NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. lastantanées. 30e Jaargang, No. 8081' Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. maandag 30 septfmber teis a HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y* „de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.,- iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmcesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoonrinterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EEIISTB BI.AD. AGENDA DINSDAG 1 OCTOBER. Orgelbespeling in do Groote Kerk van 12 uur. Brongebouw: Tentoonstelling van handenarbeid, 9—6 uur. Schouwburg: Voorstelling door het Hollandsclie Tooneelgezelschap, 8 u. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt:Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. Hotel Duin en Daal, Bloemend aal: Concerten. Stadsnieuws DR. JOHs. DYSERINCK. Vandaag wordt deze bekende Haar lemmer begraven. En wij ontvangen over zijn jeugd inlichtingen, die mis schien niet zoo algemeen bekend zijn. 1-Iij ging school bij den heer J. C. Geijl, met anderen, die naderhand i: Haarlem eenolli posities hebben in genomen, maar nu allen overleden zijn, op één na. Het waren J. Sabelis, W. C. Mauve, G. C. van Meeuwen, J. H. A. Mïchelsen, P. de Breuk, J. A. van Bcmmelen, L. A van de Velde, C. G. Baart, P. Loosjes en P. Paber. Er heerschte tnsschen leermeester zn leerlingen blijkbaar een gemoede lijke verstandhouding, want er is uit dien tijd nog een programma overge bleven van een tooneelvoorstelling, die de joncens op het verjaarfeest van den heer Geijl. den 3den Maart 1851, heb ben gegeven. Ze speelden een destijds zeer geliefd stuk ,.de doove of het huis vol volk". Daarbij was Dyserinck Duper, inwoner van Maastricht, Sabe lis en Mauve waren dragouderkapï- teins, Van Meeuwen burger van Am sterdam, Baart stalknecht en Loosjes kruier, terwijl do andere leer lingen bovengei oemd, de vrouwenrol len vervulden. Als nastukje volgde TI Ons de Kruijer in handel en wandel, eveni een blijspel, waarin Joh. Dyserinck de hoofdrol vervuldo, en verder Van Bern- melen. Faber, Van de Velde, Baart en Sabelis meewerkten do anderen zul len wel voor „eenige voorbijgangers' en „eenige. gasten" gefungeerd heb ben Van al deze tijdgenooten is alleen de heer Van Meeuwen nog in leven. Toen Dyserinck van school kwam ging üij volstrekt niet dadelijk aan de studie. Zijn vader wou hem het van architect later leeren en kwam hij da.i bij den heer Jacobus Martens, om zich in het timmeren te bekwamen, omdat zijn vader, de heer J. H. Dyserinck van do firma Meyer Dyserinck, wenschte, dat hij niet enkel de theorie, maar ook de prac- tijd zou kennen. Maar op zekeren dag kwam de zoon thuis en zei tot zijn vader, dat hij niet la.iger wilde timmeren, maar over gaan tot ds studie voor predikant bij de Doopsgezinden. Aanvankelijk bezocht hij daarvoor toen de Latijnsche school, maar daar hij het met een van de leeraren niet vinden kon, ging hij over naar den heer Epkema ts Amsterdam, Dyserinck was een man van buiten- gewone werklust en werkkracht. Ja renlang kwam hij altijd voor de leden van Weten en Werken hier de eerste lezing houden in het seizoen en herinneren ons een belangrijke zmg, die hij hield voor het Nut, in len Haarlemscheii Schouwburg. Er in geloopen. Een Amsterdamscho instrument maker de 20-jarige A. F. C. S. kwam Zaterdag een rijwiel te koop aanbieden bij den winkelier J. W. de G. in de Lange Boogaardstraat. De man was niet erg fortuiulijla, want er was juist een rechercheur ■bij De G. in den winkel. De politieman nam den Amsterdam mer mee, naar 't Poli tiebureau, om dat hij de zaak niet vertrouwde. Daar bekende S., dat hij het rijwiel had gehuurd bij den rijwielhandelaar J. P. te Amsterdam en het naar Haar lem had meegenomen, om het hier te verkoopen. In de Groote Houtstraat. Een beschonken milicien der Pant serfort-artillerie te IJmuiden, wilde gisteravond om half 12 in de Groote Houtstraat den boel op stelten zet ten. De politie heeft hem toen opge borgen. Vnaggosprek van den dag. Er gebeuren vreemde duigen in het midden "Ier stad, meenen ras-echie Haarlemmers Een paardentram, die in de Kruisstraat niet de Barteljoris straat, maar de Smodestraat inrijdt wat oen grappenmaker de opmer king ontlokte koetsier, pas maar op, dat je niet verkeerd rijdt, want je bent zoo lane die aiwiere siruat ïugoreueu!; een uiige gr a ven Barteljorisstraai, en Groote iloulstraat zonder traan en het midden der Groote Markt over dekt met een klem duinlandschap, alsof we nog in de goede jaren ver keerden, «lat de „Graef hier op 't Sant syn hooghen setel hail geplant". Wat daar ia de Barieljousstraat en op de Groote Markt gebeurt, komt voor rekening van de Utrechtsche As- phalt-niaatschappij, voorheen Steyn en Takken. In 't houten huisje, daar op de Groote Markt, hebben we met den heer Van den Berg, een der directeu ren, een gesprek gehad over het as- phalteeren van de Barteljorisstraut. Wordt het aai)hal toeren hier door de Amsterdamsc11e fabriek uit gevoerd vroegen we. Ja, zeide de heer Van den Berg, dat zit zoo De Amsterdarnsche maatschappij is reeds jaren geleden samengesmolten met de Utrechtsche. De bestratin-gswerken, die nu aan onze fabrieken worden opgedragen, worden uitgevoerd door de Amster damsche afdeeling. Wanneer begint u nu met het maken van het betonbed Als het werk opschiet, misschien nog vandaag Wij leggen dan de drie beionstrooken een tusschen en twee aan weerszijden der rails. Het zand moet daarvoor nog w orden uitgegraven, nietwaar IIoó diep moet dat gebeuren De onderlaag van t beton hed komt op 25 c.M. onder liet straat niveau. De beton laag is 20 c.M. dik en daarop komt 5 c.M. asphalt. Van den bovenrand van het trottoir gemeten komt de asp'halt-oppervlakte 10 c.M. lager te liggen, Hoeveel tijd heeft u noodig voor het maken van de betomlagen Y Als het meeloopt en we geen re gen krijgen, gebeurt dat in een dag of drie. Als het hard gaat regenen, kunnen we echter niet voortwerken, wel bij zoo'n motregen als nu, dat wil zeggen, bij het maken van hot beton bed. Bij net asphalfeerren zelf kun nen we in 't geheel geen regen velen. En wanneer begint u dan met het asohalteeren? We hebben daarvoor gesteld den 1-iden October. Want de betonlaag moet eerct goed hard zijn, vóór de asnhaltlaag er op kan komen, daar dit flink gestampt en gewalst moet worden. Dus 14 October krijgen we de as- phaltlncht te ruiken? Ja, zei de heer Van der Berg lachend, rnaar dat is zoo erg niet, De vieze asphaltlucht, die u bedoelt, heeft men wel bij 't maken van asphalt- vloeren, maar niet bïi dit, asphalt Het zand en het grint, dat hier op de Marlet ligt, is zeker voor het be tonbed bestemd? Ja, het asphalt komt van het ei land Sicilië. Het wordt hier in zak ken aangevoerd en dan verwarmd op den wagen, die daar bij het stand beeld van Lourens Coster staat. Dat is een rijdende oven. liet asphalt wordt daar gewarmd en dan op de betonlaag gestreken. Door dat ver warmen vermijdt men de vieze luchl, die men'bij het smelten van asphalt altijd kan waarnemen. En die andere wagen met die zware wielen? vroegen we. Dat is een wals. Als de asphaltlaag ligt, wordt zij eerst zacht aangestampt met stam pers, dan zacht gewalst; daarna hard gestampt en ten slotte hard gewalst. De wals is 800 Ji.G. zwaar. Als u eens in de Barteljorisstraat kijken gaat, ziet u de menschen bozig straatkol- ken te maken. Zoo komen er zeven voor het afvloeien van het hemelwa ter. Daartoe wordt het asphaltdek eenicszins hellend gelegd, n.l. zoo, dat midden tusschen de putten de as phaltlaag 21/2 c.M. hooger ligt dan bij de putten. Zoo verkrijgt men een regelmatige wegstrooming van het hemelwater. - Hoe lang duurt het asphaltco- ren? We maken 300 vierk. M. per dag. We kunnen dus, als het meeloopt, in een paar dagen het asphaltum er in leggen. En hoeveel tijd blijft het ver keer dan nog in de Barteljorisstraat gestremd? Als we met bet asphalteeren klaar zijn, dan kan de straat meteen opengesteld worden voor het voetgan gersverkeer, maar voor het rijver- keer moet de straat nog een dag of vijf, zes gesloten blijven. EEN VONNIS, KRACHTENS DE WET OP DE ARBEIDSOVER EENKOMST. Het yorartis, hierboven bedoeld, ls een paar maanden geleden gewezen door den Ilaarlemschen kantonrech ter. Het betrof een kleermakersknecht die een eisch tot scliadeloossteliing had ingesteld tegen een kleermakers- patroon to dezer stede. Klager meende eene vordering van f 30 te hebben op dien patroon, om dat hem die in stukloon werkte over een zeker tijdsverloop geen en kel stuk werk was gegeven en toen de patroon bleef weigeren het bedrag te voldoen, volgde eene behandeling der quaestie voor het kantongerecht. Toen de gewone gang van zaken gevolgd was, stelde de kantonrech ter als zijn vonnis vast, „dat klager niet ontvankelijk kon worden ver klaard, omdat hij werd belaald voor elk stuk werk en hij tegenover den patroon stond als een aannemer te genover een aanbesteder." Uit die verhouding volgde, dat par tijen bij de bepaling der beloonting bet door den a rbeid tot stand te bren gen werk en niet den arbeid zei ven op het oog hebben gehad." Ten slotte bevat het vonnis nog do overweging, „dat eene vordering van loon wegens het niet ontvangen van een stuk werk, niet in de wet is ge grond." Namens den klager werd hierop een uitvoerig schrijven fot den Pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden gericht, ten einde te komen tot een beroep in cassatie. Uit het ontvangen antwoord op dit schrijven bleek echter duidelijk, dat herziening van het vonnis niet mogelijk was, omdat de beslissin van den kantonrechter onherroepelijk was. De Kamer van Arbeid voor de Con fectiebedrijven alhier,, iin kennis ge steld met een en ander, wijdde eeni ge besprekingen aan deze quaestie, omdat klachten als bovenbedoelde meermalen haar ter behandeling wor den voorgelegd. De Kamer huldigde tot nu toe steeds de meening, dat aft. 1637c van het Burgerlijk Wetboek de opeenvol gende aannemingen van stukwerk voor kleermakers stempelde tot eene arbeidsovereenkomst in den gewonen zin des woords, waaruit dus zou moeten volgen, dat als er werk is bij een kloon na kers patroon, deze dit Ook aan zijne knechts moet verstrekken en hij dus ook verplicht is, toezeggin gen bij indiensttreding gedaan na te komen, voor zoover hem dit mogelijk is. Het was op grond Mei-van, dat de Kamer zich iï:et kon vereenigen met de zienswijze en opvatting, en dus ook niet met het vonnis van den kan tonrechter cn zich daarom wendde tot den Minister van Justitie om ad vies. Op eene daartoe gedane aanvrage ontving zij het navolgend antwoord: „In antwoord op een aan den Mi nister gericht schrijven heb ik de eer Uwe Kamer mede te deelen, dat naar mijne meaning op het arbeiden op stukloon ingevolge artikel 1637c, 2e lid van het Burgerlijk Wetboek, de bepalingen betreffende de arbeids overeenkomst toepasselijk zijn te ach ten." Uit dit antwoord blijkt duidelijk., dat de Minister het eens is niet de zienswijze der Kamer va.n Arbeid. Of nu in het vervolg de kantonrech ter een vonnis in tegengestelden zt'n ais hierboven bedoeld zal uatsp re ken, is moeilijk te voorspellen, maar dat er terecht twijfel aan de uit spraak in do behandelde quaestie ge rezen is, moei iedereen duidelijk zijn. Door den Raad van Toe- zicht op de Spoorwegen is nu naar {wij vernemen een onderzoek inge steld naar de nieuwe spoorbrug over ide Amsterdamse he vaart, die nog maar altijd de scheepvaart onmoge lijk maakt; deze brug, een hefbrug. kan maar niet voldoende opgeheven worden. 1 Juni had de vaart reeds geopend moeten zijn! Gevallen. C. D., een loopjongen uii de Haar- iemmorliedestraat slipte Zaterdag middag met z'n fiets en viel. Gedu rende eenigen tijd was hij bewuste loos. Veel beweging om niets. Een schippersvrouw kocht groen ten. Zij gaf den koopman een gul den, maar deze beweerde, dat die guldon valsch was. De vrouw op haar beurt betichtte den groenboer er echter van, dat bij een anderen gul den liet zien, dan zij hem gegeven had. De koopman hield echter vol, dat het geldstuk valsch was en ging weg, zonder geld terug te geven. De pcb.tie zocht den groenteboer op en toen bleek, dat de vermeende va'.sche gulden niet valsch was! Aanbesteding. Voor rekening van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek is door den bouwkundige W. J. Nelissen onders hands aanbesteed het verbouwen van perceel Ripperdapark No. 5. Ingeschreven is als volgt Th. M. van Deursen, 1310. A. Vnnder. f 1320. 1 J. Mieaérus, f1290. II. van 't Wout, f1180. P. de Lugt, f 1175. Kaub en Bierboom, 1152.50. Het werk is aan de minste inschrij vers gegund. Ongeluk. Zaterdagnamiddag te 53/4 uur is het 16-jarig dochtertje van den melk- snlonhouder R. I. Sombroek, wonen de Kennemerplein 14. rijdende op een rijwiel aan den Jansweg, daaraf ge vallen, doordat een kruk van het stuur brak. Zij heeft daarbij haar rechter bovenbeen vermoedelijk ge kneusd. Na bij den drogist Van Cit- terl aldaar te zijn binnengebracht, is zii met een tweewielig handwagentje naar de ouderlijke woning overge bracht „VOORUITGANG". Zaterdagavond gaf de combinatie van de Tooneel- en Muziekvereeni- ging „Vooruitgang" haar tweede uit voering in dit seizoen, wederom in den Schouwburg, die ook nu-weer tot in allo rangen bezet was door een belangstellend publiek. Hetzelfde programma als von den vorigen Zaterdagavond werd opge voerd, zoodat wij daarover kort kun nen zijn. In de opstelling in de muziekver eniging was eenige verandering ge komen; waren de leden de vorige maal links onder het tooneel plaatst, thans had de directeur, de heer Hariot, hen aan weerszijden geplaatst, en nam zelf plaats op de verhooging achter het souffleurshok je. Of het daaraan lag, is niet te zeg gen, maar de muzieknummers wer- den minder goed tgn gehoore ge bracht dan den vorigen keer. j Vooral het nummer „Bouquet de Melodies", van Donizetti, liet te wen* schen over. Dc wijziging in liet programma, n.l. om de pauze tusschen de bedrijven aan te vullen met muzieknummers, kwam wel ten goede aan dc vlugge afwerking. De collecte voor de stakende glas blazers, gehouden in de pauze, bracht op I 11.24. GEVAARLIJKE LIEDEN. Men schrijft ons Zondagavond tusschen half zeven en zeven uur liepen 3 jongelui door de Groote Houtstraat, toen zij ter hoogte van het Proveniershuis tol stilstaan gebracht werden door 2 brooddron ken jongens van pl. min. 20 jaar. Eén dezer haalde een revolver uit den zak en richtte die op éen van het drietal onder de woorden „Ho ik zal schie ten." De aangevallene bukte zich en draaide zich om, waarop de aanran ders doorliepen De jongelui spraken hierop een agent aan, die geposteerd was bij de Groote Houtpoort. De revol verdrager dit ziende, nam den hoed in de hand en rende de Raamvest op. Hiermede was 't incident gelukkig nog goed afgelcopen. Tentoongesteld. In de etalage van den heer Mathot, Groote Houtstraat, liggen de medail les tentoongesteld, bestemd voor den wedstrijd van de tooneel ve re e ui gin.g „Jacob van Leanep". DrinkhaL De Dninkhal der StaalwaLerbron- nen ls Zaterdag en Zondag door 40 personen bezocht. De fiets alsvracht wagen. Hedenmorgen 7 uur reed een tim mermansjongen in de Lange Veer- straat op de fiets, met 5 planken op zijn nek. De fiets slipte cn hij kwam te vallen het scheelde maar weinig, of hij viel met de planken door een! spiegelruit van het „Anker" Het wordt tijd, dat er paal en perk gesteld wordt aan het vervoeren van vrachten op te fiets. WERF CONRAD. Met Januari a-s. zal, naar men ons mededeelt, van de werf Conrad een ploeg volk overgeplaatst worden naar Zaandam. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen verzoekt per circulaire om bijdragen voor hare armen. De con tribution en giften namen in het af- geloopen jaar slechts niet f 350 toe een bedrag, dat niet in verhouding staat tot de prijsstijging van bijna alle levensbehoeften. In het afgeloopen jaar ondersteun de de vereeniging 8-16 personen, ver deeld over 144 gezinnen. Aan giften en contributiën werd ruim f 12000 ontvangen. Gaarne bevelen wij het werk van Weldadigheid naar Vermogen nog eens aan .In do aandacht onzer le zers. Cremor, Als eerste uitvoering In dit seizoen geeft de Vereeniging J. J. Cremer het Engelsehe blijspel „de Hertogin van Piccadilly." Devrije Zaterdagmiddag. Op het tweede verzoek aan de di rectie der II. IJ. S. M. is weder af wijzend beschikt. De werklieden werken dus van Za terdag 5 Oct. af weder gewoon den Zaterdagm ddag door. Verberin g. Ds. F. C. Willekes, van de Presb. Kerk, en beroepen bij de Ned. Rerv. Gem. te Someren c a., is nog niet tot de bediening des Woords in de Ned. Herv. Kerk toegelaten, maar eerst tot het colloquium doctura zelve. Diefstal. Zaterdagmiddag half 2 werd op de drukkerij van de firma Joh. Enschede Zonen een Jonger, op heelerdaad be trapt, dat hij eenige stukken lood in een papier wikkelde, om mede te ne men. Er was reeds meer vermist. Hij werd direct ontslagen. G e v. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Bureau ge meente-reiniging, een zilveren eetle- pel en een paar theescheppers. b. Kales, Sopluasiraat no. 1, een dames handschoen. J. Visser, Tetterode- straat 108, een armband. R. Schou ten, L. Margarethastraat 40a, een kinderannband. Al Wolzak, Sant poorterstraat 4 D, een zakmesje. C. de Recht, K. Heerenstraat 17, een schooltasch. J. N. Stekelenburg, KI. Heiligland 25 rood, een lorgnet. A. Vermout, Linschotenstraat 26 zw., een oorbelletje. E. Bender, Heeren- weg 122, Heemstede, een portemon- naie met inhoud. C. v, d. Schaar, Amsterdamstr. 50, een werkbroek en jas. T. Priesman, Spaarnwouder- straat 94 rood, 3 dames-boorden. W. J. Gunderman, Gen. Bothastraat 93, te Schoten, een doublé halsket ting piet broche. Jan de Leeuw, Vooruitgangstraat 51, een armband. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten]. Naar we vernemen bestaat bij de E. S. Mij., het plan tot het leggen van dubbel spoor langs de Kleverlaan. De nieuwe lijn zal aan de westzijde van de bestaande komen to liggan, waar voor deze week reeds opmetingen zijD gedaan. HAARLEMMERMEER. Mishandeling. Gisterenmiddag zijn een tweetal vreemde arbeiders, die in een café den Kruisweg bij den Sloterweg vertoefden, door eenige bewoners uit die omgeving mishandeld. Eén hun ner kreeg met eert stok een klap cp het hoofd, waardoor een groote wond ontstond, die hij bij den dokter moes! laten verbinden De twee hoofddaders zijn gisteren avond, na een uitgebreid onderzoek, dat door den burgemeester zelf werd ingesteld, aangehouden en naa» Hoofddorp overgebracht. TE WATER. Zondagnamiddag keerde de land bouwer H. Verkuyl met zija vrouw, twee dochters en een zoontje uit de kerk te N. Vennep in een kapwagen huiswaarts. Bij het afrijden van de Yenneperbrug raakte het lemoen los, het paard holde weg en het rijtuig liep onbestuurd verder en tuimelde met alle inzittei den van den hoogen walkant in de vrij diepe tocht. Zoq- als ultijd, waren er om dezen tijd veel menschen op der weg en van alle kan ten schoot mer te hulp, terwijl zich een groote merigta op den wal ver zamelde. De landbouwer V., die vóór in liet rijtuig zat, was het eerst op den wal De inzittende drie vrouwen en 't jongetje zaten opgesloten in liet rij tuig, dat bijna geheel c:ider water lag, doch gelukkig op zijde, dus met een portierraam naar boven. Dit in te trappen was liet werk van een oogen- blik en door de nu ontstane opening weiden de vier personen naar buiten getrokken. Hierbij kregen dc beide dochters bloedende hoofdwonden dooi de gebroken glasruit. Men kan ziet voorstellen, dat de inzittenden angsti ge oogenblikken heBben doorgemaakt Dat alles zoo goed is afgeloopen, mag werkelijk een wonder heeten. SCHOTEN. ADRES AAN DEN RAAD. De afd. Schoten van den Neder!., Federatieven Bond van Gemeente werklieden verzoekt den Raad be leefd het daarheen te leiden, dat: le. voor de werklieden m dienst der gemeente een loonregeling worde vastgesteld, gebaseerd op minimum en maximum waarvan bet mini mum niet lager mag zijn dan f 13.20 per week voor een werkman boven 20 jaar met recht op periodieke ver hoogingen van f 0.60 om de twee ja ren en waarbij aan de in dienst zijnde werklieden een loonsverhoo- ging zal worden toegekend van 2 ct. per uur voor hen wier loon per uur wordt geregeld en f 1.20 per week yoor hen die weekloon genieten; 2e. voor de jeugdige werklieden onder 20 jaar een loonregeling worde vastgesteld, waarvan het mi nimum niet lager mag zijn dan 8 et. per uur op 15-jarigen leeftijd, met recht op periodieke verhooging, elk jaar van 3 cent per uur, zoodat hij op 20-jarigen leeftijd hot onutimum heeft bereikt van do categorie waar in hij is gepiaatsti Hoewel zij erkentelijk zijn voor de door B. en W. voorgestelde verb co- ging, achten adressanten die niet voldoende, en meenen te mogen ver wachten, dat het minimum van f 13 20 als billijk zal worden erkend. (Jit de Omstreken BLOEMENDAAL. Men bericht ons, dat onze oud- platsagenoot Willem Moggenstorm in Oost-Indlë benoemd is tot adspirant- controleur bij het binnenlandsch be stuur. Hij blijft geplaatst in de re sidentie Djambi; dat is de laatste verovering van ons in Sumatra, al waar eerst zes jaren geleden een ein de ls gemaakt aan de toen heecscheu- de wantoestanden. <B1. W.) De jeugd kan zich tegenwoordig weer te goed doe i aan beukenootjes, want in het Bloeroendaalsche Bosch liggen ze als gezaaid. Geen wonder, dat men 's middags heele scharen kin deren uit de omstreken in 't bosch ziet rondgaan, met trommels en zak- jes, die ze gevuld huiswaarts brengen, om daarna de nootjes bij moeder op het fornuis te piepen. H1UBG0M. BRAND. In den nacht vau Zaterdag op Zon dag zijn door onbekende oorzaak de bakkerij en bergplaats van den heer Reijnen, aan den Stationsweg alhier en de daar achter gelogen woning van den .lieer C. J. Vermeulen totaal uitge brand. Tusschen 12 en 1 uur werd door buren het knetteren van het vuur ge hoord. waarna de bewoners werden gewekt en men trachtte met emmers water den brand, die toen in de berg plaats woedde, t-> hlussclieu. Inmid dels werd de brandweer opgeroepen, die tot omstreeks 4 uur in den nacht werkzaam bleef. Met de tot het bak kersbedrijf behoorende goederen en den inboedel van voornoemden Ver meulen, werd ook het paard van den bakker een prooi der vlammen. Wa terschade ontstond \erder in liet woonhuis van den bakker en in de wo ning naast Vermeulen gelegen. De in boedel van den laatste kon intijds go- borgen worden. De verbrande inboo- 'dels waren beidw verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1