T i 11 y K e h h. N schitterend succés, Sat "de gov:-: alt-zangeres Tilly Koenen rn-t I, korkconcerten, met mede- werk^.;-' van don bekwamen organist Louis Robert, onlangs mocht beha- Jen Ui Alkmaar, Middelburg en Haarlem, /.uilen thans in September en October in tal van steden kerk- concei kn worden gegeven,. G o v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Bosse, Barteljmisstraat 12. een witte rak doek. C. Toeae', Warmoesstraat 9, een paar dameshandschcenen; G. van Mierloo, Rozenprieelstraat 35 rood, een \:<,uwonzak met inhoud. L. Koning, Korte Heer en straat 19 rd., een paar dameshandschoenen, W. H. do Laat, Vooruitgangstraat 25, een stuk zeildoek. J. Verbeek, Tu- gelastraat 8 te Schoten, een dames- haudtuschje. W. Dubbelaar, Gr. Houtstraat 101, een manchetknoop. C. Scheffer, Oranjestraat C6, een hond. E. Kleinheim, Gen. de Wet straat 6, een hond. A. Kroonberg, Groote Houtstraat 108, een dames- portemomaaie met inhoud. P. Zwaanswijk, Barendscstraat 11, twee ijzeren hoepels met haken. J. Kors, Amsterdamscho vaart 44, een pakje nachtpitjes. Rubriek voor Vragen Geabonneerde^ hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voer beantwoording vatbaar, in te zenden by de Itoductic Ton Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan viugon, die niet volledig naam en Woonplaats vnn den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn inkomen bedraagt f 728 per jaar nu ben ik in de bedrijfs belasting aangeslagen voor f 3.52. J.s dit juist? ANTWOORD. Voor een inkomen van f 728 is in de bedrijfsbelasting ver schuldigd 2.20. VRAAG. Ik ben in de bedrijfsbelas ting aangeslagen voor 1.10 en mijn loon is G24. Kan ik uu daartegen re- clahteeren 7 ANTWOORD. Ja, belasting gebouw Kleine Houtstraat 13, kamer No. 4. VRAAQi Hoe kan ik vlierbessen in- jnakan ANTWOORD. Vlierbessen worden meestal tot gelei verwerkt Daarvoor kookt U zc niet een weinig water en perst ze door een doek. Voeg dan 1/4 gedeelte suiker toe en damp ze uit tot gelei. VRAAG. Hoe kan ik vlekken uit een gummiejas verwijderen en de kraag schoonmaken Met welke lijm kan zoo n jas gelijmd worden ANTWOORD. L' kunt het probeereu met benzine. Lijmen aan'de achterzij de met Tenesetine. Vraag anders den winkelier, bij wien deze jas is ge kocht. VRAAG. Wanneer men een uil- vinding gedaan heeft, wordt deze dan door patent beschermd? Mag een an der dal artikel dan niet namaken, en geldt het patent voor de geheele we reld of moet het voor Nederland af zonderlijk blijven? ANTWOORD. Een patent moet in elk land genomen worden, anders geldt het alleen voor Nederland. Het patcnt-nemcn is evenwel een kostba re zaak. VRAAG, Waar is het kantoor der Btoorn va art-Maatschappij Nederland? AN 1 WOORD. Prins Hendrikkade Sffc-180 te Amsterdam, VRAAG. Op welken leeftijd is een meisje mondig. ANTWOORD. 21 jaar. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Verlof. Door II. en W. is aan Dr. M. Colen- brancler een verlof verleend tot 27 Sep tember a. s. Leverantie. De k \oring en het monteeren van twee stoomketels met toebehooreu in een te bouwen ketelhuis op het terrein i gemeente-gasfabriek, >s opgedra gen nan de Deventer Ijzergieterij m Mucliiii. f.iiuiek, voorheen J. L. Nering Bógcl Co., te Deventer. 11A A ft LEMMERMEER. Van den akker! Schreven we een paar weken gele den, dat het op den akker treurig ge-' steld is, thans is het allertreurigst. liet graan dat toen nog builen was en nu nog grootendeels buiten is, staat of ligt te rotten. De hokken of hoopeu tarwe en ook de haver zijn van boven van groene pruiken voor zien, gevormd door dc jonge sprui ten der kiemende korrels. Vele hok ken zijn tot ééu warbos saamge- grockl Dat dit gewas weinig waarde meei li-1 ft, spreekt van zelf en ais het natte weer nog even duurt, gaat alle waarde r van verloren. Er is dan ook tarwe verkocht van den nieuwen oogst voor 4 en /5 per H L. Veel koren zal niet anders worden dan becstcvoer en dan nog van minne kwaliteit. De erwten op ruiters hebben het lang volgehouden, doch door den vo lei regen, die in de hoopen door dringt, worden de peulen doorweekt, de erwten zwellen en de peulen bar sten open. Niet alleen dus dat de erw ten kiemen, doch ze komen onvermij delijk bij bel verwerken op den grond terecht en zijn groütendeels weg. Wat van dit gewas plat op den grond ligt, is totaal verloren. De hoopjes spinazie te velde zijn zwart geworden en gelijken wel mest- hoopen. Boonc» worden, voor zooveel het weer zulks toelaat, gesneden of ge maaid, Met een bang hart wacht do landbouwer liet lot van dit gewas af. Voortdurend hoopt hij op beter weer, vooral wanneer er eens een zonne straal doorbreekt, maar steeds wordt giju hoop teleurgesteld. Het klaveraewas. dat het vorige jaar niet groeide wegens tre rangati-' Tlge droogte, lijdt nu van de voort- duronde nattigheid en rot op het land al groeiende. Wot de suikerbieten betreft, daar valt nog niet veel definitiefs van te zeggen. Ze staan zeer ongelijk en zul len van uitkomst beter zijn op de hoog gelegen gronden dan op dc laag gelegen akkers. Daar staan zo groo te r-deels in 't water, wat het suiker gehalte aanmerkelijk vermindert. Men kan het dan ook in de verte op ver- verschillende plaatsen reeds zien dat dit gewas lijdt van de nattigheid. Groote plekken zi«t men op die la- go akkers, waar het loof der bieten geheel geel ziet en dat is niet van 't beste. Veel hoop op een behoorlijke opbrengst van dit gewas is er dus; niet. 'i'o midden van al deze treurigheid ziel men op de erwten- en boonen akkers de o verjarig o plant, kar wij, weelderig staan. Tiet is een heel groen veld, „do kleur der hope", dat erg afsteekt bij de zwarte hoopen erwten, dat een en al treurigheid is. Zal er nog iets van terecht komen,! dan Is spoedige verandering noodza kelijk. De schade wordt met den dag grooter, BEVERWIJK, Dokter Schuit-fontein. Dinsdagmiddag 2 uur is de nieuw opgerichte fontein nabij het station alhier officieel door do gemeente over genomen van de Commissie, die haar in aanzien riep tot een aandenken aan de 40-jarige practijk van wijlen dokter Schuit. De fontein heeft een bak von St. An na-marmer en een zuil van Siberisch marmer, terwijl aan den voorkant met vergulde letters do woorden zijn gegrift„Doctor Jan Willem Schuit, 1SC4—1904". De lieer C. Scpp droeg de fontein, onder herinnering aan de voorge schiedenis namens de Commissie over aan den burgemeester, Jhr. Striok van Linscboten, die haar met dank namens de gemeente aanvaard- da Do dochter van wijlen den beken den Bevenvijkschen dokter, mevrouw Lamme—Schuit, opende den water toevoer en de heer C. Schuit, van Utrecht, dankte als oudste zoon na mens de familie èn de Commissie vcor haar werk, dat tot oprichting Leidde, èn de gemeente voor haar be reidwilligheid, om de verdere verzor ging op zich te nemen. Een groote schare woonde de plech tigheid bij. 1JMUIDEN, Verdronken. Uit het Noordzockanaal te LTmuiden is opgehaald het lijk van den matroos II. van den logger Francina K. W. 36, welke schepeling door onbekende oor zaak te water is geraakt Sport en Wedstrijden VOETBAL. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. Als gevolg van de loting voor de derde ronde der bekercompetitie moe ten a.s. Zondag de volgende wedstrij den gespeeld worden VitesseRobur et Velocitas, te Arn hem. Quick (Nijmegen)—V. O. C., te Nij megen. WilhelminaAmstel, te 's-Bosch. HengeloTnbantia, te Hengelo. V. F. C.—Velocitas (Breda), te Ylaardingen. Go ahead— Quick (Den Haag), te Deventer. AjaxD. V. S te Amsterdam. HerculesD. E. C., te Otrerht. Voorts moeten op a.s. Zondag ge speeld worden de volgende nog niet gespeelde wedstrijden der vorige ron den T. O. P.—Be Quick, te Gouda. SpartaanVoorwaarts, te Amster dam. Hilversum—Concordia. PAARDENSPORT. CONCOlütS-ilIPPlQUE TE NIJMEGEN. In de nummers, waarin Ha artesi sche officieren onder de prijswinners behoorden, waren de resultaten Springconcours voor jachtpaarden voor officieren en heerrijders. Hier voor waren 24 inschrijvingen. Eerste prijs Powerful", eigenaar Van Gellicum, ritmeester, to Amers foort. 'Tweed© prijs „Black Paddy", eige naar dr. Bemeluians, te Roermond. Derde prijs: „La Gaquette", eige naar J. óe Kruijff, luitenant der veld artillerie, te Breda. Vierde prijs „Spea", eigenaar A. Co lenbrander, luitenant der huzaren, te Amersfoort. Vijfde prijs ..Irene", eigenaar Van Rijssen, luitenant dor huzaren. Zesde prijs „Maayke Meu", eige naar H. T. M. baron Van Voorst tot Voorst, le-Luitenant der huzaren, te IJaarlam. Eervolle vermelding: „Perhaps", eigenaar C. 11. Labouchère, luitenant der huzaren, te Haarlem. Idem „Fox", eigenaar Trapman, luitenant der artillerie, te Leidon. No. 5. Sauts Couples voor officieren en heerrijders. Teler ruiter mocht slechts tweemaal in eene combinatie deelnemen. Eerste prijs Powerful", met „Spes", eigenaars respectievelijk de he oren Van Gellicum, ritmeester, to Amersfoort, en Colenbrander, luite nant der huzaren, te Amersfoort. Tweede prijs „Zulu" met „Black Paddy", eigenaars respectievelijk de hoeren C. Tl. Labouchère, luitenant der huzaren, te Haarlem, en dr. Be- melmans, te Roermond. Derde prijs „Held" met „Rikill", eigenaars respectievelijk de hoeren 11. Mathon, luitenant der huzaren, to 'e-Graven ha go, en Trapman, luite nant der artillerie, te Leiden. Eervolle vermeldingen „Zulu" met „Black Boy", eigenaars de hoeren C. II. Labouchère, luitenant der huza ren, to Haarlem, en J. de Kruijff, lui- uant der artillerie, te Arnhem. „Bayard" met „Maayke Meu", eige naars do heeren jhr. K. F. Queries van Ufford, luitenant der rijdende ar tillerie, to Arnhem, en baron Van Voorst lot Voorst, le-luitenant der huzaren, te Haarlem. Voor dit laatste nummer waren 23 paarden in geschreven. SCHAKEN. MATCH JANOWSKI—M ARSHALL. De match te Biarritz zul bestaan uit (10 partijen. De eergte partij ls remise geworden, do tweede weid door Ja- nowski gewonnen. MEESTERTOURNOOI TE WILNA. Stand na de 10de ronde Bernstein 6. Niemzowllsch 51/2, Flarnber 5, Rubinstein 41/2, Freymaan en Le- witzky 41/2. ZEILEN. DE REIS OM DE WERELD IN EEN ZEILBOOTJE. Dezer dagen hebben drie Engelsclieti de haven van Yokohama verlaten met liet plan een reis om de wereld te ma ken in een zeilbootje, een kotter van ongeveer 8 1/2 meter lengte. Het lijkt een gewaagde onderneming en het is bok de eerste keer als wij 't wel hebben dat de reis om de wereld op een dergelijke wijze beproefd wordf,. De „Sea Queen", het schuitje, waar mee de ondernemende jonge mon- schen hun tocht hopen te volbrengen, is voer dit doel speciaal gebouwd naar het model van de „Seahird", het vaartuigje, waarin een redacteur van „the Rudder" een jaar of wat geleden den Allanjischen Oceaan overgesto ken is. Kapitein Vos, de commandant, is een ervaren zeeman, en heeft ook ol meer iets dergelijks aan de hand ge had maar de twee anderen, die ove rigens goede zeilers zijn, hebben niet do minste ondervinding van de zee vaart. Zij zullen den volgenden weg ne men Yokohama, Marshall eilanden. Nieuw Hebrlden, Brisbane. Australi sche kust langs Sydney, Melbourne, naar Tasmania. Nieuw-Zeeland, Tor- resstraat, Sumatra, Colombo, Indi sche Oceaan, Rcode Zee. Suez-Kanaal Middellandsche Zee, Atlantische Oc-c- aan naar Southampton. Van daar over het Panama-kanaal, daardoor en langs de Zuid-Westkust naar de Cocos-eilanden. De boot kan voor twee maanden proviand meenemen, benevens 150 gallons water. De tocht zal ongeveer drie jaar du ren. („N. R. Ct."). LUCHTVAART. DE GORDON BENNETT. Eergisteren heeft Jules Védrines den grootcn beker voor de luchtvaart ge wonnen te Chicago. Er dongen alleen Fransehen mee. De Engeischen en Amerikanen, die aanvankelijk voor nemens waren uit te komen, vielen ,af. Hij hoeft de baan afgelegd, in 70 min. 56 sec. Do 'baan ia 200 K.M. lang. De gemiddelde snelheid was 169 K.M. De andere Fransche deelnemers, Pré- vost ea Frey, maakten een slechten tüd. Li 1909 was do afstand 20 K.M., in 1910 100 K.M., in 1911 150 K.M. In 1909 won de Amerikaan Glenn Curtiss te Rheims in 15 min. 50 sec.; tweede was toen Blériot in 15 min. 56 2/5 sec.derde Hubert Latham in 17 min. 32 sec. In 1910 won Grahame White. Hij legde de 100 K.M. toen af in 1 uur 1 min.tweede was Moisant (Amerika) in 1 uur 57 min. 44 sec, derde was Ogilvie in 2 uur 6 min. 36 sec. Verleden jaar won Weymann (Ame rika) hij legde dc 150 K.M. af in 1 uur 11 min. 3615 sec. tweede was Leblanc (Frankrijk) in 1 uur 13 min. derde Nieuport (Frankrijk) in 1 uur li min. ATHLETIEK. DE FINNEN. Finland heeft bij do Olympische spelen in Stockholm een goed figuur geslagen. De Amerikaansche kam pioen Duncan heeftna Stockholm een bezoek aan Finland gebracht en heeft o. a. gezegd „De Finnen zijn de beste athleten, die ik ooit gezien heb. Het volk be staat meest uit arme landlieden, die hard werken en uiterst sober leven. Elke luxe is hun vreemd. Hun hoofd-, voedsel is visch, die gekookt of ge rookt wordt. Ik heb verrichtingen ge- zien, die mooier zijn dan de Ameri-, kaansche records. Zoo kan Nickian- der het wereldrecord kogelstooten best halen. Taïpalo is de beste discus werper, elke worp gaat verder dan 40 M. en als hij maar eenmaal wat ouder en zwaarder is, 'kan hij vele re cords slaan. In het speerwerpen zag ik groote daden, en ook in het loopen zag ik, behalve de gebroeders Kole- maincn, uitstekende krachten. Nu reeds is een jong athleet voor de Bor- lijnsche Olympiade aan 't oefenen. Hij kan den Indiaan Thorpe overtref fen. Ik zag dien Fin 3.60 M. polsstok springen, 12 M. ver kogelstooten, -10 M. discuswerpen en 50 M. speerwer pen. Wo moeten de Finnen in de ga- rtuu houden, willen wij Amerikanen in 191G niet geslagen worden." Pers-Overzicht TIET AFTREDEN VAN DR. KUYPKR. 't Mg. Handelsblad schrijft: Het aftreden van dr. Kuyper als lid van de Tweede Kamer is, hoe merkwaardig ook de politieke figuur is die met hem uit de Kamer ver dwijnt, thans niet van zeer groote practise he politieke beteckenis. Den invloed, dien dr. Kuyper had, oefen de hij niet in de eerste plaats als Ka merlid, doch als leider der antirevolu tionaire partij en als hoofdredacteur van de „Standaard". Als zoodanig heeft hij een groot medezeggenschap, zonder verantwoording, in de regee ring van het land. Ilct feit, dat ie mand buiten de regeering op zulk een merkwaardige wijze leiding kan ge ven, is niet te verklaren door zijn po sitie als Kamerlid wij gelooven, dat de groote macht die zijn woord nog steeds bij de massa der politiek-kcr- kelijke kiezers heeft, dc cenige reden is van zijn extra-parlementaire machts Eositie. Minister zonder portefeuille lijft dr. Kuyper nog, ook na zijn aftreden als Kamerlid. Reeds had hij, door zijn klimmende doofheid, in zeer veel mindere mate aan de Kamerde batten deelgenomen en toch is ieder overtuigd, dat juist den laatsten lijd de invloed van dr. Kuyper grooter is geweest dau ooit. Wij achten den Invloed van dr. Kuyper een verkeerde, een die slechts ten nadeele van goede parlementaire verhoudingen en goede politieke zo den werkzaam is geweest. Doch juist* daarom hooren wijzonder vreugde, dat dr. Kuyper dien invloed voortaan geheel van achter de schermen zal uitoefenen en dat hij nooit rneer in de volksvertegenwoordiging ter ver- antwoordiug kun geroepen worden. Het Vaderland zegt, dat dr. Kuy per's aftreden als Kamerlid ongetwij feld iiï geheel ons laud met belang stelling zal worden vernomen. Dat gezondheidsredenen hem daar toe hebben genoodzaakt, doet ook ons, staatskundige tegenstanders van den antirevolutionaiieu leider, leed. Bij de rechterzijde in haar geheel was in den laatsten tijd dr. Kuyper's invloed sterk toenemende; zijn heen gaan uit de Tweede Kamer is dan ook voor den loop van zaken aldaar zeer zeker van groot gewicht. Afgewacht dient lntusschon, of dr. Kuyper zich nu ook geheel of grootendeels zal moeten onttrekken aan politieke be moeiingen buiten dc Kamer. De „Nieuwe Roti. Ct." schrijft: De heer Kuyper heeft zich thans of- cicel en voor goed uit het parlemen taire leven, dat wil zeggen uit de practische staatkunde teruggetrok ken. Dat blijft een besluit van ge wicht. Het is een rustpunt, waar men een oogenblik bij stil wenscht to staan. Zeer jammer is, dat niet ooit do politieke tegenstander in dit af scheid met oprechtheid kan deelne men. Dat ware niet onmogelijk ge weest ten aanzien van iemand met de talenten van den persoon, die uit het publieke leven heengaat. Bij alle verschil van inzicht kon er plaats zijn voor waardeering, ja zelfs voor eerbied voor hetgeen zulk een had gewrocht. Daartoe ware noodig ge weest, dat men in hem had loeren kennen den man van stoere beginse len, en daarvoor alleen strijdend. Zoo hebben wij den heer Kuyper ito. zijne lange parlementaire loop baan niet leeren op prijs stellen. Zijn strijd is er bovenal een geweest om de macht. Al zijn onmiskenbare veel zijdige talenten zijn op dat eene punt toegespitst geweest. Theoloog van aanleg en niet zonder talent hij heeft de theologie uitgebuit ten hate van politieke doeleinden. Zonder twijfel een man met staatkundig in zicht en doorzicht, eene persoonlijk heid met alle vermogens om een groot staatsman te zijn... hij heeft politie' ke wetenschap nooit tot hooger doel eind in werking gesteld, dan ter ver krijging van een kort stembussucces. Hij is gedraaid met vele winden, wierp beginselen overboord gelijk de kapitein van een in nood verkeereud schip zijne lading; maar wat lieeft hij bereikt, waar. door de jaren heen, beginsel uit spreken zal? Hij was redenaar en schrijver als wellicht se dert lange jaren geen ander. De gave van het woord heeft hij mis bruikt tot doniagogie, en van zijn schrijven wordt wellicht afgezien van den vorm het beste gezwegen. Hij had door zijn woord waarvan eene magische bekoring uitging, voor zijn volk een weldaad kunnen zijn... hij voedde het op tot tweedracht en twist, en wat het allerergste i9: tot onoprechtheid bovendien. Is het niet verschrikkelijk, wat een van zijne naaste volgelingen, bij wijze van vergoelijking van hem getuigde: dat hij nimmer de waarheid sprak? Zoo gaat hij heen, zonder door den po litieleen tegenstander te worden be treurd als een nobelen strijder, dien men, niettegenstaande alle verschil van gevoelen, per slot van rekening toch zeer ongaarne mist. Het had, gelijk wij zeiden, anders kunnen we zen De reden, waarom de neer Kuyper zich terugtrekt is zeker heel treurig. Er is iets weemoedigs In, dat hij om gezondheidsredenen van het parle ment afscheid moet nemen. Te meer, omdat men zou willen, wanneer zulk een man rust moet gaan nemen, hem iets anders te kannen toewen- schen, dan rust... vooral rust. liet (R.-KCentrum is daarvan eveneens overtuigd. Dat dit besluit hem zwaar moet zijn gevallen, daaraan valt bij een man van zijn werkkracht en werklust niet te twijfelen. Want dat die kracht en lust, ondanks het klimmen dor jaren, bij hern niet verdwenen zijn, daarvan getuigt zijn altijd vaardige pen. Al zegt hij dan ook aan het parlemen taire milieu vaarwel, zoo volgt daar uit geenszins, dat hij ook als politiek man, en met nu me als redacteur van „De Standaard" in ru6te gaat Slechts een deel van zijn taak, zij 't dan een voornaam deel, legt hij neer Maar voor het politieke leven bui ten de Kamer, voor de pers althans, blijft dr. Kuyper naar men veron derstellen mag, nog behouden. De eigen woorden, door hem bij zijn „Standaard"-jubileum op 1 April j-l. 'gesproken, wettigen die verwachting. Hij zcide toen: „En zoo ben ik dan door goed ge rucht en kwaad gerucht, na veertig jarigen dienst, nog altoos staande ge bleven, en zie ik niet zonder zekeren vaderlijken trots op dezen loop van mijn geesteskindeken terug. Of ik er spoedig van denk te scheiden? Als 't moet ja, maar eer niet. Een leven zon der althans nu en dan een driestar, zou mij te ongezellig lijken, en heel uitgepraat ben ik nog niet. En dit te minder, daar ik nog steeds voor dit mijn geesteskindeken in zoo broeden kring voortzetting van de oude sym pathie vinden mag." De Maasbode: En zoo gaat dan deze schitterende politieke figuur voor goed uit de Tweede Kumer verdwijnen I Men zal hom daar dus niet meer mogen bewonderen, dien stoeren 75- jarige; men zal daar dus niet meer mogen genieten van die altijd fris- sclie, piitlgo redevoeringen, waardoor hij zelfs in de laatste Jaren de ge heele Kamer kon boeien; men zul daar in dun vervolge dus moeten ver stoken blijven van zijn heldere voor lichting en krachtige liulpe bij duis tere vraagstukken en stormachtige debatten I Met dr. Kuyper verdwijnt wo kunnen dit zonder overdrijving zeg gen een der grootste figuren die dc Kamer gedurende do laatste vijftig jaren in haar middon heeft gezien! Wij vertrouwen echter, dat deze ontslagneming als Kamerlid geen al- geheelc terugtrekking van dr. Kuyper uit het politieke leven moge bette kenen, en dat de eminente leider der antirevolutionairen ook thans nog, zoowel in zijn „Standaard" als daar buiten, met zijn niet genoeg te wuar- deeron talenten de Christelijke poli tiek krachtig zal blijven steunen. Men verhaalt, aldus De Nieuwe Courant, dat koning Louis Philippe, toen hem liet overlijden van den ou den Tayllcrand bericht werd, quasi- verbaasd de wenkbrauwen optrok en langs zijn neus weg vroeg: „3lais quel inlérit avait-il done A mourir Wij dachten dadelijk aan dat ver haaltje, bij hel lezen van het eerste bericht van dr. Kuyper's turuglrcdeu uit het dagelijksche politieke leven. Mon kan het ons niet kwalijk hemen. Want hij zelf heeft liet blijkbaar noo dig geacht zijn besluit met de open baar making van twee uitvoerige en bloemrijke medische attesten zóó af doende te motiveeren, dat alle twijfel zou worden uitgesloten, of ook hier temet iets achter stak. Die adviezen van twee Duitsche ge leerden van naam stellen genoegzaam vast. dat dr. Kuypers periode van per soonlijke deelneming aan het parle mentaire leven gesloten is en men zelf3 met hel oog op 1913 niet meer de vraag heeft te stellen: wanneer komt hij terug? Zn blijkbaar ernstige doof heid in verband met zijn üoogen leef tijd (75 jaar) verklaart zijn besluit vol doende. Zelfs zal nog wel bij anderen dan hemzelf, bij het terugdenken aart zijn lotgevallen en beslommeringen, sinds 1909, het gevoel zijn opgeko men. waaraan hij thans uitdrukking gaf in de vraag of hij wellicht niet „beter had gedaan (reeds) in 1909 het mandaat niet aan te nemen." Het terugtreden van dr. Kuyper uit het parlement is van groote, hoewel niet overwegende, beteckenis uit poli tiek oogpunt Voor de naaste toekomst is het schrikbeeld van een nieuw minister schap van den premier van 19011905 vervallen. Evenwel, verdwijnen van het poli tieke tooncel doet dr. Kuyper niet. En dit verschoont zijn tegenstanders van den niet zoo geinakkclijken plicht ton zijnen aanzien het „van de doodén niets dan goeds" te betrachten. Dr. Kuyper blijft voor de journalis tiek behouden, en De Standaard, voor welks hoofdredacteurschap hij bij zijn jubileum in April j 1. verklaar do een opvolger nog niet gevonden tc hebben, blijft hij besturen. De beteckenis van een afscheid heeft Dr. Kuyper's besluit voorname lijk slechts voor Ommen. Het Christelijk Volksdagblad „Dc Amsterdammer" schrijft: Dr. A. Kuyper, trots zijn bijria 75- jarigen leeftijd nog een voorbeeld van kracht, gaal het practisch politiek terrein verlaten om gezondheidsrede nen. We hebben er ons in te schikken, al valt hot zwaar ons te onderwerpen aan dit Goddelijk bestuur. We hebben ons de laatste veertig jaar de politiek in Nederland niet Kunnen denken zonder de allesbe- heorschendo figuur van dr. Kuyper. Vriend of vijand, maar ieder moest zijn groote beteckenis erkennen. Dr. Kuyper gaat do Tweede Kamer en daarmee het veld van de practi sche politiek verlaten. Vermoedelijk zullen wij hem ook moeten missen als leider der Deputa- fen verga delingen. Gelukkig, dat overigens zijn gezond heid nog zoo uitnemend is. God spare hem lang! Met niet minder belangstelling dan voorheen, zullen wij zijn politieke ar tikelen in „De Standaard" c-n zijn politieke gcischrifteri volgen, waar van wij hartelijk hopen, dat zij nog lang zullen verschijnen om de lei ding te geven voor de antirevolutio naire partij. En de Chr.-Hist, Nederlander, laat zich aldus uit: Met groot leedwezen vernemen wij uit de beide geneeskundige adviezen, in „De Standaard meegedeeld, dat toenemende haftilioorigheid de reden is, die den anti-revolutionairen leider verbiedt ziine Kamerwerkzaamheden voert te zetten. In zijn afscheidsbrief aan zijn kiezers deelt dr. Kuyper me de, dat hij misschien beter gedaan had, in 1909 zijn mandaat niet aan tc nemen, daar hij, van allen Afdce- lings- en Commissorialen arbeid door zijn gehoor uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij du openbare beraadslaging, zoodra de de batten een eenigszjns acuut karakter aannamen, zich geheel buiten staat gevoelde ze ie volgen of cr aan deel to nemen; eene mededeeling, die ons ge noegen doet, omdat zij het een en an der dat tot critiek aanleiding had ge geven, verklaart en opheldert. Al moge, blijkens den inhoud der me disch© attesten, dc kans op beterschap gering zijn, toch wenschen ook wij hem bij zijn heengaan van harte toe, dat hij liet otium laboriosuui cuui dignitute „recht lange und froh" zal kunnen genieten. Op den politicken gang der zaken zal intusscnen dit heengaan, dunkt ons, weinig invloed uitoefenen, daar voor het overige dr. Kuyper's gezondheid voortreffelijk schijnt te zijn, en dus de leiding der partij uit Kanaalstraat 5 zich wel zal doen blijven gevoelen. Alleen zal dc „linkerzudo" nu van eene nachtmerrie zijn verlost," die haar nog steeds erg scheeu te drukkeu. Aan haar heeft (lr. Kuyper, misschien zonder het te wil len, een weldaad bewezen. Maar, al „wordt hij geen Minister", kwijt is ze hem nog nietl Gemengd Nieuws BEDORVEN VISCII. Do leden van den Duitschcn juris- tendag, die hebban vergaderd, zijn op oen feestmaal gclracteerd, dat veloa hunner slecht bekomen Ls. Er schijnt namelijk bedorven visch te zijn op gediend en verscheidene Juristen wer den ziek. Onder de ongestoiden waren ook drie officieren van justitie, die ©oil aanklacht tegen den restaurateur hebben ingediend. Die klacht zal wel technisch in orde zijn geweest. IIERCULANUM EN POMPEJf. ltaliaansche bladen berichten, dat de Amerikaansche millionnair Pier^ pont Morgan aan de ltaliaansche ro- H'.ering een plan heeft voorgelegd tot voltooiing der uitgraving van Iiercu- ianum en Pompeji. Hij zou zelfs heb ben aangeboden dc blootlegging van Ikrculanum geheel en al voor zija rekening te nomen. EEN SMOKKEL/ UTO. In den nacht kwam er ts Waltrelos een automobiel, opzettelijk g<bouwd voor de smokkelarij, in volle snelheid aangereden om het douanekantoor voorbij te vliegen. Er stond echter op straat een vrachtwagen, die het da auto onmogelijk maakte voorbij ta komen. Twee smokkelaars, die in het rijtuig zaten, ziende dat zij den tijd niet meer hadden om in België terug te keeren, namen de vlucht en lieten dc auto achter, die 1200 kilo tabak be vatte. SPOORWEGONGELUK. Bij Frie in Pennsylvania ontspoorde oen sneltrein ten gevolge van liet bre ken van oen stang van een der rijtui gen. Zes personen werden gedood en meer dan vijftig gewond. PETROLEUM Ai-S STOOKMATE- RLAAL OP DF. ENGELSCUE VLOOT. Een berichft uit Glasgow meldt» dat de Engclsche admiraliteit met verschillende maatschappijen in on derhandeling is getreden, tot het le veren van 200.000 ton petroleum voor de marine. EEN REEKS ONGELUKKEN. To ïavoia, bij Florence, is een ge hciine fabriek van vuurwerk in da lucht gevlogen. Twee belendende hui zen stortten in, waardoor vier men- SChen omkwamen en vier anderen werden gewond. Te Sassari, op Sardinië, is de stel ling om een groote villa, die cr voor een Amerikaan wordt gebouwd, inge stort; vier werklieden werden gedood on elf anderen zwaar gewond. Acht Italianen, werkzaam in een tunnel bij de Zwitserschc grens, wer den door een aardstorting bedolven. In een wervelstorm in de Adriati- sche Zee zijn op de kust bij Ravenna ccn aantal vissohersvuartuigcu ver gaan. Bij Rimini zijn vier matrozen ver-, dronken bij het omslaan van een bark. Stoomvaartberichten TRANSA VLANTISCHE 'LIJNEN. Het st. Wilis, v. Rotterdam naar Juva, vertrok 10 Sept. v. Southamp ton. Het st. Soestdijk vertrok 10 Sept. v^ Rotterdam n. Boston. Het st. Billiton, v. Batavia n. Am sterdam, arriveerde 10 Sept. te Suez. Het st. Koningin der Nederlan den, v. Batavia n. Amsterdam, arri veerde 10 Sept. te Suez. Het st. Grotius, v. Batavia naat Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Sa- bang. Ilct st. Soémhawa vertrok 10 Septi v. Greenock n. Liverpool. liet st. Java vertrok 10 Sept. v. Calcutta naar Java. Het st. Vondel arriveerde 10 Sept.- v. Batavia te Amsterdam. liet st. Shahristan (gecharterd door de N. A. S. M v. Bosten en Phila delphia n. Rotterdam, passeerde 10 Sejit 's avonds 9 uur. Dover. Het stoomschip Sindoro» van Rot terdam naar Java. arriveerde 10 Sep tember te Port Said. Het stoomschip Malang, van Java naur Rotterdam, passeerdo 9 Septem ber Penióhe. Het stoomschip Besoeki, van Ham burg en Antwerpen naar Java, pas- sfvu-de 10 Sept. v.m. Kaap Ferrat. Het stoomschip Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 9 September, des namiddags l'j uur, te liavre. Het stoomschip Eemland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, passeer de 9 Sept- Dungeness. Het stoomschip Zcelandia, van Am sterdam naur Buenos-Ayres, vertrok 9 Sopt. van Lissabon. Het stoomschip Kuuibangan arri veerde 10 September van Ja vet te Am- sterdam. liet stoomschip Rijndam vertrok 10 September van New-York naar Rot terdam. liet stoomscliip Bandoeng, vqn Ilamurg e:i Antwerpen naar Java, passeerde 10 Sept. Perim. Het stoomschip Bogor, van liam- lmrg naar Java. arriveerde 9 Septem ber te Antwerpen. Het stoomscliip Pyrrhus, van Java naur Amsterdam, passeerde 8 Septem ber Gibraltar. Het stoomschip And ijk (Neptun- Lijn), van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, passeerde 10 September v.m. 10 uur 30 m., Prawle Point. Uet stoomschip Pallairza (Canada- Lijn), van Rottendam naar Montreal, arriveerde 9 September, n.m. vijf uur, te Quebec. Burgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD J. P. Oosterveer en C. Bakker. BEVALLEN J. van Kessel, geb. Van Tilburg, d, Th. M. Broekhof, geb. Kreek, M. Th. B. liogerheijdc, geb. Kauling, <1. A. Langenbach, geb. Botterman, dochter. OVERLEDEN D. van Bnnkom, 18 J. B. Th d« Vries. 2 j.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7