Haarlems Sagglad Feuilleton HET ROODE LIGHT. TWEEDE BLAD Maandag 14 October 1912 Buitenlandsch Overzicht Uit den Balkan. Veel nieuws komt er niet uit den iRnlknn. O ja, de telegratomenstroom duurt wel voort, maar bepaald nieuws, oo feiten berustend, wordt niet ge seind Trouwens 't is te begrijpen, want... er gebeurt niet veel. De crisis blijft vrijwel onveranderd, de beslis- pjrïg oorlog of vrede wordt steed, uitgesteld. Ook lieden weten we t nog niet. De fcnriKb onzekerheid duurt voort I Dit is evenwel zeker, dat do oorlogs kansen niet verminderen. De groo- te mogendheden hebben t oorlogsge vaar niet kunnen afwenden, 'de pogingen tot interven tie zijn mislukt. Wel zijn de diplomaten nog aan 't onderhandelen, maar deze besprekin gen betreffen niet meer t uitoefenen van invloed op de vredes- of oorlogs kansen. maar slechts een localiseo- ring van 't eventueel© wapenconflict. Europa is dus onmachtig gebleken, zrer duidelijk is dit to wijten aan v.r- deeidheid onder do groote machtheb benden en de belangen van enkele mo gendheden speciaal Rusland en Oo..- tenrijk-Hongarije in den Balkan. De vraag of 't tot wapengeweld komt, hangt nu af van de wijze, waar op Turkije met de Balkan-siaten ver der T zaakje klaarspeelt. Hoe de Turk tegenover dezen oorlog staat. 't Gaat zoo seint een oorlogscor respondent uit-Konstantinopel oir groot dingen. Europa schijnt getuig< te zullen «orden van een wereldhis torische gebeurtenis, die reeds lang verwacht en steeds uitgesteld werd: de afstammelingen van de volken en stammen, die voor vijf eeuwen dooi de binnendringende Turken werden onderworpen, staan op, gemeenschap pelijk en eenstemmig, om den ver overaar van toen weer buiten de deur te zetten. Dit is een moderne kruistocht, en de Turk voelt in Konstantinopel heel goed, dat dit een zware strijd zal zijn, waarin het zal gaan om „erop of er onder". Het Ëeerschersgevoel bij dan Turk komt boven, en er spreekt haat en toorn uit zijn houding, nu hij de losgelaten volkeren tegen zich ziet samentrekken. De Turksche Sultan heeft een pro clamatie aan 't leger gericht, waarin gezegd wordt, dat Turkije weliswaar den vrede bemint, maar dat aanvallen op T Turksche rijk niet geduld kun nen worden. „Onzer voorvaderen waardig, zul len wij den heiligen grond van het vaderland verdedigen en nieuwe lau weren voegen bij die van onze voor gangers." De Turk als diplomaat. Een intiem vriend van een Turk- EChen minister zei tot een journalist „Wij willen geen vrecle meer met Ita lic, 'omdat Europa de Balkanstaten maar laat begaan Wij zuilen Oosten- rij k-liongarije tot tusschenkomst in Novibazar nopen en zullen dan wel zien, wat Italië en Rusland zullen doen als Oostenrijk-IIongarije naar Saloni- ki oprukt. Als het Drievoudig Verbond tegen ons is, zullen wij desniettemin wel op de welwillendheid van Enge land kunnen rekenen. Wij zullen alle., er op wagen. Men wil onze huid, welnu we zullen die zoo duur mogelijk verkoopen." De Turk speelt dus hoog spel, en dreigt met een Europeesch con flict. De nieuwe pogingen der mogendhe den, om het conflict te localiseeren, zullen dus wei weer schipbreuk lei den. De sluw; Turk speculeert op de verdeeldheid van Eurcpa. Over de houding van Oostenrijk-IIon garije komen weer zeer verschillende geruchten. Officieel worden de kwa de plannen mobilisatie en een be zetting van Novibazar tegengespro ken, maar.... De „procfmcbilisatie" van Rusland 5n Polen duurt nog steeds voort. On der de landelijke bevolking van Polen heerscht een paniek en veel oorlogs vrees. Buig Tc Sofia aldus wordt geseind - heerscht de stilte, die den storm voor afgaat.-liet antwoord aan de mogend heden is nog steeds niet gegeven. De overheid beert strikte bevelen uitge vaardigd, om de Mohammedaansche bevolking ïn Bulgarije mei rust te la ten en niet te molesteeren. Men rekent er op, dat de oorlogsverklaring zeker niet vóór den 15deu October zal komen. Alweer dus uitstel. Zal van uitstel ook nog afstel ko men D e orlogsgeestdrlft Griekenland. is belangrijk bekoeld. Ook in 'de ai dere Balkan-landen is dit verschijnsel waar te nemen. Nu- tuurlijlc zijn er uitzonderingen. Ben oorlogszuchtige. Te Sofia heeft een student zich dood geschoten, omdat hij van zijn ouders geen verlof kon krijgen als vrijwilli ger dienst te nemen. De oorlog tusschen Tur kije en Montenegro, duurt voort. 't Gaat er zelfs nog al warm toe. 't Volk der zwarte bergen is moedig en onverschrokken. Er wordt flink gevochten. De ge vechten hebben thans langs de gohce- le Turksche grens plaats, liet hevigst wordt gevochten tusschen Podgoritza en Skoetari, ongeveer in het midden van de verbindingslijn. Zaterdagmid dag hebben do Montenegrijnen de tweedo Turksche versterking, Rojom, bezet, De Turken boden liardnekkigen tegenstand. De stad Torizi is door de Montenegrijnen geheel omsingeld. De overwinning van Vrijdag bij Detsjitsj kostt- den Montenegrijnen 120 uooden en 400 gewonden." De verliezen der Turken zijn nog niet bekend. Verzekerd wordt, dat de Montenegrijnen reeds 300 Turken gevangen namen. Uit de telegrammen blijkt niet, aan welke zijde tot heden '1 meeste succes te boeken valt. Maar 't zal wel gunsti ger voor de Turken worden ais de ver sterkingstroepen aankomen. En Mon tenegro" heeft geen reserves. Het avontuur van Monte negro. Groot opzien verwekt een interview met den Montenegrijnschen gezant in Konstantinopel, die op zijn door reis naar Cettinje in Boekarest een onderhoud met eenige journalisten had. Deze gezant verklaart onver bloemd, dat de Balkanstaten, oven goed als zij tot nu toe d e Balkan aan gelegenheid geregeld hadden zonder te letten op de groote mogendheden, j den. ook na een overwinning hun wil zou- i De T e l.-correspondent verneemt doorzetten tegen den w 1 j uit Rome, dat de Italiaansche vloot der groote mogendheden,, heden een actie in de Aegelsche Zee om vergrooting van grondgebied to zal beproeven, hetzij door een of an- De Turksche vlooï gemobï- s eerd, Er is een irade uitgevaardigd, waarbij de mobilisatie van de vloot wordt gelast De Malissoren. Meer dan 6000 Malissoren zijn op gestaan en den strijd begonnen. Ze hebben het Turksche leger, dat met de Montenegrijnen vecht, in den rug aangevallen. Eenige honderden Malissoren zijn naar Podgorilzo getrokken, om daar wapens op te eischen. De Oorlogsbioscoop. Reeds zijn voor eene Frahsche fir ma,, die iemand uit Boedapest naai den Balkan zond, toen de crisis be gon, films vervaardigd van de mobi lisatie in de Balkan-staten. Maar nu het ernst wordt, werden uit verschil lende landen lieden naar liet oorlogs tooneed gezonden om opnemingen te doen voor dë bioscoop-theaters. Uit Londen gaan minstens een zestal van die moderne avonturierséén zal nu waarschijnlijk reeds te Konstantino pel zijn, zoodal binnen een week of zoo ook te Londen de eerste vertoonin- gen kunnen worden gehouden. Uet is een gevaarlijk werkje, zoo dat voor eene levensverzekering door verzekeringsmaatschappijen zelfs 50 percent werd gevraagd. Grieksche prinsessen als ziekenverpleegsters. Enkele Grieksche prinsessen heb ben zich als ziekenverpleegsters aan gemeld. De kroonprinses Sophia neemt de leiding op zich van het hos pitaal te Athene Os oorlog lusscöen Italië en Turkije Uit Rome wordt gemeld, dat een of ficiéél communiqué het afbreken der ItaJiaansch-'i'urksche onderhandelin gen zal melden. Turkije licc-ft de voorwaarden van Italië niet willen aannemen. Volgens.een ander bericht- durende onderhandelingen nog voort en zal Turkije uitstel van beslissing krijgen tot Dinsdag. De gevechten zijn weer begonnen. De Italiaansche generaal Briccola seint uit BengaziDo brigade van Salsa heeft, tegen den linker vleugel van Boem Sacher met medewerking van de artillerie en van de brigade van Capello optrekkende, den vijand die uit geregelde Turksche troepen en Arabieren bestond aangevallen en teruggedreven. De verliezen van den vijand moeten aanmerkelijk zijn. Wij verloren 12 dooden en 83 gewon- UlerUt. DE OPSTAND OP SAN DOMINGO. Volgens particulier telegram heeft de revolutie, die op het oogenblik op San Domingo woedt, reeds aan drie duizend personen het leven gekost. Amsterdamsche Kout verkrijgen. De gezant besloot met de woorden: Montenegro wil den S a n d j a k. Oostenrijk za,l dit niet dulden. Met deze stemming onder de Bal kanvolkeren rekent men in Weenen, in militaire kringen koortsach tig gewerkt wordt. Naar men ver neemt zijn allo voorbereidingen ge troffen, om wanneer bet noodig is met volle militaire macht de belan gen der monarch ie in den Balka n te behartigen. Alle officieren en man schappen, die met verlof waren, heb ben reeds eenige dagen geleden be vel gekregen, terug te keeren. Ook do reservisten zijn onder de wapens ge- roepon, De oorlogsdaden der Montenegrijnen werken wel aanstekelijk op heel hoof den onder de andere Balkan-volken. Er hebben voorpostgevechten plaats gehad aan de grenzen van Servië, Grie kenland en Bulgarije. Bulgaren hebben een tweetal Turk sche bruggen aan de grens <Joen sprin gen. Benden opstandelingen zijn Macedo nië binnengedrongen. Een Een telegram uit Belgrado meldt, dat Servische berden staande dus officieel buiten 't leger ongeveer 5000 man sterk, het sandjak Noviba zar zijn binnengerukt, om zich met de Montenegrijnen te vereenieen. Prins George zou hen met Servische troepen volgen. In Oud-Servic en Novibazar- hebben volgens berichten, die naar de Tel. opmerkt niet altijd te vertrouwen zijn, de Turken de Nashi Bazoeks ge wapend, die daarop verschrikkelijke weldaden op de Servi sche bevolking zouden gepleegd hebben. Daar zouden thans ongelooflijke toestanden heer- schen. In een Christelijk dorp in de nabijheid van Mitrowitza verzette het olk zich tegen de overheid, naar aan- der Turksch eiland te bezetten, hetzij door, wat waarschijnlijker is, over te gaan tot bombardement van een der kuststeden op 't vasteland van Tur kije. De bedoeling van Italië is, Turkije te dwingen de gewijzigde vredesvoor waarden te aanvaarden, of, wat ook mogelijk is, de uitbarsting van den algemeenen oorlog op het Balkan schiereiland te verhaasten. Tüeorle en praktijk. Clément Vautel drijft in den Matin eon weinig den spot met de vredes- theorie en de oorlogspraktijk van on zen tijd. Jansen komt thuis en roept zijn vrouw 'toe: ,,'t Is oorlog, hoor!" Mevrouw Jansen verroert sich niet en antwoordt kalm: „Je soldatenschoenen staan klaar hoeveel ondergoed wil je meeheb- ben'? „Och, wel neen," antwoordt Jan sen. „ik spreek alleen maar van den Balkon." Je hoort de laatste jaren bijna da gelijks spreken mobilisatie, aanval len, verdedigen, vechten, omvattingen en onttrekkingen, zoodat men heele- maal gewend is aan hot denkbeeld van een oorlog. Eenigen tijd geleden heette het nog: de tijd van groote oorlogen is voorbij, waartoe dienen nog" al die bajonetten en kanonnen. Maar aan den horizon pakken do wol ken samen. En als het daar nog maai bij bleef.... Duitschland verhoogt rijn vredes- effectief; Engeland denkt er over al zijn zonen den ransel te laten dragen; Italië trekt er in Tripolitanie op los; Frankrijk oorloogt in Marokko en be wierookt thuis het militairisme; Zwit serland manoeuvreert voor den kei zer; Nederland versterkt rijn kusten: België ziet in, dat zijn paradelegertje niet sterk genoeg is. Overal poetst men de geweren en scherpt men de sabels, en de Europeesche concert zaal wordt een worstellokaa]. „Dat loopt nooit goed af," zeide ik leiding van het vermoorden van hun: dezer dagen nog tegen een vredes-1 geestelijke. De boeren schoten twee: vriend. soldaten neer, waarna het leger met) „Integendeel, alles gaat uitstekend, j geweld de rust weer herstelde. antwoordde hij binnenkort openen' wo al liet Vredespaleis. De Drucker-uitbouw Het Tolhuis. Een duur vertrek. Schilderkunst of architectuur, that is the question. Ja, daarom ging het-, uit aesthe- tisch oogpunt, bij de R a adsde batten van Woensdag eigenlijk, toen de Drucker-uitbouw aan het Rijksmu seum ter sprake kwam. Moet Nederiand's beroemde bouw werk ontsierd worden ter wille der collectie schilderijen, door den heer en mevrouw Drucker aangeboden, of moet men zeggen; dunk voor uw vor stelijk aanbod, indien gij er op staat dat Cuypers schepping bedorven wordt. De gemeenteraad had hier Woens dag over te beslissen. De vraag was nl. of de Raad een gedeelte van den tuin aan de achterzijde van hel Rijks museum aan den Staat zou afstaan, opdat daar een uitbouw kome, waarin de nieuwe schenking van het echt- paar-Drucker zal worden onderge bracht. Tal van stemmen, vooral van kun- istenaaars zijn opgegaan, in meer of minder heftig protest tegen ue ver dere verknoeiing vuu het Rijksmu seum. De „Groene" had ,kort geleden, een merkwaardige verzameling uitspra ken van kunstenaars van naam, die zich allen tegen den uitbouw verzet ten. Kunstenaars, die ter wille der schenking het gebouw willen ontsie ren zijn er weinige, kunstenaars, die den uitbouw toejuichen in het geheel niet. De mannen der vroedschap hebben er anders over gedacht. Burgemeester Roëll had een juri dische noviteit ontdekt. Hij heeft nl. uit de overeenkomst tusschen den Staat en het echtpaar Drucker wiilen aantoonen, dat de coliectie-Drucker ongesplitst moet blijven en in het Rijksmuseum, met eeu ingang aan de straat en voor kos- teloozen toegang. Aan deze overeenkomst, zei de bur gemeester valt hoegenaamd niet te tornen. Hoe men liet keert of draait, de puisten excusez de du toot zitten we vast Daar stond de Raad paf van, en tegen dat argument was niet veel in te brengen. De moties, die öt do kwestie nog niet wilden beslissen, óf een oplossing zoeken In andero richting, werden verworpen en tot den aanbouw be sloten. Ik, voor mij, betreur de gevallen beslissing. Het is niet waar, dat het er niet op aankomt, hoe de uchtergevel er uitziet. Die moge nog zoo verscholen zijn achter de boomen in den museum - tuin, een feit is en blijft het, en dat valt niet weg te redeneeren, dat de achtergevel alleen zonder uit- uf aan bouwsels behoort bij liet heerlijke1 bouwwerk. De groote bouwmeester heeft al lodged vvongen den uitbouw voor do Nachtwacht-zaal moeten toegeven en daar had liet nu me© uit moeten zijn. Of liever, óók zelfs déze uitbouw had nooit moeten zijn toegestaan. Maar nu krijgen we reeds den tweeden, en waar zal het einde zijn Het Rijksmuseum, dat valt niet te ontkennen, wordt aldus schrikkelijk •verknoeid. Waarom niet de oplossing gezocht in de richting, door Dr. Jan Veth aangegeven Het Rijksmuseum herbergt hecL wat, dat zonder schade elders zou kunnen worden ondergebracht, waar- j door ruimte zou vrijkomen om de schilderijen, die het echtpaar Drucker met zoo bewonderenswaardige mild- heid in bruikleen afstaat, behoorlijk belicht een waar dige plaats te geven. Het echtpaar Drucker wil dit niet, zegt de Regeering. Dit nu valt zeerreker te betreuren. Bij alle mogelijke deferentie voor de schenkers en wij willen voor niemand in dankbaarheid onderdoen mag toch ook wel eens het licht vallen op het feit, dat aan de milde schenking der kunstwerken werd ver bonden de bepaling.... om een archi tectonisch moeilijk te overtreffen bouwwerk te verknoeien. Dat zeker mogen we betreuren, al mag het minder gepast geacht wor den, hier aan aiutere gevoelens uiting te geven. En wat zullen we zeggen van de: houding van den minister, die voor 1 den eïsch zwichtte, van den gemeente- raad, die zoo weinig ruggegraat toon- de. en van den bouwmeester, die zich gewillig bukt...? Vanmorgen nog, in den heerlijken herfstdag, toen de wingerd, die zich op den achtergrond rankt, zoo mooi in kleur stond" en het kleurenspel der; boomen de fijne herfststemming weef de, zagen we hoe we', degelijk dit ge deelte van 't Bijksmuseum zijn gansch eigenaardige schoon! eid en bekoring heeft, waarvan de schennende hand moet afblijven. Maar. het besluit is gevallen.... Nu we het toch over de raadszitting hebben inzake het bc-kende Tolhuis is een belangrijk besluit genomen. Ik had reeds meermalen gelegenheid te wijzen op de metamorfose, die zich gaat voltrekken aan de overziide van het IJ. In afwachting van het groolo be-, bosschingsplau, waarin liet Vliegen- boseh is begrepen, heeft de Raad nu besloten tot nieuwe inrichting van den Tolhuistürn, De bedoeling is in den linker-voor-1 hoelc een groot café-restaurant te bou wen, waarvoor en waarlangs zich amphitheatersgewijze twee breede ter rassen zullen irtstrekken, toegang ge-i vend tot een overdekten lcoffiehuis- tuin. Daarboven komt een derde ter ras, dat een verrukkelijk vèrgc-ziclit over het IJ zal bieden. Bovendien komt er een jachthaven voor de Kon. Ned. Roei- en Zeüverce- niging. Zoo oppervlakkig beschouwd, moet het daar door den tijd een lustoord worden, waar „tout Amsterdam" met vrouw en kind zal heentrekken. Het zijn inderdaad sympathieke plannen en toejuiching en waardoe ring verdient het, dat het gemeente bestuur zijn zorg uitstrekt ook over de ze vragen van vermaak en verfraai- ng. We hebben, zeer zeker, onze plant- loenen, maar er zijn er sommigen :oo minutieus, zoo klein, dat men er bijna overheen kan springen. Zooals thans de toestand aan den IJ-overkant is, kan die bezwaarlijk blijven en dit belangrijk stuk sterdam mag iueh niet worden waarloosd. De bestaande plannen doen toueden .dat er aan de overzijde liet IJ een aanbouw met bosch en plantsoenen, met gelegenheid voor ïndustrïëele ondernemingen zal ko men van hei grootste gewicht. Onze hoofdcommissaris van politie heeft in het nieuw gerestaureerde hoofdbureau van politie aan de Spin huissteeg, een vertrek voor zich laten inrichten, dat maar eventjes hel ba gatelletje van /10.UU0 kost. De commissie tot nazien van de ge- meenterekening vond dat toch wat har en moest eens gaan kijken. Dat is geschied, op een moment, dat de hoofdcommissaris er niet was. En toen stonden de heereu verbluft. Ze kwamen in een vertrek met een buitengewoon mooie, peperdure be timmering en een schoorsteen, wiens wederga men moeilijk vinden zal In Patricische Amsterdamsche huizen. De commissie heeft daarover, naar ik hoor, reeds hare afkeuring uitge sproken. Wat zal er gebeuren? AMSTERDAMMER. Binnenland KAMERVERKIEZING IN 1913. Dr. Van Leeuwen, te Utrecht, heeft een Karmer-Candidatuar voor het dis trict Zwolle aanvaard. De afdeeling Heerlen van de S. D. A P. heeft besloten deel te nemen aan de Kamerverkiezing en uit te komen met een eigen caudidaat. Als voorloopige candidaien werden geko zen de hoeren J. van Dijken, Th. van der Waerden en A. K. Kleerekoper. DE ENGELSCHE ZATERDAG. De proef met den vrijen Zaterdag middag voor de ambtenaren aan 't Stadhuis te Amsterdam heeft goed voldaan en wordt met 6 maanden verlengd. STADSVERFRAAIING EN DE TRAM TE AMSTERDAM. Naar 't Hbkl. verneemt heeft de di rectie van de Gemeentetram besloten, in het komende jaar een poging te wagen om de straten een fieurig aan zien te geven. Daartoe zullen de pa len. waaraan de elecirische geleidin gen zijn bevestigd, voorzien worden van bloemkorven, zooals bij feestelij ke gelegenheden reeds is toegepast, en ook zullen aan en op de haltege- bouwijes planten worden aange bracht. NEDERLANDSCH SCHOOL MUSEUM. Te Amsterdam hield de vereeniging Nederlandsch schoolmuseum een ver gadering. Dit jaar is t museum dcor verbouwing uitgebreid, maar de ge bouwen zijn toch nog te klein. Verder werd de aandacht gevestigd op de Indische platen, die de uitge vers de heeren Wolters, Joiis. Ykema en k ley non borg, Boissevain Co. aan het Museum schonken. Van minder omvang, do-ch voor het toecrcndeel der becoekers van zeer veel belang is een expositie voor lan gere» tijd, die de heer A. Burdet "te Blocmendaal aan het Museum zond: een revolvor-stereoscoop met 50 vo gel stereo's. De heer Jac. P. Tbijsse voegde er een korte beschrijving bij. Dit jaar werd 1 museum door 5129 personen bezocht, 't avondbezoek Ver minderde evenwel sterk. DE ST. JACOBSTOREN TE VLIS- SINGEN. In den Gemeenteraad van Vlissin- gen stelde do heer Sta verman de vraag, hoe het staat met wat hij noemde „do toren kwestie", of reeds het odvies van dr. Cuypers over den herhouw van den op 5 September 1911 af ge h randen St. Jacobstoren is inge komen. De heer Van Niftrik, wethouder van fabricage, zeide, dat er verschillende besprekingen met dir. Cuypers ge weest zijn, en dat thans een bestek en topleerlingen worden gemaakt; die men hoopt voor Januari klaar te heb ben. De heer Huson drong aan op over legging van het rapport, van dr. Cuy pers. terwijl de heer Merckens er op wees, dat de heer Cuypers toch alleen over do aesthetische zijde van liet vraagstuk advies moest, uitbrengen. De heer Van Niftrik deelde ien slotte mede, dat dr. Cuypers adviseert tot opbouw in den ouden vorm; maar den bouw wil doen geschieden ten des le in een tot nu toe voor Vlissingen onbekend materiaal, en daarom eerst de kosten berekend moeten worden. M. G. VAN DEN AREND. Na langdurige ongesteldheid is te Rotterdam overleden de heer M. G. van <ieu Arend, directeur der Tabaks- toufttschappij „Arendsburg", een der meest bekende deskundigen op dit gebied in den lande. TENTOONSTELLING DE VROUW 1813—1913. Voor de tentoonstelling de Vrouv? 1813—1913 heeft zich in Den Haag eeu propagand a-comité gevormd. ERFGOOIERS. Het aantal erfgooiers, dat zich volv geus de nieuwe Erfgooierswet beeft aangemeld, bedraagt voor Naarden 81, Hilversum 3-Ji. Bussum 213, Hui zen 456, Blaricum 187 en Laren 356, te zamen 1610. ONDER DE TRAM. Door het schrikken van het paard, dat, voor eon vrachtwagen gespan nen, de Gooische stoomtram moest passeeren, geraakte de voerman Jan Baas te Huizen onder de tram. Met verbrijzelde beenen, gewond aau hoofd en borst werd hij in zorgivek- kenden toestand naar Hihersum ver voerd. ONGEOORLOOFD BRIEVEN VERVOER. Zooals velcji weten, is het een gr oente van tal van winkeliers om brieven, bestemd voor klonten in de buitengemeenten, aan boodschaploo- pers ter bestelling mede te geven, die daaruit oen aardige bijverdienste ma ken. Dat is echter in strijd met de et op de brieven poster ij, welke te gen het vervoer van brieven, in strijd met art. 2 dier wet, een geldboete van hoogste f200 bedreigt, wanneer die overtreding is gepleegd door een ondernemer van een openbaar middel van vervoer. Langen tijd is dat echter ooglui kend toegelaten, maar opeens schijnt het hoofdbestuur der posterijen uit zijn hoek te zijn gekomen en heeft hel aan de justitie een onderzoek ge n-a agd. Het gevolg daarvan is ge weest. dat Vrijdag de maréchaussee te Papendrecht een boodschaplooper op Sliedreclit heeft aangehouden en gefouilleerd, waarbij een aantal brie ven, uit Dordrecht geadresseerd aan personen to Papendrecht en Slie- drecht, op hem bevonden en in beslag genomen werden en proces-verbaal te gen hem is opgemaakt, zoodat hij wel verder van de zaak zal hooren. C.,D. Ct.'% N. MEYERS. Te Geeriruidenberg (N.-Br.) is oyei> leden de heer N. Meyers, oud-burge meester en secretaris dier gemeente, ridder in dï orde van Oranje-Nas- sau. De overledene was vele jaren voor zitter van den Bqnd van Gemeente- Ambtenaren. ALCOHOLVRIJE DRANKEN. In een te Leeuwarden gehouden ret gadering van de Nationale commis sie, d.e alle groepen van drankbe strijders omvat en van de besturen van den Ned. Bond van fabrikanten van alcoholvrije dranken (vruchten- Roman ui1 hut Duitse h van Anny v. Panhuys. £51 Het viertal ging nu vlug naar den vlcuyel va.n het huis, waarin de lo geerkamers, gelogen waren. Door het vertrek, waarin de Poolsche gelo geerd had, kwam men in 't daarnaast liggende vertrek, waarin Wera den nacht had doorgebracht. Alles was daar nog, zooals men het eenigo uren geleden gevonden had. Blinden en vensters wijd open, zooals do ba ron zo had opeiigcstooten. Helder ver licht was de kamer, maar hoe men ook overal rondzocht, men vond geen Vvoord, geen letter, die door Wera was achtergelaten. Reeds wilde men onverrichterzake teruggaan, toen Ma rianne plotseling op de kleine electri- eche lamp toeliep.- dïo op het nacht kastje stond en haar een beetje op lichtte. Nu kon zij een klein gesloten couvert wegnemen en met luider stem .'las zij voor Aan Baron Hector v. Buchenau. Voor mij Hector greep naar het couvert en las verbaasd. Werke lijk, daar stond duidelijk zijn naam. Wera von Ruppen heeft het zeker niet geschreven. Haar handschrift ken ik toevallig, zei hij en maakte het goed gesloten couvert open. Alleen maar een kaart met enkoio regels er op, die Hector snel overlas, kwam le voorschijn. Ik ben toch niet krankzinnig, riep hij uit, en liet de hand met de kaart er in zinken, met de andere greep hij naar zijn voorhoofd, als moest hij zich overtuigen, dat daar boven n-og alles in orde was. Van dat onmogelijke geschrijf begrijp ik geen letter I Waar handelt (het dan over, jon gen, vertel het ons tooh en omdat üe oudo baron geen antwoord kreeg, greep hij resoluut naar het vierkante stukje carton dat I-lector zich werktui gelijk en zonder tegenstribbelen liet ontnemen. Felix v. Buchenau zette zijn mo nocle in het oog en las het briefje Dat is mij nu compleet een raad sel, bromde hij voor zich heen, en keek daarbij naar Marianne, alsof hij haar nu voor het eerst zag. Mag men misschien weten, waar over het gaat zoo mengde de oud ontvanger zich in het gesprek. Natuurlijk. Vooropgezet, dat mijn zoon er niets tegen heeft, -ri zei de baron en keek daarbij nog altijd Marianne aan, die plotseling een ver moeden kreeg, dat op deze kaart iets moest staan, dat haar zelf betrof. Vol spanning keek zij naar het ge zicht van haar vader, terwijl hij hei briefje las. Ook hij schudde het hoofd en zei Ik begrijp er totaal niets van, maar .het verstandigste is wel, Ma rianne het ding zelf te laten lezen, want uit haar naam werd het toch ge schreven. Uit mijn naam Waair spreekt u toch van. vader Het jonge meisje keek haar vader strak aan. Deze gaf haar de kaart en Marianne las in liet begin luid, maar daarna voortdurend zachter en op moer haperenden toon Zeer geëerde Baren Onidat mejuffrouw Marianne Rosznor prefereert mij te volgen in plaats van zich in nw eenzaam landhuis te vervalen, zegt zij u door .middel van mijn pen vaar wel. Zij wilde ter wille van uw geld, eerst het offer brengen u te trouwen, maar hoe nader het bij kwam, hoe meer zij er tegen op zag. Zij wil liever vroolijke dagen aan mijn zijde doorbrengen, zij denkt ook, dat een kleine lande lijke freule geschikter als echtge- noote voor zal zijn, dan baar i opgewonden, luchthartige arties- teimatuur. In een auto nam ik mijn Jiefsio mee naar do stad dc-r vnöolijkhcid, Herlijn. Twee gelukkigen groeten u. Marianne had het uitgelezen, nu keek zij om zich 'heen, alsof zij uit een ver, ver droomenluad in de werkelijk heid terugkwam. Ik weet. niet, wat dat beteekent. Zij hield de kamt in haar vinger toppen vast, o.ls vreesde zij zich daar mee te bezoedelen. Dat is niets dan 'grooten non sens, ging zij voort, ik ben toch toog hier, sta hier in de kamer, en wat ik hier in de hand heb, zij be woog het vierkante, witte stukje pa pier, is ©en soort van afscheids groet van mij. Haar gezicht werd plotseling vlam mend rood. Hector, haar stem daalde van opwinding tot een schor gefluister, zeg mij in vredesnaam, dat ik werke- \1 ijk hier in een kamer van Buchenau ben, anders denk ik hcusch dat ik In een sanatorium voor zenuwlijders te recht ben gekomen. Maar lieveling I Hector greep haar om het middel. Je ziet immers wel, dat wij er ook niets van begrij pen, wat dit schrijven moet be teeke nen en wat daarmee bedoeld is. Dat jij met die afschuwelijke, lichtzinnige spotwoorden niet het geringste te ma ken hebt, daarvan zijn wij allen over tuigd, maar ik sia voor een raa/IscL Zijn vader knikte. Ik ook. En ik niet minder, stemde de oud-ontvanger mee in. Grappig, een flauw glimlachje verscheen om den mond van Marian ne, freule Von Ruppen wordt go- schaakt en do ontvoerder laat een afscheidsbrief achter uit mijn naam, men zou bijna kunnen denken Wat men bijna zou kunnen denken, mocht het jonge meisje niet meer ver klaren. Een bescheiden kuchje deed haar zwijgen. In da deuropening stond de dienaar Frans en kondigde aan, dat &r ©en dame was, die den ba ron over een dringende, bijzonder dringende aangelegenheid wenschte te spreken. Wien. wil zij spreken, mij of mijn zoon vroeg Felix v. Buchenau. Zij zei, dat het er niet toe deed, wie van de beide heeren zij sprak. Een naam heeft zij niet genoemd, en mij ook geen kaartje gegeven. Zij meende, dat het niet noodig was. Het is toch misschien geen agen tes voor een levensverzekering of een reizigster, zei de oudst© Von Bu chenau. Neen. Frans keek onzeker om zich heer», als wiet hij niet recht, of luj fiet uit zou mogen spreken. Kom, Frans, zeg maar wat je op het hurt hebt, als je nog iets weet, zoo moedigde zijn meester hem aan. De dame zei, dat ik, als men haar niet ontvangen wilde, maai moest zeggen, dat zij kwam in ver band met de schaking. Dat wordt neg steeds ingewikkel- dor. De oude baron trok aan zijn das. De eene wordt geschaakt, de an dere laat een afscheidsbrief schrijven, en nu duikt nog een dorde vrouws persoon op. Daar zou niemand iels vut wijs kunnen worden, voegde hij er norsch aan toe. Terwijl Felix von Buchenau heen ging, om de onbekende te ontvangen, deed Iiector den' ontvanger en Ma rianne het voorstel, voor het eten nog een kleine wandeling te gaan maken. De frissche lucht zal ons na al die emoties goed doen. Hij stak den gevonden brief in zijn portefeuille. Frans had de vreemde dame in een salon gebracht en verzocht haar nu, in de werkkamer van den baron te komen. Fclix v. Buchenau ontving de dame beleefd, maar met eenige terughou dendheid, hij wilde eerst eens kijken met wat voor soort van dame hij te doen had. De manier waarop' zij zich liet aanmelden, was in elk geval

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5