichten; Hij staarde recht voor zich uit, terwijl zijn lippen tril den en een paar groote tranen over zijn wangen relden. Pas toen het derde vertreksignaal van de boot weerklonk en de schroef begon te werken, slaagde hij er in zijn verdriet meester te worden. Daar werd hij opgeschrikt door een natie hand op zijn schouder en een bekende stem riep zijn naam. Het was Miguel „Pedro, beste Pedrol" riep hij, „luis ter toch eens! Kijk toch eens wat ik hier heb". Miguel's stern deed hem geheel tot zichzelf komen. Zijn oude mededinger mocht zijn tranen niet zien. Hij stond op ina&r wat hij zag, de-cd hem bijna op zijn bankje terug vallen. Miguel hield zijn armen naar hem uitgestrekt, en zijn beide handen had hij vol zilvergeld, nog nooit had Pe dro zooveel bij elkaar gezien. Wat kon dat beteekenen? „Allemaal voor joul" riep zijn vriend, „allemaal voor jou, Pedro, van do menschen op 't schip! Ik ben nan boord gegaan, oirf 't geld voor jo duiken te haler en ze gaven me zóó- duw. De schaduw maakte een snelle I veel!' beweging. Pedro zag een witten glans, i Tiet was yvaar; Miguel, getroffen daarna zag hij een reusachtig lichaam J door den moed van zijn vroeeren te- langzaam naar boven stijgen, recht censto nder, was op T dek van de op Miguel af. stoomboot geklommen, om het voor ..Een haai, een haai!" schreeuwde Pedro bestemde gild op te halen, of- Pedro. Miguel, spartel zoo hard als j schoon het beloofde kunststuk etsen- je kunt, rnuok hem aan 't schrikken!' Miguel lette niet op Pedro's geroep. Hij kon den haai niet zien en dacht, dut Pedro 't maar riep om hem uit den weg te krijgen. Reeds zag Pedro, hoe het reusachti ge monster zich op zijn rug keerde, om zijn prooi te grijpen, lijk niet uitgevoerd was. Maar de pas sagiers vonden het bedrag niet groot genoeg. Eén was met een hoed rond gegaan en Miguel was vertrokken met ecu aardig sommetje om zijn vriend te beloonen. En nu zijn de jongens goede vrien- jden. In de haven van Funchal ka~ WILLY G. Ja, die pop lijkt me erg aardig. Wees er maar voorzichtig meel ls Moeder nu weer den lieclen dag op? en weer flink beter? Heerlijk ooi dan al naar 5 B te gaan. Neen, jij zult wel niet blijven zitten, dat geloof ik ook nietl MARIA J. II. P. 't Is wel pret tig om weer eens in een ander lokaal te komen en dan komen er zeker ook weer eens andere kinderen bij! Be ginnen jullie nu ook weer met nieu we vakken er bij? WlLlla. v. d. IL Heb je in Rotter dam ook familie wonen? En ben je vel eens in de Diergaarde ge weest? Het is e- veel drukker dan hier je niet? M( t loopen? JAN DB B. Je schrijft dat je 8 raadsels hebt gevonden, maar jo hebt er maar 7 opgeschreven. Heb je er een vergeten? Beu je 'smiddags ook nog kijken, toen de ballon in de hoogte ging? En waren er 's morgens voor jullie ook veel prijzen? SOPHIE B. Dat is best Nu de scholen weer begonnen zijn, hebben we ook veel meer tijd om mee te doen. Ik ben nieuwsgierig, of je nu voort aan geregeld mee zal doen. COR en NANNE N. Ja jullie zul len nu spelletjes in huis moeten be denken, want naar buiten gaan in zooveel nattigheid, dat guat haast niet. Hebben jullie ook al eens naar het circus gekeken? LENA K. Ja, ik dacht wel, dat je het boek mooi zou vinden Ja, om dat gebouw is een heerlijke groote tuin! Mogen jullie daar in het vrije kwar tier in spelen? Het is nu wel veel ver der van huis af, is 't niet? CLASINA v. d. B. Hoe minder w» op een prijs rekenen, hoe aardiger er toch een tc krijgen! Maar niet alle kinderen die meedoen, verdie nen zoo gauw wat. Hoe is 't nu met Moeder? Is din weer thuis en heele maal beter? ZUS en AREND v. L. Heb Je iederen avond huiswerk te maken en lessen te leeren' E:i hoe lnnc ben je daar meestal aan bezig? Ja. als je nu nog maar tijd voor de raadsels over houdt! Jan V. Ja. het was een heerlijkt ochtend voor jullie in de Hertenkamo. Heb j© met de spelen ook een prijs gewonnen? en was dit de eerste keer dat je meeging? Ik ben nieuwsgierig, of jij ook met den volgenden wedstrijd mee zal doon. Houd je nog al vau knutselen? MARIE L. Je moet nu tot April maar hard werken, dan zal het wel gaan! Met welke vakken heb je het meeste moeite? Krijg je nu ook nog extra les erbij? Je moet maar veel op stellen maken houd je daar veel van? PIET DE V Ja. je owg het nog wel een weekje houden, hoor! Wat hebben jullie het slecht getroffen in met al dien regen! Hebben jullie nog groote wandelingen gemaakt? Toen zagen ook eenige passagiers 't niemand betere kameraden gevaar. „Een haai, een haai klonk Miguel weer in de ooren. Nu begreep Miguel, dat hij werke lijk in gevaar was, maar te hint. Een oogenblik was hij verlamd van schris toen begon liij als een wanhopende te zwemmen, zwemmende te vluchten voor een vijand, die wel vijfmaal zoo snel vooruit kon komen als hij zelf. Zijn einde scheen nabij. De passa giers liepen o:j schreeuwden door el kaar, maar niemand kou iets doen om Miguel te redden. Toch bleef Pedro kalm. Hij wist, dat hij de eenig". was, die Miguel red den kon. En er was maar éen wijze, waarop 't hem gelukken -kon: Hij moest het monster aan het schrikken maken. wijzen dan Pedro Gomez en Miguel Ruy. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kindei-afdeeling moeten worden ge zonden aan Mevrouw Venema—van Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de bus gooien zonder aan schellen! BEP en MARIE R. Is het feest Donderdag prettig geweest? Ja, het is wel gezellig om op zoo'n paar klein tjes te passen. Mogen ze nog niet al leen naar school.' en deden zij nu Don derdag ook aan 't feest mee? LUCIA NL C. v. H. Het nieuws raadsel is goed; maar je moet voort- het antwoord er dadelijk b(? schrijven. JAN P v. H. Ja. Ik dacht wel, dat het er mooi zou zijn Hoe Tang blijft Vader er nu? nog tot de jacht geopend wordt? En wat moet jij later worden? JACOB E. Wat voor huiswerk heb je 's avonds! En ga je dan daarna zitten lezen? Kun je het spel ook vast zetten met demineeren? Mevr. VENEMA—v. DOORN

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 15