Iedereen klaagt over den- duren tijd» Stadsnieuws Pede van dan heer Roodhnyzeii. Voor de Ilaarlemsche vereeniging van Jonge Vooruitstrevende Vrijzinni gen is Dinsdagavond de lieer ROOD HUYZEN, lid van de rweede lvamer en secretaris der Liberale Unie, opge treden. Vóór de opening der vergadering heeft de Voorzitter reeds een aantal socialisten, die ,,de Internationale' zingende de zaal binnenkwamen, ver zocht daarmee op te houden. Als ve len daarop de melodie gaan fluiten, verzekert de lieer De Kan ter, dat hij 'de vergadering geen doorgang kan doen vinden als het publiek niet stil js. Waarop men zwijgt. Om ruim acht uur wordt door den voorzitter der vereeniging, den heer JOH. DE KANTER, de \rij druk be zochte bijeenkomst in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging geopend. Na een kort welkomstwoord geeft de voorzitter het woord aan den spre ker van dezen avond. De heer ROODHUYZEN vangt aan met op te merker., dat in 1S48 bij de grondwetsherziening het Nederland- sche volk een garsch nieuwe phase in trad. Het is de grcotste evolutie ge weest, die ons staatsleven ooit heeft gekend. Het volk is daardoor mondig geworden, 't geen de revolutie niet 'and kunnen uitwerken. De evolutie heeft zich op allerlei ge bied doorgedrongen. Thorbecke heeft een groot beginsel gesteld tegenover dat, 't welk tot dusver ons staatsleven had beheerscht Groen van Prinsterer, niet ten on rechte genoemd, „de veldheer zonder leger" nam stelling tegen dit alles. En toen hij in 1876 overleden was, kwam dr. Kuyper als zijn opvolger. Spoedig verscheen het lijvige werk „Ons Pro gram' waarin de souvereiniteit Gods als eerste leiddraad in het staatsleven werd aangenomen. En nu, nu Kuyper een oud man is geworden, is het de vraag wat er gebleken is van hun specifiek Christelijk beginsel In welk opzicht vraagt spr. weken ze wat dat hangaat van de onze af Daarop moet men het antwoord schul dig blijven. De groote grieven tegen de libera len, die immers de Zondagsheiliging niet wenschten te steunen, die de we derinvoering van de doodstraf niet wenschten zo zijn niet bestreden door het tot stand komen van wets ontwerpen, waarin Kuyper en de zij nen neerlegden, wat zij te dien op zichte zeiden t? willen. Is de Leer plichtwet ingetrokken In 1901 heeft men op de deputatenvergadering on der daverend gejuich ertoe besloten maar nu is er alleer. nog sprake van, do wet uit te breiden. De ministeries hebben ondervonden wat het. is, te regeeren in dezen mo dernen, van Thcrbeckê's geest en Thorbecke's wil doordrongen staat. Vraag je een antirevolutionair, waarin dan eigenlijk dr. Kuyper's geest spreekt, dan zegt hij in de ze- deïijkheidswet. Nu. wij staan te dien opzichte op hetzelfde standpunt, dat de heer de Savoruin Lohman in het debat over deze kwestie heeft ingeno men dat men de menschen niet door wetten zedelijk kan maken. De godsdienstige le.us wordt bij de verkiezingen aangeheven als volksbe drog, en wij begrijpen dat men zieti coaliseert om de macht in handen te hebben. liet volgend jaar, in 1913, wordt er een groote internationale landbouw tentoonstelling te Den Haag gehou den, waaraan de regeering 1100,000 subsidie zal geven. Een der partijge- nooten van dr. Kuyper, iemand die blijkbaar aan de- godsdienstige leuzen in de politi-elc heeft geloofd, hetgeen meer pleit voor zijn goed hart clan voor zijn groot verstand (ge 1 a c h)... deze partijgenoot, do heer Duymaer van Twist (g e 1 a c li).... wilde dat de subsidie alleen verleend zou worden als cle tentoonstelling op Zondag ge sloten werd. Dat ging niet Stel je voor wat een figuur zouden we ma ken nis een inU i nationale expositie cp Zondag gesloten was, omdat de heer Van Twist consciëntiebezwaren had Het gebeurde dan ook niet en daaruit blijkt de oprechtheid der aan geheven leus Toon dr. Kuyper de laatste maal in de Kamer kwam, verwachtte ieder heim spoedig als minister. Maar toen gebeurde er iets. leder weet. dat een reiziger, die do geheclo wereld omge- reisd heeft, en over vele afgrondon is gesprongen, bij z'n thuiskomst over een sinaasappelschil kan struikelen en een been breken. Ieder weet, dut hier die schil den naam Lehmann- Westmcyer droeg Dr. Kuyper's mi nisterschap was er door van de baan. Maar hij heeft een soort van energie in de ciuaestie betoond, waaraan spre ker weliswaar met den tol zijnor be wondering wil betalen maar als je over het soort heen bent, dan is het in één woord prachtig (G el a c h). Nu is Kuyper van het tooneel ver dwenen. Jawel, van het tooneel' Maai na zit-ie in het souffleurshok (ge lach; en is nog veel gevaarlijker De heer Talma heeft bij cle Bak kerswet getoond dat waar is hetgeen meermalen van hem gezegd "is: dat hij geen vezel staatsmanswijsheid be zit. Hij treedt meer op als de welwil lende dominee Om der wille van de coalitie-idée moet nu de ouderdomsverzekering er door gejakkerd worden. De 24 leden der commissie van voorbereiding zijn wel op de hoogte. Maar overigens is de Kamer onvoorbereid, en moet zoo over een dergelijke belangrijke zaak heslissen Het is toch niet hetzelfde geval als met de poeier, di» 'n dokter je voorschrift, en die je slikt zonder te weten wat or in zit En deze wet laat aan alle kanten de nadoelen zien van een slechte verplichte verzeke ring 1 Maar de heer Talma, die do ©enige minister is, die geen critiek kan ver dragen, heeft ook spreker gewoonweg afgesnauwd, toen hij in do Kamer opponeerde. Zeker is het nu. dat do coalitie op sociaal gebied niet moer dan do Invaliditeitswet zal kunnen behandelen. De politieke eer is aan de coalitie opgeofferd. En hc-t groote kiesrechtvraagstuk wordt onaangeroerd gelaten AI wat. er voor manifesteert, wordt in een boek geduwd. Dat staat onder do zweep van Troelstra De regeering moest wat voorzichtig zijn met die uitdrukking, sinds het tweede ont- worp-Bakkorswet eigenlijk op bestel ling gemaakt is. Aan de billijke eischen van het Ne- derlandsche volk, zegt spreker, vven- schen w ij tegemoet te komen. Maai de huidige coalitie-regeering voert slechts een averechtsche bestrijding van de sociaal-democratie. Herhaal delijk denk ik: Troelstra kan in zijn schik zijn Het gebouw kraakt rnaar het kan lang waggelen eer het ineenstort. Wij moeten zorgen dat Ie bekorten, door aan het leven van dit Kabinet tijdig een einde te maken. Maar nu reeds stelt men op vergade ringen van rechts cie vraag Toegege ven. dat liet ons als coalitie niet ge tukt is te regeeren zult gij het kun nen doen zonder de hulp der socialis tic f Spreker kan-als eerlijk man vor klaren. dat een linksche coalilio van socialisten en vrijzinnigen noch dooi de S. D. A. P.'ers, noch door de laatst genoemden gewenscht wordt. De drie linksche fracties verschil len, naar spreker's meening, in hoofd zaak in tempo. En dan zegt hij tot de uiterste linkerzijdekalmeer u een weing. En laat het tempo der vrijzin nigen versneld worden, opdat het linksche leger als één leger kan op treden. Er zijn dingen waar men niet over heen kan. stappen, en daarom zou iedere partij geheel vrij moeten' blij ven, als het leger gezamenlijk'zou op trekken. In alle teekenen in den lande ziet spreker de opleving van de vrijzin nige idéc. Onze beginselen willen wij niet prijsgeven, maar wel door eendracht in de linksche partijen de overwinning trachten te behalen en een nieuw, flink gebouw v©3tigen op de plaats van het oude, wankelende' De heer Roodhuyzen eindigt onder daverend applaus zijn rede. Debat. De heeren Nagtzuam en Joh. Vis ser, die zich als debaters opgeven, krijgen ieder 20 minuten lijd. De heer NAGTZAAM voert aan dal het niet gelukt is de sociaal-demo cratie te bestrijden door sociale her vormingen, zooals in Duitschland getracht is. Met de linksche concentratie zoo- nis de heer Roodhuyzen die zich voor 1913 voorstelt, zouden de menschen kunnen medeguan die alleen wen- schen dat he'. coalitie-kabinet valt Spreker gaat tegen die concentratie in, en waarschuwt de arbeiders e* tegen. Een der redenen daarvan is "t geen de heer R. ook heeft gezegd, dat eon linksch blok, van Troelstra tol Tydeman, niet zal kunnen en mogen bestaan. En nil de patroonsorganisaties wuartegen de arbeidersvakveréeni- gingen in et-teliike gevallen te stri: den jtebben, zijn ook vele liberal'- patroons! (applaus). Hot verwerpen der successiebelasting is gedeeltelijk hot werk van de liberalen geweest' Do Roode Dinsdag is ook in de libe rale pers gomünacht als een verga dering van dagjesmensahen! De oor- logsbegrooting is niet medewerking ook der liberalen verhoogd! (h e r- naald applaus achter uit de zaa 1). Als mon alle vrijzinnigen, van de mocraat tot conservatief, op een hoop jaagt, dan zal dr. Kuyper zeggen: dat gaat goed zoo! En de vrij-liberalen hier in Haar lem b.v. hebben zich ook nog zóó weinig tot de democratie kunnen" op werken, dat zo geweigerd ihebben den candidaat dor vrijzinrt'g-democra- ten, van Brederode, to steunen! Men maakt do vrij-liberalen trouwens nooit tot democraten, door ze con- oessies te doen. Het eenige middel, om van een conservatief wat gedaan te krijgen, is, hein niet alle kracht te bestrijden. De tweede debater, de heer JOH. VISSER, zegt o.a., dat in Nederland alleen een coalitie-regeering mogelijk is, omdat geen enkele partij meer sterk genoeg is, om het alleen te doen (zooals de liberalen indertijd waren). Vandaag, bij de gemeenteraadsver kiezingen, zijn de coalitiemannen met, de socialisten in herstemming geko men, en <lat teekent don toestand van <le li berale middenpartij. Tegenover de ernstige toestanden in li et buitenland hebben wij aller eerst een krachtige regeering noodig: F. n een rböhtsche coalitie .zal de krachtigste zijnl Re p 1 i e lc. Do heer ROODHUYZEN constateert dat de heer Nagtzaam heeft, gespro ken alsof spr. een coalitie van socia listen en vrijzinnigen had aanbevo len, Hij thee ft daarvan geen woord gerept, maar de heer N. is van dat valsche standpunt uitgegaan cn heeft daarmee een tot in bet onzin nige voortgezet applaus geoogst van de altijd tot toejuichen bereid zijnde partijgenootcn. (Gejoel achter in de zaal. De heer Roodhuyzen verzoent uit te mogen spreken. Al9 men do-orgaot kern te onderbreken, zal hij <:-r het zwijgen toe doen! 't Wordt daarna weer stil). Nadat de heer Roodhuyzen vrij uit voer g op verschillende verdere pun- len gerepliceerd heeft, wordt de ver gadering tegen elf uur gesloten. Bij het uitgaan der vergadering werd een collecte gehouden voor de stakende glasblazers, die door den voorzitter aangekondigd was. De col lecte bracht 9.92 1/2 op; het bedrag is toegezonden aan den NederL Bond van Vakvereenigingen. WONDERLIJKE AANKONDIGING. In den Concertgids van het Bron- gebouw staat deze wonderlijke roede- deeling te lezen: „De Directie maakt bekend, dat het bericht, voorkomende in Haarlems Dagblad van 4 October, niet van haar afkomstig is. De Directie." We hebben dit goh eel e jaar door al heel weinig van de Directe van het Brongebouw vernomen, zoodat het. des te komieker is, nu te verne men, dat een bericht in ons blad niet van «haar afkomstig is. Waarvoor geeft de Directie zich zooveel moeite? Het publiek weet heusch wel, dat noch dit. noch ande re bed'oh ten in Haarlem's Dagblad van haar afkomstig zijn, maar van onze redactie. Die redigeert Haarlem s Dagblad en niet de directie van hel Brongebouw. De aankondiging is daarom even zot als bijvoorbeeld een mededee'ing zou wezen in ons blad van dezen in houd: ..De Directie van Haarlem's Dag blad maakt bekend, dat het souper van de familie X. niet van haar af komstig is." Want wij doen niet in soupers. Zoo nu iheeft de Directie van het Brongebouw niets in ons blad te re- digeeren. Gelukkig voor de moeite van 't in kijken vinden wij in datzelfde num mer van den Concertgids een nieuw tje. Een ietwat onzeker nieuwtje, na melijk dat de heer Germans w a a r- s c b ij n 1 ij li de exploitatie in 1913 zal voortzetten. Allicht verschijnen er dan in dat jaar zulke malle bekendmakingen als die over ons blad niet meer. Het Tooneel DE VOORSTELLING VAN JACOB VAN LENNEP. Er was in do opvoering van „Het hoogste Recht" van Ina BoudierBak ker door Jecob van Lennep gister avond een zeer mooi moment; dat was, toen Eva Kolberg gebroken daar neerzat op de sofa, neergeslagen door de voor. haar zoo striemende woorden van haar dochtertje Lize. Toen ging er van het tooneel werke lijk ontroering uit, ontroering, die over ons was gekomen door heel knap, werkelijk doorvoeld spel. De dames Dc Vries en Spoor w.ij mogen de na men van deze verdienstelijke dilettan ten zeker wel noemen hebben dat sublieme scènetje uit het. derde bedrijf zeer fijn en héél artistiek gespeeld het was het beste, wat wij ooit van l-Iaarlemsche dilettanten hebben .ge zien. Wanneer wij na een tooneelvoorstel- ling kunnen getuigen, dat wij één oogonblik waarachtig genóten hebben, dan mogen wij dankbaar zijn over den avond. Hét overkomt ons immers zelden, ja eigenlijk bijna nooit bij op voeringen van liefhebbers. Welnu, gis teravond hebben wij even werkelijk kunnen vergeten dat daar dilettanten speelden. Dit tooneeltje tusschen moe der en dochter was zóó mooi, dat wij den indruk niet meer wilden laten be derven door liet houterige gedoe der anderen. We zijn dadelijk naar huis gegaan om met de herinnering aan iets heel goeds over de openingsvoor stelling van Jacob van Lennep te kun nen schrijven. Nogmaals een woord van warmen lof voor de twee dames, die zoo iets hebbet kunnen geven. Moeten wij nog iets meer schrijvei over de verdere opvoering van „Hel hoogste Recht'? Jacob van Lennep heeft met hei spelen van dit zéér moei lijko stuk liet goede bedoeld laten wij deze goede bedoelingen apprecieert:ri. Liever schrijver, wij nog iets over de dames De Vries en Spoor, die ook de eerste twee bedrijven zoo veel goeds hebben gegeven. Daar was bijv. liet groote tooneel tusschen Eva en de oude mevrouw Kolberg. Wat heeft mej. De Vries dat met een voor een liefhebster zeer zeldzaam tempera ment gespeeld. Jammer, dat zij bijna den heelen avond alleen moest spe- pen, want van tegenspel was eigenlijk nooit sprake Wat zouden wij gaarne een anderen Marius. een mcnschelij ker Van Leent en een waardiger me vrouw Kolberg tegenover haar hebben gezien Mej. De Vries beweegt zich zeer gemakkelijk op net looueei, haai gebaren zijn hee! expressief en dik wijls zeer gracieus. E:i dan voor een dilettante een zeer groote deugd... zij durft zich te laten gaan. Haai dic tie is wel eens wat eentonig ze zei vooral in het begin hare zin nen soms te monotoon, met tel kens een sterken klemtoon op één woord. Meermalen was die klemtoon ook verkeerd zooals bijv. in „je kende niet eens een gebed, inpluats van „je kende nie* eens een g e b ed doch bij zooTi reuzenrol is dat to vergeven. Bij een goede regie zou dat ook zeker verbeteren, en van regie was bij deze opvoering geen sprake. Mej. De Vries is een der talentvolste en ook een der beschaafdste di lettanten, die ik hier op de planken heb gezien. Met mej. Spoor! Want ook haar spel in de moeilijke rol van Lize was voor een liefhebster bijzonder goed. Zij stampte wel eens wat veel met haar voetjes, maar overigens alle hulde voor haar aardig doen. Fm haar dic tie was zuiverder dan van een dei- anderen. Toen wij De Kroon verlieten, was >hcl half twaalf, en toen moesten er nog bijna twee bedrijven worden ge speeld. Geen wonder, dat een voor stelling twee maal te lang duurt, nis een Van Leênter spreekt in dezen trant: „Laat ons dan tenminste... als oude menschen... kannen terugzien... op ons geluk!" Mij dunkt, liet was voor Eva lood om oud ijzer, deze schilder of haar saaie burgemeester. Ik had er, als ik ihaar was geweest, niet zooveel drukte om gemaakt. "Doc'li nog eens: wij hebben één oo- gehfolik waarachtig genoten. En zoo'n zeldzaam fortuintje dient aan den balk te worden geschreven. Wan neer de vereeniging Jacob van Len nep een bekwaam regisseur krijgt en eenige goede mannelijke krachten -- Hein was in het eerste cn Iweede be drijf dikwijls verdienstelijk dan zou zij een der besté dile'.énnten-cluhs uit ons land kunnen worden. In het programma lazen wij, dat 12 vereenigingen in den tooneelwed- slrijd van Van Lennep zullen deelne men en da.t de- jury bestaat uit me vrouw Van Gog.h—Kaulhach en de heeren Dr. G. Nolst Trenité en Dr. P. H. v'an Moerkerken Jr. Voor de le den van Van Lennep belooft het dus een goed jaar te zullen worden. J. B. SCHUIL. Koloniën GRUWELIJKE MISDADEN. Een Britsch Indiër op Accaribo, ze kere Hira, heeft zijn vrouw ver moord, omdat... hij ihaar „te duur" voifd. De vrouw was met haar doch ter je on liet hospitaal opgenomen. Een der andere verpleegden hoorde het kind huilen en naderbij komend zag zij 'dat tie moeder was vennoord, H.-et hoofd was bijna van den romp ge scheiden. Dit moet zeer snel geschied zijn, daar er van de vrouw geen en kele kreet was gehoord. Direct maakte men alarm en de di recteur stelde een onderzoek in. Bij de woning van Hira gekomen vond men deze slapende althans hij deed alsof hij sliep en met moeite solieen het tot hem door te dringen dat zijn vrouw was vermoord. Gevraagd waarom in het vertrekje naast 't zijne vuur brandde, zeide hij door den rook de muskieten te wil len verdrijven. Bij onderzoek bleken evenwel in het vuur bebloede stukken kleeding te liggen. Toen viel Hira door de mand en op de vraag waar om hij zijn vrouw had gedood deelde hij op de meest cynische wijze mede, dat hij haar, die nu wederom moeder moest worden, niet langer kon ver zorgen. Het lijk van een verleden jaar op den grond Meulwiyk (Cottica) overle den koelie Ramkelnn is verleden week on last vnn de justitie opgegra ven. omdat vermoedens waren gere zen tegen diens vrouw, dat zij hem met poisentrfemelk zou hebben ver giftigd. De kist bevatte niets dan beende ren en een aantal hagelkorrels, die aanleiding gaven te denken, dat Ramkelan inderdaad zij het op an dere wijze was vermoord. Na on derzoek is de dader gevonden en de ze bleek een zekere Gffiissi te zijn, die in verhouding stond tot Ramkelan's vrouw en naar hij beweert op haar verzoek dezen heeft vermoord. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inliond dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 8 Oct. 1912. Geachte Redactie 1 Zou u willen meehelpen bedriegerij te voorkomen Een zich beerachtig voordoend persoor. met staande boórd en versleten jacquet-jas, die vloeiend Friesch spreekt en zich Postma noemt en bakker van zijn ambacht heet te zijn, komt bij de huizen langs om grid vragen, bij Friezen natuurlijk bij voorkeur. Rij den een heeft hij zijn werk moeten opgeven wegens een borstkwaal, bij de i nnder wegens val lende ziektebij dien komt hij uit Bolsward, bij een ander uit Lekkum. Maar iiij is behandeld, heet het, door Dr. Halbertsma uit Amsterdam dit zegt hij bij beiden. Nu is dit laatste niet waar. Ik heb er naar gevraagd. Een ieder is dus gewaarschuwd en ik dank u, geachte Redactie, voor de plaatsing. Uw dw. J. B. SCHEPERS. Kerk en School -ACADn.VliöOLi i-> FN.-v.vi l'.NS. Amsterdam. Met goed gevolg is al- gelegd het eerste natuurkundig exa men door de dames C. D, van der Crab en N. N. C. van der Poll. Leiden. Bevorderd tot doctor in do scheikunde op proefschrift „Theorie der thermbdynamische functies voor mengsels met reagcerendc compo nenten' en ihare toepassingen in de pliasenleer", de heer P. 11. .T. Koe nen S.J., geboren te Maastricht. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeut sTie examens weg- en waterbouwkunde de heer P. H. de-Moet; werktuigbouwkunde de heer P. Prins Czn.; elechro-tecihnick de heer J. M. .T. Hendriks. Groningen. Geslaagd voor het the oretisch geneeskundig examen de heer W. F. v. d. Kodde, Vleesch kost meer, brood is niet goedkoop, groente, erwten en boonen zijn duur, maar Quaker Oats is niet duurder geworden. Het verbruik van Quaker Oats is nog nooit zoo groot geweest als thans. Meer en meer waardeert men de hooge voedingswaarde en wordt men overtuigd, dat het zeer voordeelig in het gebruik is. Indien ge nog geen Quaker Oats gebruikt, neem dan eens een proef gedurende 30 dagen en ge zult ondervinden, dac de kosten Uwer huishouding geringer zijn en Uwe gezond heid en Uw weerstandsvermogen krachtiger. Gratis-Lepels voor Quaker Oats Consumenten In de Quaker Oats pakken zijn bons, waarvoor prachtige, zwaar verzilverde lepels, geheel kosteloos verkrijgbaar zijn. lijk zoolang onze gast tot zij zich sterk genoeg voelt om naar huis terug te gaan Ik denk niet al te lang van uwe gastvrijheid gebruik te maken, maar van harte bedankt voor die woorden, zei mevrouw Jadwiga. Plotseling verscheen er een trek van onrust op haar gelaat. Och. door dien aanval van hart- kranip vergat Lk een uiterst gewich tige tijding te verzenden. Ik zou graag ee-i paar regels willen schrijven, de dokter wil misschien wel zoo goed zijn, den brief in Storkow op de post te doen Mei genoegen, antwoordde de medicus goedig. De barones zocht een schrijfmap, en mevrouw Jadwiga schreef met vluchtige hand. Nadat de dokter nog wat gegeten had. waarbij een paar glazen goede wijn niet ontbraken, reed hij naar Storkow terug. In zijn jaszak zat een brief met expresse be stelling voor Casimir Richarski. Den volgenden dag bleef mevrouw fadv.iga nóg in bed. Ik gevoel mij door en door afge mat. klaagde zij tot de barones. maar morgen vroeg moet de koetsier mij en Wera komen halen. Het spijt mij zoo. dat ik u zoo tot last moet zijn. Ik zou vandaag wel vertrekken, maar ik heb een gevoel of die hartkramp zich weer herhalen zal, en daarom zio ik nog een beetje tegen dien lan gen rit op. Morgen zal ik frisscheren moediger zijn. Wera wandelde '3 middags in gezel schap van Marianne en Hector in lie! puik. Zij liepen langzaam over de grintwegen, waaróver het herfstloof een tapijt had uitgelegd, dal onder hun voeten kraakte. Een door wind en weer" grijs geworden" Cupido, die ééns v. it geweest was. stond aan den weg. Wei a ging met een gedwongen ernstig gezicht vlak daarvoor staan eii zei op diej) tragischen toöh, de oogen op het steen en gelaat geves tigd Vriend Cupido, geef mij ant woord op mijn vragen. De beide anderen begonnen geamu sfeerd te lachen.en Hector sprong achter den Cupido, wiens voetstuk zóó breed was, dat de baron daar bijna geheel achter verdween. Doe uw kleinen menschenmond open. nieuwsgierige wereldsche vrouw, en vraagik zal beproeven u te antwoorden, zoo goed als Cupido dat kan. Wera" bleef ernstig kijken. Marianne stond te schateren. Lach niet, juffrouw Roszner, zei ze tot Marianne, dat komt niet te pas als ik met Cupido in gesprek ben. Hoogvereerde Cupido zij wendde zich weer tot het steenen beeld, zooals u zelf zoooven zoo treffend opmerkte, ben ik een nieuws gierige wereldsche vrouw, vergeef mij als t u belieft, als ik al te nieuwsgie rig bon en straf mij met zwijgen, als mijn tong te veel mocht vrageu. Vraag maar, menschenkind, klonk het zware orgaan van den Cu pido terug. Vertel mij dus, geachte Cu pido, gij die loch zeker boekhoudt over alle muntenden, staan in uw boek ook de namen van Hector vón Buchenau en Marianne Roszner Ziet ge, waarde Cupido, ik vraag dat niet louter uit nieuwsgierigheid, voegde zij er snol aan toe, ik mag die twee menschen gaarne lijden en zou mij oprecht verheugen als go uit dat tweetal een paai- maakt. Belooft ge mij te zullèn zwijgen, als ik u antwoord geef klonk de zware Cupido-stem. lk beloof het, -klonk de fris- sche meisjesstem om hel voetstuk heen. Nu goed, ik geloof u. Daarom zult ge hoeren, wat ge wenscht. men- stlieukind. Ja, ik heb die heide na men, die gij noemt, 111 mijn groot aan- teekenboek der liefde naast elkaar op- geteekend, omdat die twee elkaar werkelijk en oprecht liefhebbon. Hoera, riep Wera uit, en voor dat Marianne nog recht begreep wat er imet haar gebeurde, had de dochter van mevrouw Jadwiga de armen om haar licen geslagen. Ik wensch je veel,, heel veel geluk. De Cupido stern kan weer te voorschijn komen. wenkte zij genadig. Ilector richtte zich uir zijn ©enigs zins gebukte houding op en kwam lachend naderbij. Mag ik u ook gelukvvenschen, zei Wera, en stak den baron haar liaud toe, en hij drukte" de fijnge- voi mde hand van het meisje als die van een goeden kameraad. Verder wandelde het drietal door de kronkelende grintwegen van het park. en ilector en Marianne spra ken elkaar niot meer met U.'aan. Wel was Wera nog een beetje' be zorgd over haar moeder, maar de eer ste schrik was toch voorbij. Dr. Ku- niiw had haar gisterenavond, toen hij naar Storkow terugreed, toegefluis terd, dat liet hart van haar moeder volkomen in orde was, misschien wa ren het lichte aanvallen van duize lingen, die mevrouw Von Ruppen met hartkrampen verwisselde. Het rijtuig naar Birrendorf was immers al tegen morgenochtend besteld. 's Middags had mevrouw Jadwiga een telegram van Richarski gekre gen. Niets stond daarin dan de enkele w oorden „Papieren 111 orde". Maar dat was voor de geadresseerde vol doende. Tegen den avond stond me vrouw Jadwiga op en aan tafel ge bruikte zij zelfs een glas lichte cham pagne. Op haar wangen lag kleur en haar oogen schitterden. De oude ba ron wilde haar nog een glas inschen ken, maar zij bedankte, ze moest voorzichtig zijn, de arts had haar voorgeschreven „heel matig te leven". Vroeg in den avond wenschte zij" Vroeg in den morgen wenschte zij allen een goeden, rusligeij nacht toe. Maar inslapen kon zij heden niet. Met koortsachtige spanning luisterde zij Tiaar het ukken van liet kleine wandklokje in de kamer en telde het aantal slagen. Mevr. Jadwiga had ook Wera in tegenwoordigheid dei anderen goedennaclit gezegd en haar verzocht, niet meer in de kamer te kornen. zij was zoo moe en verlangde naar slaap. Toen liet tien uur sleeg, hoorde mevr. Von Ruppen naast zich de deur van de kamer harer dochter open gaan, toen ging zachtjes do deur aan den linkerkant dicht. Daar'sliep Ma rianne Roszner. Een paar maal gin gen er nog schreden over de gang en toen werd het in dien vleugel van het huis volkomen stil. En de uren gin gen voorbij, de Poolscho lag nog al tijd onrustig in haar bed te draaien. Juist nu zou zij graag geslapen heb ben, zwaar en diep. Morgen vroeg, als zij ontwaakte, was dan alles voorbij. Dat eenvoudige actrïcetje had alleen maar een beetje angst door te «naken, dacht zij, en in de grootste spanning ving "naar gehoor de geringste geluiden van buiten op. Ergens speelde cle wind niet een losse dakpan, en door do diepe stilte om haar hoen scheen een licht gonzen tol haai- door te dringen. Het was al lang uit middernacht, toen mevr. v. Ruppen eindelijk in een lichte sluime ring verviel. Zij hoorde nu niets meer duidelijk, maar terwijl de slaap haar vaster en -vaster omgaf, was hot haar, of buiten voorzichtige schreden naderden, een houten deur kraakte, toen was alles stil, mevrouw Jadwiga viel in een vasten slaap. Den volgenden morgen verscheen tncvróuw Von Ruppen frisch cn opge wekt aan de ontbijttafel, Dora Bu chenau ontving haar vriendelijk, maar cr lag een oververmoeide uit drukking op haar gelaat. Ge ziet er slecht uit, lieve baro nes, zei de Poolsche vol deelne ming, hoeft u slécht geslapen Ja, heel slecht, en nu ben ik ecu beetje oververmoeid, antwoordde de barones. Mijn Wera schijnt daarentegen des te beter geslapen te hebben. Ver beeld u, barones, toen ik zooeven bij Wera aanklopte, was het vogeltje al uitgevlogen. Zij heeft zeker met da andere jongelui een kleine morgen wandeling gemaakt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6