NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8S62 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 7 sfptfmber teia a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/fAdvertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 V/T 3)50 Cts. voor 3 plaatsingen contant GciHustrcerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' j 03IH Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. a de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. vf£*<ad- ^2^ Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES 1 AA I' UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE RI AD. AGENDA ZONDAG 8 SEPTEMBER. Muziek in den Hout. Circus Corly-Althoff: Voorstellin gen. Brongebouw: Land-el. Federatie v. Bouwvakarbeiders. Openlucht-mee ting, 2 uur. Brongebouw: Bioscoopvoorstelling. Soc. Vereeniging: Biosc. voorstel ling. 8 uur. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Rusthoek, Bloemendaal: Concert, AmsturUuuiseh Trio, 2 '1/2 uur. MAANDAG 9 SEPTEMBER. Circus Corty-Althoff: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoop-voorstel ling. liotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. stadsnieuws ZANG EN VRIENDSCHAP. De werkende leden der Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" kwamen gisteravond bijeen ter be spreking der huishoudelijke aange legenheden. Do voorzitter, dr. G. Broese van Groenou, opende met een geestdrif tig woord deze algemeene vergade ring en stelde vooral op den voor grond, dat hoewel oud, de vereeni ging in haar 83ste levensjaar nog flink en krachtig is, getuige de schit terende overwinning in Juni jL te Amsterdam behaald- Na dit zeer toegejuicht openings woord, dat werd voorafgegaan door de aanbieding van een zeer fraai uit gevoerd gedenkboek aan alle wer kende lede.i, door den heer G. A. Oos tenbroek, v. erkend lid der Liedertafel, werden de jaarverslagen van den len secretaris en den lsten penningmees ter met groote instemming aange hoord. waarna een kleine, maar tref fende plechtigheid plaats had. Deze gold den verdienstelijken pen ningmeester, den heer KI. v. Eden, die den 2en September j.). 25 jaar deel uitmaakte van het bestuur, waarvan 23 als penningmeester. Eene commissie uit de werke de le den getii'gde bij monde van den heer J. C. v. Brussel van de sympathie en dankbaarheid dier leden en bood den heer Van Eden als aandenken een fraaie gouden horlogeketting aan, waaraan als toespeling op zijne functie een gouden tientje hing Dit deed de commissie vergezeld gaan van een kunstig uitgevoerde oorkonde, waarvan de bewerker, de heer G. Mes, ook werkend Ld, alle eer heeft. Bijzonder goed zijn op die penteekeniiig aangebracht het insig ne der vereeniging en een kijkje op hot gebouw der Soc. Vereeniging, waar Zang en Vriendschap al zoo veel jaren repeteert. De heer Van Eden dankte, getrof fen door de hem bewezen onderschei ding, voor deze blijken van vriend schap op zeer hartelijke wijze. Overigens werd het grootsle deel der vergadering in beslag genomen door de bespreking van een concept- herziening van het reglement, die door den vergevorderden lijd weid uitgesteld tot eene volgen de vergadering. MILITAIRE ZAKEN. De majoor J. J. H. Dommers, com mandant van het 42ste landweerdi> Irict, die bij het 10de reg. lnf. te Haar lem de practische oefeningen volgt, zal van 10 tot en met 19 dezer deelne men aan de bataljons- en regiments- oefeningen van dat korps in de leger plaats bij Zeist. Da le luit. J. Drost, van het 10e reg. inf. te Haarlem, wordt van 15 Oc tober tot 31 Januari te 's-Gravenha- ;go gedetacheerd tot het volgen van een cursus in gymnastiek, schermen en zwemmen bij do normaal-schiet school. ONBEWOONBAAR VERKLAARD. Op een tiental huisjes, gelegen aan en 135 a-e, het hofje, gelegen xzeao en 135 a-e, hel hofje tusschen de Schalkwijkcrbrug en Romolenstraat, is Vrijdag een bordje aangetimmerd „Onbewoonbaar verklaard". Vele be woners probeeren nu een ander on derdak te vinden, wat hun evenwei niet gemakkelijk valt. MUZIEK IN DEN HOUT. Zondag 8 September. 1. Marsch und chor a. d. oper Tann- hfluser, Wagner. 2. Ouverture a. d. oper Wassertrd- ger. CherubinL 3 Twee Noordschc Rapsodieën, Lalo 4. Grande Fantaisie de lopéra Ma- ritana, Wallace. 5. Ouverture La Poupée de Nurn- berg. Adam. 6. Walzer a. d. operette Ein Walzer- traum, Strauss. 7. Fantaisie de l'opóra Le Muleticr de Tolède, Auber. ORGELBESPELING op Dinsdag 10 Sept. a.s., van des na middags 1—2 uur, In do Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Toccata, Adagio et Fuge C gr. terts {op verzoek), J. S. Baoh. 2. Sonate „Mare Magnum" (Manus cript), W. Heydt. I. Voorspel (langzaam). II. Tusschousped (tamelijk be wogen). III. Besluit (zoor vlug)'. 3. Cantilèpe, Eugèno Lncrolx. CORTY ALTHOFF. Do politie, onder leiding van den adj.-hoofdinspecteur Dokter had Vrij dagavond de bezoekers van het circus Corly Althoff heel netjes in rijen doen plaats nemen, waardoor hef binnen komen hoosst ordelijk, zonder het minste gedrang plaats vond. O. i. een zeer goede maatregel Natuurlijk was ook nu weder de tent geheel uitverkocht en hadden de talrijke nanwo/igen een hoogst ge noeglijken avond. liet mooie afwisse lende programma had het, succes, dat het verdient. Welk van de nummers het mooiste is? Wij weten het niet. Ze zijn alle in één woord prachtig. Een daverend applaus na elk nummer was het bes te bewijs hoezeer de ongeveer 4000 toeschouwers genoten. Dagelijks moet aan honderden men- achen, die te laat om een plaats ko men, de toegong wordt ontzegd. En daarom heeft de directeur vsd het cir cus besloten, het verblijf in Haarlem met twee 'dagen te verlengen. De laat ste voorstelling hoeft onherroepelijk Woensdagmiddag a s. plaats. Voor velen, die bet circus nog niet bezocht hebben, 6taat dus nu do gelegenheid nog opeu. NIEUWE ZAAK. Hedenavond wordt geopend het nieuwe heerenkleedingmagazijn: N.V. /Perfectum", gevestigd in perceel no. 17 aan de Lange VeerstraaL De win kel is zeer ruim cn diep en ontvangt een zee van licht door hare glazen lantaarns boven de uitstalkast en bo ven het achtergedeelte van den win kel aangebracht. Achter den winkel bevindt zich een ruime paskamer. Des avonds wordt alios electrisch ver licht, zoodat alle uitgestalde goede ren nauwkeurig kunnen worden be zien. Alles is wel naar de eischen des tijds ingericht en kan als een groote aanwinst voor de Lange Veerstraat worden beschouwd. De verbouwing is geschied door den aannemer den lieer C. v. Abs, onder toezicht van den architect W. J. Ne- lissen. De elcctrische verlichting is door den heer H. Kuijpers, Gierstraat, aangebracht. LEGER DES HEILS. Het Leger dos Heils heeft in do af- geloopen weck verstrekt in de „Me tropool", goedkoop logement en gaar keuken, Spaarne 102, 1817 porties voedsel en 83 nachtverblijven, en in de „Toevlucht voor Dukloozen", Helm- brekersteeg 7, 616 porties en 154 nacht verblijven. CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Het bestuur dor R. K. Kiesverceni- ging alhier zal aan de leden-vergade ring op a. s. Donderdag voorstellen voor de twee vacatures candidaat te stellen den heer P. J. van Kcssel, koopman in chemicaliën, Koudenhorn 82, en te steunen Dr. K. E. de Jong, deu candidaat der Chr.-Historische Kiesvereeniging. De heer Van Kessel, die 47 jaar oud is, is echter meer bekend ala directeur van het zangkoor „Benedicamus Do mino". Verder is hij president van den bijzonderen Raad van Vincentius; lid der Commissie van beroep voor de Roomsch-Katholieke scholen in het Dekenaat van Haarlem, en bestuurs lid van het suh comité van hot Liefde werk „Oud papier" en volgens on zen zegsman een goed redenaar. Over Dr. De Jong hebben wij vroe ger bij „de candidaatstelling door de Chr.-ilistorischen - reeds mede- deeling gedaan. Opgemerkt zij, dat de Chr.-Historische Kiesvereeniging nu ook de cand.datuur van den heer Van Kessel zal overnemen DE OPTOCHT TOEGESTAAN. Naar men weet is het verzoek tot het houden van een straatdemonstra- tic voor Rooden Dinsdag alhier toe gestaan. De wd. burgemeester verbond daar aan de volgende voorwaarden, die wij in „De Volksstem" aantreffen: dat de optocht niet vroeger aan vangt dan ten 10 ure des avonds, dat de optocht zal trekken langs Lange Begijnestraat, Klokhuispleiri, Oude Groenmarkt, Spekstraat, Groo te Houtstraat, Groote Markt, Koning straat, Gedempte Oudegraclil, Nas- saulaan, Nieuwe Gracht (Zuidzijde) en Jansstraat naar de Groote Markt; dat van den vooraangegeven weg niet worde afgeweken; dat door niet meer dan één muziek korps muziek worde gemaakt; dat tijdens den optocht niet worde stilgehouden, tenzij de politie zulks noodig acht; dat gedurende den optocht, tijdens de opstelling en bij en na de ontbin ding van den optocht, geene toespra ken worden gehouden, niet worde ge zongen of gefloten en geen drukwer ken of andere geschriften worden verspreid; dat geeno voertuigen of rijwielen in den stoet worden medegevoerd, even min roodo of zwarte vlaggen of doe ken, nocli vaandels, borden, transpa ranten en dergelijke voorwerpen met naar het oordeel der politie niet ge- oorloofdo opschriften of afbeeldin gen; dat met liet maken van muziek on middellijk worde opgehouden, indien dit door de politie wordt bevolen; dat de optocht uiterlijk ten 11 ure des avonds op de Groote Markt wor de ontbonden en zij, die aan den op tocht hebben deelgenomen, alsdan i rustig uiteengaan; en j dat ieder deelnemer aan den op- tocht zich stipt gedrago naar de be- velen der politie. T e w a t e r "t Twaalfjarig zoontje van schipper S. viel Vrijdagmiddag van de loop plank der tjalk „de Goede Verwach ting" in 1 Spaarne te water. Z'n va der vischte hem bijtijds met een dreg op. EXAMEN-COMMISSIE. De Minister brengt ter kennis, dat in de commissie, die in dit jaar is belast met het examineeren van de jongelieden die in aanmerking wen- schen te komen voor een plaatsing bij de opleiding van adsp.-ndministra- tcurs bij de zeemacht, o a zitting heeft uls plaatsvervangend lid de heer R. Zuidema, leeraar H. B. S. met 5-j. c. te Haarlem. Eigen II u 1 p. Door hot bestuur van de Winkel- vereoniging „Eigen Hulp" werd het maken der complete electrise he in stallatie voor de. nieuwe winkels, magazijnen en kantoren, voor ge noemde vereeniging aan do Zijl straat en aan de Ged. Oude Gracht in aanbouw, opgedragen aan het Electrotechnisch Bureau Van der Boon en Wentholt, alhier. OP DE VOORDRACHT. Men meldt ons uit Arnhem: Op de voordracht voor rector van liet Gymnasium tc Arnhem staan Dr. J. Hooykaas van Kampen en Dr. J. G. van Pesch te Haarlem. J. J. VAN MINDEN. Hier ter stede is in den leeftijd van 87 jaar overleden d-? heer J. J. van Min-1 deu, in leve^ geperisionneerd officier van gezondheid lo klasse. Trou moet Blycken. Concert op Zondag 8 September, des avonds 81/4 uur, in de Sociëteit Trou moot Blycken, té geven door de inii- ziekvereeniging „Harmonie", direc teur C. F. W. Wernecke. Programma 1. „Chef de Corps",' marche mili taire, V. Bury. 2 Lustspiel O.:»-dure, Kéler Béte. 3 Tlieresen Walzer, C. Faust. 4 „Diamant", polka de concert pour cornet k piston-solo, J. Reij- naud, voor te dragen door den hoer F. A. Dekker. 5. Fantaisie romantigue (Legende), L. Montagne. G, Ouverture fantasüque „I.,a Ru che". A. Tack. 7 „Weaner Mfid'I", Walzer, C. M. Zielirer. 8 ..Mondblümchen", Salonstflck, G. Alüor. 9 Potpourri populaire No. 6, G. Renaud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de Inntste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. IIcl Amsterdamsch Trio geeft Zon dag* 'n matinée in Rusthoek. Verleden jaar had dit Trio een uitbundig suc ces, vandaar dai een verdere ounbe- veling overbodig is. SCHOTEN. I De Schotensclie Tooneelvereeniging „Vriendschap zij ons doel" opent haar winterseizoen op 21 September in het Brongebouw. Opgevoerd wordt „De Nachtraaf", drama in zes bedrijven. De uitvoering wordt besloten door een bul. oitmeniand VERGIFTIGING EN VALSC1I- HEID IN GESCHRIFTE. Maandag wordt voor de rechtbank te Dordrecht behandeld de zaak tegen A. M. G, huisvrouw van Th. K te Nieuw-Lekkerland, beschuldigd van vergiftiging en valschheid in geschrif te. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat zij, na te voren het plan ie heb- ben opgevat, haar vader A. G., van 't leven te berooven, om zich door een vcrvalscht testament zijn geld toe te eigenen. DE ROODVONK TE AMSTERDAM. I Dr. H. Pinkhof schrijft aan 't li bid. oridor 't opschrift „de roodvonkachli- ge ziekte": De zeer goedaardige uitslagziekte, die op dit oogenblik te Amsterdam j heerscht en waarvan een zeker aan- A a n r ij d i n g. Gisterenavond kwart voor zes, werd bij de bocht Stationsplein en Kruisweg de bespannen postwagen door do paardentram aangereden. De postwagen reed van het Stations plein naar het postkantoor, toen do tram hom voorbij wilde rijdou. Daar de ruimte hiervoor te klein was en de tram toch doorreed, was een aan rijding onvermijdelijk. Hierdoor werden beide achterwie len van den postwagen ernstig be schadigd. Een er van kwam zelfs schuin onder het rijtuig te staan. Of schoon de tram doorreed, was hier voor den postwagen geen denken aan; de bestuurder H. v. S. was genood zaakt zijn paard uit te spannen en zijn wagen door den wagenmaker to laten weghalen. Daar op <lit uur juist veel treinen binnenkomen, lokte het geval nogal bekijks. I Geneeskundig Staatstoezicht meer aandacht getrokken dan haar anders zou zijn te beurt gevallen. Als de aandacht nu binnen de perken van het gezond verstand bleef, zou men j daar niets tegen kunnen bobben, I maar nu blijkt, dat er reeds men- I schei) zijn, die onze goede, gezonde stad om het „gevaar" dezer „epidemi sche" ziekte gaan mijden, behoort men toch te trachten, den vreesach tige» een duidelijk begrip te ver schaffen can de cnbeteckcncndheid der thans heerschende ongesteldheid. Ziehier nu een opgave van het aan tal personen, dat Amsterdam in 10 jaren tijds aan roodvonk heeft verlo ren: In 1902 2, in 1903 7, in 1904 9. In 1905 14, in 1906 58, in 1907 33, in 1908 8, ;n 1909 13, in 1910 5, in 1911 4. Het jaar 1906 leverde dus een tame lijk aantal sterfgevallen op, niet zeer veel, want het kleinere Rotterdam had in 1907 83 en in 1908 156 sterfgeval len aan roodvonk. Toch werd daar van geen drukte gemaakt, en terecht. Want ten eerste geeft druktemaken niets, en ten tweede zijn ook zulke ge tallen, vergeleken met de ernstige roodvonk-epidemiën, die wel eens voorkomen, niet hoog te noemen voor een groote stad. Het publiek als geheel merkt ook bijv. niets van de jaar op jaar voor komende mazelensterfte, en die is toch van heel wat meer beteekenis in Amsterdam. Ik wil hier nog eens de roodvonk- sterfte van 1902 tot 1911 opgeven, en achter ieder jaarcijfer ook dat van de mazelensterfte. 1902 sterfte aan: roodvonk 2, maze len 474, 1903: roodvonk 7, mazelen 127; 1901: roodvonk 9, mazelen 465; 1905: roodvonk 14, mazelen 237; 1906: rood vonk 58, mazelen 253; 1907: roodvonk 33. mazelen 150; 1908: roodvonk 8. ma zelen 181; 1909: roodvonk 13, mazelen 206; 1910: roodvonk 5, mazelen 113; 1911: roodvonk 4, mazelen 167. En hoe is het nu in dit „epidemi sche" jaar 1912? Te Amsterdam was in Januari de sterfte aan mazelen 9, roodvonk 2, Febr: mazelen 3, roodvonk Maart: mazelen 7, roodvonk 0; April: maze len 15, roodvonk 1?; Mei: mazelen 19, roodvonk 0; Juni: mazelen 25, rood vonk 1; Juli: mazelen 20, roodvonk 0; Aug: roodvonk 7", roodvonk 1. Idem te Rotterdam: 2 1 1 4 2 7 1 4" lot 17 Augustus. Het jaar 1912 schijnt zich dus wc-der onder de gunstigste bekende ja ren te rangschikken, cn wie thans deze stad wil mijden, zal er wel al tijd vandaan moeten blijven, maar dan ook nergens moeten vertoe ven waar menschcn wonen. Want minder kans om door een belang- rï-ke besmettelijke ziekte te worden aaneetast, zal, naar menschelijke be rekening, wel nimmer en ner gene worden geboden, waar levende wezens te zamon zijn. EEN STAKING. Donderdag staakten een dertigtal voorspinsters op de groote katoeufa- briek der Veeoendaalsche stoomspin nerij en weverij na onderling overleg plotseling het werk en kwamen met troepjes het dorp in. Veronderstellen de dat dit slechts van die meisjes een balorige bui zou zijn (alles bleef ove rigens aan bet werk) maakten wij er geen melding van, thans echter ligt als een gevolg der staking van de voorspinsters de gehoelc spinnerij stil, omvattende pl.m. een 200-tal per sonen. Do staaketers elsclien liooger Joon. VERORDENING OP DB WINKEL SLUITING TE AMSTERDAM. Ten einde gevolg te geven aan toe zegging op eca verzoek van het raads lid VV. II. Vliegen gedaan, deelt de! burgemeester bel volgende mede a. Het aantal processen-verbaal ter; zake van overtreding der verordening I op de winkelsluiting opgemaakt, se dert deze in werking is getreden, be-i draagt, gespecificeerd naar de ver-j schillende artikelen: artikel 1, 1170; artikelS, 24, artikel 5, 123, artikel G, 10 totaal 1-327 processen-verbaal i b. Van deze processen-verhaal heb- ben, blijkens mededeeling der ambte- naren van het openbaar ministerie bij: de kantongerechten, te Amsterdam, aanleiding gegeven tot vervolging 107. c. Deze vervolgingen gaven aanlei ding tot de volgende veroordelingen en oplegging der volgende straffen 10 geldboeten k f 0.50 9 k f 1, 3 k 1, 1 geldboete k 1.50. 5 geldboeten k f 2, 4 a 12, 2 2 .1 geldboete k 3 8 geldboeten k f3 1 geldboete k f 5, 3 geldboeten a f 5, 6 a f 5, 2 k f 10, 5 a f 10, 12 k f 10, 2 k I 15, 5 A f 15, 2 k f 25. Totaal 81 veroordeelingen. Voorts brengt de burgemeester in herinnering, dat ten aanzien van den verkoop, door een winkelier vóór de deur van zijn winkel nog geen rechter lijke beslissing in hoogste ressort is verkregen. NAT. TENTOONSTELLING VAN KERKELIJKE KUNST. Donderdagmiddag hield het uitvoe rend comité voor de Nationale Ten toonstelling van Kerkelijke Kunst, te houden in 1913 te 's-ilertogenbosch, een vergadering. De voorzitter, mr. 11. Tllman, to 's-Bosch, deelde mede, dat momenteel de groote kosten, aan de voorgenomen expositie verbonden, alsnog een be zwaar vormen voor do verwezenlij king van het grootsche plan. Hij hoop te echter, dat dit finanllOel beletsel nog uit den weg kon worden ge ruimd, anders zou men van het ge- heele plan moeten afzien. De voorzitter zeide, dat de ontwor pen tentoonstelling altijd èen deficit van ƒ50.000 zal opleveren. In 1913 zijn er zooveel tentoonstellingen, die door de daaraan verbonden feestelijkheden veel meer aantrekkelijkheid voor het groote politiek zullen hebben. Uit den aard der zaak lean men aan een dus- dar igo expositie als bier wordt be oogd, geen vermakelijkheden verbin den. De heer Jan Toorop uit Nijmegen, vertrouwt, in dezen tijd van religieu- se strooming, op veel belangstelling voor de kerkelijke kunst, bovenal voor de oude, die verre staat boven de nieuwe. De heer Kalf zou willen voorstel len ter aanmoediging prijsvragen uit te schrijven voor moderne kerkelijke kunst, dan komt deze tot een nieuw leven. De heer Oor betwijfelt, of artisten zullen worden gevonden, die bereid zijn daarvoor kostbare kunstworken le vervaardigen. De heer Kalf schat de kosten op 1 -39.000: de ontvangsten op ƒ22.000 en zou het tekort dan willen zien gedeki door stad, provincie en particulieren* De heer Dorus Ilorrnsen uit Den Bosch zou eventueel voor de myste riespelen en uitvoeringen het Con certgebouw willen zie» bestemd. Het Casino en de manége konden dan voor de expositie der kunstwerken worden benut. De voorzitter verzoekt thans over tl gaan lot het benoemen der commis sies ter voorbereiding van dit nieuwe plan. Benoemd worden tot een voorloojvi- ge commissie, voor de ten toon te stel len werken en inrichting der gebou wen, de beer en J. Frederiks, H. van Heeswijk en dr. J. Kalf, allen uit Den Haag. Het plaatselijk comité te 's- Bosch zal dan aanvragen de beschik king over Casino, Concertgebouw en manége, terwijl het tevens stappen zal doen tot het verkrijgen van subsidie ófgarantie. In de volgende maand komt het geheele comité dan weer bijeen ter nadere bespreking. DE GLASBLAZERSSTAKING. Men meldt uit Vlaardingen aan do Tel. Aan de glasfabriek alhier is thans door alle werklieden d.. arbeid hervat. Eenige bestuursleden van vakverecni- gingen evenwel werden slechts toege laten. nadat zij de volgende verkla ring hadden ondertcekend „De ondergetekenden geven dool het plaatsen liu> ner handleel ening ;e kennen, het werk op de oude voor waarden te hervatten en verklaren bierbij uitdrokki lijk. dat zij zich niet vereenigen met dat gedeelte der mo tie, aangenomen in een gecombineer de vergadering der nfdeeling Vlaar dingen van de Nederlandsche Vereeni ging van Glos en Aardewerkers en den Onafhankelijke» Glasblozersbond te Vlaardingen op 22 Augustus jl. waarin beweerd wordt, dut de directie door laster on leugens werkwilligen heeft weten te verwerven." Weigering om tc onderteekenen zou neerkomen op uitsluiting van een paar arbeiders. LOTINGS ONGER EGEIJDHEDKW Men schrijft uit Weesp aan de Tel. Door het luidruchtig optreden van een troepje lotelirgen. te Weesp. werd liet paard, van den bivkker G. v. A. zoo opgeschrikt, dat het beest, zijnde in gespannen voor de broodkar, van zijn standplaats voor den winkel in de Zandstraat opsprong en met zijn voor- poolen door de ruiten sloeg, waardoor bet in de kamer terecht kwam. De belhamel van het troepje, 'n loteling uit Diemen, werd door den lmkker gegrepen en hein werd een geducht j>al£ slaag toegediend, waardoor de lote ling bewusteloos op den grond bleef liggen. Toen hij weder bijkwam, bemerkte hij, dat zijn portemonnaie, inhouden de 86, verdweneu was. Het paard had zich zoo aan kop en pooten bezeerd, dut de veearts de wonden moest hech ts». TENTOONS1 ELLING VAN- llANDEN ARBEID. A. s. Woensdagmiddag weidt in lief Stedelijk Museum te Amsterdam d« „tentoonstelling van handenarbeid bi; het onderwijs en in de opvoeding" go opc-nd- Die ter toonstelling is verbon den aan hel cor.gres. dat in den loop der week in de hoofdstad wordt gehou den. GEVALLEN. Men meldt ons uit Middelburg: De 15-jarige B. die gisteren doOT liet dak van de ijzergieterij viel, is zonder tot bewustzijn te zijn geko men in het ziekenhuis aldaar overle den. STRIJD EN DE KLEED1NG-NIJ- VERUEID. Hedenavond zal een bespreking go- houden worden tusschen besturen van den bond van arbeiders cu van den bond van patroons in de klee- dingnijverbeid te Amsterdam, ten einde te trachten het dreigende con flict te voorkomen, liet initiatie! hier toe gaat uit van don patroonsbond, hoewel deze de opgeschorte staking bij de firma d'Anoona als onrecht vaardig veroordeeld heeft. Hij ging daarbij uit van de overweging, dat leder patroon het recht heeft arid ders te ontslaan. Komt men beden- avond niet tot overeenstemming, uan wordt een algemeene strijd In de kleedingnijverheid venvacht, 20© meldt de N. R. Ct. HET OPLICHTEN VAN STUDIE BOEKEN. Sedert een puur dagen kregen ver schillende boekhandelaren lo Leiden bezoek van een als lieer gekleed jong- mensch. die een bestelbriefje voor studieboeken toonde, voorzien vaa

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1