Humors Dtuus Twee Albaneesche Vrouwen. TWEEDE BLAD Woensdag II September 1912. Caitcnïandscii Overzicht Het Oorlogsjevaïr op den Balkan De crisis in den Balkan schijnt voor- loc-pig geen einde te zullen némen. De oorlogskoorts blijft woeden, vooral in Bulgarije. Nu wordt weer uit Sofia gemeld, dat liet Macodonisch uitvoerend .co mité, van de Mucedoniscli-Bulgaar- sche genootschappen in Noord-Ameri ka de modedeeüng ontvangen heeft, dat 15 000 Macedonische Bulgaren in liet Verre Westen zich onmiddellijk zullen inschepen, wanneer de oorlog tegen Turkije verklaard wordt. De mogendheden der Tnpie Enten te zouden zoo wordt uit Berlijn aan do „Tel." gesojx-d in deze crisis het volgende standpunt innemen Rusland raadt Bulgarije aan, een afwachtende houding nun te ne men, en, wanneer niets anders over blijft, een bevrijdingsoorlog te begin nen. F r a n k r ij k wil Bulgarije belet ten. aan Turkije den oorlog te verkla ren en legt daarom de leening, die het reeds lang geleden ruet Bulgarije ge sloten heeft, allerlei moeilijkheden in don we? Engeland tracht Bulgarije te kalmeeren. door le zeggen, dat Kia- mil pasja waarschijnlijk spoedig tot grootvizier in Turkije benoemd zal worden, en deze zal dan wel de ver zoenende tiand uitsteken. la weerwil vun alles, is het minis terie van oorlog ih Bulgarije dag en nacht werkzaam, om voor den oorlog gereed te zijn. Positief wordt aange- jiomeu, dat de onder de wapens ge roepen reservisten, die thans aan de manoeuvres deelnemen en den 14<len September naar huis gezonden wor den. enkele weken langer m dienst ge houd -u zullen worden. Hierdoor wordt het staande leger op SO.000 man sterkte gebracht en hoopt uien Tur kije hierdoor te bewegen, kleur te be kennen. Uit Belgiudo komt het bericht, dat do Servische gezant te Sofia een over eenkomst tot stand heeft gebracht tus- scben de Macedonische organisaties en de Servische regeering. liet doel is in Macodchk* en oud-Servie oen ge meenschappelijke benden-actie te on dernemen. Terzelfder tijd zouden do Bulgaarsch-Macedonische benden een rooftocht beginnen. Verder zou het doei van dit gemeenschappelijk sa- fnengaan een militaire coöperatie tusscfieu Servië en Bulgarije tegen Turkije zijn, terwijl men ten slotte door allerlei provocaties en bloedba den zou trachten de Mohammedanen op te hitsen. De Bulgaarsohe regeering wil offi cieel met deze overeenkomst tusschen Servië en de leiders der Macedonische oi ganisatic niets te maken hebben, j Uit Belgrado wordt nog geseind, dat j dc foning het ontslag van liet tegen woordige kabinet nog niot heeft aan genomen met het oog op den gespan nen toestand op den Balkan. Servië zou door Bulgarije en Griekenland in een bevrijdingsoorlog van Macedonië' worden medegesleept. In de Servische hoofdstad loopt het i gerucht, dat »sa Boletini, het voor naamste stamhoofd der Albanoezen een nieuw koninkrijk, Oud-Scrvië, wil proclameeren 1 Dat do toestand in Albanië nog lang niet, is, zoo als hij wezen moet, blijkt kve'. uit een brief uit Uskub. Daarin wordt dc toestand in Albanië trooste loos genoemd. Het credict is zóó ge schokt, dat men alleen goederen te gen contante betaling kan verkrijgen. Da bunken verleenen niemand crediet meer. Het geld is scbaarsch. De oogst is voor het grootste gedeelte mislukt. Belastingen worden niet meer be taald. In drie maanden is er geen droppel water gevallen. Het land ziet er troosteloos uit. De politieke toe stand is zoo verward, dat niemand weet, wat er binnen één dag gebeu ren kam Bovendien komt de tijding, dat te Uskub een speciale trein van 30 wa gens voi met oorlogsmateriaal voor Servië gepasseerd is. De te Uskub wo nende Bulgaren kregen de aanzeg ging, zich gereed te houden, om bij de eerste oproeping naar Bulgarije te reizen. De oorloi tusscbanltalie en Turkije De vredegeruchten blijven aanhou den. DeNeue Freie Presse be richt, dat de Turkseh-Itali aan sche voorloopige vredesbepalingen na het Boiramfeest onderteekend zullen wor den. Dc Berlijnsche correspondent van de Figaro telegrafeert, dat de ont- werp-vredesvQorstcllen, die een op schorting der vijandelijkheden tus schen Italië en Turkije tengevolge zul len hebben, waarschijnlijk heden, Woensdag, onderteekend zullen wor den. Uit Marokko. Nader blijkt, dat de voortroep van het Frausehe detac hernent-Mangin, na op 22 K.M. van Marakesj het verzet gebroken te hebben, onderweg ren boden ontmoette uit de stad, die na mens trouw gebleven kaïds bericht ten, dat zij een algeineenen opstand tegen El Heiba voorbereidden, met jhet oog op de komst der Fvanscho troepen. Zonder oponthoud word dc marsch voortgezet, zoodal de Franscheu tege lijk mét de vluchtende troepen van don troonpretendent El Ileiba de stad binnenrukten. Dc pretendent ver rast door de contra-revolutie is in allerijl gevlucht, bestookt door het vuur van de bevolking. In de plotseling veranderde hou ding der kaids ligt nog veel, dat duis ter is.- Eerst heette het, dat El Heiba bij zijn uitroeping tot Sultan alle 'belastingen had afgeschaften nu weer, dat de kaids en de bevolking zich van hem afkeerden wegens zijn afpersingen. Met de bezetting van Marakesj is volstrekt nog niet alle gevaar in Ma jukko geweken waarschijnlijk zal El Heiba opnieuw ecu poging wagen, zoodat het zaak zal zijn, de veroverde stelling te bevestigen, aangezien van lwt behoud daarvan de pacificatie van geheel Zuid-Marokko afhangt. Allerlei. DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE. Het leidend ooinité van de partijen der aaneengesloten oppositie heeft oen motie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat dc oppositie noch. in do Kamerzitting vau 4 Juni, nóch in de daaropvolgende zittingen zich aan iets onwettigs heeft schuldig ge maakt. De w ijziging van het reglement van orde. waartoe in genoemde zitting be sloten word, is ongeldig. Zoolang minister-president I.ukacz en dc president der Kamer. Tisza die uitsluitend aansprakelijk zijn voor hetgeen in Juni •gebeurd is hun ambten niet zullen hebben opgegeven, is een herstel van den normalen par lementairen toestand onmogelijk. Verder worden in de motie onmid dellijke invoering geëisoht van de kieereebtbervormmg benevens maat regelen, waarbij de vrijheid van druk pers én vereeniging wordt gewaar borgd. v De Keizer liceft in ven eigenhandig schrijven den minister-president Stuergkh zijn erkentelijkheid betuigd voor zijn buitengewonen ijver ter be vordering van de aanneming vau de legorwet en van de nieuwe bepalin gen van het wetboek van militair strafrecht. De keizei- verklaarde, dat zijn ver trouwen ih den minister-president on geschokt is cn verleende hem de orde van .St. Stephanus. Op dezelfde gronden is generaal Gcorgis, minister van landsverdedi ging, verheven tot baron. 'levens heeft de keizer zijn bij zondere erkentelijkheid jègens den minister van justitie Hochenbeiger betuigd. DE VEILIGHEID OP ZEE. Reuter seint uit Washington: Er zijn tusschen Nederland en do Ver- eeiijgde Staten onderhandelingen be- j goiuien over de aanneming van een zelfden standaard van reddingsmid- j delen voor de schepen van beide na ties. Binnenland HOFBERICHTEN. Bij de onthulling van het monument voor mevrouw Bosboom Toussaint te Alkmaar op Maandag 16 September a. s. zal de Koningin zich doen verte genwoordigen door den kamerheer jhr. Six Ie Amsterdam. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 17 dezer des namiddags te Iwilf vier, ju vergadering bijeenkomen. STATEN-GENERAAL. De vereenigdc vergadering van de beide Kamers der Staten-Gcneraal in liet lokaal van de Tweede Kamer tot sluiting van het zittingjaar, zal wor den gehouden Zaterdag 14 September des namiddags 2 3/4 uur. De Eerste Kamer der St-aten-Géne raal zal Dinsdag 17 September, des namiddags te 31/2 uur, in vergadering bijeenkomen. DE STRIJD ONDER DE WERKERS IN DE KLEEÜENGINDUSTRIB TE AMSTERDAM. De uitsluiting, in werking bij 9 pa troons, omvat 240 werklieden, lieden. Woensdag, kon weer gewerkt wor den. Vanavond vergaderen de ge- aellen. DE A. S. FORTMANOEUVRES. Men meldt uit Den Haag aan 't Hbld. De geruchten uit Amsterdam, be treffende het niet doorgaan van de oefeningen in het zuidfront der Stel ling wegens den natten toestand der terreinen, ontvir.gen tot dusver geen ambtelijke bevestiging. In verband hiermede wordt tevens vermeld, dat ook nog geen verande ring is gekomen in het plan van den Minister van Oorlog om tusschen 20 en 27 dezer a- s. de manoeuvres in de Amsterdanischo Stelling in persoon bij te wonen cn daartoe lederen dag na afloop in Den J-Iaag terug te keu ren. Uit New-York wordt geseind, dat men te Washington den opmarsen van Auienkaanschc troepen naur Mexico onvermijdelijk acht Het con gres zal in buitengew one vergadering bijeengeroepen worden om te beraad slagen over de mobilisatie. Inlts- selien worden maatregelen getroffen tot uitzending van een belangrijke troepenmacht ter bescherming van de Mexicaansche grens, die thans be waakt wordt door gewapende her- dors. DE TOESTAND IN BRAZILIë. De rust is definitief hersteld in Para., dank zij de aankondiging dat Lucas Martius candidaat is gesteld voor het - presidentschap van dien staat. De 1 dienst in de dokken is thans weer ge-j heel normaal. Eenige honderden genoodigden wa ren Dinsdagmorgen in de stadszaal fe Leiden verzameld voor de ojienings- plechtighcid. De zaal was versierd ni6t palmen. Prof. dr. P. D. Chiuitepie de la Saussaye hield een korte rede als voorzitter van het vo'orloopig organ- satie-comité. Spieker drukte zijn te leurstelling uit over het niet komen (wegens een lichte ongesteldheid) van den Prins en bracht dank aan de mi nisters van Koloniën en Binnenlaud- sche Zaken, voor liun tegenwooieng heid. Telegrammen van hulde werden aau H. M. de Koningin en Z. K. YC. den Prins gezonden. De openingsrede» werd gehouden door den vooizitier vau het ©ere-comi- té, den oud-ininister Do Beaufort. Minister Heemskerk bracht namens II. M. de Koningin en dc regeering dank voor het houden van het congres te Leiden. Namens de gouvernementen sprak de heer Bonte Goblet d'Aviella, uit! Brussel, en namens de universiteiten heer M. I. Goldziher, uit Boeda pest. Nadat prof. Chantepic de la Saus saye de sprekers dank had gebracht was de plechtigheid afgeloopen. WATERSNOOD TE DIEMEN. Tn de laatste dagen is de toestand te Diemen niet beter, eet der iets slechter geworden. Het dorp lijkt één groot moeras. Sinds Zaterdagavond was het water iets gezakt, doch sinds gisteren stijgt het weer door den aanhoudend vallenden regen De hoeren halen het vee in de stallen, daar dc weiden blank staan. Langs de stoomtram staat de vaart haast gelijk met den weg. Ook dit water kan niet afgevoerd worden. Men is daar druk bezig een houten dam te leggen. PROF. DP. A NOORDTZ1J. Naar de Rott. verneemt, hoopt dr. A. N'oordtzij, van Kampen, oi> Maan dag 23 dezer, des middags te 2 uur ziju ambt als hocgleeraar in de god geleerdheid aa i de rijksuniversiteit te Utrecht te aanvaarden met het uit spreken van een rede in de aula der universiteit. KAMERVERKIEZINGEN 1913. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij. vernemen is er ernstig sprake van dat bij do Kamerverkie zingen van het volgend jaar in dis trict Amsterdam V van rechtsche zijde een roomsch-katliolieke candi- daat zal gesteld worden. Als zooda nig hoorden wij M. Xalbcrse, liet tegenwoordig Ka- roerlid voor Almelo. Hoewel* da art oo nog geen defini tief besluit is genomen, kan reeds als zeker worden aangenomen, dat do heer P. Nolitng ln district VIII het district waarvoor hij reeds V ger zitting had, van vrijzinnige zij- do candidaat zal worden gesteld. Naar bereids is gemeld, zullen de sociaal-democraten in dit district met den heer A. B. Klecrekoper uit komen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Verschillende afdeelingen van de S. D. A. P. in het district Alkmaar hebben den heer A. If. Gerhard can didaat gesteld voor do Kamerverkie zing in 1913. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". ,.Do Hoop" is gepraaid door Hr. Ms. pol it ie-vaartuig „Zeehond" op 54 gr. N hr., 1 gr. (losterl. Alles wel aan boord. HOE MEN DF. BRANDWEER IN A MST E R LI A M PL A ACT. In het Gemeenteverslag 1911 wor den ook vermeld alle oorzaken voor het alarmeeren voor brandgeruchten wij ontleencn er deze bloemlezing aan: ,,ln brand geraken of overkoken van een pan met vet, olie, eten, was, pik. melk. suiker, visch asfalt, mastiek of lii:n 50 maal: baldadigheid, waarvan 2i maal aan de Raadhuisstraat-schel. 44 maal; hoogbrandm of walmen van een petroleumlamp 11 maal: zien van een fel brandende kachel 5 maal; vechtpartij of huiselijke twist, 4 maal; zien fotograferen met magnesium licht. 3 maal; springen van een wa terleiding 2 maal; zien vallen van een brandweerpaard, 1 maal; zien bran den van een kaars, 1 maal; zien ver branden van een schoteltje Eau do Cologne, 1 maal; een kind dat een sluip kreeg, 1 maal; zien branden van een lampion in een telefoonpaal, 1 maal; roepen van brand door een man, die niet wel bij het hoofd was, 1 maaluitschieten van de kachelpijp uil de nisbus, 1 maal; verleenen van hulp aan een to water gevallen paard, 1 maall WORSTVERGIFTIGING. Men meldt uit Stecnwijk aan de Tel. In een drietal gezinnen alifier de- don zich bij verschillende personen meerder of minder ernstige ziektever schijnselen voor. Allen hadden gege ten van leverworst, bij eenzelfden sla ger gehaald. Op advies van den behandelende:! geneesheer, dr. B. Koster, werd de verkochte en de in den winkel voor radige worst door de politie in beslag genomen en ter onderzoek naaf Utrecht gezonden. EEN HOLLANDER TER DOOD VEROORDEELD. Naar de Duitsche bladen melden, heeft heit gerechtshof te Leipzig het revisie-verzoek van den Hollandscheti beider, Thecdoor de Bruyn, die den Gdeiv April te Leidingen den koopman Engel vermoordde en daarvoor door do rechtbank te Crefeld lei dood ver oordeeld werd, verworpen. DE LANDWEER IN 1910. De Nieuwe Courant verbetert de noot bij het artikel door ons overge nomen, als volgt: men leze in plaats van 1ste compugnie 31ste landweer- bataljon: 4de (vierde) compagnie, BAKKERSNACHTARBEID. (Vervolg.) Op 't Congres voor afschaffing van nachtarbeid in het buhkersbedrijf, wa ren syinpathisecrende organisaties met 120.000 leden vertegenwoordigd. Na de openingsplechtigheid vei deel de hét congres zich in sectiën, die in de- verschillende zalen vergaderden. Daarna werd de thee in de Hortus gebruikt, waarbij het gezellig toeging. Deze gezelligheid verkreeg echter haar toppunt in de studentensociëteit Minerva", waar "s avonds de congies- sisten een gastvrij tehuis vonden. De heer Hazcvoet uit Amsterdam, zei, dat do katholieke vakbeweging het geheel eens is met het sl re ven van het comité. Toch wilde spr. zeggen, dat, volgons zijn meening, dit congres een gevaarlijken weg opgaat dooi te zeggen, dat het ©ntwerp-Aal- berse c.s., onaannemelijk is. Spr. erkende, dat het ontwerp een lapmiddel is, doch dut neemt niet weg, dat het in het belang der bak kers is. De heer Diemer Hoe weet u dut De heer Hazevoet: Op net gebied van de sociale wetgeving moot men wel eens iets accepteeren, wat men liever anders had. Spr. zegt durft men do verantwoordelijkheid tegen over do bakkers op zich te nemen, dat ook dit ontwerp van de baan gaat? Geroep Ja, ja (Beweging). De lieer Hazevoet zegt ten slotte, on der rumoer der vergadering, dat, wil men de stem van de 20.000 leden van het R.-Kalh. Vakbureau behouden, men zal moeten aanvaarden, wat te krijgen is. Mevr. v, Herwerden-Stetfens ver klaarde ilit de practijk van het geda ne onderzoek te weten, dat de meeste patroons voor het absolute patroons verbod zijn. Mr. Tasman meende, dat men niet te veel op het publiek moet. rekenen, daar dan gevaar ontstaat, dat de ac tie verslapt voor een wettelijk lichaam. Dr. Hoffman, de debaters beant woordende, verklaarde aun de zijde van den lieer Hazevoet te staan. Mr. Bijleveld meende, dat het drei gement ifan den hear Hazevoet, met inhouding van steun, als men het nieuwe ontwerp njet aanvaardt, niet te pas kwam. Men heeft steeds vastgehouden aan een absoluut verbod doch wanneer men nu in dezen kring tot andere mee- n in gén komt, dan zou sur. alles moe ten terugnemen, wat hij gesproken heeft, in zijn principieels verdediging an hut ingrijpen door de overheid. De heer De Klerk, lid der Tweede Kamer, laakte eveneens liet dreigen van den heer Hazevoet, en meende, dut hij doze uiting moest intrekken, daar het vermoedelijk geen opdracht van zijn organisatie wus om zoo te spreken, vooral niet, omdat de colle ga's van do heerea Aalberse en Pas stoorts in do Tweede Kamer nog geen gelegenheid gehad hebben, het ont werp rustig te onderzoeken. Dc heer Diemer zal hier de harts tochten niet prikkelen, doch meende to moeten zeggen, dat de heer Hazevoet argumenten voor liet oiHwerp-A'albcr- se liad moeten geven. Uit het art. 7b: van het ontwerp blijkt, dut broodfa brieken door middel van Jjun filialen brood kunnen doen verkcopen in den verbaden tijd. Zoo n wetsontwerp kaa spr. niet verdedigen. Spr. cischt ech ter het recht op, om eerlijk zijn mee ning over hel ontwerp te mogen uit spreken. En blijkt het ontwerp een porseleinen vaas dan zal er met veel van terecht komen (Luid applaus). Het slot van de vergadering was eenigszins rumoerig, door het gespro kene van den heer Hazevoet, waarte gen door mr Tasman een scherp pro test werd gesproken, terwijl dr. Hoff man do bedoelingen van mr. Aalberse c.s. nogmaals verdedigde. Daarna werd het congres gesloten. EEN VROUW VERMOORD. Nader Méldt men uit Den Haag: De toestand van den gtazemvas- scher Gerritsen, die Zondagochtend de weduwe Hoen slok in de Passtoors warande doodschoot, is van dien aard, dat zijn herstel binnen een paar weken wordt verwacht. Do ju stitie nam hem reeds een verhoor af. Het lijk van da verslagere is in het gemeente-ziekenhuis gerechtelijk ge schouwd. AAN 'T VERKEERDE ADRES. Dr. A. Kuyper heeft, aldus de Chr. „Amsterdammer", in zijn brief aan de kiesverceniging te Ommen meege deeld, dat hij van zijn ontslagneming als Kamerlid bericht gezonden heeft aan den Minister van Biimenland- sche Zaken. Als dat juist is, is de brief aan het verkeerde adres bezorgd. De Kieswet zegt in art. 143 dat de brief de Tweede Kamer moet. worden gezonden ,en deze brengt het ontslag ter kennis van den Minister. Gevolg van dat verkeerde adres kan zijn, dat dr. Kuyper dus nog eeuigeu tijd Kamerlid blijft. Iets dergelijks is destijds ook ge beurd met mr. Z. van den Bergii. D:e meldde, toen bij wethouder geworden was, zijn ontslag als Kamerlid aan den voorzitter van de kit Vereeniging m Den Heider. Gevolg daarvan is ge weest, dat hij een jaar tc lang Kamer lid geweest is. EERDEK NAAR HUIS. Wegens den ongunstigen weerstoe- •tand zijn de compagnieën van het lste regiment vesting-artillerie uit Utrecht Maandag binnenstijds uit de legerplnuts bij Oldebrofk naar het garnizoen teruggekeerd. Meao keerde de lnstructie-coiiijiuguio uil die leger plaats naar Schoonhoven terug. EEN BRUTALE DIEF. Te Venlo heeft voor de woning van jden commissaris van politie een Duit- sclier een rijwiel gestolen. In zijn F u i 11 t o ii 2) Ja. var. den dag af aan, dat ik in dit huis gekomen ben, ging Kako voort. Ach, m6i steres, waarom was liet u niet vergund, Hódo Bey te zien? Wélk een echoone man, meesteres, welk een schoono man. Hij dtoeg zijn mantel eii zijn fustanö met de waar digheid en den trots van ecu koning En zijn vijanden vreesden hem, cn toch was hij zoo goedig Toen llanko II ami de mij eens sloeg, nam hii haar do zweep uil dc hand, zeggende, dat luj zulks niet meer wilde zien. Daar valt mij iets in meesteres, ik moet u nog iets over de schconc Hanko Jla- imde hedenavond vertellen, omdat 't mij jarenlang ontgaan is, tot ik er on langs plotseling over heb gedroomd. Men hoorde nu echter voetstappen op cle bovenverdieping. Hanko Melck stond op. Ik kan thans niet blijven, want 3e pasja is thuis gekomen, zooais gij hoort. Gij moet mij de geschiedenis vau Hanko Hamide hedenavond ver tellen. Zij ging heen en naar liet leek had tij de gesehiedems van de gestolen eetwaren geheel vergeten. Ka'ko was daarvan ook overtuigd en vertelde verder aan Wassiliki Ach, hoe ongelukkig ben Je toch, dat je zooveel later gebdfen word. Welke dagen waren dat, die ik Ln mijn jeugd heb beleefd De meester reed dan uit met vijfhonderd man in zijn gevolg en van boven tot onder glin sterde hij van het goud als hij zijn voorhoofd fronste, sidderden allen in do stad. Helaas, die tijd is nu voor al tijd voorbij, nu weten ze nauwelijks meer wat het beteekent, onder een heer te staan. Nu doen zij, alsof het huis van den heer een last voor hen is en niet een redding, die arme, ar me menschen van tegenwoordig. Ach, wilden zijn het geworden. Zoo sprak zij voort en Wassiliki luisterde. Langzamerhand kwam Ka ko in haar vertellingen tot een tijd, waarin de herinneringen van moedor en dochter elkaar ontmoetten en nu babbelden zij beiden. Wassiliki had nu ook een spinne wiel gehaald en het was moeilijk uit tc maken, of de vingers sneller gingen dan de tongen. Daar weid de deur plotseling met een ruk geopend.... Hauko Melek trad binnen, ditmaal rood van toorn, en zij werd op den voet gevolgd door Victo ria, die iets aan den urm droeg, hij welks aanblik de beide oudjes doode- lijk verschrikten, want het was de donkerbruine hengselkorf van Kako, zoo zwaar beladen met gestolen za ken, dat Victoria scheef ging om hem naai' binnen te kui nen sjouwen. I Bedriegsters, dieveggen, riep Hanko Melek. wier oogen fonkelden. I Jelui hebt me bestolen, al reeds lang bestolen En gij hebt het op anderen willen schuiven Nooit krijgt. Wassi liki de sleutels meer... gevaarlijke die veggen Kako was opgestaan, ofschoon haar knieën een weinig sidderden. Maai' dc kolrf behoort ons heele- maal niet, meesteres. Ik geloof, dat dat hij den stadsbode toebehoort, ver zekerde zij zoo trouwhartig mogelijk. Nu kende de verontwaardiging van Hanko Melek geen grenzen meer. Zoo, behoort liij jelui niot toe Marsch, uit dit huis I Dadelijk uit mijn oogen, dieventuig, gevaarlijke leugenaarsters Voor hoe dwaas houdt gij mij don Toen ik vernam, dat Mehmet, de ezeldrijver, heden nog heelemoal niet in het huis was ge weest, was liet mij duidelijk, dat gij of W assiliki er geen ander gestolen hadt. Men ging zoeken en vond den korf in het hoederhok. Toen deze daar gevonden was, wilde ik een ze ker bewijs, dat hij van u was, want dat gij dit zoudt heeten te liegen, was te verwachten. Daarom zond ik iemand naar uw achterkleindochter en liet in uw naam om den donker bruinen hengselkorf vragen. Zij ant woordde, dat gij dien reeds hadt me degenomen en dat zij u dezen avond bij het hoenderboek moest opwachten. Zij ziel, dut ik slimmer ben dan jelui en dat leugens niets meer baten. De twee oudjes standen nu sidde rend naast elkaar. Maar .aan liet ein de van de wooideu van Hanko Melek i hoopten zij weder, dat het ontzettende begin geen werkelijkheid zou worden. Zij wierpen zich ter aarde. Vergeef ons jammerden zij bei den. Vergeef ons Voort, heb ik u gezegd. Voort, uit mijn huis Meesteres, klaagde de oude Kako. ik kan riiet, ik kan niet! Ik ben altijd in hel huis va-i mijn meesteres ge weest, mijn groote, goede meesteres Maar die woorden prikkelden Han ko Melek nog meer, omdat zij alles voor bedriegerij en huichelarij hield. O, gij leugenaarster antwoordde zij daarom in nog heviger toorn. Gij guftt er uit met uw waardige doch ter, en nog wol op staanden voet. En toen Kako op jammerenden toon wilde antwoorden, hield zij haar te gen met een ijzig „zwijg" draaide hunr den rug toe en verliet de kamer- Zij gooide de deur zoo hartl achter zich dicht, dat hei huis er van trilde. Er was niets meer aan te doen. Zoo geschiedde het, dat Kako en haar dochter Wassiliki zich voor den eersten keer sedert haar huwelijks dag van het huis van Poro scheidden, wijl zij daartoe gedwongen waren. Zij waren beiden zeer terneergeslagen. Do eerste weken, die nu volgden, verliet de toorn llanko Melek niet. De pasja knikte met het hoofd, als zij hom telkens weer opnieuw vertelde, hoe laag- de beide oude vrouwen zich ge dragen hadden, maar hij zei er geen woord over, want voornamelijk Kako, wier gezicht hij gezien had, zoolang I als hij op de wereld was, het scheen hem altij'd hetzelfde rimpelige gezicht I als uit perkament, toe, met levendige oogen miste hij zeer. voornamelijk in den morgen, want hij had de ge woonte zeer vroeg op te staan en dan had Kako hem altijd twee uur gezel schap gehouden Wat kwam het c-r len slotte op dé paur eieren en dat beetje boter aan. die de oudjes gesto len hadden. Maar hij zei niets, want binnenshuis was de wil van Hanko Melek wet. Zijn zoon, dien Kako en Wassiliki beurtelings gewiegd hadden, miste de oudjes ook. Dn op een keer, toen Han ko Melek zich voor bezoeken aan kleedde, viol haar plotseling op, dot. nu Kako haar niet. meer de geschiede nis van Hanko Hamide vertellen kon. Gok zij werd zich bewust, dut zij on danks alles de twee oude vrouwen miste. Maar wat was daaraan te doen. Het sprak van zelf, dat de twee ouden ook verder door Poro zouden worden on derhouden, doch meer kon men wer kelijk niet doen. Men moest zich aan haar afwezigheid gewenren. Kort daarop gebeulde iets heel on verwachts. Hanko Melek ontmoette namelijk Kako en Wassiliki. liet was nabij de stad en Hanko Melck was niet ge sluierd. Het gebeurde onverwachts, toen zij om een reisboek boog, zoodat zij de ontmoeting niet kon vermijden. Dat was stellig de vinger van Allah:... Kako bukte zich en drukte den zoom van Hanko Melek's rok aan de lip Onze Lachhoek EEN LEEPE JONGEN'. Oom; Omdat jo aoo'n mooi exa- men gedaan hebt, Jan, wil ik Je een cadeautje geven. Hier is een rijks daalder en een muntje van tien. Wal wil je nu liever, het geld of het pa pier? Wikkel den rijksdaalder inaal in het papier, oom, zegt Jan, anders verlies ik hem misschien. Professor (vergenoegd glimlachend). Ja, mijn waarde, ik ben nu al 70 jaar en ik heb dan ook geen snip-» pertje tabak zelf gerookt. Rookende vriend (na een stevig trekje aan een geurige havanna). Wel, professor, men is nooit te oud om te leeren. Cato loerde nog vrei Grieksch in zijn 80ste levensjaar, weel u? vlucht reed hij het rijwiel tegen een bierwagen stuk en wierp het toen weg ia een steegje. Dit laatste wekte de achterdocht van den voerman op, die don dief achtervolgde, en hem door een inmiddels toegeschoten agent van politie deed arresteeren. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Op een avond op het einde der v» rige week dreef een onweer boven een gedeelte der gemeente Mltcer (L Zekere N. S. was met zijn vrouw op het veld aan het werk, de vrouw ging melken, doch pas was ze eeni- go passen van haar man af, of ze zag een feilen bliksemstraal, onmid dellijk gevolgd door den donderslag; omkijkende zag ze het lijk van haai man liggen. Zo blijft achter met 6 kleine kinderen. GEVALLEN. Gisteren had de telefoonbeambte B bij zijn werk in do Wiegelstraat tf Amsterdam, het ongeluk uit een li meter hoogett boom op straat tc val len. in bevvusteloozen toestand, met ge broken been en ernstig aan liet hoofd gewond, is de man, na door een dok ter verbonden te zijn, in het Gasthuis opgenomen. Onder Rozondaal (N.-Br.) is dc boe renarbeider Brouwers van het dak van een schuur gevallen en kort daar op ovei leden. De man laat een vrouw met 3 kinderen onverzorgd achter. GEMEENTELIJKE VISCH- VERKUOP. Men schrijft uit Veendam aan het „X v. d. D." Van 18 April tot 10 Juli van dit jaar hoeft het gemeentebestuur van Veer.dain voorzien in do groote be hoefte aan visch van deugdelijke qua- ltteit en geschikten prijs. De uitkomst dier proefneming is zeer verblijdend geweest. Meermalen konden niet eens alle liefhebbers worden bediend, en ook meermalen heeft men 3 a 4 kee- ren per week visch rechtstreeks uit Uitluiden laten aanvoeren. In het geheel werd in die twaalf weken voor meer dan 1900 aan visch omgezet. Tijdens de warmte in Juli werd de verkoop voorloopig gestaakt, doch thans niet September is men weder begonnen. Vier venters brengen da visch teaen vasten prijs bij de clien tèle. Hot succes hier te Veendam schijnt reeds aanstekelijk te werken. Want ook te Winschoten en te Sappenneer gaat men nu van gemeentewege visch verstrekken aan do burgerij. DE HAAGSCIIE SCHOUWBURG. Aan den raad der gemeente 's-Gra- venhace hoeft de Bond Heemschut het. volgende adres verzonden Het dagelijksch bestuur van den Bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland, verzoekt Uwen xaad met den meesten aan drang, den gevel van den tegenvvoor- digen schouwburg, het voormalig Pa leis van Nassau-Weilburg, niet te doen sloopon, daar die gevel van groote waarde, als uitnemend voort brengsel onzer 18e-eeuwsche bouw kunst, karakter goeft aan het fraaie stadsgezicht, hetwelk Voorhout en Vijverberg opleveren. GEëLECTRISEERD. Gisteren is een stoker van de elec- trische centrale te Leeuwarden, door dat hij struikelde, in aanraking geko men met een hoogspanningskabel. De man is ernstig gewond, o. a. aan de borst, en opgenomen in het Diaco- ncssenhuis. pen... Meesteres, meesteres, zifchtte zij. En Wassiliki zuchtte met haar mede. Eerst wilde Hanko Melek haar rok terugtrekken, maar zij bezon zich. Ik heb vlas voor u te spinnen, zei zij Kom het binnen een uur halen. En zij ging verder. Een uur daarna kwamen Kako en Wassiliki in het huis des meesters le- rug, schuchter en vreesachtig, maar ruet stralende oogen. Zij omarmden haar meesteres, als ware liet een we derzien na ptren scheiding. Er werd besloten, dat zij dagelijks van den morgen tot den avond in het huis zou den komen. Toon zij weggingen, rien Hanko Melek haar nog na lederen Vrijdag krijgt gij voort aan 8 eieren, een oka gesmolten vet, een oka boonen cn een pakje venni- ocHi. Want zij schaamde zich, dat dienst boden van haar huis het noodig had den geacht te stelen. Kako was bovendien reeds in da wolken. Nu lichtte zij de armen om hoog. De Heer zeg ene onze goede, goe de meesteres uit het groote, roemrijk» huis Poro. Daarna viel zij thuis haar dochter in de armen en weende. En vervolgens begon zij to overleggen, hoe zij aan Hanko Melek de geschiedenis van llanko Hamide het best en het span nendst zou kunnen vertellen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5