ONDERWIJSPOLITIEK IN NED.-INDIö. Door het hoofdbestuur van den Bond van Noderlandsch© Onderwij zers wordt het volgende modeged&eld: Als protest tegon de houding der r-reorir.sr, die be rig is op groote fclinal liet openbaar onderwijs in In- dié te benadeelon ten voordeele der bijzondere school, besloot liet hnofd- hertuur van den Bond van Neder- laialsche Oiwlorwijzers, in zijn verga dering van Zondag j 1. .aan de leden oen voorstel te doen tot steun uit do v oerstundskas, tot een bedrag van f 1000, aan den lieer Viersen, die we gens zijn propaganda voor het open baar onderwijs werd overgeplaatst, (teneinde hem in staat te stellen zon der financieel nadeel zijn ontslag te nemen en weer naar Menado terug te kunnen koeren. Aan dien steun wordt de voorwaarde verbonden, dat het ge heel o bedrag, daartoo noodig, bijeen kond. LIJKEN AANGESPOELD. Gisteren is aan het Noorderstrand onder Ouddorp aangespoeld gevon den hot lijk van een manspersoon, na.ir gissing van ongeveer GO-jarigon leeftijd, in zeemanskloeren. Nabij den Anna Fiisopolder op Noord-Beveland is het lijk aange spoeld van een zeeman, vermoedelijk een der opvarenden vun het op 26 Augustus vergane stoomschip Kursk. OVERBODIG. Tc Sloten (Fr.) en te Stavoren zul len geen lotingen voor de militie plaats hebbc-n, daar er in elk dier ge meenten slechts..... 6én loteling is. („Hbld."). EEN KWAKZALFSTER. De uiarechaussoe te Ulft hebben aangehouden mcj. D. II., uit Amhein, die bij verschillende landbouwers In den omtrek geneesmiddelen had ver koeld. DIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is met ingang van I Oct. benoemd tot secretaris van het college van curatt ren aan de Rijks universiteit te Utrecht, jhr. mr. J. F. Hooft Graafland, aldaar Is aan H. Bakker, zeer. der gem. Niotiwliiusen, toestemming verleend om tot 1 Jan. 1913 te Staphorst te wo- rion Is met ingang van 1 Oct. aan den idj.-commissaris der loodsen te Vlis- singen. H. A. van Oosterhout, ter za ke van lichaamsgebreken, welke hem ongeschikt maken v< or de verdere waarneming van zijn ambt. eervol outslag verleend en is in zijn plaats benoemd de gew, opperstuurman bij de Kon. marine G. J. Nauta Is aan G. J van Oort, op verzoek, niet ingang van 1 Oct. eervol ontslag erlöend als hoofdcommies bij het Dep. van Bir.nenl. Zaken, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten dooi hem bewezen. Is met ingan% van 16 Sept. aan de adelb. 1ste kl. bij de Kon. Marine- reserve D. P. Jansen en W. Rauwerda, op verzoek, eervol ontslag uit don dienst bij die reserve verleend en zijn met dienz. datum bij de Kon. Marine- reserve bevorderd tot luitenant t. z. £de klasse de adelb lsto kl. N. S. H ir- tog on A. Bremer, en tot adelb. 1ste kl. de b.g.w. adelborst II. J. II Meijer. Bij besch vari den Min. van Just, is benoemd met ingang van 16 Sept. tot Rijkskierk 3de kl. ter griffie van het kantonger. te Amsterdam, A. Vilders, id. te Leiden. Bij besch. van den Min. v. Landb. zijn voor h*t tijdvak van 1 Oct. 1912 i. m. 39 Sept. 1913, wederom benoemd tot tijd. leeraar aan de Rijkslunü- bouw wmterscbool te Meppel, dr. G. Schenk-en G. A. Brands, beiden te Meppel, en dr. H. C. L. E. Berger, te Zwolte. Bij besch. van den Min. van JLaiidl'. zijn voor het tijdvak van 16 Sept. 1912 t m. 31 Aug. 1913, wederom benoemd tot tijd. leeraar aan de It ij ks tn inbouw wmterschool te Naald wijk, 11. Jansonius te Rotterdam en 11. Wildschut, te Housclersdijk. Bij besch van den Min. van Just, is aan L. Stoops, op verzoek, met ing. van 1 Oct. eervol ontslag verleend als knecht bij het Gerechtshof te 's-Gra- ven huge. Bij besch. van den Mui. van Oorlog ad. int. van Marine zijn de volg. plaat singen gelast niet 1 Oct. kapt.-luit. t. z. C. J. van der llcgge óp^es eervol ontheven van de btirekk. als chc: van den staf der zeemacht in de stelling van de monden der Maas en van het II njiigviiet, e. in acuv. gesteld te s-iuavenhage P. Sodenkamp gcpl. in de dir. te Hellevoetsluis, als chef van den stui der zeemacht in voorin. Stelling; W. B. K. Boom in activ. ge steld in de dir. to W illemsoord en I1'. van Brakel Schimmel geplaatst als Isteoff. a. b. van Hr. Ms. „Gelder land". DE MINISTER VAN OORLOG EN ONS BELANG. Lit zeer goede bron verneemt de „Avp.", dat de minister van oorlog eau het hoofdbestuur van de ondeiot- ficiers-vereeiiiglng Ons Belang neeft, doem toekomen liet ontvverp-uorlogs- bcgrooting 1913, voor wat betreft de positieverbetering van de omderofli- cieren, met verzoek een onomwonden oordeel te vellen over de voorgeno men positieverbetering. Aan dit verzoek hoeft het hoofdbe- atuur voldaan. In een zeer breedvoerig schrijven, dat aan duidelijkheid niets te vven- sei'.on laat, heeft het Uuofdbesluui den mjnibtcr zijn leedwezen betuigd over do resultaten van het ingestelde on derzoek naar de vereischt wordende l»csitieverbetering van het onderoffi- cierskorps. Vooral de voorgestelde wijze van wet ving kan niet anders, dan teleur stel lende resultaten opleveren, ter wijl de voorgestelde, jaarwedden' niet do verbetering brengen, welke Ons Bi lang noodzakelijk acht. liet Hoofdbestuur verzoekt alsnog chu verbeteringen aan te brengen, •welke Ons Belang heeft voorgesteld. EEN ONTSLAG. De heer Laucr heeft, naar Het Con ti uin meldt, gisteren ontslag aange vraagd als schooloriziener van het crrctidissement Rhcden. De nu voor mijn gezondheid levens gevaarlijk geworden kwellingen on' beleedigingen aldus heet het in het verzoekschrift -- mij nog in de laat ste dagen aangedaan door den school opziener in het district Arnhem, den hoor Van Rennesso, verplichten op dringend advies van mijn genceshco- ren ontslag aan 1e vragen op 1 Dec. 1912 uit mijn ambt als arrondisso- uicnts-schoolopziener. dat ik op dien dag 19 jaar zal hebben bekleed. De bijzonderheden dier kwellingen en be leedigingen, zullen tevens als bijdra gen van do geschiedenis van het Uijksschooltoezicht en schoolwezen in het district Arnhem na mijn ontslag door mij geschetst worden in een Open Brief aan do leden der Slaten- Generaal. DE BOND VOOR STAATSPENSTON- N KERING zal den Engclschcn minister Lloyd George uitnoodigen tot bijwoning van het eerstvolgende congres. „LANDBOUWERS" IN UNIFORM. Bij de leerlingen van de Koloniale Landbouwschool te Deventer bestaat, volgens het „Centr.", het plan, uni- fonn-kleeding le dragen, grijs-groen van kleur, afgezet met groen laken. Op de linkermouw is een wapen aan gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Ct. per regel. HET FIJNE DER ZAAK. Niets is zoo belangrijk voor ons, als een gezond lichaam te hebben cu alvorens eea geneesmiddel toe te passen, behoort men eerst te vragen, hoe het verkregen wordt. Om die re den is het, dat men, indien men een purgeerend water moet gebruiken, de voorkeur moet geven san het na tuurlijke HUNYADI JANOS, hetwelk zeker werkt en matig in prijs is. Verstopping leidt tot vele andere onaangename kwalen. Verstopping ls een ernstige kwaal, omdat zij zoovele schadelijke gevol gen hebben kan. De achtergeblevene, afgewerkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en gc-diukt Vaak treedt huiduitslag op. gij wordt bleek, uw tong is beslagen cn gij krijgt een onaangenamen smaak in den mond. Last van gal, brakingen, hevige hoofdpijn, matig en ingewandskwal-en zijn gewoonlijk te wijten aan slechte spijsvertering, en aambeien zijn er dikwijls een gevolg van. Wanneer do ontlasting niet ge makkelijk en minstens eens per dug plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's Maagpillon, totdat zij op een natuurlijke wijze geschiedt. Zij zijn zuiver plantaardig en een der groote voordeelen ervan is, dat de hoeveel heid te gebruiken pillen niet voort durend vergroot behoeft te worden. Zij veroorzaken geen krampen. Foster's Maagpilien (let op den juisten naam) zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J C.öppingcr, Gr. Houtstraat 137a k f 0.65 per flacon, of f 3.00 per ze3 flacons. Bij Blink in eetlust Dr. Boemiel's Haosiatogen. Snelle zekere werking! 20-jarlg suaoes WAARSCHUWING! Men viage uitdrukkelijk ^^den naam Dr^tmM^tEL^^ Rechtszaken Vsrgiftlglug en valscbbeid ij geschrifte. Voor de rechtbank te Dordrecht is Dinsdag voortgezet de Milwndeling van de zaak tegen A. M. G., huis vrouw van Th. K., te Nieuw-Lékker- land, beschuldigd van vergiftig ng en vaischheid in geschrifte. Als eerste getuige verscheen dr. J. J. van Eek, directeur-scheikundige van den geui. keuringsdienst te Lei den, die als deskundige verschillen de onderzoekingen heeft gedaan en daaromtrent verklaringen aflegde. In de phosphorbrij had get. arseni cum en koper gevonden, in lever en maag vond hij geen phosphor of la gere phosphor; erbmdiiigen, wat ech ter volgens get. geen bewijs is, dat In het lichaam geen phosphor is ge- woest; verder vond getuige arsénic, koper en zink. In het zand van de begraafplaats vond getuige niets bij zonders. Getuige verklaarde nog, dat in gewone omstandigheden een li chaam geen arsenic bevat, daarbij echter opmerkende, dat de minste omstandigheid op het aanwezig zijn van arsenic van invloed kan zijn.. De griffier las vervolgens het schriftelijk rapport van dezen des kundige en vail dr.. Van Ilallio voor, met de conclusie, dat een geringe Svoeveelheid arsenicum in een li chaam niet wijst op vergiftiging, en dat ook de aanwezigheid van 61 m.G. zink in een K.G. lever niet ab normaal groot goiioemd kan worden. Get. blijft bij zijn rapport. Op ecu vraag van den officier ant woordt get., dat phosphor eon ka rakteristieken geur heeft, en op een vraag van den verdediger zegt hij, dat die geur niet zoo karakteristiek is, dat hij alleen op dien geur zou afgaan; ook zegt gel., dat een leeg fleschje, dat gesloten is geweest met een kurk, die vroeger op een flesch je met phosphor heeft eezeten, een phosphofgour kan hehhen. Vorder verklaart get. dat tot voor korten tijd do gangbare moening vvas, dat in ieder normaal organisme arsenic voorkwam; latere onderzoekingen hebban aangetoond, dat er verschil lende personen zijn, In wier lever geen arsenic gevonden is. Op een vraag van den officier van justitie antwoordde getuige, dat de gevonden hoeveelheid niet zoo groot was, dat aan opzettelijke vergifti ging gedacht behoefde to worden. De gevonden hoeveelheid stond op de grens. Nadat do getuigen Punt, die Maan dag reeds gehoord waren, nog om trent den verkoop van do phosphor brij verklaringen hadden ufgelegd, wordt gehoord de deékundige prof. dr. Talma, hoogleeraar aan de uni versiteit te Utrecht, die verklaringen aflegt omtrent het verloop van phos- phorvergiftigingen. Prof. dr. P. van Romburgh en prof. dr. E. Cohen, hooglecraron aan de universiteit te Utrecht, leggen verklaringen af omtrent het voorko men van phosphorverblndingon ln het lichaam. Dr. W. van IJzeren, arts te Dord recht, die het lijk van den overlede ne onderzocht heeft, legt daarom trent verklaringen af: geen doods oorzaak vast te stellen, de vastge stelde geelzucht wees op leverlijden, oorzaak van dat leverlijden bleek niet, kankerlijden uitgesloten, ver giftiging geenszins uitgesloten. Op een vraag van den verdediger antwoodt getuige, dat er geen vergif tiging vastgesteld is. Dr. J. L. Goemana, arts te Dord recht, legt vervolgens verklaringen af omtrent de bevindingen bij de lijkopening, welke overeen komen, met die van dr. Van IJzeren. Vervolgens wordt gehoord G. Boom, arts te Streefkerk, huisdokter van de familie G. Vóór do laatste on gesteldheid heeft getuige den over ledene alleen behandeld voor een sleutelbeenbreuk. Herhaaldelijk heeft getuige tus- schen liet najaar 1910 en tiet voor jaar J911 den overledene gekeurd voor een levens; eraekering; vroeger was hem dit nooit opgedragen. Het onderzoek geschiedde sueed» op ver zoek van beklaagde, die voor zoover dat toelaatbaar was, het onderzoek bijwoonde. Het is getuige opgevallen, dat de bedragen van' de levensverzekering hoog werden, en hij heeft bekl. daar op gewezen, die verklaarde, dut een vriendin in Den Haag de kosten mee zou betalen. Met den overledene heeft get. over de verzekeringen niet gesproken. Den óen Aug. is get. door beklaag de geroepeu voor haar vader, die niet goed was. Get .schetst hierna het verdere verloop van de ongesteldheid, hoe de patient steeds zieker en zwakker werd en eindelijk van uitputting is gestorven. De nacht vóór het overlij den is bekl. bij get. gekomen om een middel tegen buikpijn voor haar va der, waarop get. laudanum heeft meegegeven. Aanvankelijk heeft getuige wel ver moedens van vergiftiging .gehad, maar de verschijnselen waren toch niet van zoodanigen aard, dat ge tuige daarvan werk durfde maken. Van braken en diarrhee, waaraan de overledene heeft geleden in het begin van zijn ongesteldheid, heeft bekl. aan get. nooit mededeeling gedaan. Bekl, heeft in de instructie ver klaard, dat de ontlasting van haar vader kort voor zijn overlijden hel der Moed bevatte, thans verklaart zij een roodo kleur gezien te hebben, wat zij voor bloed liield. Dl de medi cijnen heeft get. geen phosphor afge leverd. Na de verklaringen der deskundi gen en na de schets van het verloop der ziekte, verklaarde prof. Talma, dat het onwaarschijnlijk is, dat hier in het begin van de ziekte een groote hoeveelheid phosphor is gebruikt, dan was hot verloop sneller geweest; do geconstateerde geelzucht wijst niet op phosphor- of arsenicum-vergiftl- Wanneer er op 5 Aug. reeds diar rhee bestaan heeft, acht get. het nog onwaarschijnlijker, dal er phosphor- vergiftiglng heeft plaats gehad. De president merkt op, dat alleen beklaagde in de instructie over diarrhee gesproken heeft. Het ver loop van de ziekte, zooals goschetst, is het gewone verloop na geelzucht door andere oorzaak. Prof. Talma acht het heel goed mogelijk iemand phosphor toe te die nen, zonder dut deze het merkt. Ook de verkleuring van de lever maakt geen phosphorvergiftiglng noodzake lijk. Naar aanleiding van een vraag van den verdediger antwoordde prof. Talma, dat het niet waarschijnlijk is dat bij een persoon van deze klasse 2 a 3 m.g. phosphor por dag is toe gediend. In deze klasse van menschen kent men alleen phosphorbrij en men be hoeft daarvan nog maar een kleine hoeveelheid toe te dienen om een hoeveelheid phosphor te geven, die onvermijdelijk doodelijk is. Het verloop van de ziekte geeft geen recht om aan te nemen, dat er arsenicum in het spel is geweest. Na de pauze wordt nog weer dr. Van IJzeren gehoord. Deze verklaart dat de klinische verschijnselen niet pleiten tegen phosphorvergiftiglng; ze Dleiten er misschien m^r voor, maar getuige zou toch niet graag zeggen, daar er in het lijk geen phos phor gevonden is, dat er phosphor vergiftiglng heeft plants gehad. Op oen vraag van den officier van jtustitle antwoordt getuige, dat de symptonon van hel geval een phos phorvergiftiglng n:ot tegenspreken. Desgevraagd door den verdediger, zegt getuige, dat de symptonen ook voorgekomen kannen zijn bij acute leverziekte, maar dat ze meer spre ken voor vergiftiging. Prof. Talma, nog gehoord, acht 1 ongepermitteerd hier de waarschijn lijkheid van vergiftiging te opperen; was er phosphor gevonden, dan zou vergiftiging waarschijnlijk, maar lang niet zeker zijn. De verschijnse len wijzen wel op vergiftiging, maar phosphorvergiftiglng mag daaruit niet worden afgeleid. De rechtbank en de officier van justitie willen prof. Taglma en dr. Van IJzeren laten vertrekken; de verdediger stelt echter prijs op het blijven van prof. Talma, waarna het O. M. dan ook dr. Van IJzeren wil laten blijven. Get. T. Versloot, steenkolenhande laar te Papendrecht, die van G. geld moest hebben, verklaart, dat bekl. hem ln Augustus 1911 uitstel heeft gevraagd» ondeil mededeeling, dat haar vader kanker hod en waarschijn lijk wel spoedig zou sterven, dat hij hoog verzekerd was, en dat na zijn dood afgerekend kon worden, waarna contant gehandeld zou kunnen wor den. Bekl. zegt wel met got. over do ziekte van haar vader te hebben ge sproken, maar niot over lal er con tant handelen. M. Broere, te Lekkerkerk, ver klaart in den nazomer van 1911 be klaagde gewezen te hebben op de hooge premies van de levenszeke ring, waarvan zij de betaling niet zou kunnen volhouden, als haar vader nog eenige Jaren bleef leven, waar op beid. hem gezegd had, dat haar vader toch wel niet meer zou blij ven leven. Bekl. ontkent dit laatste gezegd te hebben. Hierna wordt gehoord dr. A. van Oven, te Dordrecht, die huiszoeking bij beklaagde heeft gedaan en daar een flesclije heeft gevonden, waarin blijkens den reuk phosphor was ge weest. Get. verklaart, dat de ireuk hem liet beste middel toeschijnt om phosphor te constateeren. Desgevraagd verklaart getuige, dat wanneer een kurkje van een phosphor fleschje op een andere flesch wordt gedaan, bij de laatste ook een phos- phorlucht is waar te nemen. Hierna v.ordt gelezen bet rapport van getuige en van dr. Van Raalte, te Dordrecht, betreffende bet onder zoek van de lijkdeelen, waaruit blijkt, dat deze deskundigen in lever en maag phosphor gevonden hebben. Prof. Vau Ronrbergh is het met de ze conclusie niet eens, en prof. Go- hen verklaart, dat de proefnemingen van de heeren Van Oven en Raalte moeten leiden tot een geheel tegen overgestelde conclusie. Dr. Van Oven verdedigt de door hem gevolgde werkwijze en zijn con clusie. Prof. Cohen onderwerpt het rap port van dr. Van Oven en Raalte aan een scherpe kritiek, en zegt. dat aan het onderzoek geringe zorg besteed is; get. is geschrokken, dat een des kundige in zulk een ernstige zaak 'n dergelijk rapport uitbrengt. Dr. Van Oven handhaaft zijn rap port en Inroept zich op een Duistch autoriteit, die in zijn werk „Die Che mie und die Rechtepflege" tot dezelf de conclusie komt. Piof. y. Roinbergh meent, dat als dr. Van Oven zich op die autoriteit beroept, hij ook diens werkwijze had moeten volgen, wat niet geschied is De verdediger stelt den deskundi gen naar aanleiding van liet rapport der heeren Van Oven en Raalte ver schillende vragen waarbij de getui gen Cohen, v. Rombergh en van Eek verklaren, dat zij nooit op grond van den reuk alleen zouden besluiten tot de aanwezigheid van phosphor. Door den verdediger gevraagd, of prof. Tahna ook phosphorvergiftigin- gen behandeld heeft, verklaart deze verschillende gevallen na den dood te hebben gezien en ook vergiftigden te hebben behandeld. P. Breed veld te Schoonhov en ver klaart in den zomer van 1911 aan bekl. f 100 te hebben geleend, welk bedrag in twee termijnen is terugbe taald; get. weet niet meer, of die teruggave plaftls had vóór of na den dood van bekl.'s vader. M. van Namen te N.-Lekkerland heeft den overledene ln zijn ziekte bezocht en ook bij hem gewaakt, de zieke klaagde toen over pijn in den buik on de keel; van de verpleging kon getuige niets zeggen; als get. er was, was bekl. altijd vriendelijk te gen haar vader; de zoons waren nog al eens lastig voor den ouden G. H. Trust, koopman te Schoonho ven, verklaarde, dat hij, bij de moe der van bekl. om geld komende, van deze ten antwoord had gekregen, dat haar man erg min was en wel dood zou gaan en dat dan alles betaald zou worden; later is get. teen terug gekomen en heeft 14 dagen voor den dood f 15 van bekl. ontvangen; bekl. heeft, over haar vader met get. nooit gesproken. E van Wageningen te Schoonho ven, die vóór 3 jaar geregeld bij bekl. aan huis kwam, verklaart, dat beklaagde thuis de baas was en dat allon daar deden, wat bekl. verlang de; over haar vader liet bekl. zich af keurend uit. A. J. Wervers, te Breda, die vroe ger intiem met bekl. omging, ver klaart ln gel ij leen geest en zegt, dat bekl. hem had verteld, dut na den dood van haar vader er geld zou ko men, wel f 20.000. A. It. van do Weg, groothandelaar in steenkolen te Voorburg, die voor f 1G0 steenkolen geleverd had, ver klaart, dat bekl. to zijnen kantore heoft gezegd, dat haar vader ziek was en wel dood zou gaan en dat dan alles betaald zou worden. Bekl. erkent dit en zegt, dat toen reeds de dood was te voorzien. L. Schep, die vroeger tot bekl. in verhouding stond, zegt, dat bekl. meer met haar moeder dan inet haar vader op had; een slechte behande ling van den vader hoeft get. nooit gezien. Hierna wordt gehoord D. J. Schud- dc-boom, inspecteur van de Nat. Le- vensverz. Bank te Rotterdam, die een verklaring aflegt over een voorstel tot levensverzekering op het leven van haar vader, groot f 15,000 ten be hoeve van beklaagde; hij sprak toen alleen met bekl. die voorgaf, dat haar moed er na ha ars voders dood toch verzorgd was. Nadat het formulier ingevuld was, is bekl. met'het stuk naar heneden gegaan en heeft het stuk daarop teruggegeven voorzien van den naam haars vaders. Met dr. Boom, die juist voorhij kwam, heeft get. over de keuring gesproken; oen en ander geschiedde 21 Jan. 1911. Na het geneeskundig rapport heeft de maatschappij do voorgestelde verze kering niet aangenomen, en toen is in bet voorstel een verandering aan gebracht, waardoor do premie f 169.89 werd. De premiebetalingen gingen niet geregeld, maar twee dagen voor het overlijden zijn de achterstallige premies betaald. Na het overlijden is get. bij bekl. geweesken heeft haar gezegd, dat zij een mooi buitenkans je had, waarop bekl. antwoordde: Nu, ik kan het ook best gebruiken. Bij het sluiten der verzekering heeft bekl. gezegd, dat er nog een post van f 10 000 liep bij de Utrecht en een van f 3000 bij de Nederlanden. Get. kreeg argwaan omdat de verze kering onder zulke bijzondere om standigheden tot stand was geko men. Gel. ontkent, dat hij aan bekl. zooals deze voorgeeft, gezegd zou hebben maar voor haar vader te tee kenen. Bekl. houdt vol, dat get. haar heeft gezegd, maar voor haar vader te tee- kenen; ook ontkent zij na haar va ders dood de woorden te hebben ge zegd, die get haar in den mond legt. Ook merkt bekl. op, dat de directie ioch het verschil in de liandteekenin- gen op het voorstel en op het keurings formulier, dat door haar vader gc- teekend is, had moeten zien; zij vindt het vreemd, dat men daar nu pas mee komt. Door den verdediger gevraagd, ant woordt get., dat hij in de meening verkeerde, dat bekl.'s vader thuis wa3, omdat bekl. herhaaldelijk naar beneden ging om gegevens te balen; get. heeft met bekl. het formulier doorgeloopen; geL had geen bezwaar, dat de handteekenlng niet in zijn te genwoordigheid gezet. Is, daar vaak ook formulieren per post ter tee ke ning worden toegezonden en waar be klaagde hem zeide, dat haar vader wat prikkelbaar was, omdat hij al zoo dikwijls door verzekeringsagenten werd lastig gevallen. Get. heeft om trent de familie G. goede infonna- tië'n ter plaatse verkregen. De maat schappij moest aan get. een kleine provisie uitbetalen, welke alleen be taald wordt, als de post tot stand ge komen is. De wijziging in het voor stel Is door get. aangebracht met goedvinden van bekl. Dr. Boom van Streefkerk heeft den vader gekeurd; deze heeft in ge- tui go's tegenwoordigheid het deslw- treffend stuk geteekerd. Get. erkent, dat er te Lekker land praatjes liepen over een minder goede gezondheid van den ouden G., wien get. behan deld beeft als lijdende aan kanker. Get. beschouwde G. als volkomen vol doende bij de hand om te weten, wat hij deed, hoewel hij onontwikkeld was. Over de verzorging van den va der door bekl. heeft get. geen klach ten: bij zijn bezoek na den dood heeft h-j bekl eens huilende gevonden. Gel. hoert niet gedacht, dat de vader, die hij als een sterk man kende, zoo spoedig zou sterven; het bevreemdde hem wei, dat de geelzucht, die ge woonlijk met ©en 14 dagen geneest, zoo long duurde. Get. J. W. Niemeijer, directeur van de Nat. Levensverzekeringbank te Rotterdam, legt eon verklaring af omtrent de verzekering van f 15.000, welk bedrag nog niet uitbetaald was. toen de justitie zich met het sterf geval G. bemoeide. De getuigen J. W. Boerman, hoofd eener school en J. H. Hollestelle, te©- kenleeraar, beiden to Dordrecht, leg gen hierna verklaringen af omtrent «ie handteekening onder het voorstel tot verzekering; zij kornen tot de con clusie, dat die door bekl. is geschre ven; zij heelt daarbij niet gelracht de handteekening van haar vader na te bootsen. Bekl. heeft het plaatsen van de handteekening erkend. Daarna worden 3 getuigen A dé charge gehoord. De getuige J. Seton te Oud-Alblas heeft bekl nooit slecht over haar vader hooren spreken; na den dood vond hij bekl. bedroefd. A. A. den Boorn, brievenbesteller te Alblasserdam, lueft den verzeker! ngs agent De Waal meegedeeld, dat G. een verzekering wilde sluiten onder opmerking, dat G. een goede zaak had; got. meent wel. dat bekl. voor de ontvangst van postpakketten v or haar vader tee kende met diens naam; zeker wevt get. dit echter niet. A. van Vliet, koopman te Rotter dam, die geregeld in het koffiehuis van G. kwam oin zijn boterham op te eten, heoft nooit iets van een min der goede verstandhouding tusschon bekl. en haar vader gemerkt; get. meent, dat de zaak nog al goed ging. Kwart over zes wordt de behande ling van do zaak verdaagd tot Maan- dag. Stadsnieuws Zurderhou t. Als voor twee ©etrwen de Amster- damsche patriciërs geDoeg hadden van 's werelds l>eslommeringen, dan verpoosden zij zich gaarne buiten van Staats- en koopzorg. De Vocht was voor hen een geliefkoosd oord, inaar ook Haarlem. Zoo is rondom den Haarlemmerhout een gansche rij van buitens ontstaan, waarvan het Pavil joen wel het grootste was. Vele dier buitens zijn gesloopt en hun namen beginnen in het vergeetboek te raken. Van andere zijn nog wel de heeren huizingen over. maar de lusthoven, die zo omrintrden. zijn herschapen tot villapark. "We roemen hier Wester hout. Bosch cn Vaart, Kraayenhnrst. I.n hun geheel zijn noc o. a. Enden hout, Leeuw en Hooft, Bosch en Ho ven. We vraovn ons zelf afhoe lang noa Eer een eeuw verstreken is, zijn ook zij verdwenen en ligt onze oude Hout omsloten door een groot villa park, waarvan 't Mazepatersveld, het Lnkenkoapersveld nu de voorposten vormen. Zuiderhout. dat nu weer vermeld is in de pers door aanvragen om ee.n houten beschoeiing langs het Spaerne en tot een gewijzigde bepaling ovoi straatbreedte, is als buiten ongeveer aebt jaar geleden gesloopt Wel r- op den hoek Binnenvveg-Spanjaardslaan een nieuw modern huis verrezen, maar van zijn statig geboomte is vee! en de hooge muur geheel verdwenen. De rest is villa-terroin geworden. De Kraayencstor vaart scheidde Zuiderhout van Bronstee en loopt bij het voormalige Galgenveld in hot Zuider Buitenspaaraie. Een laan, die •het park Zuiderhout in Noord-Oosto- lijko richting doorsnijdt, de Middel laan, herinnert aan een oud bulten van dien naam, dat met Zuiderhout indertijd is verecnigd. Het oog van het landschap, het water het hel dere spiegelende water, dat de Neder- lnnder zoo noode in zijn landschap pen ziet ontbreken, is hier ook. Oost waarts toch wordt Zuiderhout lie- gransd door het Spaarne, Zuidwaai door de Kraayenester waart, terwijl van daar een aardige vijver met mooie waterpartijtjes 't terrein door slingert.. ROODVONK TE AMSTERDAM. Door de garnizoens-commandanten van verschillende plaatsen is het he vel afgekondigd, dat aan militairen geen verlof mag worden gegeven om naar Amsterdam te gaan, omdat al daar roodvonk epidemisch verklaard is. KWAJONGENSSTREKEN. Dinsdagavond maakten eenige jon gens er hun werk van om met vuur werk voor de voeten van voorbijgan gers le werpen, waardoor deze hevig schrikten. Vooral op meisjes hebben zij het gemunt. In de Van Maruin- straat gooiden zij het in openstaande gangen en wie zich verzette, werd ten slotte nog door hen uitgescholden. Het ware to wonschen, dat de politie in dat stadsdeel streng toezicht hield, daar het eiken dag weder gedaan wordt; er zou een einclo aan komen, door het verkoonen van dit vuurwerk te verbieden. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Door de afdeeling Haarlem van de NeJerlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal op Zaterdag a.s. een vergadering wor den belegd, waarin het nieuwe vaan- de! zal worden onthuld. De zangver eniging „De Stem des Volks" zal dia vergadering opluisteren, en de heer J. Oudegeest zal spreken. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van Silhouetten cn uitknipsels, die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zal gehouden worden, heeft reeds veel belangstelling opgewekt en zijn er zeer belangrijke inzendingen inge komen: vermoedelijk zal ze den lóeri dezer geopend kunnen worden. Inzendingen kunnen voorals rog worden toegezonden. Gelijktijdig zal In heizelfde Mu seum eene tentoonstelling geopend zijn van bronzen vazen, uit Florence afkomstig, welke door den Zwccd- schen beeldhouwer Hugo Elrnqusot di© aldaar werkzaam is, werden ver vaardigd, deze bronzen munten uit door fijne profileering, delicate ver siering, alsook door bijzonder fraai gietwerk en paiine. KAMER VAN KOOPHANDEL. De lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel is thans afgesloten, en vastgesteld tot een aantal van 288 kiezers. Liefdadigheid. Op Zaterdag 21 September zal de tooneelvereenigirig „Ontwikkeling zij ons Streven" een weldadigheids-voor stelling geven. De opbrengst is ten voordeele van de weduwe Honing— Bouekaert. Opgevoerd zal vvordmi De wees uit het gebergte" eu „Paar is Mijnheer". De DrinkhaL De Drinkhal der Staalwaterbron ii cisieren door 25 uef-sonen bezocli»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6