lunar: Buui X] 01 M u n n j 1 TWEEDE BLAD Dinsdag 1 Octolsr 1912 OM ONS HEEN No. 1593 Wonmgtoestanden- Hct Ilaarlemsch Arbeiders-Secrcia- •riaol heeft een telling gehouden van beschikbare arbeiderswoningen en daarbij geen fraaie resultaten ver kregen. Aangenomen dat er alleen dan eenige keus is wanneer er van elke honderd woningen drie leeg staan, moet er wel eeii groot tekort zijn, omdat men bij het tellen maar tot 082, dus tot niet één percent, kon komen. Natuurlijk is de eisch drie percent eenigszins uit de lucht gegrepen, maar ik acht dien toch niet overdreven; ieder, die de prac- tijk wel eens meemaakte van de moeilijkheid om een goede arbeiders woning te krijgen, neemt bet feit van een tekort ook zonder statistische cijfers aan. Terecht voegen de onderzoekers daarbij, dat deze toestand te meer klemt, omdat een groot aantal arbei ders, die voor hun werk te Haarlem liever zouden wonen, een huis heb ben betrokken te Schoten. Dit gedeel te van liet onderzoek is ietwat gebrek kig uitgevoerd, men beeft zich alleen bepaald tot de leden van liet H. A. S. en daaronder 250 personen aangetrof fen, die Schotouaren zijn en liever Haarlemmers zouden willen wezen. Waarom het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat niet wat verder gegaan is, door namelijk opgaven te vragen ook aan andere organisaties, blijkt riet uit het uittreksel dat wij van het request in de courant hebben opgeno men. Natuurlijk is het waar, dat wan neer die 250 zich in Haarlem vestig den, het getal nu leegstaande wonin gen onvoldoende wezen zou. Toch zegt dit cijfer ons nog weinig, omdat het zoo onvolledig is. Ook omdat nog tc bezien slaat, of wel inderdaad al die 250. wanneer het er op aan kwam, uit hun tegenwoordige woning te Scho ten, zouden willen overkomen naar 'Haarlem. Er zijn elementen in de woningvoorkeur, die eenigszins bui ten de hoedanigheid van de huizen omgaan, bijvoorbeeld gehechtheid aan een bepaalde wijk of straat.zelfs een zekere mode, die maakt dat op een bepaald oogenblik een- kwartier bijzonder of weinig gezocht is en der gelijke meer. Eindelijk moet men eenigszins voor zichtig wezen met het bestempelen van woningen met den naam van „krotten". Naar een eenigszins rui me opvatting is de beteekenis van dat woord „ongeschikte woning, in ver band met het aantal bewoners". Vol gens deze definitie kan een alleenwo nende oude vrouw in één kamer geluk kig en tevreden leven en een tweeka mer-woning ongeschikt wezen, omdat er tien menschen in moeten huizen. Nog niet lang geleden, na een debat in den Raad, vonden we het eerste ge val op hofjes voldoende geïllustreerd. Maar ook het tweede zal zich voor doen en wanneer de cijfers juist zijn, die het H. A. S. daarvan opgeeft, dan is de toestand verre van fraai. Vol gens de Woningstatistiek zouden er in 1909 in Haarlem zijn geweest 806 één kamerwoningen, bewoond door 1563 personen en 3133 tweekamerwo- ningen. bewoond door 10936 personen, 1e zamen 3939 woningen, bewoond door 12499 personen. Over het particulier initiatief laat i het request zich niet vriendelijk uil. Het is zoo lang werkloos gebleven j en daaraan is de huidige toestand te wijten. Ik zou veeleer zeggen: het par ticulier initiatief is te waardeeren voor wat het deed, maar door be perkte middelen kan het niet genoeg doen. Er moet eens wat schot komen In dén woning-aanbouw. Dat kan van de gemeente, met steun uit 's rijks financiën, worden verwacht. De woningquaestie is in Haarlem zonderling ingewikkeld. In de stad zijn niet genoeg goede woningen, daarom wonen ook arbeiders in Scho ten, maar dc Haarlemsche fiscus ach terhaalt hen als forensen; de gemeen te Schoten zelf kan, met al die weinig draagkrachtige ingezetenen, uiterst moeilijk drijvende blijven. Oppervlak kig beschouwd is de oplossing van uiterst nuchtere eenvoudigheid: Haarlem annexeert Schoten, heeft dan grond to over om er goede wo ningen te bouwen, legt er een gocd- koope tram heen en klaar is Kees. Maar daaraan kan de stad in haar tegenwoordige financiëele positie niet denken, omdat door deze uitbreiding het belastingcijfcr zóó sterk stijgen zou, dat een groote uittocht naar Blocmendaal en Heemstede daarop stellig zou volgen. Indertijd werd die verhooging, meen ik, berekend op an derhalf pi'ocent. Dat Haarlem daaraan niet denkt, mag haar niet verweten worden. Zelfbehoud is, tot zekere hoogte, ook een plicht, zoodat wij den toestand hebben te beschouwen met behoud van de bestaande grenzen. Nu heb ik met den heer D. van Zetten, die aardige woningen bouwde te Bennebroek, over deze zaak ge sproken. Hij gaf welwillend de teeke- ningen, die hieronder zijn gereprodu ceerd en een toelichting, die tevens volgt. Hier zij dadelijk bijgevoegd, dot niet onderzocht is, of inderdaad voor 15.per M2 grond in Haarlem te koop is. Verondersteld wordt van wel. En worden dan al geen goede huizen voor f 150 verkregen, zelfs voor f 2.50 vindt men op dit oogenblik in Haar lem niet veel. En de plannen van den lieer Van Zetten gelden ruime arbei derswoningen. J. C. P. beneden een voorkamer, groot 13 M2 en een achterkamer of kamer-keuken, groot ongeveer 19 M2. Behoudens de ze verschillen zijn de beide woning typen aan elkaar gelijk. Iedere woning heeft n.l. een kel der, in de voorkamer twee kasten, in de keuken of kamer-keuken een aan recht met twee onderkastjes en een glaskast en in het achterportaal een gootsteen met vuilwaterafvoer en wa terleiding (indien gecne waterleiding aanwezig is, is er ecne pomp). Op den zolder bevinden zich in iedere wo ning twee slaapkamers, groot 9 M2, met openslaande ramen en liet overi ge gedeelte der zolderverdieping kan voor berging worden gebruikt. Elk paar woningen heeft te zamen op de plaats een gemeenschappelijke regen bak. (in Haarlem natuurlijk waterlei ding.) De bouwprijs dezer woningen be draagt f 1800 per stuk, voegt men hier bij de kosten van grondaankoop, n.l. 100 M2 a f 5.per M2, tegen wolleen prijs, ofschoon niet gemakkelijk, ook te Haarlem nog wel bouwgrond is te bekomen, dan zal eene ééngezins-wo- ning geheel kant en klaar kosten 2300. De huur van deze woningen be hoeft, indien dc gelden voor den aan koop van den grond en voor het bou wen worden verkregen volgens arti kel 29 der Woningwet, niet meer te bedragen dan f 2-50 per week. Buitenlandse!! Overzicht Een oorlog tusschen ServiS, Bulgarije en Turkije? De toestand wordt steeds meer go- l Oorlogsgevaar vermeerdert. Do Servische P o 1 i t i k a hevat een onderhoud met den minister-pre sident, waarin deze zeide De algemeene toestand in Turkije is in de laatste dagen zoó ernstig gc- eiscHf. Wordt deze hiel toe gestaan, dan zullen Bulga- r ij e en Servië er o ra vech ten. den oorlog verklaren aan Turk ij e. Zooals men reeds weet, hebben de mogendheden de Turksche regeering aangeraden, de autonomie voor Mace donië in te voeren. Zullen de Turken dezen raad opvol ger De oorlogstoebereidselen zijn in vol len gang. Üit de hoofdstad van Bulga rije wordt geseind Tengevolge van de alarmeerende belichten over de concentratie van belangrijke Turksche strijdkrachten in den omtrek van Adrianopel, in de nabijheid der Bulgaarsche grens, acht de Bulgaarsche regeering zich genoodzaakt om teneinde op elke eventualiteit voorbereid te zijn he den de mobilisatie van het leger te. bevelen. Hot bericht van de mobilisatie in Sofia wekte buitengewone geestdrift. Een groote menigte verdrong zich in dc straten, overal hoorde -men goed keurende kreten en vóór de Italiaan- scho legatie weerklonken luide toejui chingen. Dc Koning van Servië, heeft last ge geven tot onmiddellijke mobilisatie van het geheele Servische leger. De Kamer is tegen 4 October bijeengeroe pen. In een officieele nota wordt de mo bilisatie van liet Servische leger ge rechtvaardigd genoemd door de ge deeltelijke mobilisatie van het Turk sche leger en de samentrekking van Turksche troepen in het vilayet Kos- somo en aan de Servische grens. Dc vijandige gezindheid van Tur kije jegens Servië zoo zegt de nota verder blijkt wel uit den maatregel vun de Turksche regeering, om met vijandelijke bedoelingen en zonder dut Servië iets heeft gedaan om dezen maatregel te rechtvaardigen, Ser visch oorlogsmateriaal, welks door voer reeds toegestaan was, aan te houd«n. Volgens geruchten zou de Servische gezant in Turkije reeds van Kon- stantinopel naar Belgrado vertrokken zijn. Ook Montenegro maakt oorlogstee- bereidselen. In T u r k ij e, B u 1 g a r ij e, Se r- vien Montenegro worden een begrafenis gedwongen om een lijkkist op straat neer te zetten. Deze is toen door gendarmes naar het kerkhof gebracht. Het aantal stakers bedraagt 10.000. Zij trachten ook liet verkeer met automobielen te verhin deren. De oorzaak van de staking -zijn de hooge belastingende regeering vreest dat de staking van invloed op de manoeuvres lees oorlogstoebe reidselen zal zijn. Geregeld hebben in Turkije bom aanslagen plaats. Do tolk van het Duitsche consulaat te Saloniki is licht gewond door het ontploffen van een der bommen. Turkije treedt nu krachtig tegen de Malissoren op. Breed-pasja is naar S koet ar i ver trokken met 11 bataljons, bco-gge- schut, mitrailleurs. Hij weid onder weg evenwel opgehouden door zware regens. Over den strijd op Samos wordt ge seind Bevestigd wordt, dat een wapenstil stand voor den tijd van zes dagen is gesloten tusschen de opstandelingen en de Turksche t.roepen. De Tarin beweert te weten, dat een detachement Fransclie zeelieden de Turksche troepen op Samos heeft ontwapend. Ook de houding van Rusland trekt de aandacht.. Het bericht uit Warschau, over eer. proef-mobilisatie van zeven Russische legerkorpsen in Polen, is volgens de Russische regeering onjuist. Zulk een aantal korpsen zijn daar trouwens niet eens aanwezig. In waarheid wordt in enkele dis tricten van twee WeichseJ-gouverne- menten een reeds in het voorjaar voorgenomen proef-mobilisatie ge houden. Het karakter van een proef neming blijkt reeds daaruit, dat geen mobilisatie van paarden plaats heeft. Nader blijkt evenwel, dat de proef- mobilisatie geldt voor22 districten en dat de order slechts enkele dagen gelden door den Tsaar is getcekend. Welke avonturen zou Rusland in den Balkan.willen gaan spelen Be oorlog toostten Italiësn Torilje De Italiaansehe Kamer-afgevaardig de Cirmeni schrijft in de Stampa, VOORGEVEL. ACHTERGEVEL. J" "T" 3 B-.*—i—I—i F - _J E db E PLATTEGROND. A: Kamers. B: Slaapkamers. C: Keukens. D: Gang: Toelichting. Bovenstaande schetsteekeningen ge ven een beeld van de beide woning typen van welke er ongeveer 2 jaren geleden twaalf, te weten acht wonin gen met twee en vier woningen met drie benedenvertrekken, voor reke ning der woningvereeniging „Benne broek" tc Bennebroek zijn gebouwd, welke woningen zeer goed voldoen. Deze woningen beslaan alle eene ge lijke oppervlakte, zij verschillen wat betreft de indeeling op dc beganc- grond-verdieping. Het type van woningen met de drie benedenvertrekken, heeft beneden een voorkamer ter oppervlakte van 15 M2, een slaapkamer van 7.50 M2 en nog een keuken van ongeveer 6.50 M2 grond-oppervlakte. liet tweede type van woning heeft PLATTEGROND DER ZOLDERS. B: Slaapkamers. E: Zolders. F :Kelders. worden, dat niemand in den Balkan zich nicer tot een kalme waarneming van de gebeurtenissen en van hun ontwikkeling kan bepalen. Alle pogin gen om een menschwaardigen toe stand te deen ontstaan voor de Christenen in den Balkan, zijn mis lukt. Servië acht zich derhalve ver plicht, het voortbestaan van den Ser- vischen volksstam in Turkije en de kalme ontwikkeling van dien stam, door het scheppen van autonome ge bieden, naar den grondslag van eth- nografische en historische verdeeling van Macedonië, of door samenvoeging van de bij eikaar hehoorende vilayets. De Serviërs vragen dus autonomie voor Oud-Serviê, de geboorteplaats van den Servischen staat. Een soortgelijke eisch stelt Bulga rije voor het Bulgaarsche gebied in Macedonië. In een gemeenschappclij- ke nota wordt de afkondi ging dier autonomie voor Macedonië van T u r k ij e go- de legers dus gemobili seerd. De koning van Griekenland, die in Kopenhagen vertoefde, is plotseling en geheel onverwacht naar zijn land teruggekeerd. Ook in Turkije zelf heerscht groote opwinding. Uit goede bron wordt nog eens bevestigd, dat de verkiezingen voor do Kamer niet zuLlen plaats vin den. De toestand wordt daarvoor als te ernstig beschouwd en in alle krin gen heerscht groote ongerustheid. Te Konstantinopel loopt met groote hardnekkigheid het gerucht, dat het kabinet-Moekhtor pasja dezer dagen zal aftreden. Kiamil pasja zal, naar men zegt, een nieuw kabinet vormen. Volgens een ander bericht zou Kia mil pasja zelf «dictator worden, om het gezag in het land weer te herstel len. Te Konstantinopel slaken alle voer lieden, koetsiers, hoefsmeden en werklieden van aanverwante vakken. De stakers hebben de koetsiers van dat de oorlog een nieuw stadium zal intreden. Vermoed wordt, dat dc Ita liaansehe regeering, om de vredes onderhandelingen te bespoedigen of te beëindigen, 40.000 reservisten on der de wapenen zal .roepon, die of naar Lybië, óf naar Kleiu-Aziê zullen vertrekken. Niet ver van Smyrna zou den de Italianen reeds actief zijn op getreden. Een bericht uit Athene meldt namelijk, dat een Italiaansehe kruiser de Turksche troepen bij Smyrna beschoten zou hebben. Het officieele militaire dnghlqd pu bliceert een besluit, waarin den 7den October alle soldaten van dc o-rste categorie lichting 1890 en lichting 1887. en behooreride tot de artillerie, genie, intendance en gezondheids dienst, onder de wapenen worden ge roepen. Volgens een telegram zou de Turk sche generaal Enver Bey ernstig ge wond zijn. Over de vredesonderhandelingen Onze Lachhoek ZOO NIET BEDOELD. Goedenmorgen, mijnheer Hoog- prijs, groette een vriend, die Hoog- prijs' winkel binnenstapte. Ik las uw advertentie, waarin u zegt, dat 't u aangenaam zou zijn, als uw vrienden u eens kwamen bezoeken, vóór ze elders gingen koopen, en daarom kom ik maar eens. Uitstekend, uitstekend, zei lioog- prijs, zijn handen wrijvende, wat kan ik u verkoopen? Niets; ik zei u toch, dat ik elders heenging. NIET WEG TE REDENEEREN. Zusje. Jansje, je vrijer heeft een kaal hoofd. Oudere zuster. Onzin; hij heefl een hoog voorhoofd. Zusje. Van achteren krijgt hij ook al een voorhoofd. RECLAME IN HET DORP. De groote artiste had in het dorp het bekende uit het Engelse li vertaal de gedicht ,,De Dorpssmid" opgezegd. Men riep bis. Juist maakte de groote artiste zich gereed om aan het verzoek Ie voldoen, toen zij ineens een ruwe haud op haar blooten arm voelt. Zij draait zich om en staat tegeu- „rer een reus van een kerel, die er moeilijk het volgende uitbrengt: Juffrouw, die smid, waar u liet zoo even over had, dat ben ik. En nu wilde ik zoo graag, dat u zoo dadelijk in het gedicht ook nog eens wilde zeg gen, dat ik ook fietsen verhuur. wordt uit Konstantinopel geseind Men verwacht, dat de voorloopige besprekingen over het sluiten van den vrede binnen eenige dagen afgeloc- pen zullen zijn, daar minister Res j id naar Ouchy is gekomen, om de uiter ste voorwaarden aan te geven, waar toe Turkije bereid is. Worden deze voorwaarden niet aangenomen, dan is vermoedelijk een breuk te wachten. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER heeft het voornemen Donderdag een bezoek te brengen aan de inrichting van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin Zandbergen bij Amersfoort. DE ST. BARBARA-FOSFAATMTJN WORDT VERKOCHT. De „N. R. Ct."-correspondent te Willemstad seint: Ten verzoeke van den heer Goddon heeft liet Hof van Justitie op Curagao gelast, dat de St. Barbara-fosfaatmijn 5 November a.s. iu het openbaar zal worden verkocht. GEVALLEN. J. R. is ie Kampen van zijn fiets ge vallen en heefl den nek gebroken. In het ziekeuhu'S kon slechts de dood worden vastgesteld. ROODVONK TE AMSTERDAM^ In de week van Maandag 23 Sep tember tut en met Zondag 29 Septem ber zijn aangegeven 184 gevallen van roodvonk, liet getal overledenen is nihil. HOFROUW. De opper-ceremoniemeester maakt- bekend, dat het hof. ingevolge dé beve len van H. M. de Koningin, metin gang van 1 dezer den lichten rouw za aannemen voor den tijd van drie da gen, wegens het overlijden van H. K. H. de infante Maria Térésio van Spanje. OMMEN. De centrale R K. kiesvereeniging in het district Ommen heeft, zoo wordt aan het Centr. gemeld, besloten, den candidaat van de anti-revolutionnai- ren, mr. H. v. d. Vegte, te Zwolle, krachtig te steunen. OVERREDEN. Op het Spui te 's-Gravenhage is een knaapje van 6 jaar, dat in een hand wagen zat, door het kantelen van dien handwagen op straat gerold en onder een zwaarbeladen vrachtwa gen geraakt, die het over het hoofd ging. met den dood als oniniddellijk gevolg. 1913. De Ned. Bond van Schoenmaker?- patroonsvereenigingen heeft besloten in 1913 een tentoonstelling te hou den, achtereenvolgens in verschillen de plaatsen van ons land. Op deze tentoonstelling zal een aanschouwelijke voorstelling van de voordeden der individueele beschoei ing worden gegeven. KANTOORBEDIENDEN BIJ DE POST. Een groot aantal kantoorbedienden, F 0 u 8 S 8 e f o rs HET BÖöDE~LICHI Roman ui' het Duitsch van Auny v. Panhuys. 14) Niet waar, waarde vriend, van dit geld mocht ik geen afstand doen. Als men tocli eenmaal een schurk is, moet men ook weten wuar- om! Is het nu eirdelijk uit'? zei Ri- charski bruusk. Ja, vriend; nu is het uit. Maar het was mij een heel bijzonder genoe gen, je met dat spannende verhaal te onderhouden, grijnsde Jozef Will- mann, en nu, ging hij voort, zal ik je vertellen, hoe het mij gelukte je te vinden. Pardon, de Pool hief de handen op als om hem af te weren, genoeg, ik behoef niets meer te weten. Dan niet, lachte WillmanD, mij ook goed, de hoofdzaak blijft, dat ik je toch heb gevonden. ZEVENDE HOOFDSTUK. Gemoedelijk boemelde de trein door de provincie. In een coupé tweede 'klasse zaten ontvanger RpsZner en zijn dochter Marianne, liet jonge meisje keek door het portierraampje naar buiten, eu een verheugd lachje vol verwachting speelde om haar ro- zenroodeu mond. De ex-ontvnr.ger had het zich ge makkelijk gemaakt in zijn hoekje en keek naar zijn kind en het lachen van Marianne wekt a om zijn lippen, waar over een grijze, dunne knevel hing, een weerschijn. Het was hun beiden tc moede als gingen zij rechtstreeksch een sprookje tegemoc-t. Een weinig bang te moede werd het Marianne tocli wel een beetje, ais zij bedacht dat zij inisscliien bij de ouders van Hector niet in den smaak zou vallen ca dan voelde zij zich niet op haar gemak. Dan greep haar hand snel naar den brief die de barones v. Bu- chenau haar had geschreven en dien zij in een handtaschje bij zich droeg, zacht ritselde liet papier onder haar vingers en dat klonk als een zacht geruststellend stemmetje. Wie zoo lief en hartelijk kon schrijven, voor zoo iemand behoefde men niet bang te zijn. Lang hadde' vader en dochter ge aarzeld, of zij dc reis naar Buchenau in de tweede of derde klasse zouden maken. Zjj hadden beiden nog nooit- tweede klasse gereisd, muar zij kwa men tot liet resultaat, dat zij ditmaal hun spaarzaamheid, die voor hen al tijd een plicht der noodzakelijkheid was geweest, maar eens op zijde moesten zetten. Denk eens aan Marianne, als wij ill Slarkow uit de derde stappen en de baron was eens op liet perron om ons te ontvangen niet een nieuwsgie rigen dienaar vlak achter hem en voor het station stond het rijtuig te wachten met een koetsier in livrei op den bok. dan, Marianne, hoe doin liet ook schijnt ik heli mij nooit ge schaamd niet rijk te zijn dan zou ik mij er over schamen, dat ik uit-de derde klasse.was gestript. Laten w ijdaarom lichtzinnig zijn en tweede klasse reizen, had zijn dochter daarop lachend geantwoord. Een kerkhof lag dicht langs de spoorbaan, boven een laag muurtje staken verweerde Kruisen uit, als wilden zij van do plaats des doods een verlangenden blik werpen in het le ven, dagelijks ging de locomotief hier voorbij en trok veel wagens met zich voort, waarin zooveel warmkloppend leven zat. In ontvanger Rosznei' wekte het gezicht van het kerkhof een ge dachte op. Als Mama je geluk nog beleefd had, zei hij ernstig, zij zou er onzegbaar trotseh op geweest zijn, dat haar dochter een barones werd, zij had een gouden hart, maar een beetje hoogmoedig was mijn goede vrouw wel. Zij meende ook altijd, dat jij stellig een wereldberoemde kunste nares zoudt .worden, vermoedde er niets van, hoe moeilijk dat is. Dat gaat bijna niet iedereen zoo, die van het theaterleven niets afwe ten, zei Marianne, ik heb zelf ook gedacht toen ik van de tooneelschool werkelijk op de planken kwam, dat alle schouwburgen als om strijd Ma rianne Roszner zouden willen enga- geerc-n. Zij keek peinzend door het portierraampje naar buiten. Zoo denken zoovelen denken en hopen en wachten en zien eerst te laat in, dat zij den verkeerden weg zijn gegaan toen zij zich een levensberoep kozen, Levensberoep, de oud-ontvanger bromde het een beetje ontstemd en Vroeger hadden de meeste meisjes maar een levensberoep, een goede vrouw te worden. - Maar papa; als er nu eens geen man kwam? vroeg Marianne op schelmschen loon. Och, onzin, daarover brak men zich niet al te zeer liet hoofd, meestal kwam hij en zoo niet, dan ging het ook. .Maar hoe ging het dan ook dik wijls? .Te wilt mij in een hoek zetten, meisje. Hoe het ging, dat weet ik zoo precies niet, de hoofdzaak is, dat het ging! Marianne lachte: Men kan uw antwoord moeilijk logisch noemen. Och, die eeuwige logica, zoo ver weerde do oude zich. Jij zelf bent toch het beste bewijs, dat ik gelijk heb, er is toch voor jou ook iemand gekomen, die met je levensberoep niets heeft uit to staan. Maar Papa, nu wordt 'net onder werp werkelijk ingewikkeld, schert ste Marianne en toon voegde zij er peinzend aan toe: Wie weet, of ik Hector zou hebben leeren kennen, als ik geen actrice geweest wus. Ik kwam van de costuuinnaaister, die een toi let voor een nieuwe rol zou maliën, toen ik Hector voor het eerst ontmoet te. Als ik nu zonder eenig beroep, thuis had gezeten om met de handen in de schoot op een man to wachten, dan zou ik waarschijnlijk Hector nooit hebben leeren. kgnnen. Och meisje, spaar je ouden va der toch al die spitsvondigheden, üs oud-ontvanger glimlachte goedig, ge heel ongelijk had liet meisje niet. Omtrent twaalf uur op den middag kwam de Berlijnsche trein het sla tion van de kleino provinciestad Storkow binnen. Ongeveer zoools de oude Roszner zich de ontvangst ge dacht ha-d, zoo had zij ook plaats. I-lector ontving de gasten, achter hem stond met den hoed in de hand een bediende in livrei, die het handtascn- je en den koffei in ontvangst nam en voor liet stationsgebouw stond een open lundauer en op den bok zat stijf e.i onbeweeglijk als uit steen gehou wen, een koetsier in livrei. Een innige handdruk was het eeni ge, dat de beids minnenden bij de be groeting durfden wisselen en ook tij dens den rit was het gesprek der drie menschen in het rijtuig eenigszins pe- mgen. De breede ruggen van koet sier en palfrenier herinnerden hen er aan, dat zij in 't publiek toch nog geen verloofd paar waren. Nu komen wij dadelijk aan onze voorgebouwen, wees Hectcv naar links, waar de rcode pannendaken hol tegen het geelachtig-bruin van de hoo rnen in herfsttooi afstaken. En vrien delijk beantwoordde hij de' vragen, die de oud-ontvanger tot hem richtte. Hoeveel koeien, schapen, varkens, enz. en ManaDne lachte in zichzelf over de gewichtigheid, waarmee haar vader naar tot nu toe voor hem zoo ge heel onbekende dingen informeerde. Spoedig kwam het slot in het gezicht. Ik ben een beetje bang voor ja ouders, fluisterde zacht als een zucht het jonge meisje Hector toe. Deze glimlachte en sprak even zacht terug Daar is heeleinaal geen reden voor, dat zul je gauw genoeg mer ken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5