RONrt Van liouten's Cacao siropen, limonades, gazeuses enz.j on do vereenigiiig „Do Vereeniging van mineraulwuterlabrikanten," is 'besloten: dat ©en collectief contract zal wor den aangegaan tusschon do voreenig- do Friesche drankbestrijders en de Vereon ging van Frioscho fabrikan ten (Do besturen der Nedorlandsche bonden wenschten de Friescho fabri kanten tot een afdeeling hunner ver- eenigiug te organiseeren, wat voor- loopig niet geschiedde); de reeds verleden jaar vastgestelde aisc beu der keuringsdiensten over te nemen; waarborgen vastgesteld voor de Identiteit der te nemen monsters; do kosten van het eventueel onder zoek der monsters gemeenschappelijk te dragen; do middelen aangegeven om frau de tegen te gaan; de wijze van uitvoering der oontro- le voorloopig aangegeven; de fabrikanten buiten Friesland als buitengewoon lid toe te laten, BRANDEN. Te Horsten brandde de boerenplaats ■van J. Pennink af, waarbij f 400 pa piergeld verloren ging. JAARWEDDE GEMEENTE AMBTENAREN. Men schrijft aan de „Tel." Zooals bekend is, voert de Neder- landscho Bond van Gemeente-ambte naren sedert vele jaren oen krachtige actie lot verheffing en verbetering der maatschappelijke positie van den ge meente-ambtenaar, een beweging, waarbij het algemeen belang in hooge mate is betrokken. Het hoofdbestuur heeft zich thans tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met het verzoek aan de colleges van Gedeputeerde Staten het verzoek te willen richten: 1. de bezoldiging van de burgemees ters, secretarissen en ontvangers op behoorlijk peil te brengen en daarbij uniformiteit te betrachten 2 de gemeentebesturen uit te noo- digen, de salarissen van de secreta rie- en ontvangers-ambtenaren zooda nig te herzien, dat den betrokkenen eeno rechtvaardige belooning voor hun arlïeid geschonken worde. IIULP-TELEGRAFISTEN. Do Nod. Bond van Hulptelegrafis ten hield een ledenvergadering Rotterdam. De besprekingen liepen over Slaatsbogrooting voor 1913, Welke we derom geen uitzicht geeft op een vol doende regeling der positie van deze ambtenaren. Hoewel de Minister zelf al herhaal de malen erkende dat afgescheiden van de verbetering der periodieke verhoogingen in de eerste jaren, wel ke bij de vorige begrooting tot stand kwum, een betere regeling der positie van deze ambtenaren noodig is, blijft elke toezegging hieromtrent achter wege. De teleurstelling van de betrokke nen, die de schoonste jaren van hun leven voor de vorming van. oen gezin zien voorbijgaan in den druk van een financtëel onvermogen, kwam tot ui ting in een motie. VERORDENING TOT WERING EN BETEUGELING DER MAZELEN. Men schrijft ons uit Dordrecht: B. en W. stellen den Raad voor een nieuw artikel in de betreffende verordening tot wering en beteuge ling der mazelen op te nemen, en wel „wanneer de mazelen zich in de ge meente voordoen, zijn B. en W. na in gewonnen geneeskundigen raad, be voegd om bewaarscholen, kinderbe- waa rplaatsen en bijzondere lagere scholen, hetzij geheel, hetzij gedeelte lijk te sluiten gedurende den door lien ie stellen termijn. DE TOOVERLANTAARN OP SCHOOL. Naar de Volksschool verneemt, zal weldra op de Amsterdamse!)© scholen een andere regeling voor de vertoo- ning van de tooverlantaarn in wer king treden. Op eenige scholen is een lantaarn gestationpeerd, terwijl de stad in een gelijk aantal wijken is ver doold. Twee maal in de maand zullen de hoogst© klassen der scholen,' bij voorkeur twee klassen tegelijk, vol gens vaste rooster overdag een ver toom tig kunnen bijwonen. De ge meente hoeft een contract gesloten met de Vereeniging voor Lichtbeel den. Alles bij wijze van proef. Zijn wij goed ingelicht, schrijft de Volksschool, waaraan wij dit be richt ontleenen dan zijn de hoofden van scholen door do inspectie uitge- xioodigd geworden, een proefvertoo- ning te komen bijwonen. Waarom ook niet de klasse-ouderwijzers'? Over gebrek aan belangstelling voor dit hulpmiddel bij ons onderwijs zou men zeker niet te klagen gehad hebben. WEEJt HERSTELD. De trompetler II. van Riemsdijk, uit Tiel, die bij de oefeningen der cavale rie op 4 September op de heide hij Roermond, levensgevaarlijke kneu zingen opliep, doordat hij tegen een ander reed, door welken schok zijn paard dood viel, is weder geheel her steld. Dezer dagen heeft hij weder ior 4 jaren bijgeteekend. VERDRONKEN. De 6-jarig Derkje Vos is spelendcr- wijs van haörs vaders schip in hot! Eendrachtskanaal bij de basculebrug Groningen gevallen en levenloos opgehaald. OVERREDEN. 5 werkman Schilt werd nabij Schelleuncn door den trein overreden Het slachtoffer, afkomstig uit Har dingsveld, had waarschijnlijk door den zwaron mist den trein niet zien aan komen. Hij was onmiddellijk dood. GEVALLEN. Te Aridijk is het 4-jarig zoontje van den heer P. Dekker te water geraakt i verdronken. Te Kerkdriel had een treurig onge luk plauls; terwijl de fruitbaas L. van Hoesel bezig was in zijn boomgaard appelen te plukken, had hij het onge luk, door het uitglijden der ladder, naar benedon te storten; zwaar in wendig gekneusd werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd, waar hij is overleden. Hij laat oen weduwe met 5 kinderen achter. VERBRAND, I-Iet ongeveer 3-jarig kind van den landbouwer I-I. Verkuijlen, te Uden, viel met liet hoofd in een ketel met kokemie soep. Het kreeg z.ulke hevige brandwonden, dat het overleed. (Tel.) AANVARING. Te Hardingsveld liep de groote sleepboot „Orion", tengevolge van den mist, op een krib. Het achterstuk werd geheel vernield. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3ft ffis. per regfeT. Met zorg, gefabriceerd uit gezonde krachtige cacaoboonen, op dezelfde wijze als door den uitvinder van cacao (Van Houten) in 1828 reeds werd toegepast. De stoombootmaatschappij vv, Bus ©en bloeiende onder neming, die in het commercieelo loven onzer stad een voorname plaats inneemt l Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De eigen-aangifte Inzake den Hoofd.-Omelig. Op 1 November 1911 nam de Raad het voorstel-Thiel c. s aan, om de verplichte eigen-aangifte bij den Hoofd. Omslag in te voeren. Omtrent de wijze van uitvoering kwamen ver schillende voorstellen en amendemen ten in, De Finar.cieele Commissie en B. en W, zijn van'oordeel, dat een ge splitste eigen-aangifte, in den geest van liet voorstel-Krelage gewensclit is. Om do eigen-aangifte nog met 1913 in te voeren, achten zij het niet gera den om thans meteen een beslissing te nemen over de andere aanhangige za ken (kinder-aftrek en verhoogïng van het bedrag van noodzakelijk levens onderhoud). Daarom stellen B. en W. voor, art. 10 en art. 17 der belastingverordening aldus te wijzigen De aanslag dor belastingplichtigen geschiedt ambtshalve. Ieder belastingplichtige is ver plicht nauwkeurig aangifte van zijn inkomen te doen, gesplitst naar de bronnen waaruit het wordt getrok ken. Ieder, aan wicn een beschrijvings- biljc-L is uitgereikt, is gehouden fop dat biljet) de daarin gestelde vragen volledig en nauwkeurig te beantwoor den en-deze antwoorden met zijne ge wone handtéekening tc bekrachtigen, met vrijheid op het beschrijvingsbil- jet alle verdere inlichtingen te geven, welke hem voor een juisten aanslag wenschelijk voor komen. Indien hij niet kan schrijven, is hij verplicht, met behoud van eigen ver antwoordelijkheid, een ander te machtigen tot invulling en ondertee- kening van zijn beschrijvingsbiljet en, desverlangd, van deze machtiging ten genoegen van Burgemeester en Wethouders te doen blijken. Verder stellen B. en VV. voor, de vraag naar liet bedrag van het inko men, aldus to redigeeren Hoeveel bedraagt Uw inkomen (zonder aftrek van 500 voor noodza- jkelijk levensonderhoud) gesplitst naar de hieronder genoemde bronnen: lo. Uit onroerende goederen: a. aan huren, pacht en andere in komsten uit deze goederen. b. huurwaarde der woning enz. in eigen gebruik. 2ó. Uit roerende goederen: aan renten, dividenden en andere inkomsten uit effecten, obligatiën, schuldvorderingen, hypotheken, enz. 3o, Uit arbeid, beroep, bedrijf, ham del, nijverheid of onderneming van welken aard ook. 4o. Uit ambt, bediening, betrekking, wachtgeld, pensioen, lijfrente o£ an dere periodieke uitkeering. 3o. Uit veranderlijke inkomsten als tantièmes, gratifieatiën, presentie- en vacantiegelden, emolumenten uit tij delijke werkzaamheden en andere hiervoren niet genoemde bronnen, zooals kost cn inwoning, vrije wo ning, vuur en Licht, enz. Hiervan kan volgens de verorde ning worden afgetrokken: Grondbelasting. Polder, dijklasteri, enz.^ Bedrijfsbelasting. Vermogensbelasting. Kosleri van onderhoud van gebouw de eigendommen. Kosten van verzekering van onroe rende goederen. Kosten verbonden aan de uitoefe ning van betrekking, ambt, enz. Verplichte korting voor pensioen of fonds. Kosten verbonden aan beroep, be drijf, zaak, waaronder gcencrlei uil gaven tot uitbreiding of verbetering der zaak en evenmin aflossing van schuld begrepen wordt. Verschuldigde renten wegenis op hypotheek of in leen ontvangen gol den. Uitgaven ter zake van verplichte periodieke uitkeeriugen en uitkeerin- gen aan bloed- of aanverwanten, die den belastingplichtige in de rechte lijn bestaan en meerderjarig zijn on aan in dc gemeente woonachtige, in deze belasting aangeslagen personen. W ij z i g i n g gaslevering. B. cn W. stellen voor, ovoreenkom- itig het verzoek van B. en W. van Haarlemmermeer de overeenkomst met de gemeente Haarlemmermeer in zake de gaslevering op eenige punten te wijzigen. Gas uit Haarlem zullen nu vorkrij gen de dorpen Hoofddorp, Vijfhuizen, Nieaw-Vonnep en Abenes .do. buurt schappen bij Lisse,. Aalsmeer en Hlf- weg vallen er buiten. B. en W. stellen voor tic heoren P.. Soetan Casajangan Soripoda te i-Gravenhage en A. E. d'Oliveira te Hilversum te herbenoemen, onder scheidenlijk als leeraren in do Malei- sche taal en stei ographie aan do II. B. S.-Handelsschool voor 1912—1913. De toelating van leerlingen cn de vorming van zevende klassen aan en kele scholen maakt het noodig twee ■klassen te plaatsei op den Doelen, in de Kenauzaal en de Krijgsraadkamer. Voor het maken van privaten enz,, is f 500 noodig. Commissarissen van de Stods-apo- theck hevelen ter voorziening van do vacature-C. G. Loomeijer Jr., aan, dc heeren D. A. Swens en A. P. G. Nu- man van Son. In verband met het Raadsbesluit van 25 September stellen B. en W. voor, tot wederopzeggens toe een gym nastieklokaal van een school des Dinsdags- en Dinderdagsavonds beschikking te stellen van het Comité ter beoefening der gymnastiek voor meisjes der afdeeling Haarlem den Bond voor Lichamelijke Opvoe ding; Uit de Raadsportofcuil- le blijkt, dat de directeur der Gemeen te-reiniging is tegen het openbaar aan besteden van afval enz., omdat daar door de opkoopers, die bij adres om publieke besteding hebben gevraagd, mot de winst zullen gaan strijken, Nu verkoopt do Reiniging rechtstreeks aan de fabrikanten. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente I-Iaarlem, op Woensdag 16 Oc tober 1912, des namiddags te half twee ar, in de Statenzaal (Prinsenhof), De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1 Mcdedeehngen eu ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. wijziging ilcelijke zekerheid, te stellen door den gemeente-ontvanger. 3. Voorstel id. beschikbaarstelling gelden aanschaffing machines clec- tiisch bedrijf. 4. ld. id. bestemming perceel Kruis straat 45/47. 5. Id. id. verzoekschrift Noond-Zuid- Hollandsohe Tramweg Mij., kosteloos gebruik gemeentegrond voor opslag plaats spoorwegmateriecl. 6. Id. id. verzoekschrift K. Oiij, voorzitter, en 11. van Bilderbeek, 2de- secrélaris afd. Haarlem Bond van Ne- derl, Gemeentewerklieden, toepassing raadsbesluit d.d. 31 Moi 1911 No. 9, C, sub II. 7. Id. id. wijziging bestemming schoolgebouwen aan de Parklaan. 8. Id. id. aanwijzing vertrekken „Doelen" voor schoollokaal. 9. Id. id. wijziging besluit d.d. 5 Ju ni 1912 No. 22. 10. Id. id. id. verordening plaatse lijke directe belasting. 11. Id. id. verzoekschrift E. J. Ab- sjicel e. a., in zake aanslag plaatselij ke directe belasting van uitwonende belastingplichtigen. 12. Nader voorstel id. gebruik gym nastiekzaal en werktuigen Comité tot beoefening van gymnastiek voor meisjes der afd-. Haarlem Ned. Bond lich, opvoeding. 13. Voorstel id. beschikbaarstelling gelden verbreeding Antoniebrug. 14. Id. id. vergunning 13. ©n W, van Bloemenidaal verbreeding Vogelen- zangschen weg. 15. ld. id. verkoop grond Jullana- straat 16. Id. id. verzoekschrift E. A. de Raaij Zoon, openbare verkooping afval. 17. Benoeming Commissio vraag stuk winkelsluiting. 18. Benoeming stembureau vorkic- ug leden Kuiuer van Koophandel en Fabrieken. Aanbeveling Commissarissen Stads-Apotheek, benoeming Commis saris. 2D. Id. B. en W. benoeming tijd. leeraren 11. B. S. met 3-j. c. onz. EEN 40-JARIG JUBILEUM. We hebben al gemeld, dat den 23en dezer W. Bus' Stoombootmaatschap pij veertig jaar zal bestaan. In dat tijdperk is de onderneming geworden ©en der grootste, zoo niet de grootste, in haarsoort in ons land. 't Goederen vervoer op 'de binnenvaart wat Haarlem aangaat, sterk toe genomen, en de maatschappij, die indertijd met vier booten in de vaart begon, heetf ©r nu 23, waar onder 17 stoom- eu 6 motorbootcn. Er zijn geregelde diensten op Rotterdam, Leiden, Amsterdam, Purmorend cn Utrecht, en het personeel is sinds het begin-jaar der ouderneming uitge breid van pLm. 30 tot ongeveer ©eu 120 man. Zelfs, op Rotterdam zijn er wekelijks veertien diensten (di nacht). Acht-en-twintig jaar lang was de heer W. Bus directeur der maat schappij een vijftal jaren geleden trad hij af en de heer Pronker, die nu nog deze functie vervult, volgde hem op. IIET TOONEEL. „Zoo'n Windbuil", door de Rotter dammers. „Zoon Windbuil" is, wanneer het aangekoudigd wordt: een klucht, liet doelt dus niet te hoog, tracht niet een blijspel te zijn, maar rangschikt zich zelf al in dc nederige regionen van het kluchtspel. En als zoodanig is de ze „Windbuil" heel aannemelijk en wordt dan ook gretig aangenomen, 't Geeft lachcnsslof, door de grappen en potsen die Kurt Kraatz en Hoff mann hun sujetten laten uithalen. Ditmaal is liet weer eens een ver kiezingsstrijd als achtergrond, waar langs zij de scheppingen hunner vroolijke oogenblikkeu Jaten flanee- ren. Papa Dittmar, een aannemer, die op een schoen-on-eon-slof in do stad is gekomen en nu tot de rijksten be hoort en z'a schoonzoon „Ferber", do candidaten. -Wat 'n grappen en potsen de Duilsche schrijvers met die twee candidaten kunnen uithaicn wel te hegrijpen. Te-meer, omdat dan nog, als held van het stuk de indbuil, een luchthart-treurniet, een jongeman met Amerikaansche erva ring, zich met de zaak bemoeit, Fer ber in den Landdag helpt, de vrouw van dezen adspirant-afgevaardigde van de liefde van haar man voor haar weet te overtuigen, den verlegen hulp- leeraar Krögcr naar zijn weiisch ver loofd doet ralten en eindelijk zich-zelf engageert. Wie het beschaafde spel van de Rotterdammers kent, kan nagaan, wat zij van zoo iets maken kunnen. Nico de Jong was in z'n element. Zijn-levendig en vlot spel, stelde hem staat den „windbuil" naar -beboe ren te typeeren. Henri Poolman, had zich een mooien kop gemaakt, om den ouden Diltmar te kunnen voor stellen. Ook hij was er den heeleu avond in. Morrien (Ferber) en V; der Lugt Melsert (de hulpleeraar) vol tooiden het aurdige viertal. De dames hadden kleine rollen ditmaal, vrouw Van Eijsden dan uitgezon derd. Li haar tweeslachtig karakter van actrice en vrouwenrechten verde digende doctores gaf zij, wat er van haar vereischt werd. Mevrouw De .JongW.ertwein had aardige oogenblikkeu in de scènes met Winternitzy, en vooral bij de verzoening met Ferber. Mevrouw Poolman, de vrouw van Dittmar, was een beetje stroef van spraak. Else Mauh's maakte baar kleine rolletje van Wanda Dittmar alleraardigst. Ook Martha Walden (de zuster va Wanda) voldeed zeer goed. Jammer, dal Mevrouw Coeling- Vordermau zulk een onaange naam, wat onaesthetiseh rolletje had. Men moest die tooneeltjes van de „onder-den-invloed-geraakte ac trice" maar geheel uit 't stuk lichten. Dat kan zonder de handeling te hin deren geschieden eu een goede too- heeliste, als Mevrouw. Coeling is, be hoeft dan niet dronkemansachtig over het podium tc zwaaien. Het publiek, dat talrijk was, amu seerde zich best on deed dat blijken ook. AD-INTERIM, Rubriek voor Vragen Geabonneerden liebbon het voorrecht, .ragen op verschillond gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Eedactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig i ■woonplaats van don inzender vermelden wordt trcen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn wekelijkse!» loon bedraagt ƒ16.30. Ik werk te Amster dam en moet dan 2.60 forensen-be lasting betalen. Hoe hoog is pl. directe belasting? ANTWOORD. Als u f 16.30 ver dient en te Haarlem woont, moet u hier f 13.70 betalen in den Hoofd. Omslag. VRAAG. lloe moet mén verscho ©eiHlenveeren praepareeren om die op een hoed te kunnen zotten? ANTWOORD. Dat is ons niet Po kend. VRAAG. Ik heb mijn dienstbode inet 22 September opgezegd, om met 1 November te vertrekken. Heb ik nu recht om haar Kermisfooi van haar loon af te houden. ANTWOORD. Neen! Bovendien heeft u haar eigenlijk te laat opge- U moest met zes weken opzeg gen. VRAAG. Ik heli zes honderd gul den pensioen en ben aangeslagen in de Inkomstenbelasting voor ^4.70. Hoe groot wordt dan mijn inkomen gest eld? ANTWOORD. U bedoelt waar schijnlijk de Plaats, directe belasting naar het inkomen. U is aangeslagen tegen een inkomen van f 800 per jaar. Als u maar f 600 inkomen heeft, behoeft u maar f 4,9 te betalen.' VRAAG. Een minderjarig por' soon heeft in de gemeente Bloemen- daal op een fiels het voetpad bore- <len, waarvoor procesverbaal is op gemaakt. Nu heeft hij een dagvaar ding gekregen om 16 October voor het Kantongerecht te komen. Is het nu noodig persoonlijk te komen? ANTWOORD. Neen, dat is niet noodig. Maar als hij niet komt, ver iest hij natuurlijk ook het recht iot verdediging. VRAAG. Ik ben 1 September voor dag en nacht in dienst gegaan. Wan neer kan ik vertrekken? ANTWOORD. - IJ moet met zes we ken opzeggen tegen hét eind van het kwartaal. Als u mi nog niet hebt op gezegd, kunt u eerst met Februari vertrekken. VRAAG. Ik ben met half Juni in betrekking gekomen, en heb mijn dienst opgezegd om met November te vertrekken, heb ik nu recht op mijn goclspenning? ANTWOORD. J.a. VRAAG. Hoe is de weg per fiets van Haarlem naar Vinkeveeu. Hoe veel kilomeiers rijden is dat? ANTWOORD. U kunt over Heem stede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoor en Waverveen naar VInkeveen rij den. Dat is ongeveer 40 K.M. VRAAG. Bchooren de kerken: Ridderstraat, K. Heiligland en Oude Gracht tot een gemeente? ANTWOORD. Tot verschi 11 eli de Gemeen lea der Gereformeerde kerk. VRAAG. Hoe lean men bruine laarzen zwart maken. ANTWOORD, Met schoensmeer. Uit de Omstreken HILLEGOM. Vergadering van den Gemeente raad van Hillégoni, op Donderdag 17 Oct 1912, des voormfddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Comptabiliteitsbesluiten. 4. Verzoek van Mej. P. Klaver om 51'vol ontslag als onderwijzeres bij het Herhalingsonderwijs. 5. Aanwijzing onderwijzeres aan do Herhalingsschool. 6. Verzoek van C, Maaskant om eer vol ontslag als doodgraver, klokluider en klokopwinder. 7. Instructie voor den klokopwin der, tevens klokluider. 8. Verzoek van de firma J. Kraal] Co., om vergunning tot hel leggen van een vast spoortje over de llaven. 9. Werklieden-Reglement. 10. Verordeningen openbare begraaf plaats en instructie doodgraver. 11. Gratificatie aan den heer W. A. van der Wal voor de waarneming der betrekking van Hoofd der O. L. School. 12. Prijsvermindering van het muntgas. 13. Vaststelling begrooting Gemeen te-Gasbedrijf 1913, 14. Jaarwedden Burgemeester cn Secretaris. 15. Regeling jaarwedden ambtona- •en ter gemeente-secretarie. 16. Regeling jaarwedde gemeente- opzichter. 17. Keuringsdienst van Levensmid delen. 18. Invoering van bet Inslitput „Schoolartsen". 19. Voorstel tot het in eigen beheer nemen van verschillende takken van dienst en tot het aangaan van eene geldleening tot dekking dor kosten van aankoop van het daartoe henoo- digde. 20. Verzoek van de afdeeling Zuid- Holland s Noordhoek van den Bond van Nederlaudsehe Ouderwijzers om herziening van de salarisregeling van de openbare onderwijzers. 21. Vaststelling Gemeente-begroo ting 1913. 22. Vaststelling kohier schoolgeld L. O., 3e kwartaal 1912. Letteren en Kunst NOBELPRIJS. Uit Stockholm wordt geseind, dal de Nobelprijs voor de geneeskunde, dit jaar toegekend zal worden aan pref. Alexis Carrel, werkzaam aan 't instituut van Rockefeller in Ne»v- York, bekend door zijn proeven inet het overplanten van nieren en het doen voortleven van lichamelijk weefsel buiten het lichaam. LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester is te Londen. Uit een particulieren brief aan iemand van „O3 Telegraaf.is het vol gende genomen vreemd. Iets geheimzinnigs lag daarin. Een heel nette persoonlijkheid stelde de baron vast en bekeek de binnentredende nauwkeurig. Zij droog een goedpassenden, korten mantel van Engelsche stof cn een aardige, elegante baret. Het licht blonde haar was eenvoudig maar smaakvol opgemaakt, en haar bleek teint bijna doorzichtig teer. Maar werkelijk mooi waren alleen lo oogon in onregelmatige-gezicht. Groote, mooi gevormde 00gen van een bijna schitterend goudbruin, daarbij hadden zij een ©rustige, door dringende uitdrukking, die bij iemand tot den bodem van liet hart scheen door te dringen, dacht Felix v. Buchenau, en ging de nog jong© da- ine eenige stappen tegemoet. Vergeef mij, baron, dat ik zoo sans-gène tot Buchenau doordrong, begon de vreemdelinge, maar u zal, nadat u mij aangeboordheeft, mijn houding zeker begrijpen. De baron boog even en wees op een stoel. Mag ik u verzoeken, plaats te nemen, mejuffrouw? Jk weet eigen lijk niet eens, of ik u juffrouw moot noemen? voegde hij er op lachen den toon aan too. De vreemde nam plaats en zei on verschillig Eigenlijk niet, ik ben getrouwd, maar dat komt tenslotte op hetzelfde meer, waarom ilc u miin naam niet noem. zal ik u dadelijk in liet kort vertellen. Maar wat ik ben, kan ik u ter opheldering van den toestand da delijk meedoelen, baron. Er was ©en wolk over het gelaat van den baron getrokken. Dus was Frans er toch ingeloopen, en de da me was niets anders dan een reizig ster of Iets dergelijks, I100 zou zij er anders toe komen, over haar beroep te spreken. De blonde dame had zeker geraden, welke gedachten er bij den lieer te genover haar opkwamen, e©n vluch tig lachje verscheen om haar kleinen mond 011 op zachtem toon zei ze Ik bon namelijk detective. Wat is u Bijna was do monocle op den grond -gevallen. Detective, herhaalde de kleine vrouw even zacht, en in de bijzonder mooio oogon tintelden kleine lichtjes, die aan heimelijke pret deden den ken. Het verwondert mij niet, mijn heer de baron, ging de vreemde op haJfluiden toon voort, u ïn verba zing te vinden over het feit, dat een detective u komt opzoeken. Maar de oude dienaar heeft toch zeker, toen hij rn ij aanmeldde, »vel gezegd, waar om ik kwam Feiix v. Buchenau knikte. Ik gebruikte bet woord „scha king" eigenlijk als sleutel, als een too- v er spreuk voor gesloten deuren. Ik vreesde, niet toegelaten te zullen wor den en mijn beroep wild© ik tegenover de.11 dienaar niet noemen. Dus kort om, mijnheer de baron, ik kom we gens de schaking van hedennacht. Wat kan u daarvan weten antwoordde de baron en koek de 3>e- z0ekster tegenover hem doordringend aan, en dan ook, vergeef mij, als mij de galanterie tegenover dames een oog en blik in den steek laat, wat guat u die zaak aan Of een ge dachte li-wam plotseling in zijn brein •op, wordt u door mevr. Von Rup pen gezonden, om nasporing©» te doen Eigenlijk begreep hij niet, waarom da Poolsche zoo gauw een detective zou hebben genomen. Neen, ik kom niet in opdracht van doze dame, dat zou geheel tegen haar belangen indruischen. Ik kom op •eigen risico uit Berlijn, om u moe te doelen, waar mejuffrouw Marianne Roszner, de verloofde van uw zoon, op het oogenblik is. Och. maak nu als 't u belieft geen gekheid, antwoordde de baron en ©en clioi>e rimpel verscheen in zijn voorhoofd, om mij dat mee te doe len, had u rustig kunnen blijven waar u eerst was. Kan u dat dan niets schelen zei de vreemde verbaasd. Daarvan is hier geen sprake, maar omdat ik zelf weet, waar mejuf frouw Roszuer is, is uw bezoek over bodig. Weet u, waar die dame op het oogenblik is .steeds verbaasder kook de vreem deling». Zeker. Een kwartier geleden on geveer was ik nog in haar gezelschap, én nu is zij met haar vader 011 mijn zoon ergens in het slot of maakt ©en wandeling in den omtrek met hen l>eiden. Onmogelijk l Waarom onmogelijk Omdat ik weet, dat mejuffrouw Roszner dezen naclil in een auto is weggevoerd. De baron sprong van zijn stoel o|p. Ik herhaal u, dat mejuffrouw Roszner op Buchenau is. De vreemdelinge keck Felix v. Bu chenau scherp aan, toen zei ze snel Ik begrijp maar niet, mijnheer de baron, waarom u mij het gebeur de niet wil toegeven. Do baron voerde inwendig een strijd. Hij wilde zeggen „wel is er vannacht een dame uit Buchenau ontvoerd, zij lieet echter niet Marian ne Roszner, maar Wera v. Ruppen". Maar de Poolsche had hom verzocht, daarover voorloopig tegenover ieder een te zwijgen, daar zij zeker scheen te zijn, haar dochter terug te zullen vinden. Waarom zou hij er zich dan in mengen U blijft er dus bij, mijnheer de baron, zoo begon de vreemdelinge opnieuw, dat mejuffrouw Roszner bier in liet slui is 0111 de jonge dame, met wie uw zoon van plan »vas te trouwen, niet te coinpromitleeren 'l Wees verzekerd, dal niemand ooit iets te weten komt van hetgeen wij hier niet elkaar bespreken. En zie eens, mijnheer de baron, zoo ging zij overredend voort, ik weet hoe die geheel e zaak in elkaar zit, ja, 0111 u te overtuigen, dat u werkelijk te genover mij uw terughoudendheid wel kan opgeven, daar.... zij haal de een beschreven velletje papier te voorschijn, de copy van het schrij ven. dat mejuffrouw Roszner hier achterliet. De baren las het geschrevene haas tig door. Phenomonaal 1 Meer dan zijn lievelingsuitdrukking wist hij op liet oogenblik niet te zeg gen. Hij uioost dadelijk weer gaan zitten. Dat was om dol te wenden. Wera von Ruppen werd geschaakt, de Poolsche had blijkbaar al iemand op het oog, die haar dochter ontvoerd kon hebben. Marianne laat een brief schrijven en vindt hein dan zelf in dc kamer va.11 Wera nu verschijnt op commando, als uit den grond verre zen, een Berlijnsche detective en be weert, dat Marianne ontvoerd is, dat zij haar verblijfplaats kent, en laat, als legitimatiebewijs, hoe goed zij op de hoogte is, een afschrift van den afscheidsbrief van Marianne zion. Ja, lieve dame, ik kan u zoo gauw geon antwoord, geven, begon de baron eindelijk en ging meer ree hl- op op zijn stoel zitten, recni- nioet eerst eens tot mijzelf komen. Gun u zelf wat tijd, mijnheer da baron, maar niet al te lang, klonk het vriendelijk terug, want ora twee uur moet ik weer in Storkow zijn, dan hen ik tegen half vier; in Berlijn daar word ik verwacht. Feiix v. Buchenau overlegde bij zichzelf. Hel eenvoudigste was zeker wel, alle égards tegenover de Pool sche en haar dochter op zijde tc zet- ten, om eindelijk die ingewikkelde geschiedenis eens geheel te ontwar ren. Dat was zeker, die detective wist iets, dut bewees het papier, dat hij nog altijd gcdachtenloos in do hand hield. En deze brief, waarin Mariunna als een lichtvaardig persoontje auti de kaak werd gesteld, eischte in elk g/-\al opheldering. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6