Eevrigszins nn'ders stoat het wat be-' teft liet niet trehoorlijk bijhouden der boeken. Zoo b.v. is het debiteura»boek sedert Juni van het vorige jaar niet bijgewerkt, terwijl verschillende sta ten ontbreken. Weliswaar heeft de di recteur herhaaldelijk op de verleening van administratieve hulp aangedron gen, maar, verschillende raadsleden en de wethouder H. do Ruiter vinden dat niet een voldoende excuus. Laatst genoemde, _wien we naar zijn meening over de quaesüo vroegen, liet zich oif- gevoer als volgt uit: ..Meneer Prakke heeft de directs© on de geheels boek houding „aangenomen" voor 1200 en 10 pCt. van de netto-winst. Als bij het daarvoor niet kon doen had hij moe ten bedanken. Wanneer een knecht aanneemt mijn tuin schoon te maken voor zoo en zooveel, moet hij het ook doen en andera heb ik hem niet noo- dig". Wanneer een dergelijke redeneering in het college van B. en W. ten aan zien van het gasbedrijf kracht van overtuiging mocht erlangen, dan is 't niet te voorzien in welken geest een nadere beslissing zal genomen wor-i den. Overigens bevestigden, beide wet houders ons, dat zij geen' verstand hadden van een zoo ingewikkelde ad ministratie als die der gasfabriek, „Maar", zeidc wethouder Oe Ruiter nog, „als do zaak maar winst had op geleverd, had ik tevreden geweest. Maar als hij daarvoor niet kan zor gen. moeten wc cou ander hebben, die de zaken der gemeente beter behar tigt M Den Burgemeester spraken we niet. Pat echter ook diens administratieve kennis niet hoven pari staat, bleek, toen hij eenigen tijd geleden den Raad een leening het sluiten van 25,000 voor een stoomketel en een ko- lenloods en de aflossing bepaalde op /50TO per jaar, to beginnen in... 1939. 't Behoeft geen betoog, dat Ged. Staten een dergelijk leeningsplan te rug zonden. De hoeken der gasfabriek worden nu bijgewerkt or.rlcr toezicht van een accountant, den hoer Wcssclius, ad ministrateur van de firma Roessmgh. Omtrent het technisch beheer zal nog een rapport worden uitgebracht door een commissie, welke benoemd is door de Vereeniging Yan Gasdirecteuren. Wij zullen geen oordeel uitspreken over het beheer der gasfabriekmaar wel willen wc een typisch staaltje ge ven hoe de gemeente Veenendaal in het algemeen beheerd wordt. Toen we op hot Gemeentehuis kwa men om daar on3 licht op te steken, vonden we daar den gemeente secre taris en zijn echtgenoote, de laatste bezig met het invullen van militiesta- ten. 't Bleek ons, dat de eenige amb tenaar ter secretarie drie weken met verlof is. zoodat al het werk van deze belangrijke gemeente van meer dan 6000 inwoners neerkwam op den ge meente-secretaris. LEVENSGEVAARLIJKE VERWON DING. Door de rijksveldwacht te Emmen werd gevankelijk naar Assen overge bracht M. do G., 18 jaar, arbeider to Weerdïngcrveen, verdacht van ter ge- leeonlieid van de te Ernmen gehouden kermis, zich te hebben schuldig ge maakt aan het levensgevaarlijk ver wonden van A. Bos, aldaar, die direct na de verwonding in het ziekenhuis te Coevorden is opgenomen. De toe stand van den mishandelde is iets gunstiger; cr is hoop op beterschap. De verdachte, is na verhoor door den rechter commissaris in het huis van bewaring tc Assen opgenomen. TWEE ZEELIEDEN VER DRONKEN. De correspondent van liet N. v. d. D op West-Terschelling schrijft: Ei-n droevig ongeval, dat wederom zijne offers eischte, bracht ons eiland in ontroering: een loodssloep, bemand mei vier roeiers en een loods, sloeg door een noodlottig ongeluk om, waarbij twee der inzittenden in de golven omkwamen. Rij zonderheden omtrent deze catastrophe, die ik uit den mond van een der geredden op- teekend e, mogon hier volgen. Het was half vijf in den morgen, In de schemering dns nog. dat van de „Loodsafhaler" af een sloep werd neergelaten om van het binnenvallen de s.s. Minister Tak", een weekboot op Harlingen, den zeeloods over te nemen, die hier ter Vliereede door een binnenloods wordt vervangen. Dit geschied zijnde, brengt de sloep den zeeloods aan boord van het sta tion voor loodsen, de z.g. „Uitleg-er". Met hel oog op den groot en afstand, die cr dan dikwijls valt te roeien, sleep: het binnenkomende stoomschip de jol meestal een eind weegs op. Ook dezen keer was dit het geval. De vaart, die het scltip liep. schijnt ech ter te groot te zijn geweest. Eensklaps werd de sloep onder wa ter geti >kl;en. geraakte uit het stuur, liep met den kop tegen den scheeps romp en zonk in de diepte. Het touw, flat dan stecde, om een der roeiban ken geslagen, in de hand wordt vast gehouden, werd losgelaten en... vijf man worstelden met het onbetrouw bare element. De afstand tusschon de boot en de jol was zóó groot geworden, dat aan geen redding van deze zijde gedacht kon worden Van de drenkelingen zonk één, de scheepskok A. Starren- burg, een man van reeds gevorder den leeftijd, onmiddellijk in de diep te. Nog twee der roeiers, die aan vankelijk ook onder geraakten, had den het geluk spoedig boven te ko men en wisten zwemmende de, in middels omgeslagen en weder boven drijvende, jol te bereiken. „Ik (zoo verhaalt mijn zegsman) bleef drijven, denkelijk doordat mijn oliebroek en -jas goed dichtgeknoopt waren en, opgevuld mul lucht, mij tot redding gordel strekten." Erger was de loods er aan toe. Deze, de zeeloods T. IBloem, was juist van de Minister Tak overgenomen. In doodsangst had h j twee ri-roen gegrepen en er zidh aan vastgeklemd. Een oozenblik kon hij rich op deze wijze drijvende liou-' den, doch bleef de redding lang uit, dan zou deze zwakke steun niet meer bij machte zijn het steeds toenemen de gewicht bij het meer en meer doorweeken der kleederen, te dra gen. De redding kwam. Zij kwam aan boord van den „Uitlegger" het aau boord van den „Uitiegogr" het hulpgeroep vernomen, of met riem slagen, die de roeispanen deden bui gen, ijlde men te hulp Helaas, te Iaat, te laat voor den zeeloods, die, hoewel nog gegrepen, vóór hij in do diepte wegzonk, hoogstwaarschijnlijk reeds toen opgehouden Iliad to le ven. Te laat ook voor don bejaarden scheepskok, dien men nog éénmaal boven heeft zien komen, doch wiens lijk later niet weer gezien is. Aan den grooten spoed, waarmede de redding is volbracht, en die we der bewezen heeft, over welke uitste kende roeiers ons loodswezen heeft to beschikken, is het toe te schrijven, dat nog drie monsolienlevens kon den gered worden. „Geen vijf minu ten", zoo verhaalde dezelfde geredde weder, „kunnen er verloopen zijn tusschen het tijdstip, waarop het on geluk plaats greep, on dat, hetwelk ons de redding braoht. Toch had liet niet langer moeten duren, wamt reeds begonnen mijn kleeren nat te worden en wielde ik mij meer en meer neer getrokken in het water". Ook voor een der mannen op de jol was het meer dan tijd geworden. Ten gevol ge van het vete water, dat hij bin nen had gekregen, verloor hij het lie- wustzijn, liet zich los en gleed in zee, juist op het oogenblik, dat de reddende hand naar hem werd uitge stoken. Een seconde later zou een derde menschenleven te betreuren zijn geweest. Het lichaam van den zeeloods Bloem werd door de sleepboot „NcpUiuus" naar onze haven gebracht, waar dr. Rinia, arts, meer dan twee uren lang pogingen in 't werk stelde tot opwek king der levensgeesten, helaas echter zonder resultaat Beide slachtoffers laten vrouw en kiuderen na. Diep medelijden met de nagelaten betrekkingen vervult ie der, die haar van nabij kent, nu deze ramp een gelukkig familieleven heeft doen verkeeren in nomeloozo droef heid. INBRAAK. Te VlaaTdingen hebben onge- wenschte gasten zich toegang weten te verschaffen tot een nog in aan bouw zijnde villa «an den Sc-hied- weg en hebben daar op ergerl ijk© w ij- ze huisgehouden. Na eerst de gereed- schapkisben te hebben opengebroken zijn door ben kozijnen en ander hout werk doorgezaagd en vernield. Daar na hebben ze alles, gereedschappen, kleeren, houtwerk en muren totaal met roode menie bestreken. Zelfs de tee koningen van den aannemer zijn niet gespaard gebleven. Van de da ders echter tot heden geen spoor. BUREAU VAN DE R.-K. VAK ORGANISATIE. Naar wij vernemen, zal de algo- meene vergadering van de organisa ties, aangesloten bij het Bureau voor de Roomsch-Katholieke vakorganisa tie, op 26 en 27 October a.s. te Utrecht worden gehouden. Aan de orde komt o. a. een voorstel om over te gaan tot de aanstelling van een tweeden bezoldigden bestuur der. TENTOONSTELLING HANDENARBEID. Men meldt ons uit Amsterdam Hendenmiddag is in het Stedelijk Museum in het bijzijn van vele gc- noodigden de tentoonstelling geopend van den handenarbeid bij bet onder wijs en in de opvoeding. Deze tentoonstelling is georgani seerd ter gelegenheid van het deze week te houden congres van den handarbeid en duurt tot 18 Septem ber. De opening geschiedde door deu voorzitter van het congresbestuur. Dr, J. 11. Gunning Wzn. EEN VEELVRAAT. De heer J. Nieuwenhuw, te Surhuls- terveen miste in één nacht 45 jonge kropen, den volgenden nacht weer 18. Er weid aangifte bij de politie gedaan en de veldwachter ging oppassen. Hij betrapte den dader op heeterdaad en wees ook dadelijk vonnis. liet was een groote bunzing, die door hem doodgeschoten werd. ZWEMOX DER~R IC HT AAN MILITAIREN. Het feit, dat de vorige week het on geval te Utrecht aan zes militairen het leven heeft gekost, heeft het be stuur der Rotterdamsche Zwemclub" aanleiding gegeven, zich met een adres tot den Minister van Oorlog tc wenden, waarin zij verzoekt, ter voor koming of in ieder geval ter beper king van meerdere dergelijke onge vallen als te Utrecht plaats vond, het daarheen te willen leiden, dat iedere militair de zwemkunst machtig wor de, door bij de korpsen vaste instruc teurs aan te stellen, die belast zullen worden met het geven van onderricht in de zwemkunst. MEETING ACHT-URENDAG. Op de meeting voor don acht-uren- dag, Zondag a.s. op het landgoed Den Brinkhorst" in Den Iloag te houden, zal het woord worden ge voerd door den heer H. Kolthok Jr., van Amsterdam, B. Lansink Sr., van Enschedé, en Jacq. de Lange, van Middelburg. HET „KOLONIAAL INSTITUUT" JE AMSTERDAM. In do Memorie van Toelichting bij de gemeentebegroolang voor 1913 deelden B. en W. van Amsterdam me de, dat volgens den Raad van Be heer van liet Koloniaal Instituut de voorloopige werkzaamheden der Ver eeniging reeds zoover ziin gevorderd. flat een nJet onbelangrijk deel van Üe instellingen, die in haar nieuw ge bouw op de voormalige Oosterbe graafplaats zullen worden gevestigd, voorloopig In hulpgebouwen te Am sterdam on to Haarlem, In werking kan worden gebracht. En op de "In dische bcgrooUng werd met (het oog op den stand van zaken reeds een bedrag van 1 21.000 gebracht voor, subsidie. Omtrent den stand der werkzaam heden kan 1 ITbld. het volgende me- ded colon: In een benedenhuis in de Pavil joenstraat to Amsterdam is sedert kort voorloopig do afdeeling voor tro pische hygiëne gevestigd, die zal worden ondergebracht tn het nieuw te bouwen hygiënisch laboratorium, aansluitend aan liet Koloniaal Insti tuut. Als directeur dezer afdeeling is opgetreden dr. J. J. van Loghem, die bezig is met do inrichting van zijn laboratorium en do aanvulling zijner bibliotheek. Verder heeft 'het Koloniaal Insti tuut de beschikking gekregen over een huis in don Haarlemaneilhout, nabij het Koloniaal Museum, ten be hoeve van de uitbreiding der verza melingen van dit Museum. Het ligt in het voornamen, dat het beheer van •het Koloniaal Museum reeds met den aanvang van 1913 door het Koloniaal Instituut zal worden overgenomen. In den loop van 1913 zal waarschijn lijk met den bouw van het Instituut kunnen worden aangevangen. Het bouwplan is door de daarvoor bestemde commissie vastgesteld en wordt thans, onafhankelijk van el kaar, uitgewerkt door de architec ten Van Nieukerken, Ouëndag en Jee. Cuypars. Uit hun ontwerpen zal dan later een keuze moeien worden god aau. Zooals men weet, is verder In Fe bruari van dit jaar de kapitein bij deu topographischen dienst J. C. Lamster door het Koloniaal Instituut naar Oost-ludie gezonden om er phoiographieèn en kinematographi- sche opnamen te maken, die dienen zullen voor demonstratie-materiaal bij voordrachten en lezingen. Reeds heeft kapitein Lamster ©enige door hem vervaardigde „films" naar Eu ropa gezondon. Enkele er van zijn al vertoond op de koloniale landbouw tentoonstelling te Deventer. De 'heer Lamster zal, behalve Java, ook de buitenbezittingen bezoeken. HUISINDUSTRIE. Van do door de Directie van den Arbeid uitgegeven rapporten over de „Onderzoekingen naar de toestanden in do Nederlandschc Huisindustrie" is het tweede deel verschenen, be handelende de diamant beweéÉtag, 't drukkersbedrijf, de chemische nijver heid, de hout- en stroobewerking en de schoenmakers. Het vroeger ver schenen eerste deel omvatte de berei ding van voedings- en genotmiddelen, terwijl het nog in bowerking zijnde dorde deel gewijd zal zijn aan de tex tiel- en 'kleedinglndustrie. BRANDEN. Te Barslugerhom is door onbeken de oorzaak do boerderij van den heer G. Hoedjes in de asch gelogd; de schade is gedekt De bewoners kon don zich ternauwernood redden, MARGARINE. Tn bet jongste nummer van bet Maandblad tegen do Vervalschingen werd, zooals we reeds mededeelden, een artikeltje gepubliceerd, waarin er op wordt aangedrongen, dat debo- terwet ook met gestrengheid op res taurant- en hotel houders worde toe- gepust in dien zin, dat het uithangen van het margarine-opschrift ook ver plicht worde gesteld voor hotels, die hun gasten margarine voorzetten in plaats van boter. Naar aanleiding van dit artikel, heeft de vereeniging. van llotel- en Restaurantbedienden Door Eendracht Sierk te Amsterdam een vergaderrog gehouden ter bespreking van deze zaak. De vergadering nam een motie aan ter ondersteuning van hot h. L bil lijke verzoek, dat de beambten, be last met controle op de toepassing van de boterwet, voortaan aan dit punt grootere aandacht zullen wij den en strenger toezicht zullen uit oefenen en verklaarde zich bereid al le middelen aan te wenden om mo gelijk misbruik tegen te gaan en te bestrijden, ANTI-TARIEF WE' TACTIEL Do Tel. meldt: Tegen Zaterdag 14 Sept. ia door deu heer P. Meijer-Nolet te Breda en andere belanghebbenden, een verga dering uitgeschreven, te houden te 'Tilburg, en waarin getracht zal wor den, tio komen tot oprichting van een comité, uitsluitned bestaande uit industrieelen en handeldrij vonden uit de provincies Noord-Brabant en Limbuirg, dus uit zuiver rechtsche kiesdistricten, en welk oomilté zal trachten door samenwerking met an dere dergelijke comité's te verhoe den, dat de 'landwet door de Twee de Kamer zal worden aangenomen. SCHOOLKINDEREN OP HET LOO. Do ApeldoornBche Tel.-correspon- de ut meldt: Gisteren brachten de kinderen van de hoogste klassen der openbare en bijzondere school to Hengelo een be zoek aan deze gemeente. Op het Loo stonden zij voor het paleis te kijken en schijnen opgemerkt te zijn door II. M. de Koningin. Althans spoedig kwam een lakei hun modeleden, dat de prinses zou komen. Een óogenblflÈ later Kwamen de Koningin, Prins Hendrik mót Prin ses Juliana tusschen hen en bewogen zich geruimen tijd onder de kindTen. De kinderen zongen het Wilhelmus en II. M. sprak hun mot veel harte lijkheid toe. EEN NEDERLANDSCH-DUITSCHE VELDSLAG. Men meldt aan de Tol.: Een groot aantal jongelieden uit het Nederlandsche grensdorp Sieben- gewald, w. o. do 7 als echte vechters bazen bekend slaande gebroeders H., bevonden zich verleden Zondag op de kermis in hot Duitsche dorp Hulm. Tengevolge van onheuscho bejegening door een Duilschon kommies, ont stond een twist, waarbij die ambte naar zoodanig mishandeld word, dat men hem per rijtuig naar huis moest brengen. Al spoedig was de strijd al gemeen, maar do Hollanders behiel den de overhand. Een politieman, die een paar schoten afvuurde, zonder iemand te treffen, werd onschadelijk gemaakt, waarna do danstent groo- tendeels gesloopt werd. Naderhand werden een tweetal Hollanders, die er echter, naar wij vernemen, weinig mede te ma kon hadden, gearresteerd. De grootste belhamels hadden zich in- tusschen over de streep begeven en zijn dus voorloopig buiten liet bereik van den krachtigcn arm der Duitsche politie. ELECTRTCITE ITS VOORZIENING TN FRIESLAND. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben het rapport ontvangen van prof. Feldman betreff©n3e het vraag stuk der electricitoitsvoorziening in die provincie. Aan het slot van zijn rapport concludeert hij „Terwijl ik in de provincie Gronin gen tot do conclusie kon geraken, dat hij hereidstelling van 3 ton voor de dekking der aanvankelijk te lijden verliezen een provinciale centrale om technische on financieele redenon wel mogelijk was, zie ik mij tot mijn leed wezen genoodzaakt hier de vrees uit te spreken, dat voor uwe provincie ©an dergelijk© onderneming ï.u eigen beheer en exploitatie veel minder kansen op een definitief welslagen aanbiedt." OUD-ROEST. Door de directie der Marine te Wil lemsoord werden verkocht de uit de sterkte der zeemacht afgevoerde tor pedobooten „Batok en „Jacob Ho- beyn". Koopors van de „Batok" wa ren de heer en Oud kerk Van Praag, te Heldor, voor 0212.34van de „Ja cob Hoboyn", dezelfden, voor 3414.16. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Dezer dagon vergadert te Apel doorn do Heidemaatschappij; Uit het verslag over het afgeloo- peu jaar blijkt, dat met bobossching, aanplanting en ontginning wordt voortgegaan, vooral op de Veluwe. Gewezen werd op do voorbeelden van do Koningin cn den Prins. De zetel d>ar Maatschappij, tlions l© Arnhem gevestigd, bleek geschik ter dan Utrecht, liet volgend jaar zal te Arnhem een passend eigen go- houw in gebruik worden genomen. Reeds ongeveer f 58.000 is bijgedragen door ruim 500 begunstigers en leden. De voorzitter herinnerde aan die verliezen dor Maatschappij in de hee- ren Vas Visser te Vogelenzang, Lo- dehoer te Almelo en anderen en sprak ten slotte den wonsch uit dat het vol gend jaar eon zogenrijk jaar moge zijn voor do Maatschappij en haar werk. De openingsrode werd door Prins Hendrik bijgewoond. De aftredende commissarissen wer den herkozen en in plaats van don heer Van Hoek van Enschedé de heer Gelderman van Otdenzaal gekozen. INWENDIGE ORGANISATIE DE- PARTEMEN TEN. Uit de Staatsbegrootiug voor 1913 zal blijken, dat de Regeering, in af wachting van nadere maatregelen, reeds dadelijk gevolg wenscht te go- ven aan enkoio der voorstellen, ver vat in het Rapport der Staatscom missie voor de irrwendige organisa tie van dc departementen van alge meen bestuur. Die voorstellen betref fen: le. de invoering van het stelsel van periodieke tra clements v erhooging voor alle ambtenaren; 2e. een vaste formatie van het auibtenaarsperso- neel bij elke afdeeling aan de de partementen. HERSTELLINGSOORD BURG. AMBTENAREN. Behoudens de goedkeuriug van do algemeen© vergadering der vereeni ging tot ondersteuning van burger lijke ambtenaren ©enerzijds on van het gemeentebestuur van Woensel en Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant anderzijds, zal de voornoemde vereeniging overgaan tot aankoopen van 20 Hectaren dennenbosch, gele gen 20 minuten buiten Eindhoven, ten einde daarop een herstellings oord te stichten. VERDRONKEN. In den Maïsbaai te Vlissingon is de stuurman Oling verdronken. Blijk baar is hij in beschonken toestand te water geraakt. AUTO-ONGELUK. Bij den heer Nahuyzeu te Meppel is telegrafisch bericht ontvangen, dat zijn zoon te Deli (O.-I.) bij een auto ongeluk om liet leven ie gekomen. NIET IN ORDE? Uit Schoterland schrijft men aan 't Hbld.: Toen ruim een jaar geleden de boekhouder bij hot Burgerlijk Arm bestuur zijn eervol ontslag gekregen had, ging al spoedig het gerucht, dat een tekort in kas ontdekt was. De teen noemde een bedrag van drie, een ander van vijf mille. De boekhou der rertroE metterwoon utt de ge meente en sinds hoorde men er niets meer van. Thans is men begonnen met een onderzoek naar de admini stratie in te stellen; beide partijen hebben zich daarbij de hulp van een rechtsgeleerde verzekerd. INGEZONDEN Van ingesonden stukken, goplsalsl of niet geplaatst, wordt de kopie don Iniondor niet teruggegeven. Voor d«a inhoud dezer rubriek stalt da Redact ie zich niot aansprakelijk. Zeer geachte Redactie, Mag ik de vrijheid nemen, u om een bescheiden plaatsje in uw blad te verzoeken, voor de volgende re gelen? REGENBUIEN, HAARLEMMER- HALLETJES EN VROUWEN KIESRECHT. Oogenschijnlijk een slecht verband. En toch is dit er, al komt de verant woordelijkheid ervan niet voor mijne rekening doch voor die van den schrijver van ihet Ilaurlemmerhal- letjes-Zaterxlagavondpraatje van Za terdag jl. Wat toch is het geval? De schrijver zegt in het 2e gedeel te van z'n praatje, dat hij erg cri- tlsch gestemd is. Wie zou 't in deze dagen niet zijn? Of maakt niet die grijze dr uilige regen, dat men de dingen met andere o ogen ziet? Veel zwarter dan an ders? Die regen toch is er de schuld van, dat we alles zoo vervclend- nanwkeurig bekijken, zóólang, tot we in alles wat bespottelijks zien en dan zelf niet willen weten hoe on rechtvaardig we toch eigenlijk zijn. En in zóó'n stemming ntoest nu de fllaarlemmerhallcljds-sch rijver de „Ploeger" in handen krijgen on gelukkige „Ploeger"! In dit maandelijks orgaan van den Nederlandsohen Bond voor Vrou wenkiesrecht komt een lijst van spreeksters en sprekers voor die zich voor den volgenden winter beschik baar willen stellen. Daar zijn er bij, die onder de vóór- vrouwen en vóórmannen van den Ned. Bond voor V. K. moeten vaar den gerekend, menschen, die de sympathie van de leden reeds lang verworven hebben. Is 't wonder, dal deze menschen, die zich, meestal zonder eenige vergoeding, beschik baar stellen er zijn getrouwde vrouwen bij, die niet zonder moeite ©enige avonden kunnen vrijmaken en opofferend genoeg zijn dit ter- wille van deu Boud te doen al hun sp roe ka vonden of althans een groot deel daarvan reeds lang tevoren heb ben verzegd? Nu staat er op de lijst heel prac tise h bij, hoeveel avonden de ver- Bchillande sprekers en spreeksters nog vrij hebben, hoeveel het hono rarium is, enz. enz., zoodat ieder afd. bestuur, dat er nu juist op uit is, spreekbeurten voor den komen den winter vervuld to krijgen, on- oniddellijk een overzicht heeft en weet wie het niet en wie wel kan vragen. Doch nu. komt de regen eu fluistert met booze tong.den Haariemmei'hal- ietjes-schrijver in, dat al deze Jrao- tische opmerkingen slechts „vieren en vijven" zijn die deze vrouwen hebben. Want bij de mannen zegt de schrijver komen zulke opmerkin gen niet voor. Toch lees ik o.a. bij no. 27, Mr. Zus en Zoo, „heeft zich in beginsel bereid verklaard, eenige lezingen te houden, mits de plaats hem conve nieert", enz. enz. 't Is duidelijk: de schrijver was in een vervelende stemming en daar door oordeelde hij nu toch werkelijk te onrechtvaardig! Ons speet 't erg te lezen, dat uo. 3 slechts hoogst zelden, beschikbaar was, want deze sympathieke vrouw, die dit voorjaar niet zoowel vuur onze mooie zaaik verdedigde, I\ad bot bestuur der Haarlemsclie afdee ling juist uitgenoodigd en liet hoopt nog steeds op een gunstig antwoord. En hopen we, dat de regen dan op gehouden is, en we den Haarlemmer- halletjesschrijver en ook u, waarde lezera en lezeressen op onze verga-' dering mogen zien. Ge zijt ons van harte welkom! U, geachte Redactie, beleefd dank zeggend voor uwe vriendelijke wel willendheid, tee ken ik met allo hoog achting Uwe dw. dnsse., W. G. SCHEER. Haarlem, 9. 9. 12. Ik verschijp zeker. Maar of er van komen zal? 't Lijkt me, na de mede- deeling in de Ploeger, niet waar schijnlijk. De geachte Inzendster houde mij ten goede, dat zij mijn theorie be vestigt; ik somde eenige spreek sters op, zij vindt slechts één spre ker, die vierpn en vijven heeft. Waren deze dames, toen zij 'haar somber Voorbehoud maakten, amLa- scliien ook, als wij, onder den in druk van den regen? Dan mogen we 't haar zeker niet kwalijk nemen. En ook fondier dat zou mijn grief zoo ernstig niet we zen: immers ten slotte hob ik, in weerwil van een schertsende opmer king, waardeering voor vrouwen, die, dikwijls tusschen drukke bezig heden door, tijd geven voor de zaak, die haar Hef is. FIDELIO. Letterea en Kunst ZANG WEDSTRIJD. Het Bussumsch mannenkoor Kunst na Arbeid heeft besloten tor gelegen heid van zijn 5-jarig bestaan, ia Juli 1913, een nationalen zangwed strijd te houden voor mannenkWap- tetten, dubbele mannen kwartetten cn dubbele gemengde kwartetten. ONDER I)KN HAMER. Maandag 16 dezer Zullen dc zich in het pakhuis aim de Falckstraal. le Amsterdam iKivlndomlö decors, requi- sieten, bibliotheek enz., van dc in staat van faillissement verkeerende Nederlandschó Toonoeiverecniging ia het openbaar worden geveild. DE DRUCKER-COLLECTIE. Prof. J. Six schrijft aan t Hbld. o.a.: En laat men toch niet met woor den, maar met der daad tooneri de mildheid van den heer en mevrouw Drucker op prijs te stellen. Wat (heeft hot ons niot een sohat geld gekost ee- nigszins goed te maken wat onze voorvaderen der XVlie eeuw heblien verzuimd ten opzichte van onze schil ders en hoeveel zijn er nog, die men pas goed in het buitenland kan loe ren kennen. Hebben wij niet nog min der gedaan om de werken der groo- te meesters van de XlXc eeuw voor het nageslacht te bewaren? De heer ien mevrouw Drucker maken meer dan good wat wij heblien nagelaten voor Mauve en de Marissen en maar half deden voor Israéls. Zij doen dat op hun voorwaarden, lang overdacht en wel overwogen. Dat men die toch aarroe me, zonder afdingen. Wat hébben wij Nederlanders toch 'n kleinen kijk op de dingen, dat een kloeke daad ijls van deze schenking niet aanvaard kan worden zonder ge pruttel van jan en alleman, die ia hun wijsheid bedillen. En is er werkelijk iemand die het zien van den mooien achtergevel van de bibliotheek hooger stelt dan het bezit van die sdhatten, laat hij dan afdalen in den tuin van 's Rijksmu seum en wanneer hij zich die klerne moeite getroost, bedenken dat, al geeft hij zelf niets om onze groot© schilders, cr velen zijn wien zijn kleine opoffering een groot genot waarborgt voor altijd. AMSTERDAMSCH STRIJK KWARTET. Nederland mag zich weder in het bezit verheugen van een eerste rangs-strijkkwartet. Na. 'het succes namelijk, dat de heeren I.ouis Zint- mermann, Jolian Herhsclileb, Her man Meerloo en Gerard Hekking-De- nancy op het Nederlandsche Muziek feest met hot kwartet van Ingenho- von behaalden, hebben de heeren be sloten eene kwartetvèreeniging op te richten onder den haam van Am- sterdamsch Strijkkwartet. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Bedankt, voor het beroep te Bor- culo, ds. J. G. A. Fetter, te Schoort. Beroepen te Akersloot (N.-H.) da. Y. van Dijk, te Nieuwveen. Aangenomen hot beroep te Vrooms- hoop ds. P. C. de Groot, te De Krim. Bedankt voor het beroep te Ter- munten-Borgsweer ds. J. M Dooren- bos te Mïdwoud. Beroepen te Krim (toez.) de heer H. E. Beker, cand. te Steenderen. Bedankt voor het beroep te Oud- Beierland, ds J. H. F. Rcmme, ta Rijsscn. GEREF. KERKEN Beroepen to Gameren ds. H. L. Both te Eindhoven. Aangenomen het beroep naar lor- sek© door ds. Korsten te Rotterdam. Beroepen te Engwierum ds. J. l'ie- merstna te Drogeham; te Olde markt en Paasloo de heer R. Haits- ma, cand. te Arum. Beroepen te Haastrecht de heer B. van Halsema, cand. Ie Nijeveen (Dr.). Bedankt voor het beroep te Wijckel en Balk ds. A. Schweitzer te Buiksloot. KARDINAAL COULLIé. Kardinaal Coullié, aartsbisschop van Lyon, ia overleden. PROF. GROENEWEGEN. Woensdag herdacht prof. dr. H. Y. Groenewegen to Leiden, den dag, dat hij 25 jaar geleden tot predikant bij do Remonstrantsdhe Broederschap in zijn dienstwerk werd bevestigd. Van de commissi© tot d© zaken der Remonstrantsohe Broedei*schap ont ving de hoogleeraar een waardee- rend schrijven, waarin hem dank wondt gezegd voor hetgeen hij in de ze kwarteeuw in liet belang der Broe derschap voor do theologie en den vrijzinnigen godsdienst heeft gedaan. De dag werd enkel ln huiselijkea kring gevierd. Sport en Wedstrijden MOTORSPORT. DE INTERNATIONALE STER-RIT. Zondag a.s. zal te Amsterdam dl start plaats hebban van de Rally e Au tomobiel (Ster-rit) naar San Sebas tian. Van de voornaamst© hoofdste den van het vasteland van Europa uit vertrekken de deelnemers naar Rordeaux, vanwaar allen op 21 Sep tember verder naar San Sebastian gaan. De afstand Amsterdam—San Sebastian is 1694 K.M., de deelnemers gaan over Luik, Sedan. Versailles, Orleans, Bourges, Clermont-Ferrand, Perigueux, Bordeaux naar San Sebas- üau. Van Amsterdam uit vertrekken: No. 30 Charles Maurice met een S. C- A. P.-wagen No. 47 Repnsseau met eera

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6