Caca© \3n financiën in de kol. Suriname. Is, met ing- van 1 Nov., aan den COinmies ter directie der dir. bel. in- voerr. en acc. E. Boering, te Zwolle, op verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, en is, met ing. van gelijken datum, als zoodanig defini tief aid. benoemd II. Hit'.ding, thans tijd. STATIONSVERSIERING. De uitslag van de beoordeeling van de stations, welke aan den wedstrijd uitgeschreven door den A. N. W. B., hebben deelgenomen, is geweest als volgt: In de eerste klasse hebben de eer- ele -"zen behaald de slalions Nieuw- Amsterdam, Terborg, Mook, Vlissin- gen en Baarn; tweede prijzen: Delfzijl, Borculo, Venraay, Waspik, Abcoude; tierde prijzen: Beüen, Wezep, Val kenburg. Kapelle-Biezelinge, I-leer hugowaard; vierde prijzen: Kockange, Ermelo- V'eldwijk, Meersen, Drunen-Heusden, Zandvoort; zeer eervolle vermeldingen: Sau- werd, Nieuweschans, Rolde, De Steeg, Vilsteren, Velp, Almelo, Best, Vat- kenswaard, Grubbenvorst-Lpttüm, 's lieer Arendskerke, Vlijmen, Vleu ten, Utrecht (Lunetten); eervolle vermeldingen: Haren, Be- clum, Ruinerwold, Minnerlsga, Hinde- locpen, Enschedé (Noord), Zevenaar, Ocslerbeck (Laag), Gronsveld, Ilcdel, Tegelen, Dordrecht, Nieuwerkerk a d. IJsel, Soesterberg, Twisk, Mecrssen (Opzichter). In de tweede klasse behaalden den eersten prijs de stations Appingedam ei Bloemendaal; tweede prijzen: Scheemda, Cuyk, Pijnacker, "s-Gravenhage (II. S. M). ïn de derde klasse werd de prijs toegekend aan De Punt, Brumruen, Lage Zwaluwe, Enkhuizen; eervolle vermelding aan Didam en Goes. DE VRIJZINNIGE SAMENWER KING. Zaterdag 16 November zal de Vrij zinnig-Democratische Bond in Den Haag een algemeene vergadering hou den. o.a. ter bespreking van het ont- werp-nrogram van actie, geformu leerd door de commissie,, samenge steld uit vertegenwoordigers der hoofdbesturen der drie vrijzinnige groepen. INBRAAK IN EEN VILLA. Woensdagnacht is te Wageningen ingebroken in villa „Belmonte" aan den Arrihemsdben straatweg, eigena res gravin Von Pluckier geb. barones se De Constant Rebecque Het geheelc huis werd door de ongenood© bezoe kers doorznoht. Men is binnen geko men door opschuiving van het. keu kenraam. Eerst werd een bezoek ge bracht aan het salon, waar een da mes-schrijfbureau werd geforceerd on daarna werden een paar kasten geopend. Vermist worden enkele hon derden guldens, eenige effecten, een kredietbrief van 8000 Mark en gouden voorwerpen. DICHTERLIJK BEDROG. Een confectie-firma schreef bij wijze van reclame een prijsvraag uit voor een bijdrage in verzen of proza ter bevordering van den wereldvrede. Een der mededingers zond De Pla- neeien van J. J. L. ten Kate in, en.... werd bekroond. Erger dan dat. hij ontving zijn prijs, een rijwiel, reeds, en riidt er nu. waarschijnlijk reeds vroolijk óp rond. (Vad.) GEVALLEN. Te Loonopzand is de leerlooier J. W. van het dak van zijn lederfabriek gevallen; rnct een verbrijzelden sche del werd hij opgenomen, hij is kort daarop overleden. FABRIEKSONGELUK. In de suikerfabriek der firma De Ram en Co. te Rozendaal (N.-B.) is de werkman C. Mies van Zegge, ver moedelijk door het uitglijden, in den staart van den molen bekneld ge raakt Den man werd de borstkas in gedrukt zoodat hij onmiddellijk dood was. VERDRONKEN. Te Sliedrecht is de 13-jarige C. v. d. B., op het werk van de (hoeren Kraayeveld en Noordenne, aan de Nieuwe Merwede bij liet waterschep pen over boord geslagen en verdron ken. FABRIEKSGEHEIMEN VERKOCHT. Een bediende bij de chemische fa briek „De Bataaf", eigenaar de heer D. de Wit Hz. te Purmerend, heeft aati derden fabrieksgeheimen mede gedeeld, waarvoor hij geld heeft ont vangen. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd, waarna tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. De man is gehuwd, en woont in Purmerend, zoo meldt 't Hbld. KAMERVERKIEZING 1913. In het district Assen is door de vrij zinnig-democratische kiesvereeniging Asseii mr, M. W. F. Treub candidaat gesteld. BRUTALE AANRANDING. Toen de heer Van Ginneken Jr., boomkweaker te Zondert, Woensdag avond per fiets van Leur huiswaarts keeide, werd hij ter (hoogte van het Liesbosch door een drietal kerels van de fiets geworpen en_ deerlijk mis handeld. Een der aanranders Meld den heer v. G. de oogen dicht, zoodat deze de kerels niet kon herkennen. Nadat zij 'hem van portemonnate en gouden horloge beroofd hadden, gin gen ze er met de fiets van door. Gelukkig passeerde eenige oogen- blikken later de laatste tram van Oudenbosch komende, waarmee de heer v. G. zich naar Breda begaf, daar geneeskundige hulp inriep en de marechaussee met het gebeurde in kennis stelde, die onmiddellijk met den heer v. G. naar de plaats der aanranding op onderzoek ging, ech ter nog zonder resultaat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per reger. IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem 1 een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den bundel gebracht, om Ie voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit Fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtïgen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (U/a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen,zoodoende manktmen dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. JUB2LÓ Mr. GOEMAN GORGES! US. Donderdag, bij ziju 35-jarig Kaïner jubilee, heeft mr. II. Goeman Bor- gésius in Den Haag \ele bewijzen van belangstelling en sympathie onder vonden. Een stroom va a gel uk we n- sehen, in den vorm van telegrammen als anderszins, bereikte bijna den gansciien dag den jubilaris en getuig de van de waandeeriug, zoowel van den volksvertegenwoordiger als van den dagbladschrijver en leder. Onder die uitingen van veieering, vriendschap en collegia!:tc-it behoor den een felicitatietelegram van de Kamerclub der Liberale Unie, een bloemenzending van de redactie Yaa „Hel Vaderland", een brief van ge- lukwenscheii van het hoofdbestuur der N' euvve Vrijzinnige Kiesvereeni ging 's-Gi'avenh-'ige aan huren voor- maliigen voorzitter, een telegram van allo journalisten der perstribune in de Tweede Kamer, houdende een ge in kwensöh aan den oud-collega en parlementairen veteraan ter gelegen heid van diens zeldzaam jubilee". Ton huize van den heer Borgesius kwamen hom velen uit parlementai re, politieke en andere kringen com- plimenteeu'en. Naar (liet „Vod." verneemt, wordt aan inr. H. Goeman Borgesius, ter gelegenheid van zijn 35-jarig jubi leum als Kamerlid, heden, Vrijdag, een maaltijd in „De Twee Steden" te "s-Gravenhage aangeboden door de Kamerleden van de Unieclub, de oud- Kamerleden, die tot die club hebben behoord, en diet hoofdbestuur der Li berale Unie. EEN JEUGDIGE DIEF. De politie te Alkmaar heeft in ver band met den op 2 October aldaar ge- pleegden diefstal van een portefeuille met bankpupier, ten nadeele-van :een landbouwer, een 14-jarigen jongen aangehouden, die bekend heeft, de da der te zijn. Toen de landbouwer des morgens om 5 urn* de koeien ging melken, liecft de jongen, die dikwijls bij hem op bezoek kwam, kans gezien binnen te komen en uit de glazenkast een portefeuille, inhoudende f 760 weg te nemen. De jongen, die in dienst was bij een schipper te Graft, gaf zich vandaar naar zijn baas. De landbouwer gaf kennis van den dief stal aan de politie, die den dader wist op te sporen en hem gisteren naar Alkmaar overbracht. Van het ont vreemde geld had hij mets meer bij zich, zoo meldt de „Tel.". STRIJD AANSTAANDE IN DE TABAKSINDUSTRIE. De Tel. meldt: Naar wij van goedin gelichte zijde hebben vernomen, bestaat er bij de werklieidenvereenigingen in de siga<- renindustnl© te Amsteidam groote on tevredenheid over den brief der pa- troonsveieenigingen, die van 28 Sep tember jl.waarin de voorwaarden worden vermeld, waarop men tot in voering van het algemeen program zou kunnen komen. Wanneer de patroor.svereenigingen aan de ges lel de voorwaarden blij ven vasthouden, zal het zeer vermoe delijk binnenkort te Amsterdam tot strijd komen. Daarbij zullen dan, 2000 werklie den, jonge zoowel als oudere krach ten zijn betrokken. ROODE-KRU1SOEFENING. Te Breda zal op 30 dezer een Roo- de-Kruis-oefening op groote schaal worden gehouden, aan welke oefe ning zullen medewerken de trjmsport- colorine van de afd. Breda van het Roode Kruis, cadetten van de K. M. A., troepen van het 6de regiment in fanterie, de militaire geneeskundige dienst en een verbandcolonne onder dr. Moerol. Dien dag zullen tevens een aantal Roode-Kruis-honden worden beproefd. Den dag tevoren heeft nabij Breda een keuring van Roode-Kruis-honden plaats. GESTOORDE VREUGDE. Een gezelschap kermisgasten uit een naburig dorp keerde 's avonds van de kennis te Gennep per rijtuig terug. Vermoedelijk door het vlugge rijden, raakte een der wielen op den scherpen hoek MarktNierstraat de stoep, waardoor het paard viel en een man en een jong meisje voorover uit bet karretje werden geslingerd. Het meisje was slechts licht gekwetst, doch de man werd met een (lievig bloedende wonde, die ongeveer van het oor tot de kin liep, in een nabij- zïjnd buis gedragen, waar h.\m hulp weid verleend. Een ander der in a t- tenden werd door don sd.irik bewus teloos. Pers-Overzicht DE VERVOLGING TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Prof. Dr. D. van Embdeii, te Am sterdam, schrijft in het A 1 g. 11 a u- delsblad een uitvoerig artikel over de zaak van Jhr. Elius, die door de Haarlemsche rechtbank wegens vervalschitiig van een reispus is ver oordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Hij vangt aan „Er dreigt groot onrecht te geschie den, neen, er geschiedt reeds bitier onrecht in de bekende zaait der pas- vervalschinig. Er wordt voor een ver grijp dat, ja formeel thuis behoort in een zwaar tellende categorie, doch dat daarin wel een heel lichte graad ver tegenwoordigt, onevenredig zware straf gedragen en onverdiend grie vend leed ondervonden. Dit dreigt en geschiedt, wanneer de publieke meeninig, die te lang gezwe gen heeft in dezen, den getroffene niet spoedig nog den -vereischtcn steun verleent. Wat zijn de straffen tot dusver? Een lange reeks. Het is de pijnlijke erkentenis van het feit, die door het beschuldigde hoofd der gemeente in de raadvergadering werd afgelegd. Het is de betuiging van groot leedwe zen over den misgreep, door dezen hooggeplaatste reeds herhaaldelijk opreent geuit. Het is een rechtsgang van thans reeds bijna anderhalf jaar. dagvaarding voor de rechtbank, be schikking oei- rechtbank waarbij rechtsingang wordt geweigerd, be roep daartegen van den officier van justitie, requisitoir van den procu reur-generaal bij het hof tot bevesti ging der beschikking, arrest van het hof tot vernietiging der beschikking, en last tot rechtsingang, hernieuwde verliooren en pleidooien vonnis der rechtbank, enkele weken geleden, op leggende een gevangenisstraf van 5 dagen daartegen een aanhangig ap pèl van den veroordeelde. Zou dit door den loop der omstandigheden rekken van den rechtsgang reeds voor ieder uitermate pijnlijk zijn, men be denke hoe het in casu tot een marteling werd door de niet wijkende gedachte, dat nu misschien de eer volle loopbaan zou vernietigd woiden voor den man, vol werklust en schep pingski-acht, in den bloei zijns le vens, en (het mag niet vera wegen) de inkomer.shron gestremd voor den huisvader. Is de straffenreeks niet lang genoeg, niet verre te lang, te zwaar, gezien de betrekkelijke futiliteit van den mis stap Wat deze dan was Het is zaak, de feiten precies te recapituleeren. Dan gaat Prof. Van Einbden na wat Jbr. Elias gedaan heeft en vervolgt „Afkeurenswaardig alzoo onge twijfeld. Ondoordacht in hooge ma te teel meer ondoordacht zelfs dan slecht. Ondoordacht allereerst, omdat, wa re er bewuste slechtheid geweest, men do begeerde invulling toch zeker niet zou hebben opgedragen aan den eer sten den besten ondergeschikte, maar, wat in dit persoonlijke geval zelfs zeer aannemelijk ware geweest, dio zelf zou hebben bewerkstelligd. Ondoordacht in de tweede plaats, omdat het te behalen voordeel öf nihil öf onbeduidend was men merite op, dat de 21-jarige leeftijd noch vereischt is voor toelating tot het Russisch grondgebied, noch voor toelating ter audiëntie, noch waarschijnlijk onmis baar is geweest voor het verkrijgen der ridderorde. Wellicht werd een oogenblik gehoopt, dat de hoogore leeftijd aan dit verkrijgen bevorder lijk kon zijn. Een ijdelbeidje alzoo in zake een buitenlandsch lintje, nie mand ten schade strekkend, verdient het oogmerk meer dan een schouder ophalen Ondoordacht in de derde plaats, om dat men zoo gemakkelijk had kunnen begrijpen, dat een feit als dit in zijn formeel uiterlijk zoo uitermate ge schikt is, om rumoer te verwekken." Vervolgens zet Prof. Van Euibden uiteen, hoe Jhr. Elias in den raad zijn groot leedwezen over zijn iout heeft betuigd, en hoe door de publicaties van den beer J. E. W. Duys in de Zaaudamsche pere, de strafrechterlij ke vervolging is bevorderd. Dan besluit hij Wat ik zou willen is dit Persoonlijk ken ik den heer Elias niet, zelfs met bij geschrifte, ik neb hem nooit ont moet, ik ben nooit in eenige relatie met hem geweestde groote verdien- s'e als stadsbestuurder, die bevoegde Zaandammers hem toekennen, kan ik op bet oogenblik niet zonder nader onderzoek beoordeelenzijn politieke richting dit ter informatie van eeni ge kleine zielen, die ik wel eens op mijn weg ontmoet is mij volkomen onbekend. Ik weet slechts dat de fei ten, zooais lit die o. a. uit de gerech telijke stukken heb leeren kennen, wijzen op een korreltje schuld, ver zonken in een massa onverdiend leed. Ik weet slecht3, dat daar een mensch gepijnigd wordt en een loopbaan be dreigd door een plompen steenworp, door lichtzinnige inhumane machts uitoefening en dat er iels ter liulpe beproefd behoort te worden. Zeker, er niet in roeren, zich „niet branden" is gemakkelijker in ge dachten lees ik in Zaandamsche en andere Voorposten reeds over den professor, die valschheid in geschrifte goedpraat. Bestmaar er ge schiedt groot onrecht; redres, althans stuiten van den voortgang is nog doenlijkdan worde het ook be- j proefd. Óp de uitspraak van bet ge- I rechtshof is natuurlijk geen invloed mogelijk, noch bedoeld. Maar tenslot- 1 le is er nog de mogelijkheid van straf- wijziging door gratie: daarvoor kan do uiting der publieke opinie betee- kenis hebben ook voor de positie van deri vervolgde in zijn huidig en verder ambtelijk leven ook misschien voor zijn geestkracht en gezondheid, die in deze maanden zoo zwaar beproefd zijn geworden en niet in de minste plaats waarschijnlijk voor zijn ge neigdheid, om te blijven bekleetlen het ambt, in hetwelk hij nog zooveel goeds en eervols volbrengen kan. Dit artikel bedoelt, de ban te bre ken van het stilzwijgen, dat tot dus ver heerschte. Maar mijn stem alleen vermag niets en spoedig verschalt zij. Wie valt haar bij Wie zegt, met mij. dat daar nu genoeg, meer dan ge- noeg^eleden »s? 't A 1 g. Handelsblad schrijft tenslotte Wij hebben over deze zaak tot nu toe gezwegen, niet wetende of wij door het uitspreken van een meening in dezen goed konden doen. Nu eck- i ter de inzender vraagt wie hem bij- i valt, willen wij wel verklaren, dat wij zij li stuk plaatsen met volle instein- D e T ij d schrijft Wij hebben zeer weinig toe te voe gen aan dit klemmend betoog, inge geven door een koel verstand en een warm hart. Waren bet enkel gevoels- argumenten, die professor Van Emb- den aanhaalde, wij zouden er met aan denken, hem hij te vallen het gevoel iloch mag bij de rechtsspraak niet minlelellen wij zien er de gevolgen van hij de jury's in Frankrijk, waar liet bij de uitspraak der gezworenen zooveel gewicht in de schaal legt. Maar waar prof. Van Embden meent, dat de straf (niet enkel de gerechte lijke, maar bovenal de moreele) niet in verhouding staat tot de fout, die ruiterlijk erkend is, eene fout overi gens, waarbij niemand geschaad is, en wier ruchtbaarheid enkel te dan ken is aan de verregaande indiscretie van iemand, die met alle edelaardig heid schijnt gebroken te hebben, nu kunnen wij niet anders dan instem men met prof. Van Embden's schrij ven en het ten bewijze dier instem ming in onze kolommen af te druk ken Jammer genoeg, vreezen wij, zal het voor den heer Elias niet veel meer baten. De Zaandamsche Gemeente raad toch heeft goedgevonden, om hem met meerderheid van stemmen zijn lnguberen vijand tot gezelschap te geven in de kamer van Burgemees ter en Wethouders. Het besluit, om den heer Duys tot wethouder aan te stellen, lijkt ons met de onweerspro ken verklaring van een der Raads leden, dat de zaak der vervalsching met de verontschuldiging als geëin digd kon worden beschouwd, kwalijk te rijmen. Het heeft meer van een genadestoot 1 Rechtszaken DB ZAAK VAN EYCK. Voor de 4e Kamer der Amsterdam- sclie rechtbank werd Donderdag be handeld de zaak tegen Dirk v. Eyck geboren te Amsterdam, 7 October 1871, vroeger commissionair in effec ten en bankier, wonende te Amster dam, thans in hechtenis in het Huis van Bewaring, uit vrees voor herha ling van misdrijf of vlucht van den beklaagde. Hem is ten laste gelegd, dat hij met het oogmerk om daarme de zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, op of omstreeks 27 April 1911 te Sluiskil in de gemeente Terneuzen, Adriuun Abraham Ra- mondt .heeft bewogen om aan hem af te geven: 22 obligaties Rusland, 6e emissie, elk groot 625 roebels, renten de 4 's jaars, 25 obligaties Holl. IJz. Spoorweg-Mij., eik groot f 10CH), rentende 4 's juars, en 10 pand brieven Innerst&dtisehe Sparcasse, elk groot 2000 kronen, rentende 4 1/2 pet. 's jaars, alles met de bijbehoo- rende couponbladen; en wel door opzettelijk valschelijk voor te geven, dat hij, beklaagde, een in Engeland geldende patent bezat voor de vervaardiging van Royal Solvent Zeep", Immers voor de vervaardiging van zeep op dezelfde wijze als dit reeds geschiedde door de fabriek to Vilvoorde van de NederL Mij. tot Expl. van Royal Solvent Zeepfabrieken (systeem prof. Wm. Grant). dat 'hij nu dat patent in exploitatie wild o brengen, dat hef zoo goed als zeker was, dat Belgische heeren dat' patent of de voor de vervaardiging vau die zeep te B radfort op te rich ten fabriek zouden koopen, dat het ecu,ter dn verband met dit in exploi tatie brengen van dal patent noodig was, dat een fonds of kapitaal werd gevormd, dat zijn familie in zooda nig fonds of kapitaal reeds een groot bedrag had gestort, doch dat daar aan nog een bedrag van f OO.Öi» te kort kwam, en dut hij, Kamondt, voor dit bedrag in de dcor beklaagde aldus aangeduide onderneming kon deelne men, hem daarbij intnoodigeade daartoe de bjvengeuoeiude effecten welke zijn, Ramondts eigendom zouden blijven aan hem, beklaag de over te geven, om door hem of door eenige door hem ver tegen woor- digeiido vennootschap „in depot" te worden genomen. Als verdediger in deze zaak zal optreden Mr. Th. Mul ler Mos sis. In deze zaak zijn 7 getuigen ge-dag vaard, waarvan eén k décharge. De benadeelde personen werden als getuigen gehoord. Beklaagde zeïde, dat 'hot hem zeer moeilijk is om in de tegenwoordige omstandigheden zijn optimistische stemming van 1 1/2 jaar geleden weer te geven. Maar toon had hij alle re den om van de Royal Solvent Soap de beste verwachtingen te koesteren. Te Vilvorde was men zoover gevor derd, dat er zeep gemaakt werd, waar mede men alle succes ihad. De vastge steld© kostprijs kanidlhaaide zich: de aanvankelijke risico's waren daar door opgelost. De vraag naar het ar tikel was enorm; bekl. heeft er dan ook in beladhieiijk korten tijd groote hoeveelheden zeep zien vervaardigen. Verlies Iheeft bekl. zich niet kunnen voorstellen. De groote bezwaren, die eerst later gebleken zijn, ihad beklaag de toen ondenkbaar geacht. President: Het Engelsche patent is nooit in uw bezit geweest. Beklaagde: Het stond op naam van prof. Grant. Op een vraag antwoordde beklaag de, dat hij zich dal niet zoo precies meer kan voorstellen. President: Ja, dat is heel begrijpe lijk van iemand die dag in dag uit niet anders deed dan de boer opgaan om de menschen bij den neus te ne men. Iemand ander3 in die buurt •hebt u beetgehad voor f 23.000. Het was eenvoudig boerenbedrog. Bekl.: Pardon, dat waren obliga ties. President: L' Decloelt behangsel pa- pier. Beklaagde: Meneer de president, ik geloof toch werk olijk dal u me ver keerd beoordeelt. President: Ik zit hier 41 jaar, en heb wel geleerd dergelijke bedriegers te beoordeelen. Aan getuige Ramondt werd ge vraagd of hij aan de Nederlandse!:e regeering heeft aangeboden om do kosten van uitlevering van beklaag de te betalen. Getuige antwoordde ©enigszins ven baasd in ontkennenden zin, vvaaroj de president »eide: I-Iet' zou n;e|, zoo'n wonder zijn als ge er wat, voor over had gehad om dien deugniet aan de kaak te stellen. Het O. M., waargenomen door mr. L. C. Besier, zijn requisitoir nemend, gaf allereerst een exposé der feiten. Door een en ander is aangetoond, dat beki.'s verdediging verworpen moet worden als onaannemelijk en in strijd met de punten, die door 't ge tuigenverhoor vaststaan. Waneer bekl. zich op zeer slinkscbe wijze geld verschafte, dn.n is het dui delijk dat hij het deed om rlc wankel© firma staande te houden, m. a w cm de firma te bevoordeelen. Wat de strafmaat aangaat, wees spr. op het groote bodras waarvoor bekl. oplichtte. En ook op het feit, dat het niet de em'ge ma d is geweest dat bekl. oplichting pleegde. Spr. eïschte de hoogste straf voor oplichting: drie jaren gevan. genisstraf. Beki.'s verdediger mr. Th. Muller Massis wenschfe te beforgen, dal be klaagde niet gezond!erd heeft legen de strafwet, maar ook in moreelen zin geen oplichting heeft gepleetrd- Voor opkchtang moeten alle elementen, voor het misdrijf gesteld, liewezen worden, nl. een samenweefsel van verdichtselen, leugens en het oog merk tot wederrechtelijk toeëigening. Dit is z. i. hier niet bet geval. Wij kunnen zeggen dat bekl te op timistisch is geweest, mïssohien dat bij onverantwoorelelijlk optiinisilfscb is geweest. Evenmin zal bekl. kunnen worden veroordeeld, omdat bij geen opzette lijke onwaarheid heeft gesproken. De val der firma, die f 1C0.0CO per jaar enkel aan commissie verdiende, te wijten aan de grentzenlooze spe culatie woede van Chris van Eyk, di© d-obbelde om te kunnen dobbelen. Bek!, was de soberste der twee broeders. Ilij is de dupe geworden van den hartstocht van zijn broer, In plaats van zijn broer uil de zaak te zetten, ging hij er op uit om de •gaten die zijn broer veroorzaakte, te kunnen stoppen, om de zaa.k drijven de te kunnen houden. Iu geval de Rechtbank bekl. mocht veroordeelen, dan verzoekt pl. een clemente straf. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op 31 October a.s. Stadsnieuws WIENER OPERETTEN-ENSEMBLE. Het Wiener Operetten-Ensemblo onder directie van Egon Daritsch, heeft bij zijn Gastspiel van gisteren avond niet de aangekondigde nieuwe operette „Eva" van Léhar die we gens ongesteldheid van de Eva niet kon doorgaan maar een der meest gewilde andere ojieretten, n.l. Oscar Strauss' „Walzertraum" gegeven. Misschien lag het aan deze program ma-wijziging de menschen houden in den regel niet van dergelijke ver anderingen dat de Schouwburg zoo schraal bezet was. Het loonde an ders wel de moeite deze Weeners eens te gaan zien en hooren. Alles sluit flink in elkaar en den hoofdvertol kers ontbreekt het niet aan goede stemmïddelen en routine. En vooral niet aan temperament. Dit laatste mag misschien wel als de hoofdfactor gelden tot het groote succes van deze opvoering. Temperamentvol was vooral in meer dan gewone mate het spel van Mizzi Paria in de rol van Franzi. En zij vond in den tenor Fut- ze Griiner, als luitenant Niki, een uit muntenden partner. Goede actrices en zeer verdienstelijke zangeressrm toonden zich ook de dames Olga Rass- dorler (Frederike) en Molly Vessely (Helene), terwijl de komische rollen van Lothar en Fürst Joachim bij de heeren Kalman Knaack en Kurt Wallner in de beste handen waren. Van het koor hoorde ik in 't begin der eerste en aan 't eind der tweedo acte de derde woonde ik niet bij een paar zeer geslaagde nummers. Ook andere ensembles o.a. dat met medewerking van het orkestje op het tooneel (2e bedrijf) liepen zeer goed van stapel. De orkestdirigenl, de heer Carl Hermann bleek ook al een man van temperament. Ilij deed af en toe aan zijn confrater Rubini van do Italiaansclie opera denken. Dat hij zijn orkest beter onder bedwang had dan het woelige gezelschap op de planken, laat zich met het oog op de meest kenmerkende eigenschap van het Ensemble gemakkelijk ver klaren. PI-IILIP LOOTS. Examen Vrije ©n Orde-Oefenin gen der Gymnastiek. Te Amsterdam zijn geslaagd d© heeren M. de Haan eu J. L. Ilan,gaard van Haarlem. Tramvertraging. Donderdagmiddag kwam de tram. die 5.20 van Amsterdam naar Zand voort moet vertrekken, defect in Am sterdam aan, en kon zelfs niet meer vertrekken. Zij is later door den sa lonwagen naar Haarlem opgesleept. Alsnu werd van den sneldienst, die 5.30 van Amsterdam naar Zandvoort moet vertrekken, eer- gewone dienst gemaakt. Daar het op dat tijdstip van den dag altijd een druk vervoer ■.s, was laatstgenoemde tram dan ook dichter bezet dan er olar.tsen waren.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6