SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem'® Dagblad» Voetbal. ZSLorlbal Bobieten. X^UOla.'t'V&a.eiJr't Hederland8eha Yoetbalboud. Westelijke 1 e Klasse. HAARLEM—H. V. V., 1—1. Een stryd van twee sterke elftallen die weliswaar vrij spannend was, maar als geheel toch niet bijzonder interessant. Een match, waarin de backs van beide part ij on het beste werk deden, en waarin Feith en De Wolft zich het nationale team waar dig toonden. Met 't resultaat konden belde partijen tevreden zijn. Haarlem was veel vlugger, II. V. V. rohu,uster. Veel publiek is present, als scheids rechter Meerum Tcrwogt laat begin nen. Haarlem heeft invallers voor Koster, Bakker en Bouwmeester; H. V. V., dat door den hockey-dag toch uiet van spelers beroofd is (zooals wel algemeen verwacht was), mist alleen Deetje Kessler. Er zijn heel veel Haèg- sche meisjes, vergezeld van hu-zug- heertjes, ter aanmoediging van hot geelzwarte elftal meegekomon. De opstellingen zijn Haarlem Van Eek, De Wolff (capt.). Wilhelm, Smit, Healey, Angenent, Heirn, Hontkooper, Veen, Haak, Oostenbroek. H. V. V. V. Breda Kolff, Delboy, Tonny Kessler De Serrière, Noorduyn, Pop, Vismans, Mundt (capt.), Feith, Van Leyden, Broese v. Groenou.- Het spel begint met een paar goede uitvallen aan weerszijden. Haarlem neemt bijna de leiding, als Jur llaak scherp voorzet en Houtkooper den bul vlak voor doel opvangt. Maar Broese loopt uit en het wordt een corner. In de H. V. V.-voorhoede lijkt Tonny Kessler als middenvoor niet op z'n plaats, maar de lin'kerwing is gevaar lijk, speciaal Delboy. En nadat Van Eek een paar harde schoten heel goed gehouden heeft, wordt hij 'n 10 minu ten na hot begin, ondanks z'n uitloo- pen, door den Ilaagschen linksbinnen goed gepasseerd (01). Haarlem antwoordt als altijd met een paar hevige aanvallen, en de II. V. V.-verdedigimg heeft het leelijk te kwaad met haar vlugge tegenstan ders. Feith, die uitstekend werkt en bijzonder trapvast is, kan niet voor komen, dat Veen, uit een goeden cen ter van Jur Haak, na 'n kwartiertje spelens met een hard en mooi schot gelijk maakt (11). Daarna blijft Haarlem een poos het beste deel van den aanval houden, maar met het middenlrio Ln de voor hoede wil het vandaag niet vlotten. Jur Haak loopt naar z'n schot te zoe ken, mist een paar maal leelijk een open doel, Veen kuiert genoegeïijk vóór goal over gecenterde ballen heen en Houtkooper vindt voetbal vandaag blijkbaar eaa te vermoeiend spel. Hij haast zich zelden. De vleugelspelers doen nog 't beste werk. Veel is er niet te vertellen van het verdere spel voor rust, dat vrijwel over beide helften van hel veld ver deeld is. Eens wordt de bal nog van de doellijn uit de Haarlem-goal ge werkt en verder weet Van Eek, die nu uitstekend op dreef is. eenige har- do schoten heel mooi te stoppen. Er wordt een poosje gestaakt voor Delboy, die na een botsing is blijven liggen en door den H. V. V.-trainer in z'n armen naar de kleedkamer ge dragen wordt. Maar na 'n 10 minuten komt de sympathieke kleine Hage naar alweer in T veld en speelt tot halt time verder mee. Rust komt met onveranderden stand 11. Bij de hervatting heeft H. V. V. een invaller voor Delboy. De spelverhou- ding is vrijwel gelijk aan die vóór half time. Telkens stuit II. V. V.'s aanval, waarin weinig verband zit, op De Wolff en Wilhelm, en aan de andere zijde mist de Ilaarlem-voor- hoede alle schiet-capaciteiten van de vorige matches. Feith en De Wolff spelen een schitterend spel, en dat is dan ook het meest interessante. Merk waardig is het falen van Noorduyn. Waar is de oude vorm van H. V. V.'s rechtsbuiten gebleven Hij stuit nu herhaaldelijk op Angenent, die wel een veelbelovend speler en een hard werker is, maar toch al de eerste klas se-routine mist, die Noorduyn moet bezitten. De Serrière heeft aardige trucjes pingelt plezierig, maar be reikt weinig, en de oude Mundt is zelden op z'n plaats en veel te lam zaam. Tegen 't eind van den wedstrijd komt er weer spanning in. Breda Kolff krijgt goede bevliegingen, Ton ny Kessler lost zoowaar een hard, ver schot (dat Van Eek keurig stopt) beide doelen beleven benauwde mo mentjes. Broc-se boft, als n hard schot van Jur Haak een zijpaal treft Het publiek moedigt z'n faborieten thousiast aan. In het laatste kwartier krijgt Haar lem ettelijke freekicks te nemen, door het overdreven forsche spel van •kele H. V. V.'ers veroorzaakt. Op den tweeden rang klinken al enkele sono re fluittonen, maar scheidsrechter Meerum Terwogt treedt streng op, en .weet II. V. V. spoedig weer binnen de perken te brengen. Ondanks alle pogingen komt er geen verandering meer in den stand, en als het eindsignaal wordt gegeven, is het resultaat een gelijk spel. Over de spelers kan ik kort zijn. Van Haarlem mogen de backs. Van Eek en Healey als de besten genoemd worden. Angenent deed heel veel goeds, en Smit is een lieel tactisch speler. Haarlem heeft tegenwoordig wèl een uitstekende reserve Feith, Van Leyden en Delboy heb ben het beste spel bij H. V. V. gele verd. De veteraan-keeper geeft geen indruk van zekerheid en vindt z'n doel blijkbaar zoo'n vervelend. blijf, dat hij er voortdurend een eind buiten staat. Haarlem maakt tot dusver ean heel goed figuur- Ln de competitie. Maax 't zal de groote kunst nu maar zijn, om dien vorm te bewaren. Voor de rood- broeken is het te wenschen, dat him dat dit jaar gelukken zal. Maar dan moet iedereen er hard voor werken. Ook Houtkooper-1 ROBERT P. SPARTA-H. F. C„ 8—1. Duizenden toeschouwers zijn naar de Prinsenlaan getrokken, om van dezen wedstrijd getuige te kunnen zijn. Om twee uur zijn beide elftallen in het veld en laat scheidsrechter Willing tossen. De Korver is de ge lukkige, en verkiest eerst met wind mee te spelen. De elftallen stellen zich dan als volgt oo H. F. r. Steup, La Bastide, Van der Nagel, De Klerck, G. Kaars Sijpesteijn, B. Verwey, J. Laan, P. v. Delden, Gravelaar, H. J. M. Francken, J. Francken. Snarta Teschmacher, Poortman, De Groot, Ruffelse, Van der Wolk, Van Dalsum, De Korver. v. cL Meuten, Klip, De Bruyn, Van Driel. Beide elftallen vallen dadelijk flink aan. Sparta weet evenwel steeds op H F. C.'s helft terug te komen, met het gevolg, dat De Groot reeds na vijf minuten een goed schot weet te los sen, dat evenwel juist naast gaat. On danks dat blijft Sparta steeds de over hand houden, en weet dit op zeer ge lukkige wijze uit te drukken, want Steup laat bij een schot van Ruffelse den bal door z'n handen heen rollen. (1-0). II. F. C. doet dan na den aftrap eenige goede uitvallen, die echter lot tweemaal toe op off-side stranden. Sparta weet dan ook spoedig do over hand weer te krijgen. Ze komt prach tig samenspelend op Sleup aanzet ten. Deze loopt op De Groot toe, die den bal intusschen naar Ruffelse heeft gecenterd, en hel is 2—0. Direct na het horvatten wordt een paar minu ten gestopt voor Sypesteyn, die 'ge lukkig spoedig weer in orde is. Hier na is H. F. C. beslist sterker, maar De Bruyn weet steeds de aanvallen te onderscheppen. Toch gelukt liet aan Van Delden, een paar goede schoten te lossen, die óf naast gaan, óf door Van Driel worden opgevangen. De II. F. C.-achterhoede dringt dan te veel op, en nog juist op tijd weet Steup door uitloopen te bewerken, dat De Groot naast scliiet. Sparta heeft nu weer de overhand in 't spel en weet een corner te forceeren, die door Teschmacher goed genomen wordt. Even later schiet deze den bal kei hard tegen den paal. De pressie is te groot, en doelpunten kunnen dan ook niet. uitblijven. Werkelijk weet Spar ta dan ook weer te scoren, wederom door den voet van Ruffelse (3—0). Een paar minuten later doelpunt De Groot weer, door te vroeg uitloo pen van Steup. (40). De Haarlemmers geven den moed daarom nog niet op, en weten ook in derdaad een corner te forceeren. die, hoewel goed door Jacques Francken genomen, op niets uitloopt. Sparta neemt nu weer het spel in handen en uit een snellen ren weet De Groot weer te doelpunten (5—0). Niet lang daarna is het half time. Na de rust geven Mannus ©n z'nj mannetjes de moed nog lang niet op. J. Francken speelt nu rochts-uiterst, en Gravelaar links-uiterst, terwijl in do achterhoede Sypesteyn en Van der Nagel van plaats hebben verwisseld. Sparta heeft evenwel direct weer de overhand, en weet nu een corner te forceeren. die goed door Steup gehou den wordt. De laatste geeft nu een veel zekerder indruk dan vóór half time. Telkens weet hij zeer goed har de schoten te verwerken. Vermelding verdient nog een prachtschot van Gravelaar, dat evenwel niet minder mooi door Van Driel wordt opgevan gen. H. F. C. is nu iets in de meerder heid, maar de voorhoede-spelers be grijpen elkaar niet en doelpunten blijven uit. Het spel is nu meer ver deeld over beide helften. Nauwelijks heeft Steup ecu prachtschot van De Groot uit het hoekje weggewerkt, of Van Driel heeft hetzelfde te dioen met een harden schuiver van Jacques Francken. Sparta's aanvallen strui kelen voornamelijk op liet goede spel van den jongsten Verwey en La Bastide. Ook het harde werken, van Sypesteyn valt opvan dezen speler is m. i. nog wel wat te verwachten. Ze kunnen echter niet verhinderen, dat Poortman met een tam schot den stand op 6—0 brengt. Dit is H. F. C. Ite bar. Ze zet er nu alles op, om ten minste de eer te redden, en werkelijk weet Mannus uit een keurig samen spel te doelpunten (61). Een hartelijk applaus is de lieloo- ning voor dit keurig stukje werk. Hierna is het evenwel ook met liet overwicht van de Haarlemmers ge daan De Groot en Ruffelse weten nu den stand op 7- en 81 te brengen. Opgemerkt moet nog worden, dat De Bruyn, na Sparta's 7de goal, een hard schot van den voet van J. Francken uit het doel weet te koppen. Steup keert nu nog eenige goede schoten van Ruffelse, even later een dito van Poortman. H. F. C. geeft den anoed echter niet op en werkt tot op ihet laatst toe hard door. Niets helpt echter meer, en het einde komt met onveranderden stand. Het spel van Sparta was in één woord schitterend. Speciaal moeten nog genoemd worden De Groot, Ruf felse en De Korver. Wat er bij H. F. C. mankeerde, weet ik niet. Niet één speler was be paald slecht te noemen. Maar het sa menspel ontbrak. De spelers begrepen elkaar niet. Zoo konden b.v. Bon Ver wey en Van der Nagel niet met elkan der opschieten. Beide spelers waren overigens op zichzelf goed. Hei gemis van Ten Cate werd zwaar gevoeld, ©venzoo dat van Leo Verwey. De hesten waren La Bastide, Van der Nagel, B. Verwey en Man nus Sypesteyn voldeed als invaller goed. Scheidsrechter Willing floot naar iedere voldoening. AJAX—V. 0. C., 1—G. Ajax mist Schoevaart Sr. De Am sterdammers pakken aanvankelijk flink aan, en nemen spoedig door een goeden kopbal van Kooy do leiding. Maar dan komt V. O. C. lievig opzet ten en neemt de overhand. Van der Sluys, Ant. Hörburger eu Reidl bron gen den stand vóór rust op 3—1 in V. 0. C.'s voordeel. Na de hervatting blijft V. 0. C. de sterkste. Een paar goede uitvallen van Ajax hebben niet het gewenschto resultaat en Reidt verricht den hat trick door den stand op 5—1 in V. 0. C.'s voordeel te brengen. Hörliurger maakt tenslotte nog nummer zes, en Ajax verliest imet groote minderheid. D. F. C.—VELOCITAS. 5—1. Velocïtas mist van Spengler en Britt, maar gaat met een vaartje af en verknoeit dadelijk eenige makkelij ke kansen. Na een half uur spelens neemt D. F. C. de leiding, en vergroot die zeer gelukkig vóór rust tot 2—0. Na halftime blijft D. F. C. sterker, en brengt den stand op 4—0, waarna Velociias uil een corner tegenscoort. Even vóór 't einde brengi naars den slot-stand op 5 H. B. S.—QUICK 0—1. Het spel gaat voor rust gelijk op. Quick doelonnt éénmaal, door Klicks uit een penalty. Na halftime mist Welcker een pracht kans om Quick's tweede doelpunt te maken, en H. B. S. heeft déveine bij haar vele pogingen om gelijk te ma ken. Quick wint ten slotte met 10. D.e uitslagen. Het is H. F. C. Zondag droevig ver- traan. Tnstede van te verbeteren wor den de resultaten slechter, en nie mand zal aan 't begin van dit seizoen, toen de blauwwitten de R. A. P -serie- wedstriiden wonnen en in de Zilveren Bal-finnle kwamen, eed acht hebben, dat datzelfde H. F. C. weinige weken later met 81 door Sparta verpletterd zou worden. Het wordt zeker een moeilijk geval, om de juiste combinatie te vinden. Maar wellicht zal het bestaande plan, om Van der Naga! midlialt en Ben Verwey back te zetten, als versterking van de middenlinie in de komende wedstrijden een verbetering blijken te zijn. H. F. C. moet zich herstellen, en dat zal in den loop van 't seizoen ook ongetwijfeld gebeuren. Maar wan neer Haarlem speelde een wedstrijd te gen II. V. V., die niet veel interessan ter was dan het resultaat (11). Toch geeft Haarlem blijk een hechte combi natie te zijn, die dit jaar een hooge plaats zou kunnen bereiken. Ajax maakte op eigen veld, voor haar eigen supporters, een treurig fi guur. Velocïtas verloor, zooals te ver wachten was, en H. B. S. viel ditmaal een beetje tegen door met 0—1 van Quick te verliezen. De stand in-de eerste klasse is nu llllll I I V. O. C. 2 2 0 0 4 8-2 2.— Sparta 4 3 1 0 7 18—5 1.75 Haarlem 4 2 115 149 1.25 D. F. C. 4 2 115 12—11 1.25 H. V. V. 3 1113 10-6 1.— H. B. S. 4 12 14 8-7 1. Quick 4 2 0 2 4 8—7 1.- H. F. C. 4 1 0 3 2 8-19 0.50 Ajax 4—1 0 3 2 6—15 0.50 Velocitas 3 0 0 3 0 1—12 0,— Oostelijke 1st© klasse P. W.Vitesse, 14. G. V. C.—U. D... 0-2. Wilhelmina—Tubantia, 2—1. Go aheadQuick, 8—0. De stand is nu in deze afdeeling U. D. Wilhelmina Go ahead i Tubantia i Quick P. W. G. V. C. fgfï S Sr 5 c. 4 4 0 0 8 3 2 10 5 3 2 0 1 4 4-2115 4 2 0 2 4 2 2 4 0 3 0 3 0 13-4 10—2 3-4 6—6 12-5 4—7 315 0-8 West Reserve 1ste klasse H. V. V. II—Haarlem II, 1—2. 11. F. C. II—Sparta II. 0—1. V. O. C. II—A. F. C. II, 0-1. Hercules II—D. F. C. II, 12. Quick II—H. B. S. II, 0-13. (Tien elftallen in deze afdeeling scoorden dus gezamenlijk acht hee- le goals I 'n Zeldzaam geval van doel- pun ten-kai ïghoid). II. F. C. II—SPARTA II 0-1. H. F. C. II zonder Bollee en Sype- stein stelt zich aldus op: v. d. Weerd Oed, Adé Kervel, Berg, Remxnelts, Boissevain, v. d. Weerd, Seignette, Wackwitz, Bromer, W. Boissevain. Sparta II wint den toss en verkiest eerst met den vrij bevigen wind me de te spelen. Er wordt dan ook voor- loopig iu 'hoofdzaak op II. F. C.'s helft gespeeld, inaar de achterhoede is in vorm en weet alle gevaar te voorkomen. Langzamerhand komt H. F. C.'s voorhoede op dreef en verplaatst zioh het spel eenigszins. Het juiste schot echter ontbreekt nog. Bij een der aanvallen der Spartanen meent H. F. C.'s-achterhoede dat de scheids rechter gefloten heeft, zij staakt het spel, waar een der Spartanen ge bruik van maakt door den bal langs v. d. Weerd te jagen (01). Hierdoor aangemoedigd komt Sparta II geweld g opzetten, het H. F. C.-doel verkeert aanhoudend in gevaar zonder dat ©r echter veran dering Ln den stand komt. Aldus treedt rust in met 1—0 voor Sparta. Als er weer 'hervat is zijn de rollen omgedraaid. II. F. C. II, dat nu het voordeel van den wind heeft, is overwegend sterker. Alle schoten echter op liet Spaiia-doel gericht gaan óf naast óf zijn van dien aard, dat ze gemakkelijk door den doelver- dediger gehouden kannen worden. Geheel Sparta verdedigt mede. Van tijd tot tijd echter onderneemt hare voorhoede oen gevaarlijken aanval, waarhij eens, als v. d. Weerd uitge- loopen is, Oei nog juist ©en l>al uit het doel weet te koppen. De hierdoor ontstane hoekschop loopt op niets uit. Allerlei veranderingen Ln het H- F. C - elftal baten niets, het blijft veel ster ker zonder hel evenwel in een doel punt te kunnen, uitdrukken. In den stand komt dan ook geen verandering meer, zoodat Sparta, hoewel zeer geflatteerd dezen wed strijd met 1—0 wint. Bij de II. F. C.'ers was de achterhoede goed, de rest matig. II. V. V. II—HAARLEM II, 1—2. Als tegen 2 uur scheidsrechter Velt- hoven beginnen blaast, stelt Haarlem zioh met een vrij gehavend elftal als volgt op: J. Scholte, R. Sei-né, AL Visser, A. Maas, J. Muller, K. Hordijk, J. Bij.leveld, K. Sóhravendijk, P. Krayenbrinck, P. v. Dapperen, G. Heinu Hierfegenovor stelt H. V. V. een zeer sterke combinatie. H. V. V. heeft eerst het voordeel van den sterken wind, die juist van goal tot goal staat, en heeft daar door vóór rust het heft in handen. Serné en Visser blijken evenwel in solide condi tie te zijn en alle ballen worden ver in het veld geretourneerd Na ongeveer een kwartier spelens zendt la Chapelle van de linkerwlng af een schot in, waaruit de bal over den vallenden Scholte in het net waait (1—0.) Door dit tegenpunt meer op gang gebracht, probeert Bijleveld h9t met zijn mannetjes, maar in de voorhoede blijft L-T een gesukkel. Noch het samenspel, nooh het schieten wil vlotten, zoodat Sohaank tot v rust nutteloos in zijn goal heeft staan. Benauwde ooger.blikken doorleeft dan nog het Haarlem-doel, en ieder iis blij, als rust woirdt gefloten, en in het vooruitzioht van te spelen met wind mee, de kansen voor een Haar lem-overwinning nog niet geheel zijn verloren. Nauwelijks is dan ook weer afge trapt, of Helm geeft Schoank met een listig schot het nakijken. (1—1). Hard wordt nu gewerkt om hot winnende punt. Haarlem is veel be- ter gaan spelen en de sporadisch© uit vallen van II. V. V. worden door de backs goed behandeld. Na eenige keeren gepeoht te heli- ben, door hard tegen den paal aan te schieten, gelukt hel Krayenbrinck eindelijk Haarlem de leiding te be zorgen (1—2), in welken stand geen verandering meer komt. Gememoreerd dient nog, dat Serné een schijnbaar zeker doelpunt mooi voorkomt. Zoo heeft Haarlem II dan haai' 2e overwinning behaald. West. 2de klasse Allen WeerbaarDordrecht, 3—2. NcptumisE. D. O.. 3—0. Blauw Wit—V. U. C.. 2-2. Concordia—D. V. S.. 70. A. F. C.—Xerxes. 40. U. V. V.—Alcmaria Victrix, 9—0. Ajax—D. V. V., 0-2. Kampong—V. V. A., 2—3. NEPTUNüSE.D.O. I. 2—0. Oo het zeer goede ,JTormes"-terreïn heeft bovengenoemde wedstrijd plaats, en, 't dient vooruit gezegd, dien uitslag hadden de Haarlemmers zeker niet verdiend. Even over tweeen verschijnen da beide teams in 't veld. Neplunus is compleet, waartegen Edo gedurende de eerste helft tien spelers stelt, en daarna een volledig team. Edo wint den toss en speelt aan vankelijk lieel goed samen, maar een schutter ontbrak in de voorhoede. Als een voorzet van links langs de doellijn gaat, ziet de midden-voor nog kans om mis te trappen. Neplunus komt dan opzetten, en als Edo te ver is opgedrongen, doelpunt de Rolter- damsche binnenrechts in beslist bui tenspel-positie, wat echter door den scheidsrechter niet wordt gezien. Non geen twee minuten later be werkt een Neptunus-achterspeler een bal met de hand, maar ook hier wordt de tegenpartij genegeerd door den strafschop niet toe te keimeu. Het ziet er voor de Haarlemmers niet rooskleurig uit. Als voor half-time da elfde man komt, schijnt er verbete ring te komen, maar Forluna is niet met Edo en de rust treedt in met 1—0 voor Neptunus. Na de hervatting komen de Haar lemmers, aangemoedigd door het tal rijke publiek, nog beter op dreef, maar zien we eenige schoten oven over of naasl het doel vliegen. De Neptunus-voorhoede verknoeit in deze periode alles door gedurig buiten spel te slaan. Bij een dezer aanvallen wordt een Edo-back zóó met de ellebogen afgehouden, dat hij niet bij machte is dien bal weg te werken, waarvan Noptunus profiteert en haar tweede doelpunt maakt, dat toch in geen geval had toegekend mo gen worden, 't Is niet te verwondo- ren, dat in zoo'n geval de tegenpartij moedeloos zou worden, maar Edo houdt onvermoeid vol. 't Helpt even wel niet meer, en als tijd wordt ge floten, heeft Edo een werkelijk onver diende nederlaag geboekt. West- 3de klasse Bloeinendaal—Z. V. V., 1—0. W. F. C.—H. S. V., 3-3. HEEMSTEDE-R. C. A. Onder leiding van den lieer Droes wordt om 2 uur begonnen. Heemstede, dat in 't begin met 10 man speelt, is iels in de mïrderheid, en na een aanval op het R. C. A.-doel wordt zij eenige oogenblikken ingesloten. Wan neer Heemstede volledig is, gant het beter, en het is vooral D. v. d. Horst, die eenige malen mooi langs het lijntje gaat, maar de voorzetten zijn, door den sterken wind, die dwars op het veld staat, te hard. De hardste schoten worden overigens uitstekend door den keeper gestopt. Heemstede heeft dan pech, als Hekkert een keihard schot geeft, dat de bovenlat scheert, en V. d. Horst eenige malen langs of over schiet. In die periode is R. C. A. inge sloten, alles staat voor doel, zelfs do backs van Heemstede staan over da helft. Hiervan profiteert R. C. A. eeni ge malen, door mooi door te breken, Richarski stond een oogenblik als aan den grond genageld. Toen ging hij zacht, Juffr. Sturm was in de keu ken bezig, de gang door en snel langs de trap naar beneden. Goed, dat lii] zijn hoed had opgezet, toen hij voor de telefoon geroepen werd. Be neden op straat gekomen, keek hij vlug om zich heen, maar werd niets verdachts gewaar. In de Friedrich- straat riep hij een auto aan en reed, na den chauffeur tot haast te hebben opgewekt, naar de Winterfeldstraat. Daar trok hij een jas aan, zocht zijn voorhanden geld en artikelen van waarde bijeen en verliet zonder eeni ge bagage zijn woning. In geen ge val mocht hij door iets de aandacht trekken. N'u nam hij weer een auto en reed naar het Noorden, naar het hotel, dat Willmann hem als zijn .verblijfplaats had opgegeven. Willmann stond al in de deur, met zijn horloge in de hand en fluisterend vertelde hij snel, wat or gisteren avond gebeurd was. Omdat je mij eerlijk mijn geld hadt gegeven, wou ik je toch niet in den put laten zitten, besloot hij. Zou dat armzalige, bleeke per soontje dan zoo slim zijn? zei Ri charski vol twijfel. Een heel gevaarlijk vrouwsper soon! antwoordde Willmann, toen stapten zij samen in de auto. Onder weg stapte Willmann uit, kocht een largo jas met pelerine en een slap pen hoed, waardoor hij uiterlijk, ge heel veranderde. Zonder moeilijkheden verdwenen de beide schurken langs verschillende wegen uit Berlijn, en ongeveer twee weken daarna kwamen zij, ieder aan boord van een andere stoomboot, aan wal in het reusachtige nieuwe land, waar zoo nu en dan ook doortrapte booswichten nog wel eens eerlijke menschen worden. DERTIENDE HOOFDSTUK. In gedrukte stemming kwam Mevr. Jadwiga op Birrendorf aan. En zij dacht bij zichzelf, of het toch mis schien niet overijld van haar geweest was, den geliefde zoo snel den rug toe te draaien. Iets als berouw kwam in haar op, en ook aan Wera dacht zij en daarbij viel haar in, dat zij aan do familie Buchenau nog moest meededen, dat ze Wera had gevon den. Het beste was zeker wel, dat zij zelf naar Buchenau reed, zij zou alles als een dollen, licht- laardigen streek van Wera ver tellen, het onderwerp maai- met en kele woorden aanroeren en om ge heimhouding verzoeken. Dan was dit pijnlijk oogenblik ook weer voorbij, en dan zou zij spoedig een reis gaan maken, zij moest trachten alles te vergeten. 's Middags kwam zij op Buchenau aan, en zij begreep eerst heelemaa^ niet, waarom Felix Buchenau haar alleen ontving en niet op zijn vroe gere ridderlijke manier, maar zeer terughoudend. Het glas van zijn mo nocle blonk heel koel en ongenaak baar, en maar vluchtig greep hij naai' de uitgestoken hand, zonder, zooals anders een kus er op te drukken. Met verbazing maakte Mevr. v. Ruppen de opmerking: U ziet er ontstemd uit, baron, heeft u onaan genaamheden gehad? Ja, die heb ik gehad, maar ik mag er wel dadelijk aan toevoegen, door u, Mevr. v. Ruppen, klonk het scherp. Door mij? Mevr. Jadwiga deed vergecfsche po gingen een glimlachje op haar ge laat te voorschijn te roepen. O, meent u die kleine schakings- comedie waarop Wera ons vergast heeft. Waarde baron, een domme streek van mijn dochter, die ik opge wekt en vroolijk in Berlijn terugge vonden heb; waar zij op 't oogenblik bij bloedverwanten is. Haar slem werd echter toch wat onzeker, want de man, daar tegenover haar aan hel venster, fixeerde haar mot spotten- den blik. Laat dat maar liever, Mevr. v. Ruppen, en geef u geen onnoodige moeite mij onwaarheden te zeggen. Mijn geheele familie en ik, wij weten precies hoe alles zich heeft toegedra gen en wij weten dat al sinds aiste- renmiddag. Hoe, dat zal u wel koud laten. Dat u echter zoo ver gaat uw eigen dochter verdacht te maken, om uzelf schoon te wasschen, dat is bah. Hij maakte een minachtend handgebaar. Maar, baron 1 stoof Mevr. Jadwi ga doodsbleek op, en daarbij bedacht zij, dat de huisheer haar nog niet eens een stoel had aangeboden. Geef u verder geen moeite mij wat voor te liegen, het heeft geen doel, Mevr. v. Ruppen, herhaalde de baron, stijf en afgemeten, en opdat wij maar dadelijk goed zullen begrij pen, wat wij iu het vervolg aan el kaar hebben, verzoek ik u voorlaan, geen bezoeken op Buchenau meer af te leggen, omdat wij u tot onze sprijt niet meer ontvangen kunnen. Mijn familie is dat volkomen met mij eens. Hij belde. Frans kwam binnen. Breng dadelijk den door freule v, Ruppen achtergelaten mantel en hoed naar het rijtuig van mevrouw v. Ruppen. Maar heel vlug, mevrouw heeft weinig tijd. De dienaar snelde heen. Goeden dag, mevrouw v. Rup pen, nauwelijks merkbaar boog de anders zoo beleefde baron. Zwijgend, met opeengeperste lip pen, stapte de Poolsche naar de deur. Dezen nacht kon Jadwiga v. Rup- Den geen rust vinden. Wilde, afschu welijke droomen plaagden haar, daar na lag zij weer urenlang wakker, en door haar koortsachtig brein schoten allerlei verwarde gedachten en toen nam zij het besluit Birrendorf te verkoopen. Het ontzettende kwartier tje op Buchenau, de beleedigingen haar door den baron in het aange zicht geslingerd, hadden den wensch in haar doen opkomen naar een echt genoot, die haar in dergelijke levens omstandigheden zou kunnen bescher men. En het beeld van Casimir Ri charski rees voor haar op. Mor gen direct zou zij hem schrij ven, wat ging het haar aan, wat de blonde Meta Lüttow ge zegd had, wat kon dat haar schelen. Zij wilde niet meer alleen in de we reld staan, dat ging niet langer. Maar zij kwam er niot meer toe, dien brief te schrijven, want toen zij den vol genden morgen met vermoeide trek ken aan het ontbijt zat en daarbij een beetje in het Berlijnsche dagblad van den vorigen dag keek, viel haar blik op een kort bericht. Met kloppende polsen en koortsachtig schitterende oogen las zij dat bericht telkens en telkens weer. De agent Casimir v. Richarski, die in de Elsasserstraat een bureau had, was even voordat hij gevangen genomen kon worden, gevlucht. Hij moet veel verdachte geldzaken aan de hand gehad hebben, en er zijn aller lei bewijzen van zijn schuld voorhan den. Naar 't schijnt werd hij op het laatste* oogenblik gewaarschuwd. De courant vloog als een prop ia elkaar geknepen in een hoek en Mevr. Jadwiga ging naar haar ka mer. Dat was te veel voor haar, met een luiden snik viel zij op een stoel neer eu schreide, schreide tol zij geen tranen meer had. Nu eerst had Jadwiga voor het leven afscheid ge nomen van den knappen, slanken man, die haar eerste en laatste lief de was geweest. Op hetzelfde oogenblik als Jadwiga v. Ruppen, las ook graaf Hans Wil helm Südheim het bericht, dat de Poolsche zoo hevig deed ontstellen. Ook hij las de regels eenige muien over. Gisterenavond had hij toevallig geen courant ingezien. Ook hij zal aan het ontbijt. Als dat waar ia. mompelde hij, lieve tijd, dan had Bu chenau onlangs gelijk, toen hij zei, dat ik in handen van een woekeraar was gevallen. Opgewonden stond hij op, overmorgen moest er weer et" groote wissel vervallen, en hij wizl niet hoe het geld daarvoor bij el kaar te brengen. Het nog eens aan zijn vader vragen, durfde hij in geofl geval, nu had hij zich voorgesteld Ri' chaxski om uitstel, om een langeren termijn van vervallenverklaring h vragen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6