Stadsnieuws ZANGWEDSTRIJD 's-GRAVEN- HAGE. Do vcreeniging Koninklijke Natio nale Zangschool te 's-Gravenhage schroef op de eerste drie Zondagen dezer maand een national en zang- wedstrijd uit ter gelegenheid van Jinar 55-jaiig bestaan, Niettegenstaande dit jaar zeer rijk was aan zangwedstrijden, mag ook deze, blijkens het groote aantal der ii geschreven vereenigingen. namelijk 51 met ruim 3500 zangeressen en zan- gei als zeer welgeslaagd genoemd worden. Zondagavond woonden wij de laat ste aideeiing van dit concours bij lste ufdeeling gemeugdc koren, waar voor ingeschreven hadden 1. Scheveningsch Gemengd Koor, Scheveningen. 2. Polyhymnia, Haarlem. 3. Klein koor A capella ,,Cro3cendo", 'Amsterdam. tl. Gemengd koor Ouder Ons", Ilaarlom. 5 Gemengd koor ,,J. S. Bach", Wa tergraafsmeer. Behalve een koor naar keuze, moes ten die koren ook zingen een werk Middernacht**, van J. P. J. Wierts. De jury was samengesteld uit de navolgende toonkunstenaars: André Beyersbergen van Henegouwen, di recteur der feestgevende zangvereeni- ging, te 's-Gravenhage E Erdel- rnann. DordrechtPhilip Loots, te Haarlem A B. H. Veriiey, Rotter dam, cn .T. P. J. Wierts, te 's-Graven hage laatstgenoemde trad als com ponist van het verplicht koor als voorzitter ou. Wat nu in de eerste plaats het nieuwe koorwerk „Middernacht" be treft, is onze indruk geweest, dat dit eene hoogst belangrijke compositie is, uitermate geschikt om goede kwali teiten van vereenigingen, die in deze afdeeliug thuis behooren, naar voren te brengen. Ue mysterieuze tekst heeft den com ponist geïnspireerd tot een stem mingsvol koorwerk, dut waard is nog meermalen en dan in uitgebreider kring gehoord te worden. De meeste snophen van het tamelijk omvangrijk 'gedicht worden gedragen gezongen, tot kort voor het einde een schitteren de climax zich uitstoot in een „Zalig verrukken, lieinelsch genot! Kom, o, daal neder, mijn God!" Hier heeft het werk rijn grootste hoogte bei ei kt en konden ook de ver tol kers zich geven. Vaa den componist Wierts, die ree is menig vaderlandsch werk het aanzijn scr.onk, verwachten we nog veel mon-s 1 Onze Haarlemsche vereenigingen „Onder Ons en „Polyhymnia" heb ben bet talrijke publiek veel doen ge nieten. Vooral „Onder Ons" schonk menig heerlijk oogenblik, cn hot is dan ook tot ons groot leedwezen, dat haar de eerste prijs ontging met al- g riicene stemmen gewerd haar de tweede prijseen verguld zilveren medaille en 100. Als wij onze indrukken samenvat te i ever de prestaties van „Onder Ons dan leek ons het verplicht num mer wat minder „af, dan we van dit nicoio koor en zijn eniinenten direc tum. Henri Pielage. gewoon zijn. Zij ne tenoren vooral blekon niet zeer volgzaam of soms te voorbarig. Blijft lie: koor in zijr.e tegenwoordige sa menstelling wat constanter, dan kan dit slechts ten goede komen aan een onberispelijk ensemble. Evenwel hulde aan „Onder Ons", voor al liet schoons, dat zij èn in „Middernacht" en in „Lentedauw", van Philip Loots, gaf. ..Polyhymnia" onder leiding van den lieer J. Wolterus Grootendorst, mocht er ook zijn en afe wij hier als bei. vrij algemeen gevoelen vnn het publiek iiRuedcokn, dat bet aan deze veieeniging gaarne den derden prijs had zich toegewezen, dun wil dit ze ker z. --cu, dat hei veel moois deed hooien èn in „Middernacht" èn in „I w.iudi Deus', van lJallhasar 'Flo- reiise. Uitspraak en nuanceering trof fen ons. evenals de klank van liet ge heel „Exaudi Deus met zijn vele moeiliitdwden, kou nog beier onder dc knie geweest zijn. In elk geval, „Polv iiymnia" heeft zich kranig ge- i.vu'i n in deze moeilijke afdoehng. Do eerste prijs gouden medaille en Jxi, werd met algemeene stemmen teeg' wezen aan Klem koor A capella 'icïcendo", te Amsterdam, dat on- dei diieciie van den lieer W illem Hesp*;, ais vrij nummer zong „Ad- sUint Angelorum Chori". een moei lijk. 8-stemmig toonwerk van Ant. A verkam®. Gaarne erkennen wij, dat dit 40-tal zuiige ressen en zangers dien prijs door hun kranigen zang ten volle ver dienden. De derde prijs een verguld zilve ren medaille en 30, viel ten deel aan Gemengd koor ,,J. S. Bach", te Wa ters» aalsmeer, dat onder leiding van den heer Jac. Bonset, als vrij num mer optrad met „Oost. West, thuis beii van Philip Loots. Deze prijs werd met 3—2 stemmen toegekend. Na afloop dezer afdeeling volgde eene c-erewedstiijd voor die gemengde koren, welke een eersten of tweeden prijs hadden gewonnen en toen de leerste der 0 veroenigirigen gereed stond, bm te beginnen, stortte de ta fel, waarachter de jury gezeten was, mei veel geraas in. Gioote hilariteit; één chaos van mu ziekpartituren, schrijfgereedschap, tafelbel, tafelkleed, eirz. enz. De jury lachte maar mee, met de hoorders. Wegens het late uur konden weden uitslag van den e ere- wed strijd niet atw-achten, maar er werd opnieuw waardig gezongen, vooral weer door „Onder Ons'. De uitslag van den ecrewedstrijd is: Ie prijs met algemeene stemmen, toe gekend aan Klein koor A capella „Crescendo", te Amsterdam, 2e prijs, (verguld zilveren medaille), ook met algemeene steïnmen, aan „Onder Ons", te Haarlem, 3e prijs „Arti et Charitate", te Utrecht, eervolle ver melding aan Velaen's gemengd koor „Sint Caecilia". directeur dc heer An ton Smit, uit Haarlem. In den Zondagmiddag gehouden wedstrijd werd door „Vox Humana" van Santpoort, directeur de heei Eis ner, in de 2e afdeeling gemengde ko ren, de 4e prijs A behaald. Rubriek voor Vragen Geabonneerd 3n hebben hot voorrecht, mg on op versohlllond gebied, rolt* voor beantwoording vntboar, In to rendon bij de Redact 1 o van Haarlem's Dagblad, Groot* Hoe t'tra* t 63. Allo antwoorden worden gehml kosteloos geguren en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nsem en -woonplaat* van den In render vannelden wordt geen aandacht gcwEhonken. VRAAG. Zoudt u mij ook kun nen mededeelen, of men invoerrecht of iets anders moet betalen als men I>er fiets de Duiteche grens passeert? ANTWOORD. Niet van de fiets, maar natuurlijk wèl .van belastbare dingen, die men bij zich heeft. VRAAG Kunt u mij ook zeggen hoe ik inktvlekken uit flanel en Kei zer!'nnen moet verwijderen? ANTWOORD. Met zuringzout of citroenzuur, VRAAG. Ik heb een zinken recht bank en daar zitten vele zwarte vlek ken ia. Hoe moet ik die er uit krij gen. ANTWOORD. Met zinkwater schuren. VRAAG. Hoeveel manschappen moet dit jaar Haarlem opbrengen? ANTWOORD. Dit jaar 1912 moot Haarlem voor de militie opbren gen 210 manschappen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 19 September 1912, des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Het opmaken der aanbeveling van vier personen voor de benoeming van 2 leden van het College van Zet ters. 3. Voorstel tot aankoop van gron den van „Oostèrduin" voor de ver- breeding van den Schulpweg en den Doodw eg. 4. Voorstel tot het huren van cene woning voor den Hoofd-Agent van Politic. 5. Voorstel tot het overnemen van de wegen der Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen Aerdenhout—Bentveld. 6. Voorstel tot het doen verrichten van grondwerk op de vuilnisbelt. VELSEN. Dc mclkslijter C. v. d. Kolk, te \Vij keroog, zette steeds zijn paard langs den Kanaalwcg te grazen, veeltijds was dit met ongenoegen der bewoners langs gemeld Kanaal, daar xe vaak aan de vruchten in hun tuintje de nadcelen moesten ondervindon door het paard er aangericht. Herhaalde waarschuwingen aan v. d. Kolk ge daan om zijn paard dat bij nacht en ontijden geregeld los liep, beter vast te maken, mochten niet baten; doch in den nacht van 12 op 13 dezer, heeft een goede vriend van hem er zeker een ander middeltje op weten te vin den, want toen de mclkslijter des morgens uls gewoonlijk zijn paard wilde ophalen om het voor zijn melk- kar te spannen, kwam hij tot de on aangename ontdekking, dat het paard van de plaats waar hij het des avonds te voren gebracht had, was verdwenen. Er bleef bem toen niets Anders over dan de kar voort te du- Denkende dat het paard was gesto len, deed v. d. IC. aangifte bij de Rijkspolitie, die er op uit toog om het paard te zoeken. Wat bleek nu later? ilct paard was vastgemaakt in het boscli Watervliet, waar het ze ker minder schade zou kunnen aan richten, dan los loopende, in een der tuinen der omwoners, en Van dei- Kolk was natuurlijk in zijn nopjes, dat hij zijn ros terugzag. Koloniën DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR Op het postkantoor te Soerabaja is een belangrijke diefstal ontdekt, loo pende tot 110,000 en bedreven door een Euroiieesch ambtenaar. De justi- tio deed huiszoeking en vond allerlei aanw ijzingen. De fraude 'S zeer ern stig. Do dader* een zekere S is gear resteerd. Da oudstaanwezend k ui- toorchef M. is geschorst, verdacht van medeplichtigheid of van misdadige nonchalance. S., reeds twee weken onder verden king, werd onverwachts overgeplaatst om hem te dwingen tot kasovergave. 11 ij meldde zich ziek, zond aan den kantoorchef een brief, bekende alles en noemde een bedrag van ca. 10,000, dat geheel verdobbeld is. De door hem weggemoffelde pakketkaarteu, waar van hij de veriekenbedragen moest verantwoorden, zijn bij de huiszoe king gevonden. S. is onmiddellijk ge arresteerd. De arrestatie van don oudstaanwezend ambtenaar wordt verwachthet onderzoek naar zijn medeplichtigheid duurt nog voort OMKOOPING DER POLITIE. Uit Bandoeng wordt bericht aan het „Bat. Nbl.", dat daar reeds twee jaar een Chineesclie dobbelkongsie werkt, die een woning heeft gebouwd in Ue kota, de politie omkoopt en eeni ge politieagenten in dienst heeft ge nomen om te waarschuwen, wanneer een overval dreigt. De namen van de kongsieleden zijn bekend en de wo ning ook. Letteren en Kunst „DE NEÜEPLANDSCHE PERIODIEKE PERS". Te Amsterdam is opgericht een vcr eeniging vim uilgevers van één of meermalen per week en per maand verschijnende couranten en tijdschrif ten. De statuten ervan zijn den SDsten Augustus goedgekeurd. Deze vcreeniging beoogt voor de be langen harer leden te arbeiden, naast en waar liet mogelijk is, in samenwer king met de vereeniging van uitge vers van dagbladen „De Nederl. Dag bladpers", 3ie reeds sedert eenige ja ren met succes werkzaam is. In do volgende maand zal door de laatstgenoemde vcreeniging een ver gadering worden belegd van houders van advertentie-bureaux, waarbij me de „De Nederl. Periodieke Pers" wordt uitgenoodigd. Indien hiervan het gevolg is de stichting eener vereeniging van hou ders van adverter.tiebureaux, is op 't gebied van het uitgeven van couran ten een krachtige combinatie var. die parallel loopende vereenigingen in het leven geroepen. LOUIS BOUWMEESTER NAAR ENGELAND? „De Tel." meldt: Naar ons ter oore kwam, bestaat er groote kans, dat I/ruis Bouwmeester aan het Coliseum te Londen verbon den zal worden. De groote tooneelspe- ler is dozer dagen persoonlijk naar Engeland overgestoken en heeft daar een bespreking gehad met den directeur van het Coliseum. Op de vraag van onzen Londen- schen correspondent of Bouwmeester definitief geëngageerd was, kon deze directeur echter nog geen bevestigend antwoord geven. N. V „TOONEELVEREENIGING". De directie der naamlooze vennoot schap „Tooneelvereeniging" deelt mede, dat de artistieke leiding der on derneming van heden af in handen is van de heeren Herman Heijermans en Eduord Verkade. Bovendien is me vrouw Enny Vrede aan het gezelschap verbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL Drievoudig voordeel. Wie Hilversum over den Vaartweg voorbijgaat, diens aandaolit wordt dadelijk getrokken door een aller liefste villa door laag groen en boogc booinen omgeven. Deze villa, die „Villa Alefcta" heet, draagt het no. 137 van den Vaartweg en wordt be woond door Mevrouw J. G. C. Bec ker, geboren Hanengraaff. Mevrouw J. G. C. Becker heeft, dank zij de behandeling met de Pink Pillen, een zeer rnooie genezing ver kregen. Toen w ij haar bezocht heb ben om de verzekering van dat u t muntende nieuws te vernemen, stel de zij ons de volgende verklaring ter hand, die wij woordelijk overschrij ven: „Ik verklaar dat ik geheel en al voldaan ben over de behandeling met de Pink Pillen. Ik heb de Pink Pillen gebruikt om een toestand van overmatige zenuwachtigheid te be strijden, en de kwaal is jia weinige dagen geweken onder den weldadd- gan invloed van dat geneesmiddel. „Ik moet hieraan toevoegen dat de Pink Pillen mij ook veel goed heb ben gedaan voor mijn maag. Sedert lk ze heb genomen is mijn spijsver tering veel beter en heb ik een betere eetlust". Mevrouw Becker heeft een drie voudig voordeel door de behandeling met de Pink P llcn verkregen. Zoo zal het alle zieken gaan die gebruik maken van dezen merkwaardigen wederbelever van het bloed, verster ker van het zenuwstelsel. Ten slotte, enkele woorden over de zenuwuitputting waaraan zoovele vrouwen te lijden hebben. De zieke is in den aanvang zeer vatbaar voor indrukken, verschrikt op het minste gerucht Hij heeft zon der reden vrees cn nachtelijke ang- 8tan, zijn keel is toegeklemd zijn ademhaling wordt we felend en zijn hart klopt dikwijls als zou het bre ken. De zieke heeft ook het hoofd vermoeid door zenuwpijnen en sche le hoofdpijnen. Hij ziet zijne krach ten verminderen, want hij eet niet meer en des nachts rust hij niet meer. ij kunnen de zieken die zoo aan getast zijn, geruststellen. Hun ge val is niet ernstig en kan volkomen genezen worden door de behande ling met de Pink P-llen, die een machtige uitwerking, op de vveder- beleving van het bloed en van het zenuwstelsel heeft Een weinig rust en de behandeling met de Pink Pil len zijn voldoende om de zeuuwel- lenden te doen verdwijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 de doos on a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; de Wed. YV. Plaateer v. d- Huil, Jansstraat 28, J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alle goede apotheken en drog s- terijen. Gemenjd Nieuws HET EUCHARISTISCH CONGRES. Het Eucharistisch Congres te Wee- nen, is Zaterdag geëindigd. Het volgende zul op Malta worden gehouden op 24 April 1913. De eindvergadering werd bijge woond door ongeveer 20.000 personen. Het Congres nam een motie aan, waarbij de pauselijke encyclieken met vreugde werden begroet als een werk dadig geneesmiddel tegen de misstan den van onzen tijd en een krachtig middel om de onschuld der jeugd te beschermen, De aartsbisschop van Valencia bracht namens de Spaansche katho lieken hulde aan den koning, de ko ningin en de koningin-weduwe van Spanje en gaf uiting aan zijn eerbied voor den Keizer en het keizerlijk huis. Kardinaal Amette wenschte den or ganisatoren van het Congres geluk met het schitterende welslagen, hij bracht de betuiging over van de broe derlijke sympathie van het gelieeie katholieke Frankrijk voor Oosten- rijk-Hongarije, vierde dun Keizer en de keizerlijke familie als cep bolwerk voor de christenheid en maakte zich tot tolk van de gevoelens van de ka tholieken van Frankrijk jegens de katholieke volken van Oosten rij k-Hon garije. Bij het verlaten van de tribune om helsden de kardinalen Nagl en Amet te elkander. Do pauselijke afgevaardigde, kar dinaal Van Rossum, roemde het succes van het Congres, bracht hul de aan den Paus en bedankte den Keizer, die met liefde, energie en rid- derlijke gevoelens zijn schitterend schild beschermend boven tiet Con gres had gehouden. De kardinaal bracht daarna dank aan allen, die hel Congres hadden bijgewoond cn gaf aan de vergadering den apostolischen zegen. IIET PANAMA-KANAAL. Officieel wordt medegedeeld, dat het Panama-kanaal in- den herfst van 1913 voor het vevrkeer zal worden opengesteld. MOORD TE SCHöNEBERG. Naar de Berlijnsche „Tel."-corres pondent telefoneert, heeft een 20-jari- ge Inbreker den 65-jarigcn ouden ren tenier Fusz in diens woning te Schö- neberg met dolksteken vermoord. De inbreker werd door den portier met behulp van twee agenten gevangen genomen. De moordenaar loste op hen vier revolverschoten doch raakte ge lukkig niemand. Voor de woning van van den rentenier verzamelde zich een groote. opgewonden menigte, die den moordenaar wilde lynchen. De twee agenten waren genoodzaakt den in breker voor zijn eigen veiligheid in het huis van Fusz terug te brengen. Eerst nadat een twintigtal agenten gerequireerd waren, kon de gevange- gene vervoerd worden. DE RUSSISCHE VLOOT. Men verneemt uit Petersburg, dat de machines der nieuwe Russische oorlogsschepen zoodanig ingericht zullen worden, dat zij zoowel met steenkool als met petroleum gestookt kunnen worden. SCHEEPSRAMP AAN DE AFRIKAANSCHE KUST. Uit Liberia wordt gemeld, dat het Duitsche stoomschip „Kameroen" met uian en muis vergaan is. Volgens een ander bericht zcu al leen het schip met de lading verloren zijn gegaan, terwijl de bemanning ge red cn naar Monrovia overgebracht werd. VERGIFTIGE PADDENSTOELEN. Te Folschweiier zijn eeu vader en vijf kinderen na het eten van vergif tige paddenstoelen gestorven. De mue- der is zwaar ziek. EEN FABRIEKSBRAND. Volgens berichten in de Duitsche bladen is de groote potloodfabriek van Ilurtmuth in Budweis afgebrand. Leger en Vloot Naar het „Hbld." verneemt, bestaat bij de invoering van de jaarwedden voor de onderofficieren van het leger hat voornemen om de sergeanten, majoor- en opperwachtmeester-admi nistrateurs rakenplichtig ambtenaar te doen worden. Zij zullon daarvoor een borgstelling moeten plaatsen, waarvoor hun een jaarlijksche toela ge zal w orden toegekend. Vervolg Binneoiand, BRAND. Het huls van den heer J. Rijken- iborg to Leek (N.-H.) is door ombe kende oorzaak afgebrand. KINDEREN VOOR DEN RECHTER. Men schrijft ons Van de jeugdige beklaagden, die ge durende één jaar voor den rechter werden geroepen, werd meer dan de helft ongestraft aan de ouders terug gegeven Wel een bewijs, dat aan liet voorschrift dei kirdervvetten, waarbij zulks werd mogelijk gemaakt, behoef te bestond. Niet minder dan 1687 maal in één rechterlijk jaar werd dus in Nederland bevolen, dat een minderja rige schuldige zonder eenige toepas sing van straf aan zijn ouders of voogden zou worden teruggegeven, terwijl 9 maal de straf vun berisping werd uitgesproken. Met deze uit o:*fi- cieele gegevens blijkende getallen voor oogen, rijst de vraag of men niet wat veel jeugdige personen voor den strafrechter heeft gebracht. IIOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP". Het nieuwe hospitaalkorkschip, dat naar men .weet met een petroleummo- tor toegerust is, waardoor het 7 mij len per uur kan afleggen, is Donder dag van zijn eersten tocht op de Noordzee te Amsterdam teruggekeerd liet schip heeft op zijn reis, die 1 Juni aanving, sterk te kampen gehad met het ruwe weder, doch bleek daar tegen goed bestand te zijn. In dien tijd heeft het meer dan 230 zieken op genomen, waarvan velen aan boord van het Hospitaalkerkschip werden verpleegd, anderen tot verdere verzor ging aan land en naar het hospitaal gebracht werden. Donderdag a.s. vertrekt het schip weer voor den tijd van twee maan den. HET CONFLICT IN DE KLEED ING- INDUSTRIE TE AMSTERDAM. Vun 'patroonszijde wordt liet vol gende medegedeeld: In dc Zaterdagavond gehouden con ferentie tusschen de besturen van den Bond van Vereenigde patroons, in de kleedingindustrie en den Bond van Mannelijke en Vrouwelijke ar beiders in de kleedingindustrie. werd eerst van arbeiderszijde en daarna van patroonszijde een bemiddelings voorstel gedaan, ten einde het han gende conflict te beëindigen. Na langdurige besprekingen kwam men lot 't resultaat, dat de arbeiders organisatie zich bereid verklaarde, het verbod van werken voor dc firma d'Ancona op te heffen, terwijl men het ook er over eens werd. dat beide organisaties een deel zouden bijdra gen in de kosten der tegemoetkoming aan de drie ontslagen werksters. Do patroons stelden voor, dat leden der organisaties de helft zou betalen. De arbeidersorganisatie wilde ech ter niet meer dan een derde bijdra gen, zoodat men alsnog niet tot een definitieve overeenstemming kon ge raken. EEN VROEGE WINTER In Zeeland werden reeds in Augus tus wildo ganzen gezien, die anders eerst half October verschijnen, maar het toppunt is deze week bereikt, door het zien van een troep „Denen" of wilde zwanen, welke slechts bij strenge vorst worden waargenomen daaraan wordt toegevoegd, dat nog broedoesters worden aangetroffen die geen zaad hebben gegeven, wat an ders einde Juni of Juli plaats vindt Al deze teekens geven den broodeten- den profeten in den znond, dat een vroege strenge winter ophanden is. TWEEDE KAMER. iDvaliditalts- in Ouderdoms- vsrzekerlng. Aan bet verslag van de commissie van vooihereiding wordt het volgen de ontleend: Dat staatsinmenging (er zake voil de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom door het staatsbelang gerechtvaardigd wordt, vond geen tegenspraak. Daarentegen bestond verschil van gevoelen omtrent de vraag, of de wettelijke voorziening zich behoort te bepalen tot de loon- trekkeaden en of daarvoor een stel- stel van verplichte verzekering moet worden ingevoerd. Verscheidene leden kwamen tegen die beperking der overheidszorg tot loontrekkenden op, In verband met deze bezwaren werd voor de ouderdomsverzorging door een aantal leden staatspeiisionneo- ring aanbevolen. Er waren er onder de leden, die de wettelijke voora'.ening niet tot de arbeiders wensohten te bepalen, ech ter ook, die het stelsel van staatspen sionneering niet aannemelijk achten. Voorts werden door eenige leden beswaren geopperd tegen het in het wetsontwerp opgenomen stelsel van verplichte verzekering. Vele leden konden zich met het stelsel van het wetsontwerp vereeni gen. Op deze beschouwingen werd door de ministers o.a. geantwoord, dat het aangeboden wetsontwerp eene rege ling poogt te treffen voor het geval van ouderdom en van Invaliditeit, terwijl zelfs, blijkens den opzet en ook blijkens den titel van het wets ontwerp, de invaliditeit tot het pri maire in de regeling is gemaakt. In derdaad is de invaliditeitszorg voor de practijk ook verreweg de voor naamste, iv et slechts met het oog op de grootte van den kring der rente trekkers en in verband daarmede uit een geldelijk oogpunt (in 1909 werden b.v in Duitschlaud 115.000 invalidi- teits-, daarentegen slechts 11.000 ouderdomsrenten toegekend, terwijl op 1 Januari 1910 tegenover 8ÓJ.Ö00 loopende iuv aliditeitsrenten slechts 102.000 ouderdomsrenten), maar voor al ook, wijl de invaliditeitsverzorgiug, anders dan de ouderdomsvoorziening de gelegenheid biedt, om, door pre ventieve maatregelen, de gesteldheid van bet voik, de volkskracht, te ver heffen. De ministers vroegen zich af, of dit niet eenigszina uit het oog i3 verloren door de voorstanders van staatspen- sèoaneering, zoowel als door hen, die vrijwillige verzekering bepleiten. Stelt men zich op dit standpunt: dat naast de ouderdomsverzékering 'n algemeene invaliditeitsverzekering noodig is, en dat daarvoor de oplos sing langs den weg van vrijwillige verzekering niet kan worden gevon den, dan verdwijnen de beide groote voordeden, d.o staatspensionneering volgens de voorstellen harer voor standers lieeft: de geringe adminis tratieve omslag en het met betalen van premie. Moet men zich van de voordeden van staatspensionneering geen over dreven denkbeeld maken de bezwa ren bij invoering van het stelsel zou den zeer wezenlijk zijn. Maar ook al stapt men over alle andere bezwaren heen, dan zal nog 'het financieel bezwaar van bet stel sel moeten doen afzien. Een jaar- lijksch bedrag van aanvankelijk 7 ten slotte 12 mill .oen zou noodig zijn om aan de arbeiders op den voet van hetgeen de voorstanders van liet stelsel wenschen, een staatspensioen te geven. Maar daarbij wil men het niet laten. Eén van de aantrekkelijk heden van liet stelsel wordt juist hierin gezien, dat liet er op is inge richt, om ook anderen daa loonar beiders onder de regeling te betrek ken. De ministers vereenigden zich ge heel met het gevoelen van die leden, die in beginsel aan een ouderdoms verzorging uit de vrije maatschappij, aan een vrijwillige -ouderdomsverzor ging dus, de voorkeur zouden geven. Resumeercnde, verklaarden de mi nistère van meeniug te zijn: dat men, bij aanvaarding van het stelsel van Staatspensionneer ng, alleen dan do voordeelen zou gevoelen van het ach terwege blijven van premie en van 't vermijden van administratieven om slag, wanneer men van een verplich te invaliditeitsverzekering afziet; dat anderzijds het evenger.oemde stelsel afgescheiden van hetgeen men er verder tegen kan inbrengen in .e- der geval zoodanige eischen nia kan worden gedacht, dat een stelsel van vrij willig o invalidteitsverzeker ing practise!» niet uitvoerbaar '.s en een beperking van verplichte verzekering tot bedrijfsinvalidifeit, ten onrechte tal van gevallen buiten stW «ou laten en een bron zou zijn van moei lijk op te lossen geschillen, dat de vrijwillige ouderdonisverzekoring niet kan leiden tot het doel, nl. te voorko men, dat een groote groep van per sonen op den ouden dug aan de ar menzorg is overgeleverd, en dat ein delijk met een algemeene ui threading van de verplichte verzekering lot kleine ondernemers verder zou wor den gegaan dan noodig is, terwijl het ontwerp op voldoeude en practiscne wijze, voor zooveel noodig ,n hunne belangen voorziet. Bij de behandeling van bet ontwerp ziektewet, is reeds de vraag bespro ken, of liet niet wenschelijk ware vóór aUes de ouderdouxsverzekering ter hand te nemen. Opnieuw werd er op geweoeu, dat hiernaar in de eerste plaats wordt verlangd en dat het uitblijven van deze voorziening ontmoediging en ontstemming in den lande verwekt. In verband hiermede kwam' nader de vraag ter sprake, of liet geweuscht is de Invaliditeitsverzekering met de ouderdomsverzorging in ééne wet te behandelen. In hun schriftelijk antwoord ctel den de ministers op den voorgrond de erkenning, dat het van zeer groot be lang. is, een wettelijke regeling van de zorg voorden ouden dag tol stand te brengen. Hun zal n ets liever zijn dan aan bet tot stand komen vun zoo danige regeling met voile kracht te mogen medewerken. Dat het in den huidigen stand van voorbereiding van liet verzekeringsvraagstuk met het oog op den spoed uaulieveling zou veixlienen, het ontwerp om te wer ken, zoodat het alleen de ouderdoms voorziening zal regelen, zul ïntus- sohen ook van de zijde der Kamer wel niet worden betoogd. Sommigen verlangden overdracht van het risico der Rijksverzekerings bank aan particuliere vereenigingen toegelaten te zien op soortgelijke voor waarden als in de ongevallenwet. An deren konden zich hiermede niet ver eenigen. Gevraagd werd, hoe liet na invoe ring der wet moest gaan met de be staande arbeiderspensioenfondsen. Zullen deze alle, ook de goede, moe ten worden geliqu deerd. In hun sohriftelijk antwoord sloten de ministers zich aan bij die le den, naar wier oordeel overdracht van het risico bij de invaliditeits-verze kering niet kan worden toegelaten vn de eerste plaats met het oog op de selectie van risico's. Overdracht van het risico ter zake van ouderdomsuit- keering zou onderstellen, niet een ge zamenlijke premie voor ouderdom en invaliditeit, gelijk het ontwerp heeft, maar een afzonderlijke ouderdoms- prejn e en zou uitgaan van de mo gelijkheid van een bijzonder lage pre mie voor bepaalde personen of groe pen. Maar op welken grond neeml men laatstbedoelde mogelijkheid aan? Hoe men de zaak ook bekijkt, voca risico-overdracht bestaat naar he oordeel van de ministers, bij ouder doms- en invaliditeitsverzekerinf noch een voldoende grond noch <i mogelijkheid van een behoorlijke r<* geling. Wat ten slotte de vraag betreft, hoe het bij de invoering der verzekering zal moeten gaan met bestaande ar beiderspensioenfondsen, moge wor den opgemerkt, dat die fondsen 1 bedoeld zijn wel: ouderdomspensioen- fondsen theoretisch, geheel onge wijzigd kunnen blijven werken. De minister verklaarde bij het mon deling overleg, dat de regeering gaar- ne zou zien, dat het invalidite'tsont- werp in October a s. in openbare be handeling werd genomen Hij voeg de hieraan echter toe, dat vooraf- gaande*aanneming van genoemd ont werp nog niet behoeft te leiden tot vroeger invoering van de invalidi teitsverzekering dan van de ziekte verzekering. Enkele leden wonschten voor d« uitvoering der verzekering bijzitters aan het bestuur der Bank toegevoegd te zien, gekozen uit de werkgevers en arbeiders, liefst voor een grooter deej uit de laatsten. Het antwoord hierop luidde, dat bij de voorbereiding van een ontwerp tot reorganisatie van het beheer der Rijksverzekeringsbank welk ont werp noodig zal zijn na de uitbrei ding van de taak der bank en bin nenkort aan de Staten-Generaal zal kunnen worden aangeboden mede is overwogen, in boever bij het be heer der bank kan worden gebruik gemaakt van de hulp van personen, gekozen uit werkgevers en arbeiders. Van verschillende zijden werd aan gevoerd, dat naar de voorgestelde re geling, de premie voor de laagste loonen het hoogst is, en daalt naar mate het loon klimt. Naar aanleiding van deze boschou wing werd in het schriftelijk ant woord der ministers opgemerkt, dat tussohen de totaal-premie en de te verkrijgen renten, bij gelijken duur der verzekering, volkomen evenre digheid bestaat. Bij het mondeling overleg kwam in de eerste plaats nader ter sprake de positie van gewezen verzekerden. Zij, die niet meer voldoen aan de voorwaarden voor verzekeringsplicht, kunnen de verzekering doen voortzet ten maar z h dan verplicht de ge- hcole prem e te betalen. Men achtte deze regeling riet lo gisch. Verschillende middelen werden aan gegeven tot liet verkrijgen van eene meer bevredigende regeling.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7