vvs.,^ RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD ja,, ii .Wit speelt en wint* 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 SIMULTA'AN-SéANCE. Voor de Simultaan-Séance op Maan dagavond 14 dezor in de Haarlem- sohe Damclub door den wereld-kam pioen, den heer H. Hoogland Jr., te geven, hebben zich reeds een twintig tal deelnemers aangemeld, zoodat nog hoogstens tien plaatsen beschik baar zijn.- Zij die nog voor deelneming m aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich ten spoedigste aan te mel den bij den secretaris van de Haar-' lemsche Damclub, den heer J. Meijer, Kruisstraat 34. Telephoon No. 1543. Zoodra het dertigtal bereikt is, zal onherroepelijk de inschrijving geslo ten worden. De deelnemers gelieven zooveel mo gelijk eigen bord en schijven mede te brengen. De Haarlemscbe Damclub houdt haar bijeenkomsten lederen Maan dagavond van 812 uur in het ge bouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. Inlichtingen verstrekt gaarne de secretaris, de neer J. Meijer, Kruis straat 34, telephoon 1543. Arme sukkels, arme groenen. Die uw' laarzen of uw' schoenen Loopt verslijten op de straat; Die met ouden hoed en kleerém U een tooisel moet formeeren, Dat u al heel leelijk staat. Die door koude en wind en regen, Langs de vuilste modderwegen, Dwars door plassen klotsen moet, Daar u d' avond noch de morgen Ooit verlichting brengt van zorgen, Noch uw beenen rusten doet. 'k Moet waarachtig u beklagen Want, hoe prettig ook het plagen, 't Zelf te dulden is het niet En, bij 't lachen cm uw kluchten, Denkt nog menig aan de zuchten, Die m' ook hern eens slaken liet. Maar één voordeel heeft uw lijden. Ook voor u zijn deze lijdon Nuttig, zoo gij 't zelf begeert, 't Is een Camera Obscura Der studenten in natura. Die gij 't best zoo kennen leert. Gij ziet nufferige ventjes. Halve meisjes, half-studentjes, Die gij immer pronken ziet Met gelakte laarsjes, hoe-den, Die een kapper doen vermoeden, En gij zegt van hen „die niet 1" Gij komt ook den man bezoeken. Wiens verstand nog nooit zijn boeken. Die nooit zelfs zijn huis verliet Die wijsneuzig u gaat vragen, En uw domheid dan beklagen Maar gij denkt heel stil „die niet!" Soms ook ziet gij Muzenzonen, Dio den wijsgeer steeds vertoonen En de rust, die wijsheid biedt; Die door 't waanwijs medcdcelcn Van principes elk vervelen, En gij zegt van hen „die niell" De studenlikoos-fidelen (Van die soort zaagt gij er velen) Zongen steeds het oude lied Hoe fideelheid slechts te vinden Was bij hem en zijne vrinden Maar gij denkt van hen: „die niet!" Gij hebt ook bij hem gezeten. Die volstrekt wil aardig heelen, En op and ren nederziet, Die zooveel gestolen uien Uit hun hersenkas ziet spuien. En gij denkt alras„die niet I" Maar wie hebt gij dan verkoren. Tot wier club gij woudt behooren Als gij allen, hiecr genoemd, Niet naar uwen smaak kunt vinden, Vrees ik maar dat van uw' vrinden Niet de veelheid word' genoemd. Ja, helaas 1 zij zijn niet velen. Die zich noch bij 't werk vervelen, Noch bij 't rondgaan der pokaal, Zij wier harten steeds verlangen, Al 't geen edel is te ontvangen Trouw ook aan de vriendentaai. Maar zoo gij hen mocht ontmoeten, En hen als uw vrienden groeten, O dan is het niet te zwaar. Wat gij daarvoor hebt geleden, Want uw pad, met hen betreden, Biedt u bloem en vrucht te gaêr. Klots dan voort door slijk en plassen, Modderbeek en straatraoerassen, Met een oude jas en hoed, Die uw nichtje niet bewondert. Wordt gescholden en gedonderd Maar.... doet uwe keus toch goed f („Utr. Courant"). J. N. NIEUW MIDDEL VAN BESTAAN. Vreemdeling: Wat ziet 't cr bier in den omtrek gek uit! De velden zi.n verwilderd en men ziet geen boer werken. Boer: Dat hebben we niet meer noodig te doen. Sedert de nieuwe heer van 't kasteel er drijfjachten op na houdt en automobiel rijdt, leven wij van smartegeld en uitkeeringen voor ongelukken. Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in 't volgend nummer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet cp den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Cor en Nanne Nauta.) Zoek mij in teer en ook in 't water, 't Zit niet in kat, maar wel in kater. Een pot is zonder mij niet vol Ontbeerlijk ben ik ook niet in mol. Zoek mij ten slotte in appel of peer En zendt m,j dan het antwoord weer. De zes letters vermen samen den aaam van een beroemd zeeheld. 2. (Ingezonden door W. Spcor). Ik ben een stad in Frankrijk. Veran-1 der mijn laatste letter en ik ben een plaats in Overijsel. 3. (Ingezonden door Jo en Jan Verton.) Vervang de puntjes door medeklin kers, zoodat ge een bekend spreek-, woord krijgt. .o. .a. ee. .o.o.e. an .ie. i e e ie 4. (Ingezonden door Cor en Nanne Nauta). In welke boernen zit gij niet, maar ik wel 7 5. (Ingezonden door J. van Hemert.) Zet onder elkaar Een meisjesnaam Den naam van een maand. Een ontkenning Een verkorten meisjesnaam. Een getal. Een vrucht. Een plaats in Noord-Holland. Een plants in Gelderland. Een boom. Iets wat men in kerken en oude ge houwen vindt. Een viertvoetig dier. Een vrucht. Een lengtemaat. Een meisjesnaam De beginletters vormen den naam van een stad aan de Zwarte Zee. 6. (Ingezonden door Wilhelmina v. d, Haar). Ik ben een stad ia Duitschland ver ander mijn Ista letter en ik ben een groente. 7. (Ingezonden door Aan. Winkler.) Het geheel bestaat uit 11 letters, 6 7 10 8 is een dier. dat in het Noor den leeft. 5 4 7 8 is een hemellichaam. 2 3 10 8 is aan drie kanten door de zee omgeven. 9 10 11 4 is een stad in België. 1 2 7 10 8 was vrceger een wapen. 8. (Ingezonden doos Truus van Bil- derbeek:) Op den lste-i regel een jaargetijde op den 2den regel het meervoud van iets, dat om het huis ligtop den 3den regel iets dat niet recht is op den 4en regel den naam van een hond op den 5den regel iets, dat de meester zegt ais ,we zitten te praten op den 6en regel een medeklinker. Nu moet va.i boven naar beneden vooraan hetzelfde staau ais van links naar rechts bovenaan. 9. (Ingezonde.j door Willem Spoor.) Ik ben een stad op Java. Laat mijn 3de en 4de letter weg en ik ben nog een stad op Java. 10. (Ingezonden door Klaas Blauw.) Ik ben een bloem. Verander de 3de en de laatste letter en ik hen een plaats in Drente. 11. (Ingezonden door Jo en Jan Ver ton). Ik besta uit 7 letters en men laat het maken om het weg te geven. 12 7 gebruikt men in de keuken. 3 6 is een noot. 4 2 5 is een insect 12. (Ingezonden door Zus en Arend v. Lohuizen.) Ik ben een stad in Palestina. Laat mijn laatste lette, weg en ik ben een plaats in Rusland. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Goot woud. Goud. 2. Saragossa. Sara gros as gras. 3. Hiel Tiel. 4. Een ruiter. 5. Eigen haard is goud waard. Waarheid Odessa Kaarden duigen haring Serang Aar- huus. 6. Maas mees. 7. Een pen uit de worst of het vleesch. 8. Ganges gang es. 9. Tennissen kennissen. 10. Huisraad. 11. Odessa Odense. 12. Vaals aal. Goede antwc orden ontvangen van Cor en Nanne Nauta 12. Klaas Blauw 11. Sophia Boon 12. Jo en Jan Verton 12. Jan Huijer 8 en 5 strikvragen van de vorige week. Cor Huijer 8 en 5 strikvragen van de vorige week. Johanna Spoor 11. Willem Spoor 11. Truus van Bilderbeek 10. Sophietje Kapteijn 12. Klaas Dubbeling 10. Willem Bakker 11. Hermien- Heijmng 12. Zus en Arend v. Lohuizen 11. Jan de Bruijo 10. Aan Winkler 12 Wilhelmina v. d. Haar 11. Jan Bert 8. Jac. Bert 8. Jan Vieselmau 10. J. van Hemert 12. Cor Huijer 10. Jan Huijer 10. Lena Koeleveld 12. Clasina v. d. Brink 11. Piet de Veer 11. Jacob Esselman 11. Abraham Harter derp 11. Marie Landmeier 12. Bep en Marie Ruysenaers 12. J. Andries de Wijs 12. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Johanna en Willem Spoor.) 1. Wat krassen die griffels 2. Als ik huil, zóu Pa dan geen koek meenemen 3. Zïjt gij wel eens in Borneo ge weest 4. Kijk eens, daar ligt een hengel op 't water. 5. Wel, wel, daar zit Hein op een paard b. Hebt ge wel eens een reisje door Noord-Holland gemaakt (Ingezonden door Willem Bakker.) 7. Ja, Moeder, ik heb om melk gete- lephoncerd. 8. StR, burger,-; en buitenlui, en hoort naar mij 9. Mogen wij nu spelen, tot het don ker is 10. Koba, Arnold ei Jon konden het altijd goed samen vinden. 11. De ballen waren verschillend ge kleurd rood w aren er twee, blauw één en groen drie. 12. Het mes heelt een kwartje ge-, kost en de lepel ee.i gulden. DE VOETBALCLUB, of OOST WEST, THUIS BEST. Er zijn vier prijzen. Dit zijn: BOEKEN IN PRACHBAND. Er is maar één afdeeling, want bij do beoordeeling wordt met den leeftijd rekening gehouden. Indien de meedingers van 14—18 jaar oud zijn, mogen zij ook een stu dieboek opgeven, als zij dat liever hebben. Verder moet iede-re inzending voor zien zijn van naam, leeftijd en adres en een vermelding of iiet werk met of zonder hulp gemaakt is. Ailo inzendingen moeten Ln mijn bezit zijn vóór of op Woensdag, 23 October 1912. Inzending voor den opstel-wedstrijd ontvangen van Aliek Feitman. EEN PAAR ANECDOTEN UIT HET LEVEN VAN OTTO VON BISMARCK. In zijn jonge jaren was Von Bis marck gezan van Pruisen bij den Duitscheu bond en hield hij uls zoo danig zijn verblijf in Frankfort. Dij een dui voornaamste ingezete nen nad hij zijn kamers. Ongelukki gerwijs was ueze niet erg op zijn gast gesteld, maar hij had niet kunnen weigeren aau den voornamen gezant zijn kamers af te staan. Von Bismarck was nu ook niet juist iemand, ohi je op je gom ah te zetten. Hij had een bijzonaere voorbelde voor reusachtige honden en hield altijd zoo'n kameraad bij zich in zijn werk kamer, onverschillig waar hij zich bevond. Daarbij was hij ook een liefhebber van de Duitsche pijp en kon zitten dampen, dat men den rook in het ver trek wei kon snijden. Veel praatjes maakte hij evenmin en iiij hield er van, op zijn wenken bediend te worden. Reeds kort na zijn aankomst onder vond de huisheer, dat Von Bismarck had gevraagd om een tafelschel, ten einde zijii bediende te kunnen roepen, als hij hem noodig had. De huisheer meende, dat de graaf daar zelf maar voor moest zorgen en verschafte het gevraagde niet. Nu, Von Bismarck wist raad. Kort nadat de eigenaar hem had medege deeld, hoe hij over de tafelschel dacht, hoorde hij een schot. Hevig verschrikt snelde hij zijn huis door en kwam eindelijk in de werkkamer van den gezant. Baar lag een nog rookend pistool op tafel. „Excellentie", stotterde hij... „Heeft Extra Wedstrijd. Verscheidene jongens en meisjes, die veel van opstellen maken hou den, hebben mij al gevraagd, wan neer er weer een opstellenwedstrijd komt. En daeir de knutselwedstrijd tot 20 November duurt, geef ik er nu nog maar een extra wedstrijd bij. Wie zin heeft, mag nu een opstel maken over één der volgende onder werpen: EEN ONGELUKSDAG, of EEN GRAPPIGE VERGISSING, of WAAROM ER RUZIE KWAM IN „Jawel", antwoordde Von Bis marck, ..ik heb mijn knecht geroepen en ge ziet, het gaat uitstekend. Niet alken is hij dadelijk gekomen, maar bovendien zie ik u hier ook nog. Men moet zich maar wéten te redden." De huisheer vond dat tocli wel een eigenaardige manier van „redden" en nog dien zeJfden dag zorgde hij, dat de gevraagde tafelschel in de werk kamer van den gezant aanwezig was. Wanneer men afbeeldingen van den beroemden staatsman ziet, vooral uit later jaren, bemerkt men, dat hij al vroeg last had van kaalhoofdigheid. Op spotprenten wordt hij geregeld af gebeeld met een volkomen gladden L-oi, waarop „drie haren" prijken. Toen S on Bismarck gezant te Pe tersburg was, heeft hij een tijd lang een pruik gedragen. Misschien dat ook het gure klimaat van Rusland hem daartoe gebracht had. Op zekeren dag kreeg de Czaar be zoek van den regent van Pruisen, den lateren keizer Wilhelm. Natuurlijk was Von Bismarck eeu der personen, die zich haast voortdurend in de na bijheid der twee vorsten bevonden. Ter eere van zijn gast bet Alexan der II onder anderen een groote wa penschouwing te Moskou houden. Bij dit feest was vanzelf'de gezant ook tegenwoordig en reeil hij in gene raalsuniform met den helm op in het gevolg van zijn gebieder. Terwijl ze zoo naar iiet paradevelö reden, kwam een generaal naast den gezant rijden en vroeg lachende „Draagt Uwe Excellentie een pruik „Hoe zoo vroeg Von Bismarck terug. „Wel", was het antwoord, „het ding zit heelemaal scheef gezakt. Zoo kan Uwe Excellentie onmogelijk bij de wapenschouwing verschijnen." Inderdaad, de pruik zat in den nek en Von Bismarck verliet woedend het gevolg van den vorst, om zich naar zijn rijtuig te hegeven, dat op ©eniger, afstand wachtte. De generaal verge zelde hem om daarom zoo weinig mo gelijk opzien te verwekken. Bij het rijtuig gekomen, slingerde Von Bismarck de pruik van zijn hoofd door liet geopende portier, waarna zijn bediende wel zorgde, dat het ding verder opgeborgen werd. Sedert dien tijd heeft Von Bismarck nooit weer een pruik gedragen. EEN SLIMME BANKIER. De schatrijke baron Rc-thschild zat op zekeren dag in zijn kantoor te midden van hooge stapels brieven. Een bediende tikte aan de deur en kwam binnen met een kaarsje. „Ventouse?" zei Rothschild, het kaartje bez.ende. „Ventouse, dien naam ken ik niet. Wat wil hij?" „Hij is, zoo u ziet, fabrikant van luxe artikelen," merkte de bediende beleefd op. „Hij verzocht dringend u een paar minuten te mogen spreken." „Laat hem dan maai- binnenko men," zei Rothschild, „maar zeg hem maar vast, dat ik het zeer druk heb." De bediende ging been c-n een.ge minuten later trad een net gekleed beer binnen, die oamiiddeilijik zich verontschuldigde, dat hij Rothsciüld te midden van z'n drukke bezigheden stoorde. Hij had echter 'n zaak van groot gewicht aan de hand, waarover hij gaarne het oordeel van den kon digen bankier zou vernemen. De gebec-le wijze van optreden van zijn bezoeker, maakte op den ban kier een gun9t'gen indruk en hij antwoordde vriendelijk, dat hij, in dien het mogelijk was, den ander gaarne met zijn raad zou dienen. De fabrikant deelde hem nu mede, dat hij sinds geruimen tijd zaken deed met een handelshuis in Kon- slantinopel. Ilij noemde tevens den naam dier firma. Steeds waren zijn wissels op tijd betaald, maar sedert eeriige maanden bleven de betalingen achterwege. Hel bedrag was nu al tot 100.000 francs geklommen en de firma liet maar niets van zich hoo- ren. Zelfs bleven zijn brieven, waar in hij om betaling maande, onbeant woord. „Maar mijnbeer", antwoordde Rothschild, „dat. handelsftiuis stao.t beslist als zeer solide bekend. Mijn inlichtingen daaromtrent zijn nog van zeer jongen datum. Me dunkt, u behoeft volstrekt niet ongerust te zijn, dat u het bedrag niet ontvangen zal." „Dat ben ik ook niet," hernam de fabrikant, „maar ziet u, ik heb geen enkel bewijs van de firma, dat zij erkent, dat bedrag aan mij schuldig te zijn. En dat maakt mij wel een beetje ongerust." „Heelemaal niet noodig", ant woordde de bankier, die in dien tus- sohentijd een brief ui t een portefeuil le had gehaald, "„zooals ik u reeds zeide, dat huis staat als zeer solide bekend. Ik zou ze wel voor 500.000 frames crediet willen geven." „ïntusschen", ging hij voort, „kam ik me best voorstellen, dat ge gaarne een reohtstreeksche schuldbekentenis in handen hadt. Uit uw boeken is het anders voldoende na te gaan, dat u zaken met hen doet en hoe groot het bedrag is, dat ze u nog moeten be talen. „Ja, hoe zullen we dat aanleggen om een schuldbekentenis te krijgen? De voornaamste chef van dat buis is een Griek", ging hij als tot zich zelf sprekend voort. Benige oogen.blikken bleef hij in gedachten verzonken en zei toen: „Ja, zoo zouden we het kunnen proLee- ren." „Weet u wat", vervolgde hij, zich tot den heer Ventouse wendend, „.zend aan de firma bericht, dat u binnen drie dagen een wissel zult afgeven van 200.000 fres." „Pardon", zei de fabrikant, „zo zijn me slechte 100.000 francs schul dig". „Dat weet ik wel, dat weet ik wel," zei Rothschild, „maar doe me 1 pte- om mijn raad stipt op te volgen. *k Heb zoo n idee, dat we er pietzier van zullen hebben." ,Ik beloof u precies te handelen, zooals u mij raadt," zei de fabri kant. „Voorloopig mijn vriendelij ken dank. Nu houd ik u niet langer op." „Laat mij onmiddellijk weten, hoe 't er mee slaat, als u iets naders hoort," zei Rothschild, terwijl hij hem de hand tot afscheid reikte. Daarna ging de fabrikant heen. Acht dagen later bracht de bedien de weer een kaartje van den fabri kant aan den bankier. „Ah, Ventouse", zei Rothschild. „Laat hem binnenkomen." Even later trad Ventouse met een opgewekt gelaat binnen. „En?" vroeg Rothschild na de eer ste begroeting. „Alles is in orde," was hel ant woord. „Gisteren ontving ik een brief van de firma, waarin zij hare verbazing te kennen geeft over de reusachtige vergissing. Zij verzekert mij* dat overeenkomstig mijn reke ningen en de aanteekeningen in haar boeken het bedrag juist de helft, nl. 100.000 frs. bedraagt en verzoekt mij daarvan behoorlijk nota te nemen." „Dacht ik het niet," zei Rothschild lachend., „iik heb er uog eens een op die manier in laten loopen. In elk reval, u heeft nu oen behoorlijk schuldbewijs, en de zaak zal nu wel in orde komen. Er zijm van die men- schen, die men op een bijzondere ma nier moet aanpakken, om ze tot een fatsoenlijke manier van handelen te brengen." Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdecling moeten gezonden worden aan Me vrouw Veuemav. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de bus gooien, zonder aanschellen 1 NEL v .d. B. Wil je Jaap morgen voor in ij feliciteeren Wat oen pretti ge dag zul dat zijn 1-En dan de vol gende week weer feestHeerlijk, hoor Ileb je daarvoor ook een hand werkje onder handen? JAC. B. Heb je een groeten zak vo! gevonden en heeft Moeder ze ge piept En vind je ook veel kastanjes en eikels, en wat doe je daarmee JAN B. Ja, je mag het gerust nog een weekje houden. Ik ban blij, dat het mooi is Heb je zelf ook veel boe ken BEP en MARIE R. IK zou die laatste velletjes dan nog maar wat be waren en eerst gewoon wit papier ge bruiken. Jullie vraagt zeker op je verjaardag of met SintrNicolaas dik wijls een doos postpapier, is hel niet? Zou Marie me nu ook nog eens een brief willen schrijven, waaraan ik „het" niet zien kan? Dan weet ik met een of ze het goed geraden heeft 1 J. ANDRIES DE W. Ja, waarom jou naam verkeeid gestaan heeft, be grijp ik ook niet. Maar aan jou ligt het niet in ieder geval, want jij schrijft keurig duidelijk, hoorJe nieuwe raadsel is goed en wordt gauw geplaatst. CLASINA v d B. Heerlijk, dat (jullie alle drie zijn overgegaan Ja, dat was voor Moeder ook een prettige dagMaak maar, dat je nog een hee- leboel leert, vóór het April is, en wat ga je dan doen 2 JACOB E. De nieuwe raadsels zijn goed. ABRAHAM H. Het nieuwe raad sel is goed en je zult eens zien, hoe gauw het nu geplaatst wordt. Heb je het zelf gemaakt en heb je ook wel eens zelf begraven namen bedacht MARIE L. Ja, je mag ze nu weer bedenken en inzenden. Heerlijk, dat de sommen altijd goed zijn I Nu maar extra je best op de opstellen doen, dat dat ook 8en worden. JAN V. Als je raadsel? of begra ven plaatsen inzendt, moet je er da antwoorden meteen bijzetten Stuur je ze me nu de volgende week Gezel lig. dat die lessen op 9 October weer beginnen Is het lederen Zaterdag En vordert „het plan" goed JAN VAN II De nieuwe raadsels zijn goed. Ja, het is veiliger om ze dan maar op zolder te zetten Heb je ook wel eens tulpen of hyacinlhen in een bollenglas gezet? LENA K. Wel, nu leer jij me weer wat nieuws Maakt Moeder een soort nougat van beukenootjes met siroop en boter Dat heb ik nog nooit gehoord, maar ik kan me best begrij pen, dat het heel lekker is I Dan zal jij zeker wel zorgen, dat er een vol doende hoeveelheid in huis is 1 Wordt het opstel mooi En hoe is het met den andoren wedstrijd COR en NANNE N. Ja, dat is goed en als je mooie begraven namen of strikvragen weet, wil ik die ook. graag nebben. KLAAS B. De nieuwe raadsels zijn goed. SOPHIA B. Nu moet je mij nog eens wat van je verjaardag ver tellen Ja, 't is altijd een prettigen dag Neen, je hoeft niet altijd twaalf raadsels goed te hebben. Als ze moei lijk zijn, heeft soms niemand aile 12 goed. Heb je de kinderen wel ocnï voor het raam gezien JO en JAN V. De nieuwe raadsels zijn goed, behalve het tweede, dat wol wat moeilijk is Ja, ik wil graag ge- looven, dat je soms zelf het antwoord vergeten bent. Ja, van kastanjes kan je, behalve een paardeleidsel, ook wel kleine stoeltjes of tafeltjes maken, met vier lucifertjes voor pootcn en drie groote spelden, waar je een wol len draad om vlecht voor leuning. Heb je dat wel eens gezien JAN en COR H. Wil je Moeder voor haar briefje bedanken En wil je Jopie morgen voor mij feliciteeren? Ja, het zou voor Cor wel heerlijk zijn, om daar heen te gaan, maar naar Amsterdam heen en terug op de fiets, dat valt niet mee en is heel vermoei end. V\ at doet hij nu op 't oogenblik? En is Moeder weer beter WILLEM en JOHANNA S. De nieuwe raadsels zijn goed. TRUUS VAN B. Het nieuwe raadsel is goed. Jullie gaan maar heerlijk dikwijls uitMaar in den winter gebeurt dat vanzelf minder I Ik ben erg nieuwsgierig, wat voor een scène dat geweest is Ja, dat moetje me maar eens precies vertellen SOPHIETJE K. Ja, die komen er ook weer in. Bedenk jij ook maar eens een stelletje mooie begraven na men, of lijkt dat je erg moeilijk? ZUS en AREND VAN L. Ileb je een prettigen verjaardag gehad. Zus? En wat heb je gekregen Het nieuwe raadsel is goed, maar moeilijker mag oc«k niet, hoor i JAN DE B. Heb je Woensdag prettig sespeeld en veel foeukenooten gevonden? En ben je van de week ook gaan kijken op de tentoonstelling van handenarbeid? En hoe vonden jullie dat AAN W. De nieuwe raadsels zijn goed. Heb je ze zelf belacht WILHELMINA v. d. H. Ja zeker, mag je meedoen. Zoolang je er plei- zier in hebt, ben je er ook nog niet te oud voorBedenk maar niet al ie lang. want dan is er bijna geen tijd meer voor het maken. Heb je wel eens een wollen bal gemaakt van restjes wol Of een kwartetspel van verzamelde plaatjes, of een yoppeka- mer van een kistje? Bedenk maar eerst, welk soort werk je liet prettigst vindt. Een klein popje (van 5 ets. b.v.) aankleeden, of netjes midden op ©en vol carton hechten, met een paarhee- le kleine jurkjes of mutsjes er om heen, vinden de meeste me'sjos ook erg aardigJe nieuwe raadsel i9 goed. Mevr. VENEMA- 5 October 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 19