Hums Dagblad Twee Albaneesche Vrouwen. KAMERVERKIEZING 1913. De heer M. C. van Wij he, predi kant te Barchem, bedankte voor de voorloopige Candida tuur, aangebo den door de S. D. A. P. in het dis trict Doetinchem. ONTSLAG GEVRAAGD De Staatsraad in buitengewonen dienst L. A. Ditloff Tjassens, secreta ris-generaal van het departement van [marine, heeft tegen 1 October 2ijn ontslag uit 's lands dienst aange vraagd. LIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is Lij het Ned. Indische leger benoemd tot luitenant- generaal, de gen.-majoor van dat le ger H. N. A. Swart. Is met ingang van 10 Sept. aan kol. C. D. de Roon, comm. 4do rog. inf., op aanvrage, ter zake van langduri- gen dienst, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van ƒ2475 'sjaars, en is hem niet ingang van gen. datum de rang van generaal-majoor ver leend. Is met ingang van 10 Sept., onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoor dige betrekking, in zijn rang en ouder dom van rang overgeplaatst bij de infanterie, en benoemd tot comm. van liet 4de reg. infanterie, kol, W. II. van Terwisga, van den gen. staf, belast met de waarn. van de functie van sous-chef van dien staf Zijn kapitein mr. J. Eysten en 1e luit. W. J. Rijkens, resp. korps pon tonniers en 3de reg. veld-art., ter za ke van tijd. ongesteldheid, op non-ac tiviteit gesteld. -Is pensioen verleend aan H. Hil- brink, wed. H. J. te Kiefte, rijksveldw- 3de klopz. der jacht en visscherij, 151 C. Haans, wed. J. L. Vermeer, brievengaarder, ƒ276; J. de Lange, wed. C. F. Janusch, nesteller Rijkste- legr.ƒ230 D. H KesscJs, wed. D. Schram, leeraar R. 11. B. S., ƒ575; II. H. Heuperman, wed. .1. van Uien, commies 's Rijks bel., lc kl., 320 A C. Kok, wed. A. II. W. de Bock, leer aar IT. TL S., ƒ690; A. Meftens, wed. B. Gritter, brieven- en telegraaibest., ƒ334; F. Greidanus, wed.'J. H. Leo pold of Leopoldt, ond. Rijksnoi maal lessen, 156J. H. Janssen of Jansen, kind uit het huwelijk van nu wijlen den commies 's Rijks bel 1ste kl. M. J. J. Janssen of Jansen met nu wijlen M. J. Diederen, ƒ76; J. Vervat, wed. H. J. T. Al. Koning, ond. O. L. S., ƒ469; G. C. Schippers, wed. J. van der Laan, id., id., J 639 F. Greidanus, wed. J. H. Leopold (Leopoldt) lioofd ld., ƒ144. Bij besch, van den Min van Landb. zijn, voor liet tijdvak van 16 Sept. 1912 tot en met 31 Aug. 1913, wederom be noemd lot tijd. leeraar aan de Rijks- tuinbouvvvvinteischool te Boskoop, W. L. Thieme, to Rotterdam, en Chr. Kok te Leiden Bij res. van den Min. van Kol. is K. J. L. Kuiler ter besch. gesteld van den G.-G. van Ned.-Indie, om te wor den benoemd tot adsp.-ing. bij den waterstaat en 's lands B. O. W. KOLONIALE GOUVERNEMENTS- BEDRIJVEN. Do heer J. 'i'. W. van dor Meulen, tijdelijk administrateur aan bet de partement van Binnenlandsch Be stuur in Ned.-Indie, thans met verlof hier te lande vertoevend, wordt ge detacheerd bij bet departement van Koloniën en werkzaam gesteld bij de afdeeling gouvernemen tsbëdrijven, tor vervanging van mr. Kalma, die we gens terugkeer naar Ned-Indië van zijn detacheering ontheven is. HET DRAMA TE ROTTERDAM. De dader van den moordaanslag te Rotterdam, Koekoek, is in het zieken huis gehoord kunnen worden. Een der kogels, die hij op zich zelf loste, was afgestuit op een rib, de tweede bevindt zich nog in de borst. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. MOORD EN ZELFMOORD. Omtrent het drama, dat zich le Heerlen afspeelde, lezen wij in de „L. K." nog de volgende bijzonderheuen: De 22-jarige Theodoor If. van Kael- heide, mijnwerker, wilde sinds lang verkeeren met de 20-jangc fabrieks arbeidster Anna O. uit 'i'eutelbroek. Daar IJ. echter zijne godsdienstige plislueu niet naar den wenscli der moeder van liet meisje vervulde, ver bood deze eiken omgang van hem met baar dochter. H. was hierover erg ontstemd en dreigde meermalen Anna O. te zullen vermoorden, aan welk dreigement hij nu heeft getracht gevolg te geven. Toen het meisje in den avond van de fabriek huiswaarts keerde, vatte 11. >st onder een heg vlak bij baar ouderlijke woning. Zonder woorden wisseling schoot II. op Anna O. eu trof naar in het voorhoofd, doch niet levensgevaarlijk. Daarna schoot H. zichzelf iu den slaap, zoodat hij ziel- Icgf. d neerviel en niet lang daarna het tijdelijke met het eeuwige Verwis selde. Le ontboden geneesheer dr. W. achtte de wonde van het meisje niet gevaarlijk, daar de kogel voor onder de haarhuid ingegaan, eenige centi meters verder weer uitgegaan was. Docr het schot, dat H. zich had toegebracht, waren de hersenen ge raakt. Op last der politie werd het lijk van H. naar het lijkenhuis ge- tra nsjjorteerd. De revolver werd door de politic in beslag genomen. BROEDERSCHAP VAN CANDI DA AT-N' OT ARISSEN Zondagavond zijn de leden en ge- noodigderi van deze Broederschap door de afdceling Gelderland ontvan gen in Musis Sacrum te Arnhem. Maandagmorgen is de algemeene vergadering geopend, De voorzitter, mr. J. P. S. Guatherie van Wecsel. verwelkomde de aanwezigen en gaf daarna een kort overzicht van wat iu het afgeloopen jaar is verricht dooi de Broederschap. Mr. dr. II. It. Ribbius van Haar lem, en mr. A. H. Lijdsman, van Bre da. hadden prae-adviezen uitgebracht over: de rechten en verplichtingen van den executeur-testamentair vol gens ons bestaand recht en de wen- schelijke wijziging daarvan. Het praeadvies van mr. di*. Ribbius hebben we reeds meegedeeld. Aan de discussie werd o.a. deelge nomen door onzen stadgenoot mr. Slingenberg. Tot lid van het hoofdbestuur wordt gekozen mr. J. A. de la Hayze, te Does burg. Tot voorzitter der Broederschap is gekozen mr. M. Slingenberg, uit Haar lom, met 53 van de 91 stemmen. FRIESCHoVEE NAAR ITALIe. Kr zijn weer 17 waggons vee van Leeuwarden naar Bazel verzonden, bestemd voor Italië^ EEN DIEVENBENDE ONTDEKT. Tc Tilburg heeft do politie een die venbende ontdekt, die reeds eenige weken nachtelijke strooptochten maakte en voor een groot bedrag aan onbewerkt zink stal uit de fabriek van Van Zantvoort. Zes verdachten en twee helers zijn gearresteerd. Er werden nog meer aanhoudingen ver wacht. EEN ONVOORZICHTIGE. Zondagavond had te Zeist met de eleclrische tram, komende van Utrecht, een ernstig ongeval plaats. Van den nog inbeweging zijnden wa gen sprong de 68-jarige weduwe Van Dijk, met het gevolg dat hare kleeren bleven haken en de volgende wagen haar over het Jioofd ging. Zij was onmiddellijk dood. DE INTERNATIONALE OP LICHTERS. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden door een inspecteur van politie twee vreemdelingen werden gearresteerd, die in „Krasnapolsky te Amsterdam een anderen vreemde ling fer hadden laten inloopen door dö zoogenaamde „quaestie van ver trouwen" te stellen. De heeren wer den gèphotographeerd en vingeraf drukken genomen, die onder meer naar tonden werden Sjgezóndén- Daardoor was men in staat liun iden titeit vast te stellen. De zich noemende Robert William Crawford bleek te zijn zekere Edward Norton, geboren te Queensland in 1888, van beroep kantoorbediende. Onder zijn eigen naam of een naam, die daarmede veel overeen komst vertoonde werd hij door den Engelschen rechter reeds tot gevange nisstraf veroordeeld o.a. wegens het vervalschen van een cheque. De tweede, die opgaf John O'Brien to heden, blijkt to heeten Edwaitl Burns, geboren te Londen in 188.2, van beroep kleermaker. Reeds her haaldelijk werd hij in Engeland, en ook eenmaal in Frankrijk, veroor deeld wegens diefstal, inbraak en verduistering. Het tweetal bevindt zich nog in preventieve hechtenis in het Huis van Bewaring te Amsterdam. EEN UITSLUITING IN DE KLEE- DINGINDUSTRIE TE AMSTERDAAI. Door den Bond van Vereenigde Pa troons, in de Klecdingindustrie wordt het volgende meegedeeld: Iu een Zaterdagavond gehouden con ferentie, in zake het conflict in de heerenconfectiö-industrie, kon men niet tot overeenstemming komen, daar de arbeiders-organisatie den ee nigen gestelden eisch, opheffing van het verbod van werken voor de fir ma Gebr. d'Ancona, niet wilde inwil ligen. Wel werd door den voorzitter van de patroonsvcrceniging nog een bemiddelingsvoorstel gedaan, docli door de formulatie van dit voorstel door het bestuur der arbeidersorgani satie bleek het practisch onuitvoer baar. Wordt nu het verbod valt werken door de arbeidersorganisatie niet op- TWEEDE BLAD Dinsdag 10 September 1912. Buitenlandsch Overzicht Ds oorlog tuiscbenltallS en Tork(Jo De geruchten over een spoedige» vrede blijven ondanks do officieele tegenspraak aanhouden. Nu wordt weer verzekerd, dat do directie van een der grootste bankhuizen te Ber lijn een telegram ontvangen heeft uit Rome, waarin bericht weid, dat de onder ie eken in.g van den vrede, tus- schen Italië en Turkije ieder oogen blik to verwachten is. Oorlog is een zaak van geld, zoo dat de geldmannen het ook wel kun nen weten I Volgens berichten bij 't Turksche de partement van buiten 1. zaken zijn drie oorlogsschepen gezien in de na bijheid van Samothrake, die in de richting dor golf van Xeros stoomden. (De golf van Xeros is gelegen be noorden don Chersonesor, de land engte die don noordelijken oever van den Hellespont bevat). Een heuglijk bericht voor do Italia nen in Tripolis, dat water-arme land, is, dat er drie nieuwe zoet-waterbron nen zijn ontdekt, en wel te Tripolis, Zoeara en Sidi Ali. Die te Tripolis werd midden in de stad ontdekt door werklieden, die bij het maken van uitgravingen, plotse ling verrast werden door een water straal, die zeven meter hoog in de lucht spoot, llet water bleek zeer goed te zijn. De bron levert 18.000 liters water daags. Met den aanleg van spoorwegen wordt voortgegaan. Do Italianen heb ben thans 112 kilometer aangelegd. De lijn is nu tot Zanzoer gereed en' zal worden doorgetrokken tot Zavia. Ce crisis in den Balkan. De Turksche regeering laat in de bladen ntededeelen, dat zij het voor stel vau graaf Berchtold niet zal aan nemen, maar dat zij van plan is, een reeks bestuursinrichtingen in het le ven te roepen, zooals bedoeld worden In de fundarnenteele artikelen van de Turksche grondwet, Uit deze med-edeeling blijkt zoo wordt uit Weenen geseind -- dat de Bijzonderheden van het Oostenrijksch- Ilcngadrsche voorstel door bevriende zijde aan de Turksche regeering zijn overgebriefd, of dat Turkije zonder voorkennis van deze bijzonderheden juist de hervormingen wil invoeren, die door graaf Berchtold zeer wen- schelijk geacht worden voor de ver betering van den toestand in den Balkan. In gezaghebbende kringen te Kon- stantinopel worden de geruchten, dat de oorlog met Bulgarije onvermijde lijk en dreigend zou zijn, tegenge sproken. Maar.... er komen telegram men, die duidelijk op ernstige verwikkelingen wijzen. Nu wordt uit Sofia geseind twee Bulgaursche korporaals, die in het arrondissement I'etsjtera pa- trouilleerdeu, werden uit een hinder laag gedood door Turksciie soldaten. Eén uer lijken is nog niet terugge vonden. De regeering heeft den Bulgaar- eclien gezant te Konstantmopel opge dragen, er bij de Turksche regeering krachtig op aan te dringen, dat zij een einde maakt aan het schieten'aan de grenzen, onmiddellijk last geeft, dat pogingen in het werk worden ge steld om het verdwenen lijk te vinden en dat de moordenaars voorbeeldig bestraft worden. Een verzoek van gelijke strekking is gericht tot den ambassadeur van Turkije to Londen. In Albanië blijft 't ook onrustig. Er hebben ongeregeldheden plaats gehad in de dorpen Hizan, Sparguers e:i Kissan. Deze dorpen werden ge plunderd. en te Sparguers werden zes Armeniërs gedood. De bevolking is gevlucht en heeft den oogst in den steek gelaten. De oorlogszuchtige stemming der Gtieken tegen de Turken wint ook veld. Soortgelijke meetings als te Athene gehouden zijn (zie vorig Over zicht) werden nu ook gehouden te Pa tras, Myssolonghi, Volo en andere plaatsen in Griekenland. Venizelos, de minister-president, zei hij het ont vangen der afgevaardigden van die bijeenkomsten, dat de regeering in de gevoelens van het volk deelt eu zal handelen op een wijze, die strekken kan, om de rechten der landgenooten in Turkije te beschermen. Feuilleton i) De oude Kak i zat in do keuken van het huis van Halil Pasja Poro in Arghyrokastro op een lagen stoel en spon. Zij was 92 jaar oud, maar haar dorre vingers draaiden den draad nog vlug. Gedurende tachtig jaren was zij dienstmeid in het huis bij den Pas ja, bij diens vader en diens grootva der- Zij had het huis slechts geduren de drie jaar verlaten van den dag van haar huwelijk af tot Gjenk Ka Jakuci baar mau, aan de tering stierf. Toen was zij naar Poro teruggekeerd als naar 'i vaderhuis, dat beschutting eu voeding geeft. En zij nam haar kinderen Josif eu Wassiliki mede. Jo- sif was toen veehoeder bij Poro ge worden eu zijn zoons en kleinzoons waren het nog. En Wassiliki was meid in het huis geworden tot zij trouwde met Jani Laschowa. Doch reeds een jaar later was zij in het huis terugge keerd, daar Jani naar Stamboel was Hot ministerie in Servië is afgetre den. De Serviërs zonder goede leiding in deze dagen van spanning, dat is gevaarlijk I De Franschen In Marokko. Kolonel Mangin seinde, dat hij Za terdagavond te Marrakosj aankwam, na eiken tegenstand te hebben gebro ken. Nader wordt «venwel geseind, dat alleen een detachement Marakesj Is binnengerukt. De eigenlijke colonne is nog niet aangekomen. 40 50000 Bienschen bij een overstrooming in China gedood. Er komt eet) brief uit Wenschau. waarin wordt medegedeeld, dat ten gevolge van een wervelstorm, verge zeld van hevige stortregens, in China zware overstroom in gen zijn veroor zaakt. De overstroomingen hebben buitengewoon groote schade aange richt en de stad Tsingtien en verschil lende andere kleine plaatsen ver woest. Volgens Chineesche schatting zijn daarbij 40.000 tot 50.000 personen om het leven gekomen. Engeland ei Rusland In PerztS. Aan-de Times' wordt uit Peters burg gemeld, dat de aanslaande sa- nicnsprelcinigèn van Grey en Sasonof op Balmoral voornamelijk op Perzie betrekking zullen hebben. De open bare meening in Rusland is gaande weg van meening geworden, dat Rus land daar een andere houding moet aannemen, nu de proefnemingen met eert grondwettige regeering mislukt zijn en er te Londen en Teheran zulk een felle veldtdcht tegen Rusland ge voerd is. Gezaghebbende Russen zijn van oordeel, dat de tijd is gekomen, om in Perzié een krachtig bewind te vestigen. Alltrlil. BIJEENROEPING VAN DEN DUIT- SCHEN RIJKSDAG. Het bestuur van do socialistische fractie iu den Duitschen Rijksdag, die 110 leden telt, heeft den Rijkskanse lier een schrijven toegezonden, waar in op bet nemen van maatregelen te gen de duurte wordt aangedrongen. De leden vragen onmiddellijke bijeen- roepin# van den Rijksdag ter bespre king van voorstellen, om de wettelijke beletselen weg te nemen, die de regee ring tegen de duurte en den vleesch- noud blijft handhaven. Zij achten het noodig, dat de invoerrechten op le vensmiddelen, TOornamelijk vee en vloesch, worden afgeschaftdat de grens wordt opengesteld voor het in voeren van vee, met behoud Van maatregelen tegen het insluipen vart veeziektendat de rechten op veevoe der worden opgeheven en de uitvoer- premiën worden afgeschaft. Bovenal achten zij noodig het openstellen der grens voor het invoeren van versch en toebereid vleesch. DE RUBBER-GRUWELEN IN PERU. De Times" meldt, dat de afdeeling van de zending, die. tot het instellen van een onderzoek naar de gruwelen in Putumayo, b'egin November uit Engeland zal vertrekken, uit tien man bestaat. Zij kunnen half December te Lachoiiei'a aankomen, dat hun hoofd kwartier zal zijn. DE TOESTAND IN CHINA. Men verneemt uit Peking, dat daar al-armeerende berichten zijn ontvan gen uit Woetsjang. De te Woetsjang resideeréiute opperbevelhebber heeft den president er van verwittigd, dat in het leger m de provincie Iloe-pé groote verdeeldheid heerscht, zóó zelfs dat de eenheid van het legér er enfstig door m de waagschaal wordt gesteld. De volgelingen van de ver moorde generaals zijn in Hankau en Woetsjang zoo talrijk, dat de bevel hebber liet raadzaam oordeelt, de on tevredenen zoo spoedig mogelijk te vreden te stellen. Voor dat doel zijn: vermoedelijk de 4.000.009 iaels be stemd, welk bedrag hij verzocht heeft, onverw ijld naar Woetsjang over te maken. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER is van plan in de eerste dagen van October het zomerverblijf Soestdijk te verlaten tot het maken van een buitenlandsohe reis. VERDRONKEN. Zaterdagavond is van de haring- visscherij te Vlaardingen binnenge komen het loggerscliip VL 169, schip per H. van Roon, met verlies van een der opvarenden, namelijk den 31-jari- ger, Pieter van Eijck. Deze was op 12 Augustus door een klap van het zeil overhoord geslagen en verdronken. Gisternacht is te Stratum de arbei der Van L. verdronken. vertrokken om er een winkel op te richten en niets meer van zich hooren liet Kako woonde nu met een achter kleindochter i.i *n hut in 't dorp, maar overdag was zij Ij ij Poro, zij zou an dere bijna geloofd hebben, dat het huis en heel de wereld zou v ergaan zijn. Juist trad Wassiliki binnen. Zij was niet grooter van gestalte dan een kind van veertien jaren en haar gezicht was door den ouderdom gerimpeld. Zij zag er uit als de zuster van haar moe der, niet als haar dochter. Snel en met drukke gebaren liep zij op Kako toe. Waar hebt gij heden den korf verscholen Gauw Ik heb den sleu tel In het kippenhok, mijn dochter! En kom spoedig terug eu vertel mij hoe het gegaan Is al:? men aan het spinnen is, wil men daar graag bij praten. Do dochter was reeds weer hij de deur, toen Kako deizeu zin geëindigd had. De oude spon voort en neuriede daarbij een lied, dat erg sidderend klonk en niet meer dan twee torion omvatte. Een half uur daarna kwam Wassi liki terug. Zij ging op een stoel tegenover haar moeder zitten. Den hemel zij dank. het is gelukt; l gij kunt daar weer een maand van leven. Een heele maand, deiikt ge? Ja, want het zijn vier oka meel en twee oka gesmolten vet en twintig eieren en vier pak dunne vermicelli en drie oka gedroogde boonen. De Heer loone onze meesters daar voor, zeide Kako dankbaar en vol toe genegenheid. Ook nu ze er niets van weten. En misschien met eenige knaging van het geweten, voegde zij hieraan toe Het zijn toch beste meesters, die willen dat het ons goed gaat, en hun schaadt het niet. want zij zijn rijk. Hebt %c de sleutels teruggebracht. Ja, dadelijk. En daarna praatten ze nog een wei nig over hetgeen ze nog moesten doen, hoeveel koffie ze moesten malen en welke matten ze moesten stoppen. Daar komt Hanko Melek, zeide Kako ten slotte. Inderdaad trad de vrouw des hui zes binnen klein, sierlijk en voor naam, een vrouw van middelbaren leeftijd. Hoe gaat het, Kako, vroeg zij vriendelijk en ging zitten nevens de dienstmeid, terwijl zij Kako ên Was siliki met de hand een teekeu gaf, om niet op te staan. Goed, meesteres. 1 lk zou gaarne even vertrouwe lijk met u willen spreken. Al sinds een jaar schijnt het mij toe, dat er van tijd lot tijd in de provisiekamer wordt ingebroken. Eerst leek het mij alleen zoo toe, en was ik niet zeker of ik mij niet vergiste, maar iater heb ik nauw keuriger toegekeken en nu weet ik 't zeker Van gisteren af bijvoorbeeld mis ik er twintig eieren, en de kok zegt. dat hij er geen enkele gebruikt heeft. Dat is waar, antwoordde Wassi liki, zonder dat ze cok maar in 't minst eenigen schrik verried. Zijt gij zeker, vroeg Hanko Melik dat gij de sleutels niet. ergens hein neergelegd, toen gij zo een uurtje ge leden gebruikt hebt De dieven moe ten namelijk door de dein In de pro visiekamer gekomen zijn. want "t ven ster is van sterke tralies voorzien. Wassiliki dacht na wat zij hierop 't best zou kunne.- antwoorden. Maar zij was niet vlug van begrip en kon niet snel tot een besluit komen. Daarom zeide Kako Natuurlijk heb je ze weer ergens laten liggen, slordige meidEn iemand heeft ze genomen, de deur ontsloten en gestolen Maar wie kan het zijn vroeg Hanko Melek, Wie zijn er zooal in huis Vooreerst is er Victoria, begon Ka ko langzaam, overleggend op wie -zij het best de verdenking kon werpen. gehevc-n. dan zal heden, Dinsdag, op nog acht andere ateliers alles ie zamen ongeveer 240 mann. en vrou we!arbeiders niet gewerkt wor den. Bij niet beëindiging van het con flict zal een dergelijke maatregel ook toegepast worden op den 17en en 18cn September. De grieven der patroonsorganisatie zijn: 1. Volgens de collectieve arbeids overeenkomst was de firma d'Ancona volkomen gerechtigd de 3 werksters te ontslaan (eenig mojtief van het ver bod van werken). 2. De patroousvereenigïng beeft uit woorden, vakbladartikelen en handc-, lingen van de arbeidersbestuurder.-; de overtuiging gekregen, dat zich een streven openbaart enkele leden van èc patroonsvereeniging het bestaan als patroon onmogelijk te maken. In aansluiting met bovenstaande, kan meegedeeld worden, dat de Bond in de Klecdingindustrie niet op het voorstel Uer patroons is ingegaan. Derhalve zal heden, Dinsdag, en zoo het conflict voor dien tijd niet beëin digd is. den 17en en 18en September als voorloopige maatregel niet ge werkt worden. BOND VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De Nationale bond voor Vreemde lingenverkeer heeft zijn vergadering te Lochem en Delden gehouden. De bond werd officieel door 't ge meentebestuur ontvangen 't Aantal aangesloten vereenigin- gen is met 7 gestegen en bedraagt nu 96, het ledental steeg tot 16000. De volgende vergadering heeft te Sneek plaats. Ge- of herkozen werden tot be stuursleden de heeren: W. J. II. Fe- ber, J. v. Aggeleri en G. Muller. Aan de Staatsspoor zal gevraagd worden de bijzondere vacantiekaar- ten weer in te voeren. Aan de spoorwegmaatschappijen zal ook 't verzoek gedaan worden 7 of 14 daagsche reteurkaaiten in te voeren. In 1913 zal men vee! gidsen ver krijgbaar stellen voor de vreemde lingen. Bij de provincie- en gemeentebe sturen zal aangedrongen worden op het nemen van maatregeln tegen ontsiering van stads- en landschaps- schoon. Een commissie zal worden be noemd om te onderzoeken in hoe verre meerdere samenwerking te krijgen is tusschen het Centraal bu reau voor vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage en den Nationale» Bond voor vreemdelingenverkeer in Nederland". De vergaderingbezoekers maakten eenige uitstapjes in de omstreken. EEN AFSCHEID. Men meldt uit Amersfoort: - Zaterdagavond werden met een hartelijke toespraak aan de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, afgetreden burgemeester, en mr. dr. J. G. Steofert Kroose, afgetreden ge meente-secretaris, de geschenken 'schilderstukken van H. J Wolter Jr.) aangeboden, waarvoor een groot aantal ingezetenen heef', bijgedra gen. Daarbij was voor ieder hunner ge voegd een vloeimap, op de zilveren hoeken waarvan hun naamcijfer, het wapen van Amersfoort eu de da to. van In functie treden en van het eervol ontslag. DE ROODVONK TE AMSTERDAM. Blijkens officieele kennisgeving zijn iu de afgeloopen week hier ter stede aangegeven 165 gevallen van rood vonk. Twee der patiënten zijn over leden. UIT DE PREVENTIEVE HECHTE NIS ONTSLAGEN, na daarin ruim drie maanden, te hebben doorgebracht, is Egbert Oost, landbouwer te Zuidwolde, verdacht van in de maand Mei opzettelijk zijn zoontje Hilbert van het leven te heb ben beroofd. DOUANE-AMBTENAREN IN INDIe. Ten einde te kunnen voorzien in de noodzakelijke "aanvulling van het korps douane-ambienaren in Neder- landsch-Indië zijn hier te lande 18 jongelieden in opleiding genomen, terwijl er op gerekend wordt dat dit aantal met nog een 15-tal vermeer derd wordt. Victoria was bij mij. antwoordde Hanko Melek die kan het niet ge weest zijn. Dan is Hasbïé er Die is met de kinderen naar bui ten, zoodut zij buiten aanmerking blijft. Zij spraken ook nog over de vier an dere meiden, en bij geen barer was het mogelijk, dat zij een uur geleden iu de provisiekamer kon geweest zijn. Ten slotte bleef slechts Mehmet, de ezeldrijver, over, do eenige, van de mannelijke bedienden, die geen Griek, doch een Albanees was. Die moet het geweest zijn, zeide Ka ko, terwijl haar vingers ijverig den draad rond draaiden. Zijn ouders zijn arm en hij heeft een boozc-n blik. Hij zal het geweest zijn, gat ook Hanko Melik langzaam toe. lk zal hem als zijn schuld blijkt, ontslaan. Maar dat heeft nu geen haast. Hoe gaat het met uw achterkleindochter, Kako O goed, meesteres. —Is zij den heelen dag thuis Ja, meesteres, en juist daarover heb ik reeds lang met u willen spre ken. Zou zij hier niet in huis kunnen komen, zooals ook ik en mijn dochter hier altijd geweest zijn Overdag kunnen we dan de hut sluiten en dos nachts daar* slapen, zij en ik. Kako had uit hei gezegde van Han ko Melek wel begrepen, dat het sys- Onze Lachhoek OPMERKING VAN EEN HUURDER Aan alles komt een eind be halve aan de reparaties in een nieuw huis. 'ADVERTENTIE. Een jonge dame, bevallig van uiterlijk, nog nooit verloofd geweest, zoekt voor hare in Amerika vertoe vende mama een gefortuneerde!) schoonzoöD. BEDENKELIJK. Aris. Neemt u toe of af? Patiënt. Ik neern at en toe af en af en toe toe. Hij was aan liet Fran sell loeren, zij verstond alleen Engelsch. Hij. Araminta. je 't adore. Zij. Shut it yourself. Ik geloof dat kleine Hendrik uw haar heeft mevrouw, zei de nieu we kindermeid, die iets vriendelijks wilde zeggen. Och, riep de dame uit, de oogen uit haar roman opslaande. Loop dan dadelijk naar de kinderkamer en neem het "hem af. Dat kind bcdenkl ook altijd wat anders! GETROEFD. Mevrouw. Het verschil tusscheA een melkboer en koe is, dat oeri koe zuivere melk geeft en een... De melkboer (haar in de rede val lend). Er is nog een verschil; de koe geeft geen crediei! KLEINE TOM'S REKWEST. Kleine Tom. Moedertje, houdt a zeer veel van mij? De moeder (een weduwe). Ja, natuurlijk, lieveling. Kleine Tom. Toe moesje, trouw ii dan den man uit den snoepwin- TENTOONSTELLING TE DORDRECHT. In de hoop, dat de regendagen ge volgd zullen worden door droog weer, heeft het bestuur van de tentoonstel ling Dordrecht en Omstreken beslo ten, den duur van de tentoonstelling met 14 dagen te verlengen. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Maandag had te Utrecht op het R. K. kerkhof de begrafenis plaats van de omgekomen soldaten, bij 't ongeluk bij 't Vossegat, Makka, Van der Po! en Van Gorp. Van de militaire gebouwen hing ten teeken vafo rouw de vlag halfstok. Te acht uur werd in de Catharynö' Kerk aan de Lange Nieuwstraat een plechtige mis gehouden voor de zie- lerust der overledenen door pastoor Starink. De dienst werd door tal van militaire en burgerlijke belangstel lenden bijgewoond. Te half elf ongeveer vertrok do stoet van het militaire hospitaal. Duizenden menschen hadden zich langs deft weg geschaard. Voorop ging het vuurpeleton, bestaande uif vijftig infanteristen, gevolgd door d« i muziek van het regiment genietroe». pen. daarna volgden de drie lijkwa gens, die onder kransen bedolven waren, vervolgens de farnilierijtui- gen, terwijl de stoet werd gesloten door deputaties van verse lullen de wapens. Op het kerkhof had een groote me nigte gepoogd een plaatsje machtig te worden. Onder de aanwezigen merkte men op generaal-majoor Bis- schoff van Heemskerk, inspecteur der infanterie, generaal Kleynhens, commandant van de Nieuwe Hol la ndsche Waterlinie, luitenant-kolo nel Von Brucken Fock, der genie, luitenant-kolonel Frangois, plaatse- - lijk commandant, jhr. Bogaert, kolo nel-commandant der veld-artillerie, majoor Muller Massis, van den ge- neralen staf, tal vap officieren, be nevens wethouder Van Dieren Bij voet, waarnemend burgemeester Nadat de dienst in de kapel had plaats gehad door prelaat Starink, bijgestaan door de kapelaans Balk en Meyerink, weiden de kisten naar de groeve gedragen waaromheen de militairen zich in carré hadden ge schaard De kisten werden naast el kander in één groeve gezet, waarna teem om uit d etenskamer liet noo- ilige voedsel te halen, niet langer meer zonder gevaar kon toegepast worden en zij had snel een ander middel verzonnen, om de meesteres ook voor het laatste lid harer familie te doen zorgen. Ja. dat kan wel, antwoordde Han ko Melek. Hasbié gaat binnen een jaar trouwen. Breng haar van mor gen af medezij kan dan Victoria helpen de tapijten te reinigen en te vens van Hasbié het strijken en het naaien leeren. Kako's stem beefde van oprechte toegeuegenhend. Ach. wat voor goede meesteres zijt gij altoos geweest, sedert den dag dat ik voor 't eerst dit huis betrad. Nu was zij eerst recht op dreef en kon zij niet zou spoedig meer tegen gehouden worden. Hanko Melek pro- beerde óit dan cok niet, want zij was er altijd blij oui dat de oude vrouw, die haar heelo leven in 't huis van Poro had doorgebracht, over de fa milie van haar echtgenoot niets an ders dan goeds ei> roemrijks te vertel len had. Want telkenmale, dat zij zulks deed, verheugde Hankc Melek zich dubbel, dal zij zelf in dit huis gekomen was, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5