Burets Hutu HET ROODE LICHT. TWEEDE BLAD Dinsdag IS October 1912 OM ONS HEEN No. 1599 Montenegro. Nu, half October, is het me nog mogelijk, vrij te vertalen uit buiien- Jantlsche boeken, maar over veertien dagen zal dat voorbij zijn: dan moet voor alles, of bijna alles, toestemming gevraagd worden aan den oorspronke- lijken uitgever of schrijver, die deze onbekend als hij is met Nederlandsche mogelijkheden tegen veel te veel geld zal willen geven. Ja, die fameuse aansluiting bij de Berner Conventie zal ons, vóór we een jaar verder zijn, bitter herouwen. Zóó gaat het, als de volksvertegenwoordiging sentimen teel wordt onder den druk van een groep belanghebbenden, die op de snaar tokkelt van een -valsch fatsoen. En het is nog niet voornamelijk de geldelijke opoffering, maar vooral de erorme last, de vertraging en er ger nog, die er het verdrietig gevolg van zullen wezen. IIoc zou ik, op een bepaald oogenblik een actueel werk in handen krijgende, correspondeeren met een huilenlandschen uilgever of zijn Nederlandschen vertegenwoordi ger? Is het antwoord binnengeko men, dan ging allicht de actualiteit voorbij. Maar ter zake. Le Royaume de M o n t e 11 eg r o, is een werk van M. C. Verloop, waarin we lezen, dat het land 9080 vierkante kilometers groot is en een bevolking heeft- van 250.000 zielen. Daarvan zijn 223.000 van de Grieksche Kerk, 12.500 Roomsen-Katholiek en 14000 Mahome- daansch. Waar de naam Montenegro van daan komt, wordt verschillend uit gelegd. De een zegt, dat die is afge leid van den naam van een graaf, Etienne Crnagorac (Eticune de Zwar te) waaruit zou zijn voortgevloeid het woord Crnagora, Zwarte Bergen, maar de ander meent, dat Monte Ne gro (Zwarte Bergen) afstamt van de bergen in het land, die in de zon grijsachtig, donkerder worden onder een duisteren hemel en zwart schij nen, wanneer zij door dikke wolken zijn omgeven. Het land is gedeeltelijk kaal, oni- dat inboorlingen en Turken er zorge loos de bosschen hebben uitgeroeid, gedeeltelijk vruchtbaar, dikwijls prachtig van natuurschoon, met éer.ige zeer goede en tal van moeilij ke bergwegen. In donkere ravijnen huizen nog wolf en beer. Koletiaderen en petroleumbronnen bcstaau er, maar worden nog niet geëxploiteerd en voor den jager is het land een Do rado. Op het land leven dc 'meuschen hoogst eenvoudig, zelfs armelijk; dooi de week in lompen, maar op Zondag trekken zij prachtige costumes aan van wijnrood, scharlaken, donker- of hemelsblauw, parelgrijs, versiérd met zilver borduurwerk en zijde, al naar den stand van den drager: er zijn van die costuums, die vijfhonderd gulden koslen. Om het middel windt dc Mon- tei.egriju een sjerp van veelkleurige zijde, die tien meters lang is; daar steekt hij zijn revolver en eenige blanke wapens tusschen. Voor die mooie kleeren heeft hij zooveel harts tocht, dal hij als 't moet zijn vee, zelfs zijn grond verkoopt om het noó- dige geld te hebben. In de oogen van den Montenegrin Is de vrede een gedwongen wapenstil stand. Om dooden bekommert men zicb dan ook weinig. Wel komen familie leden eu vrienden bij een lijk waken, maar zij lachen en zingen er bij en verzuimen niet, de brandewijnfleseh, de raki, te laten rondgaan. Een menschenleven wordt weinig geteld. ir euilleton Roman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 20) Als u eindelijk het denkbeeld wil opgeven, dat mejuffrouw Roszner ontvoerd werd, dun beu ik gaarne be leid, u verder aan te hooren, zei hij eindelijk. Mijnheer de baron, ik blijf erbij, dat mejuffrouw Roszner dezen nacht geschaakt is. En ik verzeker u op mijn eere woerd, dat mejuffrouw Roszner hier op Buchenau is. Dan, de detective maakte een beweging om op te slaan, is mijn boodschap hier afgeJoopen, dan sta ik voor een raadsel, waarvan ik de oplossing echter moet vinden, voegde zij er met energie aan toe. Blijf hier, verzocht de baron nu.- ik wil u wel toegeven, dat er werkelijk vannacht een jonge dame hier uit Buchenau is geschaakt. De dame logeerde in den linker vleugel. paterre-verdieping. van bui ten gezien het derde venster rechts. Wanneer een Montenegrin beleedigd wordt, mag hij dadelijk zijn revolver trekken en den beleediger neerschie ten: dc autoriteiten maken het hem dan niet moeilijk, Maar stelt hij de wraak uit, al is het maar tot den vol genden dag, dan wordt hij door do justitie vervolgd. Tegenover een dic-f is men gestren- ger. Diefstal is zeldzaam en wordt als een ernstig misdrijf beschouwd. Met kleine diefstallen laat de justitie zich evenwel niet in: zij laat den dader over aan zijn medeburgers, die hem op den openbaren weg, ten aanschou- we van een groote menigte, zulk een dracht stokslagen geven, dat hij in zwijm valt. Na deze strafoefening gaat de dief gewoonlijk, van schaam te, het ïand uit. Vroeger sloegen de Montenegrijnen eiken vijand, dien zij vatten konden, op het voorbeeld der Turken, het hoofd af. Dc tegenwoordige wet ver biedt dat en het gebeurt ook niet meer, maar diezelfde wet laat toe, dat men den neus van zijn vijand buit maakt en de Montenegrijn is er ban- dig in, om dit zegeteeken met één beweging van zijn mes le veroveren. De vendetta of bloedwraak hcerscht in Montenegro in uitgebreide» zin, smokkelen is er geen misdrijf, zelfs niet door gewapende benden. Het is een primitief volk, dat de Zwarte Bergen bewoont. En het militaire gevoel is er over- heerschend. Elke Montenegrijn wordt soldaat geboren: hij speelt soldaatje als kind, later heeft hij het grootste genoegen in krachtsoefeningen en op zijn achttiende jaar moet hij een jaar dienen, waarvan hij vier maanden In de kazerne blijft. Nooit komt hij meer uit het militair verband, zelfs na zijn 55ste jaar draagt hij de wapens nog, al behoeft hij dan niet meer de gren zen te overschrijden en is hij alleen aangewezen voor de verdediging van het land en het handhaven van de orde. Terwijl in beschaafde landen het dragen van wapens verboden is, wordt het in Montenegro voorgeschre ven. „Mijn broeder is mij niet dier baarder dan mijn geweer," pleegt de Montenegrijn te zeggen. Nooit legt hij zijn met kogels geladen revolver af. De koning zelf houdt op straat meermalen een van zijn onderdanen slaande, laat hem zijn wapens vertoo- neu en siraft hem, wanneer die niet geducht genoeg zijn. Men kan dus zeggen dat het volk voortdurend onder de wapens is en daardoor kan het met de uiterste sr.elheid gemobiliseerd worden. Ko ning Nikila heeft eens voor den kroonprins van Oostenrijk een geheel legerkorps, niet compleete velduitrus- ting in den tijd van zes en dertig uur in de omgeving van Cettinje verza meld. Het land met zijn bergpassen en ra vijnen is dan ook voor een invallen den vijand een ware muizenval: zelfs al ontkwam zulk een leger aan de duizeridc bekwame schutters, die, zelf onzichtbaar, overal in de bergen loe ren, dan nog zou het van honger ster ven. Maar wie betaalt dat alles in dit I arme land? Het heele oorlogsbudget :is 200.000 kronen, wat een kleinigheid is tegenover de werkelijke kosten van j een dergelijk leger. De heer Verloop jweet uit zekere bron, dat de rest be taald wordt doorRusland. Ook andere hoofdstukken van de begroo ting kosten zóó weinig, dat er stellig verzwegen betaalmeesters achter zit ten. Want het land is niet rijk en de ko ninklijke familie is het evenmin. Het paleis van N'ikita is uiterlijk een een voudig gebouw, een toerist zag er zelfs lantarens aan met gebroken rui ten, waarin eenvoudige petroleum lampen stonden. Wat .er nu in het rijkje bestaat: een streven naar goed onderwijs, eenige goede wegen, een spoorweg, is zijn werk geweest. Maai de handel is er nog slecht ontwikkeld en van dc natuurlijke hulpbronnen van het land wordt te weinig partij getrokken: er wordt, met groote kos ten, want do invoertarieven zijn Zij werd door het venster heen mee genomen, buiten vlakbij stond een auto te wachten, en daarmeo rei- dween ij, zei de detective. Juist, zei de baron, maar liït venster komt niet uit. van buiten af gezien was het t derde venster van licks. Zoo, weet u dut zeker De jonge dame keek verbaasd op. Heel zekerMaar ga verder en nu komt het merkwaardigste, de dame in quaestie, die in het geheim vertrok, liet, of eigenlijk gezegd haar ridder liet een schrijven achter, dat u al kent, zoo viel hij zichzelf in de rede. Juffrouw Roszner vond het zelf en begrijpt even weinig als wij, wat het le beduiden heeft, zij is daar natuurlijk even verontwaardigd over als wij, besloot hij. De detective had bedaard en op merkzaam toegeluisterd, toen zei ze Ik meen nu al zooveel te begrij pen, dat hier een verwisseling heeft plaats gehad, Nu weet ik nog niet, wie daarvan het offer is geworden. Staat u mij toe, nog een paar vragen te doen, dan zal ik u precies kunnen zeggen, hoe zich alles heeft toegedra gen. Ga uw gang maar Ik zei zooeven, dat de kamer dei- geschaakte dame achter het derde venster rechts lag, u verbeterde dat door het derde venster links. Ja. en dat is ook zoo. hoog, vijf maal zooveel in- als uitgc-: voerd. Een wonder is dat niet: men kan niet tegelijk militair en landbouwer of mijnöntginner wezen. Maar is het land sterk op militair gebied, daar mee wordt geen welvaart verkregen en wanneer handel en nijverheid tot bloei moeten worden gebracht, zullen daarvoor groote kapitalen noodig de- Verloop wijst er op, dat vroeger, toen de Turken nog door Bulgarije cn Bosnië konden trekken, de Mon tenegrijnen lien menigmaal ver slagen hebben en zelfs 180.000 i'urken hun kleinen, maar dapperen buurman niet hebben kunnen ver pletteren. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat de kansen nu al bijzonder gun stig staan voor Montenegro. J. C. P. lavalldlteits- en Ouderdoms pensioen. i. I-Iet O n t w e rp. Van welke politieke richting men ook zij en boe men daardoor over liet thans aanhangige wetsontwerp be treffende de verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen van in validiteit en ouderdom moge denken, het is buiten twijfel dat hei een zaak van belang is. dai deze materie thans door de Staten-Gei ei aal zal geregeld worden. Vandaag vangt de Tweede Kamer aan met de behandeling van het wetsont werp. In verhand met de Kamerdebatten zal menigeen een overzicht van Mi nister Talma's ontwerp welkom zijn. Waarvoor ik hier een korte uit eenzetting van den inhoud geef. Ik zal me niet verdiepen in de voor geschiedenis van de behandeling. Er ware tientallen couranten-kolommen te vullen rnet de historie, met een ex posé van het oorspronkelijk ontwerp,! dat van Mei 1911 dagteekent, met de besprekingen van de Commissie van Voorbereiding door de Tweede Ka mer benoemd, met den inhoud van do nota's door de heeren De Savornin Loliman en Van Idslnga ingediend; ik zou kunnen vertellen, hoe eindelijk en-te n-l'antst© na schriftelijk en mon deling overleg tusschen Regee ring en C o m missie dat derde wetsontwerp is tot stand gekomen. Maar dat zou den lezer meer van de wijs brengen, dan dat het hem oi> de hcogle hielp. Ik volsta dus met een uiteenzetting van den hoofdinhoud der 394 artike len, die straks na de algemeen© be schouwingen achtereenvolgens onder den hamer van Jhr. Van Nispen tot Sevenaer zullen komen. Dit wetsontwerp legt elk werkman de verplichting op, zich te verzekc-ren tegen de gevolgen van ongelukken en ziekte, die hem ongeschikt voor den arbeid zouden maken en den ouderdom. leder arbeider moet dus een verzekering sluiten, opdai hij eu zijn gezin niet broodeloos worden, wanneer een ongeluk of de ouderdom hem ongeschikt maken tot werken. Deze verplicht© verzekering waar borgt den werkman daarom een voort durende rente, wanneer hij invalide wordt en wanneer hij den leeftijd van 70 jaar bereikt. Bij overlijden wordt ten behoeve van de kinderen, jonger dan 13 jaar, ook een voortdurende uitkeering ge geven. Wie is nu arbeider? Elkeen, die loondienst verricht in ons land, of bij een in Nederland gevestigde instelling werkt en niet meer dan 1200 ver dient. Een schipper en een schepeling van een in ons land thuisbehoorend vaartuig vallen ook onder deze rubriek werklieden. Dit wetsontwerp geldt niet voor ar beiders, die reeds 35 jaar zijn gewor den, zonder dat zij verplicht-verzekerd zijn. Ook vallen er buiten werklieden van bet Rijk. de Provincie, de Ge meente. de waterschappen enz., wien reeds pensioen bij invaliditeit en ou derdom is verzekerd. Evenmin vallen onder do bepalin gen der wet (le arbeiders van een spoorwegmaatschappij, die een pon- sioeuregeling hebben. Nu zou het kunnen voorkomen, dat iemand, lot geen dezer uitzonderin gen behooreude, geheel voldeed aan bovengenoemd© bepalingen en toch niet ver zeBgringsplietitig was. De wet gever is voorzichtig en zegt daarom, dat met in de termen dezer verzeke ring valian arbeiders, die vermogens belasting betalen (dat gebeurt als zij minstens 131)1)0 bezittenj en ook niet wanneer zij of hun echtg&nooien in de bedrijfsbelasting aangeslagen zijn voor ineer dan 2000 inkomen. Met Goed. Mag ik nu vragen, of mis schien het venster van mejuffrouw Kosziiév s kamer het derde venster rechts Ja. In de eerste kamer rechts, die tamelijk groot is, en twee vensters heeft, logeert de oude heer Roszner, dc tweede kamer met één venster daarnaast heeft zijn dochter in ge. bruik. Hoeveel vensters heeft die vleugel in het geheel Zeven. Rechts en links een kamer met twee vensters en in het midden drie kamers met één venster. Mag ik nu vragen, wie vannacht in de kamer van het derde venster links logeerde Een jongedame uit den omtrek Een seconde aarzelde hij nog, den naam te noemen. Maar, als Jrij zweeg, kwam hij niet verder, en hij wilde eindelijk weten, ho© die dwaze ge schieden! is in elkaar- zat. Dus voegde hij er nu aan toe: Zekere freule Wera-v. Ruppen.,.. Lieve help, dat is heelemaal geen detective, dat is een krankzinnige, dacht, de baron verschrikt, want nau welijks was do naam Wera von Rup pen hein over de lippen, of de dame barstte in een onstuimig lachen uit En zij lachte en lachte, alsof zij hee lemaal niet meer zou ophouden, haar geheele lichaam schudde er van. Maar eindelijk werd het lachen min der, het begon te bedaren en hield zulke welgestelde arbeiders houdt 'de' Regeering zich niet op. Behalve het geld zijn er nog moer beletselen gesteld. Zoo vindt Minister Tal ma geen aanleiding, om vreemde lingen te verzekeren, die in publieke vermakelijkheden de bezoekers bedie- Hoe wordt de verzekeringspremie geregeld De bodragen, waaruit de nitkeerin-j gen aan de invalide en oud© werklie den gedaan worden, worden gevon den uit premiën, die door de werklie den, de werkgevers en den Staat wor den betaald. De Staal betaalt eigen lijk geen premie, maar gedurende 75 jaar een vaste som, namelijk 8 inillioen gulden per jaar. Voor de betaling der premiën wor den de arbeiders naar hun loon in vijf klassen gerangschikt. Het maximum der vier eerste klas sen bedraagt f 240, f 400, f COO. De vijfde klasse omvat de arbei ders. die meer dan f 900 verdienen. Voor de verzekerden, die Ln mili tairen dienst zijn, betaalt het Rijk de premie, Deze categorie wordt gere kend te behooren tot de tweede loon- k-lasse. Wanneer wordt nu een rente toe gekend? We hebben al gezien, wan neer dit geschiedt bij ouderdom of overlijden (nl. de weezenrente). De uitkeering bij invaliditeit wordt zoo gedacht. Wie 150 premiën betaald heeft, kan een rente krijgen, indien hij blijvend invalide is, of wanneer bij dit tijde lijk is. De rente begint in het laatste ge val te loopen, als de betrokkene een half jaar onafgebroken invalide is. Iemand wordt geacht invalide te zijn, wanneer hij door ziekte of ge- gebreken niet meer in staat is het werk te doen, waarvoor hij geschikt is en daarmee niet meer dan één der de van het normale loon kan ver dienen. Buitenlandsch Overzicht De Balkan-oorlog Is er. Helaas De Engelsche minister Lloyd George zei Zondag in een politieke speech ,,De vaaLbleeke vlam van den oorlog is reeds uitgeslagen en als niet alles bedriegt, zal binnenkort de oostelijke horizon geheel en al in vuur staan." En nu staat alles al in vuur en vlam. 'I Is evenwel nog niet duidelijk of de officieele oorlogsverklaringen al over handigd zijn. Maar dat is toe'1 niet meer als een vorm. Zijn de oorlogsverklaringen nog niet verzenden, zeker is, dat ze heel spoedig men zegt vandaag zullen komen. De.wederzijdsche gezanten hebben alles voor hun terugkeering naar eigen land in orde gemaakt. Van den vrede verwacht niemand meer iets. Turk ij e heeft de inter ventie der mogendheden beslist afgewezen. Het antwoord der Porte aan de ge zanten is overhandigd. De Porie dankt de mogendheden voor de vriendschappelijke belangstel ling, betoond voor den toestand in Europeesch Turkije, en voor de uit oefening daarvan in het belang van den vrede. De nota zegt verder, dat de Porte vastbesloten is hervormingen in te voeren, maar daarbij geenerlei vreemden invloed, welken ook, kan dulden. De Europeesehe diplomaten dus af Al is de officieele oorlogsverklaring er nog niet, feitelijk is de oorlog al begonnen. Nadat losse berden grensgevechten hadden uitgelokt trad 't Turksche le ger officieel op. .Maandagmorgen 5 uur trokken de Turksche troepen de Servische grens over tusschen Ristovatsj en Gormvtlo- witsjzij vielen de Servische troepen aan. De strijd begon. De Turken schoten 't eerst en de Serviêis antwoordden. (Ristovatsj ligt ten zuiden van ranja aan de Servische grens, aan den sjjoorweg van Njsj naai lieskjoeb. 't Is eeu der groote Servische plaat sen, waar o. a. de munitie van 't Servi sche leger ligt opgestapeld.) De Turken zijn dus 't eerst begonnen. Naar het heet, zijn de Servische troepen al ongeveer 20 K.M. ver op Turksch gebied in. de buurt van Gi- béftre doorgedrongen. Een Servische proclamatie. De Servische regeering publiceert eeii proclamatie, waarin zij zegt, dat eindelijk geheel op. Het eerst zoo bleek© gelaat van de jonge dame zag nu door hei hevige lachen vuurrood en nog altijd was het niet geheel in rust, als zou de lachbui weer op nieuw beginnen. Dat is toch al te kostelijk, riep zij nu uit. deze trugi-comédïe is het amusantste, wat ik tot nu toe be leefde. en ik heb al zóóveel grappigs in mijn praktijk meegemaakt. De baron fronste de wenkbrauwen. Ik zou graag meegelocben heb ben, waarde dame, zei hij nu, en een lichte spot klonk in zijn woor den, maar ik wist niet recht waar om. Er is wel een gedachte bij mij op gekomen, die niet ver van d© waar heid af kan zijn, maar di© kau ik ook moeilijk grappig noemen. Ik dacht namelijk, dat juffrouw Marianne eigenlijk geschaakt had moeten wor den en men daar nu een verkeerde voor genomen had. Omdat juffrouw Roszner niets van den brief weet. kan het natuurlijk een kwajongensstreek zijn. Dat nu de arme Wera von Rup pen daarvan hot slachtoffer moest worden, verandert niet veel aan het wezen der zaak. Dat zegt u wel, mijnheer de ba ron, nog altijd trildo er vroolijk- heid in haar stem, als ik u nu ech ter vertel, en de waarheid van mijn woorden kan ik bewijzen, dat mevr. Jadwïga von Ruppen de persoon is, die de2e geheele schaking in elkaar Servië door Turkije is aangevallen.' Dit is hét beste bewijs, dat' Turkije niet denkt aan het doorvoeren der her vormingen. Servië zal zich verdedigen en den s t r ij d aanvaarden. De legers der Balkan-sta te n werken samen. Maandag is de opmarsch van de Servische en Bulgaarsche Iroepen be gonnen. De troepen der Balkan-sta'en begon nen dadelijk samen te werken bij 't innemen van posities. Voor zoover men heden de troepen bewegingen kan beoordeelen, verza melen zich thans drie Bulgaarsche le- gerafdeelingen De hoofdmacht die nog door een Servisch© divisie ver sterkt is staat aan den straatweg naar Adrianopöl tegenover Moeslapha pasja, bij de Turksche grens, liet twee de legercorps, eeu zoogenaamde vlie gende colonne, met het hoofdkwartier in Philippoj>el, verdedigt de passen over het Rhodope-gehergte. De derde legerafdeeling, die ook met een Servi sche divisie versterkt is, concentreert zich ten noordwesten van Kustendil en zou op Uskub oprukken, waarheen ook de Servische troepen via Vrana zouden opmarcheeren. Door Bulga rije uitgeruste en Macedonische ben den, zullen de Turken verhinderen den opmarsch naar Uskub iri de flank te bedreigen. Binnenkort zal een briga de van Macedonische vrijwilligers ge vormd worden. Een veeg teeken is, dat de Montene grijnen en Serviërs nu reeds elkaar in den Sandjak de hand reiken. De nolabelen uit deze landstreek verlaten hun woonplaats, oin 't oor logsgeweld te ontvluchten. In Sofia, trouwens in heel Bulgarije, is men bezii met de laatste toebereid selen voor de-' oorlog. Aan de leerlin gen der scholen is verzocht pluksel en zwachtels voor de gekwetsten te ma ken. De trammaatschappijen zullen haar ontvangsten in de kas van het Roode Kru>s storten. Vrouwen zijn aangewezen om de brandweerlieden en de wegwerkers te vervangen, want bijna alle mannen gaan naar het oorlogsveld. 't Verbond der Balkan- staten. Wij laten hier nog eens den tekst van het. verdrag der vier Balkanmo- gendheden volgen, zooals Iiij dezer dagen medegedeeld is 1. Wanneer Turkije een Balkan- mo'geivdhéid aanvalt, zullen de drie andere mogendheden haar terstond bijstaan. 2. Aan Macedonië moet autonomie verleend worden met een eigen gou verneur 'en een eigen leger. 3. Epirus zou order den invloed van Griekenland en Oud-Servië onder dien van Servië komen, terwijl Bul garije het protectoraat over Macedo nië zou verkrijgen. 4. De vier mcgei dheden eischen de doorvoering van art. 23 van het Ber- lijnsche verdrag voor Macedonië. a. Wanneer Turkije deze eischen niét toestemt, zullen de Balkanstaten den oorlog verklaren, Bulaarije meet daarvoor 300.000 man, Servië 200.000 man. Griekenland en Montenegro elk 80.000 man leveren. Een consulaat verwoest? Naar het heet, hebl>en Turken het Bulgaarsche consulaat to Monastir ge plunderd. Griekenland eigent zich Kreta t o e1 Eindelijk is 't zoover. De Ivretènsischë afgei aardigden zijn toegelaten tot de Grieksche Kamer. Ze werden bij. hun intrede in de Ka mer met toejuichingen begroet. De minister-president Venizelos zei, dat de regeering het besluit van de, Kretensïsche Kamer tot aansluiting bij Griekenland aanvaardt en hij ver klaarde formeel, dat er in het vervolg slechts één enkel© Kamer zal zijn voor Kreta eu Griekenland. Hij noodigd^ vervolgens de Kreten sïsche afgevaardigden uit naar Kreta ié vertrekken en uaar maatregelen te nemen Voor nieuwe verkiezingen over eenkomstig de Grieksche grondwet. Venizelos verklaarde verder, dat Griekenland ondanks zijn vredelieven de gezindheid, moreel en materieel sterk is en het za! dan ©ok, zeker ais het is van de overwinning, ju samen werking met de gèalliëerde staten aan alle gevaren het hoofd bieden. Griekenland aanvaardt dus ook don oorlog. Turkije kan tegen Griekenland nu ook niet anders. De Turksche regeering heeft bij ver schillende gelegenheden te kennen ge geven, dat zij de eventueele toelating der Kretens.isehti afgevaardigden als een „casus belli" zou beschouwen. En wat zullen de mogendheden doen Tot heden hebben ze de verwezenlij king van de Grieksche dróomen der eilanders verstoord, maar nu zullen heeft gezet, die feitelijk voor juffrouw Marianne Roszner bestemd was 1 Mevrouw Von Ruppen sta melde de baron. Ja, mevrouw Von Ruppen, van Birrendorf. Phenomenon,! De baron liet van verbazing zijn monocle vallen, zoodat het ver de kamer inrolde, zooiets was hem nog nooit óverkomen. Snel sprong de detective op en buk te zich om het oogglas op te rapen. De anders zoo galante baron vond het ditmaal heel gewoon, dat een dame dat voorwerp voor hem op raapte, zoozeer was hij onder den indruk van hetgeen hij zooeven ver nomen had. Maar waarom zou die dame zoo iets ongehoords op touw gezet heb ben was hij eindelijk in staat te vragen. Do blond© vrouw nam haar plaats weer in en antwoordde Waarschijnlijk wraakzucht, Wraakzucht? Mevr. v. Ruppen heeft juffrouw Roszner pas in ons huis leeren kennen en het jonge meisje heeft haar toch zeker nooit «enigszins gehinderd? O ja. Zij zat de plannen van Me vrouw v. Ruppen in den weg, ant woordde de detective. Mevr. v. Rup pen vatte, nadat zij van de groote erfenis van uw zoon gehoord had, het plan op hoar dochter1 Wera met Onze Laclihoek Een mail cn vrouw slaan béiden op een brug, terwijl een sleepboot, met een sleep geladen schuiten passeert. Kijk, zegt hij tot haar, hier wordt het leven aanschouwelijk voorgesteld.- Ik (de boot) moet hard werken, terwijl jij (de schuilen) je van niks aantrekt. O, nee, zegt zij. dat zal ik je wel anders vertellen. Jij maakt veel la waai en ik draag dc lasten. Toon cel: een rooft-coupé in 'den trein Oude heer (tot soldaat met groot ver lof). Jonge man. sta mij toe uw op merkzaamheid te vestigen op het feit dat in negen van de tien gevallen tong verlamming veroorzaakt wordt door 't rooken. Soldaat. Mijnheer, sta mij toe uw opmerkzaamheid t© vestigen op het feit dat in negen van de tien gevallen een gebroken neus veroorzaakt wordt door de gewoonte zich met een ander mans zaken t© bemoeien. zij do Grieken en Turken wel hun eigen potje laten koken. Deze ondo zaak moet dus nu. eens uitgevochten worden. Een Turk aan 't woord. Do Turksch© ou'd-luitenant-generaol Kamphftyener die van 1882 tot 1909 in Turkschen dienst is geweest heeft aan een journalist verklaard Montenegro wordt bij den Balkan-oor log door een dubbelhartige groote mogendheid opgezet (Welke Do strijd zal in dia ver afgelegen streken een zeer wreed karakter dragen. Dc Turken zijn bij hun tegenstanders in het voordeel, doordat zij een aljremcc- ne bevelvoering hebben, terwijl de verbondenen vooreerst hun eigen be langen zullen nastreven. Door de nieuwste kanonnen zijn de Turken de overige Balkan-legers zeer de haas. Over den strijd der Montene grijnen wordt uit. Podgorilza geseind ..De troepen bezetten Zondag een hoogte bij Goesinje. Do Turken boden krachtigen tegen stand en leden gevoelige verliezen. Op denzelfdoj dag bezetten de Mon tenegrijnen twee andere Turksche po sities. De Turksche posten bij de grens van Montenegro verwachten nu evenwel heel spoedig versterkingen. Sedert het begin van den oorlóg verloren do Montenegrijnen 256 dooden en 800 gewonde n. En dat is nog slechts "t begin van 't begin geweest 1 De sterkte van het Turk sche veldleger. Volgens een mededeellng uit Kon- stantinopel zoti de mobilisatie van de eerste '1 urkscho legerinspeeiie giste ren, Maandag, gereed komen. De eer ste legerinspeciie bedraagt. 250.000 man. De mobilisatie van de tweede in spectie zal eerst tegen het einde van deze week gereed zijn. Bovendien wordt nog dc helft van de derde leger inspeciie in den oorlog gebracht. To taal zal Turkije over 500.000 man to beschikken heb ben. Tegen Montenegro staan slechts twee divisies, totaal 23.000 man, in 't veld, versterkt door 4000 Mohamme- daansclio Albaneezen. Het legerbe stuur is niet van plan, dit aantal to verhoogen, daar het zijn geheele kracht wil concentreeren tegen de sterksten, nl. de Bulgaren. De Turk sch© legerautoriteiten zijn van mee ning, dat deze troepen in staat zullen zijn, de Montenegrijnsche aanvallen af te slaan. Do Turken zullen b ij hun verdedigende hou ding volharden en zelfs mei de inneming van Skoelarï genoegen nemen, daar zij er op rekenen, met Montenegro af te rekenen, zoodra zij Bulgarije klein gekregen hebben. De luchtvloten. Al zal "t wellicht seen zeer moderne oorlog worden, toch zullen er ver schillende luchtschepen en vliegma chines aan deel nemen. Het Turksche leger bezit 3-1 vliegtuigen met een daarbij behöo- rèiid personëel van ongeveer 200 man, officieren, bestuurders, manschappen en ander hulppersoneel. Nog in hel loopende jaar zal de Turksche lucht vloot met 8 vliegtuigen worden uitge breid. B u J g a r ij e bezit 10 vliegtuigen. Het aantal officieren, dat tot vliege nier is opgeleid, bedraagt 18. Boven dien werden onlangs 10 officieren en 20 minderen naar Frankrijk gezonden om aldaar in de vliegkunst te worden onderricht. Servië is reeds in het bezit van 8 vliegtuigen. Tevens werd dezer da gen een hedrag van 400.000 francs toe gestaan om nogmaals 8 vliegtuigen aan te schaffen. baron Hector von Buchenau te laten trouwen, met behulp van haar schoonzoon /iet al te zwaar verhypo- tikeerde Birrendorf vrij van schulden te maken en dan zelf ie gaan trou wen. Het duizelt mij, het is bijna on- geloofelijk, zei dc baron. Ongeloofelijk en toch waar. Daar verscheen juffrouw Marianne Roszner als verstoorster van deze schoon e toekomstplannen op het ta pijt, cn om zich op haar te wreken, bedacht de phantastïsch aangelegde vrouw dc schakjiigsgeschiedenis,ging de detective voort. De brief van den zoogenaamden minnaar van juffrouw Roszner verklaart volkomen wat men van plan was. Het verdwijnen van do jonge dame moest in verband niet het schrijven uwe familie, mijnheer de baron, overtuigen, dat juffrouw Rosz ner heelemaal niet waard was de ge malin van uw zoon te worden. Wat een schandelijke bedriege rijen, mompelde de baron. Veel in het gedrag van de Poolsche werd hem nu na deze verklaring -duidelijk. En nu is er voor de al te slimme vrouw een kink in den kabel gekomen, die het geheels geval aller- belachelijkst maakt, zei de jonge vrouw verder. Misschien begrijpt u nu waarom ik zoo onbedaarlijk moest lachen, besloot zij. (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5