ROiifï ^/an H©yf@o5g Cacao goed. En eerst Zaterdagavond, bij toer helderen hemel, durfde ik de hel derheid to schallen. In een kleinen kijker leek de komeet van de groot te 6 ni.4, in den binocle schatte :k za veel helderder, waarschijnlijk wel 5m.7. De nabijheid eener ster der zes de grootte, die 6 minuten Zuidelijker stond, maakt deze schatting echter zeer onzeker. Zeer waarschijnlijk zou de komeet, als zij noog aan den he mel stond, wel de 5e grootte berei ken, en dan duidelijk voor het bloote oog zichtbaar zijn. De komeet staat nu eiken avond na zonsondergang, telkens rneer dan een graad hooger boven den horizon, en wordt dan aldoor beter zichtbaar. Den lien October zal zij nagenoeg midden tusschen de sterren alfa en epsilon van de Slang te vinden zijn, en zioh vervolgens «n de richting van gamma en bèta van Hercules bewegen Maar daar haar helderheid inmid dels afneemt, is het de vraag of de komeet zelfs in een binocle gemakke lijk gevonden zal kunnen worden. BRANDEN. Te Hoogvliet is de bouwnianswo- ning met schuur van den landbouwer P. Struijk afgebrand. De be-woners, man, vrouw en 5 kinderen, hebben zich met achterlating van kfeeren, enz. nauwelijks kunnen redden. De geheel© inboedel, 32 voer hooi, een partij haver, 200 bossen stroo en ee- nige landbouwgereedschappen gingen verloren, en 2 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Men denkt aan kwaadwilligheid, zoo meldt de N. R. Ct. Zondag is to Sassenheim brand ontstaan bij de weduwe Leclercq. Een paard en wagen werden een prooi der vlammen. Niets was verzekerd. DE INTERNATIONALE ROZEN- TENTOONSTELLING, die in het laatst van Juli 1013 te Bos koop zou worden gehouden, is een halve maand vervroegd; zij zal in het begin van Juli worden geopend. De toegezegde deelneming is zeer groot, ook uit het buitenland. Zelfs uit Amerika zullen er nieuwigheden worden tentoongesteld. SCHOOLVERPLEEGSTERS. Nosokóinos, „Nederlandsche Verec- niging tot bevordering der belangen van verpleegsters en verplegers", heeft aan de besturen van een aantal groote gemeenten in ons land een schrijven gericht, waarin het hoofd bestuur verklaart kennis genomen te hebben van liet adres, door de Neder- lar.dsche Veroeniging voor School artsen aan gemeenteraden gezonden, waarin dringend wordt aanbevolen het vaststellen van eene verordening om aan kinderen,, die lijdende zijn aan zeer veel voorkomende besmette lijke aandoeningen, welke-alle in het adres worden genoemd, het verblijf in of bezoek van de school tijdelijk te ontzeggen, tenzij zij, in de daarvoor vatbare gevallen, doelmatig verbon den zijn. 'Een gevolg daarvan zou ech ter zijn, dat vele kinderen een deel van het voor hen zoo noodige onder wijs zouden moeten missen. Nosokómos is van meening, dat dit laatste zou kunnen voorkomen wor den door het aanstellen van school- verpleegsters en geeft daarom dit denkbeeld in ernstige overweging. In de bij dit adres (onderteek-end namens het bestuur door de dames J. C. van Lanschot Hubrecht en H. van der Vies) gevoegde memorie van toe lichting wordt nader uiteengezet hoe gewoonlijk de loop van zaken is. Indien een kind lijdende is aan een der bc-doelde besmettelijke aandoenin gen, dan wordt het door den school arts naar zijn huis- of fondsdokter gezonden. In sommige gevallen zal het kind daar werkelijk komen en in behandeling genomen worden, vaak bestaande in liet voorschrijven van de verzorging van het kind, o. a. bij fa-vus pediculosis, enz. De fondsdokter zelf doet dat echter niet-; fondszusf-ers bestaan er niet en de moeder is in zulke gevallen dikwijls de persoon, waarop het minst gerekend mag wor den Voorts zal in honderden gevallen •het kind, dat door den schoolarts naar den fondsdokter wordt verwe zen. daar niet komen. Evenmin als do ouders voelt het- de noodzakelijkheid daarvan -hot wordt maar thuis ge houden, voor allerlei werk gebruikt, totdat de ouders eene oproeping krij gen, om wegens schoolverzuim van hun kind, voor het gerecht te verschij nen. Tot dien tijd blijft dus het pa tiëntje onverzorgd of verwaarloosd' rondloopen en verstoken van liet zoo noodige onderwijs. Ook de klinieken brengen niet vol doende hulp. Altijd heeft het kind ge legenheid, zich korter of langer tijd aan de behandeling te onttrekken. Worden echter schoolverpleegstcrs aangesteld, dan kan de behandeling door de schoolverpieegster, naar aan wijzing van den schoolarts, op school zelf geschieden in een als kliniek in gericht lokaal. Hel schoolverzuim wordt dan zeer bejjerkt en er kunnen meer kinderen afdoende verzorgd worden. In Amerika heeft dit stelsel zeer gunstige gevolgen gehad en in Duitschland waren op de elfde verga dering van deu ..Deutschen Vercin für Schulgesundheïtspflege" allen eenstemmig vóór bet aanstellen van dergelijke schoolverpleegsters. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Ets. per retre? Letteren en Kunst DE MODERNE KUNSTKRING. Op Zondagmiddag 6 October werd in het Stedelijk Museum te Amster dam, do tweede internationale ten toonstelling geopend, door bovenge noemde vereeniging ineen gezet. Velen zullen zich de eigenaardige expositie van 't vorig jaar herinne ren waaraan zulk druk bezoek ten deel wel en die niet minder druk werd beschreven en besproken. Do tentoonstelling van heden wint het nog in uitgebreidheid, zij besloot de eerezaal en negen andere zalen van het Suasso Museum. Omstreeks halfdrie, oogenblik der opening, was in de eerezaal een groot aantal belangstellenden, waar bij vele autoriteiten op verschillend gebied en V-a rsJchei dene Hiaat silo ai mers bijeen. Do heer CONRAD KIKKERT sprak ditmaal 'het openingswoord; door ernstige ongesteldheid helaas van den voorzitter, den kunstenaar Jan Toorop, ru3tte, naar hij zeidc, die taak thans op hem. Na den aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, herinnerde hij kort aan do expositie-1911 en sprak de hoop uit, dat do verzameling van heden meer erkerring zou mogen ver werven. Do vereeniging was ditmaal zoo buitengewoon gelukkig gewec-st, de collectie met een groot aantal wer ken van L e F a o c o n n i e i\ (een wand der eerezaal bevat meer dan 30 wenken van dezen Franschmnn) Ganguin en anderen te kunnen verrijken en het moet als een zeld zaamheid worden beschouwd het werk van zooveel goede cubisten bij een te zien gebracht, Volgend op het impressionisme is dit cubisaie als een reactie te be schouwen, als een soort discipline, een vormverstrakkirig. Het in de zalen opgehangen e moet men als eerste pogingen aanmerken om tot een nieuwen stijl te geraken. Het zal jaren en jaren kunnen du ren voor iets beduidends bereikt ia of misschien wel eeuwen en eeuwen. Sedert de eerste tentoonstelling van „De moderne Kunstkring" hebben plaats gevonden de Vierjaarlijksclio en de expositie der Futuristen. De Kunstkring werd uitgenoodigd tot inzenden op do Vierjaarlijksche, waarvoor is bedankt. Wat de Futu risten betreft, deze ■tentoonstelling moet als een schandaal worden aan gemerkt zij zijn stelers van de Ku bisten, een Haiiaansche Roovorsben- de. Onze tentoonstelling, bet werk van sarieuse zoekers, is een ernstig pro test tegen hetgeen de Futuristen het publiek voorlegden. En het valt zeer te bejammeren, dat verschillende kunstvrienden en bekeinde critici zich door deze Futuristen hebben laten beetnemen. Aldus ongveer waren in het kort de inleidende woorden, waarmede do tentoonstelling werd geopend ver klaard. Het komt schrijver dezes voor, dat hier voor menigeen verrassende me dedeel Lngen worden gedaan, die ve len ongetwijfeld ontmoedigend, te; leurstellend en verbijsterend, in de o oren zullen klinken Hij bedoelt hen die gclooven aan 't energiek woelende der nieuwe kunst beweging, wier hoop op een kloek slagen wordt terug gezet inet een verwijzen naar een duur wellicht van eeuwen, en dan ook degenen, die een ontwikkelend verband dachten tus schen bet streven der Kubisten en het futurisme, een band, die dan slechts door wat diefstal zou zijn vork re een. Hoe dit laatste ook zij, in boeverre, bj vergelijken, de Futuristen ook als Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voort durend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. bastaards of verwordenen moeten worden beschouwd, voor hen die in Futurisme zoowel als kubisme voor een niet gering deel ook reclame zien, is het duidelijk, dat de futuristische Itahaansche lieeren het in aartshan- dige reclame dan ver hebben ge bracht,., Wat de tentoonstelling zelf betreft, zij bevat meer dan 250 nummers van 30 inzenders, en doordat eenheid, een algemeen leidend beginsel of positieve band geheel ontbreekt, is het moei lijk zich aanstonds een oordeel te vor men, nog daargelaten dat de vele aanwezigen een rustig kijken niet be vorderlijk deden zijn. Er is zeer fraai, knap of belang wekkend werk van Gauguin, Bresdin, Toorop en Thorn Prikker, maar waar om hangt hun kunst nu op deze ten toonstelling I Hoe vreemd de inzendingen vau Gestel en Sluiters er somwijlen ook uitzien, doen zij toch zelden geheel vergeten, dat de makers ook wel an ders zouden kunnen arbeiden. Niet alzoo het werk van Brondiaan (nu Moudrian), geheel verschillend van zijn driehoekig en vlakkig stre ven van verledon jaar, staat men tlians voor allerlei kromme en rechte lijngevallen als voor evenzoovole raadsel po. Maar raadselen zijn ook een vracht der vele verdere werken. En vóór daarover een oordeel neer te schrij-, ven, moet een rustig beschouwen daaraan voorafgaan, waartoe op Zondag de gelegenheid ontbrak.. Een duidelijke, geillustreerdie, royaal opgevatte catalogus met korte artike len door Lo Fauconnier en Conrad Kikkert is een noodzakelijke gids. G, KERKHOFF. Stadsnieuws BLOEMBOLLENDIEFSTAL, De zaak van G. v. N. een bekend recidivist, alhier gedetineerd terza ke van lvet stolen van bloembollen te Iiillegom is naar de openb. terechte zitting verwezen. Mr. Baas is hem als raadsman toe gevoegd. HOOGE RAAD. De advocaat-generaal, rar. Ort, heeft conclusie genomen in de zaak van N. M., meLkslijter te Haarlem, door de rechtbank alhier veroordeeld tol. f 20 boete of 5 dagen, hechtenis, wegens het in strijd met art. 4b der Haortemsche verordening op den melk verkoop als melk verkoopt'r op de oj>en'baren weg vervoeren van karne melk, ondeugdelijk van samenstel ling. Aangevoerd was, dat do bedoelde bepaling niet verbindend zou zijn, als in strijd met. art,. 11 van het Wet boek van Strafrecht, aangezien zij, hij het ontbroken in de verordening van eenig crilebum voor deugdelijke karnemelk, tot rechtsonzekerheid moest leiden. De adv.-gen. aobtte het middel on gegrond. Deze uitda-i.ikk.ing „ondeug delijk Van samenstelling" geeft aan, dat de karnemelk niet voldoet aan de minimutn-eisclien, aan de bestanddee len daarvan te stellen.. Hij conclu deerde tot verwenping. OVERLAST. Men schrijft ons: De bewoners van het gedeelte Zui- der-Buitenspaarne tusschen de Van Marumstraa/t en Bakkerstraat on dervinden dagelijks overlast van de jongens .uit laatstgenoemde en aan-" grenzende straten. Behalve de geavone kleine balda digheden, waarbij gewoonlijk stoe pen, deuren en kozijnen het moeten ontgelden, ge/bruikt men tegenwoor dig het daar aangelegde breede trot toir als rijwielpad, hetgeen voor uit de woning komende personen gevaar oplevert. Zaterdagmiddag maakte men het neg erger. Toen werd het trottoir be-' reden door een grootien handwagen, welke door jongens getrokken en geduwd werd. In woeste vaart renden ze over het trottoir, zoodat eenige daar wande lende dames door vlug in een por tiek te springen nog maar juist aan liet gevaar van aanrijding ontkwa men. Een bewoner, di© de jongens op het onbehoorlijke van een en ander wees en hun verzocht met den wa gen op den daarvoor bestemdenrjjweg te gaan, kreeg een brutaal antwoord en eenigö beleedigingen op jien koop toe. En toen een onbezoldigd politie ambtenaar, d:i© hiervan getut:ge was, handelend optrad, ondervond bij in de eerste plaats weer tegenwerking van een fietsrijder en van een bewo ner der Bakkerstraat, die zonder iels van het voorgevallene te weten, dadelijk partij kozen voor den bru talen bengel. En Zondag kon men zich den ge- heelen dag verlustigen in dobbelspel, dat vlak voor de woningen door eene bende jongens wordt uitgevoerd. Komt er oen politie-agent aan, dan wórdt liet spel even gestaakt, om daarna weder met vernieuwden moed te beginnen. En de taal, dfe daarbij wordt gesproken as -meer dan erg. Toen het begon te schemeren, werd het. dobbelspel gestaakt, en ging de jeugd zich met het ontsteken van vuurwerk vermaken. Eerst toen een schipper, die het brandende met een zeer harden knal ontploffende vuurwerk op zijn schuit kreeg, handelend optrad, droop de bende af. Een politic-ambtenaar, wien des avonds het voorgevallene wem me degedeeld, beloofde aan dit dobbel spel en de verregaande baldadigheid oen einde te zullen maken. We willen het hopen, want de over last gaat werkelijk te ver. HA.ARLEMSCH A B C-SPOOR- BOEKJE. Verschenen is de Wünterdienstrc- geling van hel Haarl. A B C-spoor- boekje, uitgave van den heer A. Kuy- per. I16t handige boekje is llians aan gevuld met de dienstregelingen der llaarlemmermeerlijnen, terwijl voor de eerste maal achter in het boekje zijn opgenomen, do dienstregelingen der Electr. Spoorw. Mij., sioomtrani HaarlemAlkmaar, stoomtram Haarlem-Leiden, van de stoomboot diensten .en Bcdedienstregeling op de omliggende plaatsen Het :s zeker een nuttig boekje, dat ook thans wel weer zijn weg zal vin den. DE NIEUWE TRAMBRUG. De nieuwe brug over den Zijlsingel voor de Raaks is grootcndeels klaar. De tramrails liggen al van den vloer der brug tol voor „de Sïcrkan". De bestrating er tusschen is aan deze zij de klaar en behalve "t historische geitje is al menig jongen en meisje over de brug gesnapt. Open is de brug nog niet voor het verkeer. Dat wacht op iets anders, n.L het aandempen van den singel aan de vcstzijde. Een reusachtige iep en een plataan zijn al gevallen .raaar vele van 't rijtje hoo rnen zullen nog moeten vallen om plaats te maken vaor de tramrails. Is dat gebeurd, dan kunnen de noodige ophoogingen plaats hebben en kan de aannemer de oprit afmaken, waar na de brug voor het publiek wordt geopend. Wat iedereen niet weet, is, dat vroe ger hier ook. een brug was, die lag evenwel een kwartslag om en niet over den Singel, maar over de Raaks, Oudtijds stroomde de Beek van Overveen langs de tegenwoordige Brouwersvaart, de Raaks, ongeveer door de Jacobijnestraat, over de Groote Markt en Damstraat naar het Spaarnc. In T.laatst der 17c eeuw is ;c op de Groote Markt gedempt. Bij het graven voor de nieuwe tram- brug is nog heiwerk gevonden van de oude brug, die over de Raaks lag. Het blijkt, dat de Beek hier was uitgediept, bemuurd en zoo lot stads- grachtje geworden. Oude Haarlem mers zullen zich de Raaksbrug nog wel herinneren. De Raad besloot 2.1 November 18GG de brug met de torens voor afbraak te verkoopen. Jan Knij per, van Spaarndam, werd kooper voor 585. Over de Raaks lag hier een steenen brug, ter weerszijden met een toren. Die aan den noordkant heette Oranje- boomstoren, die aan de zuidzijde Pel- licacnslorcn, gezamenlijk waren ze als Raakstorens bekend. In 1420 noe men de archieven hier al twee vaeclithuusen". Bij het beleg zullen de torens wel zeer geloden hebben, althans door de Spanjaarden werden ze hernieuwd, onder leiding van den stadsmetselaar Willem Dircxes den Abt. Zooals de afbeeldingen op do be kende prentbriefkaarten ook doen zien, rustten de Raakstorens op ceri half rond basement, staande in den Singel. Ter-hoogte wan den vcslmuur, die den Oranjeboomstoren verbond met de Zijlpoort, veranderden de to rens van vorm. Dan werden zo drie zijdig en bleven zoo tot.aan het dak. In elk van de drie wandou was een venstertje. Evenals in zoovele steden waren de torens tot hel laatste oogenblik bewoond. De binncngcvcl der torens was vlak, en langs liet dak afgeschuind. Hot bouwwerk was verbonden door een gemetselden boog met kautstuk- lcen van bergsteen. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de ïtednetio van Haarlenx's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam on ■woonplaats van den inzender vermelden wordt geon aandaoht geschonken. VRAAG. Hoe moet men een katoe nen dekkleed waterdicht maken ANTWOORD Met gekookte lijnolie of met dekkieeder smeer. Uit de Omstreken LISSE. Dc uitslag van het herexamen der Rijktstuinbouwwinterscliool te Lisse van de le naar de 2e klasse, gehou den op' Dinsdag 1 en Woensdag 2 Oc tober is als volgt: Geslaagd: A. Bijvoet, Overveen. D. Sistermans, Hilicgom. J. ten Hagen, Lisse. En voor hel niet verplichtend gestelde vak „Engelsch": W. Bloem, Hoorn, en D. Sistermans, Hillegom. Geslaagd voor het toelatingsexa men, gehouden op Vrijdag 4 en Zater dag 5 October: A. Boerhout, Sassen heim. F. Boot, Sassenheim, geb. to Leiderdorp. W. Bots, Lisse, geb. lo Nieuwkoop. C. II. Eldering Jaczn., Heemstede. D. Koning, Sassenheim, geb. to Meidrccht. J. Louwerens, Heemslede, geb. te Amsterdam. T. J. van der Meer, Noordwijk. J. C. Pijn- acker, Lisse. II. Ran, Heemstede. J. Ucozen, Sassenheim, geb. te Over veen. J. W. van den Schoot, Hille gom. J. Smit, Haarlem. P. M. Swagcr- maii, Sassenheim, geb. te Amsterdam. Voor zooverre door dezen aan het toelatingsexamen in de nièt-verplich- to vakken Engelsch en Duitsch werd deelgenomen, slaagden daar voor: W. Bots, J. G. Pijn acker, H. Ran, J. Roozen, C J. W. van der School, J. Smit en P. II. Swagermans, do laatste voorwaardelijk voor 'I Duilsch. Voorts slaagden: voor Engelsch: A. Recrhout, D. Koning en T. J. van der Méér, de laatste voorwaardelijk. Voor Duitsch: C. H. Eldering Jaczn., J. Louwerens, de laatste voorwaarde lijk. ZANDVOORT. De agenda voor dc op Woensdag 9 October a s. te houden Raadsvergade ring luidt: Ingekomen stukken en mededeelingen. Kohier Rioolbelasting Kohier gebruikmaken gemeente grond. Benoeming inzake schoonhou den Raadhuis. Bediening centrale ver warming Raadhuis en school C. Re clame pacht tentje op liet strand. Ge loofsbrieven nieuw Raadslid. Benoe ming Hoofd der School B. Idem on derwijzend personeel School C. Aan bieding Gemeenteverslag. Brandver zekering Gemeentcgebouwcn. Bouw arbeiderswoningen. Benoeming amb tenaar van den Burgerl. Stand. Kerk en School NED. ITER V. KERK. Beroepen te Zvrtpheii ds. J. C. A. Fletter te Schoorl (N.-H.j Aangenomen bet beroep te Hein- kenszand (toez.) ds. P. Warners te Gapinge. GEREF. KERKEN. Beroepen te Staphorst (O.) ds. A. Dekkers te Zevenhuizen (Gr.) Aangenomen het beroep naar Lui ten a.. d. Dedemsvaart, ds. O. Boers- ma te Ezinge (Gr.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het pi'opaedeutisch medisch eocamen door den heer A. C. H. Hö- weler en mej. W. II. Versteeg het candidantsexamen in de rechtsweten schap dnör de heeren M. Schorlesheim en H. M. Peller-burg. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de ho.er A. C, A. Stern, geb, le Kralingen. Leiden. Bevorderd tof, doctor in de geneeskunde oii proefschrift „Het coli-vaccin", de lieer A, Pijper, gebo ren te Wonseradecl. Delft. (Technische Hoogéschool). Ge slaagd voor prcpaedeutisclie examens weg- en waterbouw kunde de heer A. L. Verwoeid werktuigkunde dc heer J. J. B. Goettsc'i scheikunde mej. A. -'an Tlaaften. Koloniën GEWAPEND VERZET OP BORNEO. Een Regeerii gsielegi'ain van 6 dezer meldt „In S'edelcan gewapend verzet van de Moealan;, Dajalcs. Aan de zij de der Dajalcs tien dooden." Naar aanleiding van het telegram merkt 't Hbld. 't volgende op: Moealang ligt in dc ondorafdeeling Sinlang van de Westerafdeeling van Borneo aan de Soengei Ketoengau. Mogelijk is met Sedelcan Sekadau bedoeld, de standplaats van eon lijd. civielgezaghebber, aan den Kapoeas gelegen. Ten vorigen jare werden in die streek al moeilijkheden ondervonden door het lijdelijk verzet tegen dc be velen van liet inlandsch zelfbestuur in het nabijgelegen landschap Sang- gau. In Sekadau zelf was het ten vori gen jare de bestuurder, dio het gou vernement moeilijkheden in den weg legde en moest worden ontslagen we gens het doen van onwettige heffin gen, het bevorderen van ongeoorloof de diensten en het niet tegengaan van het knevelen der bevolking door de anak-radja's. In het bestuur van het landschap werd toen voorzien door de benoe- ming, in overleg met de landsgrootea verondersteld, dat de i niet onmogelijk mi- loienvenstei wol keu het ken. Dan ben ik weer van de partij, zei cie oude heer, waarop mén de to renkamer verlier. Hector sloot haar zorgvuldig ach ter zich af en slak den sleutel in zijn zak. Aan de middagexpeditie kon Ma rianne niet deelnemen, zij moest zich aan ue barones v. ijden, die zich graag niet het beminnelijke, verstandige meisje bezighield. Daarom gingen dit maal alleen ue ontvanger eh Hector naar het middelste torenkamertje. Marianne liet natuurlijk tegenover de barones geen woord los over betgeen zij dien morgen beleefd had. Eerst als wij geheel zeker van onze zaak zijn, moet mama er van hoeren, hud Hector gezégd. De b'j.de heeren hadden beslist te- genspoed. De zon ging prachtig ou der. toen zij hun klimpartij begonnen c:i toen zij het torenkamertje binnen kwamen was er een dichte donker grijze wolk vcor de zon gekomen, de wind n.ini uog meer wolken mee en uo zonnestralen drongen er niet meer doorheen. Toen begon het zelfs te re genen. dicht en zonder ophouden; on verrichter zako moest de terugtocht worden begonnen. Op de eerste verdieping ontmoette Felix Buchenau het tweetal en zei een beetje boos: De dames van Birron- dorf zijn er weer, wel een beetje al te indringerig, dat telkens ons overval len. Ik heb haar a! begroet en rnij voorloopig verontschuldigd. Do hoofd inspecteur wacht op mij voor een be langrijk onderhoud. Ook op het gelaat van Hector ver scheen een ontevreden trek, dat plot seling binnenzeilen van mevr. Jad- wiga vond hij ook opdringerig. Zij weet toch, dat wij gasten heb ben. Dal schijnt de mooie Poolsclie echter niet te weerhouden ons te stu ren. Mevr. JadwJga zat in deiP'salon te gen ver de barones en praatte op le- vendigon toon. Dora Buchenau toonde zich tegen over haar nog terughoudender dan anders, die onophoudelijke, ongege neerde bezoeken van mevr. v. Ruppeu begonnen haar buitengewoon te ver velen. Zij moest dan maar eens mor- ken, dat zij heelemaal niet zoó wel kom was, als ze zich scheen te ver beelden. Marianne praatte heel opge wekt met Wera, de beide meisjes kon den blijkbaar heel goed met elkaar overweg. Toch voelde Wera v. Rup- pen zich ©enigszins gedrukt en zij moest er tetken3 weer over denken, wat voor doel haar moeder toch met het bezoek van heden aan Buchenau kon hebben. Twee dagen geleden wa ren zij immers pas hier geweest, dat moest toch voor de familie van deu baron te druk worden, vooral nu in deu rouwtijd en terwijl er nog gasten in huis waren ook. Volkomen onbe- grijpelijk was haar het gedrag van haar moeder. lloctor trad binnen, de ontvanger was liever naar zijn kamer gegaan, hij had geen verlangen, zich nog eens aan de nieuwsgierige vragen van de moei© vrouw te onderwerpen. Een begroeting volgde en Wera glimlachte met een blik van verstand houding tegen Hector, als wilde zij zeggen ik kan er werkelijk niets aan doen", dat mijn mama haar plan, om van ons beiden een paar te maken, niet opgeeft. En Hector lachte enen terug, en zijn glimlachje beteekendeIk be grijp het wel, ge kunt er niets aan doen, en ge blijft iii mijn oogen al tijd een beste, verstandige kameraad. De regen was weer opgehouden, maar de hemel zag er onvriendelijk en grauw uit. Een vroegtijdige sche mering viel in, en kleine scliaduwen kropen uit de hoeken van den salon en schoven samen. Beste Wera, wij moeten naar hui3. Lieve barones, als ge eens wist, hoe ik zoo'n babbeluurtjo in uwe fa milie waardeer. De Poolsche stond op. Plotseling greep zij met haar rechterhajid naar het hart, tuimelde achteruit en zonk weer op den stoel terug Water, steunde zij zachtjes, water. Allen waren opgesprongen en ter wijl Hector om water belde, snelde de barones weg om eau de cologne te halen. Wera en Marianne waren vol zorg voor mevrouw Von Ruppen, die met gesloten oogleden en zwaar adem halend in haar stoel achterover leun de. Van het water nam zij zoo goed als niets en de eau de cologne, waar mee Dora Buchenau haar voorhoofd en slapen bevochtigde, scheen zij heelemaal niet op te merken. Om 's hemels wil. mama, wat sclieelt u tocliriep Wera angstig uit. liaar moeder genoot toch anders altijd een bewonderenswaardige ge zondheid. Zeg toch eens iets, ma ma. smeekte zij, haar mooie oogen keken vol angst naar haar moeder. De lippen van mevrouw Von Rup peu bewogen zich, fluisterden, maar men verstond er geen syllabe van. Er moet een logeerkamer in or de gebracht en een boodschap naar den dokter gezonden worden, zei de barones, in dezen toestand kan mevrouw Von Ruppen onmogelijk .naar Birrendorf terug. Het geheel© huis stond op stelten, dienstboden en dienaren repten zich en na niet veel meer dan een kwar tiertje lag de schoon© Poolsche in een der gemakkelijke logeerkamers van de eerste verdieping in den lin kervleugel in een helderwit bod. Voordat de arts uit Slorkow nog gehaald kon worden, ontwaakte me vrouw Jadwïga uit haar halve bewus teloosheid. Verward lteok zij om zich heen. Wera en Marianne stonden voor het bed, terwijl Dora Buchenau juist de kamer was binnengekomen. Voelt ge u beter, mamaatje? vroeg bevond de stem van Wera. De lijdende glimlachte flauwtjes. Lief kind Zij hield op, het spreken scheen haar moeite le kos ten. Span u maar niet te veel in, mevrouw Von Ruppen, zei de ba rones vriendelijk. Iloud u maar rustig totdat de arts komt. Men is juist bezig in te spannen om hom te gaan halen. De Poolsche maakte een gebaar van afwering. Als 't u belieft niet, een arts heb ik werkelijk niet noodig, zij sprak al op helderder toon, ik heb zoo nu en dan zulke buien, ©en beetje hart- krampriist en een verkoelende drank zullen mij gauw weor geheel beter maken. Maar toch is het veiliger, den arts te halen, antwoordde de ba- moeite willen govon. De barones lachte vriendelijk Maar, mevrouw Von Ruppen, wij moeten eikaar toch heipen l Tegenover dc zieke vrouw week het gevoel van antipathie, dat de trot- sche, mooio Poolsche en haar coquet- te manier van doen altijd bij haar had opgewekt. En bijna begon zij sympathie voor haar buurvrouw to voelen, toen zij getuige was van een kort gesprek tusschen moeder en dochter. Wera meende met eenige veiba- Mama, u zei zooeven tegen de barones, dal u zulko aanvallen al meer had gehad. Ho© komt het, dat ik daarvan nooit iels gehoord heb Och, lieve Wera, hartelijk klonk nu de trotsche, diepe alt. ik heb het zoo goed en zoo kwaad als hel ging voor je verborgen gehouden. Als een moeder er kans toe ziet, ruimt ze toch zorgen en angst voor haar kind uit den weg. Wera zweeg, zij voelde zich be schaamd. tot nu toe had zij haar moe der altijd als egoïstisch h- schouwd, en nu dit teedere gevoel. Ja, Wera voelde zich diep beschaamd en daar om boog zij zich voorover en kust© de schoon©, krachtig gevormde hand der moeder niet innig© ontroering. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6