MBIEM'S DAGBUD derrde blad Diasdag 8 Octobar 1912 Mat Esperanto op rele. Vie Esperanto, de wereldhulptaal, n schrijven, lezen en spreken, kan riid von de E. A. (Universale Es- Minta Asocio) wel een reisje orn de teld doen. Hij behoeft slechts naar e deligito's, die over de geheel© aar- fverspreid zijn, te schrijven en hij li er zeker van zijn, dat hij overal polpen wordt. Ik had dit wel eens hoord maar nog nooit de proef er a genomen. Gedurende deze zomer- Éantie echter had ik het erop gezet, l reis in dien geest to ondernemen ik koos daarvoor Warschau, de onplaats van den ontwerper der jreldlaal, Dr. Zamenhof, als doel. jn dochter hield mij gedurende de peeie reis gezelschap. De plaatsen, tar we zouden logeeren waren War jan en Dresden natuurlijk was te ren in Esperanto aan de deligito's schreven, zoodat voor het logies vol- endo gezorgd was. Van Berlijn tol toni, een stad dicht aan de Russi- ie grens, reisden we in gezelschap n Dr. M. uit laatstgenoemde stad, te toonde veel belang in liet Espe- nto te stellen en verzocht ons de Indbeginselen ervan eens uiteen te (ten. Wij boden hem dadelijk een jssischen sleutel voor het Esperanto M en zoo begon de openbare les in ji trein, waarin onwillekeurig ook litre-in ede-reizigers betrokken wer- i. Spoedig kon genoemde heer, die ek ten specialiteit op taalg :bied te li ons Esperaiito verstaan en toen in Thorn ons verliet, kon hij ons in het Esperanto een voorspoedige [s wenschen, Het passeeren van de fesische grens bij Mexaiidroer viel it mee. Het station scheen eerst als (gestorven en toen we uit hel, raamp- ■keken, bleek niemand uit den trein goan. Plotseling echter bestormden j een troep witte mieren de witkie- l den trein, als roovers vielen ze op passagiers aan en ontnamen hun bagage en het baatte niets, of j er ons al tegen wilden verzetten onze wees op zijn nummer 60 en •g was hij. We volgden den stroom jar en hoopten zoo ons goed wel er- terug te zullen vinden. We pas- rden een paar Russische kozakken, ons den pa; aframen en kwamen het visitatielokaal, waar we ons id en No. 60 vonden, die nogmaals zijn nummer wees en weer ver een. Alles werd nu grondig onder- jht en door het verbazend groot aan- I reizigers duurde het wel 2 1/2 uur r we weer verder konden reizen, jt onderzoek der passen en het op en ervan kcstte ook veel lijd. Een jvoon beambte haalde ze bij gedeel- van het kantoor en las ze, op een rhevenheid slaande, op. Natuurlijk p menigéén niet hooren, dat zijn tun werd opgelc-zen, want die was gewoonlijk niet uit te herkennen, stak tweemaal tevergeefs mijn band I en eindelijk toen ik werkelijk mijn s terugkreeg, had ik geen enkele tuk uit mijn naam gehoord. Geluk- 5, dat mijn pas door den Russischen zant in Den Haag geviseerd was, int overal werd streng op toegeke- nzelfs werklui, die overal tegen muren in eer kring om ons heen ten, moesten hun passen toonen. We oestc-n voor den Russischen trein een tra-plaatsbiljet kcopen het scheen avoonte te zijn, dat men dit ook eer aan genummerde bedienden op- ■oeg ik plaatste me echter in de lan- queue voor het loket en zeer tot ij:i spijt, want ik schoot niet op, (ordat de genummerde kaartjeskoo- •1-5 telkens aan 'elkaar verschillende unmissies opdroegen voor later aan- ïkomen passagiers. Bij een volgende •tegenheid maakten we in vredes- aam hiervan óók maar gebruik en regen zóó onze biljetten heel wat ielier. 1-Iet spreekt vanzelf, dat voor II alles fooitjes worden verlangd en Doii geeft mei genoeg, altijd moet er at bijwe kregen dan ook later den iad niet te veel in eens te geven, In Warschau is dit kaartjesnemen tij.droovend geworden, dat men p verschillende plaatsen in de stad jclegenheden" in het leven beert ge- oepeo, waar men dagen le veren de aartjes kan koopen. Wij bezochten ók zoon bureau, maar bemerkten, at ook d&ar al weer de genummerde ediensligen het ons lasiig maakten; jen tweeden keer zelfs besloten we Paar naar het station te gaan, want r screen op het bewuste bureau geen jan kom cn aan te zijn. Maar ik kom p mijn reis terug; ik was nog niet in jen Russischen trein. Toen ik einde- jjk een beurt aan het loket kreeg, jon ik niet. verstaan worden; de Le- anbte scheen geen Duitsch le ver- lann, althans van mij niet en ik kon roll door het geweldig geraas niets erstean; ik werd voortgestuwd en noest mijn beurt laten- voorbijgaan, ïelukkig sprak de stationschef Duitsch en die verwees mij weer jaar het loket, waar ik nu spoedig ilaar kwam, maar in duizend ang- ften zat, dat de trein met mijn doch ter alleen naar Rusland zou ver-: (rekken; de chef scheen wel iets op hij gewacht te hebben, want nauwe lijks was ik in den waggon of de jroin zette zich in beweging. We za- icn met ons vieren in één coupé. Meer konden er niet in. De dubbele janken werden naar boven geslagen, ?en metalen jukje uit den wand ge trokken voor steun en zoo was dé ïoupé in een slaapwnggon herscha pen; ik vernam, dat alle Russische jreinen zóó zijn 'ingericht. Het spoor s een paar d.M. breeder dan elders n Europa; geen trein uit het. huiten- and kan Rusland binnen rijden. De waggons zijn ook breeder, eveneens de gangen. Men kan de deuren sluiten en op den ketting doen voor mogelijke nachtelijke overvallen. Rusland maakte op ons zoo'n on-betrouwbaren indruk, want overul zag men wan trouwen. Men komt een hotel niet in zonder pas en bij de rekening wordt de pas weer teruggegeven; men weet wel, dat men Rusland niet zonder pas kan verlaten. Wanneer men er gens betaalt, woTdt steeds het geld op de toonbank geworpen of op de tafel om te hooren of 't ook valsch is. De Rus schrijft telkens op, wat hij verteert en zit op een papiertje te re kenen vóór hij betaalt; dan maakt de bediende een dergelijke nota op en zóó komt men eindelijk tot betaling. Nu echter was daarvan nog geen sprake en moesten wo eerst nog ee- nige uren 4ri den nacht door Polen sporen. Ik was al vroeg wakker, of liever Ck bleef wakker, want ik ver trouwde me niet op mijn hooge leger stede, en ik had al vergeefs gezocht naar middelen om mij op mijn bed zonder rand boven In de coupé ergens aan vast te binden. Als ik even de gordijntjes van voor liet raampje wegschoof zag ik de gou den korenvelden van het rijke Polen. Rijk en loch arm, want ons bleek vele malen, hoe do Polen nog altijd smachten naar vrijheid. Droevige lij nen biedt bet landschap; altijd maar zacht eentonig golvend zonder eenige afwisseling en dan hoort men nu en dan het tweestemmig sa'.n van de lo comotief als van een misthoorn. Traag schijnt de tic in door het reus achtige land te slingeren. Bij een station staan we dikwijls zeer lang stil. Eén slag op de bel en de pas sagiers gaan in den trein; een kwar tier later twee slagen on nu gaan de beambten er in en verlaten de koop lui den trein, waarin ze rondliepen om hun waren te koop aan te bieden; 5 minuten later drie harde slagen, snel na elkaar en nu werpt de hoofd- oonducteur zijn sigaretje weg en laat een langgerekt gefluit hooren. De trein zet zich zeer langzaam in be weging, zoodat na een paar minuten er best nog even iemand op kan springen; en d a t is nog wel een ex pres-trein! We kwamen een uur vroe ger dan we geschreven hadden in Warschau aan en liet verwonderde ons daarom niet, dat we geen Espe rantist zagen. Het rijtuig voor het Hotel was er echter en zoodoende kwamen we spoedig in een veilige haven. De deligito had een brief geschreven, dat hij ongesteld was geworden en de sub-deligito was naar Krakau afge reisd om deel Le nemen aan het 8ste wereldcongres. De zorg voor ons nu echter opgedragen aan een paar Jonge studenten, die zich met buiten gewonen ijver van hun taak kweten. Het was een ware verademing, toen de eerste zich bij ons aanmeldde, want recht goed hadden we in Polen nog niemand vers'aan. Dezelfde verrassen de gewaarwerding vervulde ons als bij vorige gelegenheden wij verslon den geen woor van eikaars moeder taal en spraken niettemin met het grootste gemak over alles, wat ons be lang inboezemde. Onze vriend ried ons aan om denzelfden avond nog ons voorgenomen bezoek aan Dr. Zamen hof te brengen, wijl hij anders wellicht ook naar Krakau zon afgereisd zijn. Telefonisch werd belet gevraagd en spoedig vernemen we, dut de Hollan ders zeer welkom waren. Om 8 uur 's avonds waren we hij hem present en werden we op de meest hartelijke wijze als huisgenooteu ontvangen. We brachten de groet van de Holland- sche geestverwanten over en zaten spoedig om de theetafel over alles en alles, over Nederland, over het Con gres en over de uitspraak van de we reldtaal te praten, alsof we reeds oude vrienden waren. Onze gastheer ver ontschuldigde zijn echtgenoole, die on gesteld was, doch die nu door zijn dochter, ook een uitmuntende Espe- rantiste, vervangen werd, om de hon neurs aan de theetafel waar te nemen. Wij zullen die7. avond niet licht ver geten, een genolvclleii avond, dien de eenvoudige man, wiens naam thans door de gansclie wereld met groote eere genoemd wordt, ons bereidde. En vvij zuilen ook nooit den man verge ten, wiens grootheid ons overweldig de door de wijze waarop zij zich tracht te te verbergen in den grootsten een voud en bescheidenheid. Wat onze uit spraak betreft, die kon onzen „Maj- stro" wel behagen, uitgezonderd die der e, welke als moest worden uit gesproken. Dit schaadde echter niet aan het weaerkeei ig begrijpen en be hoefde niet gewijzigd te worden do meest doeltreffende uitspraak zou van zelf overwinnen en, zooals men n u een beschaafd Russisch had, zou er ook vanzelf bij het meerder gebruik een beschaafd Esperanto komen. Het zal maar aau weinigen echter geluk ken den tongval van hun land geheel te climineeren wat trouwens ook in elk land 't geval is met 't dialect, dat meestal bij het gebiuik van beschaaf de gemeenschapstaai rog hoorbaar blijft. Telkens kwamen er weer nieuwe Esperantisten ons begroeten en veel hebben we nu van Warschau in 5 da gen kunnen zien en begrijpen. Veie onaangename bejegeningen zijn ons daardoor ook zeker gespaard' geble ven. Toch had ik reeds een oogenblik in gevaar verkeerd, want ik fotogra feerde een der prachtige tempels met hun gouden koepeldaken, niet wéten de, dat dit stren-r erboden was. Later vernam ik vau een der Esperantisten, dal een schilder van een deugdelijken pas voorzien, buiten de stad een boer derij ging schilderen, toen onmiddel lijk door de politie werd ingerekend en eerst na een week met buitengewoon veel moeite en niet behulp van den con sul in vrijheid werd gesteld. Zóóveel was er verboden, dat we ons niet bij zonder op ons gemak gevoelden. Luid lachen op straat of in een restaurant was verbodenhet gebeurde ons, dat er sst 1 werd geroepen met den vin ger wijzen was onbehoorlijk, een dame met ontbloot hoofd werd in een café of netten winkel eenvoudig niet toege laten ik zag In een der parken een paar malen een politieagent personen den toegang weigeren, die er niet net genoeg uitzagen of te veel op pakjes dragers leken. Nu vernam ik wel, dat bij de Russen voor een roebel alles mag, doch ik heb me maar niet aan die dure proef gewaagd. Op een der avonden werden we ver zocht in de Poolsche Esperanto-club te verschijnen daar waren meer vreem delingen op h n doortocht naar het wereldcongres te Krakau bijeengeko men. Ook daar weder was het verras send, hoe gemakkelijk we allen elkaar weer begrepen. Er was ook een stu dent uit Irkoelsk aangekomen, die nog nimmer met Europeanen bad ge sproken en zich nu toch gemakkelijk aan ons verstaanbaar kon maken. Een der Esperantisten kwam op het denkbeeld,jlat ieder eens in zijn eigen landstaal hét „Onze Vader" zou opzeg gen het was o;> deze wijze heel aar dig om do verschillende talen eens met elkaar te vergelijken we hoorden het nu viermaal Nederlandsch, Russisch, Duitsch en Poolsch. De volgende dagen hebben we veel kerken, monumenten en het schilde- rijrnuseum helleken. Warschau bleek een reuzen stad te zijn, waar groote bedrijvigheid heerscht en die volgens de laatste telling reeds een SöO.ObO inwoners telde. Overal wordt gebouwd en veel vernieuwd, wat ook wel noodig is, want vele gebouwen zen er uiterst vervallen uit en vele straten zijn bij na onbegaanbaar. Zeer interessant is het prachtige, maar betrekkelijk kleine museum. Vele schilderijen trof fen ons door hare ongewone kleur en buitengewone lichteffecten; wij no teerden: Avond en Na den Tegen van Ryskievic, Christus en Magdolena van ICrasnovolski, Grünwalstrijd van Matejko en Nero in het circus van Siemiradzkü. We vond en ook tee ko ningen van Ilollandscho artisten uit onzen bloeitijd als van Rembrandt, Wou'werman, Ostade, Brouwer, Hin- decoeter, Van Os, Van Mieris en Bol, De parken waren er prachtig en bij mooi weer waren alle banken., die bijna zonder tussc hen ruimte de la nen flankeerden, bezet met men- schen. Als men zoo door die lange lanen wandelde kreeg men den in druk, dat men op een menschenten- toonstellïng was. Op de brug over den Weïchsel was het ontzaglijk druk, bet verkeer scheen mij hier even druk toe als in Londen. Een nieuwe brug bleef maar onvoltooid, omdat het geld door de bouwmeesters voor andere doeleinden was besteed. Spottenderwijze noemt men deze brug nu do „Panamabrug'. Warschau lijkt een stad als allo an dere Europeesche steden, maar alles is er grof en verveloos. Vele groote drukke winkels zagen we, maar zelden smaakvol geëtaleerd. Naast de vele electrische trams tal van wagentjes, waarmee- men voor een klein prijsje de heele stad kan doorkruisen. De koetsiers wa,reu ook allen genummerd en droegen het nummer als een automobiel op den rug op ©en groote, koperen plaat, ook al geen bewijs, dat ze bijzonder te vertrouwen zijn. Met het eten kon den we het maar niet vinden; als ve getariërs zochten we het veg. restau rant op, maar daar vonden we op het menu: worst, beafsteak, cotelet- ten, oesters enz., waarvoor we na tuurlijk terugschrokken. Later bleek evenwel, dat men hier met kunst- vleeschspijzen te doen had, waaruit men wel kan opmaken, dat het echt vegetarisch beginsel nog niet diep wortel had geschoten. In dit opzicht waren we blij, dat de tijd van ver trek aanbrak. Ik kreeg in mijn hotel nu mijn pas met de rekening terug en vernam van onze Esperan'o-vrten- den, dat we zonder dit stuk in het Hotel niet hadden kannen logeeren. De Russen zelf moeten, in hun land reizende, ook een pas hebben en deze óók als waarborg én bet Hotel afge ven. Vóór ons vertrek moest de poli tie bovendien den pas waarmericen om Rusland' ongehinderd te mogen verlaten, maar daarvoor zorgt men in het ITotel en dat maakt alleen onze portenionnnie weer wat lichter. Met dezelfde Irnge vaart verlieten we nu weer liet melunlcoliek© Polen. Gedurende de 5 dagen van ons ver blijf iu Warschau was het vun heet koud weer geworden en ik verlangde I er niet bijzonder naar, de dubbele raampjes van de coupé open te schui ven. Ook in do huizen zijn overal de ramen dubbel en dan schu'iven ze niet maar ze worden gedraaid: het eene stel naar binnen het andere naar buiten. Ik behoef niet te zeggen, dat dit een maatregel is tegen sneeuwjacht en koude gedurende den winter. De aanwezigheid van een ketting, die men in den trein op de deur kan schui ven geeft weer geen bewijs, dat de omgeving betrouwbaar is. In weerwil van de niet genoeg te waardeeren on afgebroken hulp van onze Esperanlo- vrLenden, hadden we ons toch nooit bijzonder op ons gemak gevoeld; liet was alsof we op een mijn liepen en het verwonderde ons dan ook niet, toen we later in de courant lazen over gewijzigde reisplannen van den Czaar wegens den gespannen, toestand in Polen. Tegen dat we de Duitse he grens naderden kregen we de Rus sische grenspolitie in den trein, dte weèr mijn pas in beslag nam. Een heer- en dame werden door onvol doend geviseerd paspoort uit den trem verwijderd; men schijnt scherp toe te zien. Toen we eenmaal op Duitsch grondgebied kwamen ging alles sneller, daar passeerden we twee Duitscho gendarmes één links en één rechts, die slechts even onzen pas in de handen moesten hebben. Do reis door Duitscbland naar Dres den geschiedde 's nachts, zoodat we weinig konden genieten van de schoono streken, waardoor we spoor den. Aangezien het echter reeds vroeg licht werd, konden we vóór onze Aankomst in Dresden nog wat van het gezicht op de bergachtige en boachrijke streken genie'.en. J. W. SEVENHÜYSEN. Koloniën TEGEN EEN ROOVERBENDE. De correspondent van het ,,Soer. ITbld." in Gentroal-Celebes schrijft: Uit Enrekang werd bericht, dat een ca, 20 man sterke rooverbende, be wapend met lans en la-is en uitgewe ken on ei" in net Pai'é-Parésche pa- troui Meerende ma recha ussee-a fdc-o- ling, het land onveilig maakte. Een der landschapshoofdcn, die daarvan bericht kreeg, trok er dade lijk met eene bevolkingspatrouille op uit en iiad het geluk twee bendeleden onschadelijk te maken. Van een en ander stelde hij onmiddellijk den ci- viol-eezaghebber in kenmis. Na ontvangst v3n het bericht toog deze er direct met eenige gr."epen op uit orn de bende te verschalken, ter wijl de naburige militaire posten ver zocht werd eveneens mee te ageeren, om het, uitwijken der bende onmoge lijk te maken. De eerste poging liep op niets uit. Volgens de berichten zou de bende z'ch ergens in het gebergte ophou den. Daarheen werd 't nnchts afge marcheerd mot vïe.r groepen; eene wijde insluitingslinie werd gevormd en tegen bet aanbreken van den dag marcheerde alles voorwaarts, den kring aldus steeds kleiner makende om ten slotte op één bepaald punt te verzamelen, Er werd evenwel niets gevangen, zelfs niets verdachts be speurd. Na 18 uren onafgebroken murcheerens door zwaar bergterrein, kwam do troep den volgenden dag thuis. Do mannen waren natuurlijk doodmoe, maar van de fuseliers, noch van de dwangarbeiders was er ge durende dién zwaren marsch één enkele achtergebleven. Het vaderland kan dus onbezorgd zijn, de niarsch- vaardigheid der troep laat niets te wenschen over. Den volgenden dag trokken er weer patrouilles op uit om nadere inlich- tiugen te verzamelen en de liende te achtervolgen en onschadelijk te ma- keil. De civiel- en militair-gezagheb ber nam zelf de leiding der aclie in handen. Ditmaal had de troep mc-er geluk. Reeds na een'ge dagen werd liericht ontvangen, dat aanraking met de bende was verkregen en zes man ge vangen waren genomen. Echter bad de luitenant Van Nijnatten het onge luk bij de achtervolging der bende, waanbij hij van een hoogte afsprong, in een randjoe te belanden, die even tjes 17 c.M. diep in zijn rechterkuit drong. Laten we hopen, dat de luitenant weer spoedig hersteld zal zijn. Letteren en Kunst zake van een in en door 'den dienst ontstaan lichaamsgebrek, na verwon ding in den strijd bekomen, met in gang van 5 Oct. eervol uit den mil. dienst ontslagen, rnet toekenning van pensioen. Bij res. van den Min. van Kol. is W. J. de Vriend ter bescli. gest. van den G.-G. van Neu.-Iudië, ten einde te worden benoemd tot klerk bij don post- telegraaf- en telephoondienst. DE IIAAGSCHE BELASTING- QUAESTIE. In den Ilaagschen gemeenteraad word Maandagmiddag de beraadsla ging voortgezet over het adres dor heeren Brakel c.s., verzoekende terug storting van onrechtmatig betaalde belasting, met de motie-De Groot, om ajun dit verzoek te voldoen. Tegen die motie verklaarde zich do heer Van Zuylen. liij kwam er ook tegen op, dat men tegenover iemand van de verdiensten van wethouder Simons heeft durven zeggen, dat de Rechtbank van het fatsoen hom niet zou vrijspreken. Breedvoerig motiveerde de heer Vas aangevangen. Het hooldpestuur der club stelt nu voor, een buitengewone algemeen© vergadering te houden over jeugdorganisatie. De Katholieke onderwijzerseluba voor drankbestrijding telden op 31 December j.l. 520 leden. KAMERVERKIEZINGEN 1913. Men schrijft aan de „Rotterdam mer' Naar ons officieus medegedeeld werd, moet de heer II. Pollema, lid der Tweede Kaïner voor het district Gorinchem, voornemens zijn, zich ia 1913 niet herkiesbaar te stellen. Naar aan de Leeuw. Ct." wondt medegedeeld, noemt men van anti- 'rev. zijde in het kiesdistrict Franeker als candidaat den heer J. D. de Vries, schoolopziener te Bergum. Da heer De Vries was reeds in 1897 candidaat voor de anti-rev. partij in Tieljerksteradeel. OVERREDEN. Te Tilburg is een 6-jarig dochtertje van den landbouwer Lijten door den Dias daarop zijn stem voor de motie, 'trein overreden. Met een vreeselijke op grond van de gewone morulitcit. In gelijken zin sprak de lieer An kerman. Maar de heer Penn wilde alleen óór de motie stemmen als de heer De Groot daaruit het onaangename voor den wethouder lichtte. En de beer Van Sandick betoogde, dat niet de wethouder, maar het col lege van B. en W. als één geheel ver antwoordelijk was, en eigenlijk de Raad zelf Laten de Raadsleden, als zij meenen, dat er onrecht is gedaan, zelf het geld uit hun zak teruggeven, zoo luidde zijn conclusie. De heer Mackay betoogde, dat het niet zijn bedoeling was geweest, deu heer Simons te treffen de heer YVar- neke constateerde, dat de commissie van financiën steeds buiten do zaak was gelaten. De wethouder van financiën, de heer Simons, hield daarop een uitvoe rige verdedigingsrede, waarin hij be toogde. dat B. en W. overtuigd zijn en blijven van de wettigheid van den aanslag van firmanten voor de firma, terwijl dit ook zeer billijk is. Gedepu teerde Staten vernietigden den aan slag alleen, omdat men niet precies kon aantobnen, welk deel van den winkel door elk der firmanten werd gehouden, Naar aanleiding van eene reclame, in 1906 door de firma ilehn- fante en Vas Dias, is toen op advies van den controleur voor de financiën door B. en VV. met algemeene stem men besloten, de betrokken firma voorloopig niet aan te slaan, wel de andere firma's, in afwachting van spoedige wetswijziging, waardoor fir ma's zouden kunnen worden aange slagen. Men bedenke, dat er destijds reeds een voorstel van Minister De Meestér was tol beffing ©ener Rijks- inkomstenbelasting, waarop de ge meenten dan opcenten zouden kun-' nen heffen. Herhaaldelijk is later op reclames afwijzend beschikt. De stukken lagen steeds ter visiemen kan niet zeggen, dal de Raad er niets van wist. Had men den firma's toegegeven, dan wa ren tal van fictieve firma's ontstaan. Daartegen hadden B. en \V. te wa ken. Spreker heeft B. en \Y, later we der van de zaak gesaisisseerd en we derom is met algemeene stemmen be sloten te handelen, als gehandeld is. De opvolgende colleges van B. en W. zijn in dezen slechts hcunogeon ge weest, Een beschuldiging uan spre kers adres treft dus evenzeer mannen als nu wijlen Bevers en Mouton en den tegenwoordigen Commissaris der Koningin, baron Sweerts. Spreker protesteerde dan ook tegen het spreken in de pers van „schacher- aar" en van „praktijken van Ooster- TOONEELCONTRACT-BRKUK. s-chê volken" en eischte, dat men nu Onder eenige belangstelling uit de al die beschuldigingen mtrekke. Amsterdamscho tooneelwereld diende De Voorzitter verklaarde vervol voor den kantonrechter te Amsterdam gans, dat het college van B. en VV .te- in civiel rechtsgeding een z»nk us S» "ie motie-De Groot bezwaar heeft. I tooneelconiract,breuk. Tegen de ge-1 omdat, waar B en W. de aanslagen I daagden, den heer en mevrouw Lebo- gerechtvaardigd acnten er geen Braakensiek. werd door de heeren L. WJto i«r»8betabn« van on- Chrispiin Jr. a J. van Bieoe, als di- rechtvaardig betaalde Masting en reclie van het „Frascati-Ensemble". bovendien, omdat B. en V,hot ten oen vordering van schadevergoeding aanaic-n van de wettigheid der terog- ingesteld. groot 18063.54 en I 3017.96, eens zijn met den hoor De Mees- zijnde respectievelijk de loon en plus wettelijke rente, waarop de heer en Kn mevr. Lobo—Braakensiek waren ge- engagéord bij liet Frascati-Ensemble oogt eon beoordoel.ng van do liande- gedurende den tijd van 15 September tmgon van B_ en W of van den web 1912 tot en inel 30 Augustus 1913. Alshouder van Financiën. Slechts wordt grond hunner vordering voeren de he. Dagelijltseh Bestuur uifgeiioodjgd verzoekers aau dat het contract door een regeling te ontwerpen, waardoor doze toonejilspelers was verbroken, zij M» ha wwwrt der reclamanten waren namelijk niet op de repetities gekomen en weigerden op te treden. De gedaagden beweerden, dat de mondelinge afspraken nog niet deu vorm van een bi-sliste overeenkomst hudden. Ze wareu later dan ook naar het Nederlandsch Tooneel gegaan. Voor de gedaagden trad op mr. J. Keizer, en voor eischers mr. Parser. De uitspraak zal zijn op 28 October. wond op hot hoofd werd het kind ster vende opgenomen. VERDRONKEN. De 21-jarige werkman E. v. W. te Helmond, die naar huis ging van zijn werk afkomende, kreeg vermoedelijk een duizeling, geraakte te water en verdronk. Zijn lijk werd spoedig daar na opgehaald. DE ROODVONK-EPIDEMIE TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, dat in de week van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October de volgende geval len van roodvonk zijn aangegeven Maandag 30 Sept. Dinsdag 1 Oct. Woensdag 2 Oct- Donderdag 3 Oct. Vrijdag 4 Oct. Zaterdag 5 Oct. Zondag 6 Oct. Aange- tes'en. 19 29 22 29 30 16 te zamen 157 Blijkens het de vorige week gepu bliceerde staatje Indroeg het aantal aangegeven gevallen van 23 Septem ber tot en met Zondag 29 September 181. SCHATGRAVERS. De „Lyons", de boot, die op het wrak van de „Lutine" werkt, zal in den loop van deze maand voorloopig de werkzaamheden staken om in de haven van Terschelling te overwinte ren. In het begin van het volgende jaar worden do werkzaamheden op de „Lutine" hervat. Van ophalen van goud- of zilverstaven is tot nog toe geen sprake geweest, niettegenstaan de men beweerde, op de schatkamer te zijn gekomen, ja zelfs de goudsta ven te hebben zien liggen. EEN SEINFOUT. Een aardappelmeelfabriek in de Veen koloniën gaf aan hnre commis- sionnairs telegrafisch order, om aardappelen voor 85 cents per ILL. te koopen. Een tweetal ontving echter een te legram. waarin 95 cents stond ver meld. En met zoo'n goede noteering kochten ze in een oogenblik gezamen lijk 12.000 ILL. aardappelen op. Nu 't op afrekenen aankomt, ontdekt men de seinfout. De landbouwer vordert 95 cents en de fabrikant weigert het dubbeltje bij te betalen, omdat hij in hei telegram 85 cents had opgegeven, zoo meldt de Leeuw. CL BRANDEN. Te Maren is afgebrand de boerde rij van A. van Schijndel. De bewo ners vluchtten met groote moeite: ean kind bekwam ernstige brandwonden. Vijf varkens en twee geiten kwamen om. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk besluit is benoemd tot no taris ie Leeuwarden, \Y. Wachter, cand.-not. re Doetinchem. Is mr. D. W. baron van Heeckereu, ref. bij het Min. van Buïtenl. Zaken, secr.-generaal der in 1911 en 1912 te 's-Gravenliago gehouden wisselrecht conferenties, beroemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Is aan den insp. der dir. belastin gen, invoerr. en acc. M. Schuylenburg, te 's-Gravenhage, 4de afd., op verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder toe- kenning 'van den pers. titel van direc teur der dir. bel., invoerr. en acc. Is aan den ontv. der dir. bel. en acc. W. van Limbcrgb, te Breda (buiten- gem.), op verzoek met ing. van 1 Ja nuari eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Is aan den ontv. der dir. bel. J. II, de Bruyn te Amsterdam, 2de kant., op verzoek, met ing van 1 Jan. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder dankbetuiging voor de diensten door hen gedurende meer dan 50 jaar aan den lande bewezen. Bij konk. besluit is de met verlof in Buropa aanwezige majoor der inf. van het leger in Ned.-Indié A. W. A. d? Koek van Leeuwen, op verzoek, ter wordt voldaan. Na verdere replieken word de motie verworpen rnet 20 tegen 19 stemmen. ECHTEI.TJK DRAMA. Zondagnacht wercl een vrouw in deerniswekkenden toestand in het O. Vrouwegasthuis te Amsterdam bin nengebracht. Het was een bewoonster van de Boerhaavestrant, die in be schonken toestand verkeerend, door haar man op ergerlijke wijze was mfshandeld. Hij had haar van do trappen geworpen en in het gelaat gestompt. Het gezicht bleek op ver schillende plaatsen afzichtelijk ver wond. Na verbonden te zijn is de vrouw weer naar haar buis gevoerd. De zachtzinnige echtgenoot is door de politie in verhoor genomen, zoo meldt de Tel. F.F.N KTiXD PLEEGT ZELFMOORD. Zaterdag had eou 13-jarig meisj'e te Rotterdam, J. M. S. genaamd, zVch in een winkel aan diefstal schul dig gemaakt. Toen zij door haar va der daarover werd berispt, liep zij naar diens schrijfbureau, nam daar een geladen revolver en schoot zich door het hoofd. Naar liet ziekenhuis gebracht is zij kort daarop overleden, zoo meldt de Tel. DRANK BESTR 1.1 D IN G. De N. Fb Ct. schrijft: In de Neder!. Onderwijzers-Propa- ga nd a-club (voor drankbestrijding) rs in den laatsten tijd veel te doen ge weest over jeug-lorganisa 'es, vooral door de, door velen misprezen waarop de heer B. IJzerman, gesteund door prof. Van Rees, dit werk heeft Stadsnieuw» Het Tooneel DE VOORSTELLING VAN CREMER. Terwijl de Tooneel vei'eeniging van Heijermans haar eerste voorstelling to Haarlem in „De Kroon" gaf, open de de Koninklijk© letterlievende Ver- eeniging ,,J. J. Crenter" haar sebzoen in onzen schouwburg aan den Jans- eg. Voor dilettanten Is de keuze der op voeren stukken steeds een groote moeilijkheid. Zij kunnen zich meestal niet zooals de beroeps-•e-etechap- pen de w©eid© veroorloven om too neelwerken uit het buitenland te la ten vertalen en nog zeldzamer zal 't voorkomen, dat zij oens een nieuw oorspronkelijk stuk voor het voetlicht kunnen brengen. Regel is hei dan ook, dat de rederijkerskamers wat gaan grasduinen" in het bekende en beproefde répertoire van het „groot© tooneel", waardoor den leden meestal oude en door de zwakkere bezet ting vrijwel verwaterde kost moet worden voorgezet. „De Hertogin van Piccadilly", het door den heer J. II. L. Bossard uit het Engelsch verteaMe spel, moge dan ook allerminst een meesterwerk zijn, het had althans d;t aantrekke lijke, dat het onbekend en dus nieuw was. Met deze klucht te betitelen ah „blijspel", heeft de heer Bossard den Engelschen schrijver James Henry Barnley wel wat al te veel eer bewe zen. Men behoeft bet programma maar even in te z en om te begrijpen, met wal voor een soort stuk men te doen heeft. Er is een hulpprediker, Rev. John Smith en een tweede mijo-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9