NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 9003 Verschijnt dagdijks, bafeahre op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 25 OCTOBER 4812 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: ir PER drie maanden: iKjstL Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement \oor Haarlem f 120 -> Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der aJ Abonnement .aanzienlijk rabat. gemeente) J-f9 Jf,(Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsine: Franco per post door Nederland1.6o {o/gL BpIIPiF50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. v H Afzonderlijke nummers0.02H TT M V Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371^ Kcdactie en Administratis: Groote Houtstraat 53. i» de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOGM. Drukkerij: Zuidcr Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warir.oesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA ZATERDAG 26 OCTOBER. Schouwburg: Voorstollamg door de fl. V. Het Tooneel, 8 uur. Do Kroon: Liederenavond door Li sa en Sven Scholander, 8 uur. Brongebouw: Uitvoering der Gym nast. Vereen. Bate, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Hotel Duin en Daal: Concerten, Stadsnieuws Vijfjarig beslaan. De afd. Haarlem van den Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de kle dingindustrie, zal 9 November a. fecstvergadering houden in het Bron gebouw. De heer A. B. Klccrokooper, Amsterdam, zal de feestrede uitspre ken. Verder zullen lichtbeelden vertoond en voordrachten gegeven worden. L ij k j e opgehaald. Op aanwijzing van een voorbijva renden schipper, die 't had zien drij ven, haalde de politie vanmorgen bet lijkje van een voldragen kind van bel vrouwelijk geslacht op uit den Oost singel. Aanbesteding. Door den architect J. van den Ban werd heden bij ondershandscho in schrijving aanbesteed: het vergrooten van de Caoutchouc-fabriek van de firma Gebrs. Menens, te Haarlem. Ingeschreven werd door B. Hagen, voor f34900. II. London, voer f 33980. A. N. Corrielisse, voor f 33400. Firma AV. A. v. Zanten, voor f32700. Firma Martens Zn., voor f32490. Alle inschrijvers wonen te Haar lem. Aan de firma Martens Zoon werd de bouw gegund. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN DER GYMNASTIEK. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes A. P. van Vliet, van Haarlem, en A. G. Wijnsouw, van Santpoort en de heer A. Ph. Th. van der Kruk, van Beverwijk. ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Door de afdeeJing Haarlem der S. D. A. P. en bet Haarlemsch Arbei ders Secretariaat zal nan de Commis sie voor Arbeiders-ontwikkeling een bijdrage van f150 worden gegeven. Verschillende andere vereenigingeu zullen eveneens voor dit doel bijdra gen geven. Gocdafgeloopen. Donderdagavond omstreeks half ze ven zou in de Wilhelminsutraat een dame per rijwiel achter een electri- sclie tram omrijden, toen op hetzelf de oogenblik een tram uit de andere richting kwam, die dame en het rij wiel een eind op zijde wierp. Dc dame had zich wel een weinig bezeerd, maar bekwam geen ernstig ïtsel. Boefjes. Drie kleine jongens: M. H., A. F. en 1 v. D., werden door de politie uange- houden wegens een reeks diefstalle tjes van de volgende voorwerpen: le. een lantaarnlamp, uit 't perceel Kruisweg 66; 2e. twee stukkeu choco lade, uit den winkel Plein nr. G; 3o. een pakje puddingpoeder en wrijfwas cït 't perceel Olieslagerslaan; 4o. vijf eieren uit een handwagen in de Tem peliersstraat; 5c. een jas, van een hek aau de Schouwtjeslaan; 6e. ecu brood, uit een bakkerswagen in de Korte tellaan. Volks weerbaar heid. Door de afd. Haarlem, Bloemendaal Commando en Zandvoort, wordt a.s. Zaterdag weder een nachtelijke oefe ning gehouden in het t errein ten Zuiden van Aerdenhout. Bij de oefe ning, die tot middernacht duurt, wordt van losse patronen gebruik ge maakt. GEHEELONTHOUDING- Onder leiding van Ds. A. J. Montijn hield gisterenavond de afd. Haarlem der Not. Chr. Gehcel-Onthoudersver- j eeniging eene algemeene ledenverga dering. Na afdoening van verschillen de huishoudelijke zaken, trad Ds. Ko ning uil Enkhuizen, als spreker op, om de ..Vang uw Kameraad-zending" In te leiden, naar aanleiding van de groote werfweek, die van 17—24 No vember a.s. in ons geheele land zal j worden gehouden. Zijn gloedvolle re de was een opwekking om allen tot ijver aan ie sporen voor den drank- strijd. Na hem kreeg de heer Bruin uit Zandvoort liet woord, die meer het zakelijk gedeelte behandelde en een uitlegging gaf op welke wijze zal wor den gewerkt. Dc methode is vroeger reeds uitvoerig in ons blad belian dcld. De heer v. d. Wateren hield een gloedvol betoog voor het werk te Haarlem, waarvan hij de grootste verwachtingen heeft. Aan alle aan wezigen werden kaarten uitgereikt, waarop getracht zal worden de men schen te laten teekenen en hen med' te nemen naar de bijeenkomsten in het „Blauwe Kruis". Verschillende af- declingcn werken met succes door de „V. U. K."-methode, ook Zand' dat reeds op goede resultaten kan bo gen. Volgt men den raad op van den heer v. d. Wateren, dan zullen er in dc week van 17—24 November maar weinig Haarlemmers zijn, die geen bezoek of aanvrage hebben gekregen. Toch werden de bezwaren gevoeld van dit Engelsche stelsel, daar deze wijze van werken wel gewijzigd 2al moeien worden, zal ze niet indrui- schen tegen onzen volksaard en ons volkskarakter. Men hoopt dat de practijk den juis- ten weg zal aanwijzen en men is overtuigd dat uit deze groote bewe ging in de a.s. Novemberweek een nieuw systeem zal worden geboren. Hedenavond gaan de hoeren Ds. Wolters, uit Heemstede, en Koelen uit l-Iaarlom, te Zandvoort deze zaak ver der bepleiten, terwijl 5 November l.g, heer met Ds. Montijn de Alkmaar- ders zullen opwekken. Na aanneming van verschillende nieuwe leden bracht de heer Gabriels nog het verslag uit over bet gebouw „Het Blauwe Kruis", als penning meester-administrateur van den Raad van Beheer. Do voorzitter bracht hem hartelijk dank voor zijn trouw en ijverig be heer, waarmede de vergadering met applaus instemde. Medegedeeld werd nog o.m. dat mej. M. Strating-heeft bedankt als lid van het bestuur en van den Raad van Beheer, een feit dat wordt betreurd, daar de afdceling in haar een trouw een ijverig bestuurderes verliest, die vooral in stilte, zeer veel heeft ge daan in het belang van de goede zaak der bestrijding van het alcoholisme HET R.-K. KALK- EN STEENBE- WERKERSGILDE ST. DOROTHEUS, ouderafd. der afd. Haarlem van den Ncd. R.-K. Volksbond, hield een bui tengewone vergadering ter bespre king van de a.s. winterpropaganda. Na opening door den nieuwen voor zitter, den heer Heiligers, werd beslo ten in het begin der maand Novem ber een propagandavergadering te houden, waar dan als spreker zal op treden een der hoofdbestuursleden van den Ned. R.-K. Kalk- en Steenbe- werkersbond, „St, Jan", waar „St. Do rotheas" bij is aangesloten. Nadat alle leden zich als propagan disten hadden opgegeven en deze in parochies waren verdeeld, sloot de voorzitter de vergadering. RATTENBEZOEK. Een jong echtpaar im de West er- Boogaardstraat had zich gisteravond te ruste begeven, toen zij omstreeks half twaalf gewekt werden door een vreemden bezoeker. Een rat wandel de gemoedelijk over hun bed heen en weer. Het echtpaar, verschrikt door deze onploizierige visite, wilde niet in huis blij\en en nam zijn toevlucht tot de oudei's van den jongen man. Het huis is nu gesloten, want 'bet paartje heeft geen zan om er terug te keeren. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. Men schrijft ons: De leden van het Natuurkundig Ge zelschap, afdeeling van het Departe ment Haarlem van de Mij. van Nij verheid, zullen in de eerstvolgende maanden in de gelegenheid gesteld worden zeer interessante voordrach ten bij te wonen. Dr. J J. Hallo uit Den Haag heeft zich bereid verklaard een viertal voor drachten te houden en Dr. Borgesius, stadgenoot van Dr. Hallo, een drietal. De laatste hoopt ïh Januari en Fe bruari 1913 de Photografie, bepaalde lijk de kleurenpliotografie, te behan delen. Dr. Hallo denkt nog in den lnop van deze en de twee volgende maanden op te treden. In een rieks '8n drie voordrachten zal hij enkele hoofdstukken uit de trillingsleer en de leer van het geluid behandelen; het gesprokene zal door een aantal proeven worden toegelicht. Een uiteenzetting van enkele funda- menteele eigenschappen van de tril lende beweging zal gevolgd worden door de vermelding der voornaamste toepassing op muzikale tonen. Ook bij de behandeling van de ver schillende vormen van golfbeweging zal de toepassing op de theorie der muziekinstrumenten in het oog wor den gehouden. Na de behandeling der door instrumenten voortgebrach- tc tonen, zal het- menschelijk stcmor- I gaan behandeld worden. In de bespreking van het gehoor- oi gaan zal de theorie van het samen- klinken van verschillende tooncom binaties worden opgenomen. De in vloed welke eene relatieve beweging van geluidsbron en waarnemer ten opzichte van elkaar uitoefent op de waargenomen toonhoogte, zal aanlei ding geven lot de beschouwing van enkele toepassingen der trillingsleer, niet alleen op het gebied van bet ge luid, maar ook op optisch en astrono misch gebied. Na afloop van deze reeks van drie voordrachten, zal dezelfde spreker nog een voordracht houden over „Draadlooze Telegrafie". In deze voor drachten zal het ontstaan van electii- sche trillingen, de voortplanting dor electrische golven en de waarne ming van deze verschijnselen op een afstand van de trillingsbron worden verklaard en door proeven toegelicht, terwijl de inrichting der stations voor draadlooze telegrafie uitvoerig beschreven zal worden. DE TELEFOON WERKEN. De Sint-Nicolaasdrukte gaat zoo langzamerhand beginnen en in dien tijd zullen de winkelstraten weer op gebroken zijn voor de telefoonwerken. We hebben eens gevraagd aan de directie op welke tijdstippen de ver schillende straten opgebroken zullen worden. Men is nu gereed rnet de Smede- straat in de. richting naar de Groo te Markt. Daar is rnen nu bezig. De volgende week gaat men beginnen aan de Groote Houtstraat, die men dan tot aan de Dreef klaarmaakt.' Meteen worden dan onderhanden ge nomen de Anegang, het Verwulft, de Koningstraat en de Gierstraat. Dit ge deelte zal, als het niet tegenloopt, ongeveer drie weken vorderen. Waar schijnlijk zal men dan aan de Kruis straat beginnen, maar dat is nog niet zeker. De volgorde der straten verder, houdt ook verband met de aflevering van de kabels door de fabriek. Daar ongeveer 25000 meter straat moet wor den opgebroken, beeft men een groot getal rollen kabels noodig. RECLAME IN HET BUITENLAND DOOR M1DDEI VAN ESPERANTO. Over het maken van reclame in het buitenland wordt in den laatsten tijd nog al eens geschreven en gesproken. Zoo las ik eenigen tijd geleden, dat in een vergadering van bestuursleden van vcreenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in aan de Noordzee gelegen badplaatsen, beslo ten werd een pakkende reclame te plaatsen in Duitsclie en Oostenrijksche bladen. Waarin die pakkende reclame heeft bestaan, vernam ik ncoit, wel las ik eenigen tijd later, dat enkele badplaatsen zich hadden teruggetrok ken wegens de groote kosten. Uok in de verteraging „Zandvoort's Belang" en in het „Comité Plan 1913'' kwam deze zaaL te- spraüe. Nu gaat hei makeu van reclame 111 het buiten land met veel moeite en groote kosten gepaard, terwijl de reclame dan nog zeer gebrekkig is. Hel Lsperaitii kan ook hier uitste kende mensten bewijzen, vooral door middel van dn U. E. A., den Esperan- tistenboiid, in 1903 te Genève opge richt en thans reeds over de geheele wereld verspreid als een reusachtig net van organisatie, waarvan de ma zen steeds dichtei en dichter worden, ten paar voorbeelden ter verduidelij king Stel dat „Zandvoort's Belang" een aardig gidsje samenstelt, geïllustreerd met eenige mooie kiekjes. Dit wordt vertaald in het Esperanto en gezon den aan al dc Delegito's van de U. E. A., met verzoek een en ander te ver talen in hun landstaal en te doen plaatsen in ee i daar gelezen blad. Op zulk een wijze wordt reclame gemaakt in 885 plaatsen, in 47 landen. Een reuzenreclame dus voor weinig geld Het volgend jaar wordt Neèrlands onafhankelijkheid herdacht. Overal worden feestegeorganiseerd, ten toonstellingen zullen gehouden wor- den, maar vooral, men wil trachten een druk bezoek van vreemdelingen te' verkrijgen. Wanneer nu eer- geïll. gids werd sa mengesteld, waarin den vreemdeling werd meegedeeld, w at Nederland hem in 1913 te zien zou geven welke mooie plekjes dat kleine landje bezit en ook hiermee werd gehandeld, zooals ik hier boven aangaf, werkelijk dan was het doel bereikt Vele vreemdelingen zouden zich aangetrokken gevoelen ons land te bezoeken, de Commissie' voor 1913 zou tevreden zijn. Dat reeds andei-e landen, steden en vereenigin- gen van dit uitstekend reclaine-ntiddel gebruik makeizou ik u telkens enj telkens weer kunnen aantponen. Nog de vorige week hebben de lezers van dit blad kunnen zien, hoe ook het gemeentebestuur van Breslau zich van dit middel bediende om de vreemdelin gen opmerkzaam te maken op de in 1913 te lioude cultuurhistorische ten toonstelling. Zooals men zich nog herinneren zal, is twee jaar geleden ook op deze wijze een Esp. gids van Haarlem e. o. over de geheele wereld verspreid. Dat velen zich hierdoor aangetrok ken hebben geveeld Haarlem te bezoe ken, weet ik bij ondervinding meni- gen brief betreffende logies, reisgele genheid, e. a heb ik beantwoord, Franschen, Ei gelachen, Hongaren, Duilschers en Spar jaarden bezochten ons en w erden door ons rondgeleid. Nu wij staai aau den vooravond van 1913 meende ik goed te doen met net bovenstaande neer te schrijven. Ook onze badplaatsen kuuueii Hiermee hun voordeel doen. J. 11. W. HABE1RMEÜL, Delegito der U. E. A. DE TOEGANG TOT IIET H. F. C.- TEHREIN. In aansluiting aan ons bericht van Donderdag betreffende den toegang tot TL F. C.'s voetbalveld aan de Spanjaardslaan diene, dat net bestuur der vereeniging veel bezwaar ziet in het maliën van een toegang aan den Binnenweg, en daarom hoopt een ver- breeding van den beslaanden ingang te kunnen verkrijgen. WERING VAN INBREUK OP NA TUURSCHOON. Gedeputeerde Staten van Noord- I-Iolland hebben de medewerking van de gemeentebesturen in die provincie gevraagd voor het toezicht op de na leving der verordening tot het weren vdii Inbreuken op natuurschoon. In verband met het voorschrift,, dat voor het hebben van thans bestaan de reclames of rectazrieibcircLan na 1 Jan. 1914 vrijstelling gevorderd wordt stellen Godep. Stalen heil zeer op prijs diat de belang hebbenden doo r do ge meentebesturen worden aangespoord in hun eigen belang hot verzoek om vrijstelling zoo spoedig mogelijk aan Ge&ep. Staten in te zenden: Neder 1. Fotografe n-K unst- kring. Van den Nederlandschen Fotogra fen-Kunstkring ontvangen we een fraai geïllustreerden catalogus van de jubileum-tentoonstelling, die in Den Haag, Amsterdam, Groningen en Nij megen zal gehouden worden. In de jury hebben zitting de heeren P. Clausing Jr. en S. II. de Roos uit Haarlem, mej. Helena Goude en H. Deutmahn uit Den Ilaag. en de heer W. J. van Zanen te Gouda. Waarom komt deze tentoonstelling niet te Haarlem Kunnen de heeren Bispinck, Clai sing cu De Roos daar niet iets aan doen G e v. Voorwerpen: Terug te bekomen: A. van Beau mont, Hagestraat 17, dop van een sohokbrekor van een motorrijtuig. - J. Boil, Ruysdoelstraai 7 zwart, een das. Th. Mathot, Rozeopricelstraat 52 rood, een liederenboekje. G. J. Haak, Spaanschea aartstraat, Scho ten, (huize Cornelia), een muilkorf. M. Germans, Baan 1, een hond. G. v. d. Berg, Sophiaslraaf 3-4, een kinderhaaidschoea. De Vr es, Jaus- weg 30, een jongo kat. P. de Vries, Dr. Leydsctiaat 74. een heerensctioen. M. Peper, Zijl weg 36, een dames- taschje. A. v. d. Mei, Rozenprieel- straat 10, een sjaal. R. Fehres, Bo- terstraat 5, een damesbont. HEEMSTEDE. Botsing. Gisterenavond omstreeks zeven i.ur, kwam een wagen, geladen met bloem bollen en bespannen met één paard, uit de Pijlslaan de Leidsche Vaart op, toen tegelijkertijd ook een tram van de richting Haarlem kwam aanrij den, die met den bollenwagen in bot sing kwam. Dc voerman werd van den wagen geworpen, maar bekwam geen letsel, evenmin als het paard, dat nog een heel eind door de tram werd meegesleept. De wagenvoerder liep eenige verwondingen op aan aange zicht en handen, veroorzaakt door de glasscherven, daar liet glasbalcon van de tram, evenals dc bollenwagen totaal stuk geslagen waren. Omstan ders beweerden, den voerman nog ge waarschuwd te hebben. SLOTEN. Ter twoede najaarsveemarkt waren slechts een 30 runderen aangevoerd; handel vlug; prijzen f200 A ƒ275. HAARLEMMERMEER. Uit het door de politie ingestelde onderzoek, om dc vermoedelijke oor zaak vast te stellen, waardoor J. J. v. d. Kuur, zooals we gisteren reeds meldden, uit de dakgoot is gevallen, is gebleken, dat hij, terwijl liij van do borstwering in de dakgoot wilde stoppen, misstapte, zijn evenwicht verloor en daardoor van een hoogte van pl.m. 10 Meter op don grond viel. Eerst kwam hij op don kant van een steiger terecht en sloeg daardoor nog een keer onderstboven. De geneesheer, Dr. Nanninga, kon niet anders dan den onmiddellijken dood constatoeren. Het geheele dorp was onder den in druk van dit tragisch ongeval. Veemarkt, Op do te Hoofddorp gehouden 3de n a j a ars-vee marlet waren aangevoerd 62 melkkoeien. Prijzen van f 135 tot (210, en 3 graskalveren, prijzen van f 60 tot 66. Do handel was slechts matig. Publieke veiling. Door notaris Overvoer, te Nieuw- Vennep, werd Donderdag in Hotel de Beurs, te Hoofddorp, publiek ge veild Zes arbeiderswoningen onder ééu kap, met erf en tuin, te zamen groot 9 Aren 50 Centiaren, gelegen aan een binnenweg, sectie G G te Hoofddorp. Ingezet door A. C. Borst, te Hoofd dorp, op f 5600, werd het bij afmijning door den eigenaar opgehouden. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De werkzaamheden aan de uitbrei ding van onze waterleiding in ,Duin cn Daal", die uitbesteed zijn aau de firma Stulemeijer, uit Breda, hebben vrouwen hebben achter „Karmel" een keet om in te wonen en zullen daar zeker wel een half jaar blijven. Tot de eerste werkzaamheden behoort het maken van een tweeden filter en put. terwijl zoowel de bestaande als de nieuwe filter, een beton-overkap- ping krijgen. SCHOTEN. Ned. R.-K. Volksbond. Het bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Schoten, is thans als volgt samengesteld: Chr. Huiboom, le voorzitter, J. v. d. Bos, 2e voorzitter, B. Burger, le secretaris, M. lleinis, 2e secretaris, H. A. Wolff, le penning meester, en H. A. Langendorp, 2e pen ningmeester. Binnenland Het concentratie-manifest der linkerzijde. De pogingen tor verkrijging van een samenwerking der drie vrijzinnige purtijou ui 1913 zijn ten slotte gelukt. De onderhandelaars der Vrij-Libera le-, Unie-liberale- cn Vnj.-Dem. par tijen hebben gezamenlijk een pro gram vastgesteld, waarmede naar hunne meening de leden der drie groepen zich zouden kunnen vereeni gen, teneinde het als basis te nemen voor de aanstaande algemeene ver kiezingen. Wij outleenen dit program aan het weekblad „De Wereld". Door de hoofdbesturen van de drie vrijzinnige partijen is het navolgend stuk aan de aangesloten kiesvereeni- giivgen verzonden „In do hoogst gewichtige beteekenis van de aanstaande verkiezingen vin den wij aanleiding dit woord tot u te richten. Do vrijzinnigen contra Rechtscn de Sociaal democraten. In breede kringen wekt de gang van zaken op staatkundig gebied steeds ernstiger bezorgdheid. Het Mi nisterie-Heemskerk. dat bij zijn optre den het voornemen te kennen gaf, in gematigden en verzoenenden zin te willen regeereu, zet thans de tradities van het Ministerie-Kuyper voort, en keert zich al scherper tegen de vrij zinnige beginselen, welke sedert 1848 ons staatsleven beheerschen. Onder den invloed van niet den dag feller optredende elementen uit de Roomse he en Calvinistische staats partijen wordt eene reactie ingeleid tegen de beginselen van vrijheid en recht, die aan onzo staatsinstellingen ten grondslag liggen en Nederland ten zegen zijn geworden. Geloofs verschillen worden aangescherpt en doorgetrokken op elk gebied van het maatschappelijk leven, bet gevoel van nationale saamhoorigheid gaat le loor. De geestelijke vrijheid van liet Ne derlandse lie volk wordt aangerand. Begunstiging van bepaalde kerkelijke richtingen leidt tot onoprechtheid en veinzerij. I)e bedrijfsvrij heid wordt door eene bureaucratische wetgeving meor dan noodig aan banden gelegd, de rege ling van het bedrijf in handen gege ven van den Minister met zijn staf. Bij den opbouw van sociale instel litigen wordt- niet gestreefd naar ont wikkeling van eigen werkzaamheid van arbeiders en werkgevers, naar aansluiting bij het goede dat uit de vrije maatschappij is opgekomen. Heil wordt gezocht in overdreven ver meerdering van ambtenaren en amb- tenaarslnvloed, in niet-natiouale, uiterst kostbare organisaties, die evenmin passen in ons staatsrecht als in dc ontwikkeling onzer maatschap pij Aldus wordt tegenzin gewekt te gen alle pogingen, om door doeltref fende maatregelen van wetgeving en bestuur de maatschappelijk zwakken te sterken. De handelsvrijheid, waaronder landbouw en nijverheid, scheepvaart en handel bloeien als nooit te voren, wordt aan de avereehtsche sociale plannen der Regeering ten offer ge bracht een stelsel van bescherming is voorgedragen, dat, reeds afkeu renswaardig uit c«n oogpunt van be- lasliugpolitiek, buitendien onze wel vaart bedreigt en tot politiek bederf zal voeren. Het rechtmatig streven der vrouw naar meer zelfstandigheid wordt be lemmerd. Zelfs wil men door een alge meen wettelijk voorschrift de vrouw- ambtenares. die in het huwelijk treedt, straffe-1 met ontzetting uit haar betrekking in rijksdienst of bij het onderwijs. Tot verbetering van het algemeen volksonderwijs, onmisbaar voor zede lijke en stoffelijke verheffing, wordt niets gedaande meest dringende maatregelen tot verhooging van liet peil, zoowel van het openbaar als van liet bijzonder onderwijs, blijven ach terwege. Er is slechts belangstelling voor de eenzijdige bevoordeefing van de bijzondere school ten koste van do openbare. Door opgedrongen kerstening dreigt liet Moederland de inlandsclie bevol king onzer Koloniën van zich te ver vreemden. Het drijver, om gouverne- meutsscholen te doer, plaats maken voor scholen der Christelijke sectea brengt den schoclstrïjd ook naar In- dié over. Ons koloniaal bezit wordt aan gevaar blootgesteld ten ge volge van een politiek, die lijnrecht ingaat tegen jaren lang beproefde be ginselen van koloniaal beleid. Het gevaar aan den bestaanden po* litieken toestand verbonden, is te grooter ,wijl de door machtsbegeerte bijeengehouden, schoon innerlijk ver deelde coalitie in de Tweede Kanier aan allen, die zich tegen haar beleid verzetten, op tjram.ieke wijze haai wil oplegt. Zelfs schroomde zij niet, het Reglement van Orde der Kamer, tot dusver waarborg van de rechten der minderheden, aan haar stembus- politiek dienstbaa* te maken. De hoofdbesturen van de drie vrij zinnige partijen zijn met elkander m overleg getreden, om te overwegen, wat in deze ernstige omstandigheden de taak is der viijzii r.igen. Zij oor deelden, dat het noodzakelijk is met behoud van eigen zelfstandigheid de handen ineen te slaan, ten einde gezamenlijk d5 gevaren te kunnen af wenden, die het land bedreigen. Die noodzakelijkheid klemt te meer, daar de vrijzinnigen strijd te voeren hebben niet alleen tegen de rechterzijde, maar evenzeer tegen de sociaal-democraten, die, zich stellende op het standpunt van den klassei strij -l, tot bereiking van een herserschimmig einddoel, c'.e grondslagen van de hedendaagscr.e maatschappij ondermijnen. Het Program. De samenwerking van de drie vrij zinnige partijen zal berusten op den navolgenden grondslag Algemeen kiesrecht voor manner moet worden ingevoerd, zonder dal aan die hervorming als voorwaarde wordt verkonden het nemen van maat regelen tot verzwakking van den volksinvloed, dien men door liet alge meen kiesrecht tot volle ontwikkeling wil brengen. De gelegenheid moet worden ge opend, aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zoider dat daarby eischen van maatschappelijken welstand mo gen worden gestekL De beletselen te gen verkiesbaarheid der vrouw moe ten w orden weggenomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden ingevoerd. De verhoudini. tusschen Kroon en Volk. zooals dis in onze Grondwet is geregeld, moet worden bestendigd. Onverzwakt moet ook als waar borg voor de deugdelijkheid van het geheele volksonderwijs de openba re school worden gehandhaafd, waar ieders godsdienstige geveelens worden geëerbiedigd. Herziening van het schoolwezen ei verbetering van de op leiding en de positie der onderw ijzers, ten einde het volksonderwijs op heo- ger peil te brengen, is dringende iseh. In de behoeften ontstaan door ouder dom moet voorzien worden door uït- keeringen uit de staatskas, onver schillig of de behoeftigen al dan niet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1