tuanswaanzin. In weerwil van zijns verwondingen hij was trouwens minder gekwetst dan de vrouw en do kind :i kreeg hij nog in het zie kenhui een nieuwen aam al van ver nielzucht, zoodat hij mot moeite in bedwang werd gehouden. NOG EEN WAANZINNIGE. In een straat te Parijs liep een man hevig met een stok te zwaaien. Daarop haaide hij opeens een revol ver voor den dag, zoodat de men- tchen in do buurt uiteenstoven. Ge lukkig nog vóór hij geschoten had, nam de politie den man ln verzeker- do bewaring. Hij bleek in zekeren zin een liislorisch persoon te zijn, iemand die veelbewogen dagen in horinnering bracht. Hij heette nl. Gaston Nolet, en was eenmaal op het Duivelseiland belast met de be waking van kapitein Dreyfus. Na de revisie van 't vonnis was Nolet ingedeeld bij de politie in Kam- bod jn. Een paar weken geleden was hij met paspoort in Frankrijk terug gekeerd. Hij had reeds lang teekenen van verstandsverbijstering gegeven. DUF.I.-DWANG IN DürrSCHLAND Naar men uit Rubnik meldt, heeft do kantonrechter Knittel geweigerd met kapitein Kammler te duelleeren. Thans zal de commandant der 12e divisie te Neisze, generaal Tülff te beslissen hebben, of Knittel voor een eere-raad zal moeten verschijnen. WOEDE TEGEN AUTOMOBI LISTEN. De Loiidcnsche Tel.-correspondenl echr- lfr. F.en onstuimig tooneel had hier plaats in F.dgware-road. dicht bij Hy- depark. Een groote volkamenigto viel woeiicnd oan on vier Engeische za kenlieden, die in een auto uit waren geweest, vroolijk naar de stad terug keerden, roekeloos snel door die drukke straat en er een waschwagen ornver reden. De eigenaar van dien wagen en z'n zuster werden er uitge worpen. Dc vier motoristen wilden d i noed?reord verder rijden, doch een menigte van ongeveer 51)0 personen, spoedig verzameld, hield hen legen en dreigde hen te zullen lynchen, als zij probeerden weg te rijden voordat de. politie was ver schenen. Verscheidene agenten kwa men er bij te pas eri zij hadden groo te moeite lien tegen de woedende me nigte te beschermen. Dc vier heeren wilden aanvankelijk niet uitstappen, bang voor de menigte, die dreigde hen te zullen Verscheuren. De poli tie wisi hen ten slotte te bewegen, een voor een dc auto te verlaten en mee tv gaan naar het bureau, waar zij werden aangeklaagd wegens dron kenschap en roekeloos rijden. De ei genaar der auto werd tevens aange klaagd. lichamelijk letsel te hebben berokkend. ERNSTIG AUTOMOBIEL ONGEVAL. Een ernstig automobiel-ongeval had op twee kilometer afstand van Font- vcillo plaats.-Een automobiel, waarin een viertal personen gezeten waren, weid aangereden door een trein, ko mend van Solon met bestemming naar Arles. De automobiel werd ge heel verbrijzeld. Twee der inzittenden dc heer en mevrouw Joubert uit Mar seille, werden op slag gedood, terwijl de beide andere inzittenden zwaar iewond werden. OPIUMROOKEN TE LONDEN. Dat het opiumschuiven te Londen piet tot dc zeldzaamheden behoort, bewijst wel het feit, dat er in Enge- land's hoofdstad, volgens een onder zoek door de politie aldaar in 1911 in gesteld, 22 huizen bestaan, hoofdza kelijk in het Oosten, waar zich de opiumschuivers verzamelen. De eige naars van die huizen zijn meest In dische of Chineesche zeelieden, maar ook vaak blanke matrozen, die in net Verre Oosten met het gevaarlijke ver- doovingsmiddel bekend zijn gewor den. Een dergelijk opiumhuis ziet er naar buiten ais een heel gewone win kel uit. Een slechts aan de ingewij den bekende trap, voert naar de ver trekken, waar opium geschoven wordt. De kasteleins maken goede za ken. daar zij zich de opium zeer duur laten betalen. In het Westen van Lon den beest a an zelfs fir ma's, die opium- huizen exploitceren en aan geschikte personen verhuren. Tot de klanten behooren niet alleen zeelieden en dokwerkers, maar ook personen uit den beteren siand. De opium wordt vaak in postpakketten uit Indié of China binnengesmokkeld. Londenschc arisen verzekeren, dat het gebruik van morfine onder de aanzienlijke da mes nog grooter verwoestingen aan richt dan in de opiumholen in het Oosten van Londen. Bijzonder sterk meet deze ondeugd onder de toonecl- spelers te Londen heerschen, die na de uitoefening van hun zenuw-in spannend beroep, een ineenstorting of een totale afmatting met steeds nieuwe murfine-irispuitingen trachten tegen te gaan. Er zijn echter ook po litici. die de werking van de ver moeiende redevoeringen en reizen door ruime dosis morfine bestrijden. In de meeste gevallen evenwel zijn de slachtoffers dezer zonde vrouwon, wien dc arts vaak met al te groote ge dienstigheid een kleine hoeveelheid morfine tegen vermoeidheid of slape loosheid voorschrijft. Beproeven zij ap den eenmaal ingeslagen weg terug te koeren, dan is het meestal te laat. (Tel). Stadsnieuws Toonkunst. Do Haarlemsen© Toonkunst-afdoe- liiig geeft in het komende concert- seizoen haar eerste uitvoering op Donderdag 26 November a.s. Daar voor koos liet bestuur het Oratorium „Das Paradies und die Peri", van R. Schumann, en engageerde als solisten de dames Tilia HiU, sopraan, Görlitz, Janna Bruntsma, sopraan, Amster dam, en A. C. van Tienhoven—Kaw- Jing, alt, Heemstede, en de heeren W. Becker, tenor, Steglitz, en Ernst Everte, bas, Keulen. De tweede uitvoering zal bestaan uit Cesar Franck'a Oratorium ,,Les Beatitudes", eri hoeft plaats óp Dins- dug 15 April 1913. Reeds verzekerde het bestuur zich van de medewerking der volgende solistende dames Thekla Bruckwil- der—Rockstroh, sopraan, Brussel, en J. Ropelaer van Uriel, alt. Den Haag, ear de hoeren M. TJauiondcon, tenor, en Jean Rodér, bas, belden uit Parijs, terwijl met verdere solisten nog onderhandeld wordt. Aan het Utrechtech Stedelijk Or- chosl werd als gewoonlijk de begelei ding opgedragen. Gekneusd. In den nacht van Zondag op Maan dag had de arbeider Burhuian, vverk- 'zaarn aan de nieuwe verlichting, wel ke thans wordt aangebracht in de ver schillende afdeelingen der Centrale Werkplaats, het ongeluk den wijsvin ger der rechterhand te kneuzen, met 't gevolg, dat deze geheel gespleten werd, waardoor hij verbonden moest worden in het Gasthuis, en gedurende eonigen tijd zijn arbeid niet zal kun nen verrichten. Rectificatie. In het bericht van de schietvereni ging „Generaal Van Merlen" is per ongeluk een regel weggevallen. De juiste'lezing voor de prijswinners in do 2de klasse is alzoo de 4de prijs viel ten deel aan den heer L. C J. Jonckbloedt en de 5de aau den heer C. J. J. Clifford NIET GERESERVEERD. De Tijd meldt: Nadat de Commissaris der Koning in van Noord-Holland, mr. dr. W. F. van Leeuwen Donderdag een bezoek ihad gebracht aan de Landbouwten- toonstelling te Mcdcrnblik deed zich 't geval voor, dat Z. Exc. in een coupé derde klasse de terugreis moest aan vaarden. Het uitvoerend comitó heeft den heer Van Leeuwen zijn leedwe zen betuigd. DéFILé OP SOESTDIJK. De troepen van het 10e regiment infanterie uit Haarlem zullen heden Dinsdag, na aankomst per trein te Baarn, defilecren voor de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk en van daar marcheeren naar de legerplaats te Zeist. De electrise he tram. Met zekerheid verneemt een onzer berichtgevers, dat het leggen der tramrails, voor een paar maaralen ge staakt, met October a. s. krachtig zal worden hervat. Rubriek voer Vragen Geabonneerd?!! hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, rails voor beantwoording vatbaar, in to xendon bij do P.odactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kontoloos gogo ven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die nitit volledig r.asra en woonplaats Tin dc» ini"-nd?r vermelden wordt gcan aandacht geschonken. VRAAG. Mijn zustor Is voor ruim 5 jaar geleden van haar man (woonachtig to Baarn) vveggeloo- pen. Nu wil ze scheiden. Moet ze nu bij den Kantonrechter te Utrecht daarvoor zijn? ANTWOORD. Noodig is de hulp van een advocaat, want de zaak moet voor de rechtbank behan deld worden. VRAAG. Waar wordt de eerst volgende wereldtentoonstelling ge houden? ANTWOORD. In San Francisco. VRAAG. Hoe luidt het bezwaar schrift aan den Gemeenteraad? ANTWOORD. Hiervoor bestaat geen vaste vorm. Het begin is b.v.: Ondergeteekende... geeft met ver- schuldigden eerbied te kennen, enz. VRAAG. Is mevrouw verplicht als een dienstbode tusschentijds in dienst komt, den gedspenning te ge ven. ANTWOORD. Verplicht is me vrouw het niet, maar 't Js toch wel do gewoonte. VRAAG. Is mevrouw verplicht een zwarte japon te geven of is de aanschaffing daarvan voor rekening van de dienstbode. ANTWOORD. .Voor rekening van de dienstbode. VRAAG. Zijn hier ook R. K. Zangvereouigingen en waar worden de repetities gehouden? ANTWOORD. Do R. K. Ge mengde zangvereeniging Artt et Religieni". Repetitièn zijn Dinsdags avonds in Café Brinkmann. VRAAG. Kunt u mij ook Inlich ten waar Ik mij kan aanmelden om als lid te worden aangenomen bij den Bond van Kantoor- en Handels bedienden? ANTWOORD. Secretaris der Haarlemsche afdeeling Is do heer G. SterkenbuTg, Teding van Berk houtstraat 9 rood. VRAAG. Waar moet een Jongen van 17 jaar, die alleen do lagere schóól doorloopen heeft zich vervoe gen om voor stuurman Opgeleid te worden op de groote vaart? ANTWOORD. Bij een der direc ties van een stoombootmaatschappij. VRAAG. Waar is het adres van den heer Boissevain, oud-resident op Java? ANTWOORD. De heer W. F. L. Boissevain woont Leidsche vaart 74, alhier., CORRESPONDENTIE. We ontvangen nog van verscliillen- de zijden meedeelingen over 't huis te Coulster nabij Heilo. Over een huis te Koulster is blijkbaar niemand iet© bekend. SCHOTEN. 1 ONZE STRAATVERLICHTING. M as eerst ons kwartier door om standigheden, aan do Gasfabriek, voorheen maar voor eon gedeelte half verlicht, thans zijn sedert een paar dagen allo straatlantaarns ive&r in dienst gesteld, hetgeen een groote verbetering ia Toch is de verdeeling dor verlich ting bij nacht opmerkelijk. Voorheen waren des nachts alleen do hoeken der straten, en de gehoele Paul Kru- gerkado verlicht, hetwelk nu ook weer het geval is, doch opmerkelijk is het, dat in de Gen. Cronjéstraat onze hoofdstraat, waarin niet min der dan 58 winkels en vier tapperijen alzoo to zanten 62 neringdoenden ge vestigd xijn, des nachts maar 2 lan taarns branden, terwijl de geheele Schoterweg door alle aldaar staan de lantaarns, verlicht wordt en de Dr. Leydssiraat over ongeveer 100 Meter door 4 lantaarns verlicht wordt. Benige lantaarns meer in de! Cronjéstraat zijn zeker gewenscht. Rechtszaken Varglftiglng en valschheid in gesclirlfte. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft gisteren terecht gestaan A. M. G., huisvrouw van Th. Iv. to Nieuw- Lekkerland, thans gedetineerd, be schuldigd van vergiftiging en van valschheid in geschrifte. Zij zou met 'het plan haar voder A. G., van het leven to berooven, tusschon 1 Juii 1911 en 11 Oct. 1911 hem opzettelijk een hoeveelheid phesphorbrij, althans een phosphorhoudende substantie, al thans eenig vergif hebben toegediend, althans hebben doon gebruiken, aan de gevolgen van welke vergiftiging haar vader den lldcn Oct. 1911 over leden is. De beschuldiging van valschheid in geschrifte betreft een valsclielijk met haar vaders naam or.derteekend voor stel van levensverzekering (f 15,000) c«p liet leven van haar vader, met het oogmerk dit stuk als echt en onver- valscht te gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, en het opzette lijk gebruik maken van bedoeld stuk door liet, als ware het echt en onver- valsclit, ter hand te stellen aan Dirk Jan Schuddebcom, inspecteur der Na tionale Levensverzekeringsbank, met het verzoek, welk verzoek zij zeide na mens haar vader to doen, oin op grond van den inhoud van dat stuk een over eenkomst van levensverzekering hij voormelde bank te bewerkstelligen, door v.elk gebruik nadeel kon ont staan. In deze zaak zullen ongeveer 50 ge tuigen k charge en ongeveer 30 A dé charge gehoord worden. De beklaagde, die sedert November van het vorige jaar in preventieve hechtenis zit, is in de gevangenis ge trouwd. en moeder geworden. Ais verdediger van beklaagde treedt op mr. S. Franzie Berenslein, uit Den Haag. De getuige L. F. J. van Vliet, bur gemeester van Nieuw-Lekkerland, ver klaarde, dat het zijn aandacht, had ge trokken. dat na het overlijden var. be- klaagde's vader, die een flink, oppas send man was, zooveel extracten van overlijden werden opgevraagd en dat bij an meening was, dat de overlede ne, van wien getuige gehoord hud, dat hij thuis niet goed behandeld werd cn die te N.-Ltkkerland een klein zaakje in steenkolen on een bierhuis had, geen f 100 per maand aan een le- vensverzekeiinginij. kon betalen. Ge tuige kreeg dooi die vele aanvragen argwaan, welke nog toenam, toen een inspecteur der leveusverz.m., die ge tuige bezocht, do mogelijkheid van valschheid der handteekening ona«r het verzekeringsvcorstel onderstelde. M. J Punt verklaarde, dat zijn broer aan bekl. in den zomer van 1911 vier fleschjes pbosphorbrij had ver kocht, welke hoeveelheid hem met groot voorkwam, daar in dien zomer veel last van ratten werd ondervon den, terwijl verschillende- persouen toen 2 A 3 fleschjes kochten. G. Punt, broeder van den vorigen getuige, verklaarde 4 A 5 fleschjes aan beklaagde te hebben verkocht, terwijl de overledene zelf ook een fleschje ge kocht heeft. Jan Smit van Nieuw-Lekkerlaad legde een verklaring af omtrent een aan beklaagde in den zomer van 1911 ten behoeve van haar vader geleend bedrag van 1101). dat sedert met ren te terugbetaald is A. Brussee. rijksveldwachter te N-- Lekkerland, legde verklaring af om trent de opgy^ving van het lijk van beklaagde's vader in tegenwoordig heid van dokter Boom, en omtrent den toestand van de zaken van G., die den laatsten tijd achteruitgingen. Get. ver klaarde, dat de overledene voor een oortje thuis lagdo overledene heeft tegeji getuige zelf geklaagd, dat hij het thuis niet goed had. Get. Brussee verklaarde voorts, dat bek!, overal geld trachtte te leeneai en dat „men" beklaagde's leven onzede lijk noemdeverder verhaalde gel, omtrent een vroegere brandschade door hot inslaan van den bliksem bij G., welke zaak niet zuiver geweest schijnt te zijn. Op een vraag vau don verdediger antwoordde getuige, dat de klacht van G. over den toestand thuis reed3 10 jaar geleden geuit werd. Daarna werd ds. H. J. Huisdier, predikant to Xieuw-Lekkerland, getui ge A décharge, gehoord. Beklaagde was voor een paar jaar catechesante van getuige hij is kort vóór het over lijden bij den overledene geweest en heeft de begrafenis geleid, maar heeft niets bijzonders opgemerkt. De getuige A. van Vliet, die in- de instructie liad verklaard, dat bckl. had gezegd, dat na het overlijden de geleende gelden zouden worden terug betaald, verklaarde uu, door den ver dediger deswege ondervraagd, die uitlatingen als „praatjes van den dijk". Getuige A. van dor Graaf, inspec teur tc Rotterdam der levensverzeke ringsmaatschappij Utrecht, legde ver klaringen at omtrent een verzeke ring svoorstel van 10.000, door den overledene ln tegenwoordigheid van getuige op 7 October 1910 geteekend ten behoeve van bekl. en haar moe der. Op verzoek van beklaagde is aan den vader het bedrag der verze kering niet genoemd. Hoewel het be drag der premie, ongeveer 65 gulden per maand, aan getuige hoog voor kwam voor de zaak van den overle dene, had hij toch geen bezwaar de verzekering aan te nemen op grond van de gunstige inlichtingen over hem bekomen. De premie, die later verhoogd is tot 75 per maand, is dan ook steeds getrouw betaald. De verzekering werd alleen ten behoeve van bekl. ert haar moeder gesloten, omdat volgens bekl. hare zuster en broers behoorlijk onder dak waren. Hoewel bekl. aan get. had gezegd, een loopende verzekering van f 4900 bij een andere niuatschappïj te zullen doen royeeron, is dit niet gebeurd, vol gens bekl. op advies van dr. Boom. Dc vader van bcRI. heeft op get. niet den indruk van een sukkel gemaakt, integendeel dien van iemand, die heel goed wist wat hij deed. Op een vraag van don verdediger antwoordt getui ge, dat bij zijn maatschappij voor zg. volksverzekeringen door den aanvra ger niet geteekend wordt Nog werden verschillende verzeke ringsmannen gehoord over gesloten en niet gesloten verzekeringen. Daarna werd gehoord Th. B. H. Brusik, koopman te Rotterdam, die verklaarde van juffr. Ort, bij wie hij inwoont, gehoord te hebben, dat ie mand van de familie G. haar ge vraagd had naar een middel om spoe dig een eind aan iemands leven te maken. Juffr. Ort daarna zelf ge hoord, verklaarde met koopwaren langs den dijk te venten cn van de wed. Van Os het verzoek te hebben ontvangen orn eens bij Juffr. G. te komen; dit was iri den zomer van 1911. Zij is daarheen gegaan en heeft aan beklaagde op haar verzoek cie kaart gelegd, bij welke gelegen heid beklaagde haar vroeg, of zij niet iets wist om iemand weg te maken; zij is later nog weer bij dc familie G. terug geweest, toen was ook de moeder van beklaagde erbij. Toen heeft men haar verteld, dat de oude G. zoo lastig was, waarbij de wcnsch werd uitgesproken, dat hij maar dood was, dan zouden zij allebei gered 2ijn Als je hem weg kunt krijgen, had men haar gezygd, dan zullen wij je betalen, als het afgeloopen is. Getuige heeft toen gezegd geen middel te kun nen geven, waarop bekl. haar zei: dan zien wij er maar van af. Getuige heeft aan de wed. de Heer te N.-Lek- kertand meegedeeld, dat men haar bij G. naar een middel had gevraagd om een man weg tc maken. Pas na de opgraving van 't lijk van G. had get. gehoord van de vele verzekeringen, die op zijn leven liepen. Getuige zeide ook nog een brief aan bekl. te hebben geschreven. Bekl. ontkende naar een middel om iemand weg te maken te hebben ge vraagd; wel is get. bij haar aan huis geweest om haaf de kaart te leggen, al vóór 5 A C jaar; ook in 1911 iieeft ze haar de kaart gelegd en ze heeft toen gezegd het thuis nog eens beter te zullen nakijken en toen heeft ze baar den brief geschreven. Getuige bleef bij hare verklaring en zeide, dat de brief liep over een liefdesgeschiedenis. Bekl. wilde trou wen met een bemiddeld man en daarvoor heeft getuige poeders. Op verzoek van den verdediger wordt nu de brief voorgelezen, waar in voorkomt: Ik kan het wel klaar spelen, ik weet wat uw verlangen is. Het is uw aller voordeel; ik raad u aan, doe het voor Vrijdag, daar ik bij een ander hetzelfde moet doen. De verdediger vroeg naar de verklaring van dezen brief. Bekl. zeide, dat ze na dien brief niets meer van getuige wilde weten. Aan den off. v. just, antwoordde zij, dat getuige eerst thans deze voorstel ling van de zaak gaf, omdat de rech- ter-commissaris haar toch niet zou ge loofd hebben. Get. wed. de Heer verklaarde hier na, dat de juffr. baar had gezegd, dat ze bij G. naar een middei hadden gevraagd om iemand weg te maken en dat ze er maar van hadden afge zien, toen de juffr. had gezegd, dat niet te kunnen doen. Getuige wed. v. Os-Wierkarnp, vent- ster met garen en band te Rotterdam, verklaarde op verzoek van de moeder van beklaagdo juffr. Ort als kaart legster te hebben gezonden in den zomer van 1911. P. Tromp, van Rotterdam, heeft aan bekl. ook de kaart gelegd; wat zij eebter wilde weten en welk ant woord hij haar gegeven heeft, wist get. niet meer. Aan get. heeft bek!, noch haar moeder ooit naar een middel gevruagd om iemand weg te maken. Toen hij van juffr. Ort hoor de. dat haar wel naar zulk een mid del gevraagd was, gaf get. er zijn verwondering over te kennen, dat het hem nooit gevraagd was. De gemeenteveldwachter L. de Boer legde verklaringen af omtrent de opgraving van het lijk van bckl.'s vader. Ongeveer half zes werd de zitting geschorst tot heden. Êporf en Wedstrijden BEROEPSVOETBAL. Een medewerker van een der groote Engeische sportbladen brengt in zijn blad weer eens de vraag ter sprake, of het Met weuschelijk is, dat beroeps- voetballers, buiten voetbal, een an dere bezigheid hebben. De bovenbedoelde medewerker schrijft o. a. „Waarom wordt door een of andere voetbal-autoriteit de kwestie, dat be- roepsvoetvollers ook behooren te wer ken, niet eens ter sprake gebracht. Tegenwoordig hebben zij een abso luut nutteloos leven en het is zeker tijd om een einde te maken aan het feit, dat duizenden jonge, krachtige menselien heel© dagen moeten ver luieren, echter een goed salaris ont vangen, om in ruil daarvoor eens of tweemaal per week een voetbalwed strijd te spelen. Het geheele systeem is verkeerd en het onbegrijpelijkst is, dut men het zoolang reeds geduld heeft. Laat or professionalisme in voetbal en andere takken van sport zijn, maar laat dit niet het land honderden krachtige jongo mannen ontnemen, die op het een of ander gebied nuttig werk had den kunnen verrichten. Dut er men schep zijn, die hun tijd uitsluitend wijden aan sport en daarvoor betaald worden, is tets geiieel rnet het begrip sport in strijd. Tor wille van do sport', ter wille van het beroepsvoetbal, ter wille van do boroepsvootballers zelf, maar bo venal ter wille van het land, is hot noodig, dat er stappen worden geno men om dezen ongezonden uitwas van het beroepsspel weg to nemen. Ik weet, dat er op het oogonblik en kele clubs zijn, die hun spelers aan moedigen, om in hun vrijen tijd ©en of ander werk te verrichten, maar er zijn ook andere clubs, die zoo kort zichtig zijn, dat zij als eisch voor haar spelers stelten, dat ze geheel ter be schikking der club zijn." De redactie van het bedoelde blad is het voor een groot deel met den in zender eens en zegt o. a., dat het dui zendmaal beter zou zijn, indien die honderden bercepsvoetballers een aandeel hadden in de ontwikkeling van handel of nijverheid. Zij zouden dan friseh op het veld komen en hun voetbal bleef voor hun een ontspan ning. Ze zouden minder trainins noo dig hebben en tets anders hebben om over te denken dan voetbal. Dat zou inderdaad voor ©en groot aantal be roepsspelers een zegen zijn, want sommigen hunner zijn gedurende liet voetbalseizoen zoo vol van voetbal, dat ze er soms genoeg van hebben on met ©cn soort afkoer een wedstrijd gaan spelen. Er is hioraan bijna niet te ontkomen, want eiken dag voetbal zul zelfs voor den grootsten enthou siast to voel zijn en het gevolg is, dat niet alle spelers met geestdrift spelen. Eer bewijs vindt men in bet groot aantal slappe wedstrijden van be roepsspelers aan het einde van het seizoen. Intusschen heeft Aston Villa aan vei sclullende za konmenschen in Man chester oen circulaire gezonden waar in voor de Villa-spelers de een of an dere betrekking gevraagd wordt. On der de spelers zijn er bekend met ste nografie en machlneschrijven, verder menschen die in de rechten hebben gestudeerd, in den handel geweest zijn of als reiziger werkzaam waren. De spelers, die in een betrekking ge plaatst worden, kunnen des avonds oefenen en alleen op Zaterdagen, dat buiten de stad gespeeld wordt, moe ten ze ook den geheel en Zaterdag vrij kunnen zijn. Inderdaad ©en stap op den geeden wegtrouwens Aston Villa was steeds in die richting werkzaam. Zoo heeft Buckley, de Villa-achterspeler, eenc bloeiende boerderii, terwijl van de vroegere Villa-spelers Wilkes foto graaf, Pearson onderwijzer, Logaw bankbediende, Spencer handelsreizi ger en Devey handelaar in sport-arti- keten is, welk vak door hen reeds werd uitgeoefend, toen ze nog als ac tief speler voor de Villa uitkwamen. VOETBAL IN ENGELAND. BENEFIET-MATCH MEREDITH. De recette van den benefietwed strijd van William Meredith leverde aan eotréegelden 16.800 op. Bij dit bedrag komt nog de som, die door in- sclirijviug bijeen is gebracht en welke thans nog niet bekend is. C.Tel."). WIELRENNEN. TOER DOOR NOORD-BRABANT. Deze groote wegwedstrijd door Noord-Brabant over een afstand van 203 K.M. werd Zondag verreden, on danks hel meer dan slechte weer. Den geheelen dag viel de regen bij stroomen, zoodat de strijd op de doorweekte en modderige wegen voor de renners al bijzonder zwaar was. Het vertrek, dat op 8 1/2 uut was vastgesteld, had eerst te 9 1/2 uur plaats cn het waren 16 amateurs 29 profs, en onafhankelijken en 75 nieuwelingen, dus te zaïnen 120 ren ners van de 182 inschrijvers, die op dat uur in kleine groepjes met suc cessievelijk 1 minuut tussehenruimte den zworen tocht aanvaardden. Zoo als te \erwachten was, kwamen al spoedig eenige valpartijtjes voor, hoofdzakelijk door slippen op de glib berige wegen, en do laatst vertrek- kenden waren nog niet goed en wel gestart, of er kwamen er al eenigen terug, na reeds dik onder de modder. En zoo kwamen er natuurlijk meer; 's middags arriveerden ze uit alle richtingen en de andere jongens wa ren nu gewoonweg onherkenbaar door het slijk. Het was meelijwek kend. Door het late vertrekuur en de on gunstige omstandigheden, waaronder werd gereden, werd bet vermoedelijk uur vau aankomst natuurlijk verre overschreden en het was dan ook reeds schermerdonker, toen de eer ste renner geheel alleen aau kwam zetten, 't Was de bekende Jos. Jan sen, uit Blerik, die te 6 uur 7 min. 25 sec. de eindstreep passeerde. Eerst een half uur later arriveer den de gebr. P. cn J. v. d. Wiel, dicht op de hielen gezeten door v. d. Schee, terwijl C. v. d. Wiel weer 10 min. na dezen volgde. Toen kwamen er met mindere of meerdere tus sehenruimte telkens opnieuw ren ners ojxlagen, zonder lantaarn na tuurlijk uiterst voorzichtig rijdend op den glibberigen, niet verlichten weg. Te 8 uur 22 min. werd de controle gesloten en hadden op dat moment 32 renners de eindstreep gepasseerd. Doordat evenwel bijna alle aangeko men en op een "verschillend tijdstip waren vertrokken en ook de berich ten van de controle-stations nog niet waren binnengekomen, kon de defi nitieve uitslag nog niet worden op gemaakt, doch wel als vaststaand mag worden aangenomen, dat Jos. Jansen winnaar is geworden van de afdeeling profs en onafhankelijken, terwijl van de amateurs de kleine Amsterdammer, Blekemolen, die on danks alle misère, bij aankomst merkwaardig friseh en vroolijk was, winnaar zal zijn voor den Hogcnaar Hazejagar. Van do prijsuitdeeHng kwam na tuurlijk om dezo reden ook niets. <M. Ct.) SCHERMEN. Mejuffrouw Art Meyerlnk, die als schei-mater op de Lighaiuitvoering van den heer A. J. Aleyermk op 3 Februari LI. debuteerde en sedert den titel van meesteres op sa bol en langen stok verwierf, heeft op uit- noodiging der feestcommissie deel genomen aan hei assaut en non schermwedstrljd op de, dezer dagen te Naaiden gehouden homnginn©- dagfeesten. Bij de eero-partij sabel mei majoor Streefkerk had de Haarlemsche schermster veel succes. In den wed strijd op den korten stok won zij den derden prijs. MOTORSPORT. ERNSTIG ONGELUK WAARBU 5 DOODEN. In het velodróme, te Newark, ia den staat New-Jersey, verloor bij een motorwedstrijd Hasja, kampioen vaa Amerika, het stuur over zijn machine, die met een snelheid van 180 K.M. op de toeschouwers aanvloog. Vijf perso nen werden onmiddellijk gedood, ter wijl 40 min of meer zwaar gewond werden. Van de gekwetsten zouden velen zoo zwaar gewond zijn, dat ge vaar voor hun leven bestaat. Het on geluk bracht onder de menigte een geweldige paniek teweeg, waarbij nog verschillende personen gewond wer den. C.Tel."). WATERPOLO. HET KAMPIOENSCHAP. In de Maandagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de Neder- landsche Waterpolo-commlssie is o.a. behandeld bet ingekomen protest te gen de zwemveriooning MaasD. J. K-, ingediend door den scheidsrechter die belast was met de leiding. Beslo ten werd do zaak met een gemoti veerd advies in handen te geven van den Nederlandsicaen Zweuibond, de- zon voor te stellen krachtig in te grij pen tegen het optreden van D. J. K. en een definitieve beslissing te nemen in een bijeen te roepen algemeene vergadering. ROEIEN. OM 'T WERELDKAMPIOENSCHAP. Arnst, de vorige wereldkampioen van de beroepsroeiers, Is uit Enge land naar Australië teruggekeerd Hij heeft er van afgezien, Barry, den kampioen, voor een nieuwen wed strijd op do Theems uit te dagen, maar heeft het wel gedaan voor een wedstrijd in Australië. Barry zou 500 pond sterling voor-zijn onkosten krij gen, en vorder zouden beiden 500 pond sterling inzetten. LUCHTVAART. EEN HOOGTE VLUCHT VAN 4950 METER. De bekende vlieger Garros, dood Zaterdag te Iloulgate een poging om zijn eigen hoogterecord te verbete ren. Op het oogenblik dat hij 4950 meter bereikt had, stond zijn motor plotseling stil, zoodat hij verplicht was van dien afstand per zweef val te dalen. Hierdoor heeft Garros zijn eigen hoogte-wereldrecord verbeterd. Dit stond op zijn naam met 4500 meter. (TeL). VéDRINES NAAR .AMERIKA. Volgens een telegram uit New- York aan de „Excelsior", heeft het ministerie van Oorlog der Vereervig- de Staten besloten, Védrines te en- gageeren als instructeur aan de mi litaire vliegschool. Terstond na af loop van den wedstrijd om de „Cou pe Internationale d'Aviation", welke op 9 Sept- plaats zou vinden, zal Vé drines zijn nieuwe functie aanvaar den. VLIEGONGELUK TE GRAY. Bij de vliegdemonstratle te Graj (Frankrijk) viel de monoplan van Bead tiisschen de menigte. Volgens de bladen zijn er bij het ongeluk te Gray vier dooden te betreu ren. Een groot aantal toeschouwera werd min of meer ernstig gewond. Het vliegtoestel rende tusschen hot publiek, alles wegmaaiend. ATIILETIEK-NIEUWS. Jacques Keyser heeft de 2000 meter ftfgelegd in 5 min. 393/5 sec., aldus het Fransche record op naam van Bouin mei 1/5 sec. verbeterend. Hans Holmer, uit Londen, heeft Zondag den hardloopwedstrijd rond Parijs gewonnen in 2 uur 43 min. 52 2/5 sec. De afstand bedroeg 42 K.M. 194 M. PADVINDERIJ. DE PADVINDERS KRIJGEN EEN ROEISLOEP. In tegenwoordigheid van een gi*>ot aantal "personen, bekend in de Pad vinderswereld, alsmede liet bijna vol tallige comité voor wherry-wedstrij den, liad Zondag op Klein Meerhui zen aan den Ainstel de feestelijke overdracht plaats van ee:i groote roeisloep aan de Padvinders van Troep III der N. P. O. In het ruime en gezellige troephuis, dat voor dezo gelegenheid iu feestclij- ken vlaggeotooi gestoken was, wer den de aanwezigen toegesproken door den voorzitter van het comité voor wherry-wedstrijden, den heer G. C. E. Crone. Spreker betoogd© o. ril., dat in een land piet bijna evenveel waier als landwegen, hei zeker een gelukki- Je gedachte was, bij de Padvinderij e roei- cn zeilsport te introduceeren. In Engeland, bakermat der Paxlvin- dersbewoging, was men hierin reeds voorgegaan en werden daar in den laatsten tijd afdeelingen van Soa Scouts opgericht, welke zich reeds in do schenking van verschillende groo te en kleine roei- of zeilscheepjes mochten verheugen. Spreker hoopte daarom, dat ook bij ons het niet bij dit eerste scheepje zcu blijven, doch

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7