TWEEDE BLAD Zaterdag 26 October 1912 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereenigiug hier ter stede opge richt met het doel'de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de beluugen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van inforniatièn en het iucasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni- ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door do vereeuiging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli eu Augustus 1912 zijn 68 vorderingen tol een bedrag van f 4254.14 betaald; 19 vorderingen wer den afbetaald en 17 vorderingen uit gesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarue 9-4 alhier, die desgeweuscht ook in procedureu en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechlsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.I-1. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de siad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons ft 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis iulich- tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Ónderl. Infor. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Een week is precies als een paard. Eerst begint het kalm (Maandag) dan wordt het tempo ietwat vlugger (Dinsdag), daarna komt* het in draf (Woensdag), vervolgens in galop (Donderdag', om eindelijk in gestrek te ren de week uit te rennen (Vrijdag en Zaterdag) waarna liet dier gaat rusten (Zondag). Het leven is kort, een jaar is weinig, een maand vervliegt, een week is een zucht, een dag is niets. Als je op Vrijdagmorgen opstaat on daarna om je heen kijkt is 't al Zater dagavond. Vergeleken bij tijd en eeuwigheid is het een bewijs van liersenverzwak- king om je boos te maken als je een half uur op een trein moet wachten of vijf minuten voor een open Spaar- nebrug. Maar daar de monsch op aarde nu eenmaal met zulke kleine hoeveelhe den tijd te maken heeft en daarom waarde hecht zelfs aan een week, zou ik wcnschen, dat wc voorlaan aan iedere week een afzonderlijken naam gaven, om beter vast te leggen, wat daarin voor het heden en de toekomst gedaan is. Zooals bijvoorbeeld het woord Winkelweek, een herinne ring is aan do tentoonstelling van Nederlandsche Nijverheid, zoo zou de week waarin een stuk van de kazerne *n prooi der vlammen werd. Brand- week kunnen hoeten. Straks, wan neer uns Nederlondsch Elftal de Bel gen weer weet te kloppen, mag er van Voetbal week gesproken worden en de nu afgeloopen week kan delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts (3 50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open ong gehad voor alle zaken, dis hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men. waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dal het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verhand hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd en is daan-oor het bestuur uitgebreid. Van deze commission bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe. handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe syiupa^ tliie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Haarlem ia de 18e eeuw. VL Reeds in het midden der 18de eeuw had men te dezer stede maatregelen gouonien 0111 kinderen, wier ouders niet bij machte waren hen de burger scholen te doen bezoeken, kosteloos onderwijs te laten genieten. Volgens den stadshistorieschrijver De Koning, uit liet begin der 19de eeuw, poogden de loden der verschillende armbestu ren voor de belangen dier kinderen te zorgen, docili slaagden niet in hunne pogingen, zoodat burgemeesteren in j 1757 besloten lot de oprichting van drie openbare scholen „tot onderwijs „van de kinderen van gemeene lieden, „die bi.i de Gereformeerde diaconie en „in hot aalmoezeniershuis bediend „werden, in het spellen, lezen, sclirij- „ven en rekenen, alsmede in de gron dden van den godsdienst". Later werden tot dit onderwijs ook toegelaten kinderen van minvermo gende ouders, die öf niet, öf bij andere armenkantoren waren gealimentoerd. Over deze scholen waren inspecte ren" aangesteld, namelijk drie predi kanten, drie ouderlingen en drie dia kenen der Ned. Herv. Gemeente, be nevens drie regenten van het aalmoe zeniershuis. Door wijziging in het armwezen werden do drie laatstge noemden overbodig en bleven eerst- genoemden in hun functie gehand haafd tot Mei 1808, toen de inspecto- reu vcieenigd werden met de plaat selijke schoolcommissie. Deze scho len, alsmede de tractementen voor de meesters, kwamen gèheel ten lasie der stedelijke financiën. Deze tracte menten waren in den beginne zeer ge ring, ze bedroegen voor elk onderwij zer slechts 400 's jaars. Ook werden in het laatst der 18de eeuw de z.g. 111 a tressens olio oil j es (be- waarschoten) nog door kinderen van alle stenden bezocht, zoodat men er de jeugdige „aristocraatjes" naast de „plebejertjes" zag zitten met een A.-B.-bordje of een Ilaneboek in de hand. In het begin der 19de eeuw ge- raakten do matressenschooltjes al lengs in verval, althans ze vervorm den zich. Er is ovc.r de oude scholen al heel wat geschreven en we kunnen geen afbeelding onder de oogen krijgen, of de plak en de gard zijn er op verte genwoordigd. En toch was een onzer oiid-Hollandsche volksuitdrukkingen „Een schoolmeester sal wesen een maar één naam dragen dien van Asp h altwee k. Wat natuurlijk niet verward mag worden met „week asphalt", want die woordsamenvoeging wijst niet op een deugd. AsphaM/week. Ja waarlijk, we zijn met dat kleine plakje asphalt in de Barteljorïsstraat een nieuwe periode ingetreden van stadsverfraaiing, van moderniseering van Haarlem. Een slraatkundige, wat ik niet ben, heeft mij gezegd: „Keien zijn beter en goedkooper dan asphalt". Ik antwoordde: „je kunt gelijk heb ben, voor mijn part zijn er nog zes andere voordeelen van keien boven asphalt, maar toch kies ik asphalt." „Je bent eigenwijs", zei hij. „Neen, ik wil met mijn tijd mee gaan. Weet je, hoe je grootvader zijn winterjas droeg?" „Neen", zei hij, „ik heb hem nooit gekend". „Ik ook niet, maar daarom weet ik het toch wel. Hij droeg een nieuwe wintel-jas minstens zes jaar; dan werd die een beetje kaal, en.liet hij de jas keeren, om zo nog zes jaar gekeerd te dragen. Jij koopt om de twee jaar een nieuwe. Waarom?" „Omdat zulk degelijk goed als mijn grootvader droeg, niet meer te krij gen is." „Onwaar," zei ik. „Omdat de mode in vorm en kleur tegenwoordig snel verandert en je met je tijd wilt mee gaan. Datzelfde wil ik ook, met de bestrating". „Een winterjas is heel wat andei's dan een plaveisel", verklaarde hij en nam nu dezen dooddoener afscheid. Maar gelijk heb ik toch. 't Is niet de eenige vraag, of iets goedkoop of duur is. maar wat de geest van den tijd sachtmoedich man". Maar we mogen deze tuchtmiddelen niet beschouwen in het licht van onzen tijd. Men be hoeft die dingen niet mooi te vinden en ook niet terug te wenschen, want het zou van abnormaliteit getuigen, zoo men meende, dat zulke middelen in onzen tijd bruikbaar zijn. Maar dwaas ook is het, den ouden tijd euvel te duiden, dat zijn standpunt een ander was dan het onze en er toen andere middelen gebruikt werden dan thans. Wij behoeven die dingen ook volstrekt niet in bescherming to ne men, doch wel zijn wij verplicht, ze in zooverre recht te laten wederva ren, dat ze worden beoordeeld naar de begrippen van den tijd, waarin zij thuis behoorden en nuttig geoordeeld werden. In het opvoedingsstelsel onzer voor ouders was de voelbare straf een on misbaar vereischte. Zij dwong tot het goede. Uit vroegere geschriften valt dan cok te conciudeeren, dat de kastijding bij hen eigenlijk geen straf was. maar een werk der liefde kas tijding en opvoeding waren dikwerf synoniem. Daarom gold het als regel: „Als men ze van jongs af kastijdt, worden ze vrGom". Volgens onze in zichten een goedkoop middel om een vroom geslacht te vormen, maar dat vroeger tooh voor volkomen gepast werd gehouden. Doch er was destijds nog een gewichtig motief voor de paedogogen, namelijk dat de voelbare straf niet enkel het kwaad moest uit roeien, maar ook het karakter vor men lot den strijd des levens, het har- deu tegen de slagen van het lot. Daar toe waren plak en gard slechts een voorbereiding. Dio oude meesters hadden het soms hard te verduren in den tijd onzer grootouders en ouders. Spelen onder het loeren was natuurlijk streng ver boden, maar juist daarom te pleizieri- ger. Ouden van dagen vertellen ons nog wel van die klappertjes, om mees ter te doen schrikken, als deze met inspanning van al zijn geestvermo gens, sohriften zat te corrigeeren of sommen na te zien of, erger nog, dat schieten met stukjes aardappel uit een pennen schacht en dal blazen van erwten, altijd naar „Monsieur", als deze het niet zag, om maar niet te spreken van die sprinkhaantjes, <lie gingen zwemmen in de groote „koffie- of theekom", die op den rand van '9 mans lessenaar stond. Een ander vermaak onder het onderwijs bestond in het teekenen van caricaturen in de boeken of op de voorbeelden, zoodat we wel eens oude schoolboeken zien, die zeer veel overeenkomst hebben met een humoristisoh album. Ook oefenden de jongens onder het schrij ven hun oog in „het treffen van het doel". Met een welgevulde pen knip ten zij, en sommigen waren daar zóó bedreven in, dat de inhoud altijd op den neus van hun overbuurman te recht kwam. Maar zoo knap was niet ieder, schrijft Ter Gouw, en hieruit is het te verklaren, dat Hildebrand „een bestendigen inktvlak" op den „overgeslagen halsboord" van eiken schooljongen ontdekte. Wij zouden nog heel wat „guitenstukjes" kun nen verhalen van de vroegere jeugd. In ons vorig artikel schreven wij reeds, dat het onderwijs Mei' ter ste de gedurende den Framsohen tijd veel te wen-schen overliet, het bleef zelfs nog langen lijd daarna verre van gunstig. Eerst sedert 1830 kwam er eene verandering ten goede en zoowel particulieren als regeerings- auitoriteiten begonnen bijzondere zorg in het lager onderwijs te toonen. Bij de invoering van de gemeente wet in 1851 waren er alhier5 open bare-, 4 bijzondere-le klasse- en 13 bij zondere scholen 2de klasse, met totaal 3494 leerlingen voor de dagscholen en 148 voor de avondscholen. Door de bijzondere scholen der 2de klasse wer den geen avondscholen gehouden. Kosteloos onderwijs werd genoten door 3044 kinderen. Het aantal onder wijzers bedroeg aan de openbare scho len 19 en aan de bijzondere scholen 11 on 2 onderwijzeressen. Zij werden destijds nog onderscheiden in onder wijzers en ondermeesters van ver schillende rangen. Bovendien waren er nog 3 dag- en kostscholen voor jongens en 2 voor meisjes, respectie velijk met 29 kostleerlingen en 57 dag- scholieren en 9 kostleerlingen. Ook de bewaar- of kleine-kinder scholen waren destijds goed verte- eischt. Voor de kosten van één enkele schrijfmachine, die misschien tien jaar goed blijft, kun je meer stalen pennen koopen, dan je in een men- schonleven verslijten kunt en toch is er geen kantoor van eenige bet eekenis meer, waar geen schrijfmachine ge bruikt wordt. De geest des tijds! En als daarom iemand tegen mij zegt: „keien zijn goedkooper en beter", dan antwoord ik: „je bent degelijk, je bent solide maar je bent ouderwetsch en in den nieuwen tijd passen de nieu we denkbeelden". Nu is eenmaal de eerste stap ge daan en wij, voorstanders van as phalt, moeten er voor zorgen, dat geen enkele winkelstraat in 't mid den van de stad weer nieuw gepla veid wordt, dan met asphalt Onze geasphalteerde medeburgers hebben de vlag uitgestoken en daar hebben ze gelijk aan. Als een van die gelukkigen er mij niet heeft willen laten inloopen (daar is hij precies de schalk voor) dan is er zelfs sprake ge weest van eei. gezamenlijk feestmaal, maar tot nu toe is daar niet van ge komen. Jammer is het, want er zou een zin- en stijlvol menu voor te ma ken zijn geweest Hors d'oeuvres op beton. Soep met asfalt balletjes. Geruischlooze tong met botersaus, lvalfvleesch zonder spatten. Wild van blijdschap. Nagerecht a la maiire d'asphaiie. Vruchten van den requestenboom. Kaas (Neufch&tel), Koffie waarop ieder komt, die de moderni seering van Haarlem zou -willen te genhouden. Sigaren - Iedere asphalt-bestrijder krijgt een genwoordigd, want in 1852 waren er te dezer stede 8 met 793 kinderen, waarvan er 412 kC9teloos onderwijs genoten of verzorgd werden. Deze scholen werden onderscheiden in 2 voor de behoeftige klasse, 4 voor de burgerklasse en 2 voor de meergegoe den. Voor ons ligt een staat van het onderwijs te Haarlem in 1848 en we meenen die in deze bijdrage wel ge deeltelijk te mogen afdrukken, niet alleen voor den toenmaligen toestand, maar ook door de vele namen, die wellicht bij velen heriuneringen zul len opwekken. Na 1851 kan men de verschillende gegevens gedrukt vin den in de gemeenteverslagen. Haarlem, dat tot het 2de school district behoorde, had tot schoolop ziener den heer P. J. Prinsen, bene vens eene plaatselijke schoolcommis sie. bestaand© wit de heeren M. N. Beets, H. van der Voort, P. J. Prin sen, Ds. S K. Sybrandi, Ds. C. Hacke, R. C. Vos, C. Groll. A. Deenik, X. J. A. Travaglino, P. H. Schultz, Dr. J. Venhuizen Peerlkamp en D. C. van Leeuwen Boomkamp. Ook bestond er oene „Commissie ter examinatie" van jonge lieden, die verlangden op het gymnasium te wor den toegelaten. Letten waren H. J. Gerlings, Dr. J. Venhuizen Peerl kamp. J. Schouten en T. Kuyper Ez. Aan de Stads-tussolien- of burger school was de heer R. do Vries on derwijzer met de ondermeesters A. W. Vink, D. Bakker en J. A. do Hoog. Deze vier heeren hadden 600 leerlin gen voor hunne rekening. De Stads-Armenscholen waren als volgt ingedeeld School Letter A OnderwijzerJ. M. Kragt. Ondermeesters: J. D. v. Aken, J. I. de Vries. Leerlingen280 School Letter B: Onderwijzer J. W. Weyerman. Ondermeesters: J. Vink, A. H. J. van der Vlerk. Leerlingen 270. School Letter C: Onderwijzer J. Moerbeek. Ondermeesters: K. F. Roosdorp, P. Wapstra, II. Boogaard. Leerlingen 650. School Letter D: OnderwijzerJ. Spaan. Ondermeesters H. Bitter, W. J. de Beer, J. Boogaard. Leerlingen 700. De onderwijzers hadden dus wel gronte klassen De kost- en dagschoolhouders voor jongens waren de heeren W. B. Mul der. J. G. Scholten en J. C. Geylvoor meisjesA. M. Aernout. en J. M. Sander, terwijl het ambt van dag- schoolhoudei werd uitgeoefend door de heeren C. Iloffers, G. 11. Geerligs, J. van Term, 11. van Ek, J. van Am- stel, M. A. Vervooren en 11. M. vau Eiken, de beide laatsten voor meis jes Bewaarscholen worden er in dat jaar (1848) drie vermeld, namelijk een in het Pietershuis, een in het St. Barbara Gasthuis en een aan het Spaarne, met respectievelijk 180, 120 en 1GÜ kinderen en do onderwijzeres sen A. C. de Vries, E. C. van Metman en E. M. P. Westcrwoudt. In het Prinsenhof, boven de Staten zaal, was de stadsteekenschool ge vestigd, waaraan verbonden waren de onderwijzers M. Savry, E. Braa- kenburg en J. Reekers, Deze school Onder de rubriek „onderwijs" vin- den we verder nog vermeid de Stads bibliotheek onder Dr. A. de Vries, het reeds beschreven gymnasium, de rijks-kweekschool voor onderwijzers onder P. J. Prinsen en.... de manege, met den heer C. Altroggen als pikeur en G. Smits als adjunct-pikeur. Over liet onderwijs na 1850 een vol gende maal. BEURS-9VERZIGK? van de FIRMA E. SASSEN Co. Parklaan 14 B. Teleph. no. 2061. 19—25 October 1912. De politieke toestand blijft nog steeds, vooral in Europa, de houding der beurzen beheerschcn. Na de groo te daling welke op den 12den dezer aan alle beurzen is ingetreden, heb ben, doordat de verschillende fond sen in sterkere handen zijn overge gaan, ongunstige berichten, welke nu pijp (en een leelijke) te rooken. Misschien zal iemand meenen, dat deze week Oorlogsweek zou moeten heeten, omdat daarin de krijg tussohen de Balkanstaten tot ontwik keling gekomen is, maar ik vraag in gemoede: maken wij in Haarlem ons over dezen oorlog wel druk? Kan die ons eigenlijk wel wat schelen? Mijn ervaring is, dat Haarlem den uitslag met zekere kalmte aankijkt. Zoo op den klank af wordt de nederlaag mis schien het meest aan den Turk ge gund (heel sympathiek was die natie nooit) maar voor Serviërs, Montene- grijnen en Bulgaren maakt zich hier ook niemand warm. Onze eenige re latie met deze volkeren bepaalt zich, vrijwel tot het gebruik van hun Yog hurt, het eigenaardige nielkprepa- raat, waarvan Prof. Motchnikoff zegt, dat het de bacteriën van den ouder dom doodt. En de motieven van den oorlog, (nu ja. er worden er mooie genoemd) ko men toch op landhonger neer. De Haarlemsche bard, die Maandag jl. naar het oorlogsterrein moet zijn ver trokken, is dan ook nu alweer terug in zijn zaken. Er wordt dikwijls op onzen gemeen teraad afgegeven, maar daaraan doe ik nooit mee. Hij bestaat uit drie en dertig slaohtoffers, die zich Woens dag om de veertien dagen en ook nog daartusschen ia, voor ons welzijn op offeren het is, als je er goed over nadenkt, bijna een griezelig idee, al dat geopcffer, zoo maar jaren, en ja ren lang. Soms wordt het hun te machtig, dan zegt er een: „het Raads lidmaatschap voldoet me toch niet, ik denk er maar uit te gaan," maar als 't er dan op aankomt, «raat hij toch en dan verspreid worden, niet meer zulk een verontrustenden invloed als dit voor dien tijd het geval was. Bo vendien hebben dc groote banken begrepen dat op dien gedenkwaardi- gen dog de bodem bereikt moest zijn en, meenende voldoenden „grond" te voelen om met succes aan verder aanbod het hoofd te kunnen bieden, hebben zij, door het vcrlecnen van den noodigen steun, welke, indien deze vroeger was verleend, toch slechts in zeer geringe mate den storm zou hebben kunnen bezweren, veel bijgedragen om aangaande het verder verloop van de crisis een kal mere opvatting te doen postvatten. Hoewel men in 't algemeen met de houding der Balkanstnten sympathi seert en de opoffering en geestdrift bewondert, waarmede deze kleine sta ten hunne rechten, welke als billijk worden erkend, trachten te verove ren, wordt toch van een beursstand- punt bezien, een overwinning der Turksche troepen als het meest ge- M'mischt geacht, daar daardoor de kans op een spoedige beëindiging der vijandelijkheden het grootst is, ter wijl, Indien de Balkanstaten de o\ er- winning behalen voor moeilijkheden tusschen de groote mogendheden ge vreesd wordt, waartoe dan ook de verzekering der verhonden staten, dat zij niet van plan zijn bij eventu- eele vredesonderhandelingen iets van het veroverde gebied prijs te ge ven, wel aanleiding geeft. Het zijn dan ook ongetwijfeld deze overwegin gen, welke de beurzen aan het aan vankelijk succes der verbonden Bal kanstaten zoo weinig waarde hebben doen hechten. Al moet worden toe gegeven, dat zij zich door deze overwinning niet zoo spoedig heeft laten ontmoedigen, aan den anderen kant zou een overwinning der Turken met meer vreugde zijn begroet. Dat de tegenspoed der Turken zoo kalm werd opgevat, geeft weder meer gruml aan liet vertrouwen, dut uien in de guede bedoelingen der groote mogeuuueuen ten opzicnte van de meermalen verzekerde censgeziud- heid ineent te mogen sieilen. Men is bovendien genegigd op den duur aan ue ïurliseiie Wapenen meer kans te geven, omuat dit rijk blijkens de Hieromtrent bekend geworden berich ten, door een Amerikauiiscu-Britsch liunkiers-consortium aan voldoende middelen is geholpen om uen strijd nog geruiuicn tijd voort te zetten, terwijl omtrent crcdietverleening aan de verschillende Balkanstaten niets vernomen wordt. Ook hoopt men, dat de weersgesteld heid, welke te beginnen mot Decem ber, de teinperutuur in de streken, waar de oorlog woedt, bijna ondrage lijk maakt, zal medewerken om de vij andelijkheden spoedig tot een einde te brengen. Hoe bet zij, op het oogen- blik valt niets ai ders te conslateoren dan dat de Beurzen een ernsligen tijd doormaken en zij toonen dan ook door het aannemen van een afwachtende houding, niet geireigd te zijn zich ui de eene of andero richting uit te spreken. Hierbij komt nog, dat de ultimo liqui datie zoowel aan de Londensche als Parijsche beurs voor de deur staat en' de enorme vcrkcopen, welke in de tweede helft dezer maand hebben plaats gehad, hebben in bankierskrin- gen de vrees gevestigd, dat wanneer dit alles verrekend moet worden, daaruit wellicht groote moeilijkheden en faillissemerteii kunnen voortko men. Het is zeer zeker te betreuren, dat nu handel 011 industrie zich in Euro pa zoo krachtig gmgen ontwikkelen en ook do vooruitzjenten allerwegen krachtig waren deze oorlog de goede harmonie is komen verstoren en het is nog zeer de vraag of 11a beëindi ging Mervari nog voldoende veer kracht is overgebleven 0111 dc-n afge broken draad weder op te vatten. Dus ook om handel en industrie voor groo te verliezen te beveiligen, is een spoe dig einde zeer gewenseht. Heeft men in Europa in den handel veel van den precairen toestand te lij den, in de Vcreenigde Staten schijnt niets den goeden gang van zaken te kunnen verstoren. Men heeft daar zelfs van de troebelen in den Balkan kunuen prolitceren door het verstrek ken eener'oorlogsleening aan Turkije, waartegenover de Ainerikaanscho in dustrie rnet de levering der oorlogs werktuigen werd begunstigd. Dat deze maar weer liever met zelfopofferen door. Want dat iemand, niet om ern stige ziekte en niec om verhuizing, be dankt komt hoogst zelden voor. Ik wil l>ij deze gelegenheid de deugd zaamheid van deze 33 zelfopofferaren vastleggen aan den ijzersten ketting der herinnering. Te meer omdat ze dikwijls werk doen, waarvoor niemand bun dankje zegt Bijvoorbeeld toen deze week de heeren Thijssen, Kleijnenberg en de Braai de geloofsbrieven van de nieuw tenoemdc leden hadden nagezien, zei de voorzitter heelemaal r.iet-.de heeren van de Commissie worden wel be dankt' Gelukkig was de Secretaris er nog, die een procc-s-verbaal van het gebeurde voorlas, waarin de heeren wèl werden bedankt en zoo kwam het gelukkig weer op zijn pootjes terecht. In 't geheim wil ik wel verklappen, dat zoo'n proces-verhaal vooraf wordt cqigemaakt, anders zou hei in zoo'n kort oogenblikje, niet klaar kunnen wezen. De Secretaris neemt dus, wan neer hij dit 9tuk laat opmaken, wat een van de Raadsleden later (maar toon gold het iets anders) betitelde mot een „voorloopigen. afdoenden maatregel." Zoo'n maatregel was niet de aankon diging van een vereeniging dat voort aan voor ieder muziekstuk dat uitge voerd werd, van 1 Nov. af auteurs recht zou moeten worden betaald. Een van onze Haarlemsche ivetskun- digen stelde de menschen op dat punt gerust en verschoof den betaalter mijn tot 1 Nov. 1914. Geld gewonnen, veel gewonnen, tijd gewonnen, al gewonnen. Hieruit volgt, dat een uiensch niet al te bevreesd moet wezen en wanneer iemand hem wat oplest, eerst onderzoeken moet of dia levering bij den korten termijn bin. nen welke deze moet geschieden, on- der de tegenwoordige omstandigheden en bij de volhardigheid der industrie, met ruime winsten gepaard gaat, zal wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Maar ook, afgescheiden hiervan, blijfl dc industrie zich gunstig ontwikkelen. De onuitgevoerde bestellingen hebben thans een hoogte bereikt als nog nooit te voren is voorgekomen. De verzuch ting wordt dan ook uitgesproken, dat, nu de fabriekei- tot de helft van het volgend jaar vclop van werk voorzien zijn, de bestellii gen, daar deze toch voorloopig niet kunnen worden uitge voerd, zullen gaan afnemen. Het ia! later moeten blijken of deze verminde ring in de bestellingen als een keer punt in de gur.sligo conjuctuur dei Staalindustrie kan worden beschouwd Het zal mèt den Mesland in Europa, grootendêcls vau de houding der re geering afhangen of, wanneer de te genwoordige bestellingen zullen zijn afgeleverd, liet venrouwen en opti misme nog in voldoende mate aanwe zig zal zijn, oiu een verdere verbete ring in den toestand te verwachten. In den koperhandel zijn reeds ver schijnselen aanwezig, welke op een terugslag wijzen. Aangelokt door de hooge koperprijzen, zijn vele mijnen, welke bij lagere prijzen niet met voldoende winst kunnen werken, in productie getreden, en dit grootere aanbod is oorzaak, dat de prijs zich •r.iet kan handhaven. De laatst gepu bliceerde statistiek toonde een ver meerdering in den voorraad van lG.364.CuO pond en de consumptie bleef ver onder de verwachtingen. De spoorweg-ontvangsten gaan steeds vooruit en hoewel de winsten niet zoo bcd.uideiid zijn als in de in dustrie, zijn toch de netto-ontvang sten, vooral in vergelijking met het vorige jaar, 2©er bevredigend. Aan de verkiezingen, welke 5 No vember moeten plaats hebben, wordt hoegenaamd gt-t-n aandacht geschon ken. Men acht de verkiezing van Wil son verzekerd. Ter beurze van Amsterdam hebben dezelfde overwegingen als aan de overige Europeesche beurzen tot een afwachtende houding aanleiding ge geven en de omzetten zijn in alle af- deelingen tot kleine verhoudingen te ruggebracht. De Amsteivlamsche markt wordt, meer nog dan de overige beuzen, dooi de aan de groote beurzen heerschen- de stemming beheerscht, terwijl de lokale markt direct den invloed van de in de andere afdeelingen heer* schende stemming ondervindt. De Amerikaansche Spoorwegen \vs ren op het voorbeeld van New-York, vooral op Dinsdag, toen van die zijde gemeld werd, dn!, groote liquidaties van een in moeilijkheden verkeerend Parijsch huis de koersen hadden doen terugloopen, flauw gestemd. Later werd wel iets van het geleden verlies ingehaald, doch per saldo toonen de koersen voor sommige aandeelen zelfs tamelijk belangrijke verschillen. Unions b.v. liepen van 170 3/4 op tot 172, maar reageerden weder tot lG'8 7/t6. South. Pacific verloren por saldo 1 pCt. In de kleinere shares was het verlies 1 a 11/2 pCt. De industrieel© afdeeling verging het niet voel beter. Comm. Steels lie pen van 7713/16 tot 75 5/S terug, Car Foundry's verloren 13/4 put. Amalgarnateds waren, rnettegen staande het dividend verhoogd is, op den ongunstiger kopertoestand 86 1/16 tegen 89 5/8. Am. Sinelthigs 82 9/16 te gen 861/4. Zoo blijkt dus, al wil men het deen voorkomen, dat de crisis op den Bal kan geen invloed op de zaken in de Unie heeft en men de beweging met onverschilligheid heet aan te zien, dat men ter bGurze blijkbaar niet zoo gerust is, althans, na de enorme pos ten, welke tegen veel hoogere koer sen van Europa werden overgenomen, geeft het van niet veel vertrouwen blijk, dat deze weder tegen lagere koersen moeten worden geliquideerd. Am. Hide en Leather waren 1 pCt. lager. Central Leather noteeren 32 na 33 togen 31 7/8, niettegenstaande de gunstige resultaten over het afgeloo- (ien kwartaal behaald en de aanhou dende levendigheid in den leerhandel. Standard Millings waren voor de ge wone aandeelen 2 pCt. lager, voor de preferente echter 3/8 pCt hnoger. daartoe heit recht wel heeft. In deze courant heb ik gelezen, dat het ge meentebestuur een eigenaar van een kelder aangeschreven heeft, om de af dekking van een kelderingang te ver beteren. De man deed dat, maar had hij het niet gedaan, dan had de ge meente hem daartoe niet kunnen dwingen, omdat de strafbepaling niet op de afdekking van toepassing is. Er is dan ook nu voorgesteld, in die leemte te voorzien. Burgemeester en Weihouders deden die aanschrijving natuurlijk in 't be lang van de openbare veiligheid en dat is te loven. Anders zou er nog wel eens over te praten vallen, of het wel aangaat, dat de ingezetenen worden aangemaand tot het maken van ver beteringen, waartoe zij niet door wet of verordening verplicht zijn. Als dat zóó maar ging, dan zou menigeen kunnen worden aangeschreven, om een lastig hekje of stoepje voor zijn huis maar eens gauw weg te ruimen of deureu en kozijnen te schilderen in een bij de omgeving beter passende kleur. Van herstellen ge6proken: onze stad heeft bezoek gehad van een der hoogste legerautoriteitea, den gene raal, de Meester, die, naar luid van de berichten, in de ïnfanteriekazerna vooral bezichtigde „wat door brand geteisterd was". Heel lang kan dat, zou ik meenen. niet geduurd hebben, daar wat verbrand is, niet meer bo- staat. Naar ik hoop heeft géneraal de Meester ook aandacht geschonken aan wat helaas niet door brand geteisterd, maar wel verouderd en 6lecht is. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5