NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. No. 8969 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag '6 septtmber teia a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per'post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per pos! 1.65 0.02 H 0.37 J i 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogsténs zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuidcr Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA DINSDAG 17 SEPTEMBER. Orgelbespeling an <le Groote Kerk. Van 1—2 uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Soc. Vereenulging: Bioscoopvoor stelling. Bloemendaal, Hotel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieaws SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Zaterdagavonu bad m de bovenzaal vau het cale „De Karseboomeene vergadering plaats vau de- „Neder- lai.dsche Yereemguig van Spoor- en Tramwegpersoneel", afdeeling Haar lem. De bijeenkomst had een eenigszins feestelijk karakter, waartoe 'mede werkte de gemengde zaïxgvoreenigüig „De Stem des Volks", directeur de heer Kwantes. De heer J. Oudegeest hield een rede ter gelegenheid van de aanbieding vau een vaandel door do Vaandel- commiss'H. Te ongeveer 9 uur opende de voor zitter der afdeeling, do heer Verton, de bijeenkomst met een woord van welkom ao.ii de opgekomenen. Hij zei, dal de afdeeling meende, dat de ont hulling van hot vaandel niet onopge merkt voorbij mocht gaan. Hij bracht een woord van hulde aan den boer Roos die zoo bereidwill.g was, de tee- keuing voor het vaandel te maken eveneens een woord van hulde aan mevrouw Van den Bergh, voor haar medewerking aan do totstandkoming van het vaandeL Nadat de zangvereeniging „De Stem des Volks" zich had doen hooien met eenige liederen, waaronder de „In ternationale", verkreeg de heer Oude geest het woord. Wanneer de liefde, aldus spreker, komt voor een vereeniging, om ook wat meer te doen dan alleen contri- bueereud lid te zijn, komt ook de lust tot eeu uiterlijk kenteckon voor dat doel en streven. En wel een stan daard, die vóóruit gedragen wordt, opdat men dan weet, waar men staan moet. De standaard vestigt de aan dacht op de bekende spreuk „Houdt het doel der organisatie in het oog Steeds moet geijverd worden voor veihooging der looneu, verkorting van den arbeidstijd, verbetering der pensioeusvoorwaarden, en de rechts positie, enz. Hierna onthulde spreker het vaan del, dat gemaakt is met witte letters op groen laken, met bruine omlijs ting, en droeg het over aan de Haar- leiusche afdeeling. In eten strijd der moderne vakorga nisatie is ccn vernieuwing van kracht waar te nemen, die wel bet duide lijkst zichtbaar is aan de reusachtige deelneming aan de betooging voor het burgerrecht, het algemeen kies recht. Spreker wees op verschillende cijfers voor de deelneming aan den ltooden Dinsdag. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel telt thans 2700 a 2800 leden. Spreker drong aan op krachtige organisatie. Hij besloot zijn rede niet den wensch, dat de arbeiders zich meer en meer zullen gaan toeleggen tot 'net zichzelf vormen tot propagan disten. De voorzitter, de hoer Verton, voeg de hieraan nog toe een korten terug blik uit de geschiedenis der afdeeling Haarlem en betuigde tevens aan den spreker dank voor diens rede. Aan mevrouw Van den Bergh werd als blijk van erkentelijkheid een bloemstuk overhandigd. Nadat „De Stom des Volks" nog een tweetal nummers had gezongen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst met een woord tot opwekking aam1 hen, die nog huiten de organisatie staan, om zich aan te sluiten. Voor de stakende glasblazers werd gecollecteerd bij den uitgang. Bakkers actie. Zondagmorgen hielden een aantal bakkers een fietstocht door de stad, met borden op de fietsen, waarop de woorden„Medestrijders, koopt geen breed op Zondag". Jubileum. Heden viert de agent van politie lo klasse J. J. Sanders den dag, waarop bij vóór 30 jareu bij de politie in dienst is getreden. Deze dag wordt echter niet als een feestdag beschouwd. Van zijn kan.eraden ontving hij har- .telijke gelukwenschen. UIT DE LEGERPLAATS BIJ Zaterdag, 14 Sept 1912- Heden is het de laatste dag der Ba- taljonsoefeningen. Het weer is gun stig en te half acht rukken wederom de i bataljons afzonderlijk uit, n.l. 2 bataljons tot het houden van gevechts- oefeningen en 2 bataljons tot het be zetten van voorposten. Tot groot genoegen van de talrijke permissiegangers, heeft de oefening heden in eens plaats, zoodat niet voor de rust in het kamp wordt te ruggekeerd, waardoor de dagtaak wat eerder is geëindigd. Tc ruim 3 uur keerden dan ook de Bataljons in de Legerplaats terug en nu ontstond, doordat ruim 1/3 zich haastte om gereed te zijn voor het vertrek met permissie, dan ook ccn bedrijvigheid en gepoets, ik zou haast zeggen nog grooter dan op den dag van aankomst. Aan het anders stille station Huis ter Heide was men gewaarschuwd, om te kunnen zorgen den grooten toe vloed te vervoeren. Aan de velen, die in het kamp ach terbleven, was vergund de Leger plaats ook te verlaten en er op Zon dag bezoek te ontvangen. Do godsdienstoefeningen worden niet in de Legerplaats gehouden, doch in de omliggende gemeenten bijge woond Op de drie werkdagen die nu nog hier worden doorgebracht, zullen re gimentsoefeningen plaats hebben en wel op 2 dagen onder leiding van den regiments-commandant kolonel Jhr. v. Spengler en 1 dag onder lei ding van den luitenant-kolonel Op- horst. Hot detachement cadetten van dc Kon. Mil. Academie, welks deta cheering heden eindigt, keerde naar het garnizoen terug om vandaar met verlof te vertrekken. Voor de 4 tot le-luitenant benoemde 2e-luitenants, omtrent wie geduren de de oefeningen de regiments-order was kenbaar gemaakt, was het een aardige verrassing, toen ze bij terug keer van de oefeningen hun teut en omgeving aardig versierd zagen. Zoo dra n.l. de order bekend was, had men met de beschikbare vlaggen en wat groen de tenten en den toegang daarheen versierd. School voor Kunstnijver- hcicl. De avondcursus van de School voor Kunstnijverheid zal den len October weder beginnen. Alleen leerlingen, die in 't kunstambacht werkzaam zijn en reeds dc beginselen van het teeken- onderwijs doorlcopen hebben, kunnen voor dezen cursus worden toegelaten. Op bovengenoemden datum zullen tevens de lessen voor het teekenen naar het naakt modél worden hervat. Zij, die aan dezen cursus willen deel nemen, moeten blijken geven het toe- kenen voldoende machte te zijn. De in dit blad voorkomende adver tentie geeft nadere inlichtingen om trent aanmelding enz. Fietstocht. Zondagmorgen had de derde Zon dagochtend-fietstocht plaats ter propa geering vun den Rooden Dinsdag. Ongeveer 50 personen namen daar aan deel en onder het zingen van lie deren werd de tocht gemaakt door het Schoterkwartier, Kleverlaan, Bloe mendaal en door de stad, daarna weer terug uaar het gebouw „Vooruit gang", in de Smedestraat, Alle fietsen waren v oorzien van de kaart „17 Sep tember Roodo Dinsdag' en van een rood vlaggetje. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Da afd. Haarlem der Ned. Maats, voor Tuinbouw en Plantkunde, houdt Dinsdag een ledenvergadering, waar op o a. ter sprake zal komen de be schrijvingsbrief der a.s. algemecne vergadering, bespreking waudulleer- aar voor boom-, bloem- of groenten: teelt, bespreking Plan 1913, mededce- ling correspondentie heide-maatschap- pij en bespreking excursie 1913 naar Gent. HAARLEMSCHE IJZERGIETERIJ. In de vergadering van aandeel houders dezer ouderneming is Zater dag aan den tegenwoordigen direc teur, op zijn verzoek, ontslag ver leend eu tot directeur benoemd de heer J. Laverman, Delft. Diefstalletjes. De dienstbode W. M. J. P., werd door de politie aangehouden en be kende de daderes te zijn van den diefstal van 8 paar kousen en 4 borstrokken ten nadeele van den heer Bop de Baan. De 9-jarige M. H. werd aangehou den wegens 't ontvreemden van twee sigaretten uit den winkel van II. K., in do Kleine Houtstraat. Drinkbal. De drinkhui ia Zondag door 26 per sonen bezocht. ARGENTIJNSCH VLEESCH. Wij ontvingen het volgende be richt: „In het stadsgedeelte van Haarlemmerliede wordt opgericht eer, vleeschhouwerij voor Argen- tijnsch vleesch, dat te Haarlem niet wordt toegestaan." De laatste regel was ons niet recht duidelijk, waarom wij een nader on derzoek hebben ingesteld, waaruit ons bleek dat ook wel degelijk te Haarlem een winkel waar Argen tijnse h vleesch verkocht wordt, be staat. Dit kan dan ook nog niet worden geweigerd, omdat deze zaak nu nog geheel buiten het openbaar slacht huis omgaut, dat alleen versch vleesch keurt. De verordening spreekt niet van gezouten vleesch, en derhal ve vallen de Argentijnsche vleesch- zendingen nog buiten de verordening Doch binnenkort zal daarin wel verandering worden gebracht, en zal er voor worden gezorgd, dat alle in gevoerde vleeschwaren door het abat toir worden gekeurd. Onze zegsman vestigde tevens onze aandacht op den onbiilijken toestand, die aan de gren zen dc-r gemeente wordt geschapen, voor de Haarlomsche slagers, die zich aan de Verordening moeten on derwerpen, en voor die van de nabu rige gemeenten, die met dit alles niets te maken hebben Daardoor ontstaat een scheeve toe stand, waaraan al heel weinig te doen is; maar wei kan gezorgd wor den door aanvulling der verordening, dat de strijd in Haarlem zelf voor de slagers niet nog moeilijker wordt. ONDERZOEK NAAR DE GE OEFENDHEID VAN LOTELINGEN. Do Duigfjineester brengt ter kennis vau de lotelingou der lichting 1913, dut het onderzoek tot het verwerven van het bewijs van voldoening aan de eischen vau voorgeoefeudheid, aan vangt op 12 November 1912, en gehou den zal worden in de navolgende ge meenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amster dam, Haarlem, Hoorn, Heldor, Naar? don, 's- Graven hage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinclioin, Vlissingen, 'sHer- togenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastrichten dat zij, die aan het onderzoek wenschen doel te nemen, zich vóór 10 October a.s. moeten aan melden bij den burgemeester der ge meente, voor welke zij hebben geloot. Tevens moet bij de aanmelding- worden opgegeven, in welk© gemeen te zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, terwijl door hen, die niet verblijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, tevens te kennen moet worden gegeven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening lege ring en voeding wenschen te genie ten. VERLEGGING DER TRAM. Hedenmorgen is men begonnen met het verleggen van de rails der paar dentram door de Smedestraat en op dc Groote Markt. Te veel Zaterdagavond ongeveer negen uur weigerden niet minder dan vier elec- trische booglampen in de Groote Hout straat te branden, evenals die op de Groote Houtbrng en op het Houtplein vóór het postkantoor. Deze laatste brandde zelfs Zondagavond nog niet. Politiediploma. 't Diploma met aanteekening is be haald door A. Heertjes, te Schoten. Omgewaaid. Een wagen met een reclamebord van een bioscoop is Zondagmiddag in de Zijlstraat omgewaaid. De koet sier viel van den bok maar bezeerde zich nieL Deelneming aan den Roo den Dinsdag. Men meldt ons Zondag had in het gebouw „Voor uitgang" in do Smedestraat, de inrui ling van de voorloopige plaatsbewij zen tot goede spoorkaartjes plaats. ü'O kaartjes werden gekocht. Er wordt nu nog getracht ecuigc gezelschapsbiljot- ten aan te vragen aan de directie der H. IJ. S. M waarvoor zich nog een groot aantal personen opgaf. Dinsdagmorgen gaan alle betoog :rs gezamenlijk van het Volksgebouw „Vooruitgang", uaar het station. Prijsschieten. Op de schietbanen te Over veen zal a s. Woensdagmiddag, aanvangende 2 uur, een schietwedstrijd worden ge houden onder de jongelieden, die de zen romer hebben deelgenomen aan de schietoefeningen tot verbooging van 's lands weerkracht alhier. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen, die van Rijkswege voor dit doel zijn aangekocht. Ongeluk Gisterennamiddap omstreeks 3 uur had de 12-jarige J. S., wonende Kla- renbeekstraat 61, het ongeluk op den Wagenweg met zijn onderlijf op een punt van een ijzeren hek te vallen. Hij klom over het hek om kastanjes te zoeken. Door twee makkers werd l ij er afgetrokken en met hevige pijn naar zijn woning gebracht. Daar op dien tijd geen dokter aanwezig is, is hij naar het gasthuis gebracht, waar de wond is bijgenaaid. Hij wordt als loopend patiënt behandeld. De ver wonding is niet van emstigen aard. Paard doodgevallen. Een paard, gespannen voor een vi- gelante van den Kennemerstal, viel Zondagmiddag in de Kruisstraat plot seling dood neer. Op een wagen werd het doode dier naar het slacht huis gebracht, 't Ongeval veroorzaak te geen noemenswaardige sloornis in het verkeer. Uit de Rechtszaal Verralscbing van ean relspas door oen burjemsester. Tweede zitting. Vanmorgen is door de Haarlomsche rechtbank de behandeling hervat der zaak van jhr. mr. Eliaa, burgemees ter van Zaandam. Het getuigenverhoor wordt voortge zet- De heer P. B. J. F e r f, oud-lid van Gedeputeerde Staten, wordt nu als getuige gehoord. Hij verklaart zich te her .mieren twee passen te hebben geteekeiid, waarin de naam Elias voorkwam, en één met den nuaiu La- tenste-ji. Ten opzichte der passen waren de voorgeschreven verklarin gen afgelegd. Had bij toevallig den leeftijd van den jongen geweten, dan zou hij natuurlijk de rcispas niet ge- teekend hebben. De Officier van Justitie: Als een gewoon Zaandammer een pas had aangevraagd, zou het stuk dan naar Zaandam zijn teruggezon den ter informatie? De getuige erkent dit, Als iemand, dien hij kent een pas aanvraagt waar bij groote haast is, heeft hij even wel geen bezwaar, die zonder infor matie te verleenen. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. Hoyer, vangt aan met art 231 van liet Wet boek van Strafrecht voor te lezen. In gevolge het eerste lid van dat artikel is beklaagde in staat van beschuldi ging gesteld. De feiten zijn wettig en overtuigend bewezen. Beklaagde heeft een missive opgesteld en verzonden waarin hij reispassen voor zichzelf, .zijn zoon en den heer Latenstein aanvroeg. Van dit oogenblik begon het plegen der valschheid. Nadat de pussen zijn ver leend en den aanvrager toegezonden, zijn de souches daarvan aan het gou vernement teruggezonden en daar bewaard. h" ren u-ambtenaren hebben ge loofd in de goede trouw van dengene uie nel sluk aanvroeg. Maar diens opgaven waren mei conform de waar- he.d, ten aanzien van den leeftijd van zijn zoon. In art. 231 wondt straf geëischt op vergrijpen tegen de publieke trouw. Er is hier groote vrijheid ten opzichte der straf gelaten. Men kan tot twee jaar en men kan tot één dag gevangenisstraf veroordecien. Maar liet is spreker opgevallen dat de bur gemeester van Zaandam losjes over dit feit heenloopt, dat als aanranding der publieke trouw dooreenamb- t e n a a r een zeer ernstig feit is. De ambtenaar van het O. M. ein digt met éen maand gevange nisstraf te eischen. Pleidooi Jhr. mr. Elias verdedigt zichzelf, Hij voelt zich geen misdadiger. Wat hij gedaan heeft is verkeerd, dat geeft hij toe, en hij zou 't niet go- daan hebben als hij er verder over had nagedacht. Maar met de omstandigheden dient men hier rekening te houden. Sj>r nam zijn zoon niet mee met liet doel, er een.g voordeel uit te halen, maar omdat hij met zijn weinig bereisden oudsten wethouder, die 65 jaar is, op reis ging en overwoog, dat een van beiden iets overkomen kon en dat dan de aanwezigheid van zijn zoon nuttig zou zijn. De passen dienden niet voor het erleenen van toegang tot den Czaar, maar alleen voor de plaatselijke po- lit.e in het kwartier waarin het ho tel lag. Het heeft den burgemeester ge griefd, dat hij hier terecht moet staan, maar een voordeel is 't omdat het juiste licht op de zaak zal kun- valien. Bedoeling om voordeel te behalen is er niet geweest, pressie op ondergeschikte ambtenaren niet uitgeoefend. En het staot niet vast dat hier een strafbaar fe t is ge pleegd. Meer dan een lid der rechter lijke macht heeft erkend dat hier een zuster der klusse-justitie, de poli tieke justitie, in het spel is. Is dal waar, dan protesteert beklaagde te gen de socialistcnvrees, die bij den minister Invloed zou hebben uitgeoe fend. Waarom is de heer Days n et ver- olgd voor zijn schandelijk artikel? Hij heeft bij de Ministers later op een strafvervolging aangedrongen. Nadat begin Juni de zaak bekeuü was ge erden heeft in October het Gerechts hof (na beroep van den Officier bij de rechtbank) last tot instructie ge geven. Waarom die lange termijnen? Spr. zal daarop geen veronderstellin gen gaan uiten. liet Hof hoeft waarschijnlijk ver trouwd op do kennis vau den stel ler van net requisitoir, waarin ge zegd werd dat een strafbaar fet veer de Russische wet was gepleegd. Toen spr. informeerde naar de juistheid Incrvan -kreeg hij ten auivvoord, dat in Rusland alles strafbaar is, dus dat dit bet ook wel zou wezen! Zes maanden lang heeft bij duur- na liet resultaat der hangende in structie moeten afwachten. Niet bewezen is, dat de staat van inlichtingen gevoegd was bij den be- gele.de uilen brief, niet bewezen is, dat spr. wist dat daawu een onware leeftijdsopgavo stond, en evenmin be wezen is uo verzending. Kan hier nu sprake zijn van een valschelijk oiige- maakte rcispas? Neen, zegt spr., zich beroepend op eenige vonnissen die hij met de data aangeeft. Het signalement dient uitsluitend ter '.dentificatie van de persoon, en als daarin een fout voorkomt is de pas nog niet valseh. Het kan alleen den gebruiker er vau bemoeilijken als hij zich er beroepeu wil. Het gehcele opmaken van z< reis pas gtbeurt volgens een oud for mulier. Het signalement wordt o n- d e r de handteekening van den bur gemeester op de pas geplaatst, staat dus buiten zijn verklaringen. Zou hij nu ook volschelijk een pas opmaken als er in het signalement grijs haar stond opgegeven, terwijl het z\« moest wezen? In den tijd van den Code Pénal reeds werd een pas alleen valsch ge acht, als een valsche naam of voor naam or in stonden. Niet Juist is, dat 6prcker een val sche pas nis waar en echt zou heb ben gebruikt. De pas was echtl Aan liet „doen valschelijk opma ken'' heeft hij zich niet schuldig ge maakt en uit het getuigenverhoor is gebleken, dat hij net wist wat er In den bijbehooreudeii staat stond. Volgt uit het „doen verzenden' dat men neeft „doen opmaken"? Dan is hier sprake van de tweede macht, waarin de handeling geschied zou zijn. Ten slotte voer beklaagdo nog aan, dat de pas gestempeld en n i e t gc- teekend is met den naam Hannetna. Op al dexe feiten concludeert spr. dat hier geen strafbaar bedrijf is gepleegd. Men heelt wel eens beweerd dat ten gerieve van Rusland deze vervolging is gepleegd. Beklaagde meent te moeten meedeelen, dat on langs vorst Stolypin hem is komen opzoeken. Daaruit blijkt wel dat men geen onaangename herinnering aan het bezoek vun den burgemeester van Zaandam In Rusland be-stoat. en dat de vorst hier geen onbehoorlijk feit gepleegd achtte. Repliek. De officier van justitie, mr. Hoyer. protesteert tegen de insinuatie dat hier social stem rees in het spel zou zijn. Het Is een plicht, om straf bare feiten te onderzoeken. Allen wa ren overtuigd dat hier een zeer laak bare handeling was gepleegd door een ambtenaar en burgemeester. Alf de Minister tot het O. M heeft ge zegd: „vervolg", dan heeft Z.F.xe. vol daan aan zijn plicht. Met de artikelen en verklaringen des heeren Duys beeft men In deze niets te maken. U-it de opvattingea die men ten op zichte der paspoorten in Frankrijk heeft gehuldigd blijkt, dat bet liier een stuk geldt dot «Is veiligheids maatregel dient voor het land waai men heengaat. Ieder, die naar Bus- land gaat, is dan ook verplicht om een pas hij zich te hebben. Z.EdelAchtb. citeert uil de Frau- sche decreten van het vierde jaar der olutie, ten opzichte der paspoor ten. Daarin staat zeer duidelijk de inhoud beschreven Ook het signa lement komt daarin voor. We lieblien de paspoort uit hel Fransehe recht •rgenomen, en alle bijzonderheden die er bij ons in voorkomen worden dat recht genoemd. Of ze op een randj'e of midden in de paspoort staan, laat spreker koud. Uit onze Vreemdelingenwet blijkt erder, dat de toelating plaa'.s hoeft op een regelmatig paspoort. Een re gelmatige pas nu is een pas, die niet verjaard is. Ook in het in deze zaak bedoelde stuk is de datum geconsta teerd, en daarom ook worden de j»as- weer hij het gouvernement in genomen. Wel degelijk worden er feiten in geconstateerd, b.v. de datum der aigeving. Dientengevolge hebben we hier ook met „valschelijk doeu opmaken' te doen, omdat de fei ten niet alle juist zijn opgegeven. Dat de burgemeester niet zou gewe ten hebben van de bijlagen, is on waar. Want op den brie! dien hij verzond stond duidelijk aangegeven dat cr drie bijlagen waren. Er wordt beweerd dat bier een schakel ontbreekt, dat eeu onmiddel lijk causaal verband niet aanwezig is. Want niet bekluagd© heeft den brief verzonden, muur de bode die er mee belast is heeft dat gedaan. Uit een vonnis van den lloogen Baad (ten opzichte van de uitvoering van een verkoop van sterken drank) blijkt dat dit college in een dergelijk geval niet concludeert tot bef ontbreken van een schakel. Niet de bediende werd toen beschouwd als do verkooper, maar de kastelein. Ook hier bestaat dus Wél degelijk een causaal verband. Aan het slot van zijn rede heeft beklaagde over de handteekening ge sproken. Bij arrest van den lloogen Raad is uitgemaakt ten opzichte der bankb-1 jetten, dat geen onderscheid bestaat tusschen een handteekening die geschreven of gedrukt is. De Officier eindigt met te veikla. ren dat hij persisteert btj zijn eisch. Dupliek. B e k 1. meent te moeten consta- leeren dat zijn argumenten niet zoo makkelijk weg te cijferen zijn. Dat blijkt uit de uitvoerige bestrijding van den Officier. De burgemeester geeft nog eens toe, dat hij in zijn functie iets der gelijks niet had mogen doen, maar blijft bij zijn reeds geuite meening en herhaalt verder dut hij niet het Oogmerk van eeuig voordeel heeft gehad. Een pas is niets dan een acte waar in la ssez-passer gevraagd wordt, en het signalement dient alleen ten ge rieve van den houder. Beklaagde erkeut niet dat de sou che van de pas, die teruggezonden wordt, de uunuut er van is. Een minuut is een concept, en dat was dit n et. Een direct causaal verband is hier afwezig. Do Officier van Justitie merkt nog. op, dat als de heer Elias zich beleedigd achtte, hij een klacht bad kunnen indienen tegen het artikel vau den heer Duys. Dan ha<d het Openbaar Ministerie een vervolging kunnen instellen. Maar er is geen klacht ingekomen. Beklaagde antwoordt, dat naar zijn meening art. 269 van het Wetboek van het O. M. het recht geeft zelf iemand te vervolden wegens bcleediging van een ambtenaar in functie- Spreker zou zich trouwens van d« zijde des heeren Duys alleen een be-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1