Haarlems Iagbud TWEEDE BLAD Dinsdag 8 October 1912 Buitenlandsch Overzicht D@ dreigende oorlog in den Balkan. Alle legers gemobiliseerd. De mobilisaties in de Balkan-lan den zijn voltooid, alleen in Turkije zul 't nog enkele dagen duren. Alles is gereed voor den krijg. Over Servië wordt geseind: „Teekenend voor het enthousiasme van de jeugd is het feit, dat min stens 20.000 man meer zich voor den dienst gemeld hebben, dan het leger gebruiken kan." Wanmcr begint de oorlog Wat de quaestie van het eventuee- le begin van den oorlog betreft, kan zoo wordt uit Servië geseind nog niets positiefs gezegd wor den. Waarschijnlijk zal Woensdag of Donderdag het veelbesproken ultima tum de-- Balkan-staten in Konstanti- nopel overhandigd worden, dat één dag geeft voor het antwoord. Is deze termijn afgeloopen, dan wordt de Servische gezant uit Konstantinopel teruggeroepen. Daaruit blijkt dus, dat het ultima tum nog niet verzonden is. De directe oorlogsbedreiging is er dus nog niet. A'aar den oorlog! In diplomatieke kringen te Belgra do verluidt, dot men in Bulgarije be gint le twijfelen aan de mogelijkheid van een overwinning van het Bul- gaarsche leger op het Turksche. Daar om zou Servië er bij de Bulgaarsclie regeering op hebben aangedrongen om beide legers te combineereri en gemeenschappelijk te doen opereeren. Een ernstig incident. Een Grielcsch stoomschip In Pira eus, de havenstad van Griekenland, met Turksche passagiers aan boord, is door do Gricksche bevolking be stormd geworden. De Turksche pas sagiers werden mishandeld en de Turksche vrouwen werden wegge- slee it. De Turksche regeering heeft dadelijk krachtig geprotesteerd bij de regeering te Athene. Grens-incident. Aan de Grieksche grens had een klein incident plaats, de Grieken wer den door de Turken teruggeslagen. Ternqroeping der gezanten en consuls. 't Personeel van 't Servische consu laat is uit Salonika vertrokken, al leen de consul is daar nog gebleven, maar alles is ook voor zijn vertrek in gereedheid gebracht. ie mogemlliRflea. Na de opwindende onzekerheid van de afgeloopen week kunnën de resul taten van de besprekingen der diplo maten een zwakke hoop geven, dat het gelukken zal, het uitbreken van den oorlog te verhinderen. Toch is de kans daarop nog niet hei'l groot, want de dinlomaten zijn nog al verdeeld. Opnieuw blijkt we merkten 't reeds eerder op welk een slecht in strument de Europeesche samenwer king is. Waar de mogendheden eens alle achterdocht, alle kleinzieligheid, «He wantrouwen op zij moesten zet ten, om door een grooie, snelle en ge- ucenschappelijke actie iets tot stand te brengen, is nu niet veel te ver wachten. En als de oorlog uitbreekt, hebben de Europeesche mogendhe den, met hun disharmonisch orkest, voor een deel de verantwoordelijkheid daarvoor te dragen. ue houding van Rusland. Typeerend voor de houding van Rusland is het volgende bericht: „liet publiek in Servië gelooft alge meen, dat wanneer het tot een oorlog komt. Rusland onmogelijk een gere serveerde houding kan blijven aan nemen. De Russische proef-mobilisa- tie wordt als een vingerwijzing hier voor beschouwd. Hierdoor wordt de oorlogszuchtige geest in Servië aangewakkerd." Thans is Turkije aan 't bakzeil halen, want 't heeft hervormingen toege zegd. Beloofd is, dat artikel 23 van 't Berlijnsche verdrag zal doorgevoerd worden, waardoor behalve rechtvaar dige proportioneelo vertegenwoordi ging der Christelijke bevolking inde provinciale staten der vilayets, ook aan de Christelijke natïonaliteiten- vertegenwoordiging (naar evenredig bevolkingsaantal) in "t parlement wordt toegezegd. Maardit verdrag is al 30 jaar' oud. Turkije heeft in 30 jaar haar toezeggingen niet volvoerd. Geen wonder dat de regeerders der Balkanstaten over deze toezegging de schouders ophalen. Wil de toezegging waarde hebben, dau moet Turkije nu gedwongen wor den om de toezeggingen te volvoeren. Daarover zijn de mogendheden 't evenwel niet eens. De diplomaten draaien er wat om heen. Nu zullen de mogendheden eerst nog eens po- igen om druk uit te oefenen in de hoofdsteden der kleine Balkanstaten en dan als dut niet gelukt, dan zal men nog eens zien wat in Konstantinopel te bereiken is. Nu daarmee wordt de crisis niet bedwongen. Te meer daar 't heel zwakjes staat met de Turksche toezeggingen voor de hervormingen. De toezegging der regeering moet namelijk goedge keurd worden door 't parlement. En de bevolking oefent druk uit op de volksvertegenwoordigers in de rich ting van een wapengeweld. 't Zal er nu vooral van afhangen of de Turksche regeering de volksop winding en oorlogsgeestdrift zal kun nen bedwingen. Do toezeggingen van Turkije heb ben de kalmte in Bulgarije niet te ruggebracht, integendeel er wordt ge seind, dat de oorlogsgeestdrift nog belangrijk gestegen is. In 't Engelsche Lagerhuis heeft de Engelsche minister van .bui- tenlandsche zaken. Sir Edward Grey, gesproken over de Balkancrisis. Hij zei o.a.: De groote mogendheden doen al het mogelijke om verstoring van den vrede te voorkomen. De twee punten, waarop de aan dacht in hoofdzaak is gericht, zijn, het uitspreken van een scherp afkeu rend oordeel over den vredebreuk in den Balkan en de noodzakelijkheid van invoering van hervormingen in Europeesch Turkije. Deze noodzakelijkheid is door Tur kije reeds erkend en de invoering van afdoen do hervormingen zou tengevol ge moeten hebben, dat aan Turkije het vreedzame bezit van zijn provin cies in Europa werd verzekerd. De groote moeilijkheid voor Turkije is, om terwijl de Balkanstaten hun legers gemobiliseerd hebben, over te gaan tot hervormingen en anderzijds om die staten te overtuigen, dat de beloofde hervormingen werkelijk ten gevolge zullen hebben, dat de wel vaart van Macedonië wordt verze kerd. Zondag zijn stappen gedaan door en vanwege de groote mogendheden, met het doel, die moeilijkheid uit den weg te ruimen door middel van ver- toogen aan de Balkan-staten en te Konstantinopel en wij hebben ons bij die stappen aangesloten. De groote mogendheden, die het meest geïnteresseerd zijn bij den Bal kan en wier grenzen het meest onder den oorlog in die streken te lijden zouden henhen, zouden niets liever zien, dan dat de vrede gehandhaaid bleef en dit is, naar ik vertrouw, een waarborg, dat, bijaluien een oorlog in den Balkan mocht uitbreken, geen der groote mogendheden daarin be trokken zal worueu (loejuicniugen.) De afgevaardigde Mason vroeg, ul de regeering, zoo de onderhandelin gen mochten mislukken, moeite zou doen om de quaestie aan het oordeel van het Haagsche liof te doen onder werpen. Grey antwoordde: „ik zou op het oogenblik liever de mogelijkheid, dat de pogingen, die de mogendheden I thans doen, zullen mislukken, nuiten beschouwing ^willen laten. Maar 1 mocht dit gebeuren, dan zouden wij ons uiterste best doen om de eensge- i zindheid onder de mogendheden ie handhaven e:i wij zullen geen initia tief nemen of geen voorstel doen, dat die eensgezindheid misschien zou kunnen .verzwakken. r.en üsroep op Europa, De te Genève vertoevende verte- i genwoordigers van de Balkan-liga i hebben besloten, het volgende mani- 1 fest uit te vaardigen: „Nu de Balkan-volken wier ge duld uitgeput is zich vereenigd hebben en besloten om hun reeds le lang onderdrukte stamgenooten te bevrijden, acht de, le Geneve verza melde Balkan-liga, uit vertegenwoor digers van de vier Balkan-landen: Griekenland, Bulgarije, Servië en Montenegro samengesteld het plicht, om een mannest aan de open- ibarc meening van Europa te richten, wier sympulhie cn moreele steun 'haar ten eenenmale onontbeerlijk is.: Europa weet, dat een Aziatisch voile, de Turken, sedert langen tijd ons be klagenswaardig schiereiland in bezit heeft. Door voortdurende oorlogen, ongehoorde wreedheden en niet na- der aan te duiden maatregelen, heeft dit in Europa vreemde volk, de Christenen van den Balkan onder drukt, zonder dat Europa hen te hulp gekomen is. In lauden, die eens het middenpunt van beschaving waren, zïjn thans nog slechts ruïnes over. Eeuwen lang hebben de Balkan vol ken gezucht onder de meest onteeren- de tyrannie, welke de geschiedenis kent. Eerst in den loop van de laat ste eeuw zijn deze onderdrukte vol ken telkens in opstand gekomen, om ten slotte de nu bekende Balkansta ten te vormen. Toch nog lijden «eni ge der volken onder de Turksche heerschappij en er gaat geen dag voorbij, of de couranten hebben be richten over mishandelingen en ver volging van Christenen. Alle verzoe ken van de Balkan-landen, evenzeer als alle voorstellen van de groote mo gendheden hebben niets uitgewerkt: de Turksche regeering, of zij oud- of jong-Turksch was, heeft het aJtijdbij beloften gelaten. Haar doel is steeds geweest, de Christenen door onop houdelijke vervolgingen te doen ver dwijnen. En nu mogen en kunnen de Balkan-landen dit systematische uit roeien niet langer aanzien. Zij mogen niet langer doof blijven voor de nood kreten hunner stamgenooten. iluu oude onderlinge veeten zijn vergeten, zij hebben vol vaderlandsliefde een gemeenschappelijk doel voor oogen: de onderdrukte broeders te bevrijden of ten minste hun lot te verbeteren. In naam van de Europeesche eensge zindheid. in naam van het Christen dom; dat de eerste oorzaak van ons lijden is, in naam der Europeesche beschaving, die eertijds van ons schiereiland gekomen is, wenden wij ons tot alle broeders in Europa: wij vragen hun sympathie, hun welwil lende gevoelens, terwijl wij hen be zweren. zich met ons le verbinden, door hun pers en met andere wettige middelen bij hun regeoringen voor óns te spreken. En wanneer men ons niet helpen kan, laat men dan ten minste ons in onze werkzaamheden op het schiereiland niet hinderen, die werkzaamheden niet onmogelijk ma ken, werkzaamheden, welke beoo gen: het bevrijden van jammerlijk onderdrukte stamgenooten." Nedeiianüsciie belangen op den Balkan. liet ligt voor de hand zoo schrijft 't Vad. dat bij het drei gen van een oorlog zoo als nu op het Balkan-schiereiland te wachten is, zich. ook de vraag voordoet, welke Nederlandsche belangen bij de be stendiging van den vrede op den Bal kan betrokken zijn on welke door een oorlof geschaad zouden worden. In het volgende wordt die zijde van het Balkan-vraagstuk in vogel vlucht overzien. In Roemenie heeft Nederland groo te belangen bij de petroleumindustrie, aangezien de Geconsolideerde Hol- landsche Petroleum Cie., een crea-1 tie van de „Koninklijke" hare pro- duclieterreinen grootendeels in Roe menië heeft, terwijl ook de Orion Pe troleum Cy., de Internationale Roe- meensche cn de Hollandsch-Rocmeen- sche Petroleum Cy. ondernemingen zijn met Hollandsch kapitaal opge richt. Behalve in de petroleum-industrie is veel Nederlandsch kapitaal gesto ken in den mijnbouw, in het bijzon der steenkolen. Ook is Nederland (o.a. een Haagsche Maatschappij) voor vrij belangrijke bedragen be trokken in den houlaanlcap en hout handel in Roemenië. Overigens is het bekend, dat een groot aantal Nederlanders In Roeme nië op handelskan toren werkzaam zijn, hetgeen vooral verband houdt niet den belangrijken uitvoer van Roemenië naar Nederland (vooral Rotterdam); dit zijn in hoofdzaak gra nen (tarwe, rogge, maïs, gerst, haver) en artikelen als kool- en raapzaad, zemelen ejc. Totaal pl m. 68 millioen. (Ofschoon de hier te noemen cijfers aan de jongste officièele gegevens zijn ontleend, dragen zij natuurlijk een aproximatief karakter.) Waarde van den invoer uit Nederland 4 mil lioen. In Bulgarije zijn de Nederlandsche belangen lang niet zoo groot, of schoon onze handelsbetrekkingen met dat land toch niet geheel zonder be- teckenis zijn. De uitvoer naar Neder land, hoofdzakelijk bestaande uit tarwe, rogge, haver, vooral maïs, boonen, zemelen, huiden, vellen en leer. Totale waarde bedraagt eon f 479.000. De invoer uit Nederland be droeg 500.000. In Servië zijn de Nederlandsche belangen van weinig beteekenis. Zij bepalen zich tot den houthandel en van daarmede samenhangende indus trieën cn den handel in gedroogd fruit, vooral pruimen. Van grooler belang zijn onze han delsbetrekkingen met Griekenland. De naar Nederland ingevoerde arti kelen zijn vooral krenten en ijzererts. Waarde 19 millioen. Waarde van den invoer 5.8 millioen. Van meer beteekenis voor den in voer van Hollandsche producten is Turkije: de waarde van die artikelen is jaarlijks 21 millioen gulden, in hoofdzaak dezelfde als die, welke naur de overige Balkanstaten gaan, n.l. manufacturen, papier, rijst, be werkte huiden, kaas en margarine.' De uitvoer van Turkije naar Neder land bedraagt 15 miyioen, hoofdzake lijk amaril, drogerijen, maïs, rozij nen en wijn. Montenegro laten wij buiten be schouwing; onze handelsbetrekkin gen met dat land zijn vrijwel nihil. L'e oorlog tusscbea Italië en Tnrkijs Uit Zwitserland wordt geseind, dat het vredesverdrag binnen enkele da gen zal worden geteekend De voornaamste voorwaarden zijn: Volkomen Italiaansclie suuvereini- teit over Lybiè, echter zonder dat Turkije die Italiaansche souvereini- teit met zooveel woorden erkent; De Khaljef behoudt het godsdien stig gezag, evenals in Bosnië on Her zeg o win a; Turkije trekt zijn geregelde troepen terug; Italië stelt de Detle Ottomane scha deloos; Teruggave der eilanden in de Ae- geische Zee aan Turkije Legen hel stellen van zekere waarborgen inhei belang der Christelijke bevolking; Geen der partijen zal een- oorlogs schatting betalen; Herstel der diplomatieke en com- merciëele betrekkingen. 't Duurt wel lang eer de vrede offi ciéél komt. De Radical verklaarde in staat te zijn, tot de mededeeling, dat Italië acht dagen tijd aan Turkije heeft ge geven om een beslissing te nemen in zake de vredesprLliminuiren. Indien Turkije dan niet officieel de voor waarden heeft aangenomen, door de gedelegeerden opgemaakt, zal Italië de besprekingen als niet gedaan be schouwen en de vijandelijkheden on middellijk hervatten. Een scheepsmacht bevindt zich na bij de eilanden in de Aegeïsche Zee, die dan het centrum zal worden der operaties. Turkije moet nu kiezen, dat wil zeggen door den zuren appel heen bijten, want de vrede met Italië is eisch voor Turkije, wil 't de zaakjes iu den Balkan klaar spelen. Itulië gaat voort met 't zenden van troepen naar Tripolis, want nu moe ten de Italianen nog de opstandige Arabieren overwinnen. Gisteren zijn Italiaansche troepen aan de Golf van Boinba ontscheept. Dit ging onge hinderd. Binnenland DE KONINGIN heeft van het voorgenomen bezoek aan Dobbin in de tweede helft van October afgezien. PRINS HENDRIK. Dg Prins heeft bet beschermheer schap aanvaard van het Internationa le Rubber-Congres met tentoonstelling dat in September 1914 to Butavia zal gehouden worden. De Prins zal op 15 October bijwonen de opening vau de Middelbare Land bouwschool te Groningen. AUDIËNTIE BIJ DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft in audiën tie ontvangen den generaal-majoor Miobieüsen, chef van den gene reien staf van het leger in Ned.-Oost-Indië, lid der staatscommissie voor de ver dediging dei- koloniën. VROUWEN EN DE OUDERDOMS- VEBZEKERING. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw heeft zich met een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend, daarbij rnet klem ver zoekende het wetsoutvverp tot verzeke ring van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Adressante oppert in haar adres verschillende princi- pieele bezwaren, welke zij ten slotte als volgt resumeert: a. Nog niet de helft der noodlijden den voor wie do wet in "t leven geroe pen wordt, zal worden bereikt b. de wet wordt door de vrouw le venslang als een (iruk gevoeld en on- aermijnt de financieel© draagkracht der gezinnen c. zij stempelt nog meer dan tot dus ver de positie als huisvrouw tot eeu minderwaardige, wat een demorali seerenden invloed op het gezin uit oefent d. de vrouwen zijn verplicht een geueelte van het loon af te slaan om daardoor in slechtere conditie te ko men, don zij zonder die wet zouden zijn. DE MINISTER VAN LANDBOUW, Nijverheid en Handel, de heer Talma, is van verlof in Den Haag terugge keerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. KAMER VERKIEZINGEN IN 1913. Naar 't Ilbld. verneemt, is de heer mr. G. W. Sannes, thans te Almelo, benoemd griffier bij den Raad van be roep voor Ongevallenverzekering te Groningen, door de S. D. A. P. in com- binaüe~rnet de plaatselijke afdeeling te Kostverloren officieel candidaat ge steld voor het district Groningen bij de Kamerverkiezing in 1913. In een vergadering van de S. D. A. P. le Groningen kwam een schrijven van ror. Sannes in, dat hij deze cau- didatuur heeft aanvaard. GEHEELONTHOUDERS ONDER SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Zondag is te Utrecht een druk be zochte algemeene ledenvergadering gehouden van dc Vereeniging van Ge heel-onthouders onder Nederlandsch Spoor- en Tramwegpersoneel. De voorzitter, dc heer Kin Iter, wees in zijD openingswoord op den vooruitgang der vereeenigïng. Sedert do ojjnch- ting in Maart 1909 is het ledental ver tienvoudigd ruim 100,000 exemplaren van liet orgaan „Het Veilig Spoor" zijn in die drie jaar onder het personeel verspreid. Alle spoorwegdi recties steunen do vereeniging met flinke subsidies en verleenen andere tegemoetkomingen. Ingekomen was een mededeeling van pater Ildefonsus betreffende de oprichting van een R.-K. drankbestrij- dersveieeniging van Spoorwegjxjrso- neel. Naar aanleiding inervan werd een motie van deu heer Do Haas aan genomen, waarin de oprichting dezer secte-vereenigïng werd oelreurd, wijl met geioof of politiek dc basis eener krachtige spouivvcg-ontho udersveree- niglng kan zijn, maar wel- liet econo misch feit, dat de ledeu allen bij het spoorwegbedrijf iu dienst zijn. In vernand met de leorganisatie der vereenigine tot een niet plaatselijke afek-elingen worden de nieuwe statu ten in behandeling gencmen en vast gesteld. Wegens het vergevorderde uur werd de beliardeling en vaststelling van het huishoudelijk reglement ver daagd tot een in November te Utrecht te houden vergadering. VAN EEN BEKEURING. Een rijksveldwachter maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen vier hengelaars, wegens 't loopon op ver boden grond. IIcl bijzondere hierbij was. dat de vier personen, tegen vvio proces-verbaal werd opgemaakt, wa ren de gemeente-secretaris, de ge- meente-ontvar.ger, de volontair ter ge meente-secretarie, en... de gemeente veldwachter in eigen persoon van de gemeente Warmond, zoo vertelt de Resb. GOEDERENDIENST. Naar de 's-II. Crt verneemt zijn de spoorwegen in ons land voornemens in navolging van Duitschland liet kasrtensysteem i te voeren en de ge- leiöebrieven af te scl affen. De vracht brief dient dan tevens als geleidebrief en daarop worden de roodige gege vens ingevuld. LEVEND BEGRAVEN. Zaterdasrmiddag ging J. Korthuis te Albargen, gem. Tul)bergen, naar den Meklenbertr, om mctselzand te graven, 's Avonds kwam hij niet thuis. Zijn vrouw maakte zich over z'n uitblijven echter niet ongerust, daar hij wel va ker lang uitbleef. Zondagmorgen was bij nog niet thuis en nu ging men hem j zoeken. Men vond hem onder het zand bedolven. Waarschijnlijk is bij het graven een zandlaag ingestort, waar door Korthuis voorover is gevallen en in het zand gestikt. HET DEBAT TROELSTRA—WIJN KOOP. De voorzitter der Leidsche S. D. A. P.-afdeeling schrijft aan liet Volk: In aansluiting met het schrijven van Troelstra deel ik mede, dat ik I van Wijnkoop een schrijven heb ont- vangen, waarin hij verklaart zich aan de leiding van den voorzitter te zullen onderwerpen. Voor de afdeeling Leiden en naar ik hoop ook voor de andere af- deelingeu bestaat er nu geen be- zwaar meer om op hare vergaderin- gen Wijnkoop weder tot het debat toe te laten. SAMENWERKING DER VRIJZINNIGEN. De Tel. schrijft Naar wij onlangs gemeld hebben, is door de hoofdbesturen der drie vrij zinnige partijen een commissie be noemd, welke overleg voert over een eventueel© samenwerking der vrijzin nigen bij de verkiezing in 1913. Wij kunnen thans mededeelen, dat in die commissie zitting hebben Voor de Liberale Unie, de voorzit ter, mr. II. Goeman üorgesius en de secretaris, de lieer A, Roodhuyzen. Voor den Vrijzinnig Democratischen Bond de voorzitter, de heer H. Snij ders, de secretaris, de heer W. O. A. Koster, en de voorzitter dér Kamer fractie, mr. II. L. Drucker. Voor den Bond van Vrij-Lïberalen, de voorzitter mr. N. Tydeman Jr., de secretaris de heer F. J. W. Drion. Er is kans, dat de commissie nog wordt uitgebreid. Onze Lachlioek Gids: Kijkt, dames en beeren, al* les wat gij daar 2ïet is de streek, en alles wut er om heen ligt, de om streek. Leeraar, aan de landbouwschool: Voor u, die u aan den landbouw zult wijden, is de studie der planten zeer gewichtig, veel gewichtiger dan voor de geneeskundigen; want dezen moe*' ten we! is waar alle kruiden kennen, gij echter ook de onkruiden. le Student: Wat betaal jij roof kamerhuur? 2e Student: Onzin; je wilt zeg gen, wat blijf je schuldig aan kamer huur. Een oude dokter gaf een door heirt opgegeven patiënt ovër aan een jon ger collega, en zeide: bij de sectie zult gij mij wel laten roepen. Toen hij, na verloop van eenige weken, nog niets van de sectie hoorde, en ver nam dat de zieke hersteld was, zeido hij: dan heb je hem niet goed be handeld. GAS VERSTIKKING. De 69-jarige M. B., wed. van 'A. F. E.. van het Spui, te Rotterdam, is Zondagmorgen in bewusteloozen toe stand, tengevolge van gasbedwelnifng in hasr woning gevonden. Maandag middag is zij aan de gevolgen er van in het ziekenhuis overleden. TRAM ONGELUK. Zondagmiddag is in de Kruïsslr&at te Rotterdam een 6-jarig knaapje dooi de electrische tram overreden. Achter een wagen van lijn 4 omloopend, werd hij door een wagen van lijn 10. die in tegenovergestelde richting kwam, ge grepen. Hij geraakte geheel onder den wagen, zoodat deze opgelicht' moest worden om er hem onderuit te halen. Het onderlijf werd verbrijzeld. Naar het ziekenhuis gebracht, is het knaap je daar spoedig overleden. DE P A LE IS-R A ADHUISKWES TIE TE AMSTERDAM. De Tel. schrijft: In de jongste raadszitting heeft 'ét burgemeester op een vraag van den heer Lambrechtsen van Ritthem hoo het stond met de Paleis-Raadhuis kwestie, geantwoord, dat eerst juri disch advies zou worden ingewonnen over de vraag, of "t Palcis eigendom is, of van het rijk, óf van de gemeente Uit alleszins betrouwbare bron ver nemen we, dat nog geen enkel jurist ter bestudeering dezer eigendoms- vraag door de gemeente is uitgenoo- digd. Drukke werkzaamheden hehl^sn lot heden den burgemeester verhinderd, ten deze de noodige stappen te doen. Wel ligt in de bedoeling de vraag tof beantwoording aan den stadsadvo caat voor t.o leggen, wanneer deze door de drukte der onteigeningspro- cessen heen Is. Anderzijds vernamen we, dat be doeld juridisch onderzoek slechts het effect sotieeren zal van een op de lange baan schuiven der oplossing van de kwestie. Van de zijde der regeeriDg heeft men in de missive-Heemskerk uit drukkelijk willen vastleggen, dat de meening wordt gehuldigd, dat het Paleis op den Dam rijkseigendom ls. Vrij zeker zal het er toe moeten ke rnen, zelfs na bestudeering der kw-.s- tïe, door eenige juristen, waaraan 't gelijk vermeld, nog niet toe is den rechter ten deze te laten beslis sen. Dit staat nu wel vast, dat de Pa- leis-Raadhuïskwestie nog in géén ja ren wordt opgelost en in verband daarmee rijst een andere vraag, nl. of de noodzakelijke uitbreiding van het stadhuis nog jaren kan wachten, VLEESCH-IMPORT UIT NEDER LAND IN DUITSCHLAND. De stad Metz heeft een crediet varf 40.000 Mark toegestaan tot het o&n* koopen van levend vee uit Holland. DE KOMEET 19f2 A. Prof. A. A. Nijland, te Utrecht, schrijft: De komeet, die den 8en September door Gale te Sydney ontdekt werd. ia nu zóóveel noordelijker gekomen, dat zij hier te lande in de avondscheme ring gemakkelijk kan worden waar genomen. Ik zag haax Donderdag avond {3 Oct.) voor het eerst; den volgenden avond echter eigenlijk pa 4 Feuilleton HËT RUÖUË LICHT. Roman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 20J Zij trekt mij wel aan, die Wera y. Ruppen, verklaarde het jonige meis je. en laatst op dien avond moest ik haai' talent oprecht bewonderen. Ik ben overtuigd, dat zij uit het hout gesneden is, waaruit groote kunste naars voortkomen. Zij bezit den aan leg wat bijzonders tot stand te bren gen. Volkomen zonder eenige jaloezie klonk deze loftuiting. Je kunt wel gelijk hebben, Ma rianne, haar opvatting van het ge dicht onlangs en haar manier van voordragen, gevoegd bij haar werke lijk schoon orgaan muakten indruk. Daarbij komt nog die prachtige ver schijning, zoo mengde zich nu de ont vanger in het gesprek, die naai' de laatste woorden van het jonge paar geluisterd had, maar een rijke adellijke jonkvrouw denkt er zeker met in ernst over op de planken te gaan. Een rijke jonkvrouw is het meisje niet he na aid. antwoordde Hector. vroeger mocht die uitdrukking op haar toepasselijk zijn, nu niet meer. Mevrouw v. Huppen heeft geen slag haar geld te bewaren en men mom pelt er over dat haar dagen op Birren- doif geteld zijn. Marianne wierp een blik op haar horloge iu haar armband en zei Weten jelui wel, dat wij al een vol uur ^hier boven zijn? Onmogelijk, zei de oude heer met verbazing, en I-lector sprong op en ■riep half boos, half lachend uit: En aan het roode licht hebben wij hecleiuaal niet meer gedacht. Mij ■zelf laat die verklaring heelemaal koud, maar ter wille van mijn moe der is ihet noodig. De groote ronde schijf glansde hel der en bleek, zij was bij de schoon- maakpartij van onlangs niet verge ten, en water hadden hun plicht gedaan. Voor hot vensier hingen geen gor dijnen, het had iets leegs en kaals. Marianne had den blik van Hector, die op het venster bleef rusten gevolgd en zei: Een kleine versiering van zwart fluweel, zooaLs aan den wand, zou wel goed staan, het kale venster ziet er zoo onvriendelijk uit Vlak tegenover het venster hing het schild en <le baron gaf plotseling aan een Invallende gedachte uiting door de woorden: Alleen met het schild kan het onheilspellende licht in ver band staan. Maar, lieve Hector, wat praat je toch nu, Marianne streek een weer spannig krulleije van haar voorhoofd weg. hoe kan dat koperkleurig schild nu iets zekers van het spook af weten. Do oude heer schudde bedachtzaam zijn hoofd en weer Wees niet te voorbarig in jo uit lotingen, kind, van zoo'n oud schild kan men iets bijzonders verwachten. Ja, zoo'n boekenwurm als mijn vadertje, maar toch anders zeker wel niemand, klonk liet terug. l.)e baron lette er niet op, wat de beide andereu bespraken, 'hij stond met aandacht naar het schild te kij ken. De arabasken en teokens schenen zich wild en verward dooreen te slin- goren, en do builen in het oude mo taal, schenen den toeschouwer eeuwig onbeantwoorde oogen toe. De punt in het midden scheen naar voren te ko men en hem toe te roepen: Breek jij je maar het hoofd! Ja ik, ik zou je kunnen vertellen van het roode licht, maar ik do© het niet, omdat ik al tijd moet blijven zwijgen. Moet! Ik ben een dood voorwerp, een overoud, vermoeid saracenenschild en jij een mensch met een helder denkvermo gen. Breek je daarom nu het hoofd maar! Beslist moeten onze nasporingen bij dit schild beginnen, steldo Hector nog eens vast. Het jonge meisje trad op hem toe en samen betastten en be klopten zij het schild, namen hot van den wand, draaiden hot rond, maar nadat zij zich een kwartier lang ver geefs moeite gegeven hadden, begon Hector te lachen en sloeg zich voor 't voorhoofd. Daar heb ik mij warempel door mijn ijver laten meeslepen om mij als een dwaas kind aan te stellen. Op deze manier zullen wij lang kunnen zoeken. Zon of maan moeten ons be hulpzaam zijn. Ik heb jo immers al gezegd, dat ik veronderstelde, dat er ïn de torenkamer een of under rood voorwerp aanwezig moest zijn, dat liet licht van zon of maan bij een be- paaldeai stand aan den hemel steak weerkaatst. Ja, dat heb je gezegd, zei de oude Roszncr, maar het schild is toch niet helder rood. Dat is het niet, klonk langzaam het antwoord, maar wie weet of het er bij scherpe liehtbestwUing niet anders uitziet dan nu. Phaniasie, bremdo Karl Rosz- ncr. De ar.dcr lette heelemaal niet op die opmerking. Als men b"dcr-k*., dat Carolina Buchenau een hartstochte lijke sterrenkundige was, die zeer enthousiast was voor sterrenkunde en scheikunde, twee wetenschappen, die eigenlijk niets met elkaar te ma ken hebben en «och, hier deed hij snel een paar stappen, die dof in het ver trek weerklonken, hier, hij sloeg op het schild, een licht ratelen liet zich hooren. hier zouden astrono mie en chemie samen kunnen gaan. Hij keek den ontvanger voldaan aan: Resultaat: "net roode licht. Maar maar. zei de oude heer, zoo n gedachtengang maakt mij in de war, liel- begint mij te duizelen. Dat zal wel weer terecht komen, klonk schertsend het antwoord. Marianne keek vol bewondering naar haar geliefde. Ik ben verbluft. Hector, zoo'n gave om to combinee ren had ik je werkelijk niet toever trouwd. Zoo! Nu geef mij dan maar gauw een kus dat zal mij aansporen verder te combineeren. Doe het niet, meisje, waarschuw de glimlachend do oude, als hem dat nog aanspoort, ik word al duize lig van hetgeen hij tot nu toe verkon digt. Hector en Marianne kusten elkaar f-a lachten. Do ontvanger zei mees muilend: Verliefd jong gced! Dacht daarbij misschien wel wat aan zijn eigen jeugd en liefde en zijn oude hart werd week en voelde wat heim- vree. Verklaar nu echter alsjeblieft eens wat duidelijker, hoe jij je astro nomie en chemie in verband met het roode licht denkt, begon Marianne c-h keek vol verwachting naar den slan ken man op. Deze streek haar over iie: mooie haar en zei: Nu ik eenmaal zoover ben, liefje, schïjut de seheole geschie denis mij zoo eenvoudig, bijna al to eenvoudig. Nu. nu, bracht de oude heer in het midden, eerst verklaren en ons en je zelf overtuigen of die verklaring uitkomt. Zeker, schoonpapa, ik zal mijn best doen, Ik denk het mij aldus, dit schild geeft, als de zon of maan er zijn stralen op laat vallen een rood schijnsel. Een of andere chemische substantie, die in het metaal gemengd werd, moet dio werking uitoefenen. Niet onmogelijk, niet onmogolI. k, zei Marianne's vader. 'Dat zou ook de aanwezigheid van dit eigenaardige artikel hier iu de kamer der geleerde voorzaat ver klaren. Hij begreep, dat Hector in elk geval zijn best zou doen het fameuze spook te ontdekken, en als er toch niets aan te doen was, dan was het nog maar liet boste, dat de verklaring zoo eigenaardig was als zijn aan* staande schoonzoon meende. Wij kunnen vanmiddag de proef op de som maken, sloeg de baron voor. 's Avonds als de zon onder gaat, staat zij aan dezen kant, dan vallen haar stralen precies op de drie

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5