RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD dozelfld'-e la ala In hel Vorige voor beeld. ■Hoewel het volgende Voortbeelld eveneens eenvoudig le behoort het toch bij de verzameling winstgangen die eveneens gekend moeten worden. Zet eens op het bood: Zwart 1 dam op 26. Wit 3 dammen op 15, 20 en 25. Er ia hier maar één winstgang aan wezig. Kent men d:o niet of ziet men hem over t hoofd, dan blijft het spel remise. Ziehier de eenigo winst gang. Wit Zwart 1. 20-3 Zwart wordt Hulerdioor gedwongen heil te zoeken op de velden 31 of 37. 1. 26-37 Op 26-48, Wit 3-26! 2. 15-42 37 48 8. 3—26 e>n de zwarte dam is opgesloten 1 Hieruit blijlkt eveneens, dat het spel wederom berust op een winst- gang, uit het vorige vraagstuk, door het offeren van een dam en opslui ting door middel van de beide an dere dammen. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8 tot 12 uur, in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, alüiier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij het bestuur melden. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, 'Kruis straat 34, Telephoon 1543. WOLKENKRABBERS. De hoogste wolkenkrabber belooft de thans in aanbouw zijndo Wool- worth-toren te New-York te worden. Dit ruim 50 verdiepingen tellende kan toorhuls zal een hoogte van 750 Eng, voet boven den beganen grond berei ken de Metropolitan Life-toren is 700 voet hoog, de Singer-toren- 612 voet, de hoogte van het thans voltooid wor dende stadhuis is 500 voet, die van het zoo juist in gebruik genomen kantoor gebouw der Bankers Trust Co. 539 voet, het gebouw der City Investement Co. is 480 voet hoog en dat der „New- Tork Times" 419 voet. Ter vergelijking diene, dat de Eiffeltoren 984 voet hong is eirde toren van den Dom van Keu len 500 voet. Het gebouw der Bankers Trust Co., waarvan reeds sprake was, is ruim 30 verdiepingen hoog; liet slaat op den hoek van Wall- en Nas- saustreet, tegenover Broad-street. De top (van toren kan men niet spreken, want feitelijk zijn het torens op to rens) heeft den vorm van een afge knotte piramide, waaruil 8e centrale verwarming en de electrische centrale haar stoom afvoeren, hetgeen het ge- houw hoog in de lucht immer van een sierlijke pluim van witten stoom voor ziet. De hoogste verdieping in dit huis is voor den heer J. Pierpont Morgan gereserveerd, die van plan is daar, waar hij de geheele benedenstad c-n de prachtige Nevv-Yorksche haven kan overzien, voor zichzelf en zijn intiem ste zakenvrienden een soort „retrai te" in te richten. Huurprijs 20,000 doll, per jaar. Van de waarde dezer gebouwen kan men zich een denkbeeld vormen uit 't volgende lijstje van de aanslagwaarde voor de Nevv-Yorksche belasting Em pire building (waar de Staaltrust nes telt) 4,100,000 doll. goederenbeurs 4,300,000 doll. City Investing Buil ding (waar de Guggenheirns, de Goulds en de Harrinian-lijnen hun hoofdkwartieren heboen) 6,500,000 doll. Trinity Building 6,500,000 doll. Hudson Terminals 12,160,000 doll, en Metropolitan Life gebouw 12,415,000 doll. Een stuk grond op den hoek van Exchange Place en Broad-street werd in 1822 voor 11.050 doll, verkocht, in 1S47 werd het voor 80.000 doll, ver kocht, in 1899 voor 850,000 doll, en in Juni 1900, to zamen, met enkele aan grenzende perceelen, voor 4,000,000 doll. Op deze plaats werd tegen een kostprijs van ten minste even zooveel de twintig verdieping liooge skyscra per, de Broad Exchange Building, op getrokken. Men'kan zich van zoo'n ge bouw eenig 'denkbeeld vormen, als men verneemt, dat in dit Broad Ex change Building 37 beursfirma's (waaronder bijv, de bekende firma La- denburg Thalmann Co.), 57 banken, makelaars e. d. 93 advocaten en 11 accountants hun kantoren hebben. Er zijn in dat gebouw ongeveer 1400 tot 1500 telefonen in gebruik en het aan tal dagelijksche aansluitingen is 30.000. Er worden eiken dag in dit Broad Exchange gebouw ongeveer 20.000 briever e poststukken afgege ven. Liften schieten er omhoog en om laag sommige zijn sneltrein-liften, welke alleen de verdiepingen boven de 10de bc-dienen. de andere zijn bommel- liften, welke de eerste tien verdiepin gen bedienen. Op de bovenste verdieping van het Broad ExcHtango gebouw (alsmede vaj) andere wolkenkrabbers) is een luncholub, en een speciale lift brengt de leden, zonder oponthoud onderweg direct naar de plaats van bestem ming. In sommige gebouwen gaa-n de liften tot onder den grond, om pas sagiers voor den onidergrondsehen spoorweg uit te luiten. De loop der liften wordt door een of meerdere „starters" geregeld, die het se n tot vertrek geven. Wanneer een lift te lang „in de lucht blijft" kan de star ter den liftbediende per telefoon een 8tandje maken. In het Singer-gebouvv is e n boni aangebracht, waarop men den loop ran elke lift kan volgen; voorelke verdieping, welke de lift passeert, ontgiloeit n.l. een öleotriscfh Lichtje op dat bord. De wijzen, waarop de loop van de liften kan worden nage gaan, zoowel op den beganen grond als op de verschillende verdiepingen, zijn zeer verschillend en meestal hoogst vernuftig uitgedacht. Het spreekt vanzelf, dat in deze reuzen- gebouwen tal van winkels zijn ge vestigd, de bcnederihal van sommige gelijkt veel op een winkelgalerij. En kele dezer zaken brengen een huur prijs van 2000 doll, 's maauds op. Als regel zijn deze winkels als volgt verdeeld: In den „kelder"' zijn een oafé, een barbaers-zuak en een mani- cuuisalon; in de hal is een sigaren winkel, een banketbakkerswinkel en de onvermijdelijke soda- en roomijs- .toonbank"; voorts vindt gij er een boekverkooper, een fruithandelaar, één of meer telegraaf- en kabelkan- toren, telefooncellen, sdhoenpoets- gelegenihedou, ook wel bloemen-, hee renartikelen, en bontzaken. Over de verschillende verdiepingen vindt gij schoenmakers, kleermakers, Turk- sche badinrichtingen, tandartsen, dokters, stenografen en typewriters verspreid. In de kelders der skyscra pers bevinden zich soms reusachtige weiligheidskluizen; sommige dezer beschikken over 6000 a 8000 lokonen.. Dat de brandvrijiheid dezer in rich tingen niets te wenschen laat, is bij de verwoesting van het gebouw der Equitable gebleken. Een dezer bene- donstad-kluizen is de bewaarster van Rockefeller's effectenbezit. Omstreeks het begin van elke maand wordt in een aan die kluis grenzende kamer een groepje ban too,rl>ed lenden opge sloten, dat gedurende enkele dagen achtereen zich met het knippen van John D 's couponnetjes onledig houdt. Wanneer men deze bijzonderheden leest of zich dag aan dag te midden van dat beweeg in de New-Yorksehe benedenstad bevindt, kan men het moe:lijk gelooven. dal oen 100 jaren geleien de straten daar aan 'n IToI- l.a ndscfh buitendorp herinnerden. Men kan zioh het bijna niet voorstel len dat, nog niet zoo heel veel jaren geleden, op de plaats, waar thans een reuzen-huis de lucht in torent, een Hollandstfhe kerk (inmiddels tot postkantoor ingericht) stond Toch is het zoo, terwij'l het eveneens een historisch feit is, dat de drukke, grootestadsleven rumoerende Broad- street eens een stil grachtje is ce- weest. Het blad vertelt ol: The Dutdh called Broad-street the „Hoe ren Gracht". Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jetgd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zendon, worden ia 't vclgend nummer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd tn verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. De prijs voor de raadsels in de meiand Augustus is bij loting ten deel gevallen aan WILHELM1NA v. d. HAAR, die haar prijs Woensdagmiddag tus- schen 12 en 2 uur mag komen halen. 1. (Ingezonden doo" Jan Joh. de Jong). Zet achter iels kostbaars een klin ker en ge krijgt een plaats in Zuid- Holland. 2. (Ingezonden dcor Henderika Büh- ner). Vervang_de puntjes door medeklin kers, ^oodat ge een bekend spreek woord krijgt. a e ee e a .e a..e.e .a o e ij -eie o o 3. (Ingezonden door Rbodia). Schrijf onder elkaar Iets, dat onder den grend is ge bouwd. Iets, waar men tegen op klimt. Een weekdier. Nog een weekdier. Een verscheurend dier. Een werelddeel. Een metaal. Een vrucht. Nog een vrucht. Een diertje, dat een eigenaardig ge luid maakt. Een deel van den tijd. Iemand, die tf paard zit. Ieder woord moet bestaan uit zes létters en de beginletters vormen den naam van iemand, die een bepaald soort voetbedekking vervaardigt. 4. (Ingezonden door Cornells van Gel der.) Mijn eerste is een vervoermiddel. Mijn tweede vindt men buiten. Mijn geheel is een plant 5. (Irigezondec door Zus en Arend van Lohuizen.) Mijn eerste is een windstreek. Mijn tweedu is een plaats in 't Gooi. Mijn geheel is een dorp in Drente. 6. (Ingezonden door Jo en Jan Verton), ïk ben iets, dat je niet graag wezen wil en besta uit zes letters. C 2 is een deel van een schip. 4 2 is een verkorte meisjesnaam. 3 5 5 is ook een verkorte meisjes naam. 15 4 gebruikt de waschvreuw. 7. (Ingezonden door Jacob Esselman). Trap op en trap af, Kan hel loopen in draf I Maar waar het gaat of staat, 't Is altijd op zijn kop. 8. (Ingebonden dcor Jo van Wunnik). „Da i es ande oor k ee te zei e oer e ij bracht kivo s en o e ran t Wie kan hier oen weinig bekend spreekwoord van maken 7 (Ingezonden door Jo en Jan Verton). 9. Ik ben een bloem. Laat mijn 1ste letter weg en ik ben een landvoogd geweest. Laat nu de twee eerste let ters weg en ik ben een afkorting var een familielid. -• 10. Met L ben ik beschrijfbaar. Met If ben ik zeer hard. Met W geef ik veel dieren voedsel. Met Z en een L achteraan ben ik op een schip. 11. Ik ben zwart. Keer mij om en ik ben een vereeniging. 12. Ik ben een plaats in Bulgarije. Mijn 1ste gebruikt soms mijn 2de voor verlichting, maar meestal woont bij daar te afgelegen voor. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn-, 1. Men moet het boompje buigen, als het jong is. 2. Groote Houtstraat. Rat trog ster hart hout tor. 3. Ja Jan Jaan. 4. Oldenzaal Leeuwarden Doesburg Ekster Nu arden Broek Almelo Ros Nol Egmond Voorst Eduard Logger Drama OLDENBARNBVELD. 5. De tabak. 6. Meiklokje. 7. Haarlemsche Damrubriek. schuur Haarlem buis hark emmer Elbe dek. 8. Eland. 9. Do appel valt niet ver van den boom. Olm jzeer Naarden veer niet vier Edam tien paard Lien boord. 10. Zevenbergen. 11. Hartelijk hatelijk. 12. Enschedé. Goede oplossingen ontvangen van Cor Hueijer 4 en 12 (van de vorige week). Jan Huijer 4 en 12 (van do vorige week). Wilhelminn v. d. Haar 9 en 11 van de vorige week. Klaas Blauw 12. Bart Ligtenberg 12. Piet de Veer 12. Johan van Donselaar 12. Arie en Johan Hoogerduijn 8. Jac. Bert 6. Jan Bert 6. Willem Spoor 10. Zus en Arend v. Lohuizen 9. Sophia Boon 8. Dirk van Leeuwen 7. Jan Vieselman 9. Jo van Wunnik o. Willy Germeraad 12. Jacob Esselman 7. Cor en Nanna Nauta 10. Jan de Bruijn 8. Klaas Dubbeling 6. Jan van TJeraert 9. Bep en Marie Ruijzenaars 9 en 10 v. d. vorige week. Annie en Betsie Stavenuiter 12. Marie Landmeier 10 L, C. M. v. Hcoijdonk 5. J. Andries de Wijs 12. Lena Koelcveld 11. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door Clasina v. d. Brink). 1. Welke zakken rijden op een paard? 2. Welke duw doet geen pijn? 3. Welke honden loopen niet op straat? 4. Welke ring is niet van metaal? 5. Hoe ligt de kat op den muur? 6. Wie glijden over het water en worden niet nat? 7. In welke straten kan men niet wandelen? (Ingezonden door Jacob Essetóan). 8. Wat moeten we houden als we 't hebben gegeven? (Ingezonden door Willem Bakker). 9. Welke visch heeft altijd dezelf de leeftijd? 10. Wat is de overeenkomst tus- sclieu Den Haag en een daöhond? BEGRAVEN PLAATSEN. Do antwoorden van de vorige week zijn: 1. Rome. 2. Utrecht. 3. Milaan. 4. Berlijn, 5. Londen. 6. Blokzijl. 7. Muntendam. 8. Harderwijk. 9. Bern. 10. Genua. 11. Praag. 12. Bremen. Goede antwoorden ontvangen van: Cor Huijer 12 en 12 v. d. vorige week. Jan Huijer 12 en 12 v. d. vorige week. Wühetaina v. d. Haar 6 en 12 v. d. vorige week. Arie en Johan Iloogerduijn 11. Willem Spoor 12. Zus en Arend v. Löhuizen 12. Sophia Boon 5. Truus van Bilderbeek 12. Jan Vieselman 12. Jo van Wunnik 12. Willy Germeraad 9. Cor en Nanne Nauta 12. Jan de Bruijn 11. Klaas DubbcLng 12. Jan van Hemert 11. Bep en Marie Ruijzencers 12 en 12 v. d. vorige week. Annie en Betsie Stavenuiter 9. Marie Landmeter 12. L. C. M. v. Hooijdonk 4. J. Andries de Wijs 12. Lena Koeleveld 12 Extra Wedttrijd. Verscheidene jongens en meisjes, die veel van omtollen maken hou den, hebben mij al gevraagd, wan neer er weer een opstellenwedstrijd- komt. En daolr de knutsolwedstrijd tot 20 November duurt, geef ik er nu nog maar een extra wedstrijd bij. Wie zin heeft, mag nu een opstel maken over één der volgende onder werpen: EEN ONGELUKSDAG, of EEN GRAPPIGE VERGISSING, of WAAROM ER RUZIE KWAM IN DE VOETBALCLUB, of O OS!' WEST, THUIS BEST. Er zijn vier prijzen. Dit zijn: BOEKEN IN PRACHBAND. Er is maar één afdeeling, want bij de beoordeeling wordt met den leeftijd rekening gdhouden. Indien do meedingers van 14—18 jaar oud zijn, mogen zij ook een stu dieboek opgeven, als zij dat liever hebben. Verder moet iedere inzending voor zien zijn van naam, leeftijd en adres en een vermelding of het werk niet of ronder hulp gemaakt is. Alle inzendingen moeten in mijn bezit zijn vóór of op Woensdag, 23 October 1912. HET ZENUWACHTIGE KWARTJE. Ge kunt met -iemand wedden, dat hij een kwartje niet kan vasthouden, zoodat het ziöh niet beweegt. Dat doet ge op de volgende manier: Neem tweo spelden, of twee pen nen en een kwartje. Desnoods is eon cent ook goed. Nu moet de per soon, die 't geldstukje onbewegelijk zal vasthouden togen elke platte zij de een punt van een speld of van een pen zetten en dan "t stukje geld op lichten. Eerst glipt het er gedurig tus- schen uit, maar weldra is liij zoo knap, dat lüj 't kan vasthouden, vooral wanneer de punten dicht bij den rand zijn gezet. Maar stilhou den? Geen kwestie van! Het kwartje ihiangt voortdurend te bibbenen bij den een meer, bij den ander minder, maar st.l, doodstil hangen doet bet nooitl DE KONING EN DE VISSCHER. (Een sprookje uit Penië.J In verre landen, door Eupbraat en Tigris besproeid, heerschte eens een koning, die bijzonder veel van visch. hield. Op zekeren dag, toen hij met zijn echlgenoote, koningin Shereen, wandelde door de koninklijke tuinen aan den oever van den Tigris, zag hij een kleine boot voorbijglijden, waar in een eenvoudige visscber gezeten was; ook lag in de boot een bijzonder groote visch. De visscher zag, dat de koning naar hem keek, en hij wist ook, dat de ko ning bijzonder veel van visch hield. Hij roeide daarom voorzichtig naar land en bood zijn visch den koning ten geschenke aa^. De koning zei vriendelijk, dat hij dun viSch gaarne wilde aannemen, en hij. gaf bevel, aan den visscher een beurs met goud uit ie reiken. Maar de visscher bad nog geen tijd gehad in zijn boot te stappen, toen koningin Shereen zich tot den koning wendde met de woorden: „Ge hebt dwaas gehandeld." Verwonderd vroeg de koning hoe dat mogelijk was. De koning antwoordde: „Wat ge spoedig in de geheele stad bekend zijn welk een groote bclooning ge hebt gegeven voor een enkelen visch en voortaan zal iedere visscher, die een grooten visch vangt, dien naar het paleis komen brengen, in de hoop een even groote belooniug Ie ontvan gen, als ge aan dezen visscher gege ven hebt. Maar is de belooning te klein naar zijn zin, dan zul hij onte- reden heengaan en dan zal hij in het geheim kwaad van u spreken." De koning oniwoordde: „Wat ge zegt, is volkomen juist. Maar is het niet beneden de waardigheid van een koning, otn zulk een reden de eens gegeven belooning terug te nemen?" En toen hij bemerkte, dat de ko ningin niet tevreden gesteld was, veudde hij zich boos af en zeide: „Er valt nu niets meer aan te ver- andereu." Maar een paar uur later, toen de koning in een beminnelijker stem ming was, zei de koningin, dat zij wel kans zag de zaak behoorlijk en recht vaardig te regelen. „Ge moet den visscher hier laten komen," zeide ze, „en gc moet hem vragen, waarin de viscli beter kan zwemmen: in zout of zoet water. Zegt hij zout, dan moet ge hem antwoor den, dat ge een visch hadt willen hebben, die beter in zoet water zwemt, doch zegt hij zoet, dan moet ge zeggen, dat ge de voorkeur geeft aan visschen, die beter in zout water zwemmen. Ge kunt hem dan den visch teruggeven en de belooning te rugvorderen." De koning dacht, dat hij zich op. der ze eenvoudige wijze wel uit de moei lijkheid zou kunnen reddeii,, en hij gaf dus bevel den visscher bij hem te brengen. De visscher, die een zeer verstan dig man was, werd bij den koning gebracht en de koning vroeg: „Waar in kan uw visch beter zwemmen: in zoet of in zout water?" De visscher antwoordde: „De visch zwemt in zout en in zoet water even goed." De koning was zeer ingenomen met dit slimme antwoord en tot groote verontwaardiging van koningin She reen gaf hij bevel deri visscher een tweede beurs met goudstukken te overhandigen. De visscher legde de beurs in zijn lederen buidel en dankte den koning. Toen wierp hij den buidel over zijn schouder, maar niet zóó vlug of hij had bemerkt, dal hij een klein geld stuk had laten vallen. Hij legde den lederen buidei op den grond, bukte en raapte het geldstuk op. Toen vervolg de hij zijn weg. Gedurende al dien tijd hadden de koning en de koningin iedere bewe ging van den visscher nauwkeurig gadegeslagen. Toen riep koningin Shereen triom fantelijk uit: „Nu ziet ge zelf, dat die visscher uw gunsten niet waard is; hij is een ellendige gierigaard I Hij heeft zijn buidel neergelegd en nog eens gehukt om dat kleine geldstukje op te rapen; zelfs dat kleine geldstuk gunde hij nog niet aan een van de dienaren des konings, die het gevon den zou hebben, wanneer de vis scher het had laten liggen!" „Ook hier spreekt ge wijs en ver standig," zei de koning nadenkend en nog eenmaal gaf hij bevel den vis scher voor hem te brengen. En toen de arme man naderbij was gekomen, overlaadde hij hem met de bitterste verwijten. „Ik heb u twee volle goud beurzen laten uitreiken," sprak do vorst; „ge zijt rijk geworden, zonder dat go er voor hebt behoeven te wer ken, en toch zijt ge zoo gierig, dat go zelfs geen armzaligen penning aan anderen gunt! Ga heen en vertoon u nooit meer in deze stadl" Maar de arme visscher viel op zijn knieën en zeide: „Vergeef mij, machti ge koning, beschermheer van de ar men I Ik raapte den penning niet op om de waarde van het geld, maar om dat do munt aan de eeno zijde den naam van God, aan de andere zijde de beeltenis van den koning droeg. En daar ik vreesde, dat liet geldstuk wellicht onopgemerkt zou blijven lig gen en op die wijze wellicht de naam van God en de beeltenis vau den ko ning onder stof en vuil bedolven zou den worden, raapte ik den penning op. Oordeel nu zelf of mij daarom :n verwijt tuag treffen t" De koning vond dit antwoord van in armen visscher zóó verstandig, dat bij hem een derde beurs mc-t goudstukken liet geven. En toen de visscher met zijn buidel vol goud vertrok, keek zelfs koningin Shereen hem vriendelijk en glimla chend na. Brievenbus (Bviervon aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Venema—v. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de bus gooien, zonder aanschellen COR en JAN H. Wü je Moeder >or haar felicitatie bedanken? Pret tig dat Koos 200'n goede plaats heeft. Weet Cor al waar hij dan komt RICHARD V. v. II. -Aardig, dat je weer mee doet, Richard 1 Ik hoop, dat het mooi wordt en dat je niet on geduldig wordt, voor het af is. ABRAHAM H. Het is best, als je mee doet, Abraham Lees je onze ru briek al lang WILHELMINA v d. H. Aardig, dat je ook mee i 11 doen Ik hoop, dat je even gelukkig bent aJs nu met de raadsels. Valt het je deze week niet mee Jo, je was de vorige week juist te laat l BART L. Bedenk je nog maar eensMisschien weet je nog wel iets te bedenken. Maak je thuis van car- tou wel eens iets PIET DE V. Als je mooie raad- ■seis weet, wil ik zê nu weer graag iiebhen. ARIE en JOHAN II. Er zijn wel -meer vriendjes, die -mij 's zomers in den steek1 laten. Dat vind ik best, hoor Ik hoop, dat jullie er nu weer evenveel pleizior in hebben zult als verleden jaar. JAC. B. Ik vind het aardig, dat jullie ook weer beginnen. Heb je een pretttgen zomer en vacantia gehad LENA K. Je was eigenlijk net te laat Met welke post heb je je briefji verzonden WILLY G. Hoe komt het, dat je vriendinnetje je zoo'n eind voor is Was ze gelijk met jou begonnen Heerlijk, dat Moeder nu zoo hard vooruitgaat. Zijn de zusters nu ook allemaal goed Dan hoop ik, dat jul lie nu weer een winter krijgen zon der zieken JO VAN W. Denk in hel vervolg iaar goed aan je naam. Jo 1 Ik heb je raadsel een beetje verouderd, om dat het anders erg moeilijk was. Heb je dat gezien ACOB E Je nieuwe raadsels zijn goed Maar je hebt je naam ver geten er onder te zetten, Denk er In vervolg maar goed aan I COR en NANNE N. Kende je de eland wel, Cor, of heb jo daar nooit van geboord? Heerlijk, dat jullie nog zoo weinig schoolwerk hebben, maar Nanne heeft 's avonds zeker weer veel JAN DE B. Je hebt maar acht op lossingen ingezonden, Jan. heb je er een vergeten op te schrijven Heb je wel eens geprobeerd om iets te ma ken en heb je ook een figuurzaag? De meeste jongens vinden liet prettig, als ze maar eenmaal aan den gang zijn. Misschien kan je met Cor samen wel iets maken, en anders wacht je maar op een ^volgenden wedstrijd. JAN VAN H. Ja. tonder tuin fa het veel moeilijker om planten te houden. Toch kan je in een bak in de vensterbank aan den ronbant wel probeeren wat te zaaien of te planten. Hebben jullie wel eens gera niums in een pot voor 't raam staan BEP en MARIE R. Hoeveel ver schillende plaatjes heb je wel op je postpapier? Je stuurt me telkens \seer een ander kiekje van jullie dorp, geloof ik. Hebben jullie ook weer plan om aan den wedstrijd mee te doen en heeft Marie het druk met helpen tegenwoordig JAN B. Ja, bedenk je nog maar eens goed en zet dan geen al te groot stuk op touw, want als je voor bet eerst mee doet, valt knutselen nog wel eens wat tegen. ZUS en AREND VAN L. Met wat goeden wil hebben we overal tijd Wie het minste uitvoert, klaagt altijd het meeste over tijdgebrek; heb je dat ook wel eens opgemerkt SOPHIA B. Ik vind jou planne tje heel goed. Heb je dat wel eens meer gedaan? En holpt moeder je dan wel eens een beetje DIRK VAN L. Ja, voor Zandvoort is liet nu wel wat te koud en te nat f Dat moeten we nu nog maar een jaartje uitstellen Kan je goed dam men en los je de opgaven uit de Daav rubriek wel eens op TIUJUS VAN B. Je hebt het ver haaltje -keurig verield, hoorIIoo wist jij nog zoo precies, waar je geble ven was? Ja, dat winterkoninkje was in het verhaal een slimmerd. In wer kelijkheid is het ook een aardig vo geltje. Heb je het wel cenp gezien En ken je veel vogels en bloemen JAN V. Je kleine zusje mag mee doen. zoodra er een wedstrijd is, aar zij aan mee ban doen, of wan neer zij raadsels of strikvragen kan oplossen, of wanneer zij enze briefjes kan lezen en zelf een briefje schrijven. Zou zo een van die dingen al kunnen doen Ik vind het aardig, ais jo grootere zuster ook iets maakt. Hoe oud is die ai en wat ben jij van plan? ANNIE en BETSIE S. Ja. ik vind het best, dat jullie ook meedoen. Heb je samen wat beducht, en heb je or veel aan te dnen Vroeg beginnen kun nooit kwaad Als het af is, mag jo het altijd brengen. MARIE L. Neen, jij moet nu ïr. de eerste plaats maar voor je werk zorgen, dat vind ik ook 1 Hoeveel sommen maak je nu iedere week extra En ken je ze ultijd goed Ja. het begint al echt winter te worden l Sommige menschen branden do ka chel at I J. ANDRIES DE W. Gezellig, dat je ook aan de wedstrijden mee «loet. Houd je ook van opstellen maken Mevr. VENEMA—DOORN. 21 September 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 21