NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8977 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 25 septfmber 1912 a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. abonnementen PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Aizonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 V% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. advertentiën: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER HES I \\r UIT TWAALF BLADZIJDEN. EKRSTB BI AD. AliENDA DONDERDAG 26 SEPTEMBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 2—3 uur. Soc. Vereen" ging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering, 12 1/2 uur. Ilotel Duin en Daal: Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Brand in de Infanterie- kazerne. Do brandklok luidde! Dot gedaver, dat men in tien jaren niet in de stad had gehoord 't laatst hij den brand bij de firma Fruytier, schrikte om streeks acht uur heel Haarlem op. En wie naar bu ten keek, zag de wol kenlucht in het noord-oosten der stad door laaien gloed beschenen. Daaronder stond de Inlanterieka- zerne in brand. Tusschen zeven uur en half acht was er in den omtrek van een der euntines in den westelijken vleugel van het gebouw brand ontdekt. En de vlammen grepen zoo geducht om z:ch heen, dat besloten werd de brandklok van den Groote toren te doen luiden, ten teeken, dat alle spui ten in de stad uitrukken moesten. Inmiddels was mon in de kazerne al dadelijk begonnen met het blus- schingswerk. De slangen, die in de kazerne aanvvez'g waren; werden op de brandkranen geschroefd en zoo 't vuur aangetast. Van overal uit de stad kwamen de officieren naar de kazerne, om be hulpzaam te zijn bij het reddings wei k. Jetje en de Tien waren er dra en van alle kanten rolden de spuiten en slangen wagens aan. In kor.en tijd ootrokid die hun slangen, de spu ten pompten net water op uit de Bakenes- ser- en Nieuwe Giacnt en de andere slangen werden achtereen volgens op de verschillende bram-kranen aange koppeld. Het was een gewirwar van slangen. In do Z aks teeg telden we er meer dan tien. Vei der lagen zij over al in de omgeving, door de poort op de Bakenessergrachl, door de hoofdpoort op den Koudenthorn en nog op andere plant- sen, o.a. spoot men van de huizen tegenover de kazerne In de Zaksteeg met talrijke stralen. Want ook daar, nan den Zuidelijken gevel, brandde het aldra. De staf van de brandweer deed den brand dus met alle kracht aanvat ten Dit bleek Ier dege noodig, want in weinig tijds was de ge' ecle Zu.d- westelijke hoek van t gebouw één vlammenzee. Vooral aan den zuidelijken gevel verspreidde zich de vlammen spcedig. In een oogwenk stond de bovenver dieping daar geheel in vlam, zoodat de brand reeds een half uur na het begin reeds zijn grootsten omvang had gekregen. Maar latr begonnen de sparren van hel dak vlam te vatten, zoodat het vuur over den brandmuur heen- kwam. De four Ier De TI aan van het 4de bat. 4de comp.. d:e met twee militai ren hier hadden post gevat, week echter niet terug, ondanks de ge vaarlijke positie, waarin deze drie zich bevonden. Daardoor kon uitbreiding van den brand aan de andere zijde van den brandmuur voorkomen worden. De leden van de Tien werkten hard en goed. Vooral de phpleider Fort- gens bewees uitstekende d;ensren. Ook de politie- en andere brandweer lieden weeiden zich ter dege Op de rustkamers, boven de canti- nes, stonden de kisten met wnchtpa- tronen. die in geval van nood aange sproken kannen worden, terwijl de eigenlijke patronen-voorraad bij de Cavalerie-kazerne bewaard worden. Deze wuchtpatroneu, die in den aard met scherpe iwitronen overeenkomen, onderscheiden zich van deze laatste, doordat de kruitlading zwakker Is. Toch was er wel een g gevaar voor de militairen en brandweerlieden, die in do omgeving waren, toen omstreeks kwart over achten de patronen be gonnen te ontploffen. Het was een geknetter van belang. Een half uur lang duurde het knal len van de patronen, die, naar men ons zcide, een 8000 in getal moesten zijn. Maar er werden geen ongeluk ken veroorzaakt. Omstreeks kwart voor negen bleef het uurwerk in den westelijken gevel stilstaan. Do vlammen reikten nu hier tot over de helft van dit gebouw. In 't zuiden werden de vlammen echter gestu t door den brandmuur van het gebouw. Op de binnenplaats van de kazerne was het ^cn merkwaardig gezicht Wie niet meehielp aan 't blussehings- werk, liep hier heen en weer, want daar de gasleiding afgesloten was, bleef niemand op de donkere kamers. Daartussohen liepen de brandweer lieden. Van de autoriteiten merkten wo o.a. op de Commissars der Koningin, mr. dr. W. F. van Leeuwen, de waarne mend-Burgemeester van Haarlem, Dr. H. D. Kruseman en de militaire autoriteiten. Een groot nnntal manschappen was bezig de ftrchmven en de me befen en bedden van de soldaler kamers naar buiten te brengen. Die werden alle op den Koudenhorn geplaatst. Zoover het oog reikte zag men tiet hebben en houden \an de mannen van het tiende. Dc politie en de militairen hielden hier en overal in de omgeving dc duizenden toeschouwers op een af stand. Omstreeks half negen bad men den brand vrijwel overmeesterd, ten min ste toen was voor uitbreiding geen vrees meer. Uitgebrand waren nu de cantines van de onderoff eieren en soldaten, de rust- en klcedingkamers van do coinpagnièn van het 3de bataljon, de rustkamer van den staf van het re giment en die van het 3e bataljon. In den Zuidelijken vleugei bi and den vier "logieskamers van het 3de bataljon uit en de ondergelegen ka mers liepen onder water. Daar er nog een detachement m li- tairen in 't kamp is, om daar aan de opruiming va nét b ouvac te werken, wenlen maar 53 man dakloos. Die werden ondergebracht in een nood- logies van het 4de bataljon. Onder do verbrande inboedel be- hooren ook een aantal mi ziekboeken van de kapel van het Tiende. Tot laat n den avond bleef men met een aantal slangen de smeulende en brandende massa in den westelij ken gevel bestrijden. Daar was het nog tot een uur of tien een vuurzee. Om twaalf uur was de rust in de kazerne weer wat teruggekeerd en konden de manschappen zich ter rus te begeven. De officieels lezing. Het politierapport meldt ons, dat om 7.27 brand werd gemeld door den commandant va., de kazerncwachf. De brand was om 7 uur 15 min. ontdekt door den korporaal F. J. M.. vr>n de 2de compagnie van het 3de bataljon. Hij zag, hij het gaan over de binnen plaats. de vlammen in de richting van de rustkamers. Vermoed wordt, dat de brand is nnngekomen op de kleedintrkamers van do 3do ccmp. van het 3de bat. Op de rustkamers waren tot vijf uur ver schillende npr.sonen geweest, maar dezen ontkennen, voor zoover zij reeds gehoord konden worden, dat er vuur op de kamers js geweest. Vol gens hen is er ook niet gerookt ge worden. De ooi-zaak is nog niet vastgesteld kunnenwoiden. De geheelo westelijke vleugel is uit gebrand en de zuidelijke vleugel ge deeltelijk. Ongevallen. Er zijn gelukkig geen ernstige on gelukken voorgekomen, doch wel ee nige kleinen. Een brandweerman verwondde zijn hand bij bel inslaan van een glas ruit. Een der leden van ue Roode- hiuis-transpuitco.ouiH:, de heer Nel, verbond de wonde. Een lid van spui 110 struikelde bij hel halen van een slangtnwagen over een fiets. D.t tn.gevai is van Uien aard, dat hij thans zijn werk niet kan doen. De leden van spuit zijn echter tegen ongelukken verzekerd. Hoede kazerne er nu uitziet Het vuur is, zooals nu duidelijk ziciitbaar werdt, tusschen de twee brandmuren beperk: gebleven, hoewel natuurlijk ouk de ulwezigheid van wind een gelukkige omstandigheid is geweest Wegens gebrek aan materieel voor zulk een uitgestieklen brand liet de stal van de biai dweer de klok slaan. Niet alleen moest het vuur bedwon gen, maar ook moesten de aangren zende gebouwen natgehouden worden en, zooals eei. lid van de staf ons zei, „vijltig meter slang was op die af standen niemendal." Een lid van den Baad, dat de brand bijwoonde, zei ons „hier is nu 't be wijs, dat we een stoomspuit noodig hebben." Wij antwoordden: „ziehier nu juist een bewijs, da! we het best zonder smomopuiL alkutmen. is 't mei mom genoeg, uat ue inunuwooi' net vuui in een uui ujus beuw ongeu Jieeit „z.eaeimaai' ais er nu eens wind geweest was „eau biusciu de stoomspuit even- mm." ïot vanmcigen 0 uur bleven 9 A 10 mail Inj ue pUu.iioopeu, met een s..aui Op ue wuieiieidiut,. LJuaiuu n.éiuen nog U de waciil, <ue vunrnmuag wei zouoen Kunnen inrukken. Van buiten, op de Nieuwe Gracht en uaivenesseigraciit, waar veei be- lungSLeJicnu puimeh. neen-eii-wem- loopt, is niet Vtei van den brauu te benemen, men ziet aiteen, uat hel uuu ei al is en dat m ue /.aksteeg de ruitjes van een twintigtal vensters zijn gesprongen. De zoutsteeg zelf is door politie en militairen algezei, omdat daar het ge vaar dreigde, dat ue goot naar bene den zou storten. Heeus dadelijk van morgen is men bejjouueu met net weg nemen van het gevaarlijke stuk. Op de binnenplaats ziet men weer de nall-uaklooze westelijke en zuide lijke vleugels en ue zwarte uilgebrun- Ue roman. Binnen evenwel woidt men eerst de verwoesting gewaar, üe cantines m hei Westelijke gebouw zijn een ruïne, l-i de noopmi verkoolde overblijfselen van net verbrande goed, dat ueei ge vallen is, staan twee beschadigde bil jarts eai een eikenhouten piano. Ver der veel verbrand houtwerk en aller lei voorwerpen. Op die hoopen druipt het water maar gestadig mer. Op den grond vindt men klompen nikkel en lood en vernielue hulzen. Dat zijn de overblijfselen van de ontplofte patro nen. Eieren stonden nog onbeschadigd in een houten rekje van 't buffet. De nog ongeschonden tafereeien van veldslagen en andere oorlogsgebeur tenissen doen vreemd aan in dien chaos. In den Zuidelijken gevel zijn boven de logieskamers geheel uitgebrand. Beneden -loopt het water met stra len door de doorgebrande zolders op de hiiuuen, me tiaar staan. Slaguaue 111 den dienst zal het ge- beurue niet geven. De vvesteujKó gevel zal geheel en de zuidelijke vuor ue lielft nerbouwd moeten worden. Verbrand zijn o. a. de kleeding voor twee compagnieën, de kieeding van degenen, the nt het hospitaal zijn en anuer goed. Men scltai ue waaime van dit goed alleen op 10.000. Van een aaubod van den heer Jac. van de Kamp, om „Sint Jan" ter be schikking dei- militaire autoriteiten te stellen, behuefde geen gebruik te wor den gemaakt Da Geschiedenis der Kazerne. Bij Allan lezen we het volgende over de geschiedenis van de kazerne „De tegenwoordige kazerne had oorspronkelijk een gansch andere be stemming zij was voorheen liet „Diaconie- en Aalmoezeniers-Armen huis", dat vóór 1786 alleen onder den naam van Diaconiehuis lj bekend 1) Ais bijzot derheid kan meegedeeld worden, dat in dit Diaconiehuis de eerste vergadering der Maatschappij van Nijverheid is gehouden. Réd.), stond en in 1810 tot kazerne werd be- elumÖ. Volgens De Koning werd de bouw van het voormalige Diaconiehuis door Hoeren Burgemeesteren noodzakelijk gekeurd en d<- plaats daartoe, zijnde in dien tijd de Ossenmarkt, uitgeko zen zijnde, werden de huizen aan de zuidzijde van ger.cemde markt, bene vens eenigc 'perceelen op de Bnkenes- sergracht en aan den Koudenhorn, die den bouw in den weg stonden, tot afbraak gekocht voor de som van 1 15517.45. Die huizen werden onmid dellijk afgebroken en de afbraak voor 5240 verkocht, zoodat hel alsnu open gevallen terrein f 10277 kostte. „Wel wetende, dat een onderneming, als die welke men voor had te doen, een groo te somme golds kosten zou, nnm men het meermalen gebezigde middel om geld te bekomen, nl. eene collecte langs de huizen der ingezetenen, te baat. Twee geldinzamelingen, op de ze wijze gedaan. brachten i:5240 op; doch daai deze som, hoe gioot op zien zelve ook, op verre na niet voldoende was om hei voorgestelde doel te be reiken, weid van stadswege cene ne- gotialie van 2UO.0OU a 3 1,2 pCt., bij wijze van Tontine, geopend. In 1763 namen de werkzaamneden eenen aan vang, die in 1/<1 waren afgeloopen, zoouat ui September van laatstge noemd jaar niet alleen de kinderen, maar ook oudi lieden daarin konden worden opgenomen. In 1786 werden ook de Aalmoezeniers-anuen daarin opgenomen. Het gebouw, dat een oppervlakte be slaat vun ruim 6000 vierk. M., doch sedert zijne tegenwoordige bestem ming van tijd tot tijd eenige min of meer belangrijke veranderingen heeft ondergaan, bevatte oorspronkelijk ook tune Regenten- en eene itegeulesse- kauiei, waarin men de vuigv.uuo up- scuruten las In de Regentenkamer MDCGLXXL Stads wijze Raad beval aan vier van zijne leden, En zeven burgers bier hei vaueinjk bewind Laat eerlijkj Armoè dan gei usi maar binDeutreedeu, Wijl ze, in die acntbie rei zo veel beschermers vindt Behoeftige ouderdom, die omzvvorf langs de straalen, Door hen gekleed, gespijsd, gehuis vest en btnoed, En hulpelooze Jeugd, van de Uudren wreed verlaaten, Met nijvrc zorg bestierd en eerlijk opgevoed, Door dankerkentenis tot ui de ziel bewogen, Verzekren hun de gunst van 't Godlijk Alvermogen. A. F. VAN LEEUW EN, Geb. Burghart. In de Reger.tessekamer M D C C L X X I. Gij, die door nood gedrukt, verarmd en droef te moè. Naar bijstand zocht, dien vondt, bij vaderlijke ontferming Hier reikt de Moederlietde u troost rijke Armen toe Zij neemt u in naar hoede, uw kroost in haar bescherming. Groei, lieve zuigeling, in haaien schoot gesust Bloeit, Jongeling en Maagd, in deugd en goede zeden Eu gij stok-oudeu, die met wagge lende schreeden, U, bukkend, grafwaarts spoedt, ge niet hier troost en rust Terwijl zij, die met spijs en kleed'ren u bedeelen. Zich zelf, benevens u, der Godheid aaubeveelen. A. F VAN LEEUWEN, Geb. Burghart. „In dit huis was ook eene zooge naamde Bestedekamer. waarin sukkelende bejaarden, kiDderen, waar van dc vader m "8 lands dienst en de moeder overleden was, of wier ouders in het Gasthuis verpleegd werden, voor eenigen tijd opgenomen en ver zorgd werden. Alle zoodanige noodlij denden werden voorheen inj particu lieren of in daartoe bestemde b e- atedc huizen verpleegd doch ten bate der verachterde financiën, alsmede om hun eene meer geregelde verzorging en opvoeding te geven, werden zij later in het Diaconiehuis opgenomen en verzorgd. leder verpleegde in net gesticht was verplicht, hetzij binnen- 't zij buitens huis, zoodanig werk te doen als zijne krachten toelieten de meisjes leerden (Je vrouwelijke handwerken aan ha ren stand voegende. De jongens wer den allen tot een voor hen geschikt handwerk opgeleid. Oude mannen en vrouwen werden meestal tot eenigen huiselijken arbeid verplicht. Bij ziek te weiden de verpleegden in eene bij zondere daartoe ingerichte kamer, ae Ziekenkamer genoemd, ge plaatst, waar zij door eene ziekenmoe der werden verzorgd. Van stadswege hadden de zieken geneeskundige hulp en geneesmiddelen. Kinderen, noc te klein om aan zich zeiven te worden overgelaten, staan onder verzorging der kindermoeder, die in haar werk door eenige verpleegden wordt bijge staan, welke verplicht zijn voor de kleinen, welke ailen in een vertrek, de Kinderkamer of Hut ge- heeten, bijeen zijn, alles te doen, wat tot bevordering eener goede lichame lijke opvoeding nr.odig is. Ook voor de zedelijke en verstande lijke'ontwikkeling der kinderen wordt behoorlijk zorg gedragen terwijl de zen, zoo zij daartoe oud genoeg en be kwaam worden geoordeeld, de wereld ingaan om ze'f in hunne behoeften Ie voorzien. Zij, die als wees het huis verlaten, ontvanger, een uitzet, hoofd zakelijk in oi der- en boveakleederen beslaande. Voorheen werden iu het Diaconiehuis ook zoogenaamde hee- le en halve commensalen opgenomen. Do vcorrechteu der heele commensalen bestonden daarin, dat zij eene vrije kamer hadden en te za- men in een ander vertrek aten dan de gealimenteerden voorts hadden zij vrij waschloon en geneeskundige hulp en daarenboven veertien pond kaar sen. Wanneer zij bij hun overlijden honderd gulden nalieten,werden zij in de kerk, doch si-ders op het kerkhof begraven hunne nalatenschap ver viel aan het huis, tenzij zij daarvoor eene zekere som tot afkoop hadden gestort. Dé kostkoopgelden der halve kost- koopers waren minder bepaald en hingen alleen ai van de voorwaarden, die zij met de Regenten waren over eengekomen. Zij hadden geen andere voorrechten, dan dat zij iu de Zie ken- of Kreupelkamer moch ten slapeu en hunne eigene kleedcren dragen. Doch dit houden van commen salen is, omdat het meer na- dan voordeelig was, bij eene Resolutie van den Raad der gemeente afgeschaft." Het nu verbmndc gedeelte benoorde vroeger tot dt kazerne der cavalerie. DE VEILIGHEID IN' DE KAZERNE. Toen duizende menschen Dinsdag avond zagen, hoe ontzaglijk snel het vuur zich verspreid had toen liet een maal uitgebroken was, hoe grttig het oude, droge hout brandde, hebben ve len zich zeker afgevraagd, boe bet wel staat met de veilighe-d in het overige gedeelte van het gebouw en of, wanneer daar 's nach's brand uitbreken mocht in of bij de slaapza len, de honderden die de kazerne be volken, dan veilig kunnen ontkomen. Welnu, daarover zijn wij in staat mededeel in gen te doen, die verre van geruststellend zijn. Den 18den Aug. 1911 heeft de staf van de brar.dweer. in overleg met den kolonel-kommar dant, een rapport uitgebracht aan het gemeentebestuur over het zoogenaamde „noodlogles Dat rapport laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Er wordt in verklaard, dat de veiligheid der bewo ners volstrekt niet voldoende is ge waarborgd, dat de deuren naar bin nen draaiden, zoodat bij een paniek de deur dichtgeduwd zou worden door de voorsten dat men, uit de ra men in de goot stappende, de noud- trappen, niet zou kunnen bereiken, omdat bij nacht de opdringende men schen elkaar ove> den rand heen naar beneden zoudei: duwen. Een brand bij nacht, zoo werd geconcludeerd, zou dus een ramp wezen en waarschijnlijk men- schenlevens kosten. Maar ook mei de rest van het ge bouw was de staf van de brandweer verre van ingenomen. Zij wenschte, dat in de slaapzalen op de verdieping de houten schotten zullen worden ver vangen door muren, (dat namelijk de muren zullen woiden doorgetrokken naar boven, dat er een bordes zou wor den gemaakt iangs de heele goot, op dat men uit ieder raam langs de goot de binnenplaats zou kunnen bereiken langs de trappen dat.over de wesuij- de een breede ijzeren trap zou worden gemaakt, evenals die bestaat aan de oostzijde, maar breeder en niet zoo steil en eindelijk, dat de brandleiding veranderd zou werden, zoodat die mot meer, ais nu, iu den winter bevriest. Dat waren de eischen voor een veilig gebouw. üe stal van de brandweer heeft een na dien, niet meer van gehoord, maar een verbetering is toch aangebracht een houten balustrade om de goot heen, zoodal de menschen m geval van nood 111 de goot stappend, zich daaraan kunnen vasthouden. Wij hebben dezen morgen een wan deling door de gebeele kazerne ge maakt, door het verbrande en door het niet vei-bronde gedeelte Op de grens, tusschen die beide troffen wij een zwart gebrande balk aan, waar van een kazernebewoner ons zei; „O. dat s nog van vroegerl" zoodat er al meer een begin van brand geweest is, waarvan nu de sporen nog niet eens zijn weggeruimd! Op de eerste verdiej/ing vonden wij in de rustkamers houten schotten en erger nog, afscheidingen van latten, die in een oogwenk als papier moe ien opvlammen. De slaapzalen waren wel is waar door muren gescheiden, maar alle deuren die wij er zagen, draaiden naar binnen open, zoodat zelfs deze eenvoudige wenk niet ter harte genomen is. Wel ;s waar werd ons gezegd: „die deuren staan des nachts open", maar wie uan verzeke ren, dat ze niet met een tochtwind dichtslaan of door de bewoners zelf, om kou te ontgaan, gesloten worden? Het heele gebouw is door en door oud, hier en daar verveloos, de trappen zijn niet gemakkelijk en van hetzelfde oude hout, zoodat een leek kan zien, dal wanneer hier 's nachts met eeni gen wind brand ontstaat, het gevaar voor de bewoners zeer groot is. Het gebouw behoort aan de gemeen te die dit in gebruik en onderhoud .gaf aan het Rijk. Aan het Rijk dus ook de verant woordelijkheid voor dezen toestand. Niet aan de militaire autoriteiten hier. die immers om een onderzoek vroegen. De brandweer heeft in haar rap port natuurlijk rekening gehouden met den wensch, om het bestaan- d o gebouw te verbeteren. Wij geloo- ven zeker, dat zij indien haar ge vraagd werd naar afdoende maat regelen, ten antwoord geven zou: „st'cht een nieuw gebouw!" Menschen die ervaring van tulke dinsen hebben, z in van oordeel, d de brand aangekomen moet zijn, doordat iemand op d© rustkamer, waar het vuur begonnen is, een si gaar gerookt of een lucifer weggewor pen heeft. Welnu, gisteren bij den brand, ver telde een gewezen milicien, dat hij in een der slaapzalen gelegen had naast onverachili.ge lieden, die sul letjes rookten in hun kribl En dezen zelfden morgen toen wij eens rondkeken, rookte een van de militairen lustig in een van de rust kamers! Wij willen niet noodeloos alarmee ren. maar waar zoo luchtig met vuur wordt omgesprongen, iestaal toch ze ker groot brandgevaar. Aangesloten. De kort geleden ingerichte socialis tische Geheel-onlhoudersvereeniging heeft zich als afdeeiing Haarlem aan gesloten bij den Alg. Ned. Gebeel- Onthoudersbond. Drinkhal. De drinkhal der Staalwaterbroiv non is gisteren door 30 personen be zocht. Hersteld. Na een langdurige ongesteldheid heeft de heer Kempers, inspecteur van politie hier ter stede, heden als zoo danig zijn dienst weder hernat, NBD. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van den Bond een huishoudelijke ver gadering. waarin o m. werd besloten in begm October een openbare verga dering te houden. Als spreekster zou zoo mogelijk mevrouw Boissevain Pijnappel uit Amsterdam optreden. Wegens het aftreden van de pen ningmeesteres Mevr. P. W. Peere boom. die deze functie door drukke bezigheden niet langer kan waarne men, werd met alg stemmen de heer J. R. du Rieu als bestuurslid gekozem Uitstapje. Donderdag a.s maken de leerlinge» van de school aan de 1-laarlemmer- liedestraat van den hoer J. J. Fran ken, onder leiding van hunne onder wijzers. eeD uitstapje naar het Gooi, waarvoor elke week een klein bedrag is bespaard. Hinderwet. Op 8 October kunnen bi] B. en W. bezwaren ingebracht worden tegen het aan C. H Hartendorp verleenen eener vergunning tot oprichting van eene palingroofeeiij in hel perceel aan de Kleine Houtstraat No. 113.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1