„Overigens is het waar, dat ik Hol-] land ga verlaten, den laatsten tijd .werd het mij door de verbazende con currentie nogal zwaar gemaakt. Ik heb voldaan aai mijn verplichtingen en schud me het stof van de zolen. Had ik een financieelcn steun kunnen vinden, om nah de eischen van don tijd te kunnen voldoen, dan was ik ge bleven, maar daar mijn rug te stijf en mijn tong te kort is, om zekere ver richtingen te doen, noodwendig voor het verkrijgen van dien steun, heb ik maar niet getracht pogingen in 't werk te stellen daarbij komt mijn steeds grooter wordende lust den saaien boel hier te ontvluchten. Jk had .het twintig jaren vroeger moeten doen. dan zag ik nu uit andere oogen. Enfin, de gelegenheid bood zich aan en ik heb het aangenomen, zonder vrees en met frisschen moed. Daar ik de overtuiging heb, dat ze zich in Mid delbands vergist hebben ik voel in me de kracht van een dertigjarige, geestelijk en lichamelijk, wat zou me dus weerhouden de wereld opnieuw in lc trekken. Hier is het halen en bren gen, op en neer, en buiten de grenzen lucht me een prachtige toekomst toe. Gaarne had ik nog, misschien voor 't laatst, een voorstelling hier gegeven. 'L Mocht niet zijri, een vriend beproef-' de het bij het Nederl. Tooneel, maar liet antwoord van den gérant was afwijzend ik ben te stout geweest. O lief vaderland. En nu do hoofdzaak Ik ben verbon den aan het Palladium in Londen en speel daar „da Greep van Sartine", niet in de vertaling, die u gezien heeft, maar de goede I)e proefvoorslelling is reeds gegaan. Natuurlijk met Erigel- sche artiesten en... ten volle geslaagd, i 21 October a. s. treed ik voor liet eerst op en na eenige maanden in Engeland Ie zijn geweest, trek ik naar Amerika. Is het geluk me dezen keer gunstig, dan kom ik misschien nog eens naar hier terug om uit te rusten." NIEUWE UITGAVEN IN VOORBEREIDING. Naar men ons meuedseit liggen bij de Hollandia-Drukkorij te Baarn o.uu Ier perseeen reeks bloemlezingen uit de werken van donkers en dichters aller tijden. Onder den algemeeneii titel .Boeken van Wijsheid en Schoonheid" worden in deze reeks zorgvuldig gekozon stukken, die uit werken van buiteulauösche schrijvers iu vertaling opgenomen, mot inleidende karakteristiek en ver klarende aanteekeningen van beken de Nederlandsche letterkundigen. Het eerst zullen verschijnen „liren met Schopenhauer", door prof. dr. jhr. B. H. C. K. van der Wyek, en ..Uren met Shakespeare", door dr. lidw. B. Koster. Tevens zal spoedig het licht zien een tweede druk van Joh. H. Been's „Dagen en daden van admiraal Dub bel wil" (Witte Curnelisz. de With), zijnde het eerste deel van een. serie boekon onder den titel „Historische Karakters", en een bundei apologeti sche brieven van mevr. Teresia Wusz- klewicz-eVan Sclnifgaarde aan een modern protestant. In 't bijzonder met het oog op de a.s. Kamerverkiezingen is vermeldens waard een nieuwe brocburenreeks, welke de Baamsclie firma zal doen verschijnen onder den titel „Van Rechts en Links", oen serie geschrif ten, waarin politici van allo richtin gen zich zullen doen hooien. No. 1, handelend over Grondwetsherziening, ziet dezer-dagen liet licht. NÖVELLENPRIJSVRAAG. De jury, bestaande uit mevr, Ina Boudier-Baklcer en de heeren Cyriel Buysse en Frans Coetien, heeft in de novellenprijsvraag van het weekblad ,,De Amsterdammer" met den eersten prijs, groot 1,25 guldon, bekroond de novelle „Job je" van Dorothee A. van Walree te Nijmegen. Den tweedon prijs behaalde dc heer Samuel Goud- eniil met zijn novelle „Kinderen". Verder werden derde prijzen toege kend aan: Elinc Mare, Coen llissink, en Balthazar Verhagen. ZANGWEDSTRIJD. De Koninklijke Liedertafel Souve nir des Montagnards te Tilburg heeft een nationalcn wedstrijd in solozang uitgeschreven op Zondagen 3, 10 en 17 Nov. a.s. De jury bestaat uit de heeron Jan van Leeuwen, directeur Tilb. Mannenkoor „Zang en Vriend schap", W. Roliert, directeur Kon. Li edertafel, Souvenir des Montag nards. en H. Vastersavendts, direc teur der Sted. Muziekschool, allen te T'lburg. Het Tooneel te AMSTERDAM. DE IDEALIST, een zedenspel in 5 be- drijveu van C. en M. Scharten- Antink door de Kon. Vereeni- »ing „Het Nederlandsch Tooneel". De stadsschouwburg was Zaterdag avond ter eere van C. en M. Schar- ten—Anlink „een Huis vol menscheu". Heel literair Nederland was tegen woordig, om getuige te zijn van de be langrijke tooneel gebeurtenis: do op voering van „de Idealist" van het echtpaar Scbarten-Antink. Zou thans om in den stijl van dit nieuwe stuk te schrijven een „nieuw geluid klinken" van do planken van onzen officieelen kunsttempel, zou eindelijk het .wonderbare" gebeuren, nu de be kende criticus van De Gids ging spre ken? „Iielaes, belaes, lielo.es, waar is ons heil gebleven?" zoo klonk het droef uit al die literaire monclen, nadat men het woord der Schallen-Antinks had vernomen en de minder fijn-be snaarden, de broertjes en zusjes dor familie Pieters van de verjaarvisite uit het tweede bedrijf drukten hun teleurstelling uit in het meer gewone, doch niet minder duidelijke „laai", -.vervelend" of „onmogelijk!" Laten wii hel, maar bekennen: dit toonoelwerk van liet begaafde echt paar Schar ten is een groot© vergis sing geweest. Zou -- vroegen wij ons bij de vertooning telkens af deze Idealist ooit een tooneelhaven zijn binnengeloodst, ais do vlag der Schar tenAntinks de lading niet bad ge dekt? Dit zedenspel deed ons soms meer denken aan een probeersel van een niet van talent verstoken jonge dame, die weinig of niets van tooneel af weet, dan aan een dramatisch werk van twee onzer meest gezagheb bende Iloilandsche auteurs. „De Idealist" mist alle eigenschap pen, die men van een tooneelspel mag verwachten; het is een opeemol- ging van roman-fragmenten in dïa- 1 oog-vorm instede van een drama ge worden. Van e;n noodzakelijk, innig verband tusschen deze fragmenten, van dramatischen gang, climax en conflict is geen sprake. Wat wij op het' tooneel zien, zijn slechts gedeel ten uit een verhaal, waarvan het meest belangwekkende zich in de lan ge pauzes achter die coulissen af speelt. De hoofdpersoon uit dit zedenspel Is Albert van Ila&ften, een jongen van even in de twintig, die te Amers foort voor zijn staatsexamen werkt. „Hij is," zoo lezen wij in de bij het programma geveegde inleiding, ,,de idealist van wien de titel spreekt. Het' is een dier dichterlijke naturen van velerlei begaafdheid, in wie de stroo mingen van dezen tijd een aantal va ge denkbeelden over hoogste naasten liefde cn gelijkheid van alle men- 9chen hebben gewekt; denkbeelden, die hij 't zijn heilig© plicht rekent, on middellijk in daden 'om te zetten, en die hij voor 'het ideale socialisme' houdt". De botsing van zoo'n idealist met de nuclitere, harde wereld om hem heen, is. zeker een zeer mooi onderwerp voor een zedenspel. Maar dan zou de hoofdpersoon een heel ander man moeten zijn dan deze twintigjarige, nog niet rijpe en zeer geëxalteerde jongen, en zou het gegeven minder oppervlak en schetsmatig moeten zijn Uitgewerkt. YVat er In dit drama ge beurt of liever wat wij op het too neel zien gebeuren is van zoo weinig belang, dat wij onmogelijk al de ellende uil de laatste twee bedrij ven kunnen accepteeren als een j noodzakelijk gevolg van de daden van den hoofdpersoon in de vooraf gaande actes. Wij zien alleen, dat Albert heel vriendelijk is tegen Mathilde Verhoef, een ziekenverpleegster, met wie hij te Amersfoort in kennis is gekomen, en erg hartelijk tegen Truus, de doch ter van zijn zure, onaangename hos pita. Dat hij Mathilde, die vroeger een ongelukkig engagement hesft ge had, door een intiem verkeer van mus'cceren, verzon lezen en wandelen weer tot een gelukkig leven wil terug voeren, en Truus, die een sombere jeugd heeft gehad, wat meer levens vreugde en vertrouwen wil bijbren gen, lezen wij wei in het programma, maar wij maken het niet mee. Wat wij zien is onkel, dat Albert van I-Iaeften een gewoon, intiem gesprek je voert metMathilde over kunst en altruïsme en dat hij Truus met een paar vriendelijke, hartelijke woorden liet boek „Een Hart van Goud" op haar -verjaardag cadeau geeft. Dat was alles. Deze twee too neel tjes hadden ons allerminst voor bereid, op wat gebeuren ging. Die hartelijke, maar au fond toch zeer gewone omgang wettigde geenszins het vermoeden, dat Mathilde krank zinnig zo-u worden en Truus moreel naar den kelder zou gaan. zoodra zij tot de zekerheid kwamen, dat de met I.ucie geëngageerde Albert hen na een onmogelijk standje met Truus' moeder over sclirale lapjes vleesch ging verlaten. En zeer zeker konden wij den i d e- alis-t daarvoor moeilijk verant woordelijk stellen. Het zou er met de ziekenverpleegsters en de dochters van hospita's al heel ongelukkig uit zien, als ze allen zo ogauw hun stuur kwijt raakten. Het is heel wel mogelijk, dat Van Haeften door zijn al te intiemen omgang bij deze 2 meisjes verkeerde illusies had opge wekt en dus oorzaak was van Mathii- de's zielsziekte en Truus' slechten le venswandel, maar dan hebben de au teurs dit beschreven in de niet opge voerde fragmenten van hun roman. En zoo is het ook met de verhou ding van dezen idealist tot Maarten Oppenraay, een eenvoudigen, maar zeer kunslzinnigen behangersknecht, aan wien hij de schoonheid van Gor- ter's en Perk's gedichten openbaart. Dat deze behangersknecht, in wien blijkens het door hem geschreven proza een kunstenaarsnatuur schuilt, van zijn liekronipen en burgerlijke vrouw vervreemdt, nadat hij de schoonheid van een „Mei" en „Lioba beeft leeren waaröeeren, is l>egrijpe- lijk, maar dat Maarten geen fond heeft en weer aan den drank raakt, zoodra Albert hern heeft verlaten, is een willekeurigheid van de auteurs, welke op niets baseert cn zeker niet aan den idealist kan -worden verwe ten. Omdat wij niet de overtuiging had den, dat rle ondergang van Mathilde, Tnius en Oppenraay aan het onbe kookte idealisme van den hoofdper soon kon worden toegeschreven!, lie ten d:ens smart en vertwijfeling aan het slot van liet stuk ons totaal lcoud. YVij schudden onwillekeurig het hoofd hij zijn 'heftige exlamattes; het was immers: „Veel leven om niets!" Een groots fout achten wij bet ook in liet stuk der Schalden-Antinks, dat do hoofdpersoon zoo weinig be langrijk is. Eigenlijk is deze idealist niet veel meer dan een geëxalteerde jongen, die men moeilijk au serieux kan nemen. Hij praat heel veel over de hoogste naastenliefde en wij boo- rea hem telkens ook zeggen, dat bij het leven van zijn evenmensclien mooi en beter wil maken, maar wat wij daarvan zien, is niet in staat, ons eenige sympathie voor hem te doen krijgen. Hij inviteert uit pure naas- tenl.efde op den verjaardag van Truus de „visite" die zich zeer. wel in 'n aangrenzend vertrek met „Meu ren" vermaakt op zijn kamer, maar gedraagt zich daarbij zoo stug en onmogelijk, dat wij geen oogenMik medelijden met hem hebben, wanneer de gasten hem op een wel L- waar aeel burgerlijke maar toch wij on schuldige wijze „er tusschen nemen," In dit tooneel hebben de schrijvers blijkbaar oen symboliek© nsteekenis wilen leggen, maar och, vrat mislukt dal jammerlijk! En wat kwam er van die heele vis te eigenlijk terecht? Was de toon der gasten tegenover hun gastheer er niet geheel naast. In werkelijkheid zou de houding va.n de ze burgerlijke mcnschen tegenover den „meneer cvj kamers" heel anders en zeker'.minder vrijpostig zijn ge weest. Van 'n zekere „gêne"-, die daar ongetwijfeld in het. begin bij de gas ten zou hebben gebeerscht, merkte men niets. Welk een kostelijk 'Hollandsch too- neeltje vol humor en geest zouden echte tooinioelschrijvers van dit be drijf bobben gemaaktl De auteurs heb beu de oiivoorziontigheöd begaan een der gasten jufli-ouw „Pieters' te noemen. Was d:t bedoeld als 'n stille hulde aan MultatuH, die een dergelijk I „avondje" zoo meesterlijk heeft lie- schreven? Ook aan het slot wordt de „stunte ligheid" van den idealist op frappan te wijze door de auteurs gemanifes teerd. Oppenraay bezocht Van Haeften te Amsterdam en bekeat hem daar bij, dat hij na Albert's vertrek weer aan den drank is geraakt. Van Haef ten roept ais elke tooneelfiguur wanhopig uit: „Dat kan niet waar zijnl Dat kan niét waar zijn!" maar doet letterlijk niets om zijn vriend te helpen. Hij laat hem vertrekken zon der hem zelfs de hand te drukken en wanneer hij met Voorlhuyzen, een anderen kennis, alleen is, weeklaagt hij, dat Oppenraay daar nu zonder hulp in dat verleidelijke, groote Am sterdam roud doolt. Waarschijnlijk zouden de auteurs den kunstzinnigen maar drankzuchtigen behangers-! knecht ook niet alleen in de kou heb- j ben gelaten, als Albert niet nog een groote scène had te spelen en Voort- huyzen niet aan 't stuk een slot had moeten maken mot do woorden: „Je bent 'n idealist!" Over de vele andere fouten zoo als bv. het gebrekkig sluiten van elk bedrijf en de misteekening van juf frouw Leebeek, de moeder van Truus zullen wij nu maar zwijgen. D.t blijkbaar zonder inspiratie geschre ven zedenspel heeft weer eens aange toond, dat het tooneel aan auteurs zeer aparte eischen stelt. En dat het gevaarlijk is, om zooals bij som- miigo literatoren jgolmri kei ij le as met een zekore minachting op too neel arbeid neer te zien, beeft deze letterkundige misstap van dit be kwame schrijverspaar wel afdoende bewezen. Over de verteoning kunnen wij dit maal kort zijn; zij was over liet. alge meen heel goecl. De beer Jac. Reule had in de hoofdrol vooral in liet begin zeer mooie momenten; hij maalde van dezen idealist, wat er van te maken viel. Het zal wel in de bedoeling van de auteurs hebben ge legen, dat hij op de visite van Truus zoo „IJsbrand-achfcig" deed. De ande re rollen gaven weinig of geen gele genheid tot groot spel. Volstaan wij dus met te zeggen, dat de daines Ri ka Hopper, Van Korlaar—Van Dam, Lobo Braakensiek en Car. van Dom melen en de heeren Tnuis de Vries en Lobo voor een mooi geheel zorgden. Ten slotte nog een nieuwtje. De eerstvolgende première zal ons Van Lennep's Ferdinand Huyck brengen in een bewerking van onze talentvol le stadgenoote, Anna van Gogh— Kaulb'jch. Naar wij vernamen, wordt de titelrol vervuld door den jongen Constant van Kerckhoven. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niot geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. „VEREENIGING TREIN 8 28 H. IJ. S. M." Dinsdag 1 October vertrokken we der 40 kinderen naar ons Herstel lingsoord te Soest. Daarmede is een begin gemaakt met dc winlerver.ple- ging, waarvan dc uitzendingsduur voor ieder kind minstens acht weken bedraagt. Dat het bestuur de wiuter- verpleging liet eerste jaar onbezorgd tegemoet ziet, is allerminst waar. Het vertrouwt echter op de offervaardig heid van weldenkenden in don lande e.i doet door dezen dan ook een drin gend beroep om finnnciëclen steun op ieder, die .iels gevoelt voor het stre ven; Kinderen, welke praedispositie tot tuberculose vertoonen, of reeds In een beginstadium dier ziekte verkoe- ren (geen open tuberculose) tot een volledig herstel in ons Herstellings oord op te nemen, opdat ze na oor deelkundige verpleging, geheel her steld der maatschappij kunnen wor den teruggegeven. Nimmer stonden wij er finonciëel zoo slecht voor als thans, en ook nim mer was het aantal aanvragen voor dringende gevallen, zoo groot als op 't oogenblik. Komt er geen uitkomst dan is bet bestuur onherroepelijk ge noodzaakt 1 December het Kinderhuis te sluiten, want zelfs voor deze eer ste groep wintcrverplegïng, zijn dc verpleeggeldeii niet aanwezig. En hel is dan ook alléén de dringende nood zakelijkheid, waarbij uitsluitend re kening werd gehouden met het me disch advies, dat het bestuur be sloot, onder deze financiëel slechte omstandigheden toch een aanvang te maken met de winterverpleging en c-en eerste groep kinderen uil le zen den. Vurig hopen wij dan ook dat deze oproep om financïëelen steun, een ernstig gehoor mag vinden en ons van alle kanten daarvan de blij ken mogen geworden. Steun onze winterverpleging tot heil der prae-tuberculose stakkers, die wachten op frissche lucht, op krachtig voedsel, op gezonde lichaams beweging, om van stumpers, bekla genswaardige schepseltjes, te worden: krachtige, gezonde menschen, in de zooveel van hare individuen eischen- de maatschappij. Penningmeester is de heer L. van Weeren, N. Z. Voorburgwal 262, Am sterdam. HET BESTUUR. Koloniën CHOLERA. Nadat het aantal choleragevallen sterk was toegenomen is, naar luid van een telegram aan de „Deli-Ct.", Semarang den 16den September be smet verklaard wegens cholera, Deri 15den September kwamen er 15 geval len voor; Voorloopig zijn nog geen bijzondere maatregelen genomen. De watervoorziening voor de kampong geschiedt met karretjes. Te Batavia zijn krachtige maatrege len genomen ter bestrijding der cho lera cl© voornaamste daar is inen ting. De medewerking van de zijde der inlanders laat niets te wenschen over, maar die van de C hi neezen is gering. Rechtszaken MOORDAANSLAG. De rechtbank te Dordrecht deed uit-, spraak in de zaak Johannes de Pater, die beschuldigd werd den gemeente veldwachter, Teunis de Haan te Bol nes, met een mes een levensgevaarlij ke wonde in den hals ie hebben toege bracht. De eisch van den ambtenaar van het O. M. was 10 jaren. De rechtbank achtte de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde hem mits dien tot een gevangenisstraf van zes jaren. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor liet beroep te YVou- brugge ds. B. J. Werther te Otterlo bij Ede. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren C H Bekker, gob. te Hclle- voetsluis, en E. Penso. geb. te Cura- gao .Geslaagd voor het le gedeelte artsexamen: mej. J. M. vaii den Thoorn en de heeren F. Giesbers, J. W. Oldénburg de Broeder en A. Foyer Met goed gevolg afgelegd het pro- pa ecleutiscli-medisch examen door den heer E. Hammer. Groningen. Geslaagd voor tweede natuurkundig examen de heer .T. II. Bolhuis; voor het theoretisch genees kundig examen, tweede gedeelte do lieer C. Bekker; voor het eerste na tuurkundig examen de heer M. A. J. .Tansina. THEOLOGISCHE SCHOOL EN VRIJE UNIVERSITEIT. Dr. G. Ch. Aalders, van Ermelo, deelt in „De Heraut" dè beweegredenen tot zijn bedanken voor de benoeming als hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen mede. O.m. schrijft hij: Er bestonden bij mij meerdere be zwaren tegen de aanneming der be noeming, vooral ook met bet oog op mijn nog zoo kortstondig verblijf in mijne gemeente en in verband met haar eigenaardigen toestand en be hoefte; doch deze bezwaren zouden mij niet hebben belet de hoogst ge wichtige en eervolle roeping der Ker ken op te volgen, indien zich daaraan niet hadde gepaard het voor mijne consciëntie onoverkomelijke bezwaar, dat ik als principieel voorstander der Universitaire Opleiding de Theologi sche School in de gegeven omstandig heden niet kon dienen. Gemengd Nieuws DE VOORZITTER VAN DEN DUIT- SCHEN RIJKSDAG LEGT ZIJN MANDAAT NEER. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." ge seind. Dc president van den Rijksdag, dr. Kampf, heeft besloten zijn mandaat voor het eerste Bcrlijnsche kiesdis trict neer te leggen en zich niet meer herkiesbaar te stellen. Zooals bekend is, verkreeg Kampf bij de herstem ming in Berlijn I 55S3 stemmen en de sociaai-aemocraat Duwell 5573 stemmen, zoodat ds vrijzinnige can- didaat met slechts 9 stemmen meer derheid gekozen werd. De sociaal-de mocraten beweerden, dat er geen juiste teliïng had plaats gehad, waar op de commissie tot onderzoek der verkiezingen tot een nader onderzoek besloot. Nu Kampf zich teruggetrok ken heeft, moet thans naast een nieuwe verkiezing in Berlijn I tevens een nieuwe verkiezing voor het presi dentschap van den Rijksdag plaats hebben. Zooals men zich herinneren zal, heeft de laatste presidentsver kiezing een buitengewone opwinding onder alle partijen teweeggebracht. EEN GEWELDIGE PETROLEUM- BRAND TE CARDIFF. Het reusachtige petroleumdepöt van Arnol-t en Zonen te Cardiff, ge raakte door een nog onbekende oor zaak in brand. Ongeveer '10.000 gal lons petroleum zouden in brand zijn gevlogen. Geheele stadswijken wer den in ontzaglijke, roetzwarte rook wolken gehuld, die den dag tol nacht maakten. Een stoomspuit van de brandweer en een seinhuis van den spoorweg werden eveneens door het vuur aangetast en vernield. De brandende petroleum stroomde in het Glamorgan-Kanaal en veran derde in korten lijd het geheele wa tervlak in een vlammenzee. Alle sche pen op het kanaal moesten in alleriij! in veiligheid worden gebracht. Dui zenden rutten werden door de overal heenstroomeiide, brandende petro leum uit haar schuilplaatsen verdre ven en verwekten in de straten, on der de talrijke menigte, een ware pa niek. Een groot aantal der knaagdie ren renden in hun doodsangst het ka naal in en kwamen daar in de vlam men om. De schade werd op ongeveer 12.500 pond sterling geschat, zoo lezen we in de „Tel.". TREINROOVERS. Uit New-York wordt gemeld, dat vier roovers den trein van Kansas City Southern bij tiet station Potter overvielen. Er ontstond een geregeld gevecht, waarbij een roover neerge- schoten en een postbeambte zwaar gewond werd. HET PROCES BECKER IN NEW-YORK. De jury, die over de schuld van in specteur Becker zal hebben 1o oordee- len is thans bijeen. De samenstelling: der jury is dus vrij voorspoedig ge gaan voorspoediger althans dan men in Amerika verwacht had, waar men gewoon is dat in zulke sensatio neel© processen soms weken voorbij gaan eer een jury is gevormd. De heer Whitman, de ambtenaar van het O. M. kon dus alreeds begin nen de beschuldiging tegen Becker te formuleeren. Wij hebben ,zeïde de lieer Whitman, de lieden die Rosen thal hebben gedood, achter slot en grendel, maar de ware moordenaar, wijzende op Becker, zit daar. I-rij was de man, die de daad inspireerde. Ro senthal was een gevaar voor Becker wiens knoeierijen hij onthulde, daarom moest Rosenthal 'vennoord worden. Becker toonde zich onder deze rede van den ambtenaar van het O. M. zeer onverschillig. Hij las ijverig het sportnieuws in een courant of bab belde wat met zijn vrouw, die naast hem zat., EEN ONTPLOFFING. De Engolsche tankboot „Dunhol- mei3 in de haven van Bayonne in New-Jersey in de lucht gevlogen, juist toen het schip op het punt stond to vertrekken. Door de ontploffing werden ook drie andere schepen in de haven vernield, terwijl twee schepen ernstig averij l>eliepen. Ook de ge bouwen op de kade raakten in brand. Is dus de aangerichte schade zeer groot, men vreest, dat ook vele men schen zijn omgekomen. Twintig per sonen werden gekwetst. SPIONNAGE. Kagelmann, de gewezen stuurman van de Duilsclie marine, is te Leipzig wegens poging tot spionnage lot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij had leekeningen betreffende de ver dediging van de Beneden-Elbe aan Engeland willen verkoopen. ALCOHOL IN SCHOTLAND. Het Lagerhuis heeft in derde lezing eeri wetsontwerp aangenomen, waar bij voor Schotland het plaatselijk ver bod van sterken drank wordt inge voerd. SLIM. In Frankrijk -is de jachttijd in vollen gang. Onlangs op 'n avond kwam een Parijzenaar, 'n nog al lastig maar niet ongrappig type, van de jacht in de buurt van Amiens aan het Noorderstation te Parijs terug. Niets aan te geven? vroeg een ambtenaar der stedelijke douane hem, Een patrijs, antwoordt de reizi ger. Eén patrijs? zegt de ambtenaar ongeloov.ig. Eén. Mag ik eens zien? Alstublieft. U moet, zeide voldaan de man der wet, voor die patrijs belasting betalen. Gaal u maar naar het kan toor. Met zij npatrijsje in de hand gaat do jager naur het loket. Twintig oentimen, zegt de man achter het raampje. Wilt u de patrijs dan maar eens even wogen? antwoordt de reiziger. Dat kon niet geweigerd worden. Zes honderd gram, kondigde na een oogenbl k een korzc-lige stem aan. Zoo! Ik heb recht op vijfhonderd gram vrij invoeren; mag ik even mijn patrijs terug? En ten aanzien der stom-verbaasde ambtenaren begon de belastlngpl.ch- tlge het patrijsje te plukken; vervol gens sneed hij bet diertje nek en poo- ten af. Weegt u nu nog eens. Vijfhonderdveertig gram. Mag ik hem nog even terug? En toen kreeg de Parijzenaar on der het daverend gelach der omstan ders een klein schaartje uit zijn zak en begon doodkalm het patrijsje uit te halen. Na deze operatie woog het arme dier niet meer dan vierhonderd en tien gram en mocht dus vrij de stad Parijs binnengevoerd worden. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ HET KvVEEKEN VAN CHAM PIGNONS. Waarschijnlijk zijn e- wel niet veel onder onze lezers, die in dit onder- wem Meng stollen mogen het er tceh enkelen zijn Wij geven hier over dit ar li kolt je naar aanleiding van een paar vragen, ons gedaan. Of het kweoken van Champignons loo- nsrid is, luidt de eerste vraag. Bij een door ons daarvoor ingesteld on derzoek vernamen wij, dat deze cul tuur zeer loonend is en d? kosten van exploitatie ruim vergoedt, daar afnemers voor da Champignons steeds gemakkelijk te vinden zijn. Else icCk kan met weinig moeite en gcfringe feesten een Ikweekeriji aanleggen; men behoeft er, om zoo te zeggen, niet op ingericht te zijn, daar rnen weinig plaats noodig heeft en bijna elke ruimte gebruiken kan. De kelder leent zich uistekend voor het kweeken van Cliariij/Snoris en overigens elke eenigszias donkere ruimte. In een stal is het zelfs mo gelijk gedurende den winter Cham pignons te kweeken. Frankrijk voor al is om zijn Champignons beroemd, en dat deze ten onzent eigenlijk nog maar alleen bij de fijnproevers be kend zijn, vindt zijn oorzaak "in de eerste plaats in het vooroordeel, waardoor _,ij als schadelijk, ja als vergiftig worden aangemerkt. De gekweekte Champignon is niet ver giftig, en de kweekers zelf zullen immers in hun eigen belang wel zor gen de juiste soorten te leveren. In het wild komen vete vergiftige Cham pignons Paddestoelen, heeten .zij in den volksmond voor, doch deze worden dan ook niet gekweekt. Ook het aangeven van verkeerde kweckwijzpn heeft wi 1 licht er toe bij gedragen, dat deze cultuur niet op ruimer sc'hao! bij ons ingang heeft gevonden. Zoo is geleoroard, dat men. een mestlaag van 50 - 60 centi meter hoogte moest nemen, waar deze raad deugt absoluut niét, want zulk een dikke mestlaag wordt wel dra zuur en bovendien van binnen spoedig kurkdroog, en verhinder! daardoor alle cultuur. Een andere raad: om de jonge, toevallig mee afgedraaide Champig nons weder in den mest te steken, waardoor zij zouden doorgroeien,, is al even "verkeerd en onmogelijk. Champignons kunnen in elk jaar getij met succes gekweekt worden, als zij een tegen regen beschutten stand hebben en wel des zomers én schuren en kelders, des winters in stalhn eu op warme plaatsen. Men neemt hiertoe paar temest, die in zooverre vergaan moet zijn, dut hij een bruine kleur heeft aangeno men. KIj mag noch te cat neck to droog zijr.. Heeft raen leem voorhan den c? kua men óC gemakkelijk krij gen, dun cecet men er wöt ven door den niest werken, waarvan raen dan bedden maakt, w:-lk.» rr.cn matig vastdrukt. Deze bedden moeten 25— 30 cM. hoog zijn; men steekt er hei Champignonbrofrd in, c p afstanden van 25 c.M., ongeveer 3—1 cM. diep, en drukt dan wat aan. F-cn laag van 3—i cM. voedzamen gr mi uit 'te bakken of w(e! beste tuinaarde, brengt men nu op de bedden, cn hiermee its dan hel voorbereidend werk gereed. Men Oioudt de bedden matig vochtig en zeer vooröeebg in het, ze met een laag mos, siroo of lappen te dekken, welke men te vo« ren bevochtigd heeft. Elke 2 A 3 weken neemt men deze bedekking weg, begiet <le bedden op nieuw cn brengt er daarna de be dekking weer op. Bed et» men do bedden niet, dan moet mer. natuur lijk vaker gieten, dewijl v.ot dék juist dienen moet om 'het te spoed tér verdampen van het water en daar door ui tdrogen der bedden te voor komen. No. 7-9 weken, wanneer de Cham pignons te voorschijn komen*, neemt men de bedekking voor goed en ge heel weg en begiet de bedden slechts matig. De Champignons moe* men bij het oogsten niet uit den grond trekken, want daardoor zou men te vens het, in den mest zittende breed mee uittrekken en den groei versto ren, maar voorzichtig afdraaien 'f afsnijden. De Champignons staan, volgens gedane onderzoek ngen, in voedings waard© met vle-esoh gelijk en ver dienen dus als algemeen voedings middel de meeste aanbeveling. Hier recepten te geven voor dc toeberei ding, is r.iel onze zaak; in alle kook boeken trouwens vindt men wel. Mogen deze regelen er tee bijdra gen c-m het gebruik van g-kweekte Champignons wat algemeener te ma ken en het gevolg tevens zijn, dat zo niet langer beschouwd worden ate gevaarlijk voor den ge'rvt'ker c-i ate een lekkernij, alléén voor den rijke bestemd, want de prijs is niet oog. de voedingswaarde in aanmerking genomen. C. B. Stoomvaartbericiitcn Hel stoomschip Goroutalo vertrok 12 October van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Java, vertrok 12 Octo ber van Liverpool. Het stoornsc.'iip Mednn, van Java naar Rotterdam, arriveerde 12 Octo- 1>ü!' te Marseille. Het stoomschip Koningin der Ne derlanden vertrok 12 October van Am sterdam naar Batavia. liet stoomschip Ritidjani, van Rot terdam uaar Java, vertrok 12 October van Lissabon. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, arriveerde 11 October te Batavia. Het stoomschip Krakatou, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde II October te Marseille. Het stoomschip Oranje Nassau, van Amsterdam naar Paramaribo, pas- se-erde 12 Oct. v.m. 8 u., Dungeness. liet stoomschip Willchad (Canada- Lijn) arriveerde 11 October n.m. II u. 30 m. te Hamburg. Het stoomschip Zaanland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 11 October van Loixoes. Het stoomschip Prinzess Alice, van Rotterdam naar Japan, passeerde 12 October Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7