Montenegro en Griekenland doen voor zoover we weten nog niet aan de vliegerij. Is er kans opeen Eu peeschen oorlog? Dit is wel de allerbelangrijkste vraag. Teekenend is wat do Servische mi nister-president in een interview ver klaarde Hij betoogdeOostenrijk- Hongarijo ziet met diep leedwezen, met wrevel en ortstemming de Servi- ficho en Montenegrijnsche troepen in den Sandjak Novi Bazar biiuiendrin- gen. De Donau-monarchie zou gaarne dit brok van Turkije dat ze reeds dertig janr lang bezet hield en in 1903 ontruimde als tegengift aan Turkije voor 't wegkapen van Bosnië en Her- zogowina opnieuw met baar troe pen bezetten, om te zorgen dat geen Servisch of Montenegrijnsch ge bied wordt. Maar de interventie van Oostenrijk- Hongarijo zou allicht de oorzaak van een Europeeschen oorlog zijn, en moet Europa pogen te voorkomen. „Grijpt een der mogend heden in den strijd in zoo zei de Servische premier d zal ook Rusland ingrijpen en de Europeesche oor log is e Do Servische premier moet 't inter view herroepen. Onder drang zal hij 't wel doen. Maar... de gevaren, waarop hij ge wezen heeft zeker niet geheel zon der grond 1 zullen daardoor niet verdwijnen. Later do groote diploma ten toch geen struisvogelpolitiek in den Balkan gaan voeren Oostenrijk-IIor.garije laat thans offi cieus in de pers de volgende mededee- ling doen ..De Snrdjak is Turksch gebied en liet is dus de taak van Turkije zelf dit gebied te verdedigen. Voor Oostenrijk- Hongarije is er geen reden voor een militaire actie Dit geldt zelfs voor het geval, dat Montenegro en Servië ver der den Sandjak zullen binnendrin gen, hetgeen zeer goed mogelijk is, ómdat de Tuiksehe krijgsmacht in den Sandjak niet talrijk is. Ook dan z-a 1 Oostenrijk nog niet optreden. Eerst na het einde van den oorlog za! de monarchie ervoor zorgen, dat haar den weg naar den Balkan niet versperd wordt." Eenige bedreiging van den kant der Donau-monarchie blijft dus. En nog wel bij de eindbeslissing Geen mobilisatie ïn Rusland. Met het oog op het feit, dat buiten- landsche bladen nog steeds berichten bevatten over zoogeraamdc oorlogs- loobereidselen van Rusland, wordt namens de Russische regcerlng ver klaard, dat alle dergelijke berichten uit dc lucht gegrepo-" zijn. Op 8 dezerj Chmaiï—büsöh, onderscheiding. De Koningin heeft den heer Sigfrid Natamel Linner, secretaris-generaal van liet departement van binnenlaud- sche zaken te Stockholm, benoemd tot groot-officier in de orde van Oran- je-Nassau, naar aanleiding van de Olympische Spelen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De federatie der S, D. A. P. in het district Meppel heeft, na gehouden re ferendum, ds. A. van dor Heide van Britswerd (Fr.), candidaat gesteld. De federatie der S. D. A. P. in het district Meppel heeft ds. A. van der Heide, van Britswerd (Fr.), candidaat gesteld. Ook voor Sn eek heeft de S. D. A. P. ds. A. v. d. Heide te Britswerd can didaat gesteld. vlug-: Bij den heer G. B. Kemperman Silvolde arriveerde 7 dezer een sicht uit Oeding, die 21 Juli 1900 was gepost. VOOR „HEREMA-STATE". Men meldt ons uit Amsterdam Zondagmiddag is in liet Stedelijk Museum de tentoonstelling geopend van schilderijen, aquarellen, teeke- ningen, aardewerk en andere kunst voorwerpen, die zullen worden verloot ten bate van lie' Volkssanalorium, „Herema State" te Joure. Deze jonge stichting heeft behoefte aan plaatsing van nog een groote vas te lighal in lie-, bosch, een tweede des- infectie-installatie, enz. Hiervoor is nog een som van onge veer f 10.000 rtoodig OOK EEN INSCHRIJVING 1 Door het gemeentebestuur van Wa- geningen werd een groot aantal uit- noodigingen verzonden aan kassier, enz., tot inschrijving op een tijdelijke geldleening. Daarop kwam met post stempel Rotterdam, ook het volgend antwoord in „Eer. gemeente, die al les doet om het vreemdelingenverkeer te bemoeilijken, moet rente en aflos sing maar vil den uit de boete van ol ie menschen, die sneller gaan dan 12 kilometer. Deze boete thans nog hoo- ger te stellen". aaisciiijniijk is dit schrijven een automobilist, die het slachtoffer is geworden van d. strenge bepalingen der Wageningsche automobiel- en rïj- vielverordemng. (Tel.) TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913". De sub-coinimssie voor huisinrich ting on huishouding heeft zich ge vormd en bestaat uit de volgende da- mevr. C. SandersHuidekoper, idente, Amersfoortmevr. is in do maatregelen, die met de proef- mobilisatio in verband staan, in zoo verre wijziging gebracht, dat alle troepen-afdeeiingen tot haar vredes- sterkle teruggebracht en thans weder naar haar garnizoenen teruggekeerd zijn. je-prci AinsLer- li ou d Uit Boekarest. van Roemenie vordl aan de Tel. 5 Pierson—Muntendam, secr., Amsterdam; mevr. N, Reyn- vaan—Kool, pemiingmeesteresse, Aor- denlioutmevr. A. KuiperKolkman, Uirecht. Een vrouwelijke architect, mej. M. Kropholler, te Amsterdam, is bereid de plannen voor de indeeling en de meubilceiing van een aan alle eischen des tijds neantwoardend midden- selnd. dat de Roemeenscbe regeering 1 scandshuis te ontwèraen. In hare voorzichtigheidshalve besloten heeft, (jongste vergadering besloot de cow- de reservisten vcorloopig tot 14 No-missie daarom tot de inrichting van --ember onder de wapenen te houden.eene zoociaiuge w oning, die in het reeruteo zullen voor den gewonen tijd voor den dienst opgeroe pen worden. Rusland straft Monte negro. De Russische regeering heeft aan koning Nikita van Montenegro mede gedeeld, dat Rusland Montenegro we géns liet afwijken van de Russische politiek door de oorlogsverklaring aan Turkije, zal straffen door de 2 1/2 inil- lioeii, die Rusland jaarlijks betaalt voor de Montenegrijnsche staatsschuld in te houden. De straf treedt met het beg:u van de volgende maand reeds in werking. Rusland had voor den Balkan dus andere plannen 1 Wat dc vredesonderhandelin gen tusschen Italië en Tu rk ij e betreft, deze zijn nog niet beslist afge broken. Gisteren hebben de diploma ten o. a. nog geconfereerd. Iets defini tiefs is evenwel nog niet bereikt. Turkije draalt wel lang. Ook nu nog, waar Italië met een krachtige voort zetting van den oorlog heeft gedreigd. De Servische premier heeft van dit vraaggesprek niet veel plezier gehad! De Fransche en Russische ambassa deurs te Weener. lieten den Servi- schen gezant te Weenen ontbieden, om hem aan "t verstand te brengen, dat de minister-president een onbehoorlij ke uitlating had gedaan, omdat 't niet geduld kau worden, dat Servië mei een wereldoorlog dreigt. Binnenland DE PRINS vertrekt Woersdag 'van Den Haag naar Amsterdam tot het bijwonen van de vergadering van het Oranjekruis. Van daar gaat hij naur het Loo, waar hij tot Zaterdag blijft's avonds van dien dag begeeft hij zich voor ee- ïuge dagou naar Mecklenburg. Van Dobbin uit zal Z. K. 11. Weimar bereiken. VAN KOL. Volgens een door mevr. N. van Kol te Voorscholen ontvangen telegram, ligt de heer Van Kol in bet hospitaal to Yokohama, lijdende aan roos. (Het Volk). VEEUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk aan de Tel, Naar ons door een der grootste Duïtscho worstfabrikanten, tevens im porteur van vleeseh, verzekerd wordt, is er op het oogenblik nog geen spra ke vun den uitvoer van levend vee naar Duitschland. Daartoe kan alleen overgegaan werden, wanneer de Rijksdag het bestaand verbod intrekt1 loods voor brandgevaar moest worden en dit kan wellicht nog 14 dagen du- neergehakt. "ermoedelijk wordt dan ook het mevrouw geboren is, gewoond heeft, en nog familiebetrekkingen bezit). Nieuwsgierigheid natuurlijk I eils en wist de beide Komt u er even in, zegt 111e- een wissen dood te 1 vrouw vriendelijk tot t heertje. Jam- hoofdgebouw zal worden onderge bracht en tevens tot het inrichten van ©enige kamers vcor alleenwonende dames. MIST. Wegens den mist hebben Zaterdag avond de salonbooten tusschen Zaan dam en Amsterdam tijdelijk (van 8 tot 10 uur) den dienst moeten staken. BESCHERMING VAN NATUUR SCHOON. De Club van Utrechtsche leden van hei genootschap „Architectura ot Amicitia" heeft bij de Staten der pro vincie Utrecht nogmaals aangedron gen op een verbod in den geest van het Noord-Hollandsche, tot bescher ming van het natuurschoon door re clameborden. enz. EEN HELD DER ZEE. G©ruimen tijd geleden verkeerden twee arlieiders, tijdens een hevigen storm, met hun vaartuig onder Vol- lenhove in levensgevaar. De beurt schipper S., vaai Heerenveen, daar in de buurt zijnde, voer moedig naar de plaats des onheils en wist de beide menschen redden. Als dank daarvoor kwam de burge meester van Volleniiove den kranigen redder doze week persoonlijk een gouden horloge overhandigen. KWAAD GEWETEN. De uitgever van een krant had zoo vertelt de „Tijd" een partij sui ker gekocht, die mei fijn wit zand vervalsclit was. in het eerstvolgende blad drukte bij het volgende „lk heb van een winkelier nier ter plaatse een hoeveelheid suiker ge kocht, waarbij minstens een half pond wit zand was. Als deze me niet binnen 2 dagen 7 pond goeie suiker stuurt, zal ik z'n naam publiceeren." Den volgenden dag kreeg hij van 5 winkeliers 7 pond beste suiker toege zonden. EEN AUTO TE WATER. Zondagmiddag reed aan don Haag- weg nabij Delft een auto uit Dor drecht in volle vaart in het kanaal. De bestuurder, tevens de eigenaar, sprong intijds van hei voertuig. De beide inzittende dames werden onge deerd op het droge gebrachtlater volgde de auto. Te sterk uithalen voor een wielrijder was oorzaak van het ongeval. BRAND. Door onbekende oorzaak brak Zon dagavond brand uit in perceel 01, L. Houttuinen te An-sterdam, bij den be hanger Heeter. Da beiwoners waren afwezig. Het benedenhuis en de eerste ver dieping zijn nagenoeg geheel uitge brand, terwijl eer belendende houten sen Fonteijn, warmoezenfer aan de Drieboomenlaan te Hoorn. Het perceel brandde geheel uit Huls en inboedel waren verzekerd. Door onbekende oorzaak Is te 's-Hee- renberg het café „De Korenmolen' van W. Heyltjes afgebrand. Een an finder wa3 laag verzekerd, Zondag is te Daarle de kapitale boerderij van A. Kamphuis geheet af gebrand. liet vee was meest buiten en is dus behouden, doch overigens word weinig gered, De brand is ontstaan in een nabij gelegen hooiberg. Verzeke ring dekt de schade. BRAND OP DE KONINKLIJKE BOERDERIJ. Men meldt uit Apeldoorn aan de Tel. Zondagavond, even 7 uur, werden de burgemeester en de politie por tele foon in kennis gesteld, dat er brand was uitgebroken in de Koninklijke boerderij op het Loo. Het bleek, dat het een schoorsteen brand was, die weldra door de aan 't paleis aanwezige brandspuit ge- bi uscht werd. De oorzaak is nog niet bekend. EEN HEIDEBRAND. Onder do gemeente Oldebraek, op het z.g. Kamperveld, heeft een hei debrand gewoed. Het vuur heeft on geveer 10 Hectaren heidegrond ver woest, behoorende aan den heer Vos de Wael. VERDRONKEN. Men seint ons uit Middelburg: Uit een slooi bij den Seissingel is opgehaald het lijk van den alhier woonachtigen veekoopman A., die Zondagavond onder den invloed van sterken drank verkeerde en vermoede lijk daardoor tv water liep. In de Nieuwehavon te Rotterdam geraakte een schoenmakei schonken toestand to water. Een voorbijkomend persoon, een tinv man, sprong nog te water, om hem te redden, doch tevergeefs. De tim merman werd door schippers er uit gehaald, doch de schoenmaker dronk. Het lijk is drie kwartier later op gehaald, Zaterdagavond is even boven Tiel m 20-jarige schippersknecht, herkom stig uit België, over boord geslagen en verdronken. OVERREDEN. Aan liet station Keipen is de ruim tachtigjarige L. H. H., wethouder der gemeente Grathem, die even een jong paard vasthield, onder de kar geraakt, voor welke dat paard ge spannen was. H ij werd zoodanig ge kwetst, dat bij eenige uren later den geest gaf. TRAMONGELUK. G. Rartels, oud 22 jaar, uit Deurne viel bij het opspringen onder de tram 's-Hertogenlboscih-Helmond. 't Hoofd werd geheel verpletterd. BRANDSTICHTING. Als verdacht van brandstichting Een gulden, rekent mevrouw u»t. Neen, voor u negentig cent.... 't Is een gulden, zegt mevrouw, maar ik wil liet niet hebben, en ga nu maar gauw heen 1 De onderhandeling wordt afgebro ken, doch nu verandert het vriende lijke mannetje met zijn politoer 011 z'n professorale visitekaartjes, in oen scheldenden, vloekenden man. Of hij daarvoor zooveel moeite gedaan had... of hij daarvoor al die oiuwe rommel moest opknappenDat was meer dan afzetterij....! Het laatste, wat mevrouw hoorde, toen ze den man de deur uit bonjour de was dat tiij liaar voor „heks" uit schold. De politoer is misschien goed, maar de koopman deugt nieL Voor zijn vak niet, bedoel ik. En zijn bood schappen van reeds lang gestorven professoren zijn al even verdacht als zijn kaartjes van nog levende theolo gen. Men zij voorzichtig I INBRAAK. Men meldt ons uit Leerdam, dd. 14 October. In dën nacht is ingebroken bij den heer K. de Leeuw, te Schoonrcwoerd. Een bedrag van /7000 word ont vreemd. Door middel van twee politie honden is men op het spoor geko men van den verrnoedelijken dader, die echter blijft ontkennen. GLASBLAZERS. Men meldt ons uit Schiedam: 105000 flesschen zijn Maandag uit Duitschland hier aangebracht. Men wacht nog meer waggonladingen. DRANKBESTRIJDING. Het Kruisverbond te Sneek houdt gedurende vier dagen een tentoonstel ling op het gebied van drankbestrij ding. TREURIG ONGELUK. In hot laboratorium van Ant. Jur- g-en's niargarinefabrieken te Oss, had de chemiker V. het ongeluk een flosch bijtende zuren over zijn lichaam krijgen. Door angst en pijn sprang de heer V. door het raam, waardoor hij bovendien nog bloedend aan zijn hoofd verwond werd. Na voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar liet ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. (TeL) AUTEURSWET. Dinsdag 22 October a.s. zal in 1 „American Hotel", te Amsterdam, des namiddags te één ure, een vergade- ring worden gehouden van de leden der vereeniging van uitgevers vau dagbladen: „De Ned. Dagbladpei-s", waarin de heer Mr. ILL. de Beaufort een discussie over de Bomer Conven tie en de Auteurswet, en de gevolgen van deze voor de couranten, zal in leiden. Tot deze vergadering worden ook uitgenoodigd zij, die als lid zullen zijn toegetreden tot de pas opgerichte zus- ter-vereeniging van uitgevers vau één of meermalen per week of per maand verschijnende bladen „De Nederland- sche Periodieke Pers". De uilgevers zuilen één of meer le den hunner redactiën introduceereu. WIJZIGING WONINGWET. Aan de Vereeniging van Directeu ren van Hypotheekbanken is door de werd door de rïjksveldwacht te Veen- i daartoe uit haar midden benoemde huizen naar Assen gebracht en in het 1 Commissie breedvoerig rapport uitge- huis van bewaring opgenomen, C. ,1.bracht omtrent het wetsontwerp 1912 M. S., 21 jaar geboren te Tilburg, ver- tot nadere wijziging van de Wo- pleegd wordend", in de Kijkswerkm- ningwet. Zij resumeert haar oordeel als volgt: De Commissie verheugt er zich over, dat in het wijzigingsontwerp meer aandacht aan de billijke aan spraken van eigenaren van onroeren de goederen is geschonken dan bij de vaststelling der wet was geschied, en VAN POLITOER EN EEN BOOD SCHAP. De „Ned." vertelt Indien een onzer lezeressen politoer aaijknoopM, Vkn haMielste.rekkioeon Behoudells het ïoreo;iaande koopman in gemaakle „„„„tü.gen „mlre.it pun- dit handelsartikel. 1 ten van ondergeschikten aard, acht Een dezer dagen belde hij aan bij, I 7ij (|p aannfin?ine der voorgestelde laat ons -zeggen mevrouw X., m Den Haag. .Mevrouw, ik' heb een boodschap u uit Utrecht! (de plaats zij" de aanneming der voorgestelde wijzigingen in het belang van het grondcrediet, met uitzondering van twee belangrijke punten, die h. i. met de eischen van een goed grond crediet niet in overeenstemming zijn en moeten worden bestreden. Dit zijn; le. de mogelijkheid van onteigening van 111 een uitbreidingsplan begrepen invoerrecht, dat volgens de nog van vroeger van kracht zijnde wet, 8 pfen nig per pond bedraagt, tot de helft te ruggebracht. - nier, dat mijnheer nu niet thuis is groniien tegen vergoeding Gaat u even zitten... j waarde, die de te onteigenen gronden Ja, ziet u, ik kom u de groeten hadden in de periode van 18 tot 6 brengen van professor B....! 'maanden voor de ter inzagelegging Wat zegt mevrouw, en die j v£m jjet uitbreidingsplan, berekend Ss al drie jaar dood....? 1 0p jn ,je Wet aangegeven wijze; Ja. ziet u.~. ik meen.... kijk; 2e. de mogelijkheid van het schui- eensen dan haalt de man wat j ven eener eerste livpotheek ten be- groezelige visitekaartjes te voor-hoeve der gemeente vóór beslaande schijn, waarop de namen als van hypotheken (voor zoover na inwer- prof. Geesiitk, Kuyper, etc. Die kinglrediug der wijzigingen geves- hebben hem allemaal aanbevolen... tigd). O heden, denkt mevrouw, een Het ontbreken eener bepaling tot bedelpartij, hoe raak ik dien vriend j verduidelijking van art. 27ter lid 1, kwijtj speciaal van hetgeen onder het daar- Wut wilt u eigenlijk vraagt ze. ju vermelde „voorafgaand raadsbe- Kijk eens, mevrouw, ik heb beste, sluit" is te verstaan, wordt betreurd, prima politoer voor u.... kunt u uw j meubelen mee opknappenZaJ eens E11 hij maakt aanstalten 0111 met vocht uit een fleschje denkbeeldig" UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is benoemd tot kantonrechter te Apeldoorn, mr. J. C. vïïkeü uilïïpvïws te barou CreuU, thaus id. te Zaltbom- boenen. Als 't u blieft niet vrouw. Er zijn heelemaal geen vlekken in....! En dan uit boekbanden, me vrouw.... hebt u geen boeken ora op te knappen Mevrouw, een beetje beduusd, en tocli ook vrouwelijk-nieuwsgierig. haalt een paar boeken van mijnheers studeerkamer, maar onderwijl heeft de man zijn politoer op een Btoel- rug geëxperimenteerd. Mevrouw wordt lioos Wilt u als 't u blieft mijn meube len met rust laten vraagt ze, Knapt hot, niet op, mevrouw En geeft u nou die boeken eens I De man wrijft dan de bandon met zijn stinkend goedje in, en toont triomfantelijk den glans op de oude bandon. Neeiut u een dozijn fieschjes, me vrouw. Ze kosten 20 Mark.... Mevrouw zegt, dat ze er niet aan mei. zert me-ls benoemd tot notaris te Leek, J. Tijdens afwezigheid der bewoners, brak Zondagavond door onbekende denkt, oorzaak een felle uitslaande brand uit j Eén fleschje dan, dat kost,... ir. de woning van den heer J. Matthijs- kijken.... Yellinga, cand.-not. te Groningen, Zijn, met ing. van 1 Nov. benoemd tot surnum. dir. bel., invoerr. en acc., J. P. Huyser, P. Iwema, J. A. Zandée, J. vau der Poel en J. c. D. van den Bussche. Zijn, voor het tijdvak van 16 Oct. 1912 t. m. 15 Oct. 1913, benoemd tot leeraar aan de middelb. landbouw school te Gronir-gen R. Lanjouw, W. Woldendorp, J. H. van der Veen. J. B. Besangon, J. Aalhers, U. D. Rei ser, hit. J. J. Smit, en J. W. Baren- dregt. Is D. van Duin hoofd van de school met den bijbel te Oudhoorn, benoemd tot ridder In de orde van Oranje-Nas- sau. Is aan J. J. L. Teychiné, Breda, op verzoek, met Ing. van 1 Jan., eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster ,met dankbetuiging voor de door hem gedurende ruim 48 jaren aan den lande bewezen diensten. Bij besch. van den Min. van Bin nen], Zaken is, voor bet tijdvak van 16 Oct. t. m. 31 Dec., benoemd lot ads. J Theunïssen. In het militaire hospitaal voor de natuurk. aan de universiteitwaren het begrijpelijkerwijze rnilitai- te Leiden, H. A. Kuypers, aldaar. |de voorschriften, die opneming omn-'OA Bij besch. van den Min. van Oorlog!lijk maakten; te Hilversum waren het ad int. van Marine, is luit. ter zee le de voorschriften vau de Ziekenver- i-i d 1? tt i>k» x*...1,1 .1 pleging, die niet bestemd is voor zul- ke zenuwlijders. Dat de doctoren te Hilversum zicli mogelijk vergist hebben in den ernst van het geval, zou zeker te betreuren zijn, maar motiveert o.i. de veront waardiging, waaraan dr. Theunissen lucht gaf tegenover den correspon dent van het, „Handelsblad" niet. kL P. E. K. Ebbing© Wubben, dienen de aan boord van Hr. Ms. „Koningin tEimma", met 16 dezer op non-act. ge steld, TUSSCHEN DE WALSEN. Gisterenmiddag kwam een 15-jarlg meisje, werkzaam aan de papierfa briek van de firma Schut te Heelsum, met haar arm tusschen de walsen, waardoor dit lichaamsdeel verplet terd werd. 't Meisje is overleden. DE VERBETERING VAN HET NOORDZEEKANAAL. „De Tel." meldt: Onlangs hebben wij medegedeeld, dat in het verslag der afdeelingen van den Amslerdamschen gemeente raad de vraag was gesteld, hoe liet stond met de voorgenomen verbete ring van het Noordzeekanaal. Daarbij hebben wij tevens medege deeld, dat de regeeriug voor dit doel een belangrijke financieel© bijdrage van de gemeente Amsterdam verlang de. Thans kunnen wij nog modcdeelen, dat over deze kwestie tusschen het gemeentebestuur enden minister van Waterstaat een uitvoerige correspon dentie is gevoerd. De minister verlangde als bijdrage nzer gemeente voor de uit te voeren werken, een som van 41/2 millioen, stellende hij zich op 't standpunt, dat Amsterdam groot belang bad bij de verbreeding der sluizen le IJmuiden. Van de zijde van het gemeentebe stuur is er in die correspondentie op gewezen, dat Amsterdam door het onderhoud van de havens binnen zijn j gebied, voldoende financiêele offers bracht en nog altijd, wat de Am- sterdamsche havens betreft, met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. HET FIJNE DER ZAAK, Niets is zoo belangrijk voor ons, als een gezond lichaam te hebben en alvorens een geneesmiddel toe to passen, behoort men eerst te vragen, hoe het verkregen wordt. Om die re den is het, dal men, indien men een purgieerend water moet gebruiken, de voorkeur- moet geven aan het, na tuurlijke HUNYADI JóNOS, hetwelk zeker werkt en matig in prijs is. Stadsnieuws TENTOONSTELLING TE BRESLAU. De heer J. II. W. Haberraelii. delegi- to U. E. A. schrijft ons: Het gemeentebestuur ran Breslau zond mij den volgenden in liet Espe ranto geschreven brief met verzoek dezen te vertalen cn in uw blad te doen opnemen, waarvc-or het 11 bij voorbaat dank betuigt. Cu 11uu-r-H-i storische en T u ïnc ultuur Tentoon stelling, ter gelegenheid van het eeuwfeest 1813 —1913 te houden te Breslau van Mei jaarlijksch verlies had te kampen VLo en te Bre?la,u van van ongeveer 1/2 millioen. p°. 1°13 gearrangeerd door de Ko- Dat bovendien de scheepvaart van "'tiklijke Hoofd -en Residentiestad het gansche land van de Amsterdam- sche havens profiteerde en een bij drage tot verbetering van het Noord zeekanaal en van de grootte, als door den minister verlangd, achtte geenszins billijk. Verder is men niet gekomen. Beide partijen bleven tot heden op haar standpunt slaan. Nu staat te wachten, dat bij de be handeling van de Waterstaatsbegroo- ting in de Tweede Kamer door eenige Amsterdamse lie afgevaardigden over de houding der regeering een hartig woordje zal worden gesproken. ONREGELMATIGHEDEN TE DOORNSPIJK. In verband met de gepleegde onre gelmatigheden in het financiêele be heer der gemeente Doornspijk, be sloot de gemeenteraad in zijn giste renmiddag gehouden zitting met 7 te gen 3 stemmen den gemeente-ontvan ger te ontslaan. Bij stemming over het voorstel om dezen ambtenaar to schorsen, staakten de stemmen met 5 tegen 5. (Hbld.) VOEDEREN VAN VARKENS MET VISCH. Naar wij vernemen heeft de Dïr.- Generaal van den Landbouw aan be langhebbenden toegezegd, dat door hem zal worden overwogen of van rijkswege proeven kunnen worden genomen om te onderzoeken in hoe verre visch aan varkens kan worden gevoederd, zonder dat dit nadeel op levert voor hun waarde als voedings- artikcl en speciaal in hoeverre liet voederen met visch aan jonge biggen deze ongeschikt maakt voor verdere vetmesting. TEGEN DE INVALIDITEITSWET. Men meldt ons uit Amsterdam: In een twaalftal plaatsen van ons land waren Maandagavond, tien avond vóór de openbare behandeling van de Invaliditeitswet in de Tweede Kamer, door de S. D. A. P. openbare vergaderingen belegd, om te protes teeren tegen het „doorjaagsysteem der rechtsche meerderheid", zooals het manifest heette, dat de Nederlandsche arbeiders tot het bij- onen dezer vergaderingen opriep. De vergaderingen te Amsterdam in ..Plancius" en „Handwerker's Vrien denkring" geiiouden, waren zeer druk Breslau onder beschermheerschap van den Kroonprins van Duitschland. In het jaar 1913 zal te Breslau ge houden worden een groote cultuur historische tentoonstelling, welke tot doel zal hebben de menschen van lie den voorwerpen te tcoren uit het tijd vak 1813—15. Om een duidelijk beeld te geven van den toenmaligen tijd, zxillen niet al leen voorwei-pen tentoongesteld wor den, die aan den oorlog herinneren, maar vooral ook die, welke een beeld geven van Europa van 1S13 {kleeding en schilderstukken, enz.) Om dit beeld juist te doen zijn, is het noodig, dat men het materiaal niet alleen verzamel 3 in Duitschland maar ook uit andere Europeesche lan den. Alle inzendingen van voorwerpen uit dien tijd worden dus gaarne tege moet gezien. De stad Breslau garandeert alle kos ten en sticht in het Park Scheitnig een speciaal tentoonstellingsgebouw, 't welk ook in de toekomst zal dienen voor gelijke doeleinden. Het gebouw zal geheel beantwoor den aan de eischen destijds ook met het oog op brandgevaar. De Keizer gaf reeds vele blijken van zijn belang stelling, terwijl de Kroonprins liet beschermheersch ap aanvaardde. Gelijktijdig met de cultuurhistori sche tentoonstelling zal gearrangeerd worden eetn tuincultuurtentoonstel- ling in genoemd Park, nl. aanplantin- gen van bosscbcn en grasvelden, ter wijl een groote uitgestrektheid zal in genomen worden door de tuin arch I-» tectuur. Het eere-comité bestaat uit vele hooggeplaatste personen in Duitsch land, terwijl vele kunstenaars en ge leerden hunne medewerking reeds hebben toegezegd. Inlichtingen te bekomen, wat be treft de eerstgenoemde tentoonstel ling, Breslau I, Graupenstrasse 14 en wat betreft de tweede: Breslau I, Breïtenstrasse 25. (w. g.) Dr. BENDER. le Burgemeester van Breslau en Voorzitter der Tentoonstellings- commissifl. DE HEER J. T. CREMER, wiens vaste woonplaats tijdeus hij het presidentschap der Nederlandsche door het Kamerlid J. E. W. Do», S, den heer A. B. Kleerekooper. ROODVONK TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: De burgemeester dezer gemeente brengt ter algemeene kennis dat in de week van Maandag 7 tot en met Zon dag 13 October j.l. de volgende geval len van roodvonk in deze gemeente zijn aangegeven: Aangetasten. Maandag 7 October. 19 Dinsdag 8 October 34 Woensdag 9 October 31 Donderdag 10 October 29 Vrijdag 11 October 17 Zaterdag 12 October 34 Zondag 13 October 16 Van de 180 gevallen aan aangetas te personen is geen enkele overleden. VERORDENING OP HET GEWICHT VAN BROOD. In den Raad der gemeente Middel burg kwam aan de orde het voorstel tot het vaststellen van een verorde ning op het gewicht van het brood, waartoe de raad in de vergadering van 1 December 1911 met 13 tegen 2 stemmen in principe besloot. Thans kwamen verschillende vóór- stemrners van toen zich tegen de ver ordening verklaren. Met 10 tegen 8 stemmen werd een motie aangenomen, waarbij B. en W. bedankt worden voor de genomen moeite en het ontwerp ter zijde wordt gelegd. DE OPNEMING VAN EEN PATIëN- TE GEWEIGERD. Over "t geval te Hilversum schrijft ,Dè Tijd": Een paar bemerkingen: Naar de door ons verkregen inlichtingen, ver klaarde de in de R. K. Ziekenverple ging aanwezige doctor, dat wegens ziekte of oogenblikkelijk gevaar de opneming niet geboden werd. In deze omstandigheden heeft o.i. de Eenv. Overste volkomen correct gehandeld met eene zenuwlijdster, die dag en nacht bewaakt moest worden, niet op te nemen alleen 00 verzoek van dr. weer bestendig verblijf gaan houden in ds villa Duin en Kruidberg bij Haarlem., („Hbld."). BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem van de Alge meen© Vereeniging voor Bloembollen cultuur vergadert op Maandag. De agenda vermeldt o.a.: Stellen van twee candidaten voor het lid maatschap van het Hoofdbestuur. Bespreking van eventueele voorstel len voor de algemeene vergadering in December a.s. Benoeming Commis sie tot bet herzien van het Huishou delijk reglement. Mededeelingen en voorstellen in zak" j Krelage-stic'h- ting. COMMISSIE VOOR DEN HOUT EN DE PLANTSOENEN. Hedenmorgen deden leden van de Commissie van bijstand iu liet beheer en het onderhoud van den IIoul en de Plantsoenen een rijtoer langs Haarlem's schoone dreven, ten einde plaatselijk een onderzoek :n te stellen. In het rijtuig hadden plaats geno men de heeren Joh. de Breuk, wet houder; E. Levert, raadslid; Leonard A. Springer, tuinarchitect, en J. W. van Bilderbeek, Griffier der ge meente. Gesnapt. Het bericht in ons vorig nummer over 'het bekeuren van één jongen wegens hei z.g. streepsteken met een. ten, vereischt eenige aanvulling. Niet één, maar vier jongens wer den Zondag door den inspecteur der recherche, den heer G. A. v. d. Beek, en een rechercheur wegens het uitoe fenen van dobbelspel op het Zuider- Buitenspaarce bij de Van Maruiu- straat bekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6