RONA ^an H©ut<ira's Cao© feit, dal te Nij kerk een zekere W. v. i aan do loting hooft deelgenomen, die I daar va ii had buhooren to worden uit- gesloten, terwijl te iloovlakoii een ze kere J. v. Z. is uitgesloten, die uau de loting had moeten deelnemen. Men verwacht dat in beide gemeen ten de loting nietig zal worden ver klaard, zoo meldt de „Tel.". OP ZIJN VROUW GESCHOTEN. Woensdagavond heeft te ljalleberd een der leden van het kleine circus Carvani, dat op weg was naar de kermis te BeetsLerzwaag, eenige scho ten op zijn vrouw gelost, die gelukkig misten. Na veel verzet is de dader ge arresteerd. BLOEDVERGIFTIGING. Te Ilaps (N.-Br.) krubde vrouw v. d. T. een puistje open, waardoor bloed vergiftiging ontstond. Onder vreese- lijke pijnen is de vrouw, moeder van 2 kinderen, overleden. VREDESPALEIS. De stand der werkzaamheden aan het Vredespaleis doet verwachten, dat de vredeslempel in de tweede helft van Juli of begin van Augustus van 1913 ter opening gereed zal zijn. In do volgende maanden, dus nog vóór het einde van.hel jaar, zullen de laatste perceelen, die hel emplace ment van het paleis nog omringen, worden gesloopt, t. w. het hoekgebouw aan de Anna Paulownastraat eri Sehe- veningschen weg, welke amolie ook zal dienen tot verkeersverbetering op dit punt. Rondom het Vredespaleis is de tuin-, terras- en vijveraanleg zoo goed aJs gereed. De bassis zijn reeds met water gevuld, afkomstig uil de beek, uie zich door Zorgvliet slingert en het watervlak wordt doorsneden door eenige verbindirigsbruggen in den stijl van een zuilengang. Gazons van grootc en kleine planten geven reeds kleur aan het park. GOOIKOORTS. Op de kennis te Winschoten was o.a. ook e&n „huishouding van Jan Steen". Voor 'n dubbeltje kreeg je d r drie ballen en kon men daarmee den rommel maar kort en -klein gooien, 't Was den laatste avond er zoo druk, dat een paar boerenknechts, het wachten moede, er mol een paar straatsteenen Ln begonnen te wer pen. Enkelen werden bepaald door 'n „gooikoorts" bevangen. En de ge volgen bleven natuurlijk niet Een arbeider wat topzwaar had ruim een uur staan wachten, om ook voor een dubbeltje zTi „geluk" te be proeven. 't Was inmiddels sluitings uur der kermis geworden. En onbe vredigd als hij was begon hij nu in z'n eigen 'huishouding met drie tur ven te gooien, met het gevolg, dal weldra de lamp, de spiegel en de kof fiekan in scherven vlogen. En toen z'n vrouw verschrikt uit bed stoof, begreep de man pas, dat hij niet op de kermis was, zoo vertelt de Leeuw. Ct. PEST TE SOERABAJA. De N. R. Ct.-correspondent te Bata via seint Te Soerabaja hebben zich twee ge vallen van pest, met doodelijken af loop, voorgedaan. Er zijn verscheide- ne verdachte ziektegevallen vastge steld. Men verwacht, dat Soerabaja binnenkort door pest besmet zaL wor den verklaard. Uit de regc-erirgstelegrammen van den laatsteri tijd bleek reeds, dat de pest weder vorderingen maakte in de bekende haarden Terwijl zich b.v. van 17 t. m. 30 Juli jl. slechts 29 nieu we gevallen in het Msilnnesche voor deden en een enkel geval te Madiocn, werd laulstelijic voor liet tijdperk van 11 t. rn. 24 Sept. melding gemaakt van 80 nieuwe gevallen in liet Malangscho, een te Toeloei.gagoeng, 6 sterfgeval len te Madoer en 34 m Kediri. bedert het optreden van de pest op Java heeft steeds de vrees bestaan, dat die ziekte ook in Scerabaja offers zou eisclien en werden deswege voorzorgs maatregelen getroffen .welke echter, naar het blijkt, toch niet afdoende zijn geweest om Java's belangrijkste ha- venpiaats voor liet dreigend gevaar te behoeden. Stadsnieuws MILITAIRE ZAKEN. De 2e luitenant W. J. Lambert, van het le reg. inf. is met ingang van 5 October 1912 overgeplaatst bij het lüe rcg. inf. te Haarlem. Het iooneel GASTS1-TEL DES NEL EX SCHAU- SP1ELHAUSES. Das Buch einer Frau, Lust- spicl in 3 Akten von Lothar Schmidt. Wij bewondereu de volharding en het optimisme van den Lmpressario Jos. Schörmann, die bij het opmaken van zijn tournee Haarlem telkens weer voor „volaanziel en onze stad elk seizoen in zijn speelplan opneemt Aan dit onverwoestbaar vertrouwen in den kunstzin der Haarlemmers van de heeren Schürmann en Van Gasteren hebben wij het te danken, dat het ensemble van het „Neues Sehauspielhaus" gisterenavond derom in onzen schouwburg is opge treden, al was liet dan ook voor een bijkans leege zaal. Waaraan ligt bet dan toch, dat <lit Ln onze groote steden zoo geliefd, en semble hier geen publiek kan vinden'? Hoe komt het, dat deze Duitschers in een stadje als Breda voor een stamp volle zaal spelen en hier in Haarlem, Jat wel bijna drie maal grooter is, Jen volgenden avond nauwelijks hon derd menschen vinden, om van hun spel tc genieten Weet ons publiek, dat geen enkel Hollandsch ensemble zelfs bet beste niet in staal zou zijn om een stuk als Das B u c h einer Frau zoo pittig, zoo amu sant, en zoo heerlijk luchtig te spelen als deze Duitschers Hebben wij niet gezien, dat een blijspel als N u r ei n Tra urn bij de vertooning van dit Duitsch ensemble luchtig en vluchtig was als schuimende champagne, ter wijl het. in de opvoering van onze 2 bekendste Amsterdamsche gezel schappen deed denken aan brande wijn en saliemelk? Was de voorstel ling van „Der Leibgardist" niet een exquis genot voor liefhebbers van ge raffineerde tooneelspeeikunst? Weet men in Haarlem niet, dat in Neder land talenten als Mirjam Horwitz en Arthur lletzbaoh met een lantaarntje gezocht moeten worden O, wij willen niets afdingen op de zeer goede kwaliteiten van onze beste Nederlandse he gezelschappenop voorstellingen als van De Violier.s, Ghetto, Op Hoop van Zegen en zoo veel andere mogen wij met recht tiolsch zijn. Maar voor het lichte, het frivole genre zijn wij, Hollanders op een enkele uitzondering na. zooals bijv de jonge Chnspijn of te ge wichtig en te ernstig, óf te nuchter en „zwaar op de hond". Het is wel opmerkelijk, dat Duit schers, die in het algemeen toch ook meer van zuurkool en bier dan van hors d oeuvres en champagne houden a.cii Lii deze dastel e scherts zoo won- derwei thuis gevoelen. Zoo volmaakt Nur ein Traum en Der Leib gardist was het spel van gisteren met. Wij zagen bijv. wel in het loo- pen en zitten van Kitty Aschenbach en Asia fliller, dat zij Dititsche en ransc'fie actrices waren, maar een samenspel aJs van Mirjam Hor witz, Hermann Gotthardi en Arthur lvetzbach, zoo licht en luchtig, zoo amusant en fijn geestig, zien wij toch maar zeer zelden op de plan teen van onzen Ka rrjrl emisChcn schouwburg. Hoe heerlijk was niet hot spel van yze drie, als ze op den grond voor 'den vleugel tegenover elkander .ge hurkt zitten om de lorgnet van Dr. Julius Lebïus te zoeken en hoe on weerstaanbaar humoristisch was niet dat tooiieeltje tussehen Mirjam Hor witz en Golthardt, als de silhouette an Dr. Lebius op de deur zichtbaar vordt aan het slot van 'hot eerste be drijf. 'a Stukje schuinrnenspel van Arthur Retabach om den hoed voor af te nemen; jammer, dat de heeren Kruyder en Donc-ker niet in de zaal waren; zij 'hadden studies kunnen maken. Werkelijk, de afwezigen hebben gis teravond ongelijk gehad. Wij zien in Haarlem niet dikwijls ;n actrice van zoon hijzondoren aanleg als Mirjam Horwitz. Prachtig gaf zij het frivole vrouwtje weer, dat in den roman „Das Buch einer Frau" haar eigen huwelijksleven beschrijft: Afrooi ijk, p&tiilant. brutaal, coquet, verliefd, jaloersdh en nerveus tot in de toppen van haar vingers. Het was een genot zulk spel tc zien! Arthur Retzbaoh maakte van Dr. •Lebius. den psycholoog, die door de ■heele wereld en door zijn vrouw in de allereerste plaats bedrogen wordt, een kostelijk type en Hermann Golt'luirdL deed in speL en vooral in zijn dictie herhaaldelijk aan den voor tref felijken Eugen Burg denken, al was het "n takje minder fijn en 'u ietsje minder gedisti ngeerd. Kitty Aschenbaoh was een aardige actrice, die zoo apgewekt-vrool ijk speelde, dat zij er zelf blijkbaar nu en dan plezier in 'had hoe goed was haar tooneeltje aan de telephoon en Asia Miller gaf een amusant, hoe wel wat grof typ© van een wel zeer moderne schoonmoeder. Het stuik: „Das Buöh einer Frau?" Het is niet veel meer dan 'n mop, 'n mop. die je vertelt, als de kinderen naar bed zijn. Het is eigenlijk niets, waar do Do'tsohers door hun spel 'n iets van 'hebben ge maakt. Als u er meer van wilt weten, koopt u dan maar den roman „Das Buch eioer Frau", dat als motto heeft: tout sa voir, e'est tout pardon- nerl" Te oordeelen naar dit spel van twee uren vermoed ik, dat wij schrijfster heel wat te pardonneeren zullen hebben. J. B SCHUIL. VEREEN'IGING VOOR HUISVLIJT- ONDERWIJS. Er had gisteravond in de Kroon een bijeenkomst plaats van een aantal belangstellenden in den handen arbeid. De heer A. van der Voort Azn. die de sameusprekingen leickle, zette uiteen, dat het doel was om te gera ken tot een oprichting van een Veree- niging voor Huisvlijtonderwijs, die cursussen zal doen geven in handen arbeid. tuinarboid, enz., om de jeugd te leeren aangenaam en nuttig bezig te zijn. Na eenige discussie werd besloten, om de vereenigiii'g op te richten. Vijf-en-twintig personen traden als lid toe. Verder zijn nog van een aan tal personen bewijzen van instem ming met do oprichting der vereeni- gïng gekomen. In de commissie van voorbereiding werden benoemd de heeren D. Pecre- boom, W. van Rest, Mr. Merens, Van Gent, Dr. Cheri© en Dr. P. M. He- ringu. Over eenige weken zal wederom vergaderd worden, ter vaststelling van de statuten en voor de bestuurs verkiezing. IIAAPoLBMSGIi'E KEGELBOND, Het bestuur van den Haait. Kegel- Jjond heeft de leden uitgenoodigd tot deelneming aan een ondeiiingei een vrije-baamvedstrijd, welke houden zullen worden op de kegellxr- nen van de Sociëteit .Vereen iging" alhier op Maandag 7, 14, 21 en Vrij dag 18 en 25 October a.s des avonds van 7 lot 12 uur. De prijsuitdeeling heeft plaats op Vrijdag 25 October na afloop der wedstrijden. Voor den onder! ingen wedstrijd wordon 10 prijzen elk ter waarde van 5 gulden beschikbaar gesteld, voor den vrije-baanwedstrijd 12 prijzen ter waarde van f 25 tot f 2 too. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 CTs. per reffef. Moeders geeft uw kinderen dagelijks te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge wan deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. "Aan blussohen kon niet gedacht worden. Alles brandde tot den grond toe af- Een ket van den heer Schip per kwam in de vlammen om. De kinderen van don heer Oulenaar la gen reeds te bed. HAARLEMMERMEER.. Bedrijfsorganisatie. In deze gemeente worden pogingen aangewend om te komen tot de op richting van een Broodbakkerspa- troonsvereoni ging. Een voorloopig bestuur is reeds werkende tot samenstelling van een reglement. Op nader te bepalen da tum zal. de definitieve oprichting plaats hebben. „VONDEL". Men meldt ons: Door de alhier bestaande Tooneel- en lieciteervereeniging „Vondel" is in studie genomen het blijspel: „Buttin- ger en Zoon", of: „Een dag vol dwaasheden", voor de eerste harer tooneeluitvoeringen in dit seizoen, op November e.k. in het Brongebouw. De rollen van dit zeer onderhouden de stuk zijn in handen van hen, die, naar de Vereeniging zich voorstelt, weder, zooals altijd, voor eene uitste kende vertolking zullen zorg drugen. PRIJZENTENTOONSTELLING. In den bloemenwinkel van den heer J. Ruyssenaars in cle Zijlstraat, zijn tussehen kleurige en frisscho bloe- uitgestald de prijzen, die in den loop van hét jaar 1912 zijn behaald onder leiding van den heer M. Piela- ge, zoowel met de gemengde koren „Dindua" en „Ouder Ons", als met het kwartet „H. P.". SPOOR- EN TRAMWEGPERSO NEEL, Door de afd. Haarlem van de Ned. ercen. van Spoor- en Tramwegper soneel is onlangs tot den Raad van Beheer van de E. S. M„ het verzoek gericht om het loon van het werk- plaatspersoneel te verhoogen. De Raad van Beheer had meegedeeld dal het loon van deze categorie zou wor den berekend naar het loon dat elders aan soortgelijke werklieden wordt betaald, wat thans is gebleken in hel algemeen hooger te zijn dan aan do E. S. M. Ook was verzócht oen perio dieke loonregeling voor wegwerkers, toeslag op het loon van hulpcouduc- tours gedurende de wintermaanden, en verhooging van vergoeding aan conducteurs, die dienst doen als hal te-chef of wagenvoerder. Als antwoord op dat verzoek is aan den secretaris meegedeeld dut hij wordt verwezen naar een brief, 1908 gericht aan „Verton, wagenv dor aan de E. S. M.", waarin toen reeds is venvezen naar hc-t Dienstre glement, dat slechts erkent liet recht van iedc-ren beambte afzonderlijk, om zijn belangen bij zijn superieuren aanhangig te maken. BIOSCOOP. De gemeenteraad van Rotterdam keurde goed een voorstel van B. en W. Lot het verleenen aan de Maatschappij voor wetenschappelijke cinematogra fie te Haarlem van een subsidie van /250 voor het vervaardigen van een film van den Nieuwen Waterweg en van de Rolterdamsche haveuwerken. Rubriek voor Vragen GoabonneerÓÉii hebben hot voorrecht, vragoa op veraohllload gabled, mils v bsauEtroorütug ystbaar, in te sonde» bij Reductie van Haarlem's Dagblad, Groots Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en boo spoedig mogelijk. Ann vragen, dia niot volledig naBi wecuplac'.s van don inzender vormeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Onze hond heeft veel last van roos. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD. Eiken dag kam men en flink borstelen. VRAAG, Is enkel zand in een kip penhok slecht voor kippen? ANTWOORD. Indien de loop overdekt is, zoodat het zand droog blijft, dari niet, u moet echter zorgen, dat, er geregeld grint of geklopte kalk in is. VRAAG. Een raaf, die tam mijn tuin loopt, zit vol kleine iuisjes. Hoe kan ik die verwijderen? ANTWOORD. Inspuiten met Per zische Inseclenpoeder. VRAAG. Hoe komt het dat fl< sclien, waarin rabarber ingemaakt is, herhaaldelijk springen, terwijl de kur ken gelakt zijn? ANTWOORD. Heeft u misschien de flesschen te vol gedaan? Zij mogen r.iet voller zijn dan een paar vingers onder den rand. VRAAG. Hoe moet men fazan ten veereu prepareeren, om ze slap op een hoed te dragen? ANTWOORD. Dat is ons niet be kend, VRAAG. lk heb een kip, die bij hel ademhalen erg hijgt,: moet haar van mijn andere kippen verwij deren, en waarmee kan ik haar ge nezen I ANTWOORD. Dat is niet direct noodig. Geef haar als voedsel rij sl ge kookt in zoete melk, in de meeste ge vallen is hel een hardnekkige ver stopping. Zorg dat zij enkele dagen geen ander voedsel krijgt, ook geen kalk of andere harde bestanddeelen. VRAAG. Ik heb c-en kip, die ir elkaar blijft zitten. Ze eet weinig en bij het ademhalen steunt ze. Wat is hieraan te doen. ANTWOORD, Zie vorige vraag. VRAAG: ik ben in betrekking ge weest voor den dag, en heb den dienst 8 dagen van te voren opge zegd; en mij bij een andere mevrouw verhuurd, waar ik Maandag 30 Sept. in betrekking zou komen. Nu is mij weer 's Zaterdags den dienst opge zegd. Heb ik dan recht op 1 week loon? ANTWOORD: Mevrouw kan u met n week opzeggen. Als zij dien ter mijn niet in aohit neemt, hebt u recht op schadevergoeding. VRAAG: Tk heb een hok met anthro. oiet laten vullen, dat 1.54 M. hoog, 1.22 M. breed en 0.93 M. diep .is. De leverancier beweert daarin 20 Hecto liter gestort ie hebben en ik, dail •ruim 18 Hectoliter in ia. Wilt u goed zijn te zeggen wie gelijk heeft? ANTWOORD: In ddt. hok is inder daad niet meer rrnmlte dan voor 17 1/2 HL. ongeveer. VRAAG: Waar 5s de ..B&lrckki'ig- gids" te verkrijgen? ANTWOORD: De „Betrekkinggids' verschijnt bij de firma Edauw Johanhissen te Gouda. VRAAG: Ik heb een kanarie, die 4 jaar oud is. Ilij heeft sinds een kalen kop en nek. Is daar nog iels aan te doen? ANTWOORD: Geef hem door het water op een halve fontein de- hoe veelheid van een erwt Calcara Car bon D 6, Dit is in de apotheek ver krijgbaar. VRAAG: I-Toe 'kan men een kat ge nezen, die den geheeku zomer al wondje op den rug heeft, waa,r tel kens vuil uit komt? Is dit niet vaarlijk voor menschen? ANTWOORD: Knip om de wond 't haar kaal af. Wasch de wond uit met flinke sterke zeepsop, verwijder alle vuil van en om de wond, als roofjes en korstjes, die er op of om zitten, totdat u een flinke open wond heeft en smeer hierna in met Peru balsem. Herhaal dit den eersten tijd om den anderen dag. We ontvangen in den 1 aalsten tijd (herhaaldelijk verzoeken om vragen -mondeling of per brief te beantwoor den. Onzé Redactie kan daaraan niet beginnen, Men geleve daarom ock geen postzegels voor antwoord in te sluiten. Gemengd Nieuws UERGONGELUK Een goed geslaagde expeditie naar den top van den Slaoliën een der steilste leppen van hiet Hiimalayu.- getoergle door mevr. Bullock Work man ondernomen, is niet zonder ver lies van een menschen!© ven afgeioo- pen. Een Ilaliaansche gids had zich met mevr. Bullock Workman op ee- ni.gen afstand van de anderen bege ven ten einde een foto van de expe ditie te nemen. Ilij trachtte daarna bet gezelschap te bereiken, maar ver dween plotseling, en zonder esn kreet te slaken, in de diepte Hij had de HHjni bij 'zich, zoodart het niet mo gelijk Avas hein. hulp te bieden: Mevr. Workman, die vlak achter hem ge- loopen -had, was, verlamd van schrik, aan den rand van den afgrond blij- ven staan. Men ging naar beneden ■en een zwak geluid werd uit de diep te vernomen. Na. anderhalf uur wer ken gelukte het om den ongelukkige uit de tachtig voet diepe kloof op te trekken Hij bad zijn bewustzijn nog niet verloren maar zijn ledema- aren reeds bevroren en den- zelfden nacht stierf' bij. EEN EIGENAARDIGE ERFENTS- QUAESTIE houdt op het oogenblik de Russische rechters bezig. Een Prinses, ddc on langs stierf, liet haar fox-terrier ten legaal na van -50.000 .gulden, met de bepaling dat een harer vriendinnen, met name genoemd, de zorg voor het dier op zioh zou nemen. Eonfge niaanden daarna stierf even wel ook hot hondje. En natuurlijk I was het legaat nog zoo .goed als on aangebroken. De dame, aan wie het beest toevertrouwd geweest was, meende nu ook als erfgename te mo gen optreden. Zij had evenwel niet- gerekend op de nakomelingen van .den hond. De bezitter van een der jon gen -heeft nu oen vordering van 50,000 gulden bij de rechtbank ingediend. D» zaak is in behandeling gekomen en de rechters breken e-r zich nog steeds het hoofd ver. STORM IN BELGlö. In verschillende deelen van België heeft Maandag en Dinsdag een ge weldige storm gewoed, die veel scha de heeft aangericht. DE HOLLANDSERE BARONES. Men meldt uit Parijs aan de „Tel.": De dagbladen publiceereh het por tret van freule Van C. Deze heeft na haar vlucht uit België een bezoek ge bracht op de redactie-bureaux der ver schillende Parijscbe bladen, en heeft daar verklaard, dat zij het slachtdier is geworden van intriges van de laag ste soort. Haar advocaat. Maitre De- jurdm, heelt een onderhoud aange vraagd bij den minister van Justitie, iJiiaud, die echter afwezig is. Zijn clief-de-cahiiiét heelt hem echter ver vangen. rtcze heelt verklaard, dat zij gelieel vrij uitgaat in Frankrijk en ztch niet ongeru&t bedoelt te maken. DE SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. De Spaansche Staatscourant bevat een besluit, waarbij zeveu lichtingen van do reserve onder de wapens wor den geroepen; 4000 spoorwegarbeiders rige belangstelling voor hét lot der Ziektewet, welke de linkerzijde zoo balsturig maakt. En evenmin groote bezorgdheid voor de eischen der coonsequenüe. Links is veel minder voor de Ziekte verzekering, dan tegen de Invalidi teitswet. En zij i3 tegen de Invaliditeitswet zij hel ook niet uitsluitend om politieke redenen. Zoo beleefde men dan het merk waardige feit, dat bij een voorstel, om zoo spoedig mogelijk te beginnen met do behandeling van een sociale wet, die voor de arbeiders van het grootste gewicht is, en door hen ook het meest wordt verlangd, de gan- sclie linkerzijde, van den conservalief- liberaal tot den sociaal-d&mocrakl, legen stemde. liet linkscho „blok" is er; maar of de arbeiders reden hebben zich daar over le verhougen, is een andere vraag. TE VEEL WERK AAN DEN WINKEL. 't „Alg. Hbld." schrijft over 't werk dat aanhangig is bij de Tweede Ka mer: Men ziet dus wat er zoo al ligt. Het is een hopelooze taak voor de Kamer ook rnaar een derde of een vierde van dal alles af te werken in dit zittings jaar. En nochtans produceeren de Re- geeringsbureaux .steeds meer wets ontwerpen. In do Troonrede zijn er met welk nut of doel? weer eenige nieuwe aangekondigd. Wanneer zal de Regeering eens op treden die tol do Kamer zegt: liet wil ons voorkomen dal liet beloven of indienen van nieuwe wetsontwerpen geen zin beeft en de Departementale krachten noodc-luos aan 't werk zet, zoo lang de Kamer zich niet eeniger- niale heengewerkt heeft door wat er ligt Ofzouden de departementale krachten dan geen werk meer bobben? TEGEN DE TARIEFWET. Dr. D. Bos schrijft in de Vragen des Tijds over Bescherming en koloniale politiek o.m.: Een van beide nu: hel wapen van retorsie wordt alleen met vader- laudsch kruit geladen en dan is bet in den economischen strijd 'n kinder- pislooltje, of we laden het met In disch kruit om hei krachtiger te ma ken, maar dan wordt het een wapen zóó gevaarlijk voor onzo eigen hand als er een bestond. Het zijn wijze woorden, door de er varing van lange jaren bevestigd, welke do regeering van 1872 tor ver dediging van haur voorstel tot af schaffing der differenlieele rechten aanvoerde: „Door die geheéle ophef fing zullen Avij ons voor moeilijkhe den met vreemde mogendheden vrij waren, die zich thans van tijd tot tijd voordoen." Die moeilijkheden beteekenen voor ons land gevaar. Frankrijk en Engeland staan gereed n, wanneer het noodig is, bun ko loniaal bezit tegen een aanval van een groote mogendheid le verdedigen. Voor ons blijft dat uiterst gevaarlijk, ook al is grooter weervermogen denk baar en verkrijgbaar, Slechts dan is voor ons land een rustig koloniaal be zit mogelijk als de volgende voor waarden vervuld worden: lo. dat krachtig aan de ontwikke ling van de hulpbronnen in Indië wordt gewerkt, niet minder krachtig dan in de beste Engelsche of andere koloniën geschiedt; 2o. dat de inlandsche bevolking, toenemende in ontwikkeling, de over tuiging heeft, dat onze Regeering slechts Hare belangen beoogt en be vordert; 3o. dat aan de kapitalen en arbeids krachten van b uilen la ndsche onder nemers vrijheid wordt gelaten om in de koloniën -werkzaam te zijn op denzelfden voel als de Nederlandsche, behoudens de waarborgen voor oriza politieke belangen. De onderlinge naijver kan een tijd lang dan de tegen elkaar inwerkende krachten tegenhouden, een enkele on verwachte wending in de machtsver houdingen is voldoende om die schoo- no berekening in duigen te doen val len. Maakt men voorts de belangen van de iulandsche bevolking onderge schikt aan die van de ingezetenen van hel moederland, dan voegt zich c-.en tweede bezwaar bij het eerste, n.l. dat bij de toeneming van ontwikke- Uit de Omstreken SCHOTEN. De fiets van den melkknecht Smink, is gisterenavond in de Paul Kruger- straat, toen hij die voor een winkel had heergezel, ontvreemd. BEVERWIJK. Gisteravond 7 uur fis waarschijnlijk door 'u beetje onivoorzicMig hooi ha len met een kaars, brand uilgobroken bij den heer Outenaar aan den Klei nen HoutAveg onder Wijk aan Duin, welke zich zeer snel uitbreidde en ook weldra de woning van den heer VV. Sdhdpper aantastte. Iling de besten van de inlandsche be is'. volhing dergelijk stelsel gaan verfoei en. De Engelsche koloniën hebben daarvan genoeg bewijzen gegeven. Rechtszaken DE INBRAAK BIJ DE A. E. G. Donderdag is door het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen in da zaak tegen de vier personen, die in zijn opgekomen. Volgens den minister-president alle iioop 00 een spoedige schikking a'en'logen. De Rio Tinto Maatschappij" heeft aan de regeering aangeboden, haar 4OU0 arbeiders, meei-endeels machinis ten en stokers, te zuilen verschaffen ter vervanging van de stakers. Da regeeriug hoeft dit aanbod aun- üe spoorwegbeambten te Almeria den nacht van 3 op 4 Februari j-1. hebben medegedeeld, dat zij den ar- diefstal met braak hodden geplee d ■beid nedftrletrwftti op het kantoor van de „Allgememe heal noden eg „en. Eiectricitats Gesellschaft" te Amster dam. Er werd 1150 gestolen, len na- deele van den directeur en f 1400 teu nadeele van de Maatschappij bovcn- 21 MENSCHEN VERDRONKEN. ----- Bij Hoffzurnezó, een plaats In het genoemd. komitaat Marmaros. zijn door het omslaan van een boot op de Tlieiss 30 personen te water geraakt, van Avic cr 21 verdronken. Pers-üverzicfet LINKS TEGEN RECHTS. „I-Iot Centrum" driestart onder de zen titel: Alweer ging het Dinsdag' links te gen rechts in de Tweede Kamer, Thans gold hel de vraag, wanneer men met de behandeling der Invalidi teitswet beginnen zou. De president stelde voor: op 15 Oc tober. Daar waren onmiddellijk de poppen aan 't dansen. O.a. herinnerde men er links aan, dat regeeriug en meerderheid eerst tot drie jaren gevangenisstraf, den voorrang hadden toegekend aan de Ziektewet, zoodal het niet logisch Avas, thans de Invaliditeitswet naar voren to schuiven. En zoo Averd lang en broed gepraat, waarbij vooriil de Unie-liberale woord voerders bijzonder mild waren met stekeligheden. Te gissen is dus wel, wat bij de be handeling van het ontwerp te wach ten staat. Natuurlijk is het niet bepaald vu- De rechtbank had veroordeeld der. electricien, die in de zaak werkzaam was, lot 21/2 jaar, een der electriciens uit Rotterdam lol 4 jaar on dc andere beiden lot 5 jaar gevangenisstraf. Het Ilof veroordeelde beide eerst- genoemden tol 21/2 cn 4 jaar gevan- genistraf, onder aftrek van vijf maan den preventieve hechtenis; beide laatstgenoemden lot vier jaren gevan genisstraf. De 35-jarige Morboltelaar, wien door do rechtbank vier jaren gevangenis straf was opgelegd wegens heling, door een bankbiljet van 110 aan te nemen als geschenk en ongeveer f 450 aan bankbiljetten verborgen te hou den .wetende dat een en ander van den diefstal afkomstig was, werd door het Hof. onder vernietiging van het sub 2 ten laste gelegde, veroordeeld VENTEN VAN DAGBLADEN. De kantonrechter to 's-Gravenhago liceft. overeenkomstig de vordering van hel O. M., de socialistische Haag- sche raadsleden Iloejcnbos en Blee- ker ontslagen van alle rechtsvervol ging. Zij hadden terecht gestaan ter zake van het zonder vergunning van B. en W. venten met „Het Volk" op den openbaren weg, "den Strandweg te Scheveningen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6