NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. No. 8988 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. DINSDAG 8 OCTOBER 1919 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: ^an 1—5 rege,s 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1 -30 JjAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy «T 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. ülflsfrSzTdTSbiad, 'voor Haarlem 1 S.37H RedMÖe en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. TÖTde plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmocsstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES IAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EEltSTE BI AD. AGENDA WOENSDAG 9 OCTOBER. Schouwburg: De vijf Frankfurters door de N. V. Het Tooneet, 8 uur. Soc. Vereeniging: Lezing door den heer H. N. de Fremery, 8 uur. Biosc. Tlieater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. Soc. Vereeniging: Biosc oopvoorstel- ifl. Vereeniging: Bioscoopvoorstel- Vdsen: Gemeenteraadsvergadering, 1 1/4 uur. Zandvoort: Gemeentcraadsvergade- ring. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. nieuws Haarl. Jongelingsve ree- In het laatst var. deze maand (29 Oct.) zal de Haarl. Jungel Vereen. Pred. 12 vers la een feestavond hou den in haar gebouw Lange Margare- thastraat. Tot opluistering hiervan zullen medewerken de muziekvereeni- ging „Kunst na Arbeid", dir. de heer George Schmidt, en de gymnastiek- vereeniging „Turrlust", heide onder- afdeelingeri der Jengel. Vereeniging. LEZING VAN MEVROUW TH IER BACH. Men schrijft ons Maandagavond hield mevrouw Thierbach in een der lokalen der Huishoud- en Industrieschool een voordracht, die door een honderdtal dames en vele leerlingen van bovenge noemde inrichting met groote belang stelling werd gevolgd. Mevrouw Thier bach, die door de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkieeding was uitgenoodigd iets mede te deeleu over haar systeem, nul zoowel gcklee- de als eenvoudige japonnen binnen t tijdperk van eenige uren te vervaar digen, vertoonde zich achtereenvol gens in een twintigtal japonnen, alle op dezelfde manie, gekuipt en gepast, maar zeer afwisselend in kleur, stof en versieringen Er was zoo al niet voor elk figuur, toch wel voor iedero beurs een nuttig of sierlijk kleeding- stuk bij. Daarna wer 1 binnen den tijd van een half uur van een soepele tricot- fluweelen stof een japon geknipt, ge regen en aangepast, die werkelijk een pretligen indruk maakte. Er werd vooral op gewezen, dat dit kleed niet op een corset kan gedragen worden. Een vroegere lezing van mevrouw Thierbach over hetzelfde onderwerp had reeds goede vruchten gedragen. Verscheidene der aanwezige dames droegen japonnen volgens hel bespro ken systeem eigenhandig gemaakt, waaronder een van groen crêpe met gehaakt koord en een van zachte, gele stof als zeer goed gf-lukt mochten be schouwd worden. Vei der een zwart voile kleed met sierlijke figuren be werkt. en een blauwe japon met band versiering met roode kraleD in een doorloopend pntroon, alles eigen werk. Een miuaer goed gelukt kleed werd voor ieders oog binnen weinige minu-l ten goed gemodelleerd hieruit blijkt, dut men om te siagen een nieuw sys teem letterlijk moei opvolgen en men. alleen op het pu.il van versieringen zijn eigen verbeeldingskracht mag ia-' ten werken. Dj avond werd besloten met een woord van dank van de presi dente der V. v. V. v. V. aan mevrouw Thierbach. ORGELBESPELING Op Donderdag 10 October 1912, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alliier, door den lieer Louis Robert. Programma: L Toccata F gr. t., J. S. Bach, 2. Fuge As-mol l, Joh. Brahms. 3. Preghiera, Enr. Bossi. 4. Interlude, Th.. Dubois. 5. Aria, Gast. Dethier. 6. F'inal, Cés. Franck. Slecht a f g e 1 o o p en. De 13-jarige jongen J. B., woonach tig Voldersgracht, wilde Maandag middag op de Leidsche vaart per fiets voor een paar spelende kinderen .uit wijken. Hij viel door de plotselinge Btuurwending, en brak het rechter been. Een fiets, die iemand had laten 6taan voor een tapperij aan den Jansweg, bleek vijf minuten later verdwenen te zijn. Het Koloniaal Museum. Het hoofdbestuur van de Maat schappij van Nijverheid heeft aan stemgerechtigden biljottcD doen toe komen, met liet doel om vóór 5 No vember a.s. schriftelijke stemming te doen geschieden over het volgende voorstel „Departementen en dona teurs machtigen krachtens art. 63 der wet het hoofdbestuur, om het Koloni aal Museum der Maatschappij met ingang van 1 Januari 1913 aan de Vereeniging „Koloniaal Insti tuut" over te dragen." Ter toelichting doet het hoofdbe stuur medMeeling van een schrijven van den Raad van Beheer, waarin dit college meldt, dat het Koloniaal In stituut reeds met den aanvang van 't jaar 1913 zijn werkzaamheden zal gaan ontwikkelen. „De daartoe benoodigde fondsen zijn aangevraagd, met het gevolg, dat subsidies voor onze vereeniging zijn voorgesteld op de begrootingen der departementen van Koloniën en Bin- nenlandsche Zaken, en van de ge- meente Amsterdam. Alle kans bestaat dus; dat de subsidiën met ingang van 1 Januari 1913 zullen toegekend wor den. De bedoeling der vereeniging is, in de eerste plaats om de ruimere beschikbare middelen aan het Kolo niaal Museum le Haarlem ten goede te doen komen, on de Raad van Be heer van liet Koloniaal Instituut ver zoekt daarom aan het hoofdbestuur, om tiet Koloniaal Museum der Maat schappij met ingang van 1 januari aan de vereeniging over le dragen. In verband niet de overeenkomst be treffende den termijn van vier jaar voor beschikbaarstelling van de noo- dige niuseuin-ruimle, wijst de Raad van Beheer er op, dat bij drie archi tecten heeft uitgenoodigd, oin plan nen voor de gebouwen te ontwerpen, en die plannen met 1 Januari ver wacht. Aan de hand daarvan zal de bouwmeester van bet Koloniaal Insti tuut worden aangewezen, en na goed keuring van liet Amsterdamsche ge meentebestuur zal zijn plan worden uitgevoerd. De hoop ïiestaal, dat met den bouw in den herfst van 1913 zal kunnen worden begonnen. De veree niging meent dus het noodige te doen, om de zaak te bespoedigen. Mocht onverhoopt na vier jaar de bouw nog niet voleindigd zijn, dan zal de vereeniging zorg dragon voor een behoorlijke voorziening in ruim te b.v. op de wijze zooais dit nu reeds gescliiedt, door een gedeelte der colleciiCn ,n een ruiui hms m de buurt van hei museum te bergen. De veree niging doet alles, om ue op zich geno men tauk zoo breed mogelijk uit te voeren. Zij uoouigt het hoofdbestuur verder uit ecu vertegenwoordiger te benoemen, oin bij de overdracht de positie van liet personeel van het Ko loniaal Museum te heipen regelen. Het hooldbestuur is met den Raad van Debtor van het Instituut van meening, dat het doel waarmee de Maatschappij de verzamelingen van het Kolomaal Museum heeft bijeen gebracht, boter zal worden bereikt, wanneer van do ruime middelen van het Instituut reeds dadelijk partij kan worden goirokkcu. Uitsioi der over dracht zal bet werk van directeur en personeel van het Museum belemme ren. Wegens bet spoedeischende van het geval noodigt liet hoofdbestuur de stemgerechtigden teusloLte tot de bo venvermelde schriftelijke stemming uit. Geen verzuim, j Met het oog op de heden gehouden verkiezing voor den gemeenteraad is aan hel personeel der Centrale Werk plaats' der II. IJ. S. M. gisteren be kend gemaakt, dat om 11 1/2 uur de middagscliafttijd aanvangt en dat van avond niet om half zoven, maar om 7 uur de arbeid eindigt. Vroeger werd dat half uur voer de stemming ingehouden, waarin thans deze verandering is gekomeu. Faillissementen. Bij vonnissen der Arrondissements- Recbtbank alliier d_d. 8 October 1912 zijn in staat van faillissement ver klaard 1-1. Goede, veehouder, wonende te Landsmeer. W. lieyne, schoenmaker, wonende te Krommenie. In beide faillissementen rechter commissaris Mr. J. D. Pasteur. Beëedigd. Ter terechtzitting der Arrondisso- ments Rechtbank alhier van 8 October 1912 is de heer Mr. J. F. E. Boele be- eedïgd als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton zaandam Negen heipalen zijn ontvreemd van een opslagplaats aan de Kinderhuisvest. 't Moet tus- schen 21 Aug. en 7 October gebeurd rijn. Vertraging. In de middaguren ontstond heden groote vertraging in den loop dei- treinen van de Electrische Spoor, doordat tusschen Halfweg en de Vin- kebrug de goleidingsdraad was ge broken en dus tusscheD de wissels Heerenvest en Halfweg slechts één spoor kon worden bereden. Te huif twee was de loop weder normaal. In botsing meteen paard, kwam 's middags een Maandaghou- der, in de Korte Veerstraat. Du man viel, en kreeg een lichte ontvelling aan 't oor. De Tram werken. Men is begonnen in de muren van de peroeélcn aan den Kruisweg ijze ren consoles aan te brengen voor do bovengrondsche geleiding der elec trische tram. ZOO'N WINDBUIL! 'Zaterdag 12 October komt het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap, dir. P. D. van Eysden alhier de eerste voor stelling seven in dit seizoen. Als ope ningsstuk is gekozen het successtuk van vele Duitsche theaters ..Zoo'n Windbuil!" klucht in 3 bedrijven van Curt lvraats en Arthur Hoflmann. De hoofdrollen worden vervuld dcor de dames mevr. Van Eysden-Vmk, Else Maubs en Coelingh-Vorderman en de heeren Alex. Faassen, llenri Poolman, Henri Morrten, v. d. Lugt- Melsert en Nico de Jong. Ju bi lé. Donderdag a.s. zal de heer W. van der He ij de don dag herdenken, waar op hij Lhans gedurende 25 jaar onaf gebroken als machinist in dienst is bij de iiaarlemsche stoombootmaat schappij „W. Bus". 1-Iet zal hem zeker op dien dag niet aan blijken van be langstelling ontbreken. op f 880 geraamd (verleden jaar op f 460), dat van het kantoorpersoneel op f 625 en van den accountant op f 200. De arbeïdsloonen zijn op 1 756 uitgetrokken. Het geraamde bedrag voor rente- afschrijving en aflos? ng is f 12.21.0. Als winstbedrag (verleden jaar een post pro memorie) wordt nu f 1329,04 geraamd. Binnenland Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij G H. Wagonaur, Jansstraat 29, een lederen zak (reticule)A. van Langeveld, Z. Schalkwijk 4 c, een heeren horlogeP. Duineveld, Gael- stiaat 18, Oen porlemoonaie met in houd J Veenstra, Voorzorgstraut 00. een pakje met inhoud C. Brandt, Javastraat 33, Schoten, een paar da- meshandsehoenen W. Gourts, Kleine Houtstraat 132, een bri lin étui; J. van Zutplien, Oranjeboomstraat 135 rood, eenigo kleerhangers J. Diel. Gael- straat, een koralen ketting; F Mijn- ders, Téylerstraat 57, een oorknopje G. Hoogeveen, Oranjeboomstraat 186, een honden-muilkorfW Molenaar. N. Heiligland 9 rood. een zweepN. Vorst. Ediisonstraat 5. Heemstede, een taxhondje; J Zigterman, Gaelstraat 24, een lorgnet. W. Extra, Jansweg 15, een geldstuk; K. Jordaan, Nassaulaan 19, twee kin derwagens. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Opgepast. Gedurende een paar avonden loo- pen in het Schoterkwartier een paal mannen met een grooten zak. Zij maken er hun werk van, om de los- loopende poesjes op te vangen. Men boude dus zijn poesje in huis. HEEMSTEDE. DE BEGROOTING VAN DE WATER LEIDING. In druk is verschenen de begroo- ting van de gemeentelijke duinwater leiding voor 1913, sluitend in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 27.680 verleden jaar f 19.896.20). De opbrengst van het water is ge raamd op f 18.775 (verleden Jaar f 12.351.20). Daarbij is gerekend op een vooruitgang van de waterafleve ring met 10 waardoor de totale aflevering over 1913 wordt 71500 kub. M. Daaronder is 57630 kub, M. vol gens tarief A berekend Af 0.30 per kub. M., en 5720 kub. M. volgens ta rief B voor 220 perceelen a f 5.20 per perceel. De verkoop van magazijn goederen is geraamd op f 2900 (verleden jaar f 2540). Onder de uitgaten staat de post „aankoop van waler en gas" geraamd op f 4490 (verleden jaar f 2997). Voor salarissen is f 1605 uitgetrok ken (verleden jaar f 1010. Het sala ris van directeur en assistent wordt AURALOSE. De „Staatscourant" bevat de vol gende waarschuwing: Het is gebleken, dat in den laat ste» tijd veel reclame gemaakt wordt door een zich noemenden dr. L. H. Eurthier, die onder den naam Aura- lose een geneesmiddel aanbiedt te gen doofheid en andere kwalen, Naar aanleiding hiervan vestigt de Minister van Buitenlandschc Zaken er de aandacht op, dat een dr. L. H. Eurthier niet bestaat. Het is een van de schuilnamen, aangenomen door deu Franschen geneesheer dr. Sai- son, die geenerlei vertrouwen ver dient en wiens handelingen reeds meermalen aanleiding hebben gege ven tot klachten. BOYCOT DOOR HUISMOEDERS, j Men meldt aan de „Tel.": Te Charlois hadden de melkboeren, met ingang van 1 Oct. den prijs der rnelk van 9 op 10 cent de liter ge bracht- Dit vonden de huismoeders te veel en klaagden elkaar hun nood. Hierbij bleef het niet. Spoedig vorm de zich een comité onder ben, dat geld bijeen wist te brengen, strooibil jetten liet drukken en verspreiden en...... de melkstaking afkondigde. Slechts voor kinderen en zieken mocht melk worden gekocht, zoolang de melkboeren den prijs der melk niet op 9 centen terugbrachten. Dit ge beurde Donderdag. De staking eindig de tot ieders groote tevredenheid. Naar men ons mededeelt, zal deze staking nog een staartje hebben. Thans n.l. is bij genoemd comité een dergelijke boycot in voorbereiding te gen de vleeschhouwers en speksla gers. JUBILEUM. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan da Tel.: Maandag herdacht de heer Eug. Goulmy den dag. waarop hij voor 25 jaar als hoofd der Koninklijke Si garenfabrieken der firma Gouümy en Baar optrad. In de rijkelijk versierde en met bloemen en groen getooide kantoor-1 lokalen werd de jubilaris door de ver schalende onderaf deelingen van deze. uitgebreide industrieele onderneming gehuldigd door treffende toespraken en kostbare geschenken. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt, om den heer Eug. Goulmy te complimenteeren. Talrijk waren de bloemstukken en geschenken, den heer Goulmy g.sie ren aangeboden. 's Middags bracht het stedelijk or kest, op uiLnoodigu.g der zang veree niging ,,'s-Hertogenboscn Be.a. g', een aubaoe, des avonds brachten het Hertogenbosch Harmon"ekorps en de muziek der firma serenades aan den feestvierder. Zondag a.s. heeft te Amsterdam de eigenlijke hoofd Huldiging pla.ts door een deputatie van het gezamenlijk personeel te Amsterdam en te 's-Her togenbosch. EEN HANDIGE VERVALSCHING VAN EEN KOSTBAAR HANDELSARTIKEL. Dr. Van Hamei Roos en Harmens schrijven in het „Maandblad tegen de Vervalschingen" Het is begrijpelijk, dat de bedrie gers met handelsartikelen speciaal op die zaken hun vernuft spitsen, wel ker vermenging met schier wuarde- looze stoffen bet meeste voordeel op levert, met andere woorden op de dure waren. Wij hadden gelegenheid, te dier zake een ver valse hing te cou- stateeren, welke inderdaad „loonend" is. Het betreft de vuuiliine, ,het be kende kunstmatige product, hetwelk in het groot in Duitsche fabrieken volgens een patent van de scheikun digen 1-Iaarmann en Tiemann ver vaardigd wordt uit dennenboomen (coniferine), en wegens de bijzonder gecompliceerde bereidingswijze zeer hoog in pri.is, is namelijk pi.in. 24 per K.G. ij constateerden nu een vermenging dezer stof met acetanilied (of antifebrine), het bekende koorts- werende poeder, tot een bedrag van ruim 16 pCt Bedenkt men, dat de prijs daarvan f 1.25 per K.G. is, dan is de onrechtmatige winst voor des knoeier ruim 3 per K.G. Wij achteu het in het algemeen belang op deze vervalsching te wijzen, daar de stof op groote scnaal uit Duitschland ge ïmporteerd, en hier te lande aange wend wordt, o. a. voor het parfumee- I ren van chocolade, likeuren, vanille- suiker, enz., en de fabrikanten en handelaren derhalve een ernstig ver lies lijden door het gebruik dezer ver- valschte waar. EEN EERLIJKE AUTOMAAT. Wij ontvangen het volgende merk- j waardige verhaal; Hedenmorgen nam een lieer in de vestibule van het Centraal-Station te Amsterdam, ecu perronkaartje. Twee 21/2 cent-stukken moeten in de daar voor bestemde automaat worden ge worpen. Doch wie schelst de verba zing van den betrokken persoon, toen hij niet het perronkaartje in het vak je zag verschijnen, docheen gou den tientje. Wat was het geval? De automaat was zoo eerlijk geweest het gouden tientje dat de heer bij vergissing met een 21/ cent-stuk in de gleuf bad ge worpen, te restitueeren. Een tweede 2 i/2 centstuk in de gleuf en de zaak was gezond. De betrokken mijnheer kon met een dankbaar en gerust hart en nog meer overtuigd van de goe^e werking der automaat, naar het per ron stappen. Sport en Wedstrijden le kl. HAARL.. VOETBALBOND. H. S. V. 2—DE HUZAREN. Als scheidsrechter Westerbeek te I even 10 uur laat aanvangen, zien we bij de Huzaren eenige invallers, ter wijl H. S. V. slechts 10 man telt. waaronder 2 uit het 3e elftal. Het spel is terstond zeer geanimeerd. Na een ruim 20 minuten ster ker zijn van de militairen, 't geen zij évenwei niet in een doelpunt weten uit te drukken, scoort II. S. V. vrij onverwachts, door een fout van de achterhoede der kazerne-bewoners. De vreugde is slechts van korten duur, want kort daarop is de stand weer gelijk, uit een schot van den Huzaren-middenvoor. Stand met rust 1—1. Als weer is begonnen blijkt al da delijk, dat de achterhoede van H. S. V. heel wat minder is dan vóór rust. Keeper De Vries moet dan ook meer malen handelend optreden, hetgeen hem uitstekend afgaat. Toch- weten de huzaren nog 2 maal te doelpunten, waartegenover de H. S. V. slechts één legenpunl weet te stellen. De gasten winnen dus met 3—2, hetgeen de juiste verhouding weergeeft. AUTOMOBILISME. OM DEN „GRAND FRIZE". Zondag werd te Milwaukee de „Grand Prize" gewonnen door C. S. Braga met een F. I. A. T. Zijn tijd voor de 409 mijlen was 5 uur 59 min. 29 sec. Ralph de Palma, een zijner ernstig ste coueurrenten, kreeg in de race een oiügelukde wagen kwam door een kuil en sloeg om. De Palma en zijn mecanicien braken beide beenen. LUCHTVAART. BERLIJN—HAMBURG. Gistermiddag om 4.20 steeg Fokker te Johannisthal op om een overland- vlucht naar Hamburg te onderde nnen. Het nevelige weer was oorzaak, dat de duisternis vroegtijdig intrad, zoo dat Fokker te Lauenburg, niet heel ver van Hamburg meer af, moest da/- len. („Tel."). ALIG's DOODELIJKE VAL. Over den dood van den vlieger Alïg en zijn monteur worden aan de Tel. nog de volgende bijzonderheden ge- meld Alig viel mei zijD Kuhlstein-torpedo ■uit een hoogte van 300 M. Reeds een week geleden had de Nederlandsche inaenieur Rosenthal er op gewezen, dat de vleugels van de machine zóó slecht bevestigd waren, dat vroeg of laat een ongeluk moest gebeuren. Het was bijna windstil, toen Alig opsteeg. Bij een plotselinge wending der ma chine brak een vleugel af. Het vlieg toestel viel met nog werkenden motor snel naar beneden. Op 150 M. hoogte werd Alig uit de machine geworpen. Ais een vormlooze massa werd hij op genomen. Vijftig M. van de plaats, waar de vlieger was terechtgekomen, viel de machine aan splinters. De monteur, die als passagier was mede- gegaan, was totaal verpletterd. De indruk, dien het voorval op het publiek maakte, was ontzettend. Dui zenden personen waren aanwezig en zagen het ongeluk gebeuren. Op hel terrein werd de vliegcommissie er een verwijt van gemaakt, dat zij Alig had toegestaan met een dergelijke on betrouwbare machine op te stijgen. In de pers wordt daar echter niets bij zonders van gezegd. De „B. Z. aim Mittag" stelt voor, hetzelfde onder zoek, waaraan automobielen onder worpen worden, voordat zij in ge bruik mogen worden genomen, ook te gaan toepassen op vliegmachines. BROAD BILL WINT IN BELGIë. Men schrijft ons uit Brussel: Het ook in ons land welbefcendé paard van jhr. De Pesters won lie den (Maandag) Le Prix Fitz Morgan, een steeple chase van 3200 Meter, te Groenendaal. Mr. Holroyd Smith, de eveneens welbekende gentleman-trainer van Baronesse van Brienen, reed den hengst ter overwinning. Veill-Atirappeur, een zeer goede ex- Fransche Steepler, was sterk favo riet, doch moest ondanks alle in spanning het afleggen tegen het paard van Jhr. de Pesters, wien men van vele zijden gelukwenschte mei deze schitterende overwinning. Zeei vermoedelijk zal onze stadgenoot, Lf. Knel a.s. Zondag trachten andermaal de Hollandsche kleuren met dezeD hengst hoog te houden. INGEZONDEN Van ingezonden eiakten, geplaatst ol uiet geplauisi, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rnbriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Ik zal niet te uitvoerig zijn in liet antwoorden aan den heer Klein. Al leen onderstaande zag ik gaarne op genomen, ik hoop het daarbij te la/ ten. a. Dat de candidaat Smulders door de hulp der Chr. Hist. Unie gevallen is, noem ik een tegenstrijdigheid en de bedoeling, oin zoo iets te- zeggen, teekent den persoon die dit durft te schrijven. Jammer, dat hel Alg. Ned. W.-Verb. nu opkomt voor dezen can didaat en hem toen hij gesteld was, niet gesteund heeft. Ik zou zeggen door het niet steunen zal bed. can didaat eerder er n i e t gekomen zijn dan door het wel steunen. b. Schijnbaar heeft de heer Klein mijn schrijven niet goed gelezen, ik neem ten minste dit maar aan, om hem niet te beschuldigen, dat hij moedw>.llig de zaken op hun kop zet. In mijn schrijven zei ik: „dut de verdere inhoud der circulaire bombast is" en nu is bij mij het verdere wat komt n a het aan gehaalde, dat wat vóór kwam, is bij mij het „voorgaande" geen verkeerde voorstellingen maken s. v. p. c. De heer Klein schijnt van „par tijen" al een aardig begrip er op na te houden. Hij zegt, dat de 20 docto ren al 3 raadsleden in him midden hebben. Maar, waarde heer, vormen de doctoren een partij? Zoo kan men toch niet redeneeren! Op dien grond zouden de melkboeren, vschkooplie- den, schoenmakers, schilders eu wie weet aoeveei meer zich partij kunnen noemen. U weet geen onderscheid tussclien een vakvereeniging en ge meenteraad! d. Dat de Chr. Hist. Unie voor evenredige vertegenwoordiging is, „dat wisten w e niet, nooit iets van gehoord," zegt de heer K. Ja, waar de heer, dat kan ;<k niet helpen. Als vv e in de politiek willen gaan doen, moeten w e dat weten. Het program der Chr. Hist. Unie zegt in art. Vla: „Steeds behoort er naar gestreefd te worden, alle kringen der maat schappij ook persoonlijk te doen deelnemen aan de behartiging van de publieke zaak, opdat hel oordeel in en over politieke zaken met de noodi ge kennis daarvan gepaard ga." Verder accepteert u, dat ge „knol len voor c.troenen verkoopt", ge zegt hiervan „volkomen juist" (behalve dat vei'koopen, enz.) Welnu of ge nu knollen verkoopt of cadeau geeft-, mij om het even, een knol is het als ge zegt niet te letten op politieke kleur..., die knol zal in do oogen van velen onzer arbeiders blijken een taaie knol te zijn. die in plaats voedingswaarde, geen andere waarde heeft dan om door de jon gens te worden gebruikt om te voet ballen. Met vr. dank aan u, M. d. R., voof do plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., W. TEN BOOM.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1