NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaargang, Hö. 89S4 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoih ea Feestdagen. donderdag 3 October teia a HAARLEM S DAGBLAD abonnementen ADVERTENTIËN: PER DR,E MAANDEN: Van 1—5 re2els 50 Cfs-i iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem 7 !^u Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandrT m?]fesSS 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. b' Afzonderlijke nummers0.02 J-j l "no* n a u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37Vz "f-Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EER8TB BI.AD. AGENDA VRIJDAG 4 OCTOBER. Schouwburg: Optreden van Solser en Ilesse. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc Theater, Gr. Markt: Voor stelling". Bioscoop Modern: Voorstelling. Hotel Duin en Daal, Bloeinendaol: Concerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Brieven van het 34ste Raadslid" in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verkoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor, om aan den heer P. F. de Bordes, hande lende in opdracht van zijn nader te noemen principaal, op zijn verzoek een strook gronds van 308 M2. aan de Julianastraat voor 15 de M2. tever- koopen. Tegen de plannen voor het op dien grond te bouwen woonhuis heb ben B. en W. geen bezwaar. Beschikbaarstelling van een gedeelte weg. B. cn W. stellen voor, om (op ver zoek van dit college) aan B. en W. van Bloemendaal vergunning te ver- Icenen, om voor verbreeding van den Vogelonzaiiigschen weg gebruik maken van oen gedeelte berm van den weg langs de Leidschevaart. Verbreeding van de Antoniebrug. B en W. stellen den Raad voor, om foor verbreeding van de Antoniebrug een bedrag van f 11.400 te hunner bè- Bch'kkihg tc stellen. Zij wijzen op het gevaar, dat het tramverkeer in de drukke Antonie- etraai, bij de brug, .kan opleveren. Een tramwagen en een andere wagen kunnen elkaar op de brug niet pas- see ren Do verbreeding zou ƒ4800 kosten, wanneer mag aangenomen worden, dat laudhoofd en walmuren kunnen worden opgemetseld S600, wanneer mocht blijken, dat vernieuwing dezer kunstwerken noodzakelijk is; 11.400, wanneer het wensclielijk geoordeeld wordt een geheel nieuwe, breedere brug te maken. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. In de terechtzitting van het Hoog Militair Gerechtshof, werd in hooger beroep uitspraak gedaan in de vol gende zaak: J. ten II., oud 21 jaar, geboren te Apeldoorn, huzaar bij liet 2de depot huzaren, was in appèl gekomen een vonnis van den krijgsraad Haarlem, waarbij hij was schuldig verklaard aan: le. heling, en 2e. van een krijgsman beneden den rang'van officier goederen behoorende tot de kleeding, uitrustig of wapening kco- pon en veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en eene geldboete van drie gulden, subsidiair twee da gen hechtenis. De ambtshalve toegevoegde verde diger, mr. F. A. van Engen, had lot vrijspraak geconcludeerd en de adr vocaat-fiskaal bevestiging van 's krijgsraads vonnis gevraagd. Het Hof, van oordeel, dat de eerste hechter met juistheid vennis heeft ge wezen, verklaarde deu appellant 'bij die uitspraak niet te zijn bezwaard en bevestigde mitsdien het vonnis. E. S. M. De directie van de Electr. Spoorw. Maatsch. heeft besloten, aan de hou ders van abonnementen Haarlem Amsterdam van 1 Januari 1913 af v r ij vervoer te geven op de ceintuurbaan tc Haarlem tot dusver moesten de ze abonné's voor het ceintuurbaan- abonnement een bijslag van 15.be talen. Ten aanzien van de klacht, ge slaakt in een ingezonden stuk in dit nummer over het toenemen van het aantal halten op de lijn Haarlem- Amsterdam, vernemen wij, dat de di rectie ernstig uitbreiding van het aanta! sneltrams overweegt. Hooger beroep. P. Metselaar te Boverwijik, ls in hooger beroep gel«wnen tegen hert, (vonnis der Arr.-Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van diefstal is veroordeeld tot zee weken gevange nisstraf. DE TRAMWERKEN. Zoo langzamerhand trekt de werk lieden-karavaan, die de njeuwo tram baan moet aanleggen, de hoofdstraten door. Thans zijn ze al genaderd tot aan het Vervvulft Nu moet de Tweedo Groote Houtstraat nog onderhanden genomen worden en dan op de Groote Markt de verbindingen tot stand ge bracht tusschen Koningstraat en Bar- teljorisstraat en Groote Houtstraat tn Smedestraat. Dan ligt de trambaan er en begint men met het maken der ho- vengrondsche leiding, waarvoor cp sommige plaatsen palen moeten wor den opgericht terwijl elders de draag- draden voor den arbeidsdraad aan consoles in de huizengevels worden be vestigd. De teamwerken hebben wel de belangstelling van de ingezetenen. Niet alleen de passieve attentie, die gekoesterd wordt door degenen, die den last van de versperde straten on dervinden, maar ook een actieve be langstelling uit zich in het bekijken der werkzaamheden. De tramploeg wordt geopend en ge sloten door de straatmakers. Achter- de schragen met het bord „Afgesloten rijweg" kunnen de opbrekers van do straat, de keier losmaken met hun breekijzers en de steenen uit het zand wegnemen. De rail, die nu in het opene zand ligt wordt dan onderhan den genomen door de railsopnemers. Dat „opnemen" is zoo'n gemakkelijk werkje niet, want vooraf moeten de railseinden losgekoppeld worden. En men kan het merken, dat de ijzeren staven tientallen van jaren aan el kaar gehecht zijn geweest. De twee' einden van de rails zijn, met een laschplaat aan-elkaar-gevaegd door middel van bouten. Die bouten zitten er nu, na zooveel jaren zoo in vast, dat er zware voorhamers noodig zijn, om ze te bewerken. In een groote lang houdt een der mannen een beitel op den kop vau den bout cn een ander laat den zwaren hamer met forsche zwaaien er op neerkomen, zoodat met oen paar slagen de bont koploos is en uit het railseind kan verwijderd wor den. Als die Iaschplaten los zijn, heelt men de trambaan evenwel nog niet uit-elkaar. De rails zijn dan nog door ijzeren dwarsliggers \erbonden. Ook de bouten, die rails en liggers vast houden, moeten verwijderd worden. Nu is het railsstuk zoover, dat het opgenomen kan werden. Achter de af- brekers volgen de opbouwers. De op zichters hebben met de bekende rood witte lichtingslokken de nieuwe tram baan al uitgezet. En de nieuwe rails zijn al eenige dagen tevoien aange voerd. Een wielersamecstel met een hori zontalen bak daartusschen over den as dient voor het raïlsvervoer. De zware stukken worden aan den bak opgehan gen en zoo gemakkelijk naar de plaats waar zij noodig zijn, gereden. Om de rails op de juiste plaats te krijgen, heeft men grocte tiuigen, waarvan de bek zich klemt om het bovenvlak. Zoo tillen de werklieden de rails- naar de baan. Met breekijzers, beroep, diefstal, de le vier maanden die als liefboomen dienst doen, wor-gev.straf, do 2e zes maanden tucht- den de staven verschikt, tot zij op de j school. plaats ligger waar zij noodig! winkelierster, te Koog aan - - - a,..oT-= de Zaan, eenv. t of 2 d. hechtenis. Uit de Rechtszaal BE VER WIJ K E R V EC HTPARTIJTJE. We heibhen liter te doen met een brutale manier van mishandeling, zooals we dat van Beverwijik gewoon zijn, zei de Substituutrofficier van Justitie, Mr. Hoyer. vanmorgen, toen een Wïjk-aan-Zee-en duiner tereolvt stond wegens mishandeling van een Heemskerker, die met z'n fiets aan de 'hand en z'n zuster naast zich op 28 Juli door de Breestraat te Bever wijk wandelde. Hij had den fietser geslagen, getrapt, geschopt en van de fiets spaken en den lantaren (kapot gemaakt. Daar is heelemaal niets van aan. beweerde de Wijker jongeman, hij is tegen mij aangereden en bij 't vallen is z'n fiets beschadigd. De mishandelde ontkende dit, even eens z'n zuster. Zij had zelfs om hulp geroepen. En dit doe je niet, als je gewoon van je fiets valt, trouwens haar broer liep naast z'n fiets. Och gut nee!, daar is heelemaal niets van aan, zei de beklaagde, die verontwaardigd bleek, dal zijn getui gen niet opgeroepen .werden. De President lachte wat met 's mans getuigen. Mr. Hoyer vorderde één maand ge vangenisstraf. „MERAKELS ZENUWACHTIG.' Een bokkingventer had van een Monni'kendamsciien bokkingrocker waar gekocht, die niet van goede qua- liteit was. Daarom had hij gevraagd, om minder te mogen betalen. De rooiker had den venter- toen in de keel gegrepen, omdat hij zoo mie rakels zenuwachtig was. Ben je daarvoor al eens bij den dokter geweest'? Nee, zei do man, die den lich ten spot van don President niet vatte. De mishandelde verklaarde, dat de bokkingrodker hom gedreigd had te zullen „verzuipen", als hij niet be taalde. Beklaagde vertelde, dat de venter slecht van betalen was en dat hij daarom driftig was, toen hij om ver mindering van den koopprijs vroeg. Het O. M. vond de zaak niet heel ernstig en vroeg daarom veroordee ling tot een boete van f 10. UITSPRAKEN. T. B., huisvr. van S. L. B. K., zon der beroep, te Haarlem, eenv. beleedi- ging, /3 boete of 2 d. h. N. J. H., los werkman, te Haarlem, wederspannigheid. 10 d. gev.straf. P. W-, rijwielhersteller, te Hillé- 'gom, en P. H., te Haarlem, zonder liggers en Iaschplaten vast te maken met schroefbouten. Hier-en-daar moet nog een gat uitgehoord worden. Met ratelboren geschiedt dit, gelijk men al hooren kan uit het ratelend geluid van het werktuig, waarmee de arbeiders bezig zijn. Als du klaar is, kunnen de bouten ingestoken en vastgeschroefd worden. Dat gebeurt met langarmige sleutels, waarin, aan 't ondereind, de opening is, die om den moer past. De stratenmakers zijn het laatste deel van den stoet. Zij herstellen het geschonden plaveisel cd daar het mis schien nog wel een paar jaar duren kan, eer er verder asphalt, wordt ge legd, wordt dit bestratingswerk heel nauwkeurig gedaan. Men bemerkt uit dit opsomminkje dei- werkzaamheden dat er heel wat werk lieden bij het maken van de nieuwe trambaan arbeiden. Vanmorgen telden we er 34. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Gisterenmorgen had het 2-jarig doch tertje van den heer Y. in de Zuid- Polderstraat, alhier, het ongeluk in een emmer met kokend water te val len, met het gevolg, dat de kleine ern stige brandwonden kreeg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ter kennis van den Centrale» Ge zondheidsraad kwamen uit Haarlem en omgeving de volgende gevallen van besmettelijke ziekten, in de week van 25 Sept. tot en met 1 Oct.: Haarlem: 1 geval van typhus of febris typhoïdea, 2 gevallen van roodvonk 3 van diph- theritis; Haarlemmermeer: 1 geval van roodvonk; Heemstede: 1 geval van diphlherilis; Scholen: 2 gevallen van roodvonk, 1 van diphtheritis; Velsen: 1 geval van roodvonk; Zandvoort: dito. D. G. v. I., electricien, te Kook aan de Zaan, eenv. beleed, en mishande ling, 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. O., veehouder, te Westzaau, mis handeling, ƒ15 boete of 10 d. hecht. H. V., T. K., F. J. v. d. D., W. M., allen te Lisse, diefstal, ieder ƒ5 boete of een maand tuchtschool. S. S., los werkman, te Haarlem, diefstal, 3 weken gev.straf. II. M. V. en J. K., werklieden, te Haarlem, heling, ieder /5 boete of een maand tuchtschool. J. S., arbeider, te lip, eenv. beleedi- ging ambtenaar, 10 boete of 10 da gen hechtenis. P. D., loopjongen, te Haarlem, veiv duistering, 1 jaar tuchtschool. G. de V., zonder berocji, te Haarlem, diefstal, teruggegeven aan zijn vader. J. V., vïsscher. te Landsmeer, dief stal, 10 m. gev.straf. A. v. E., werkman, te Haarlemmer meer, diefstal, I 6 boete of 12 dagen hechtenis. C. W. H., cn D. K., werklieden, te Haariem, diefstal, ieder 2 maanden gev.straf. J. W. H., werkman, te Schoten, die renmishandeling en wederspannig heid, ƒ15 boete of 10 d. hechtenis. J. G., houtvlotter, te Purmerend, eenv. beleediging, ƒ25 boete of 10 da gen hechtenis. J. B-, boerenarbeider, te Kromme nie, huisvredebreuk en bedreiging met misdrijf tegen het leven, 10 dagen ge vangenisstraf. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste barichteu). Uit de Omstreken SANTPOORT. Voor de vacante betrekking van iu. i hoofd der Nutsbewaarschool te Does- In Amsterdam kwamen 182 gevallen burg, wordt o.a. aanbevolen: Mej. J, van roodvonk voorl C. Baars, te Santpoort. IJMUIDEN. B Ij n a v ij f m i 11 i o e tl. Sedert de opening der Rijks visch- halten te Umuiden bedroeg het be drug van den visobverkoop in 1910 en 1911 boven de vijf millioen gulden. Thans is tot 1 October van dit jaar voor f 4.613.677 omgezet zoodat ver wacht kan worden, dat de som van vijf millioen reeds in de helft van de ze maand zal worden overschreden. ZANDVOORT. Bij enkele candidaatstelling is tot lid van den Gemeenteraad alhier ge kozen de heer M. C. Snïjer. Met ingang van 1 October jJ. is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school B, mej. C. J. Poelenjee te Haar lem. INGEZONDEN V«n ingeiondon stukken, geplaatst of uiet gepl&H»-., wordt de kopie deu inzender niet teruggegeven. Voor den inlioad dezer rubriek stelt da Eedactie zich niot aansprakelijk. DE TAAK DER POLITIE? Geachte Redactie! Beleefd verzoeken ondex-geteokenden het navolgende in uwe courant plaats te willen verleenen. Tegen 2 uur hedenmiddag zagen wij in de Kleine Houtstraat het vol gende gebeuren: Een zéér besohonken meneer werd door een volkomen nuchteren kameraad thuisgebracht tot aan z'n huisdeur. Ondanks her haalde pogingen kon bij de deur niet open krijgen. Geen wonder! Z'n hos pita Iliad ze blijkbaar aan den bin nenkant gegrendeld. Althans,, zij stond boven voor een der ramen er naar te kijken hoe eenige kinderen en ook ouderen den man en de deur stonden te „beschouwen". Er kwam een politieagent aan. De ze wist blijkbaar niet beter te doen dan den beschonkere, die niet behoor lijk loopen kon, onder een oploopje „natuurlijk", helaas! op to brengen naar de Smedestraat. Wij kunnen absoluut verklaren, dat de man geen enkele wandaad beging, zelfs geen onvertogen woord bezigde. Wij, als drankbestrijders, vonden deze handelwijze der politie onhan dig en stuitend. Ik betwijfel zelfs of zo volkomen gewettigd is. Doch hoe men ook over dronkenschap of dronk aards denkt, was het niet in elk op zicht ver hert fender geweest ais de agent ten minste getracht had door zijn bemiddeling den zwakke ling tot zijn eigen kamer boegelaten te krijgen? Het spreekt vanzelf, dait de hou ding der hospita ons evenzeer „onbe grijpelijk" voorkomt. De Redactie onzen dank vcor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw., H. v. D. Donderdag, 3 Oct. G. H. J. J. v. d. E. Binnenland BIJEN. De bijenhouder W. v. d. N., van Straakven (Helmond), zou zijn kor ven, d.e in de Astensohe Peel ston den, „opdoeken" en per kar naar huis voeren. Men verzuimde het paard uit te spannen, terwijl de kar geladen werd. In het begin ging al les goed. Maar toen van een dei- kor ven het kleedje, dat den korf van on der sloot, los liet, vielen de bijen zoo verwoed op den bijenhouder aan, dat deze den korf moest wegwerpen. Maar dit hielp hem niet veel, terwijl nu ook het paard werd aangevallen. Dit holde als bezeten met de kar over do heide, door slootèn en greppels, de reeds geladen kom en overal rond strooiende. Gelukkig wist de zoon het geweldig steigeronde en ontzettend te keer gaande dier bij te blijven, ten slotte van zijn kwelgeesten te verlos sen en zachtjes uit den gevaarlijken omitrek weg te leiden. Met den vader liep het niet zoo goed af. Deze werd dermate door de nijdige bijen gestoken, dat hij or bij neerviel en in eene naburige wo ning moest worden binnengedragen, zoo meldt de L. K. ONVOORZICHTIG. In de fabriek der firma I. v. d. Beo-g te Tilburg bekwam de arbeid ster Sohijveus bij het onvoorzichtig uitsteken van het hoofd, terwijl zij op de omhooggaande lift stond, bij een halte een verminkt aangezicht en ook ernstige wonden op het hoofd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. PROF. Dr. S. A. NABER. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de oud-hoogleeraar prof. dr. 5. A. Na- ber te Amsterdam, sedert korten tijd aangetast door eene ongesteldheid, die in verband met zijn hoogen leeftijd (82 jaar) ernstige redc-n tot bezorgd heid geeft. STAKING DER GLASBLAZERS. Men meldt ons uit Delft: Nadat de bomiddelingscommissie door beide partijen is aanvaard heb ben de fabrikanten en de arbeiders hunne gemachtigden om de onder handelingen te voeren aangewezen. De eerste bijeenkomst der Commis sie met den vertegenwoordiger der glasfabrikanten vereeniging zal he den, Donderdag, te DeLft plaats heb ben. DE VERGIFTIGING TE RENKUM. Door de rechtbank te Arnhem is opnieuw de gevangenhouding van den koper-slager uit P.enkum die in den afgeloopen zomer zijn vader door middel van rattenkruit vergeven heeft met 30 dagen verlengd. BOND VAN ORANJEVEREENI- GINGEN. Op initiatief van de Oranje-Veree- niging te Zeist werd een vergadering .1 van afgevaardigden van Oranje-vereenigingen in Nederland met het doel te komen tot de oprich ting van een nationalen bond van Oranje-vereenigingen. -""f zes veiceingingen waren afge vaardigden gezonden, terwijl van een aantal andere vereenigingen sympa thiebetuigingen waren ingekomen. De heer dr. F. W. Luiking, voor- zitter der Oranje-Vereeniging te Zeist, die deze vergadering presideerde, zet te uiteen welke motieven de Zeister- -iiig hadden geleid tot het oproepen der zusterverenigingen. Een algemeene boud zou tot groote samenwerking kunnen leiden o.a. door het uitleenen van materiaal, zelfs de data van feestviering, uitwis seling van feestprogramma's, finan- ciéelen steun, enz. Maar niet het minst zou samenwer king van groot nut zijn met het oog op de a.s. onafhankelijkheidsfeesten. Na ampele discussie werd tot de op- rchting van een nationalen bond be sloten en een commissie voor de sa menstelling van ontwerp-statuten ge vormd uit de heeren L. M. van Tiel, Gorinchem; J. II. Mignon, Utrecht; A. M. E .Papenhuizen, Schiedam; D. A. van Dongen, Rotterdam, en F, W. Luiking en F. C. Klokge, Zeist. Staande de vergadering werd een telegram van hulde aan H. M. de Ko ningin verzonden. Men meldt ons uit Arnhem: Op 65-jarigen leeftijd is overleden Jhr. V. J. de Jong van Beek en Donk, oud-hoofdingenieur en directeur van Rijkswaterstaat. De teraardebestelling 2al Zaterdag te Nijmegen plaats vinden. Rechtszaken OPLICHTING. De 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft heden veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf overeen komstig den eisch van het O. M., den 37-jarigen II. G. v. d. G., wegens op lichting in vereeniging met den 19- jarigen recidivist H. G A. (die bij de behandeling der zaak op 19 dezer niet kon verschijnen wegens ziekte, zoo dat diens zaak voor onbepaalde» tijd werd geschorst). Een door v. d. G. ge schreven, valschelijk ten name van de Gonzaga-vereenïging voor herstel lende zieken, luidende quitantie ad f 10.voor jaarlijksche bijdrage en valschelijk ondertcekend ..C. Kramer, Pat. Pen meester", werd door den an deren beklaagde aangeboden ten hui ze van den heer Bruning en door de winkeljuffrouw betaald. Wegens poging tol oplichting werd veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf (geëischt was 10 maanden), de 60-jarige paardenslachter II. L. J. II., een contubemaal van de beide vorigen. Hij had een week later ge tracht denzelfden winkelier te ver schalken door een quitantie ad ƒ10.— aan te bieden, valschelijk heetende een bijdrage aan de Vereeniging tot Steun van Verwaarloosden en geval lenen, en valschelijk onderteekend ..Dr. Jonker. Pen.meester". Ditmaal liep de winkeljuffrouw er echter niet in. Zij herkende het hand» schrift van de een weck te voren aan boden valsclie quitantie en weiger^ de te betalen. Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Wij ontleenen aan „De Luchtvaart' het programma van de lustrum-vie ring van de Nederlandsobe vereeni ging voor de Luchtvaart. Zaterdag 12 October a.s. 3 uur nam. is er een ieestvergadering in „Con cordia" in Den Haag. Des avonds heeft een feestmaaltijd plaats. Zondag 13 October: ballon-vossenjacht. Als eereprijs voor den ballonwed strijd heeft Z. K. H. de Prins d&E Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Beschermheer dei- Vereeniging, een kunstvoorwerp beschikbaar ge steld. Afgevaardigden van den Niedei* bheinischen Verein für Luftscliifahrt zullen tegenwoordig zijn. DOODENLIJST VAN AVIATEURS, Gedurende de Keizermanoeuvres in! Duitschland waren de Duitsche vlie gers kapitein Von Rur.dstedt en lui tenant Hofer met hun toestel geval len. Thans is luitenant Hofer aan de gevolgen van dien vaJ overleden. De toestand van Von Rundstedt is be vredigend. Crcmer behaalt zijn brevet! Op 19 en 21 September hebben de leerlingen-vliegeniers Frits Cremer, Envm Schwarze en Edmund Bohlig huil vliegbrevet behaald op een Folt- kcr-aëroplaan. BILJARTEN." EEN SERIE VAN 256. De lieer I. B. Salomon heeft gister avond te Aalsmeer een demonstratie op eén nieuw WiHnelmina-biljo-rt ge geven. Hij maakt o.a. een serie libre van 256 en eindigde met een reeks van keurige kunststooten. (Tel). VOETBAL. HET WEBSTRIJDPROGRAMMA, Wegens de roodvonk, die er in Am sterdam heerscht, mogen dc cadetten Zondag daar niet hun wedstrijd tegen Ajax spelen. Er is nu de volgende omzetting be paald V. O. C. speelt 5n Amsterdam tegen Ajax, en H. V. V. in Breda tegen Velocitas. RIJNENBERG'! AFSCHEID. De te Nijmegen zeer populaire ach- terspeler van Quick, de heer II. Rij nenberg, die, gelijk gemeld, 12 Octo ber naar Indië vertrekt, en Zondag a s in den wedstrijd QuickTubantia voor het laatst de kleuren der Nij- meegsche vereeniging verdedigt, zal tijdens dezen wedstrijd gehuldigd worden. Namens het bestuur van Quick en een groot aantal trouwe be zoekers van den eersten en van den tweeden rang zullen hein herinnerin gen worden aangeboden. Telegrammen DE VREDE TUSSCHEN ITALIë EN TURKIJE? KONSTANTINOPEL, 2 Oct. Naar medegedeeld wordt, is de zending van minister Resjid pasja naar Ouohy ge slaagd en kan de onderteekening der vredesprkninairen spoedig verwacht worden. De crisis In den Balkan. KONSTANTINOPEL, 2 Oct. D6 Grieksche gezant heeft bij de overige gezanten een protest ingediend tegen de weigering van de Porte om aan de Grieksche schepen verlof te geven om door de Dardanellen te varen. De toestand is nog steeds ernstig en men is van meenin?- dat een oorte" onver mijdelijk zal zijn, wanneer de mo gendheden zich niet binnen eenige dagen zeer krachtig doen gelden in de hoofdsteden der Balkansiaten en to Konstantinopel. Men houdt tiet er algemeen voor, dat Turkije rnet het oog op den toestand in den Balkan den vrede met Italië zal teekenen. ROME, 2 Oct. De correspondent van de „Giornale d'Italia" te Ouchy, heeft een onderhoud gehad met Resjid pas ja. Deze verklaarde: „Wij willen den vrede niet verstoren en zijn besloten onzen plicht te doen. \Vij hebben ruimschoots getoond, dat wij bereid zijn over te gaan tot hervormingen in Macedonië en wij stellen vertrouwen in het wijze, vredelievend optreden «ter mogendheden en zoo noodig, voor

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1