Haarlems Dagblad DERDE BLAD Vrijdag 27 September 1912. Binnenland DE OEFENINGEN IN DE STELLING AMSTERDAM. Do aanvallers hebben Woensdag nacht getracht ii' de richtingen Aals meer en Kudelstaart terrein te win nen. De verdedigers waren op hun post, maar de nevel bood den aanval lers veel voordeel, 't Kwam bij 't fort te Kudelstaart tot een gevecht en de aanvallers drongen 't fort de Kwakel binnen, dank zij o. a. de gefingeerde versperringen, die nu gemakkelijk te pnssreren waren. In werkelijkheid zou 't zeker niet zoo gemakkelijk geweest Zijn. 6 uur 's morgens trad de rust in. Donderdagnacht zou de slotaanval op de stelling plaats hebben. VERVAL VAN HET PALEIS OP DEN- DAM TE AMSTERDAM. Wethouder Delprat toonde in den ge- iiN-eiiternad een stuk steen, dat van den voorgevel van het Koninklijk Pa- kis was gevallen en dat volgens den wethouder zandsteen was en geen Naar 't Hbld. verneemt, is echter bij onderzoek gebleken, dat men hier wel degelijk met marmer te maken heeft, dot dat dit marmer zoo door den tijd verweerd is, dat het als poeder uiteen valt. I». A. M. BOELE VAN HENSBROEK Uit Den Haag wordt het overlijden 1 ..-richt van P. 'A. M. Boel© van Hensi.voek, in de uitgeverswereld wel hekëjid als deelgenoot in de zaak van zijn schoonvader Martinus Nijhoff. Ook als dichter heelt hij zich doen kennen: do vertaling van Hnmerlings Amor en Psyche, de bundels Lief en 1 rn Aan den Rijn leggen getui genis af van zijne begav'ng. 11 ij l>ehoorde tot de Spectator-groep schreef ook in bladen als De Porte feuille en Nederland, De Leeswijzer, la het jaar 1875 werd hij door de Leid se he universiteit bekroond voor een verhandeling over De beoefening der Oostersche talen in Nederland. Op bibliographisch gebied is Boele van Hensbroek eveneens werkzaam geweest. Nog het vorige jaar ver scheen van hem de utgaaf in twee doelen, waarin hij Der Wereld letter kunde behandelde. De overledene was 23 Januari 1853 geboren, bereikte dus den ouderdom van 59 jaren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is benoemd t-ot notaris te Middelbutg, J. C. Blaupot ton Cato, cand.-notaris te Zulphen. Is, met ing. van 1 Oct. aan mr. M. Moltzer, op verzoek, 'eervol ontslag verleend als griffier bij den raad van beroep ;0.) te Zulphen en kantohr.- plaaisverv. in het kanton Zutphen, onder dankbetuiging voor de in laatst gem. betrekking bewezen dien sten, en is benoemd tot kanton-rechter plantsverv. in het kanton Zutphen, mr. dr. L. II. N. "Bosch ridder van Rosenthal, adv. en proc. aldaar. Is dr. E. Lindeboom, geneesheer te Zwolle, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ia, voor het tijdvak van 1 Oct. 1912 tot on met 31 Aug. 1913, benoemd tot earner aan de R. II. B. S. Ie 's-IIer- togenboscb, J. Kofman, te Tilburg, en tot id. te Bergen op Zoom, Ph. P. J. Sti'JJers, aldaar. is de duur der benoeming van nu-. II. L. van Duyl, ie 's-Gravenhage, tot lid van het besiuur der Rijksverzeke ringsbank, verlengd tot 1 Nov. PESTBESTRIJDING. In de St.-Ct. is opgenomen een ko ninkl. besluit van 3 September tot na dere vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwenddug van do pest en lot wering harer uitbreiding ei) gevolgen. DISTILLATEURS EN TARIEF WET. Do Bond van distillateurs in Neder land heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden gemaakt tegen het minisle- riéolè voorstel, neergelegd in artikel 431 van het optwerp-'l ariefwet om het invoerrecht op gedistilleerd te verhoogd) en te brengen van ƒ3.50 op I 5 per H.L. a 50 Worden reeds, ten gevolge van hei bestaande invoerrecht, grondstoffen, vvrlke de distillateur voor zijn bedrijf noodig heeft, hooger in prijs gehou- ti-.-n, dan zal bij een eventueele ver hooging van dat recht het distilla- t. ur.-bedrijf nog in sterker mate wor den gedrukt. Bedoeld voorstel wordt dan ook noodlottig geacht voor genoemd be drijf, dat reeds onder de recente ac- cijnsverïiooging belangrijk lijdt en welks kosten door eene bijna alge heel e verhooging der tarieven enorm zullen stijgen. Dr. JOH. DYSERINCK. Met leedwezen zal zoo schrijft het „Hbld.'' vernomen worden 't over lijden van Dr. Johannes Dyserinck, van wiens vlijt en liefde bij zijn werk men nog juist zoo treffend bew ijs had ontvangen bij de voorbereiding der hulde, nan de nagedachtenis van me vrouw Bosboom-Toussaint g bracht. Toen, de Bosboom-Toussnint-:entoon- stelling to Utrecht werd geopend, ge schiedde het zonder eenige plechtig heid, want men miste smartelijk den verzamelaar van al het opmerkelijks en belangrijks, daar bijeengehoopt. iDr. Joh. Dyserinck, door een plotse linge ongesteldheid getroffen, mocht de voltooiing vau dezen Dieusen ar beid niet bijwonen. 'Aller gedachten' toefden bij het ziekbed te Baarn, waarvan do 77-jarige nimmer meer opstaan -zoudo. Dyserinck behoorde met hart en ziel aan het vorige literaire geslacht- Hij had zich tot levenstaak gesteld, al wat nog duister was gebleven in het leven en bewegen der letterkun dige groejn die omtrent de helft der vorige eeuw de heerschende was ln ons kleine land, to openbaren. Voor geen moeite schrikte hij terug, geen tijdschriften- of almanakken stapel was hein to zwaar, geen brievenbundel te stoffig, warneer slechts de kans bestond op eeu kleine winst voor zijn weetiust, de geringste bevrediging van zijn behoefte, de Beetsen, de Knep- pelhouts, do Pic-rsons, de Bosboom- Toussaints te stellen in do glorie, waarin hij nimmer ophield hen te Den 12en Maart 1835 te Haarlem ge boren, werd Dyserinck voor predikant opgeleid, doch gaf tegelijkertijd onder P. Epkema's voortreffelijke leiding zijn liefdevolle aandacht aan de letter kunde. In die dagen, men weet het, was do vereeriging van het predik ambt en de beoefening der letterkunde een niet ongewoon verschijnsel. Te Leiden heeft Dyserinck het studenten leven meegenoten, waarover hij later zoo smakelijk vertellen zou in zijn boek „Het studentenleven in de Literatuur' welk geschrift een dubbelganger kreeg in de levensschets van Fr. ilaver- schmidt, den auteur der „Snikken en Grimlachjes" {1908j. Als Doopsgezind predikant stoud Dyserinck, achtereenvolgens te Hel der. Vlissingen en Botterdam. Zijn vaardige pen steldo een aantal ge schriften van godsdiensLigen aard te boek, doch vond den tijd ook op let terkundig terrein bezig te blijven. Vondel, Bellamy, Hildebrand, Betje Wolff en Aagjo Deken wisselden af met de Apocriefe boeken, de Psalmen, Het Boek der Spreuken. De Leidscho hoogeschool eerde in 1884 den vruch- baren schrijver door hem het docto raat honoris causa te verleenen. Aan Dyserinck's arbeid over Bos boom Toussaint is reeds herinnerd. Na haar levensbeschrijving gaf hij nog een bundel nagelalen geschriften in het licht, en vond stol om ook aan het vorige „Gid9"-nummer, der Alk- maarsche eereburgeres gewijd, zijn deel bij te dragen Van de Leidscho Rembrand (tentoon stelling in de Academie behielden w ij nog een herinnering aan zijn eruditie en onverdroten belangstelling ook op een ander dan zijn gewoon gebied. Met hoeveel kennis van zaken stond hij daar de vertegenwoordigers der pers te woord hoe bleek hij van heel deze overzichtelijk gerangschikte ver zameling van alt- 's meesters werken op de hoogte I Zoo stelde do dood aan een welbe steed leven een eind. Dr. Johannes Dy serinck zal in eere gehouden worden als een ijverig monumenten-bouw er voor de generatie, waaraan hij de geestdrift zijner jeugd, dre een jeugdi ge geestdrift bleef tot zijn ouden dag, had verpand. Rechtszaken HAZARDSPEL. De koopman E. B., die verleden week voor de rechtbank te 's-Graren- hage terechtstond wegens het gele genheid bieden tot het uitoefenen van het hazardspel in zijn woning aan de Kranestraat, aldaar, werd daarvan door de rechtbank vrijge sproken. DE ROERD1NKHOLDERS. De kantonrechter te 's-Gravenhage deed uitspraak in do zaak van het echtpaar lloerdinkholder en veroor deelde overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie Roer- dinkholdcr, wegens hot op de open bare straat op verboden wijze loopen met een bord tot hot venten van ge drukte stukken, tot 6 dagen hechte nis, en zijn vrouw, wegens het niet opvolgen van do bevelen der politie, om zicli te verwijderen u t een volks oploop op het Sniidsplein, te "s-Gra venhage, en wegens liet op verheden tijd op de openbare straat voor haar woning uitkloppen van kleedjes, tot 6 dagen hechtenis, plus f 1 boete. EEN OUDE ZAAK. Voor 't Amstesdamsche gerechtshof diende Donderdag nogmaals de zaak Boekhout. Boekhout, voorzitter der grondwer- kcrsorganisotic, werd tijdens de bouw- vakstaking te Amsterdam, vervolgd wegens het openlijk geweld plegen te gen werkwilligen. Hij was destijds door do rechtbank vrijgesproken, maar later, terwijl hij zelf in Ameri ka zat, bij verstek in hooger beroep, door 't gerechtshof veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Bij zijn terugkomst in Nederland teekendc Boekhout tegen dit vonnis hooger beroep aan en nu diende deze zaak weer voor 't hof. Verschillende getuigen werden ge hoord. Beklaagde bleef ook nu ontkennen. Heden wordt 't getuigenverhoor voortgezet. VENTEN MET COURANTEN. Voor het kantongerecht in Den Haag hebben terecht gestaan de soc.- dem. Haugscho gemeenteraadsleden L, H., en J. B., beklaagd dat zij op 12 Aug. j.l. op den strandmuur te Scheveningen hebben gevent met oen dagblad zonder vergunning van B. en W. De heer II. erkende de teu laste ge legde feiten, maar meende geen ver gunning noodig te hebben voor het colporteerc-n met het dagblad Het Volk. Zich beroepende op arresten van den Hoogoo Raad, betoogde sur.dat hij de politie-verordening niet had overtreden. De ambtenaar van het O. M. had, toen deze zaak op zijn parket kwam, ernstig overwogen, of hij wel tot ver volging zou overgaan. Maar waar 't hier gaat om een quaestie, dio veel belangstelling heeft in Den Ilaag en een uitspraak van den kantonrechter gewenscht. is, heeft spr. gemeend de ze zaak aan 's kantonrechters oor deel te moeten onderwerpen. Ook spr. meende, dat het 'e raads bedoeling niet kan geweest zijn, het venten met bladen en gedrukte stuk- kon te verbieden. De conclusie van het O. M. s'.rekte dal het aan bekl. ten laste gelegde bewezen zal worden verklaard, doch1 n et strafbaar en de beklaagden dus van alle rechtsvervolging zullen wor den ontslagen. De kantonrechter bepaalde do uit spraak op heden over acht dagen. DOOD DOOR SCHULD A. Kooiman, bode te Heerjansdam, hoeft aan de rechtbank te Dordrecht een request gezonden inhoudende het verzoek, den officier van justitie te Dordrecht te willen gelasten een straf rechterlijke vervolging in te stellen tegen den heer S., apotheker te Rot terdam, ter zake het op jacht bij on geluk doodschieten van zijn zoon Aart Kooiman. Adressant beweert, dat do gemeen te-veldwachter van Heerjansdam, thans rijksveldwachter te Dordrecht, bij het ongeval tegenwoordig is ge- woest. De heer S. was voorts in gezel schap van dr. Dagevos, voorheen arts te Heerjansdam. Verleden jaar werd als doodsoor zaak ..zonnesteek" opgegeven. De heer J. van Elk, te Dordrecht, heeft zich op verzoek van Kooiman belast met het opstellen van alle ter zake dienende stukken. BRANDSTICHTING. Voor 't Haagsche gerechtshof stond terecht S. T. K 33 jaar, veldarbei- der te Sommelsdijk, door de recht bank te Rotterdam vrijgesproken van do aanklacht van opzettelijke brand stichting in don nacht van 2 op 3 Juni in een landbouwscliuur te Som melsdijk, waarvan levensgevaar le duchten was voor twee landbouwers, d'e ln de onmiddellijke nabuheid Woonden. Dienzelfden nacht was er i nog een brand in dezelfde gemeente geweest. De eisch van den officier van justitie was 5 jaar gevangenis straf geweest. Beklaagde bleef ontkennen. De advocaat-generaal ging uilvoe- rig de bezwarende aanwijzingen te gen beklaagde na. Daaruit blijkt, dat j bekl. is geweest op de plek van den 'brand; dat hij bedreigingen heeft ge urt, die doelden op het aansteken van dc branden, welke dien nacht gewoed hebben, en dat hij zich heeft uitgela ten in dien zin, dat hij langen tijd afwezig zou zijn (nl. in de gevange nis). De adv.-gen., van oordeel, dat bekl. en niemand anders de dader is, eischte vernietiging van het von nis en veroordeel ng van beklaagde tot 3 jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goederen en le vensgevaar voor anderen te duchten is, met bevel tot beklaagde s onmid dellijke gevangenneming bij de uit spraak van het arrest. De verdediger, mr. Weil, advocaat <e 's-Gravenhage, meende, dat elk der aanwijzingen, in deze zaak bij gebracht, kan worden uitgelegd* in een zin, die allerminst beklaagde's schuld medebrengt. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Beklaagde, gevraagd «f hij nog. iets aan dit pleidooi had toe te voegen, herhaalde glad onschuldig" te zijn. Stadsnieuws Postduiven. De jaarvergadering van den Alg. Postduivenbond aid. A. (Noord-Hol land) zal op 13 October a.3. liier ter stede worden gehouden. HANDENARBEID BIJ ONDERWIJS EN OPVOEDING. Van Maandag tot Woensdag wordt een „Tentoonstelling van don Han denarbeid bij het Onderwijs en in de Opvoeding", in het Rrongebouw ge houden. Maandag is er een vergadering in die zaal, waarbij als sprekers zullen optreden de heer Dr. J. 11. Gunning Wz., schoolopziener in het district Amsterdam en Voorzitcr van de Ver eeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid in Neder land, en de heer W. Swart, hoofd der 2de Doopsgezinde sciiool alhier- De rede van den laatsten spreker wordt met lichtbeelden toegelicht. De inzendingen geven een goed overzicht van de Tentoonstelling, die van 11—21 September te Amsterdam bij gelegenheid van het „Congres van den Handenarbeid bij hot Onderwijs en in de Opvoeding" is gehouden en door de buitengewone belangstelling welke zij zoowel van de zijde der on derwijsdeskundigen als van die der burgerij genoot, eenige dagen moest worden verlengd. Wij hopen dat ook onze Tentoon stelling een waardeerende belangstel ling moge genieten. De uitnoodiging tot een en ander gaat uit van de besturen der afdee- ling Haarlem van de Ver. tot Bev. v. h. Ond. in Handenarbeid; van het Nedcrl. Onderw. Genootschap; den Bond van Ned. Onderw.; de Vereen, v. Hoofden van Scholen in Nederland; cle Dioces. Ver. van R.-K. Ond. in het Bisdom Haarlem; de Ver. v Onderwij zers en onderwijzeressen in Ned. en Overz. Bczitt.; de Unie van Christel. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. Intusschen blijft het hier niet bij. Negen ingezetenon. ri.l. de heeren D Been, Mej. M. Berdenis van Berle- kom, P. de Boer, E. ten Broeke, L. Broekhuizen, P. M. Heringa, A. van der Voort Az., D. Peereboom, W. van Rest, zenden uitnood ig in gen rond tot eene bijeenkomst op Donderdag 3 October e_k., op welke bijeenkomst zii. met uwe medewerking wenschen te stichten eene vereen iging, die zich tot tank zal stollen In Haarlem Huh-' vlijtonderwijs te doen geven. Wij lezen daarin: „Ondcrgetèekenden zijn overtuigd, dat het tot stand komen van zulk eene vereeniging hoog noodig is; hon derden kinderen toch melden zich aan voor de cursussen, die door eene bestaande commissie op zeer beschei den voet worden georganiseerd, maar voor het grootste gedeelte van die kinderen is geen plaats. Zij zouden zoo gaarne aan allen den ze gen van de huisvlijt brengen. Maar dan zijn meer leiders noodig, meer lokalen, meer hulpmiddelen. Dat alles kan er alleen komen door de bemoei ingen van eene krachtige vereeni ging, waartoe moeten toetreden al len, die op eenlgerlei wijze hetzij door mede te arbeiden, het zij door het toekennen van eene bijdrage, of op eene andere wijze willen mede werken aan de bevordering van ae belangen der Haarlemsche kinderen, die verlangen naar nuttigen arbeid iu hun ledige uren. Komt dus ter vergadering en helpt óns, of, indien U verhinderd zijt, zeDdt dan Uw kaartje als betuiging van sympathie met ons doel." BAZAR „BLAUWE KRUIS". Donderdag is de bazar gesloten en heeft alle verwachtingen overtroffen. Onze stadgenooten hebben geloond 't werk der veree:t:g-'ïig financieel te willen steunen. Ten 10 uur trad Ds. Baljon van Spaanidam op om de neg overgebleven goederen bij opbod e» afslag te verkoppen, hetgeen bijzon- dor goed van stapel liep. Tot slot der feestelijkheid heeft hedenavond de lezing plaats over het vogelleven door de heeren Thijsse en Burdet. Wij vermelden nog gaarne als aan vulling, dal de heer Van Thiel uit de Groote Houtstraat belangloos het meubilair in bruikleen had afge staan. De schuld van het gebouw is thans belangrijk verminderd, heigeen ten goede kornt aan het weik der ver eeniging, daar de lokalen nu n:et meer voor alle doeleinden zullen be hoeven te worden verhuurd. Uit de Omstreken DE LOON-ACTIE IN HET STOOMVIS SCHERIJBEDRIJF TE U MUI DEN. Onze corr. meldt: Naar vroeger werd gemeld, vra- gon de opvarenden van stoomtraw lers voor de zoove eiste maal vrije voeding aan boord voor allo opvaren den onder den rang van schipper of een vergoeding daarvoor van f 7 per man en per maand. De Reedersver- eenigitig berichtte daarop bereid te zijn een tegemoetkoming te geven in de voeding van f 4 por hoofd on per maand Ln de voor gemeenschappen- lijke rekening aangekochte levens middelen Aangezien onderscheidene reederijén, niet aangesloten bij de 1 Reedersvereeniging, zich niet onge- ne'gd betoonden verder te gaan dan de Roedersvereenïging werd een vergadering gehouden van alle te 1J- muiden gevestigde reeders en op die vergadering besloten de gages van de stuurlieden en de tweede machi nisten met f 5 per maand te verhoo gden en voorts voor ieder lid der be manning een vergoeding van f 5 per maand te geven als tegemoetkoming in den kost. Of cle Nederlandsche Zeemansbond, afdeel ng IJmuideu met deze toezeg ging geuoegen zal nemen is nog niet bekend. Intusschen is ook van de schippers van stoomtrawlers een ver zoek om loonsverhooging bij alle ree der i jon ingekomen. Zooals bekend mag heeten varen de schippers op verschillende gages en wel op 5 der netto besomming, 4 dier besom ming of f 80 c-n 2 der netto besom ming. Zij vragen nu verhooging der percentage mei 1 op grond van de te lage bezoldigingen in vergelijking met het buitenland en de wanverhou dingen die langzamerhand 4n de ga ges zijn ontstaan, waar wel geregeld de loouen der mindere schepelingen zijn verhoogd, doch die der schip pers van de ontwikkeling af van het sloomvasscherijhedrijf in de haven van IJmuiden onveranderd zijn ge bleven, ondanks do verzwaarde le vensomstandigheden, waarvan zij niet liet minst te lijden hebben. INGEZONDEN Van ingcioncUn stukken, geplar.tst of niet geplaatst, wordt de kopie dsa ui sender niet teruggegeven. Voor den inhoud deter rubriek itelt de BedacUe sich niet aansprakelijk. KIN DER-AFTREK. M. de R. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den lieer C. Lijnzaad, in uw nummer van Woensdagavond, moge het mij vergund zijn te doen opmer ken, dat de afdeeling Haarlem van Patrimonium reeds in een adres aan den Gemeenteraad, d.d. 10 Nov. 1911, getuigde, dat het haar voorkernt, dat, indien bij de vaststelling van liet be lastbaar inkomen voor do plaatselijke directe belasting naar het inkomen alleen een aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud geschiedt, feitelijk van twee categoriën een zonder inwonen de- en een met inwonende kinderen, bij eon even groot belastbaar inko men, toch de laatste zwaarder dan de eerste wordt dat, immers iemand van de eerste categorie veel beter in staat geacht mag worden hetzelfde bedrag aan be lasting te kunneu betalen dan iemand \au de laatste categorie; inzonder heid, waar 't geldt hen, die van een beperkt inkomen moeten bestaan dat zij mitsdien meent, dat er een grond van billijkheid aanwezig is om van hen, wier belastbaar inkomen, na aftrek van een bedrag voor noodza: kelljk levensonderhoud, gelijk" zou zijn, nochtans niet hetzelfde bedrag aan belasting tc heffen dat zij daarom Uwen Raad verzoekt, achtende, dat daarmede een algemeen belang, althans een belang van zeer velen, gebaat zoude zijn, in do veror dening aangaande dc plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, het beginsel neer te leggen, dat, behalve de aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud ook toegestaan is een aftrek van een zeker bedrag voor elk inwo nend kind, dat op 1 Januari van het belastingjaar nog geen 20 jaar oud is enz. De Raad heeft daar evenwel nog geen beschikking ojf genomen. Achtend, Uw dw. W. F. BEEREMANS. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Een reserve-tribune op hel U. F. Q.- vcld. Het II. F. C.-bestuur heeft er voor gezorgd, dat het veld tijdens de eer ste wedstrijden van het seizoen toch niet tribune-loos zal zijnr-JJc welbe kende tribune der vereeniging Ko ninginnedag zal Zondag gereed zijn, om een gedeelte der bezoekers van de eerste competitie-match een beschut plaatsje te geven. Ook voor den tweeden competitie wedstrijd op het II. F. C.-terreïn zal de reserve-tribune nog dienst doen. PUNCH OVER VOETBAL. In Engeland zijn er, naar men weet, die de voetbal-regelen gewijzigd willen hebben, opdat er voor de toe schouwers meer leren in bet spel zal komen. Bij de vaardigheid, die de geheel of grootendeels uit beroeps spelers bestaande cl Hallen vortoonen, is het maken van doelpunten moei lijk geworden, en dat willen soni- i mi gen anders hebben. Do Punch, steekt er den gek mee. Wij hebben een groote menigte voorstellen ter ver leveadigïng van het voetbal ontvan gen. zegt het blad, en geven er hier eenige weer. Een wil den afstand tusschen de doelpalen twee- of liefst driemaal zoo groot maken, en dan vijftien spelers aan elke zijde. Om het maken van punten niet eentonig te maken, zou hij vijf doelmannen willen hebben. Een ander wil de spelers alleen loon uitkeeren, als zij het winnen. Dan: weg met die belachelijke straf bepalingen op over (red in gen! En voor eiken gekwetsten speler een invaller! Een derde wil de spelers lvokshand- schoenen aandoen en ze die naar de regelen van die kunst laten gebruiken. Een vierde stolt voor, dat het pu bliek, wanneer een speler bij een botsing is gevallen, evenals in het oude Rome bij de glad iatorenspelen met den duim op- ol benedenwaarts zal aangeven, wat er met hem moet gebeuren. Is het pollice verso, laat dan de overwinnaar een paar maal den gevallene op het hoofd springen. Een ander stelt voor, den leeren bal te vervangen door een flink, leeg blik. Het spel zou dan meer leven ma ken, gevaarlijker worden en daar door aantrekkelijker voor het groote puMIek. Een i3 er eindelijk, die voorstelt met drie ballen te spelen, een roo- den, een witten en een blauwen. Dat zou al dadelijk fraaier voor het ge zicht zijn, dan het bruine monster. Natuurlijk, zegt bij, moesten er dan drie scheidsrechters en zes grens rechters zijn. Als men hiermee eens een proef nam op Woudenstein? (N. R. Ct). WIELRENNEN. Zesdaagsche wedstrijden. Op het eerste congres voor sport en lichaamsoefening, dat te Oberhof in Thuringen gehouden wordt, heeft dr. Wülner uit Berlijn, gesproken over de zesdaagsche wielerwedstrij den. Hij heeft daarvan een studie ge maakt en vertelde van proeven, die hij genomen had en die hem gebracht hadden tot een besliste veroordeeling van dergelijke sportieve uitspattin gen. Wel achtte spr. zulke wedstrij den van belang voor den medicus, die bij studie en onderzoek ten deze tot de gewichtigste ervaringen moest ko men. LUCHTVAART. Een duurvlucht met 4 passagiers. De Rus Abrainovitch, die onlangs van Berlijn naar St. Petersburg vloog, heeft gisteren, vergezeld van vier pas sagiers, een vlucht van 45 min. 54 sec. gedaan. Deze eerste lucht-bus had in den omtrek van Petersburg veel be-: kijks. Berlijn—Straatsburg. Luitenant Hauselmann is er in ge slaagd van Berlijn naar Straatsburg ta vliegen.-Hij vertrok Maandagoch tend van Berlijn en arriveerde Woensdagmiddag te Straatsburg, hij Tandde te Weimar, Fulda, Darmstadt en Wissemburg. (Tel.) De doodenlijst. In het aerodrome Mirafioro is de onder-luitenant Ragazoni bij een proefvlucht gevallen, en gedood. DAMMEN. De wereldkampioen Hoogland. De heer II. Hoogland Jr., de wereld kampioen, heelt in het Utrechtsche Damgenootschap een simultaan-voor- stelling gegeven, welke 3 uur ge duurd heeft. Hij speelde 29 partijen, waarvan hij er 22 won, in 3 partijen gelijk spel maakte tegen de heeren P. Zui dendorp, J. van Beurden en C. II. ScbrOder en 4 partijen verloor tegen de heeren J. Smorenburg, Anth. v. d Dorpe, A. Becker en Th J. Moot. De heer Hoogland zal a s. Dinsdag avond in het Vereen. Amsterdamsen Damgenootschap simultaan spelen. Onze Lachhoek Zij. Soms ben je een echte man, maar soms kun je net doen of j« een vouw bent. Hoe zou dat konwnï Hij. Ik denk dat het ic-ts over erfelijks is. De eer,e helft mijner voorouders waren mannen, de ande re helft vrouwen. Gemengd Nieuws VERANDERINGEN VAN DE OPPER VLAKTE DER MAAN. Over het algemeen heerscht de mee rling, dat de maan een doode met ijs bedekte wereld is, zonder water, zon der atmosfeer,zonder ecnig leven. Evenwel blijken van tijd tot tijd zich op de maan verschijnselen voor to doen, welke tot de veronderstelling leiden, dat er toch nog werkingen van geologischen of meteorologischcn of anderen aard voorkomen. Een nieuw feit van dezen aard is onlangs door den sterrekui dige Johannes Horn, vermeld gewerden. Het betreft hier veranderingen, in den loop van een jaar door Korn waargenomen bij den krater Taquet, een der kleinste kraters der maan de middellijn is ongeveer 6 K..M. en gelegen noordelijk van de Hemus-ber- gen, in de mare serer.itatis, op 18 gr. 56 min. W.L. eu 16 gr. 29 min. N.B. In 't begin der 19e eeuw beschreef Lohrman den krater als een uiterst diepen pui, die bij elke lichte maan goed was waar te nemen. Madler en Neison zijn 'tmet dez», opvatting eens. Elger in zijn werk „The Moon", wijst er eveneens op, dat de krater waar te nemen is, en Schmidt in zijn „Carte des montagnes lanaires" en J. Klein in zijn „Guide du Ciel" oordeelen niet anders. Geen dezer auteurs wijst er op, dat de krater slechts periodiek zou ziin waar te nemen. Welnu, Korn heeft opgemerkt, dat men den krater met altijd zien kan, al is het lichte maan. Op 16 Februari 1899, een week na nieuwe maan, nam hij den krater heel duidelijk w aar en kon hij tot de juistheid concludeeren van vroegere beschrijvingen, doch op 10 Februari 1910, zes dagen na nieu we maan, terwijl de atmosferische voorwaarden tot waarneming uitmun tend waren, merkte hij geen spoor van den krater, hoewel men norma- lites er binnen in een diepe schaduw geprojecteerd had mceten zien. Alleen de heldere vlek van een top was te be- sjieuren. Daarentegen waren andore kleine kraters in de buurt heel goed te zien, met de projectie hunner scha duwen, welke men gewoon is waar te nemen. Van half zeven tot half elf zocht Korn dien avond den krater te vergeefs. Den volgenden dag 't zonlicht reikte tot oostelijk van Triesnecker waren Hyginus en de kraters rond om Taquet prachtig te zien Taquet zelf bleef onzichtbaar. Van 17—19 Fe bruari de maansikkel was toon verlicht tot aan Sinus Iriüum zag men op de plaats van Taquet uiels dan een heldere witte, heel lichtende vlek. Maar op 28 Februari bad de kra ter weer zijn gewone uiterlijk herkre gen de witte vlek was nagenoeg geheel verdwenen. Den volgenden avond hetzelfde aspect. Op 1 Maart leek de krater een diepe kuip, van een witte vlek was geen spoor meer over. Eveneens was op 13 Juni, op 11 Aug. 1910, op 6 Januari en 6 Maart de kra ter onzichtbaar. Van 28 Februari tot 1 Maart 1910 slecht weer belemmer den de waarnemingen op 2 Maart en de eerstvolgende dagen van 16 tot 21 April, van 14 tot 24 Juli, van 14 tot 16 Juli, op 23 e i 24 Augustus, op 12 September, op 21 September alles van 't vorige jaar op 7 en 8 Januari 1911, van 7 tot 10 Maart 1911 bezat daarentegen de krater weer ziju ge- woue geprojecteerde schaduw, zooals die door alle filenographeu als nor maal en steeds voorkomend is be schreven geworden. Wat kan nu de oorzaak zijn van de merkwaardige veranderingen, dia Korn geconstateerd heeft? invloed van onze eigen atmosfeer schijnt men wel geheel te mogen uitschakelen, daar eu 6 Maait 1911 bij volmaakt heldere lucht de krate'- nauwelijks te zien was, terwijl hij den volgenden dag bij mistig weer veel beter kon opgemerkt vv or'teu. Kom veronderstelt r.u, dat onder den invloed van bepaalde geologische verschijnselen die nog op enkele pun ten van den maanbodem werken, er uit de diepten van den krater Taquet en evenzoo uit andere kraters, dam pen opstijgen, waardoor dan verande ringen in aspect te verklaren zouden zijn. Gedurende den langen kouden. maannacht zou deze damp in dem-kra- termond neerslaan; maar bij de eer ste zonnestralen weer gaan ontwijken en den krater geheel in nevel hullen. Neemt men deze hypothese voor juist aan, dan is 't duidelijk, waarom het verschijnsel tijdelijk is on een mini mum en maximum moet bereiken, juist zooals ook trouwens volgens Horn's waarnemingen het geval :s. De eerstvolgende data, welke het meest geeigeud zijn om de waarne mingen van Korn te controleert:), ziju 28 October, 26 November en 20 Decem ber. Overigens zijn deze raadselachtige kraterveranderingen niet zeer zeld zaam, en bij Schröter, Grulthuisen, Madler, Schmidt, Webb. Nelson, El ger, Bremer, en verschillende ande ren, vindt men er dan ook melding van gemaakt. Het best zijn ze bestu deerd bij den krater Linnaeus. Zoo zag llévélius in 1615 dezen laat sten krater geheel in schaduw gehuld, koricn tijd daarna ziet Grimaldi hem als een krater, en kort daarna weer als een witte vlek. Riccioli en - -liro lling van als van een heldere. iiitto- ter maken in resp. 1653 en 1788 er mel- rende, kleine vlek. Lohrman *:n Mad ler daarentegen karakter!seeren hem in 1824 als een diepen krater. Schmidl schat hem in 18-43 op 11 K..M. lang en 3W M. breed; er- kwart eeuw later, in 186C. zoekt hij hetevergeefs; hij ziet niets dar» een witte vlek. Soortgelijke veranderingen zijn

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9