Haarlems Dagblad HET ROODE LIGHT. TWEEDE BLAD Woensdag 23 October 1912 OM ONS KEEN No. 1604 PIuimvee^CoBsaleat. L ITot zou me niet verwonderen, wan neer menigeen niet weet, wat de twee v/oorden, die hier boven staan, betee- kenen. En ik hoop het bijna, omdat ik er zelf ook weinig van wist. Een con sulent is iemand die raad geeft, die geraadpleegd kan worden en ik wist wel, dat er in Noordholland een zui- vel-consulent bestaat, iemand dus, die raad geeft op het stuk van boter- en kaas-maken. Maar een pluimvee-con sulent Een beleefd verzoek en een vriendelijk briefje in antwoord daar op hadden tot gevolg, dat ik Zondag morgen in de werkkamer zat van den pluimvee-consulent, den heer H. B. Beaufort, in de prachtig gelegen villa de Zeemeeuw aan den Doodweg. Daar heb ik een paar leerzame en Interessante uurtjes doorgebracht, er vernomen wat er voor welvaart schuilt in do, mits met zaakkennis onderno men kippenteelt en elerhandel en op nieuw ondervonden, dat wij op het ge bied van land- en tuinbouw en aan verwante vakken op den goeden weg lijn gekomen, nu er aaneensluiting komt in de beoefenaars van de bedrij ven en belangstelling van de Regee ring, die zich uit in financïeelen steun. „Nederland maakt'", zei de heer Beaufort met verklaarbaren trots, „voor zijn eieren de hoogste markt. En dat moet ook, want onze grond is duur en onze arbeidsloonen zijn hoo- ger, dan bijvoorbeeld in België. Maar voor de beste waar zijn altijd koopers te vinden, al is ze ook wat duurder. Daarom moet altijd ons doel wezen, het Seste te prcduceeren." Maar laat ik in behoorlijke volgorde vertellen. De heer Beaufort is geen rijks-ambtenaar hij is als pluimvee consulent aangesteld door de V. P. N. en deze krijgt behalve een algemeen rijkssubsidie van f 3000, voor den con sulent nog een som van hetzelfde be drag. De V. P. N. Wat dat beteekent, we ten duizend© luppen-, eenden- en ko- nijneuhouders best, het is do Vereeni ging van Pluimveehouders in Neder land. Zij dankt, haar ontstaan aan den tegenspoed. Of als men wil aan de concurrentie. Opgericht in 1901, toen Denemarken voor niet minder dan drie millioen gulden per jaar eieren naar Engeland uitvoerde, werd zij gesticht om, in overleg met de Re- geering, de pluimveeteelt tot grooter bloei te brengen. De eierprijzen waren toen laag, in afgelegen streken brach ten ze niet meer dan een a anderhal- ven cent op, zoodat ze vaak aan do varkeus gevoerd werden. Gebrek aan 'ransportmiddelen en aan organisatie jnder de pluimveehouders verhinder den, de eieren naar de stad te bren gen. Maar de aanleg van locaalspoor- wegen, o. a. die in Overijsel en de or ganisatie door middel van de V. P. N. Drachten daar verbetering in en hoe net ledental steeg, kan blijken uit de volgende cijfers 1902 1600 1903 10.000 1912 20.000 „En daarmee zijn we nog lang niet op ons hoogtepunt", zei de heer Beau fort, „we verwachten, dat de vereeni- gïng binnen tien jaar honderdduizend leden tellen zal." Het zijn voornamelijk landbouwers, kleine boertjes en arbeiders, die lid zijn van de V. P. N. En haar groei is liet directe gevolg van de eierveïlin- gen in verschillende centra van ons land. Te Amsterdam werd de eiervei- ling aanvankelijk door den heer Beau fort en een paar vrienden gedreven, opgericht in 1906, te Rotterdam in 1907, te Leeuwarden was ze gesticht in 1903, te Roermond in 1904. En de om zetten waren in 1911 te Amsterdam anderhalf millioen, te Rotterdam 1 millioen 800.000, te Leeuwarden ruim 8 millioen en te Roermond vijftien en een half millioen. De verzending van al die eieren ge schiedt geheel uniform, in carton, waarin ze rusten op dezelfde manier als op een eierrek en verder in houten kisten. En hier volgt een belangrijke bijzonderheid al die eieren worden in zoogenaamde schouwmachines ge schouwd, door er licht doorheen te la ten vallen, zoodnt de goede tafeleieren alle gegarandeerd en met het stempel van de V. P. N. de wereld worden in- j gezonden. Ziedaar de waro manier. Geen ge knoei met eetwaren, dat zich altijd weer op den knoeier en op het heele vak wreekt, maar do prima waar ge leverd, zorgvuldig onderzocht. En die methode, gepaard aan samenwerking (want ieder, die aan de eïerveiling wil deelnemen, moet lid wezen van de V. P. N.) heliben hun uitwerking niet gemist. Op dit oogenblik, welis waar de duurste eiertijd van 't jaar, gelden de eieren op de markt te Bar- neveld acht a negen cents. „Als er dus bij u aan huis iemand komt met een blauwe kiel aan, als een boertje en hij presenteert eieren a ze ven cents per stuk", zei de heer Beau fort met een lachje, „kunt u er zeker van wezen, dat het buitenlandsche zijn." En hij gaf mij nog een paar merk waardige cijfers. Nog niet lang gele den werden in Nederland 66 millioen eieren ingevoerd, omdat het land zelf niet genoeg opleverde op dit oogen blik wordt er 136 millioen meer uitge voerd, dan ingevoerd. De jaarlijksche toeneming van de opbrengst is ander half millioen gulden en dat gaat zoo nu al een jaar of vier. Iedereen begrijpt, dat zulke resulta ten niet van zelf komen en hier treedt dan ook de werkzaamheid van den pluimvee-consulent naar voren. Den eersten April 1910 benoemde de V. P. N. den heer Beaufort, onder goedkeu ring van den Minister. Een officieel© opleiding had hij natuurlijk niet geno ten die bestond niet, maar men ken de hem als groot liefhebber van pluim vee, hij had tien jaar gefokt, was in België en in Frankrijk geweest, om de fokkerij te bestudeeren. Tal van rap porten heeft hij in den eersten tijd uit gebracht en inderdaad toonden talrij ke portefeuilles met lijvige getypte stukken aan, dat de pluimvee-consu lent zich niet alleen in de open lucht beweegt. Maar waarlijk ook niet en kel in de werkkamer. Niet overal heerschten juiste begrippen over pluimveeteelt en zoo heeft hij in den eersten winter na zijn benoeming vijf tig lezingen gehouden en in den twee den tachtig, „met lichtbeelden, want je moet tegen een boer niet alleen pra ten, je moet hem ook wat laten zien. En daar ik de eenige pluimvee-consu lent in Nederland ben, trok ik het hee le land door. van Marum in Gronin gen als noordelijkste, tot Herzogen- rath in Limburg als zuidelijkste punt van mijn reis. Maar tachtig lezingen in 5 maanden", voegde de heer Beau fort er aan toe, „is te veel, dat houdt geen mensch uit. Daarom hebben we onderwijzers opgeroepen met de lagere acte voor landbouw, die een cursus in pluimveeteelt wilden meemaken. Dat slaagde, do cursus is te Amersfoort ge houden, het Rijk betaalde de kosten en de leerlingen hebben zich verbon den, lezingen er van te houden, die de V. P. N. honoreert. Het ontbrak op den cursus natuurlijk niet aan levend materiaal en modclhokken. Denkt u eens aan, dat er tot dien lijd nog nooit iets gedaan was aan onderwijs op pluimveegebied Maar ook dat is ons ideaal nog niet. Een proef-fokstation willen we maken, om aan de boeren goede broed-eieren te leveren, proeven met voer te kun nen nemen en er een onderwijs-inrich ting bij te laten groeien. Daarvoor staan de kansen niet ongunstig." Ik begreep, dat al deze plannen veal werk en voorbereiding kostten en dat stemde de heer Beaufort toe. Maar met waardeering sprak hij van de werkkracht van het hoofdbestuur der V. P. N., de heeren F. E. Poslhuma, Otto Stork en A. Houwink. Nog andere plannen staan op het getouw de stichting van een cen- Iraalbureau, dat alle eieren verhan delt, 3e inrichting van coöperatieven voederaankoop, zoodat de behoefte aan voèr, waaraan nu in plaatselijke en provinciale organisaties wordt vol daan, in één hand komt. Dan is de groote landbouw-tentoonstelling in i 1913 in den Haag in *t zicht, waarbij de V. P. N. flink voor den dag zal ko men, ook met watervogels en konij nen, elke provincie afzonderlijk. En dezen zomer is de heer Beaufort te Londen geweest om daar met een der tigtal afgevaardigden uit de geheele wereld een organisatie te stichten, die een internationaal congres over twee jaar voorbereidt. Altijd is hij veel op reis, als men hem roept eens te komen kijken en geeft adviezen op tal van vragen, ook wel onbekookte, die den meesten tijd vorderen ja waar lijk, ik kwam er nu achter, dat liet ambt van pluimvee-consulent tijdroo- vend en inspannend is. De heer Beaufort vertelde mij nog meer aardige bijzonderheden, waar op ik in een volgend artikel terug kom. 3. C. P. Binnenland HOFBERICHTEN. Do Prins is, in afwijking van Zijn voornemen om naar Weimar te gaan, gisterenmorgen uit Dobbin in de re- sidentie teruggekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is D. baron Mackay benoemd tot burgemeester der gein. Voorburg en C. Palts, tot ld. der gem. Meualdumadeel. Zijn benoemd: met ing. van 1 Nov.. tot burgem. der gem. Boxtel, A. J. Gijsen; met ing. van 6 Nov., tot id- der gem. Vèghel, M. A. Völker; met ing. van tt Nov.: tot id. der gem. Siaiiddaardbuiten A. J. van Hooi; tot id. der gem. Oudenbosch, H. L. P. A. Berends; met ing. van 12 Nov. tot id. der gem. Udenliout, H. W. A. van Meeswijk; met ing. van 1 Nov. tot id. der gem. Moordrecht, J. J. Snel; met ing. van 9 Nov. tot id. der gem. Ha- zerswoude, mr. C. S. van Dobben de Bruyn; iot id. der gem. Nieuweu- lioorn en Roekan je, mr. F. J. D. C. Eg- ter van Wissekerke, secr. der gem. Nieuwenhooi'n. Is aan A. A. C. T. van Claarenbeek, op verzoek, met ing. van 31 Oct. eer vol ontslag verleend als burgem. der gein. Ravenstein. Zijn benoemd: tot ontv, der dir. bel., invoerr. en acc. te Kerkrade (stat.), P. A. Steegmans, ontv. dir. bel. en acc. te Heyiliuizen; tot ontv. dir. bel. en acc. te Hattein, R. van Ewijk, id. te Aardenburg; tot ontv. der invoerr. te St. Pieter, J. van 't Westeinde, Rijks ki. 2e ki. ten kantore der invoerr. en acc, te Rotterdam; tot ontv. dir. bel. en acc. te Mede], W. de Bas, ontv. in voerr. en acc. te Budel (slat.). Is, met ing. van 1 Jan., benoemd tot insp. der registr. en domeinen in de 10de div. te 's-Gravenhage, N. Koo- mans, thans id. in de 14e div. te Rot terdam. Is mot ing. van 1 Nov. aan C. A. Cikot, op verzoek, eervol ontslag ver leend als Iceraar R. H. B. S. te 's- Hertogenbosch. Bij besch. van den Min. v. Justitie is benoemd tot concierge-bode bij de aiT.-rechibank te Heeren veen, O. Talsma, gep. wachtmeester der Kon. marechaussee. Bij besch. v. d. Min. v. Binnenl. Za ken is dr. W. E. Ringer, adsist. voor de physiologie aan de Univ. te U- trccht, tot wederopz. toegelaten als priv. docent in de fac. der geneesk. aan die Universiteit, om ond. te ge ven in de toepassing van de physi- sche chemie op de physiol. scheik. Bij res. v. d. Min. v. Kol. zijn ter besch. gest. v. d. G.-G. van Ncd.-Indië, de dames M. Lamster, W. Lamster en M. A. Twiss en de heer G. van Dob ben, ten einde, na te zijn benoemd tot comm. 3e kl., te worden belast met de waarn. der betr. van commies 2e kl. bij den post-, telegr.- en telephoon- dienst; H. Ch. E. van Guldener Hzn., ten einde te worden benoemd tot comm. 3e kl. bij den post-, telegr.- en telephoon dienst, en L. J. Ch. van Es, .,iu ie worden geplaatst als tijd. geo loog bij het mijnwezen. NEDERL. PROTESTANTENBOND. Dinsdagmiddag begon te Leeuwar den de 42e algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond. De voorzitter, ds. S. K. Bakker, van Zwolle, sprak het openingswoord. Spr. vond in het feit, dat op Frïes- land's bodem vergaderd wordt, aan leiding om een woord van hulde te brengen aan de Uvee nog levende op richters van den Bond, de heeren Carpenlier Ailing en Colenbrander, die vóór 42 jaren, ondanks veel te genstand, den bond wisten op te richten. Ilij herdacht de dooden, met name dr. 1, van den Bergh en W. Jesse, die beiden trouwe vrienden waren van den bond en veel voor zijn bloei hebben gedaan. Spreker memo reerde de voltooix'ng van ae vertaling van het Nieuwe Testament door prof. Oort. De geheele Leidsche ver taling is meer dan het werk van vier geleerden, het is een eerezuil, die de moderne richting zichzelf heeft ge sticht; immers, zonder de medewer king en de sympathie van de velen, ware deze arbeid nooit ondernomen en volbracht. Spreker wijst er op, dat het de moderne richting is geweest, aan wie zoo vaak Bijbelverguizing is verweten die den Bijbel weer nader tot onze tijdgenooten heeft ge bracht Hij bracht prof. Oort veler warme hulde. Do 20.000 leden van den bond moe ten er '30.000 worden. Hoe talrijker wij zijn, hoe grooter onze invloed. Kostelijke volksgocderon staan op het spel, zoo besloot de voorzitter. vervolg i' VROEGE GROENTEN. Te Finsterwolde zullen van rijks wege proeven worden genomen met den verbouw van vroege groenten in broeikassen. Reeds zijn 25 kassen aangekomen. DRANKBESTRIJDING. Te Gouda vergaderde de Bond van R.-K. Drankbestrijders-vereenigingen in het bisdom Haarlem. Uit bet jaar verslag bleek een toeneming met 9 vereenigingen en 575 leden, zoodat er thans 54 vereenigingen met 5025 le den zijn aangesloten. Aan verschillende commission wer den subsidies toegekend; de aftreden de bestuursleden dr. W. M. J. Borst Pauweis en G. A. Gerritsen werden herkozen. Verschillende voorstellen werden afgehandeld oa. een van de afdee- ling Vlaaruingen, om, in plaatsen, waar de winkelsluiting wettelijk ge regeld is, pogingen aan te wenden om ook de vervroegde sluiting van café's te verkrijgen. MOLENS ZONDER WIEKEN. Uit Monnikendam schrijft men aan 't N. v. d. D.: Niettegenstaande de vereeniging „Heemschut" een schrijven had ge richt aan het bestuur van den polder „de Belmermeer", is de watermolen van dien polder van zijn wieken be roofd en is in de romp eene inotorma- chïne geplaatst. Genoemde vereeniging had aan 't polderbestuur in overweging gege ven, in verband met de vervanging van de windbemaling door machi nale bemaling, den molen geheel te sloopen en een nieuw machinege bouw te stichten. Van Monnikendam uit gezien ont sieren reeds vier molens, waarvan de wieken weggenomen zijn en de romp is blijven staan, het landschap; xianxelijk twee in den polder Katwou- de, die van den polder Monnikmeer en thans ook de bovengenoemde. GRAAF VAN BYLANDT. De oud-voorzitter der Tweede Ka mer was gisteren voor de eerste maal na zijn ernstige ongesteldheid weder tegenwoordig in de vergadering der Kamer. Van alle zijden werd de afge vaardigde voor Apeldoorn golukge- werischt met zijn herstel. ROODE KRUIS. Naar 't „I-Ibld." verneemt, zal dr. A. van Tierihoven, arts te 's-Gravenha ge, zich in dienst stellen van het Roode Kruis hij het Servische leger. TABAKSREG.IE IN SERVIë. Naar wij vernemen is aan de Ne- derlandsche tabaksindustrie weer voor vijf jaren gegund de levering voor de tabaksregie in Servië. Le verancier is de Maatschappij „Trio" te Culemborg. Er hadden ingeschreven 19 Neder- landsche, 7 Duïtsche en 2 Belgische fabrieken. In de afgeloopen vijfjarige periode was de levering te beun v allen aan een Hainburgscho combinatie. Vóór dien tijd was het de Nedcrlahdsche firma Goulmy en Baar. (Hbld.) BROODBAKKERS-TENTOONSTEL LING. Een keur van pan-, vloer-, knip- brooden, korsten, Engclsche en kren- ienbrooden, alle vol eren - de regelen der kunst gebakken, treft men aan in een der zijzalen van het Psleïc vo-r Volksvlijt te Amsterdam, waar van 22—29 een broodwedstrijd en -"m vak- lentoonstelling wordt -houden, ge organiseerd door de Broodbakkers- Patroonsvereeniging .De Voorzorg". Ixi een andere zaal zijn u.'.~este'd verschillende machines, gereedschap pen, grondstoffen en hulpmiddelen voor de brood- en banketbakkerij. Dinsdagmiddag had de opening der tentoonstelling plaats door den voor zitter van de broodbakkerspatroons- vereeniging „De Vooi-zorg", den heer Fred. C. Stable. TE.GEN DE TARIEFWET. In een to Schiedam gehouden bui tengewone ledenvergadering van den Bond van Distillateurs is ingesteld een commissie voor actie tegen de in het ontwerp-Tariefwet voorgestelde verhooging van invoerrecht op gedis tilleerd. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren C. van Lede (Blan- kenheym Nolet's Distilleerderij.!, Si mon A. Maas (firma RijuJxeiide Zo- Feu i 18 o n Roman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 33) Nog een uur bijna bleef men op Bu chenau bij elkaar zitten en sprak over den brief van Wera en over Mevr. Tadwign, toen Hector plotseling zei Nu, Marianne en aanstaande schoonvader, wij hebben vandaag een rachtigen zonsondergang, hoe staat et met onzen gang naar den toren Het tweetal begreep dadelijk wat Hector meende, maar Felix Buchenau zei Wilt ge den zonsondergang van boven af zien Ja, papa, geraden, glimlachte Hector terug, daarbij knipoogde hij te gen vader en dochter. Mevr. Dora wist ook wel, waarom het hier ging, maar zij stelde geen groot vertrouwen in de theorieën, die haar zoon voor het ontstaan van het roode licht te berde bracht. Nu klommen Marianne en Hector, gevolgd door den oud-ontvanger, weer de torentrappen op en knarsend piep te het slot onder den druk van den ouden sleutel, dien Hector uit zijn zas genomen en aan der>. heer Roszner ge geven had. Het roode licht, werkelijk het roode lichtriep de oude man, en de beide jonge mensehen achter hem: die elkaar hadden aangekeken, keken nu ook op en waren eveneens als ge hypnotiseerd door het schouwspel, dat zich nu aan hun oog vertoonde. Daar hing het oude schild, aan den wand en van de xnande punt van het schild, waarop de volle schitterende zonnestralen vielen, scheen een stroom verblindend rood vuur te komen. Gril lige, bloedroods lichtjes trok de zon uil het schild eu als een vlammenstroom speelde een groote, breede streep te gen het venster, zoodat het er als een woest, rood oog uitzag. Spookachtig vreemd en mooi. Ik heb het wel gezegd, het Sara- cenenschild is de oorsprong van het: geheimzinnige, roode licht, xiep Hec tor uit en ging met Marianne in het roode licht staan. De oud-ontvanger liep naar den leuningstoel toe. Men wordt geheel verblind, als men nu naar het schild kijkt, zei hij. Hector ving dat ééne woord op en herhaalde Verblind Juist, schoonpapa, u heeft ons heel wat r.ader lot d© oplos sing van het spooklicht gebracht. Ver blind 1 Nu kan ik u zeggen, waarom dit Saracenenschild die vreemde eigen schap bezit, dat, zonnestralen of hel dere, scherpe maneschijn den rooden glans uit zijn spits trekt. Hij schoof voor Marianne en zich zelf de heide oude stoelen naast den leuningstoel, waai-in de oude heer het zich intussclxen gemakkelijk had ge maakt, en nadat het jonge meisje en hijzelf plaats geromen hadden, be gon hij Ge hebt zeker wel meer gehoord, dat men zich in vroeger tijd in den oorlog van alle mogelijke middelen bediende, om hef zij'n tegenstander moeilijk te maken. De oud-ontvar ger knikte, om zijn mond verscheen al een trek van be grijpen. En ik stel mij voor, ging Hector voort, dat dit schild niet alleen een be scherming en beschutting) was voor zijn bezitter, om houwen en stooten af te weren, maar dat het tegelijkertijd een hoogst gevaarlijk wapen kon zijn, omdat liet de macht, bezat bij helderen zonneschijn zijn tegenstander te ver blinden en tijdelijk voor den strijd on geschikt te maken. Deze oogenblik- ken waren voldoende om den. eige naar van het schild volkomen macht over den vijand te geven en hem te verwonden of to dooden. Zoo zal het geweest zijn. Marianne gliri.luchte legen haar vader. Dat is zeker niet romantisch ge noeg. papaatje liet is wcr derbaariijk I glimlach te deze terug. En nu zijn wij zoover gekomen, ging Hector voort, om ons af te vra gen, hoe het schild aan die eigenschap komt. En daarbij zal ons de chemie.... Marianne begon luid te lachen. Het is of wij naar een lezing zit ten te luisteren van professor Hector. Spot iij maar 1 nen) en C. Houtman (Schiedamselie Alcoholfabriek) Aan genoemde com missie is vrijheid gegeven, indien zij dit noodig. acht, het ledental uit te breiden tot vijf. Zij kan daartco twee bondsleden naar haar keuze benoe- i POLITIE TE AMSTERDAM. Aan het politiepersoneel is thans een nieuwe algemeene instructie uitge reikt, nadat dit reeds vroeger met de nieuwe ambfsirstructie geschied was. In deze nieuwe instructie wordt be paald, dat het inferieure personeel eens in de tien dagen een vrijen dag zal hebben. Door den hoofdcommissaris is even wel ter kennis van het personeel ge bracht, dat deze bepaling omtrent den vrijen dag nog niet van kracht is. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat liet corps nog niet op de sterkte staat, welke het ingevolge de nieuwe instruc tie moet hebben om een vrijen dag om de tien dagen mogelijk te maken. GETROFFEN. Een zich aan boord van de lichter Maria II te Amsterdam bevindend bootwerker werd door het plotseling vallen van den mast zoodanig getrof fen, dat de dood onmiddellijk intrad. DIEFSTAL VAN KUNSTVOOR WERPEN. Een dame, die vroeger te Utrecht woonachtig was, maar sedert eenige jaren in Duitschland vertoefde, had tal van familiestukken i n kisten ver pakt. in bewaring gegeven op den zolder van een perceel in de Hof poort te Utrecht, welk perceel *et ei gendom is van de Du it se lie Orde Ba lije van Utrecht. Deze stukken, be staande uit porselein, damast, zilver en schilderijen, vertegenwoordigden een zéér aanzienlijke waarde. Toen dezer dagen bedoelde dame zich ver voegde in de Hofpoort, om haar bezit tingen na te kijken, kwam men tot de ontdekking, dat allo kisten van hun inhoud waren beroofd. Het por selein was weg, het damast was weg, al het zilver verdwenen, terwijl van de schilderijen de mees ie brutaal weg uit hun lijsten waren gesneden. On middellijk werd de politie van dezen omvangrijken diefstal kennis gege ven; ook de justitie weid gewaar schuwd. Oo den zolder van het hw's, dat onder bewaking stond van een con cierge. was geen spoor van braak te ontdekken. De kisten, waarin de kost bare voorwerpen geborgen waren, stonden, zooals het bshoorde, netjes boven elkander. De in,houd alleen was vex-dwenen. Een zéér groot schilderij hebben de daders achterge laten, vermoedelijk omdat 't te groot was, om het te transporteeren. Een pendant van dit schilderstuk hangt in bet Rijks-Museum te Amsterdam. On der de gestolen schilderijen bevindt zich ook een Maris van zéér groote waarde. De dieven hebben de doeken uit hun omlijstingen genomen, en 't encadrement laten liggen. Wanneer de diefstal is gepleegd, is onbekend. De kisten 6tonden jaren lang op den zolder, zonder dat er door iemand was naar omgekeken. De concierge beweert van uieis te weten. Nader wordt geméld: De concierge van het gebouw hoeft bekend, den diefstal gepleegd te heb ben. Twee rechercheurs mochten er reeds In slagen een groot deel van de gestolen vooi-werpen op te sporen en ia beslag te nemen; ook op eenige der vermiste schilderijen wist de recher che de hand te leggen. Al deze waarden wei-den door de benadeelde dame als naar. eigendom herkend. Toen men den verdachte de opge spoorde voorwerpen toonde, kwam hij tot bekentenis. DE VERLOREN DIAMANTEN TE AMSTERDAM. In aansluiting aan het eerste be licht over de partij diamanten, (er waarde van f 9800, verloren nabij den Dam door den portier S. van de diamantslijperij Litwer, verneemt de Tel. nader het volgende: Er werd geen spoor van de dia manten ontdekt. Na het onderzoek, kou de portier S. weer vertrekken. Tot dusver zijn de verloren diamanten nog niet gevonden. ONDER DEN TREIN. Voor het station Benthcim zijn door den van Salzbergen binnenkomen den trein twee sjxoorwegarbeiders, die dwars over de rails een mand met visch wilden wegdragen, overre den. De een was onmiddellijk dood, den ander werd het geheele rechter been algereden. Beiden waren ge huwd en vaders van groote gezin nen. Hij begon ook te lachen. Plotseling klonken bij den ingang van de deur twee uitroepen van ver bazing. Felix Buchenau en zijn vrouw stonden in de lage open deur en ke ken verbluft het kleine vertrek binnen, waai-door als een vurige scheidsmuur het roode schijnsel liep. Mevr. Dora had haai- verlangen te kennen gegeven om ook de torenka mer op te zoeken en dat aan haar echt genoot verzocht. Kom maar binnen, mijnheer en mevrouw riep Hector vrooltjlc uit., hier kan u ook overdag liet beroemde roode licht van Buchenau bewonde ren. Treed maar binnen, er is vrije toegang Hij sprong op en bracht zijn moeder naar zijn stoei. Ziet u, mamaatje, nu is de na tuurlijke oorzaak van het roodo licht, dat ook u angstig heeft gemaakt, ge vonden. Van de punt van liet schild gaat de roode glans uit. Vlak tegen over het venster hangt het schild, en bij zonsondei-gang treffen de stralen juist de punt van het schild. Als de maan op een bepaald punt staat, zal, zooals ik vroeger al eens zei, precies. Onze Lachhoek GEBREK AAN ZELFKENNIS. Kantonrechter (tot beschuldigde). Zeg eens, hoe kwam je er toe, om bij de arrestatie een valschen naam op te geven? Beschuldigde. Excuseer me, mijnheer, maar als ik woedend ben, ken ik me eigen zei vers niet. PARVENU. Rentenier (z'n naam in het register van het badhotel schrijvende). .T. C., rijke rentenier met wouw en dochter. (Tot v.ijn vrouw.) Wat denk je, Marie, zou ik cr de huwe lijksgift bijzetten? WAT HET MEEST INTERES SEERDE. Leeraar in de geschiedenis (op eed zeer deftig jongedames-instituut). Nadut ik deze droevige episode uit het leven van Maria Antoinette heb verhaald, zal ik gaarne de vragen nog beantwoorden, die deswege bij u mochten oprijzen. De klasse (eenstemmig). Wat had zij aan? ONGELUK BIJ EEN JACHTRIT. Bij een jachtrrt, in de omgeving van Amersfoort gehouden, is mejuf frouw Van Lennep, de dochter van den heer R. van Lennep. te Amster dam, een ongeluk overkomen. Ten gevolge van de gladheid van den bo dem van het weiland, waarin mej. Van Lennep met haar paard reed, kwam hef dier bij het springen over een sloot te vallen, zoodat zij onder het paard te land kwam. Toen men haar opnam, bleek, dat zij aan bet hoofd verwond was. Eerst werd zij naar den huize Lookhorst gebracht, waar dr. Groneman, uit Amersfoort, geneeskundige hulp verleende; van daar werd zij vervoerd naar het St. Elizabethsgesticht te Amersfoort, waar prof. Rotgans, die intusschen was ontboden, het noodig oordeelde een kleine operatie te verrichten. Nu is de toestand van de patiënte zeer bevredigend. (Tel) VERDRONKEN. Te Slamperszat is bet 16-jarig zoon tje van C. H. bij het scheppen van bedwelmde visch, te waler geraakt en verdronken. DOOR KOETEN GEDOOD. Te OnstweddeMossel (Gr.) moes?, bet 10-jarig zoontje va.n den land bouwer A. Moorlog, koeien naar de weide brengen. Ilij kwam niet terug en toen men beni zocht, vond men hem dood in de weide. AANRANDING. Door den rijksveldwachter werd aangehouden K, te Dwingelo, ver dacht op het eenzame fietspad, tus- schen Rolde en Borger een meisje te hebben aangerand. De verdachte heeft reeds hekend. MISHANDELING MET DOODELIJK GEVOLG. Nader wordt gemeld: Maandagavond is de 23-jarige A. v. Helvoirt, te Oss, aan de bekomen woud, hem door den 16-jar. A. da Vos toegebracht, overleden. De da der, die eerst alles ontkende, heeft nu bekend. De steek was met een roestig dolkmes toegebracht en tot in de long doorgedrongen. TRAMONGELUK. In het Diaconessenhuis te Leeuwaf- den is overleden het 12-jarige doch tertje van W. v. d- V., te Veenwouden, dat Zondag vóór een week door de tram werd overreden, tengevolge waarvan het kind ernstige kneuzïm gen gekregen had. OVERREDEN. In de Heerenstraat te Groningen 53 de oud-Indische ambtenaar, de heer Th. van Olfen, door de tram overre den en gedood. DIEFSTAL IN EEN TREIN. Zondag is vermoedelijk uit een trein AmersfoortLeiden via Amster dam ontvreemd een vierkante bruin lederen tascli, inhoudende acht flesch- jes met zilveren stoppen, gemerkt R, v. B., met grafelijke kroon, een kistje met juweelen inhoudende drie gouden dasspelden, een met diamant, een met vier blauwe steenen en een bezet met diamanten, een losse paar', een paar bruine schoenen en eenige kleedïngstukken, benevens een 20 Max'kstuk van Keizer Frederik. (Hbld hetzelfde gebeuren. Alleen valt bij zonneschijn de x-oode glans minder c-p dan liet misschien veel minder schelle licht 's nachts, omdat dan alles er om heen in duisternis is gehuld. Jongetje, jo hebt ook heelemaal geen gevoel van piëteit, schertste Fe lix Buchenau. Om ons antieke spook nu zijn mantel vau romantiek zoo on barmhartig af te nemen. liet schild stamt uit den tijd van Carolina Bu chenau, ging hij voort, die 's nachts naar de sterrc-n Reek, en een soort van giftmengster voor eigen gebruik was, misschien wel naar den steen der wij zen zocht. Er trok een wolk langs de zon en het i-oodo licht verdween plotseling. Daar ginds in haar schrijftafel liggen nog allerlei schriftu ren, die zij heeft achtergelaten, zou den daar niet een paar regels over bet schild bij zijn, voegde hij er aan toe, de sleutel ligt in het kleine laatje bo ven rechts. Marianne probeerde het laatje open te maken, de baron lachte om haar vergeefsche pogingen. Neen, meisje, oude schrijftafels zijn niet zoo eenvoudig te openen. Ilij drukte aan den zijkant op een

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5