NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jstavgaag. Pf». 8993 Verschijnt dagelijks, bahahe op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 14 OCTOBER ISIS A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DR5E maanden: 'Is&Il ^uÈ ^an 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Kj Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 JJf Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaat$inc: Franco per post door Nederland1.65 M 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. b' Afzonderlijke nummers0.02 H mF& s n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Redactie en Administratie: Groots Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourcns Cosier. Directeur J. C. PEEREBOOM. eD^j> 1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA DINSDAG 15 OCTOBER. Orgelbespeling in do Groote kerk van 1—2 uur. Schouwburg: H Trovatore, 8 ui Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling- Bioscoop Modern: Voorstelling. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade- dering, 7 1/2 uur. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Legaten. Wijlen do heer J. J. Homan, heeft de volgende legaten vermaakt: 1 10CO aan de armen der Gereformeerde kerk A alhier, f 500 aan het Weezen- fonds dier kerlc, 1(100 aan de Gere formeerde zending, 500 oan d© Groen van Prin6i>ererschool alhier en f 500 aan de Theologische school te "Kampen. Gesnapt. Zondagmiddag waren op het Znider- Bniten Snnarne weer eenige jongens bezig met hot zoogenaamde streenste- ken met. centen. Hoewel zij reeds twee maal door een rechercheur gewaar schuwd werden, gaven zij hieraan toch goen gehoor, zoodot deze verster king ging halen, met hel, gevolg, dat zii één van de jongens wisten te pak ken te kriigen en dien mede namen naar het bureau van politie, alwaar proces-vcrbaul werd opgemaakt. VOLKSWEERBAARHEID. Tot het houden van een gezamenlij ke velddienstcefening waren de afdee- lingen Haarlem en Bloernendaal jl. Zaterdagavond te half negen aange treden te Overvccn en de afdeeling Zandvoort te Zandvoort. Aan Zandvoort was opgedragen de toegangen lot de waterleiding in Oos telijke richting te bewaken, terwij) <le andere afdeelingen uit Overveen een verkenning deden in de richting van Zandvoort. met het doel de waterlei ding in de Inch! te doen springen. Tegen half elf stuitte de verken- nïngspatrouill» op de tegenpartij en om do aandacht van dezen af te lei den beson de patrouille een levendig vuurgevecht. Er weid van losse patro nen gebruik gemaakt. De toeleg ge lukte, want terwijl men het elkaar op de Zandvoortsche laan danig lastig maakte, drong een kleine patrouille door het bedekte terrein tot de water leiding door. waarmee het 1ste deel der oefening ten einde was. Nu werd door Haarlem en Bloen daal een veklwacht betrokken in het park nabij Atrdenbout en de opstelling dezer wacht door de afd. Zandvoort verkend, tot te 1 uur 's nachts een aanval op de wacht plaats had en de leider, de res. 2e-luit. Van Zeben, de ruim -S0 deelnemers verzamelde en met hen de terugreis ondernam. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Hedenavond vergaderen de Libera le Unie en de Vrijzinnig-democraten ter bepaling van hun houding bij de Gemeente raad s verkiezi ng. MILITAIRE ZAKEN. De le luit. F. E. Everwijn Lange, van hel 3de rog. huzaren te 's-Gra- venhage, is overgeplaatst bij het le depot huzaren te Haarlem. Hengelen naar een kwartje. Gistermiddag ongeveer vier uur had »en meisje, dat een boodschap moest Soen, een kwartje donr een rooster van een kelder in de Groote Houtstraat nabij de Kerkstraat laten vallen. Haar moeder kwam weldra, gewapend met een stok en een doosje lijm, en na ver scheidene pogingen gelukte het, 't kwartje.uit d« diepte op te visschen. Dit trok zóo de belangstelling, dat een drom toeschouwers er naai' keek. Luchtballons. Niet minder dan vijf luchtballons bevonden zich Zondagmiddag om- stieeks 5 uur boven de Haarlemmer meer, achter het stoomgemaal de Crucjuius. Met waren deelnemers aan de ballon-vossenjacht, welke te Den Haag was georganiseerd. De ballons waren daar opgestegen en leverden zoo in de onmiddellijke nabijheid van elkander een aardig gezicht op. Vele Meer-bewoners en fietsrijder» waren bij de daling aanwezig. Bekroond. De ruwharige Hollandschc herders hond, van den heer J. J. Sickmann, alhier, op de gisteren te Rotterdam gehouden hondententoonstelling, is onder zware concurrentie met twee 2e prijzen bekroond. Op deze tentoonstelling behaal de onze stadgenoot© Mej. A. Har bord met haren reeds zoovele malen bekroonden ruw hangen Duïtscheu Pinscher „Manchester FrieJrich"' we derom 2 eerste en 4 speciale prijzen. Proza en Poëzie. Het Mannenkoor „Proza en Poëzie" geeft Zaterdag een feestavond. Behal ve eenige koorrummers worden too- neelstukjes en voordrachten uitge voerd. LEVENSVERZEKERINGS BEDRIJF. Mr. J. C. L. Vlaanderen zal dezer dagen voor do Vereeniging „Onder linge trouw" alhier een lezing hou den over wettelijke regeling van het levensverzekeringsbedrij f. kenen. Thans is daarin voorzien, in eiken wagen worden twee pakjes mee gevoerd. De Paardentram. In verband met de tram werk en reed dc paardertram Zaterdagavond en gisteren weer door de Groote Houtstraat. Nu gaan de wagens weer door de Gierstraat en Koningstraat. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. In de vergadering op Dinsdag 1 de zer werd xaededeeling gedaan van een schrijven van B. en \V. der gemeente Haarlem, houdende mededeeling, dat de verkiezing van vier leden der Ka mer ter voorziening in de vacatures, welke met 1 Januari a.s. ontstaan door periodiek© aftreding van de boe ren A. de Clercq, H. Fikkort, Th. S. J. Janzen en H. J. Geijl J.Czn., door hen is bepaald op Dinsdag 5 November 1912, en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 15 November daaraan volgende. Ingekomen is voorts een schrijven van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. van door volgenden in houd Bi antwoord op uw schrijven No. 2416 van 7 dezer, aan de Ilollandsche Electrischo Spoorweg Maatschappij, hebben wij de ooi' u te berichten, dat wij in den aanstaanden winterdier) st des Donderdags een beurstrein zullen laten loopen, vertrekkende 12.29 n.m. van Hoofddorp naar Haarlem. Tot hert, inleggen van den ochtend- beurstrein kunnen wij niet overgaan, omdat de bestaande treinen op vol doende wijze in het verkeer voorzien. De voorzitter stelt aan de orde het voorstel van één der leden, om po gingen in het werk te stellen om te komen tot een spoediger inklaring van ingevoerde goederen, aangezien de te vervullen formaliteiten thans een beletsel zijn tot vlug werken. Besloten wordt, zich in dezen tot do bevoegde autoriteit te wenden. Daarna werd door één der leden het „Ontwerp-Wet ter verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom" ter sprakp gebracht. Naar aanleiding van de gevoen beraadslagingen werd een motie ge steld en met algemeene stemmen aan genomen, welke motie wij reeds vroe ger hebben afgedrukt. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Zaterdagavond werd in „De Karse- boom" de gewone jaarvergadering van dit gemengd koor gehouden, die door een 70-tal werkende leden werd bijgewoond. De heer H. J. Overboek, oud-hoofd der 1ste Doopsgezinde School en sinds de oprichting in 1894 eere-voor- zitter der vereeniging. vereerde de vergadering met zijne tegenwoordig heid. Dit blijk van belangstelling var. den hoogbejaarden eere-voorzitter werd zeer op prijs gesteld, zooals ook bij monde van den heer P. W. Pee reboom, voorzitter der vereeniging, werd verklaard. Voor de gebruikelijke overzichten van secretaris en penningmeester, werd korten tijd vereischt, waarna de vergadering geruimen tijd bezig was met eenige voorstellen tot statuten wijziging. De bestuursverkiezingen geraakten daardoor wat in het gedrang, zoodat nog eene algemeene vergadering noo dig is, om ten opzichte van regle mentswijziging en bestuursaanvul- ling tot een resultaat te komen. SPOORBRUG OVER DE AMSTER DAMS CITE VAART. De brug die de vorige week, zij het dan ook met moeite tot zekere hoogte opgeheven kon worden, is nu weder defect en onbruikbaar! OOK VERBANDMIDDELEN AANWEZIG. Meermalen is er over geklaagd, dat in de E. S. M. wagens geen ver- bandnTddelen aanwezig waren om bij ongelukken de eerste hulp te ver NED. OPERETTE-ENSEMBLE. Aan de opvoering van Léhar's „Eva" de operette, die Zaterdagavond in de „Kroon" als noviteit te Haarlem voor 't voetlicht kwam heeft het Ned. Operette-Ensemble bijzonder veel zorg besteed. Aardige 'décors, mooie costumes, origineele dansen. Men heeft waarlijk geloof ik wel te mogen zeggen niets voor :t oogenblik mogelijke verzuimd om dit werk, waarvan Dr. A. H. Willner en Robert Hodansky den oorspronkelij ken tekst eu J. J. R. de Hollaudsche vertaling leverden, onmiddellijk bij het publick te doen inslaan. En dat is, te oordeelen naar de houding van het vrij talrijke publiek, dan ook vol komen gelukt.. Het zwakke punt bij dit ensemble, blijft nog het orkest, dat nochtans bij deze opvoering aan merkelijk beter bezet was dan bij de „Dollarprinses" van de vorige week; maar dat beter" kan hier nog vol- stiekt niet als de vergelijkende trap van „goed" worden verstaan. Inte gendeel liet nu het orkest nog veel meer te raden en te wenschen over dan het bij vroegere door mij bijge woonde opvoeringen door dit gezel schap deed. Want „Eva" is niet alleen een erg ï'omanlische en erg melodra matische operette, maar zij neemt hier en daar verbazend zwaarwichti ge allures aan. De eerste acte leek mij zelfs bedenkelijk topzwaar van pure dramatiek en als dan, juist op de meest beslissende momenten, het orkest, als voorname drager van de muzikale stemming, ons in den steek laat, dan komt het pathos van den I componist cn zijn vertolkers op het j tooncel al gauw als bombast" voor. j Gelukig nog maar dat er aan de eer ste acte het minst verloren was. Zij is behalve dan het buiten verhou ding uitgegroeide slotdeel niet veel meer dan een serie tète-A-tète's tus- schen Dagobert en „Pipsi", Fipsi en Octave, Octavo en Eva enz. En wat die verschillende paren te verhande len hebben, is al precies zoo interes sant als we dat in tal van andere operette-duo's gehoord hebben. Maar de tweede acte is heel leven dig en onderhoudend en wat de mu ziek betreft zeker de belangrijkste. Daar is gang en geest en stijging, zonder opschroeverij. Aardige, vroo- lijke ensembles, een heel mooie scène van Eva en Octave en een „pakkend" slot. Ook het derde bedrijf is het uït- wachten van de groote pauze wel waard, wat lang niet bij alle operet tes het geval is. Kortom dit nieuwe Léhar-sche voortbrengsel is wel ge schikt om ons uitgaand publiek waaronder men liefst geen veertien jarige kinderen, zooals er een voor mij zat, moet rekenen een aange- riamen, onderhoudenden avond te be zorgen. De opvoering was in de eerste plaats een zeer groot en welverdiend succes voor mej. Corry Pinksen, die de Eva-rol bepaald voortreffelijk speelde en zong en in den loop van den avond heel wat bloemstuk ken had in ontvangst te nemen. Hoogst verdienstelijk was ook de heer Franz Meermans als Octave Flau bert. Hij had, ook als zanger, dezen avond zeer gelukkige oogenblikken en zijn heele uitbeelding van den luchli- gen Lebemann die later tot bezin ning komt, wees op ongewone talen ten als acteur. Als zoodanig onder scheidde zich ook de regisseur, de heer J. J. Rentmeester, wiens spel vooral aan 't einde van 't tweede be drijf veel indruk maakte. En laat vooral mevr. Rosïne Samehtini niet vergeten worden als uitstekende ver tolkster van de dolle Pepila-rol Ver der werkten nog mede de heeren Grootveld als Dagobert Millefleurs, Herre de Vos als Voisin, André van Dijk als Prunelles, en maar een beetje te luidruchtig de souffleur. Deze laatste zal bij volgende opvoe ringen misschien wel een toontje la ger kunnen zingen. Lof ten slotte aan den wakkeren pianist-dirigent EL v. d. Naaien. PHILIP LOOTS. Droevig ongeluk. Ter plaatse waar de straatweg Amsterdam—Haarlem nog smaller is dan het overige deel, en zich geen wielerpad noch grasstrook bevindt, had' Zondagvoormiddag te kwartier over elven een treurig ongeluk plaats. De ongeveer 30-jarige Trijntje Balk, dienstbode te Haarlem, fietste aldaar met hare jongere zuster, die te Heemstede in betrekking is, in de 1 richting Halfweg, toen de eerste, doordat de 2 rijwielen met elkaar ln aanraking kwamen, op het tramspoor viel en overreden werd door een on middellijk volgenden tramwagen van die richting. De wagenvoerder remde direct en zóó sterk, dat de voorste assen deruilleerden. Op onge veer 20 Meter afstand van de overri ding bleef de wagen staan. Het was niet mogelijk, het deerlijk verminkte lichaam, waarvan enkele lichaams- deelen waren afgereden, onder den wagen vandaan te halen, zoodat la ter, toen de noodige werktuigen uit Haarlem kwamen, de wagen werd opgevijzeld, waarna het droevig over schot in een lijkkist werd gelegd en naar de begraafplaats gebracht. De toestand der zuster laat zich niet beschrijven; zij was radeloos en moest worden weggebracht. Dc ouders, elders woonachtig, wer den omzichtig telegraphisch ontbo den. De dienst van de electrische spoor ging tot 1 uur zeer ongeregeld, aan gezien op het traject wissel Amster- damsche Poort en Halfweg maar één spoor kon worden bereden. De wagenvoerder kon het ongeluk niet voorkomen; de man was zeer ontdaan en niet in staat verder dienst te doen. Het duurde, uiteraard nog lang, eer men uit Haarlem dommekrachten had gehaald, om den tramwagen op tc vijzelen, om het lijk te kunnen weg nemen. Dit droevig ongeluk pleit weer voor het meevoeren van dommekrach ten in de wagens, of a)8 dit niet mogelijk is het stationneeren van dergelijke toestellen langs de lijnen, b.v. in de wachthuisjes en bij de hal ten. Het lijk van het meisje werd in een auto naar het lijkenhuisje tc Halfweg overgebracht. De zuster werd per auto naar de familie C. te Heemstede, waar zij in betrekking was, vervoerd. Trijntje Balk was te Haarlem in betrekking bij den heer Jongeneel, candidaat-notaris op de Ged. Oude Gracht. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 18 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 2 metselaars, 1 opper lieden, 1 stucadoors, 1 witters, 8 machinebankwerkers, 2 monteurs, 2 grofbaukwerkers, 1 metaaldraaiers 1 vuurwerkers, ketelmaker, 2 burgersmeden, 3 machinisten, 4 sto kers, 1 electriciens, 1 instrument makers, S koperbankwerkers, 2 ko perslagers, 3 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 12 schilders, 3 behangers, '2 stoffeerder, 1 bloemisten, tuin lieden, l grondwerkers, 3 bakkers banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 2 kellners, 10 mu- gazijnknechts, 13 loopknechts, 4 huis knechts, 2 sigarenmakers, kantoor bedienden, boekdrukkers, letter zetter, lithograaf, binders, 6 iosse werklieden dienstboden, 14 werksters, 1 naaisters, 1 kook sters, 8 huishoudsters, 4 vrou welijke kantoorbedienden, win keljuffrouwen, steenhouwers, voegers, a Koetsiers en voerlieden 1 boerenknecht. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Beillaard, Jansweg 49a, ee:i kinderhanflschoen. B. Blom, Kloosterstraat 29 rood, Schoten, een hondenmuLlkorf. C. Keur, Nassaulaan 53 zwart, een ge denkpenning. W. v. d. Belt, Oran jeboomstraat 5, een zakdoek J. Straatman, Bakenessergracht 9 rood een reticule met poppen kleed mg. W. van Gasteren, KI. Houtstraat 121, een hondienmuilkorf. M. Eldering, Kruisweg 70, een ceintuur met geep. J. M .Saarloos, Rapperdapark 9, een handschoen. A. Heidweiler, Rollandspad 13, Overveen, eene por- temonnaie. W. Hoekstra, Linscho- tenstraat 64( een ijsmuts. L. Pauw, Clercqstraat 99, een portemonnaie, waarin een kettinkje. Bur. van Po litie, een kmderportemonnaje met inhoud. J. Westerman—Holsteijn, Zijl weg 62, een koralen beursje met inhoud. W. Berkhout, He eren sin gel 129 H, een klein hondje. F. Ko ning, Korte Heerenstr. 19, een bro che. L. v. d. Bosch, Üoelstraat 32, een portemonnaie. W. Genrts, K. Houtstraat 132, een paar kinderhand- schoenen. D. Ulstra, Brouwers straat 32, een rozenkrans. A. v. d. Velden, Kruisweg 37, een 10-rillen- boekje H. IJ. S. M. J. Heezemans, Eendrac'ntstr. 17, een knipmes. H. Smits, Riyierviscbmarkt 18 rood, een portemonnaie met inhoud. J. Been hakker, Vooruitgangstraai 9, een eein tuur. Bur. van Politie, Smedestr., een notitieboekje. H. J. Calkoen, Lsidschevaart 86, een geldstuk. J. Prins, Schagchelstraat 5, een porte monnaie met inhoud. D. de Rooy, Zuiderstraat 17, een R. K. kerkboek je. G. Drever, Rozenpr eelstruat 50 rood, een vrouwenmuts. Dijs Spij kermanslaan 1, een zwartharig hond je. C. Verpooorten, Westergracht 53 ,&en pet. (Zie vervolg stadsnieuwe onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Donderdag 24 en Vrijdag 25 Octo ber a.s. zal in de Christelijke M U. L. O.-school alhier, een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengrt zal gestort worden in het supploliefonds d er school. Da commissie over dien bazar be staat o.a. uit de dames Van Leeuwen, Burdet, Bunge en Boissevain. OVERVEEN. Te 's-Gravenhoge is voor 't examen wiskunde M. O. (K 1), geslaagd mej. D. Schoorl, te Overveen. SCHOTEN. Door een bewoner van den Schoter- weg is aangifte gedaan van het ver missen van een barometer uit de ves tibule. Dooj.- de politie is later de ba rometer bii een uitdrager in Haarlem opgespoord, terwijl ook de dader be kend is. Door de politie is aangehouden een man, verdacht van verduistering van verschillende rijwielen, gedurende den laatsten tijd hier en in Haarlem ge pleegd. Ongetwijfeld heeft de politie met deze aanhouding de hand gelegd op een sluwen oplichter. SANTPOORT. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Hery. gemeente alhier zijn her kozen de heeren J. v. Donselaar, G. Mulder en C. H. B. Lonbar Petri. De zaak van den heer Booiman in het café „De Wij man" is overgegaan in handen van den heer De Jager, uit Gouda, vroeger kastelein in de socië teit „Vereeniging" te Haarlem, en zal met November as. door dezen aan vaard worden. HAARLEMMERMEER. De heer J- P. Rock van hier is be noemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Heemskerk. Binnenland PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indië, betreffende pestge- vallen op Java gedurende het veer- tiendaagsch tijdvak van 25 September tot en met 8 'dezer: Afdeeling Malang: vier-en-negentig nieuwe pestgevallen; zes-en-tachtig dooden, onder wie één Europeaan. Toeloengagoeng: één geval. Kediri: zeven-en-dertige nieuwe ge vallen; vijf-en-dertig dooden; in de vorige periode nog vier dooden ge vallen. Madioen: vier en Soerabaja vijf doodelijke gevallen. Ngawi: drie verdachte gevallen. Men seint uit Brussel aan de „N. R. Ct.": De gezondheidsvoorschriften be treffende den in- en doorvoer van koopwaren uit met pest en cholera besmette landen, zijn toepasselijk ver klaard op zendingen uit Batavia. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Op initiatief van het Ziekenfonds van de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal, heeft te Amsterdam een vergadering plaats gehad van een aantal besturen van arbeiders-ziekenfondsen, geza menlijk tellende over de 20.000 leden, ter bespreking van het Ontwerp Inva- liditeits- en Ouderdomswet, De vergadering gaf eenstemmig haar leedwezen te kennen, dat ook in het Gewijzigd Ontwerp aan onderlin ge fondsen van belanghebbenden geen gelegenheid wordt gegeven aan de uitvoering der verzekering mede te werken. Voorts werd betoogd, dat aan arbei ders, welke leden zijn van een onder ling fonds, en als zoodanig verzekerd zijn tegen invaliditeit, vrijstelling \an de Rijksverzekering behoort te worden verleend. Zulk een fonds zou &au strenge eischcn moeten voldoen, gelijksoortig aan die, welke de Mi- et in art. 33 van het Ontwerp stelt aan de publiekrechtelijke fond sen. Besloten werd een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, waarin op toelating van der gelijke fondsen wordt aangedrongen. Voorts werd besloten het adres zoo veel mogelijk te verspreiden, opdat zij die zich met de strekking ervan kun nen vereenigen, gelegenheid hebben hurne adhaesie ermede te betuigen. Het adres is o.a. reeds geteekend door het ziekenfonds voor bazen en werklieden der Haarl. Machinefa briek voorheen Gebr. Figée. DOODGEVALLEN. Uit Glanerbrug schrijft men: To Nieuborg viel de landarbeider Kalkap door een zolderluik. De dood trad onmiddellijk is. AFPERSEN. Te Winschoten hebben kwajongens door bedreiging met een revolver een landbouwer een beurs met f 13 afhandig gemaakt. De daders zijn on bekend. (N. R. Ct.) Land- en Tuinbouw KLEIN'SCIIE ZIEKTE ONDER DE HOENDERS. In vele provinciën komt onder de hoenders een ziekte voor, welke reeds epidemisch heerscht, en veel gelijkt op hoendercholera. Zij wordt veroor zaak^ door bacillus galiinarum, door dr. Klein ontdekt, waarom zij naar dezen Klein'sche ziekte genoemd wordt. De aangetaste dieren zijn soms on 't nog gezond lijkende, in cenigo minuten dood. Ook gaan zij wel Tn 1 A 3 dagen aan diarrhee te gronde. Door deze ziekte wordt de hoender- stapel ernstig bedreigdduizenden hoenders zijn er in s -mmlge streken aan gestorven. Medicijnen baten niet. De pluimvee consulent, de heer Beaufort te Ae-rdenhout (Haarlem) verzoekt allen, die schade door of he- richt ontvangen van besmettelijke hoenderziekten of over órivérklaa?- bttar groote sterfte onder de kippen, hem terstond hiervan in kennis ie stellen. Het .s noodzakelijk terstor J te weten, waar de besmetting vandaan komt. Tegelijk behoort men een paar doode of zieke dieren franco te zenden naar de riiksseruminrichting te Rot terdam. lfet onderzoek aldaar is kcs-~ teloos. Dit is beslist noodzakelijk, om dat ook de consulent niet knn zien of men met cholera dan we' met Kieïn' sche ziekte te doen heeft. Dat kan nie mand zien, zelfs niet al maakt hij de kip openonderzoek aan de serum- inrichting is dus bevist noodzakelijk. Deze bericht dan aan den inzender en ook aan den consulent met welke ziek te men te doen heeft Dit onderzoek duurt 1 A 2 d3gen; ïntussehen steli de consulent een onderzoek ier plaatse in. Het eenice middel, dat helpen kan, is het serum, dat door de serumin- richting te Rotterdam g r a t i s wordt verstrekt. Dit senim wordt onder de huid van het dier ingespoten. Het wordt alleen afgegeven aan veeartsen: wanneer geen veearts te verkrijgen is, zal op aanvrage \au rijkswege ren veearts worden beschikbaar gestild. Men ziet dus, dat de bestrijding dier ziekten van regeeringswege wordt vergemakkelijktmen moet nu echter niet meenen, dat men zelf rustig kan wachten tot er hulp komt alleen zij, die zelf de handen uit de mouwen ste ken, hebben recht om geholpen te worden. Zoodra een ernstige ziekte uitbreekt, geve men hiervan kennis aan den consulent en zende men eeni ge dieren aan de seruminrichting. Daarna ruime men alle zieke cf afge maakte verdachte dieren op door ze te verbranden of diep te begraven. Hel nachthok worde geheel schoonge maakt op de volgende wijze zitstok- ken, mestvloer en wanden flink afboe- nen met water, waardoor creolin is gemengd, tot het geheel melkwit ziet dat afboenen moet zoo geschieden, dat alle mest verwijderd wordt. Hierbij zorge men, dat het vuile water kan wegvloeien, zoodat de kippen er r.iet mee in aanraking kom?n. Geen kip pen laten drinken van de plasjes, die zouden kunnen blijven staan. Het fcesl is alles flink met carboleum te be smeren, dus wanden, zitstckken, leg- nesten, mestvloer, enz. Is de bodem van zand, dan uitgraven, tjvee steek

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1