Haailem's Dagblad DERDE BLAD Wosnsdag 9 October 1912 Het Esperanto op rots. He In Dresden -gevoelden we ons da delijk thuis. Daar was door den de- ligito zorg gedragen voor een goed hole), een zoogenaamd Esperantis ten-hotel, ik zeg zoogenaamd, want geen der bedienden scheen het te kunnen spreken. Beter ging dit, toen we eenmaal bij onze vrienden aan het Congresbureau ons hadden aan gemeld voor onze oongreskaarten en insignes. Men had insignes met 4 .(verschillende kleuren: wit voor Duitsch, blauw voor Engelsch, rood voor F ranse h en groen voor Espe rauto. Natuurlijk kozen wij de groe ne kleuren en spoedig werden we door een onderwijzer-esperantist aangesproken, die ons verder onafge broken heeft geholpen. Er waren slechts weinig Esperantisten nog on der de 2000 Congresleden, hoogst waarschijnlijk omdat gedurende de zelfde dagen het Esperanto-wereld- congres te Krakau plaats vond. Er waren een 70-tal agenten, die de groene ster droegen en wel keurig net op de jas gestikt. Het spreekt van zelf, dat we eiken agent, d:e dat tee- iken droeg even aanspraken, die dan niet weinig in zijn schik was als hij vernam, dat hij met Hollanders sprak. De politie te Dresden schijnt van zeer goed gehalte te zijn: we za gen er ook d'i-e de Fransche vlag, de Engelsche of beide op den mouw hun jas droegen, als teelten dat zij den vreemdeling in deze taal konden te woord staan. Ons eerste werk was kennis te ma ken met de tentoonstelling, en aan gezien mijn dochter ook de Neder- landsclie driekleur droeg werden we nu en dan door vreemdelingen, in 't bijzonder door Engelse hen,, aanj sproken met de vraag, waar toch de Nederlandsche expositie zich bevond. En als we dan moesten antwoorden, dat Nederland niets had ingezon den, keken ze ons in stommo verba zing aan, alsof ze hunne ooren n'et konden gelooven. Natuurlijk wilden ze de reden weten maar ik moest een ontwijkend ant woord geven; misschien slapen ze, misschien ook kost het te veel, maar och, ik weet het niet. Nederland had nu nog wel met eere mee kunnen doen, maar laat het voorzichtig zijn, mei.' niiet zoo in zoet welbehagen, voort te dommelen, want anders zou het wel eens bij een volgend Congres in 1916 te Parijs >kunnen blijken, dat het in alle opzi chten door den deling wordt overschaduwd. Wat trof het ons, dat de handenarbeid in jrgelijking met 4 jaar geleden op de wereldtentoonstelling te Londen zul ke reusachtige vorderingen had ge maakt: overal vond men tafels met allerlei gekleurde en ongekleurde voorwerpjes van kfei bii de tecke- ningen opgesteld, gansche reeksen van vrije knipsels, teekeningen met de schaar, versierden de wanden. Knipsels en vouwsels geplakt naast do teekeningen, ri'et uit één enkel land. maar uit bijna alle landen, tot zelfs uit Japan. De geheele tentoon stelling was één tr:umf voor den han denarbeid. Op het program van de voordrachten sfnd ook 't vraagpunt over de noodzakelijkheid een wereld hulptaal voor de internationale ver- eeniging tot bevordering van eene duurzame samenwerking tusschen de leekenonderwijzei's; deze vergade ring- verliep 'echter door gebrek unn belangstelling: er waren slechts 13 esperantisten en 3 idisten; de voor drachten. die reeds in druk verspreid waren, werden niet gehouden. Onze Esperantovriend bracht ons in de Es- peranto-bibliotheelc van Dr, Schram die ons uiterst vriendelijk ontving en zijn boekenschat, die reeds meer dan 2000 esperante boekwerken om vatte, vertoonde: een kleine afdee- ling van de geschiedenis van het Es peranto met fotographïën. lvand- schrfften enz. was ook bijzonder in- terocsanl. D:9 avonds waren wij verzocht te verschijnen in een der 20 espeuanto- clnbs. We genoten nu weer een on vergetelijk genoeglük samenzijn. Mij werd verzocht, wat te vertollen van mijn bezoek aan Dr. Zamenhof en mijn dochter wat over onze woon plaats. Wij hadden veel succes en genoten een warm applaus; men had ons uitmuntend verstaan, In deze dub sprak men duidelijker en ge mak kei ijker verstaanbaar dan in de Poobche Club, zeker wel tengevolge van de grootene verwantschap tus- ?cben de talen. ■tan het slot der bijeenkomst wer den gehectografeerde liederen rond gedeeld en zongen we in één taal, verstaanbaar voor allen, de leukste wijsjes. Den volgenden dag woonde ik een paar voordrachten bij: oen in 't Fransch, de ander in T Duitsch uit gesproken; het vi'el me weer op even als in Londen, hoe weinig menschen meer dan één taal verstaan. Men zag weer onophoudelijke wisseling van publiek, wanneer een andere natio naliteit aan het woord kwam. Er Ls i geen eenheid te bespeuren In <lie ver schillende nationaliteiten; vooral valt dat Iemand op, die eenmaal een wereldcongres van Esperantisten heeft bijgewoond. Nergens vond men hier die geestdriftige uitingen v spontaan gevoelen van eenheid, ner gens dien gemeenschappelijken zang waaraan allen deelnamen, nergens een geestdriftige improvisatie, die al len in het liart greep. Langzamerhand viel meer de aan- daoht op het kleine groepje Esperan tisten en menigmaal hoorde ik, dat het toch wel prettig zou zijn, als men in één kunsttaal allen samen kon spreken over de wereldtaal v het teekonen. I-Iier en daar hoorde ik: we zullen ook Esperanto gaan leeren en een vriendelijk Duit- sche heer riep ons bij 't scheiden toe: ,,Tot over 4 jaar -in Parijs, dan hoop ik u ook in het Esperanto te begroe- tenl" Dit geschiedde vooral op onze ge meenschappelijke uitstapjes. Het eersto was naar Hellerau, waar we niet alleen de werkinrich tingen bezochten, maar ook en dat was het meest interessant een voor stelling van Dalcroze bijwoonden. Hier zagen we de Rytlhmische Gym nastiek uitgevoerd door verschillen de klassen, dt e tezamen een kleine honderdtal leerlingen bevatten. Te voren had ik er nooit veel voor ge voeld, maar och ik was nu congres lid en moest nu maar met den groo- len stroom mee. Er waren een paar duizend deelnemers, zoodat de voor stelling of laat ik liever zeggen de openbare lessen in twee deelen wer den gesplitst, omdat de zaal niet al len te gelijk kon bevatten. Wij had den kaarten voor de eerste voorstel ling. We betraden een reusachtige, langwerpig-vierkante zaal, waarin de eene 'helft was ingenomen door umphitiheatersgewijzo oploopende banken, het middelste deel was vrij gelaten en het achterste deel bestond uit reusachtige trappen, waar de leerlingen als katten tegenop spron gen en er op klauterden; alles was bekleed met lichtgrijs zeildoek, de wanden en de zoldering met een soort doorschijnende grïjsgele stof. Links en rechts op de reuzentrappen, stonden een paar schermen, waar achter het een en ander aan het oog onttrokken kon worden, maar van decor was geen sprake; alles was vierkant en effen; niets leidde de aan dacht van de leerlingen af; dicht bij het publiek stond ecu piano, waar voor nu en dan Dalcroze ging zitten spelen. Ik vernam, dat er ook een plaats is, waar bij sommige gelegen heden een muziekcorps, verborgen opgesteld, oefeningen kan begeleiden. Van lampen ziet men niets, zoo min als van vensters. Al naar gelang de muziek donker of licht is, wordt het ook donker of licht, zonder dat men er de oorzaak van bespeurt. In het begin gevoelden wij eenigo leegte, toen de gansche schare wachtte, keek en niets zag. Spoedig echter gevoel de men het effect van de tegenstel ling, toen daar de jongelui, meisjes en jongens door elkaar, pl.iü. 60 in één lange rij zich in het middenvak bewogen, een donker tricot over borst en heupen de bloote voeten klitsklatslen op het grijze zeil. Het was een leuk gezicht; het loopea geschiedde wel In de maat maar niet geheel jn dezelfde rij. Dalcroze demonstreerde nu en dan en speelde, de leerlingen moes ten gevoeleu, hoe ze moesten loopen, als het tempo der muziek veranderde. Alle nuances in de muziek werden in beweging uitgebeeld; toonaard, mo dulaties, enz. enz. te veel om op te noemen, w erden op een wijze voorge steld, verre boven onzen lof verheven. We werden er eenvoudig door betoo- verd en gevoelden, dat we verkeerden iu eene muzikale sfeer. We zeiden al spoedig tegen elkaar: „Dit is eigen lijk muzikale rythmiek;" men zou haast wanen, dal men de muziek niet hoorde, maar zag. Er heerschte eene volkomen vrije orde.- Wanneer een stuk ten einde was, vlogen zou ik haast zeggen, de leerlingen uiteen en men zag spoedig hunne fijne sil houetjes tegen den lichtgelen achter wand afsteken in de bontste afwisse ling, d.w.z. niet van kleuren maar van vormen. (Men merkt op, dat ik zelf de kluts al kwijt raak en kleuren in de vormen ga opmerken.) Delessen der jeugdige leerlingen werden afgewisseld door die van ou dere leerlingen, vooral op te maken uit het opgemaakte haar der dames e;i de snor der heeren. Dit merkte men echter alleen op, toen ze binnen kwamen, spoedig als de muziek klonk en de daarmede harmonieerende be- begon, dan gevoelde men slechts de heerlijke schoonheid der muziek, waargenomen door oog en We hadden allen een zeer uitvoerig programma niet toelichting ontvan gen, zoodat we alles goed konden be grijpen. Toch hadden we zeker nog meer genoten, wanneer we Dalcroze steeds goed hadden kunnen verstaan en onwillekeurig dachten we weer aan ons Esperanto. Wat zou het heer lijk geweest zijn, wanneer Dalcroze in ééne wereldhulptaal verstaanbaar had kunnen spreken lot zeker een 20-tal verschillende talen sprekende menschen massa. Dat velen met ons in hetzelfde geval verkeerden, bleek wel als er iets grappigs werd gezegd, waarom een groepje Duitschcrs har telijk lachte, maar de vreemdelingen zoon beetje onnoozel gezicht zotten. Bijzonder leerzaam en belangwek kend was voor ons de zangles aan het slot. Aan eenige heeren uit het publiek was verzocht muziek op een schoolbord daarvoor te komen op schrijven. Om beurten mochten de leerlingen zelf dirigeeren. De dirigent stond dan en alle leerlingen zaten overigens op den grond. Het was tref fend om te zien, welk een schoonheid ook in dat dirigeeren kan gelegd worden en hoe zich dat ook wijzig-j de naar de verschillende modulaties in de muziek. Hoogst tevreden verlieten we Hel lerau; we gevoelden, dat we iels bui tengewoons genoten hadden. Dén volgenden dag maakten we een uitstapje naar de „Bastei" in Saksisch Zwitserland. Ik behoef niet te zeggen, dat ons daar een geheel ander genot wachtte. Vóór ons ver trek had het hard geregend en gedu rende onzen tocht bleef de zon achter de wolken. De natuur stemde ons somber en het scheen wel dat alle deelnemers eenigszins onder den in vloed er van stonden. Ik weet niet, of ook bij zonneschijn de natuur den menscii daur zoo droefgeestig stemt, maar ik vind het niet onwaarschijn lijk, want wuar men ziet, overal is de kratervorm overheerschend. Het ge bergte maakte op ons den indruk, alsof de aarde verwoest was en of we nu overal daarvan de- sporen, de puin- hoopen ervan, nog aantroffen. Soms verhieven zich de rotspartijen op een vlak gedeelte als waren het versteen de reuzen, die met het hoofd ter aar de gebogen treurden over de aange brachte verwoestingen. We hebben natuurlijk slechts een klein gedeelte van Saksisch Zwitserland gezien en geven den lezer daarom in overwe ging niet al te groote waarde aan onze indrukken te hechten. Dit is echter zeker, dat we ook nu weer in ons Vaderlandje terug kwamen, met de ontboezeming: „O, hoe onvergelij kelijk schoon is toch Nederland!" Ook dezen zomer vernamen we weer van een Esperantist, die de gansche wereld al had doorkruist, dat hij ner gens een land gevonden had, waar zooveel natuurschoon was te genie- en als in o n s lieve Vaderland. J. W. SEVENUUIJSEN. Stadsnieuws Gedaanteverwisseling. Wie nu eens langs het Kennemer- plein wandelt zal zich er over vei v deien, hoe veranderd het stukje grond is, ilat grenst aan het perron van ons station. De eene helft is reeds in een fraaien bloemtuin herschapen, en nu is men bezig de andere helft om te spitten en er bollen in te planten z-oodat dit in 't voorjaar van 1913 een prachtig gezicht zal opleveren. AFDEELING HAARLEM DER KON. NED. YVEERB. VEREEN. Voor het volgende wordt ons plaat sing verzocht Zaterdag 12 October a. s. zal de ■oorzitter van het hoofdbestuur dei- Kon. Nederlandscho Weerbaarheids- Vereenïging liie/ ter stede een lezing komen houden over het dóel en het werken der vereeniging, welke lezing met eenige lichtbeelden opgeluisterd zal worden. Vooral nu door de invoering van de nieuwe militiewet de kans op vriiloten voor de meeste jongelui is uitgesloten, is de beteekenis van dergelijke voree ngen, die een uitstekende voorbe reiding geven voor den militairen dienst, sterk toegenomen. De lezing zal dan ook vooral voor de ouders \an leerlingen van de scho len van middelbaar onderwijs zeer ze ker veel belangrijks en nieuws bevat ten. Belangstellende ouders van jongelui rn 15 en 10 jaar en ouder kunnen voor zich en 'hunne zoons toegangs kaarten krijgen voor deze lezing. Cs Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van do Gemeenteraads verkiezing in district IH was er dit maal niet een, die algemeen verwacht werd. Een in bersten ming komen van de sociaal-democraten met de recht- sche candidat.en zal wel alleen ver wacht zijn door degenen, die op de hoogte waren van den vóorarbeid der S. D, A. P. in 'dit district goüaan. Daardoor is verkregen kunnen wor den, dat in de vacature-Middelkoop de heer E. van Evc-rdingen met Dr. K. E. de Jong, e in de vacature-Loo- meïjer de lieer A. Nagtzaam met den heer P. J. van Kessel in heistemming gebracht kon worden. Vooral is het groot aantal stemmen op den sociaal-democratischen candi daat in de vacature-Middelkoop zee merkwaardig, daar tegenover hem eveneens een links-democratische can- didaat, de heer H. van Brederode Jr., stond. De heer Van Èverdingen ver kreeg 750 stemmen, terwijl de heer Van Brederode met 629 stemmen uit viel. Het steindistrict Leiösclieplein is den vrijzini.ig-democraat tot ongeluk geworden. Dit gaf den heer Van Ever- dingen juist het overwicht van 131 stemmen, dat hij in totaal ook op den heer Van Brederode behaalde. Dr. K. E. de Jong, de Christ.-Ilisl. candidaat, verkreeg 1042 stemmen. 1-Iij had in alle drie do districten een gr tere of kleinere meerderheid het Klein-Heiligland gaf als steeds een groote meerderheid aan den recht- schen candidaat. Eigenaardig is echter, dat, in de va- cature-Loomeijer. het Heiligland aan den Roomsch-Katholieken heer Van Kessel een veel geringer overwicht gaf, dan aan den Christ.-Historisclien can didaat Dr. De Jong. De eerste had daar slechts 34 stemmen meer dan de heer Nagtzaam. De heer Droste verkreeg in geen dei drie districten het hoogste annta! stemmen. Het gunstigst was de Temjw liersstraat voor hem daar bleef hij slechts 5 stemmen onder den heer Van Kessel. Het Leidscheplein was hem evenwel een zeer ongevallig district. Daar verkreeg hij nog niet eens het derde deel var, het aantal stemmen, dat elk zijner mede-candidaten ver kreeg. In totaal kreeg hij 609 stem men, d. i. slechts 25 pCt. van het ge heele aantal geldige stemmen. De heer Nagtzaam maakte fraaie cij fers in alle drie districten, al brachi het Leidscheplein hem maar alleen 't hoogst© slemmontal. In 't geheel ver kreeg hij 897 stemmen. De heer Van Kessel won de meeste stemmen in de Tempeliersstraat en op het Heiligland beide. Desondanks verwierf liij er slechts in 't geheel 22 meer dan de heer Nagtzaam. De vraag rijst waaraan hel aanvan kelijk succes der beide sociaal-demo craten is toe to schrijven. Eigenlijk meer aan het slechter stemmen op de beide andere linkache candidaten, dan het grootere stem- men-aantal op de sociaal-democraten. Immers de heer A. Nagtzaam ver kreeg bij deze stemming maar 92 stemmen meer, dan bij de verkiezing in district III op 5 Juli 1911, terwijl de minst-fortuinlijke liberale Unie- candidaat toen nog 209 stemmen on geveer meer behaalde, dan dc heer Droste thans. De vrijzinnig-demo craat had toen zelfs ruim 300 stemmen meer, dan thans. De Christelijk-IIisto- rïsche candidaat verkreeg toen bijna evenveel stemmen als nu. Opmerkelijk is r.og het groot aan- tnl ongeldig j 'stemmen'in beide stem- bustotalén begrepen, nl. 91'en 70. Blijk baar hebben veel kiezers, stemmende voor één zetel, blanco gestemd voor den ander en zijn er een groot aant.il menschen geweest, die op één stern- kaart hun twee stemmen voor "de bei de vacatures hebben uitgébracht. Wat ten-slotte de uitslag bij dc her stemming op 18 October zal zijn, valt nog niet 1e zeggen er zijn weer een 1300 thuisblijvers- geweest, al is het percentage va-i 66 bij een. eerste stem ming niet slechts te noemen, Hieron der laten wij der- gedetailleerder! uit slag volgen Vacalure-^IDDELKOÖP NAMEN DER CANDIDATEN <5 C v 3 SJ 5-ï w j ïo S U.j, 5:5 ■3 3 H H. van Brederode Jr (Vrijz.-Dem.) 136 239 254 629 E. van Èverdingen (Soc.-Dem.) 267 214 269 750 Dr. K. E. de Jong (Christ.-Hist.) 289 322 431 1042 692 775 954 2421 18 21 31 70 710 790 985 2491 1011 1264 1564 3339 Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren C. VAN EVERDINGEN (Soc.-Dom.) en Dr. K. B. D2 JONG (Christ.-Hist.) Vaealure-LOOKEIJS*. a i h'-S-S NAMEN DER CANDIDATEN S-3 *3 Jao 5 5 3 ai m fis &o2 5 o H G. J. Droste Jr (Lib.-Unie) 91 272 246 609 P. J. van Kessel (Roomsch-Iiath) 282 277 360 919 250 897 (Cand. S.D.A.P.) (594 799 932 2425 25 32 34 91 719 831 966 2516 1011 1264 1564 3339 Herstemming moei dus plaatshebben tusschen de heeren A. NAGTZAAM (Soc.-Demen P. J. VAN KESSEL (RooinschlKath.) De telling liep in do meeste bureaux' vlug van stapel, alleen op 't Klcin- lleiligland (vacature-Loomeijer) hokte het. De mededeeling van liet verloop der verkiezing vóór ons bureau in do Groote Houtstraat ondervond veel belangstelling. Een groep geestdrifti ge sociaal-demccraten zong ter eere van 't-in-herstemming komen van hun beide candidaten, vóór ons bureau een paar coupletten van de Interna tionale en gaf toen gehoor aan een aanmaning van de politie om door le loopen. In het Volksgebouw „Vooruitgang" was het den geheelen avond zeer druk. Na afloop van de vergadering, waar de heer Roodhuyzen had ge sproken, voor de Jonge Vrijzinnigen, kwamen nog een groot getal sociaal democraten in „Vooruitgang". Na het zingen van socialistische liederen be sprak de lieer Nagtzaam den uitslag der verkiezing. Hij spoo-rde de aanwe zigen aan, niet te rusten vóór men de boide candidaten der S. D, A. P: in den Raad had gebracht. Uit de Omstreken SLOTEN. Benoemd is tot onderwijzer aan de o. 1. school te Sloterdijk, de heer C. de Boer, te Zijpe en tot onderwijzeres aan die te Gr. IJpolder, mej. E. J. II. van der Have, te Haarlem. HILLEGOM. Auto-ongeval. Gisterenmiddag werd een kind van P. aan den Stationsweg alhier, ter wijl het uit een zijpad kwarn, door een auto aangereden en ernstig aan hoofd en beentjes bezeerd. Nadat de eerste geneeskundige hulp verleend was, werd het kind met de auto, die "net aangereden had, naar het Aca demisch Zfeken-huis te Leiden voor verdere verpleging vervoerd. De chauffeur moet geen schuld er aan hebben. H e r h a 1 in, g s o n d e r w ij fl. De-zen winter zal er weer heiha- lingsonderwijs in de O. L. S. gegeven worden. Aangiften tot deelneming moeten gericht worden tot het hoofd van de school vóór 22 October a.s. HAARLEMMERMEER. Verbetering. Met ingang van 1 Nov. n.s. zal de spoorwechalte Oude Wetering door een stationschef bediend worden. Voornamelijk is dit te danken aan de vc-reettlging „Vreemdelingenver keer", die daarvoor krachtige pogin gen in het werk gesteld heef:. De te genwoordige bedienin g-van het pu bliek en de vér/en'h"? der goederen liet nog al wat te wenschen over in den tegemvoordigen toestand. Binnenland DE STAKING DER GLASBLAZERS. De glasfabriek „D© Schie" te Schie dam heeft bij den kantonrechter al daar ec-n -verzoek ingediend om. de sta kenden te dagvaarden en hen. te veroordeelen tot. betaling van scha devergoeding. De geëisoht© bedragen varieeren van f 6 tot f 35 al naar ge lang van den leeftijd en (le functie van den arbeider. In het verzoek wijst de directie van „De Schi-e" er op. dat op 5 Augustus j.l. plotseling door 246 arbeiders, in strijd met de arbeidsovereenkomst, 't werk wer-1 neergelegd en dat die sta king lieeft voortgeduurd tot 21 Sep tember. Door die wanpraestatiea heeft re- rpiestrante schade geleden en zal zij nog lijden, daar zij genoodzaakt is geweest 3 van -haar 4 fabrieken of wel 37 van haar 45 werksteden 6top te zetten, en de ovens in die fabrie ken te doven, hetgeen met groote kos ten gepaard ging. terwijl de gewone uitgaven doorliepen en het aanma ken- van de ovens weder groote kos ten zal met zich brengen. Door bovengenoemde oorzaken- en wat daarmede samenhangt nog onverminderd de ged-erfde winst •heeft de reauestrnnte een totule scha de geleden van ten minste f 4617.34, benevens f 353.35 per dag van 5 Au gustus tot 21 Sept., derhalve 46 maal f 353.35 of f 16.254.10 en dus te za nten f 20.871.44. Daar deze schade door de stakers is veroorzaakt, zou, volgens reques'rant, ieder voor het 1/246 d-eel van die schade en derhalve oor f 84.92 aansprakelijk wezen, wa re het niet dat in de arbeidsovereen komst. tusschen partijen aan gegaan, iedere aanspraak op schadeloosstel ling van weerszijden beperk; is tot t- bedrag van het loon van den arbei der gedurende een week. (N. Ct.) DOOR EEN TREIN GEDOOD. Te Oss is op een overweg oen man, die vermoedelijk onder den sluitboom i:s doorgekropen, door een sneltrein overreden en gedood. ONDER EEN AUTO. Op de Koemarkt te Schiedam werd een 71-jarige man, die voor een rijtuig wilde uitwijken, aangereden door een in volle vaart aankomende automobiel, die werkwillige glasbla zers vervoerde. Eén der voorwielen ging den man over de borst. In zorg- w-ekkenden toestand is hij naar 'het ziekenhuis vervoerd. GEEN OPENBAAR SLACHTHUIS. De Raad der gemeente Hengelo (O.) heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, niet over te gaan tot de oprichting van een openbaar slachthuis, maar B. en W. uit te uoo- digen te komen met een verbeterde verordening op de vleeschkeuring. Onze Lachhoek Onderwijzer. Maar, jongen, be- grijp je nu niet, dat een breuk klei ner is dan een geheel? Ais je vader bijv. een heelen meter katoen moet verkoopen, en bij hoeft 7/8, wat doet hij dan? Jongen. Dan meet bij wat krap, meester. - Gisteren hel) ik een arme vrouw- een som geld geweigerd en daardoor lieb ik den heelen nacht niet kunnen slapen. Den -heelen nacht heb ik 'de stem van die vrouw gehooid® - Dat doet je goed hart eer aan. Wie was hel? Mijn vrouw. VREEMD. Die beide heeren, daar in den ihoek, wonen zeker niet hier ïn do stad? Jawel, zeker, dat zijn de l>eide upper ten uit ons stadje. MOORD EN ZWARE MISHAN DELING. Te Belgisch Clingc, vlak bij de Zeeuwsche grens, heeft een vrèeselij- ke misdaad plaats gehad. Iemand drong de woning van een dre'al meisjes binnen en sloeg met een groot mes een der jeugdige vrouwen dood, terwijl hij een barer zus'ers arm afsloeg en de andere een ernstige wonde in de zij^e toehrac^L Hierop vluchtte de moordenaar. Ver ondersteld wordt dat hij zelfmoord gepleegd -heeft. Vroeger had de woes teling ongenoegen met de drie zus ters gehad.- UITLEVERING GEVRAAGD. De Duitsch© regeer in g heeft aan de Nederlandsche Regeering rle uitleve ring gevraagd van den onlangs te 's- Gravenhage aangehouden Durtscher Heinrich Gel», den uit de gevangenis ontsnapten dader van een diefstal 200.000 Mark ten nadeele eener bank te Dusseldorf. DE RELLETJES IN GRONINGEN. De Groninger Hbld.-correspondenl meldt De „ernstige waarschuwing" van den burgemeester heeft niet geholpea: Gisterenavond neget- uur stond vóór den Franschen Bazar, op de Viseh- markt en de omliggende straten weer een geweldige massa menschen, die weigerde uiteen te gaan. De politie moest derhalve doortastend optreden en met behulp van de marechaussee, die niet 10 man uit de provincie was versterkt, werden verschillende char ges uitgevoerd iu Guldenstraat, de Folkingestraat. de Pelsterstraat, de Haddingestraat, de Gelkingestraat en op de Groote Markt. Telkens joeg ue gemeente-politie met getrokken sabel de menigte uiteen; Daarbij werden ernstige klappen uitgedeeld, waarbij verscheidene personen licht werden gekwetst. Een oude vrouw, die be-, weerde uit de Paterskerk te zijn geko men, kreeg een zwaren slag op het voorhööfd en liep daardoor een gewei- digen buil l>oven het linkeroog op. An deren werden aan hor.fd en handen gewond. De marechaussee bepaalde zich tot het uiteenjagen der meuigie, zonder van de wapenen gebruik lo maken. Na deze charges werden ver schillende straten ai gezet en weldra was de rust teruggekeerd. De werkwilligen konder. ongehin derd worden naa- huis gebracht. De politie hoopt, dat nu een einde aan de relletjes zal zijn gekomen. DOOR ZIJN KIND GLRED. Bij het dorschen met de machine had te Borger (Dr.) ee ongeluk plaats, dat bijna ontzettend iu zijn gevolgen had kunnen zijn. De landbouwer A. D. kwam te dicht bij da machine en werd zoodanig gegrepen, dat de kleeren hem van het lijf gingen, dat hij eeni ge bloedende verwondingen bekwam en de schouder ontwricht werd. Door de tegenwoordigheid van geest van n 4-jarig kind va a 1)., werden de paar den tot staan en de machine tot stil stand gebracht, waardoor D. gered werd. KAMERVERKIEZINGEN Van den heer K. ter Laan te Hooge- zand kwam bij de dislricts-federaiie der S. D. A. P. bericht in, dat hij voor de hem Yoor dit district aangeboden candidatuur voor de Kamerverkie- ng in 1913 bedankte. TYPOGRAFENSTAKING Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat de typografenslaking bij de firma H. J. v. d. Garde aldaar, die 4 maanden geduurd heeft, thans officieel is opge heven. Door bemiddeling van den Bond van Boekdrukkerijen heeft de Algemeene Nederlandsche Typogra fenbond een overeenkomst mei de fir ma getroffen. BEWUSTELOOS IN EEN GRAAN SILO GEVONDEN. De 19-jarige kantoorbediende A. da Vries, uit de Witte de Withstraat ta Rotterdam, daalde gisterenvoormid dag in een van de silo's af bij het ge bouw van de Graansilo-Maatschappij aan de Maashaven Z.z. aldaar, om oor het graanfaclorskantoor, waarop hij werkzaam is, het in de silo aan- wezige graan te onderzoeken. Hij ging ongeveer, vier meter naar bene den, zonder gebruik te maken van een der gordels, die voor het afdalen steeds beschikbaar zijn. Toen de werklieden, die er bij wa ren, hem niet zagen terugkomen en ook niets hoorden, werd er besloten in de silo af te dalen, omdat men vrees de, dat De Vries, door de dampen diat uit het graan steeds opstijgen, be wusteloos was geworden. Achtereen volgens daalden daarop aan een gor del af, meenemende een tweeden gor del, om dien den vermoedelijk bewus- tc-loozen kantoorbediende om het li- chaam te binden, de werklieden L. Schepens en J. de Bout. Beiden wer- den bewusteloos opgehaald. Een der de werkman, F. li. lierman, daalde

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9