NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang. No. 8965 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 11 september teia a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: %ÊÊhÈ& ^kM Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem L4U Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per receL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der a fc3&K«^r® Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland 1.65 fö/jC I Jj) <0 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem* I 037ii Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMEIl BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EF.RSTE BI.AD. AGENDA DONDERDAG 12 SEPTEMBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 23 uur. Brongebouw: Concert Haaal. Mu ziekkorps, 8 uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theate/, Gr. Markt: Voor etellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Hotel Duin en Daal, Bloemen daal: Concerten. OM ONS HEEN No. 1583 De Ontwerp'begrooting. De ontwerp-begrootiug heeft ons weinig nieuws gebracht. Is dat aan den eenen kant toe te schrijven aan de prijzenswaardige neiging tot zui nigheid van den wethouder van finan ciën, aan de andere zijde vloeit het voort uit een wijziging in de admi nistratieve gewoonten. In vroeger ja ren, toen het leven nog zoo'n haast niet had, werden allerlei belangrijke en dure plannen tot de behandeling van de begrooting uitgesteld, maar dat is veranderd We krijgen het heele jaar door allerlei nieuwe plannen, zoodat voor de begrooting weinig of niets, overblijft. Misschien was het oude systeem wat traag, maar het nieuwe, om alles tegelijk overhoop te halen en dan als natuurlijk gevolg, daarvan liet meeste maanden en ja renlang onafgedaan te laten liggen, is evenmin aanbevelenswaardig. Een stelsel, nee i komende op het eenmaal per jaar bepalen van wat in de eerst volgende twaalf maanden behandeld, maar dan ook uitgevoerd worden zal, Is op deu duur noodzakelijk. De studie van de ontwerp begroo ting voor 1913 bepaalt zich dan nu ook in hoofdzaak biertoo, of de Vaste posten belangrijk zijn gestegen j en aan wie B. en \V. verhooging van I salaris wensche toe te staan. Opper vlakkig beschouwd zouden we ver-j wachten, dat na Haarlem vrijwel bin nen haar grenzen opgesloten zit en er maar weinig meer gebouwd worden kan, de vaste begrootmgsposten ook op het zelfde cijfer moeten blijven, maar daarbij zou vergeten worden, dat de bemoeiingen der gemeente in tenser worden, met andere woorden, dat er meer van haar gevraagd wordt We vinden dat als van zelf uitgedrukt in het hoofdstuk „kosten van alge meen bestuur", waarvoor omstreeks 8000 meer geraamd is, dan ten vori- gen jare. Als we lezen, dat voor de verkiezin gen 2200 meer gevraagd wordt, blijkt wel dat komends gebeurtenissen haar schaduw voor zich uitwerpen, want die som is noodig voor de Kamerver kiezingen in 1913. Een van do andere onderdeden, dat neiging lot stijgen heeft, is dc plaatse lijke gezondheidspditie. maar merk waardig genoeg is dc daarvoor ge vraagde soiu dit jaar 4000 lager, voornamdijk omdat voor het ophalen van haardasch en vuilnis f5000 min der geraamd wordt. Daarvan komen ƒ3100 op rekening van den post bui tengewone uitgaven. Het onderwijs vordert natuurlijk klimmende uitgaven een onderwijs dat stilstaat, kan nooit goed ouder wijs zijn. De jaarwedden der ouder wijzers vorderen van de ruim 9700, 9000 meer. Hooger en middelbaar on derwijs eischer. ruim 34000 meer en de vraag rijstwat staat daar tegen over GOOÜ voor vermeerdering van schoolgelden bij het lager onderwijs, ƒ5000 bij het middelbaar. Het spreekt van zelf, dat de groote stijging bij het M. O. voornamelijk, voor ruim ƒ20,000 komt ten laste van de 11. B. S. met 3 j. c. en Handelsschool, die een zich ontwikkelende school is, ruim ƒ7000 is voor de 11. B. S. met 5 j. c. en bijna het geheele bedrag strekt wegens sa larisverbetering of dc aanstelling van nieuwe leeraren. Andere scholen en kunsten en we tenschappen vorderen 2000 meer. Daar is o. a. 1000 meer voor de School van Kunstnijverheid bij, waar van de helft zal worden gebruikt voor het pensioenfonds van het personeel en de andere helft ter verbetering van het onderwijs. De verpleging van arme krankzin nigen en die van andere patiënten in onze gasthuizen vorderen samen ƒ14000 meer. Ziedaar een afdeeling, waarop waarlijk niemand zou willen beknibbelen. En op die voor pensioe nen en wachtgelden valt niet te knib belen, omdat zij het resultaat zijn van aangegane overeenkomsten. Ik klaag dus niet, maar constateer alleen, dat deze afdeeling.allengs een belangrijke som vergtop zeven gulden na ƒ59000 voor 1913. Soms kan een uitgave in een p06t een groote verandering te weeg bren gen. Als we zien, dat voor ondertioud van drinkfonteinen, riolen en urinoirs ƒ5000 minder wordt gevraagd, dan lijkt dat vreemd, maar het wordt on middellijk verklaard door de omstan digheid, dat op de rekening voor 1912 een nieuw riool in de Wilhelminn- straat voorkomt voor ƒ5000, dat in 1913 natuurlijk niet noodig wezen zal. Ziehier enkele greepjes in de uitga ven godaan. Wat de inkomsten aan gaat, daarvan is nog minder te zeg gen, omdat die, helaas, veel minder elastisch of uit rekbaar zijn. Onze ge meentebedrijven maken het gelukkig goed, maar zij kunnen niet op tegen de klimmende eischeu van een moder ne stad en zoo valt. ongelukkig ge noeg, een belangrijk deel von den last altijd weer op de belastingen terug. De opcenten op 's Rijks directe be lastingen gaan maar langzaam meer opleveren tegen ƒ277.582 voor 1912 wordt nu geraamd 28-1.570, d. 1. ƒ7000 meer. Een frissche teug, maar die geen gelddorst verslaat. En zoo zion wij dan den grooten last gelegd op onze eigen plaatselijke belastingen, waarvan alleen die naar het inkomen van beteekenis is. Zij is de sluitpost van de begreoting, de lastdragende ezel, op wicn opgetast moet worden. En dc nieuwe vracht voor dit jaar is niet gering. Terwijl deze post voor 1912 geraamd was cp 673.000 is de post voor 1913 gebracht op 752.000, een verschil dus van 79000. En het bedcnkelijkste van al is, dat in weer wil van de groote stijging van het be lastbaar inkomen, het percentage nog niet eens onverorderd is kunnen Wij ven, maar verhoogd moest worden. Ziedaar de hiel van Achilles. Niet in de langzaam klimmende uitgaven schuilt de grootste aanleiding tot zorg, maai- in het blijven staan dei inkomsten, waardoor te veel van de inkomstenbelasting gevergd wordt. Het is een eigenaardigheid van de ze ontwerp-begrooting, dat daarin een reeks van salaris-verhoogingen wor den voorgesteld, die niet door een vroeger Raadsbesluit noodzakelijk ge maakt worden. Ik laat hier het lijstje volgen Controleur der belastingen 500 Havenmeester 200 Commissaris van politie 500 Architect voor den Hout „500 Directeur bouwtcezicht 500 Te zaraen 2200 henevens oen venhooging van de ann- vangsjaanvedde van den commios- rcdactour (vacature). Ik betwijfel zeer. of het bijeenbren gen van al deze verhoogingen in één Jaar zal zijn in het voordeel van de genoemde ambtenaren en eigenaardig Is de magere toelichting, die B. cn W. daarbij geven. Bij drie staat alleen vermeld, dat het College het voorstelt, bij den havenmeester nog wel met de eigenaardigo mcdedeeling er hij, dut deze juist in 1911 op zijn maximum is gekomen. Moet er dan in 1913 dadelijk weer een verhooging bij Alleen omtrent den controleur en den commissaris geven B. en W. wat rechtstreeks een aanbeveling heeten mag. Eigenlijk alleen voor den eerste ,,de wijze waarop hij zijne werkzaam heden heeft vervuld", schrijven B. en W. Omtrent den chef van politie heet het„Met het oog op de uitbreiding van de werkzaamheden, ook door ver meerdering var personeel." Maar ver meerdering van personeel geeft dik wijls voor het hoofd vermindering van werkzaamheden. Deze laatste verhooging kan de Raad niet goedkeuren, zonder een krasse inconsequentie te begaan. Do gemeente ambtenaren moeten in den regel op hun 65ste jaar, in elk geval spoedig daarna, vertrekken. Aan den commissaris, die ie Dec. 69 jaar wordt, nu een salarisverhooging te geven zou met 'e Raads eigen systeem volkomen in strijd zijn. Het komt mij voor, dat de controleur der belastingen en de architect voor den Hout de beste kansen hebben. J. C. P. Stadsnieuws Kiekjes raa 't Kantongerecht „Geduld is zulk een schoone zaak zoo heeft onze onvergetelijke Van Al phen gezongen. Maar theorie en practijk, mijne lieeren 1 Bij do eerste zitting van den Kan tonrechter na de zomervueautie was 't zeer drukke nee ring. Op de rol ston den niet minder dan. 125 zaken. Do getuigen cn beklaagden waren klok jes 10 uur gedagvaard, 't Stroomde 't Paleis van Justitie binnen..,. De wachtkamer was natuurlijk veel te klein. Do mensehen stonden in de gang, tegen ramen en deurposten overal waar ze een steuntje konden vinden te leunen. Bij den bouw 'vian 't Paleis is zéker niet gerekend op zóóveel ondeugendheid van Haar lemmers en om strokers En dat wachten duurde zoo lang 1 Eerst worden de kinderzaakjes be handeld. Jongens meisjes zagen we niet, die zijn blijkbaar niet zoo stout, dat de openbare macht er aan te pas moet komen die kwade dingen go- daan haddon lantaarnruitjes inge worpen, appels en peren gestolen, Deze kl eine deugnieten kerels als boomen van 17 jaar worden daar ook onder gerekendwei-den in oen besloten zitting terechtgesteld. De ouders moesten daarbij ook van de partij zijn. Enkel-o jeugdige beklaagden zagen we uit de rechtszaal komen. Ze lachten! De terechtzitting had op deze rakkers dus niet veel indruk ge maakt. Zal de tuchtschool 't wel doen Om 11 uur werden de zaken van de groote monschen behandeld. Allen hadden dus een uur gewacht De publieke tribune stroomde vol. Maar zo was natuurlijk ook to klein, alle beklaagden en getuigen konden lang geen plaatsje vindon, ook al stonden de menschen gepakt uls ha ring in een ton. Enkele der behandelde zaakjes zul len we de revue laten passeeren. Zwem lustige Jongena Twee fabrieksjongens wilden gauw naar de zwemschool aan de Hout- vaart. "t Was zeker nog in een dier warme Julidagen. Nu bibbert mem al bij do gedachte aan zwemmen, gere geld zwemt men inz'n kleeren. dank zij de vele al te verkwikkende regenbuien. De jongens hadden zoo'n zvvemlust, dat ze geen eiudje wilden oiuloopcn, om den spoor-overweg over te steken. Daarom klommen zo elders over het hek iangs de spoorbaan. Dut is ge vaarlijk, muur t is ook strafbaar. Juist kwam er een politieagent aan. 't Gewichtige boekje kwam op de proppen.... Nu stonden de jongens voor den magistraat. De ambtenaar van liet Openbaar Ministerie eisehte tegen hen twee gulden boete. Eender jongens: Dat Is veel, we zijn gesjoelde jongens. Ik verdien wel goed geld. maar thuis heb ik vele kleine kinderen.... De Kantonrechter: Toch niet van je zelf De jongen; Neen. gelukkig niet, allemaal broertjes en zusjes, maar dio moeten ook eten, en vader verdient niet genoeg. De Kantonrechter: Zoo, dat mooi, dut je voor jo broertjes en zusjes werkt- lk zal liet in aanmer king nemen bij het geven van mijn vonnis De jongens. Als 't u belieft De Kantonrechter. Dag, jan- gans Een ondeugende Jongen en een gefopte baas. In de courant stond een adverlen- tio „Gevraagd: een bakkersknechtje, niet onder de 17 jaar." Jan was 15 juar, maar wel groot voor z'n jaren. Hij ging naar den baas en zei 17 jaar te zijn. Jan kwam bij den baas. Hij werkte "s nachts en bakte broodjes. Maar nu is er in Nederland zooiets als een Arbeidswet, die wil, d:it perso nen onder de 16 jaar niet 's nachts werken. De politie kwam er achter, dat Jon geen 16 jaar was en ook des nachts werkte. Het gevolg was, dat de baas bekeurd werd voor 15 nach ten. Jan kwam als getuige en kreeg van den kantonrechter een standje over dat jokken tegen den baas. Het Openbaar Ministerie eisehte tc- gon den bakker de laagste struf 15 keer 0.50 boete. Toch nog drie rijks daalders aan de schatkisi betalen! En dat voor I n jongen die jokt 1 Fietsrijden zonder licht Je mag wel rijden met een fiets zon der licht, als... 't maai- niet donker is. Doe je t dan toch nog, dan is 't raud- zaam, uit d.e handen van een politie agent te blijven. Ecu Haarlemmer een ojioUie- kersknec.ht had 's avonds een drankje bezorgd, maar op den terug weg was zijn Juntaarn uitgegaan. llij reed toch door. Een politie agent kwam voorbij, inaar liet den fietsrijder ongemoeid gaan. Dut valt moe dacht de apotlie- kersma r>. Maar den volgenden dag kreeg hij bezoek van den politieagent, die hem kwam vertellen, dat hij hom den avond te voreu bekeurd had. Ja, t is gevaarlijk als politie-agen- ten jo persoonlijk kennen. Het O. M. vorderde 2 gulden boete. Mopperend ging beklaagde weg, hij vend dat veel te voel. Een relletje. In de Tulponstruat alhier was een relletje. Er werd een ruit ingegooid, gevochten, gevloekt, enz. Een der belhamels stond nu terecht wegens het in dronkenschap de orde verstoren. Beklaagde: Ik was niet dron ken. ik gebruik nooit jenever, alleen bier. Later moest beklaagde evenwel toe geven, dat hij eiken avond in eon her berg zit. Ook al drink je dan alleen bier, dan is 't toch nog niet mooi. Beklaagde wilde de schuld van het gebeurde op z"n broer gooien en prut telde iets over een anderen jongeling, die met z'n zustor wou vechten. De politieagent: Nee, Jij was de belhamel. Het O. M. vorderde 5 dagen hechte nis togen dezen beschuldigde. Beklaagde: Hechtenis.... hech tenis Do KantonrechterJa, ik wil je er misschien nog wel met een boete laten afkomen, maar dan niet meer zoo doen, ook niet meer zooveel hier drinken. En met deze wijze vermaning ging de jonge mam weg. 't Is voor hem te hopen, dat hij de raadgeving niet in den wind slaat. Ondeugende schaapjes. Kinderen zingen bij een spelletje: „Herder, laat je schaapjes gaan Maar de man die nu voor den rechter stond, had z'n schaapjes niet mogen laten gaan. Hij heeft bij de Schouw- tjes'aan een stuk weiland ln huur, waaraan de boomkweekerij van de weduwe Duys grenst. Op een nacht zijn de schapen overgeloopen in de boomkweekerij; waar ze natuurlijk ntex veel goeds gedaan hebben. Dc eigenaar der schapen had moe ten zorgen, dat de schapen niet kon den overloopcn. Beklaagde zei nu, dat hij voor een afdoende afzetting heeft gezorgd. Had hij 't maar eerder gedaan, dan zou 't Openbaar Ministerie nu geen ƒ3 boete tegen hem geëischt hebben. De schatkist zal nu als de kan tonrechter er nog niets af doet 3 krijgen. Er waren 3 getuigen gedagvaard, die 3 maal 0.50 getuigengeld ont- vungen. 't Batig saldo is dus ƒ1.50, maarnu nog al die kosten van 't schrijven der processen-verbaal, dag vaardingen, enz. De ondeugende schaapjes kosten aan 't rijk ook nog geldl Een steenwerper. 't Gebeurde in Zondvoort. Daar is een winkel met een groote spiegelruit. Een flinke Zandvoorter had lust tot slcenengooien. Hij wierp er een naar 't bedoelde ruit. Wij allen duchten te hooren, dat het ruit in gruizelementen was goval- len. Maar de eigenaar kwam vertel len: er was een barstje in,.zoo'n sterk ruit was 't. Dc leverancier kan reclame maken met zoo'n geval I De Zandvoorter had evenwel de be doeling gehad hel ruit te vernielen en reeds het pogen is strafbaar. Tegen de steengooicr luidde do eisch 4 boete. Een deugniet. Een pianostemmer is zoo denkt men een teergevoelig man, hij is Immers thuis in 't ruime rijk der klanken, dat zijn onderdanen tot steeds hoogere beschaving brengt Maar hier was nu eens een uitzonde ring. Een jeugdige pianostemmer had een rare bui, zorder eenige reden be schadigde hij een raambeschermer van de R. K. school aan de Klaren- beekstraat. 't O. M. vorderde 15 gulden boete. De jongeman klaagde er over, dat de politie hem voor hel onderzoek had opgezocht bij zijn patroon, hoewel hij toch aan den bekeurenden agent goed naam en woonplaats had opgegeven. aarom inoest de patroon daarmee m kennis gesteld worden De kantonrechter vond ook, dat de politie wel anders had kunnen han delen. Om een hond te kunnen slaan. Iemand reed met een inelkwagentje aan den lleerensingel. Z'n bond was ondeugend (wat hij deed weet ik niet!) en de melkboer wou een stok hebben om den viervoeter te kastijden. Daar toe trok de melkventer een tak van een aan de gemeente toebehooi end boomp je af. De hond kreeg z'n strof. Maar dc baas ook, want een politie agent maakte proces-verbaal op. En nu eisehte het O. M. 3 gulden boete. ik vrees voor een nieuwe kastijding van Hector ol Castor Door 't voetbalspel. Voetbalspel is een edel spel, maar niet in een straat Drie jongelui, van 17, 18 en 19 jaar waren in de Guelstraat aan 't „keien". Dat mag niet. 't Gevolp; was, dat 1 0. M. nu tegen die jongelui 1 gulden boeten eisehte. Als de ouders var> den 17-jange niet beunen, Uun mutl uij nog een week naar de Tuchtschool. do getuige, een Bewoner dier sir. klaugue er over dat de voetballende jongelui hein veel last bezorgeu. KEES. ORGELSONATE-W. HE1DT. De gewone orgelbespeling van Dins dagmiddag in de Groote Kerk ouder- scliftkulo zich door dc omstandigheid, dat de lioer Louis Robert er oen om vangrijk werk van oen Nederlandsen componist ten gehoore bracht name lijk de Sonate „Mare Magnum", van \V. Hewlt luer met onbekend door zijn mannenkoor-bewerking van eeni ge Yalerius-heoeren, waai van men zich do uitvoering door ouzo Konink lijke Liedcrtufel „Zang en Vriend schap" zal herinneren. In die liederen viel vooral te waardeerou de grondi ge. harmonische en conirapunctische konnis, die do hoer Ilcidt -- als tfilet- tant-niuz-iekbeoefenaar zich hoeft weten eigen te maken. En 't zijn juist deze eigenschappen, die ook in zijn Sonate het meest aan 't licht treden. Van bijzondere vindingsgave wat de motieven of weelderige fantasie wat luui verworking betreft, wordt men daarin niet veel gewaar al thans niet zooveel als de wat pom- peusc titel van het werk allicht zou doen verwachten. De eerste sals Voorspel lijdt wel liet allermeest aau de kwaal van ouzo Nederlandse he muziek slappe rtiythmiek. lu een kalme 3-deelige maatbcweging, zonder eeruge moditi- catie, verloopt dit deel cn alleen de zeker wel voorgeeenrevon, in ieder igevul door den hoer Robert prachtig verzorgde dynamiek elfcctvolle cresceudt en diminuendi hielden de aandacht geboeid. Het tweede deel Tusschcnspel in. een weinig le vendiger en eveneons dricdeeiige maat, geeft in zijn hoofdlliema wat meer plastiek en expressiemaar toch is ook liier ondanks de aar dige variaties te weinig contrast om lang te boeien. In dit laatste op zicht staat de derde sats Besluit nog het hoogst. Het levendig gefigu reerde hoofdthema wordt afgewisseld door liet motief van het Voorspel, wat uit zuiver muzikaal oogpunt want ik zal mij maar niet verdiepen in de dichterlijke idee van den componist zeker gc-lukkig gedacht is. Maar na dit weikoene intermezzo hadden wij toch een grootscher ontwikkeling van de levendige hoofdgedachte ver wachtcn die bleef uil. Zoodat w ij, onze indrukken samenvattend, hier alleen mogen spreken van een knap, respectabel stuk werk niet van een glocdrijkc, interessante of boeiende toonsohepping. Over de technisch meesterlijk© en kleurrijke uitvoering moet do componist, wanneer hij aan wezig was, wel voldaan geweest zijn. PHILIP LOOTS. Een r ij w i e 1 ie ontvreemd dat voor het perceel Scheepmakersdljk 38 rood stond. Theaterdirecteuren. Een theaterdirecteur, dien wjj he denmorgen spraken, vroeg ons waar om Corty Allhoff in zijn circus wel staanplaatsen mag hebben, en dc be staande theaters niet. Waarom Corty Althoff wel toe stemming tot langer spelen kreeg, en zij na een kermis dit nooit kunnen krijgen. Ook wij weten niet, waaruit die in consequenties voortvloeien. Het eerste wat wij theaterdirec teuren zullen doen, als de nieuwe Burgemeester er is, zeide onze zegs man, is dit. Eene commissie uit on3 midden zal hem gaan bezoeken en verzoeken voortaan ook toestemming te goven tot spelen op: lsten Prinsen-, Pinkster- en Kerstdag en voorts op den Zondag vóór en den Dinsdag na kennis. Nu gaan de uitgaande Haarlem mers die dagen naar Amsterdam. Thuis blijven doen ze toch niet. F.n dan kunnen wij ze beter in onze the aters hebben. De tijden zijn long niet rooskleurig." DE AANRIJDING OP IIET STA TIONSPLEIN. Bij nader onderzoek is ons geble ken, dat do aanrijding voor enkele dagen tusschen de paardentram en een postkar. waarbij hei wiel van de kar bffak, plaats had doordat de postkar nog juist tusschen de paar den trom en de e'ectrische tram door liet Stationsplein wilde oversteken. Was de wagen achter de paarden tram gebleven, dan was er niets ge beurd. ij vermelden dit omdat in het vorige bericht aan de paardentram do oorzaak der unnrijding werd toe geschreven, liet geen niet bet geval DIER ENM IS ILANDEL1N G. Op een land aan den Schalkw ikef- weg tegenover de Bakkerstraat loo- pen een vijftal geiten. Bijna iedere.il dag omstreeks 1 uur kan men daar een bende jongens vinden, die er genoegen in scheppen de dieren op te Jagen, vast te grijpen, daarop te gaan zitten en met stok ken to slaan. Ter afwisseling gaan de jongens een zieh daar bevindend varkenshok hinnen, welks bewoners het dan moe ten ontgelden. Zooals we voor enkele dagen reeds schreven, liet wordt hoog tijd dat de politie op den Schalkvvïjkerweg eens oen oogje in het zeil houdt. HET 10e REGIMENT INFANTERIE TE ZEIST. Onze berichtgever schrijft: Nadat het Maandag in de Infante- riekazemc een dag van voorbereidin gen was geweest voor het verblijf dn troepen in dc legerplaats bij Zeist te 4 uur n.m. de bepakte voertuigen naar het goedcrcnstalion waren co- trokken, had Dinsdagmorgen te 3 1 2 uur v.m. het signaal reveille een eind aan den nacht gemaakt, althans voor de Infanterie alhier. Te 6 uur marcheerden het IVe Ba taljon en de staf met muziek af om te 7 uur te worden gevolgd door het 3e Bataljon. Een flinke regenbui maakte, zoouls wij reeds meldden, den afmarsch vrij triestig. Nadat te ruim 10 uur v.m. alle ba taljons, ook die uit Den Helder en Hoorn, te Baarn waren aangeko^ men, had onder bevel van den kolonel Jhr. v. Spengkr dc- marech naar dc legerplaats via Soestdijk plaats. Te Soestdijk defileerde het regiment voor II. M. de Koningin-Moeder. Gelukkig werd het droog weer en bleef het droog, zoodat de iroep zon der veel last van regen gehad te heb ben, tc ruim 2 uur n m. het kamp bin nentrok. Het kamp is zeer gunstig gelegen, zoodot minder last wordt ondervonden van de aanhoudende re genbuien, daar dc tenten vrij hoog staan. Toch geeft dc grond vochtig op en toegejuicht wordt dan ook de op last van den Geneeskundigen Dienst genomen maatregel, n.l. om aan lede ren man een deken meer en een ex tru hoeveelheid ligstroo te verstrek ken. Nadat de troepen waren aangeko men, ontstond veel bedrijvigheid, daar allen bezig wafen aan het in or de brengen van hun logies, waarmee verder de middag werd doorgebracht „VOORUITGANG". De Tooneel- en Muziekvereeniging „Vooruitgang" zal op haar heide eerst komende uitvoeringen opvoeren het drama in S bedrijven van W. G. van

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1