NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD, 30e Jaargang, No. 89S4 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. DINSDAG 15 OCTOBER 191X A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. A D V E R T E N TIN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dn- NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA WOENSDAG 16 OCTOBER. Vergadering van den genveenle- ïaad, 1 1/2 uur. Schouwburg: De vijf Frankfurters, 8 uur. Do Kroon: Soirée Musicale, E. A. Cats, 8 uur. Café Brinkmaan: Vergadering der vereeniging „Onderlinge Trouw", 8 our. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Velsen: Gemeenteraadsvergadering, 10 1/2 uur. 1-lotet Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Om OasHe-en, In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel: „Montenegro", in de rubriek Om Ons Heen. PLAN 1913. COMITé VOOR HAARLEM. Wij ontvangen het volgende com muniqué Het hl a a riem se be Comité voor Plan 1913 is thans uitgebreid met twee le den. de lieeron Gratama, directeur vua het Museum voor Schilderijen, en Rutgers van der Loeff, siads-biblio- thecaris. Aan den gemeenteraad is door het Comité per request verzocht om een subsidie van 2500 tot dekking van kosten. Dit verzoek is aJdus toegelicht, dat hot Comité zich voorstelt, er toe mede te werken, dat in bet komende jaar ter gel&gcnheicl van de opening I van het Vredespaleis, tal van vreem delingen ons land en in het bijzonder Haarlem en oinstreken zullen bézoe-j ken. Het Comité zal daartoe op verschil lende wijze ruchtbaarheid geven aan het gereedkomen van het Stedelijk Museum en de tentoonstelling daarin van schilderijen van Frans Hals en anderen het heeft bovendien <le me dewerking gevraagd en verkregen van de hoeren Mr. Ch. Enschedé, C. J. Gonnet en J. D. Rutgers Leiden, den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst traden. Heden herdadit de heer Van Vlij men, wagenmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de maat schappij in dienst trad. Namens de kameraden werd den jubilaris bij monde van den heer W. de Geost als blijk van sympathie een fraaie regu- lateurklok aangeboden. Op de werk bank van den jubilaris prijkte een fraaie bloemenversiering, eveneens door de kameraden aangebracht. DE BURGEMEESTER IN DE STAD. Onze nieuwe burgemeester, Jhr. Mr. W. B. Sandberg. vertoefde heden onze stad en bezichtigde o. m. de buur of te koop aangeslagen woning van onzen oud-burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Borcel van Hogelanden, aan het Kenaupark. ƒ400 TE KORT. Een kantoorlooper had Maandag avond bij het afrekenen 400 te kort, hetgeen hem natuurlijk leelijk tegen viel. Maar op een ander kantoor hier ter stede bad men dienzelfden avond een meevallertje, eveneens van400. Daar, op dat kantoor, waar de kan toorlooper ook geweest was, had men 400 over. Nu ligt het voor de hand, dat de man op laatstgenoemd kantoor óf 400 te weinig heeft ontvangen, wel dalzelfde bedrag daar heeft ach tergelaten. Vandaag zou de kas worden opge maakt, en dan zal wel blijken, hoe en ander met elkander in ver band staat. AANBESTEDING. In hotel „Liori d'Or", alhier werd heden aanbesteed: Het bouwen van een villa te Bloe mendaal. Ingeschreven werd als volgt: C. de Mayer, IJmuiden, 19957. C. v. Veldwijk, ƒ19959. Th. M. van Deursen, ƒ22400. H. G. Schol ten, 21050. D. v. Kampen, Bloemendaal, 16895. H. van 't Wout, ƒ21900. Coöp. Bouwersbond, ƒ18318. G. J. v. Slingerland, ƒ18759. W. Hoek, ƒ20180. Bruin en Spanjaard, ƒ20583.50. j. Verhagen, 20980. A. N. Comelisse, ƒ20960. J. H. van Wageningen, Spaarndam, ƒ21700. D. Smulders, Dordrecht, ƒ29653. Loefi, tot het organiseeren ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Op de binnenkort te houden verga dering van 't Ifaarlemsch Arbeiders- der Secretariaat zal door de Commissie van een j voor Arbeiders-ontwikkeling rapport retrospectieve tentoonstelling boekdrukkunst en van directeur van Teyler's Stichting tot het inrich ten eener bijzondere tentoonstelling i bedoeld Museum. Voorts stelt het Comité pogingen ii het werk, voor het komende jaar tochtjes in Haarlem en omstreken te organiseeren voor bezoekers, per coach, auto of boothet zal ook de bewoners, vooral aan de hoofdstra ten, opwekken tot en, zoo noodig, steunen in het versieren van hunne gevels met bloemen, en overweegt hoeverre nog op andere wijze het doel: een druk vreemdelingen bezoek 1913, kan worden bevorderd. In zijn laatste vergadering heelt het Comité Plan 1913 voor Haarlem overwogen, of het feesten zou geven, bijvoorbeeld optochten, tooneelvoor- stellingen e. <L m. (er was reeds vroe ger) het denkbeeld geopperd van een Landjuweel), maar het Comité heeft besloten, dat niet te doen. Overeenkomstig de meening van het hoofdcomité, dat in 1913 vooral datgene, wat de Nederlandsche ste den van elkaar onderscheidt, op den voorgrond moet worden gebracht, meende hot 1-laarlemsche Comité, dat bijzondere feesten in dezen gedach ten gang niet passen. 4 0-j a r g jubileum. Heden herdacht de heer J. F. van Kipshagen de i dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij den heer J. P. C. van Gurtzgen Jr. alhier. Gedu rende al dien tijd is hij met veel ijver m toewijding in diens zaait werkzaam geweest. Zoowel van patroons-zijde als van 'lie van het personeel ontving hij vele hartelijke blijken van belangstelling m enkele geschenken ter herinnering aan dit heugelijke feit. De werkplaat, was ter eere van den f-ubilaris feestelijk versierd, op recht jiartelijke wijze werd hij bij zijn komst (toegesproken, en daarna had hij den «eheelen dag vrij-af. 29 October a.s. zullen de heeren J. <1. Kwaad, ploegbaas op het baanvak Haarlem—Uitgeest van de H. IJ. S. ld., en 31 October Th. Rijsdom, weg-1 voordrachtavond geven. Cvachter op het baanvak Haarlem worden uitgebracht en voorstellen worden gedaan voor de werkzaamhe den yan dezen winter. De commissie bestaat uit de heeren Reinaida en Tork, namens het Haar- lemscli Arbeiders Secretariaat, en de heeren Joosten en Jam sen, namens de S. D. A. P. St. ELISABETHS-VEREENIGING. Zondagmiddag te half twee werd door den ZeerEerw. Heer pastoor Royaltkers in tegenwoord igheid van Mgr. Stoffels, deken van Haarlem, de tentoonstelling en armenloferij der St. Elisabethsvereeniging geopend. Spreker richtte daarbij een woord van welverdienden lof tot de dames leden der vereen ging en wekte allen in een korte rede op om op den inge slagen weg voort te gaan, waarna hij in naam der presidente en van het bestuur de tentoonstelling met den Christelijke groet opende. Tot en met Woensdag blijft de ten toonstelling geopend, terwijl Don derdag de trekking der prijzen plaats heeft. Liefhebbers van rooken. Drie jongens, J. B. S., 14 jaar oud, J. J. van H., 13 jaar oud, en G. R., 16 jaar oud, hebben kans gezien, uit de sigarenwinkels van de heeren G. W. Bonman, Groote Houtstraat, en W. Gieten, Kruisstraat, respectievelijk een doos cigaretten en een kistje met 5 pakjes sigaren, ter waarde van 2, weg te nemen. Ze hadden den buit gezamenlijk ge deeld de één rookte zijn portie op, de ander verkocht het, en de derde be weerde zijn gedeelte te hebben weg gesmeten. Hoe het zij, de jongens zullen nu alle drie wat anders rooken, en wel een leelijke pijp. erreC. Bos. Vrijdag a. s. zal de declamator Pier re C. Bos op zijn tournée door ons land, ook onze stad bezoeken en een HET DROEVIG ONGELUK OP ZONDAG J.L. Naar wij vernemen wordt het lijk van Trijntje Balk, die Zondag jl. na bij de Liebrug door de Electrische tram werd overreden en gedood, naar Buitenpost in Friesland, de woon plaats barer ouders, vervoerd, alwaar het stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld. Kennisgeving. De Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den lien October j.l. exe cutoir verklaard kohier no. 15 op de personeele belasting dezer gemeente, dienst 1912 2e kw\, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Hinderwet. Op 29 October kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht worden tegen 't verleenen der volgende vergunnin gen: Aan de directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in het i perceel aan de Bakenessergracht no. I 71—73, door 'het houwen van eenen dubbelen heeteluchtoven in eenen u:it- bouw van de fabriek, achter 't per- ceel aan de Bakenessergracht no. 69. j Aan de firma Haverschmidt en j Ivlaje vergunning tot uitbreiding van de stoffenververij, chemische wassche rij en drogerij in de perceelen aan de Brouwersvaart, nos. 74, 76 en 78, door het bijplaatsen van eene horizontale compoundinachine van 50 P.K., en eene dynamo van 14 PK., de com- poundmachine bestemd tot het drij ven van de dynamo van 14 PK. en van de bestaande werktuigen en de dyna mo ten dienste van de verwarming van strijkbouten en van de verlich ting. Aan E. van Veen, om vergunning tot oprichting va.n eene banketbak kerij in een perceel aan de Schouw- tjeslaan. St. Luciastbool. Gistermorgen had de plechtige in wijding plaats van de nieuwe St. Lucia-school in het Schoterkwartier, in de parochie van de H.1I. Elisabeth i Barbara. Om half negen werd door den Zeer Eerw. heer S. Meeus, pastoor der pa rochie, nadat te voren des morgens om 7 uur een H. Mis met Veni Crea tor was opgedragen, de plechtige in wijding verricht in tegenwoordigheid van het parochiaal kerkbestuur, den architect A. Bruning en de Eerw. Zusters. A.s. Zondag 20 October is van half twee tot 'half vijf de school voor ie dereen te bezichtigen. Te water. Drie padvinders zagen Maandag middag op een afstand een 6-jarig knaapje, dat stekeltjes wilde vangen, in den Kinderhuissin&el vallen. Op een draf renden ze naar de plaats en hadden het genoegen, den jongen drenkeling met behulp van hun stok spoedig op het droge te brongen. ORGELBESPELING op Donderdag 17 Oct. 1912, des nam. van 2—3 uur in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Choralvorspiel, J. S. Bach. 2. Grande Pièee Symphonique, Cés. Franck. 3. Gique, A. C. Willeunier. 4. Ilochzeitsmarsch, F. Mendels sohn Bartholdy. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen dd. 15 October 1912, zijn door de Arrondissements-Reclit- barvk alhier in staat van faillissement verklaard J. J. Varkevisser, koopman, thans te Velsen. A. F. H. Wiesenhaan, boekhande laar, gedomilieeerd te Haarlem, ver- blijfhoudende te Sloten. Rechter-commissaris in beide faillis sementen Mr. J. D. Pasteur. H. M. J. WATTEL. Hier ter stede is, in den ouderdom van 67 jaar, onverwacht overleden de heer H. M. J. Wattel, candidaat-nota- ris. De heer Wattel was bekend als schrijver van verschillende verdien stelijke werken over staatsrecht; ook verschenen van zijn hand eenïge schetsen cn novellen. Tot kort voor zijn dood was hij werkzaam aan de uitgave van „Schet sen en grepen uit het Staatsrecht". Sedert geruimen tijd werkte hij ook aan ons blad mede. Als zoodanig hebben wij hem zeer leeren waardeeren. De teraardebestelling heeft plaats Vrijdag op de begraafplaats onder Schoten. GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN. Maandagavond vergaderde de Kiesvereeniging „Liberale Unie" ter bespreking van de a.s. herstemming voor den Gemeenteraad. Besloten werd de candidaten der S. D. A. P., de heeren Nagtzaam en Van Everdin- gen, zoo krachtig mogelijk te steu nen. Er zal o.m. door de Lib. Unie in overleg met het bestuur der S. D. A. P. een verkiezingsbureau worden gevormd, ten einde a.s. Vrijdag een deel van district III te kunnen be werken. In eene bestaande besluursvacatu- re werd gekozen de heer Dr. J. Tim mer. De afd. Haarlem van den Vrijz.- Dem. 13ond vergaderde eveneens Maandagavond voor hetzelfde doel. De druk bezochte vergadering be sloot met algemeene stemmen niet al leen de beide candidaten der S. D. A. P. te steunen, maar ook krachtig voor de heeren Nagtzaam en Van Everdingen te werken, door huisbe zoek en het verspreiden van een manifest. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij IL Nonkes, Gasthuissingel 10. een kinderarmbandje 3". Moes, Krelage- 6traat 32. een damesiaschje J. Baars, Colensostraat 62 rood, Schoten, een portemonnaie met inhoud E. Wea- sing, Pieter Kïesstraat 22, een kinder- armbandjeB. v. Duuren, Klever parkweg 132, een kerkboekje, 2 rozen kransen en 2 kirder-portemonnaies T. v. Andel, Westerhoutstraat 9, een halsketting J. Mooy, Lange Raamstr. 10 zwart, een taschjeH. Spoor, Schneevoogtstraat 12, een paar hand schoenen T. Rohdens. Amsterdam- straat 27, een fabriekspenning M. v. Egmond, Uranjeboomsuaat 133B, een ijsmuts G. de Wilde, Sophiastraat 24 een rolletje huukwerkDe Jong, Coornhcrtstraat 25, een portemonnaie met inhoud; P. Jansen, Rozenpneel- straat 19, een medaillon met portret ten A. Metz Bakenessergracnc 1ÜU, een halskettingTh. Priesman, Spaarnwouderslraat 94, een broche E. v. Amerongen, Margarethastraat 32, een ceintuur met gespR. v. Tie nen, Frankestraat 9, een vingerhoed P. de Korte, Tulpenstraat 17b, een doosje met stukken zeep, enz. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. DE BEGROOTING DER GAS FABRIEK. Verschenen is de gas-begrooting. Onder de ontvangsten staat die dor gasaflevering geraamd op 93154,24 (verleden jaar 80181, 20). Gerekend wordt op een toeneming van 9 pCt,, zoodat de totale aflevering dan in 1913 zou bedragen 1395200 kub. M. Over den gewonen meter wordt de opbrengst op ƒ62913,28 geraamd, over den muntmeter op 23439.36 en over de openbare verlichting op ƒ6801,60. De opbrengs- dei bijproducten is be groot op 24218 (pl. min. 6500 hoo- ger dan verleden jaar). Daaronder sxaat de post cckes genoteerd voor 18480, teer voor 2820 en anunoniak- water voor 2538. Voor verkoop van magazijngoederen is 12200 uitgetrokken. Voor uitkee- ring ten bate van aanleg en uitbrei ding 24000. Onder de uitgaven is een post van ƒ44180 aan steenkolen (verleden jaar 37720). Voor diverse onderhoudswer ken is ƒ3895 uitgetrokken, voor sala rissen 4420 (verleden jaar 3315) en voor arbeidsloon 13996 (verleden jaar 12552). De totale winst is geraamd op 11424,24, waarvan nO.OUU uitkeering aan de gemeente, en do begrootmg •sluit in ontvangst en uitgaaf niet een eindbedrag van 172017,24 (verleden jaar geraamd op 138685.70). ZAND VOORT. STUKKEN VAN DEN RAAD. De heer G. R. Sikkens bericht, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school C. aanneemt, en met 10 Januari in functie kan treden. Ook rnej. J. Werkhoven aanvaardt haar benoeming, evenals mej. Becke- ringh van Loencn, mej. P. Klaver en mej. P. S. M. Koper Ds. Posthumus Meyjes betuigt dank voor de verleende toestemming om en kele lokalen van school C. voor het Verder is er nog een dankbetuiging van den corcierge Behrens, die z'n aanstelling voor het schoonhouden van 't raadhuis aanneemt, en even eens die voor het bedienen (lor cen traio verwarming van het Raadhuis en school C. De heer A. H. Volger neemt zijn be noeming aan tot orderwijzer met ver plichte hoofdacte aan school C. De vacature van hoofd aan school C. De dïstricts-schoclcpziener, de heer Roodenburgh. antwoordt op een schrij ven van B. en W., van 10 October, dat hij overwegend bezwaar heeft tegen de aanvulling der voordracht voor een hoofd van school B. volgens 's Raads opdracht. Bouw van arbeiders- w o n i n g e n. Bij de Raadsstukken zijn gevoegd het in druk verschenen bestek en de voorwaarden, waarnaar door het ge meentebestuur van Zandvoort in drie perceelen zal worder. aanbesteed het bouwen van 34 arbeiderswoningen. Binnenland OPENING DER MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GRONINGEN. Men meldt ons uit Groningen: Hedenmiddag arriveerde met. den sneltrein, die te 1.05 aankomt, Z. K. H. de Prins, met hei doel, aan de plechtige opening der Middelbare Landbouwschool alhier mei zijn hoo- ge tegenwoordigheid te vereeren. On middellijk na aankomst weid naar do woning van den burgemeester Jhr. M. E. Tj. van Starkenborgh gereden, alwaar het tweede ontbijt werd ge bruikt. Daarna begaf men zich per rijtuig naar de Landbouwschool. Bij de opening waren verschillende auto riteiten op landbouwgebied, leden van Gedeputeerde Staten, vertegen woordigers van het gemeentebestuur, de oudste Statenleden uil elk district vertegenwoordigd. Do Directeur-Ge neraal van Landbouw vertegenwoor digde Minister Talma, die verhinderd was. Eerst voerde de burgemeester het woord. Na den burgemeester sprak de Com missaris der Koningin Mr. E. C. Geertsema. Hij bracht Z. K. II. dank voor zijn tegenwoordigheid en zijn voortdurende belangstelling in den vaderlandsche landbouw. De provin cie Groningen is dankbaar voor de stichting dezer school, die de Neder landsche landbouwers in de gelegen-1 he'd stelt hunnen zoons algemeene. ontwikkeling en beschaving gepaard aan een deugdelijke voorbereiding van bet landbouwbedrijf deelachtig te doen worden. Hierna hield de directeur-generaal van den Landbouw, de heer P. van Hoek, een rede, namens Min. Talma. Met de opening dezer school wordt een mijlpaal geslagen op den ontwik kelingsweg van het landbouwonder wijs hier te lande. Prins Hendrik ojrende daarna de school met een korte toespraak, waar na ten slotte de directeur der school, de heer J. Heidema, nog het woord voerde. TWEEDE KAMER. Men seint ons heden Bij den aanvaDg der zitting ont stond een langdurig cn heftig debat tusschen de heeren Duys en Duymaer van Twist over een persoonlijk feit, n). de beschuldiging van den heer Van Twist, dat do heer Duys een ste nogram zou vervalscht hebben. De heer Duys betoogde uitvoerig de on waarheid en onbetrouwbaarheid van den heer Van Twist Dez/S hield de juistheid der beweringen vol. Daarna werd aangevangen met de discussie over de Invaliditeitswet en ouderdornsverzekering. De heer De Jong, van Hoorn, gaf een zeer uitvoe rig betoog, vocreerst tegen den rechts grond van dwang-verzekering, die de unti-revoluüonnaïren vroeger als Staatssocialisme afwezen. Dwang is alleen geoorloofd voor zoover vervul ling van den opgelegden plicht moge lijk is. Hier worden zelfs allerzwak sten aan dwang onderworpen. Dat reeds maakt de wet onverdedigbaar, terwijl het ook icdruischt tegen alle gezonde beginselen der verzekerings wetenschap. WINKELSLUITING. B. en W. van Zaandam hebben aan do gemeenteraadsled eu toegezonden de door de Commissie van de straf verordeningen opgemaakte verorde ning op de verplichte winkelsluiting. In hoofdtrekken is zij geheel eens luidend met de reeds in andere ge meenten fungeerende verordeningen, op deze zaak betrekking hebbende. J. L. BECKING. De heer J. L. Becking, oud-lid van' de Algemeene Rekenkamer, is te 's-Gravenhage in den ouderdom vau 88 jaren overleden. De thans ontslapene word in 1S79 lid van de Rekenkamer en vervulde tot voor een paar jaren deze functie. Hij was ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw en comman deur in de orde van Oranje-Kassau, VERMOORD De Hoornsche „Tel.!,-correspondcnt mc-ldt Ongeveer een half jaar geleden vond men een zekeren Boeder, land bouwer te Andijk, aldaar dood langs den weg liggen. Men vermoedde een ongeluk. Giste ren echter overleed iemand te Enk huizen, die in zijn laatste oogenblik- ken verklaarde, in vereeniging met een ander Boeder vermoord to heb ben. Men vermoedde, dat Boeder een huis ging koopen en op dien grond ƒ3000 bij zich droeg. In werkelijkheid vond men slechts 25 guldens op hem. Het bovenstaande wordt algemeen verteld. We ontvingen echter geen of- ficieele bevestiging en deelen het dus onder voorbehoud mede. KINDERTOESLAG. Het hoofdbestuur van de Diocesane Vereeniging van R.-K. bijzondere on derwijzers in het bisdom Haarlem zegt, naar liet „Centr." meldt, in een adres aan den Minister van Binneu- lar-dsche Zaken dat het met vertrouwen de Troon rede vau September 1912 tegemoet zag, in de hoop, dat daarin het resul taat zou zijn uitgedrukt van het voor nemen van den Minister, uitgespro ken tijdens de debatten over de motie- Arts en Ter Laan, om door een z.g.. kindertoeslag te voorzien in de drin gende behoefte aan verbetering van de fiuancieele positie der onderwij zers dat bedoelde Troonrede in dat op zicht teleurstelling bracht weshalve het hoofdbestuur het zich nu ten plicht acht, er bij den Minister krachtig op aan te dringen, voorloo- pig door „kindertoeslag" in den hui- digen nood van het onderwijzerscorps te willen voorzien. De R.-K. Kamerclub heeft een af schrift van dit adres, met verzoek c;o steun, ontvangen. ELECT RICIENSST AKIN G. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden is bij de firma Alberts cn Kluft een staking onder de elcctro- technische installateurs uitgebroken. Zij omvat 40 man. Alle in onze stad onderhanden zijnde werken der fir ma, o.a. bij Vroom Drec-smann en Hirsch, liggen stil. Naar men van de zijde van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, waarin alle stakers georganiseerd zijn, mededeelde, is de reden der staking het niet naleven door de firma van de bepalingen van de ar beidsovereenkomst, welke na de laatr ste staking tot stand kwam. Onderhandelingen om de bepalin gen der bedoelde overeenkomst to doen naleven, hadden geen resultaat. Vandaar dat de staking geprocla meerd werd. Door de stakers wordt gepost. In do werkplaats zijn nog eenige electli- ciens werkzaam. DE BRANDBRIEF-SCHRIJVER. De man, die verdacht wordt aan den burgemeester van Amsterdam een brandbrief geschreven te heb ben, is aangehouden en naar het bi r. reau Singel overgebracht. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De afdeeling Enschedé van de S. D. P. heeft, naar „De Tribune" meldt, den heer II. Gorter candidaat gestold, ONTOEREKENBAAR. Het Hollandsche meisje, dat tij dens het onderzoek in de moordzaak op de Leopoldslei te Antwerpen aan gehouden werd ,is ontoerekenbaar verklaard. Zij zal in een gesticht op gesloten worden. DE TENTOONSTELLING TE GENT. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaanderen Ie Gent schrijft ons: Het is met genoegen dat ik u kan mededeelen, dat mijn kort bericht in uw geacht blad van 21 September in Holland zoodanige weerklank gevon den heeft, dat zich de overtuig'ng bij mij gevestigd heeft, dat Nederland niet alleen niet achter zal blijven, maar zich ook op de wereldtentoon stelling te Gent in 1913 zal doen gel-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1