Haarlems Bus.ii Ds Tuin van den Zeeroover. DERDE BLAD Zaterdag 26 October 1912 {Maildienst naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 29 October. (Laatste buslichling 6 u. 15 min. s avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt niet deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Bangka, Biiliton en Borneo. Over Napels. Woensdag 30 Octo ber. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. namiddag). Over Blind :si. Vrijdag 1 Novem ber. (Laatste busliohting 12 u. 30 m. namiddag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille. Zaterdag 2 Novcsnber (Laatste buslichling 6 uur 40 miin. 's morgeus). Sumutra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N.-O.-lndië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 2 November. (Laatste buslichting 2.35 's mor gens!. Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 'J u. 30 m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt, niet deze gelegenheid niet ver zonden). EEN LEEMTE. Tot heden wordt door de posterijen wel bekend gemaakt wanneer de lich ting der brievenbussen plaats heeft, doch omtrent het u,u.r van aankomst wordt men in het onzekere gelaten, iets wat zeker wel een leemte ge noemd mag worden. Het is immers van even groot, zoo niet grooter belang, to weten wan neer een brief zal aankomen dan wanneer hij wordt verzonden. Wat heeft men er eigenlijk aan of men weet dat een brief voor bv. Tilburg om 11 uur wordt verzonden en met weet hoe laat die er zal zijn. Ten gerieve onzer lezers zullen wij, te beginnen met do volgende week, hierin trachten te voorzien door dit telkens van enkele plaatsan op te gewen. OM ONS HEEN No. 1606 Piuimvee^Goüsulent. li. „Men kan natuurlijk", zoo vertelde mij de heer Beaufort verder, „dc hoen derfokkerij op verschillende manier uitoefenen daar is vooreerst de lief hebber, die hei doen moet op een be perkt terrein, dan de boer, die er behal ve zijn gewone boerenbedrijf kippen- teelt op nahoud; er. eindelijk liet zooge naamde hoenderpark. De boer heeft het 't gemakkelijkst, omdat hij de grootste ruimte tot zijn beschikking heeft. Er wordt wel eens over ge klaagd, dat het land er slecht van wordt, maar dat gebeurt alleen, wan- xeer de kippen t? veel bij elkaar wor- ien gehouden. Verspreidt men ze oor- leelkundip da r maken ze het land zelfs beter, omdat ze er veel mos uit halen en de mest is goed, evengoed als Chili salpeter, de zoogenaamde kunst mest. Op de Veluwe zijn er veel bos- r e u i II ©ton Novelle van Frédéric Boutet Naar het Franse b. 1) De onbekende bezoeker nam plaats op den stoel, dien M. Aubcrgcois hem aanwees. Mijnheer, zei hij, u wil het mij zeker wel vergeven, dat ik er zoo op heb aangedror gei. te worden toegela ten, en dat ik zoo vrij was mij hier te presenteeren zor.der zelfs mijn naam te zeggen, maar ernstige redenen noodzaken mij daartoe. Overigens zou xk nooit zoo liebbei. durven optreden tegenover een man van minder groote intelligentie e t van minder algemeen hekende waardigheid dan u. M. Aubergeois was een zwaarlijvig man van vijftig jaar, rijk en ijdel, die in een stad van het Westen ecu inooi huis bewoonde, omringd door een grooten tuin en die zichzelf een per soon van groot belang vond. De ge heimzinnige ir.leiding van zijn bezoe ker. een correcte jonge man van (ter- ren, die hun pacht betalen uit de op brengst van da kippen ze hebben dan een honderd of vier vijf kippen loopen, waarvan ze schoon f 1.50 per stuk over houden. Op een beperkte ruimte is het kip- penhouden moeilijker. Meermalenkrijg ik verzoeken om advies, hoe men een hoenderpark beginnen en exploiteeren moet, en hoeveel daaraan te verdienen is. Welnu, behalve een naamlooze ven nootschap met kapitaal, die in bijzon dere omstandigheden verkeert, ken ik twee van die ondernemingen, die ge slaagd zijn, beide begonnen door ont wikkelde arbeiders, de eene bestaat vijftien en de andere vier jaar. 't Is hard werken, je moet er hij wezen van zonsopgang af tot der. avond toe. Met betaalde werkkrachten gaat het al niet meer. En als er sladsmenschen ko men, die altijd op een kantoor heb ben gezeten, raad ik hun de onderne ming beslist afzij kunnen dat niet. Meestal moeten ze om gezondheidsre denen ander werk doen en soms ver langen ze ook wel naar de onafhanke lijkheid, dio er in 't bedrijf zit, maar ze missen de kennis en die manier van werken gaat hun niet af. Dan zijn er, die een hoenderpark willen oprichten om te kunnen trouwen ze hebben wel een sommetje om mee te begin nen, maar hun ontraad ik het altijd, liet is geen bedrijf, om er dadelijk c-en gezin van te onderhouden, het risico is daarvoor te groot, er moet gerekend en nog eens gerekend worden om per kip wat over te houden. U begrijpt als je met zooveel eenheden werkt en er wordt maar een kleinigheid per een heid verloren dan is het verlies gauw een groote som. Voor landarbeiders zit cr wel een broodje in. Warneer volgens de con clusies van de onlangs gehouden land- enquóte kleine lapjes grond aan arbei ders worden verpacht, dan kunnen zij daar bijvoorbeeld een vijftig kippen op houden en blijft daar dan schoon een paar gulden van over, dan is dat een niet onaardige bijslag op de verdien ste van den man." „Maar hoe staat het", vroeg ik, „nu eigenlijk met den handel in kippen zelf Gaat daar in ons iand wat in om 7" „Neen", antwoordde de heer Beau fort, de verkoop van slacht gevogelte ligt in ons land braak. Met de piep kuikens gaat het wel en die zijn ook een vrij winstgevende teelt, maar de z. g. poulardes komen alle uit het buitenland, meestal uit Belgic. Aan mesten doet men in ons land niet, ik weet maar óén fokkerij, die zich daarmee bezig houdt en er is dan ook verbazend veel practijk voor noodig. Als een Nederlander aan 't mesten gaat, dan. worcfen de beesten mager der „Wat zegt u vroeg ik, denkende niet goed verstaan te bobben. „Dan worden ze- magerder'", her haalde. de heer Beaufort en lachte om mijn verwonderde gezicht. „In Bel gië eten de kippen zelf, in Frankrijk worden ze voor het n.csten kunstma tig gevoed." „Kunstmatig? Als een gevangene, die niet eten wil „Juist, op dezelfde manier, twee maal daags, de kop wordt uitgerekt, een slang in den bek gestoken en een prop voer naar binnen gebracht. Op den duur zullen wij in Nederland na tuurlijk evengoed slnchtgevogelte kun nen leveren als het buitenland, maar op dit oogenblik zijn we zoover nog niet." De V. P. N. interesseert zich ook voor konijnen, maar „daar weel ik weinig van", zei de heer Beaufort. En ze behooren dan ook niet tot het pluimvee. Maar over watervogels ver telde hij nog aardige bijzonderheden. „Vooral te Landsmeer zijn groote eendenfokkerijen, die als voer in hoofdzaak zoogenaamd „nest" gebrui ken, dat zijn kleine vischjes. bliek, spiering en dergelijke. Maar eigenlijk is het wegvisschen van „nest" bij de wet' verboden en toen op een goeien dag een van de burgemeesters proces verbaal daartegen liet opmaken, kwam de moeilijkheid. Zonder nest geen oendeiikwcekerij en zonder eendenfok- tig jaar ongeveer, streelde hem en wekte tegelijkertijd zijn wantrouwen. Hij untwoorddc r.icts, maar bewoei zich op majestieuze wijze met zijn zakdoek, want liet was in den zomer en heel warm. Ik zal u zeggen, mijnheer, her nam de onbekende, welke zaak het betreft in uw prachtige» tuin staat een ongebruikt diivenhok, waarvan het onderste gedeelte bewoond wordt door tamme ko: ijren en het bovenste deel gebruikt wordt voor het bergen van hooi feen van uw vroegere tuin lieden heeft mij deze bijzonderheid meegedeeld). Vlak or.der het dak zijn twee dakvensters en daartegenover is een groote opening in den muur, die vrij uitzicht geef; in den tuin van het huis hiernaast. Welnu, mijnheer, ik ben zoo vrij u te verzoeken (vreemd is het verlangen dat geef ik toe), mij toe to stuan vannacht eu de beide volgen de nachten voor één van deze vensters te gaan zitten, oir. in den tuin hier naast te kunnen kijken. Bedoelt u dei. tuin van het hnis van den zeerot ver zei H. Aubergeois. Ju, mijnheer, zoo noemt men het, geloof ik. Ik durf hopen, dat u mij mijn verzoek niet weigert, hoe vreemd het ook mag schijnen. Ik heb er gebie dende motieven voor. die geheim moe ten blijven. Alt u inij mijn verzoek toestaat, dan zou u mij verder zeer verplichten door mij verder geen en kele vraag te doen kerij kan men heel Landsmeer wel sluiten. Het denkbeeld werd toen geopperd, om mosselen tö gebruiken voor een- denvoer. Er liggen hoDderde hectaren achter Vlieland en Terschelling, die nooit afgevischt worden. Ik liet nu een paarhonderd eenden komen uit Landsmeer en voerde de eene helft met nest, de andere met mosselen, die gemalen werden met de doppen er door. Netjes pikten de eenden de stuk jes vleesch er uit en het resultaat was ook gunstig de mosseieenden gaven bijna evenveel eieren als de nesteen- den. Maar zoo'n proef neem ik niet weer. 't Is een geluk geweest, dat ik goed beu met mijn buren, want de vischrc-stanten verspreidden, als er wat wind kwam, een verre van aan gename geur." „En zijn die eieren bruikbaar", \va3 mijn stadsche vraag, „wanneer de eenden met vïsch gevoerd worden?" „Ja, dat schijnt niet te hinderen. Voor tafeleïere'- worden ze natuurlijk niet gebruikt, alleen voor de keuken en voor de bakkers. Te Landsmeer worden ze lang goed gehouden in kalkputten." Natuurlijk is de heer Beaufort zelf ook pluimveehouder. Op zijn fluiten kwamen de dieren, van allerlei soort en kleur, aar gesneld hij wees mij o. a. zijn fraaie Orpin gtons. Als bijzonderheid vertelde hij mij nog, dat voor Nedeiiandsche eieren de hoogste prijzen betaald worden in het Ruhr-district, in Westfalen, nog hoo- ger dan in België. En merkwaardiger nog mag liet heelen, dat al die eieren per as uit Roermond worden ge haald. Met dank voo- de inlichtingen nam ik' afscheid van den heer Beaufort met een beteren kijk ook op de werk zaamheden van den pluimvee-consu lent en op_de pluimveefokkerij. Art. 2 van de statuten der V. P. N. om schrijft als doel van de vereeniging de bevordering van de teelt van pluim vee en tamme konijnen in Nederland als winstgevend nevenbedrijf in het algemeen en als winstgevend onder deel van het landbouwbedrijf in het bijzonder en van den handel in de producten van deze teelt. Als we uit de mededeelingen van den heer Beaufort zien, wat de eier- productie was en geworden is, hoe de V. P. N. gesticht en gegroeid is en wat van het eene en van het andere in de toekomst nog verwacht kan worden,, dan worden we herinnerd aan de waarheid van het gezegde Wie 't kleine niet eert, is 't groote niet weerd. Want wel is men hier, ook door den veelzijdigen arbeid van den pluimvee consulent, door-het Heine tot het groo te gekomen 1 J. C. P. Vast Sa Rssliaaiis ea hasr l!3W3H6rS. CLXXXIL Den Haag schijnt maar niet verlost to kunnen raken van de quaestie van den ten onrechte betaalden Hoofdelij ke» Omslag. Opnieuw heeft de raad er bijkans een middag aan besteed en opnieuw is een definitieve beslis sing aangehouden. Ditmaal was ech ter geen breedsprakigheid daar de oorzaak van; de wethouder heeft het zion zeiven te wijten, uai nog steeds geen eindstemming plaats vomL De discussies liepen ditmaal over de izaak Strauss. De neer Strauss, die tegen een suppleioireii aanslag over l'Ju'J geprotesteerd nad, bevveeide dal hein aan het bureau was meegedeeld, dut hij zijn aanslag over 1910 mei oe- hoefdê te betalen, indien Gedeputeer den heia in het gelijk stelden. Dit ge schiedde en van den heer Strauss, die den wetielijkon termijn van reclame voor 1910 voorbij had laten gaan, werd tocii betaling gevorderd. Hij weigerde .aanvankelijk en zwichtte oersi, toen de goederen van de firma, waarvan hij lid is, in beslag genomen wouden worden. Dit is de lezing, die de heer Strauss vun de zaak geeft. De wethouder had een gansch andere en ontwikkelde die niet zulk een tongvaardigheid en zoo n overvloed van feilen en data. (dat er ten slotte zelfs geen draadje aan vast tc kuoopen scheen. Een voorstel-IIelsdingen. om de verdere debatten op te schorten tot na het M. Aubergeois bleef een oogenblik zwijgen. Het ongewone verzoek van den onbekende kwam hem uiterst ver dacht voor, maar wekte tegelijkertijd hevig zijn nieuwsgierigheid op. Het huis naast dat van hem was eenïge jaren geleden gebruikt door een ge heimzinnig man, die zeer teruggetrok ken in menschel schuwe eenzaamheid leefde, met als eenig gezelschap een ouden neger, die hem bediende cn die nooit een wcord zei. Vreemde verha len deden omtrent hem de ronde men noemde hem de zeeroover, vertel de, dat hiï ziel. op verre reizen onwe- derrechteliik verrijkt had en dat hij zijn nachten doorbracht met zijn schat ten te tellen, om daarmede zijn wroe ging tot zwijgen te brengen Hij was drie jaar geleder gestorven, de neger was vertrokken en 't huis was te koop, maar niemand scheen er op gesteld het te koopen. AI deze bijzonderheden kwamen in het hoofd van M. Auber geois op en deden hem een wereld schokkend ge hein', vermoeden, maar de vrees om zich te compromïtteeren en het verlangen om te weigeren, wat hem een onbescheiden verzoek toe scheen, voerde in zijn binnenste een strijd tegen een verterende nieuws gierigheid. Deze werd hem te sterk. Mijnheer, zei hij met waardig heid, uw manier van optreden schijnt mij dat van een eerlijk man toe.... Wees daarvan overtuigd, mijn heer, viel de ander hem op levendigen verschijnen van het stenografisch ver slag, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en de beslissing, ook over een voorstel, om de geheele zaak te doen onderzoeken door een commissie ad hoe, krijgen wc dus later. Zooals ik reeds opmerkte is de wet houder daar schuld aan. Waarom maakte hij deze cijfers en feiten niet eerder bekend? De burgemeester ver dedigde hem wel door te zeggen, dat B. en W. geen notitie kunnen nemen van alle mogelijke pamfletten en brochures die verschijnen en hun be leid critiseeren, maar die bewering gaat niet geheel en al op. Dc heer De Meester heeft officieel aan B. en W. verzocht alle mogelijke inlichtingen te verstrekken en de geheele rede van den wethouder had als rapport gc-publiccerd kunnen worden, zonder dat B. en W. den schijn op zich laad den in te gaan op geschrijf van der den. Hoe de beslissing vallen zal is met geen mogelijkheid le zeggen. De mo tie om het geld terug te betalen is verworpen, maar er beslaat zeker een kans dat het praeadvies van B. en W. om het niet terug te geven, een gelijk lot ondergaat de bedoelde motie sneuvelde met 2019 stemmen en wat dan? Moet dan toch de an derhalve ton betaald worden, nadat de raad juist besloten heeft dat dit niet zou geschieden? We zullen het moeten afwachten. Voorloopig valt de beslissing niet, want eerst moet de begrooting wor den afgehandeld en na dit heldenstuk komt den raad zeker 'n paar weken rust toe. Bij suppletoirc besrooling is oa. voorgesteld aan het Residentie-orkest voor onbepaalden tijd een jaarliiksch hulpgeld van f 10000 te geven. Einde lijk 1 Twee jaren geleden is er het eerst op aangedrongen, maar zonder resultaat. B. en W. zouden „overwe gen en dit semjnt wencel ijk goede gevolgen le bennen gehad. VoOi' inuzinaal Den üaag is liét be houd \au het oii.est ceu lovensvoor waarde. Zeker het Concertgebouw geeft hier een resjieitabel aantal con certen, maar alleen wegens de con currentie en we kunineu cr xc-er van zijn dat moest het Haugscae or kest ontbonden- worden men ltier door Mengelberg en de zijnen ei en stiefmoeder!ijlt, bedeeld zouden wor den als indertijd toen er nog geen ooncurreoit was opgetreden. En den Haag zonder orkest wi l zeg gen: geen matinee en geen volkscon certen meer, geen Toonkunstui'tvoe- ringem en oratoria in grooten stijl. Voor den Haag is het behoud van het orkest een eerste voorwaarde, vooral nu het suhouwibungvraagstuk blijft sleepen, ten gevolge waarvan we ons ooik nog wel een paar jaar van opera genot zul'en mceten onthouden. Het plan om deux Schouwburg op Zorgvliet te zetten vdndt meer en meer ingang. Aanvankelijk meet ge wend worden aan de gedachte, dat een schouwburg niet p;ecdos in het centrum liggen zal, maar eemimaal daaroverheen lijkt het voorstel aan trekkelijker dan op het eerste hooien. Waarom is de plaats eigenlijk niet geschikt? Alleen de Indische buurt i3 er mot direct door een tram mee verbonden, maar dat bezwaar kan ondervangen worden dcor'bv. eLken avond v.in de Atjenetraat een pa..r speciale sehouw- burgtiauis te doen rijden, die dan langs de raïis van lijn 2, lijn 8 en lijn 10 naar Zorgvliet gaan. Aan. bezoekers zal het ©en schouw burg daar zaker niet ontbreken. Welk bezwaar is er eigenlijk nog meer? SINTRAM. Binnenland TWEEDE KAMER. Na een warm pleidooi van den heer Troelsiia voor den rechtmatigen en xespectabelen eisch van Staatspen- sionneeiing voor de oude arbeiders en voor een tijdelijk althans, reeds da delijk bij art. 357 der invaliditcits- en ouderdoms-verzekering toekennen van zulk een pensioen aan de thans 70-jari- gen, die het behoeven, sprak hij giste ren nog over de politieke beteekenis der zaak. Men had verwacht, dat de vrijzinnigen bij hun streven naar con centratie, liet over de Siaaispension- j neering eens zouden zijn. Maar men werd teleurgesteld en kreeg een staalkaart van zeer uiteenloopende stelsels van die zijde en geen zeker heid. (Het komt vanavond riep men hern toe, met 't oog cp het juist ver schenen program van samenwerking). Dat had er al moeten zijn vóór deze discussie, meende de heer Troelstra. (Beidt uw tijd voegde hem de heer Roodhuyzen toe) Hoe 't zij, ook van de toon in de rede, een eerlijk man, die weldra het slachtoffer zou worden van.... Maar neen. ik moet zwijgen.... ....En. hernam M. Auhcrgeois, ik stem er in toe op uw verzoek in te gaan, nxanr één voorwaarde is noodig om mijn geweten tot zwijgen te bren gen ik zal die drie nachten met u wa kende doorbrengen, ik zal zien wat u ziet en zal getuige zijn van uw da den. U begrijpl. dat ik voorzichtig moet zijn met het oog op het geheim zinnig waas, dat u omzweeft. De on tekende scheen op het eerste oogenblik een gebaar van tegenspraak niet te kunnen onderdrukken, maar dadelijk bedacht hij zich. Mijnheer, zei hij, u heeft gelijk. Deze voorzichtigheid is uwer waardig eu bovendien ben ik er op gesteld, dat u uzelf er rekenschap van geeft, dat mijn bedoelingen zuiver zijn. Ik kom vanavond te elf uur. Het wachten in het Duivenhok. 's Avonds om half twaalf waren zij samen op den zolder van het duiven hok, waarop bijna geen hooi te vinden was. M. Aubergeois was zelf zijn ge- heimzinnigen bezoeker voorgegaan en had hem door den prachtigen, goed onderhouden, geurigen tuin ge leid, maar de bezoeker was te zeer ge- préoccupeerd en M. Aubergeois te, nieuwsgierig om van de bekoring van liberalen verwachtte hij geen defini tieve oplossing, hoogstens eer. eersten stap op den gceden weg en al konden de socialisten hun daarvoor hij de stembus nog geen steun vei zekeren, nis 'ter bij herstemming op aankwam, dan wilde hij wel zeggen, dat de ar beiderspartij te dezer zake meer ge baat zou zijn niet een optreden van een vrijzinnig kabinet, dan met 't aanblijven der tegenwoordige Regee ring, zoo men althans van links be loofde mee te gaan rnet het toekennen van bel provisioneel pensioen aan de 70- jarigen. Daarna sprak de heer De Visser, die deed uitkomen dat deze aangelegen heid ligt binr.ee de neutrale zóne. Br is geen Christelijk beginsel bij betrok ken. Wat hem betreft, hij wenschte aan het particulier initiatief in deze meer rnimte te late en was daarom reeds tegen het Engelsche stelsel van Staats- pensionneering en ook tegen 't Ucen- sche wijl voor hem de invaliditeits- verzekering nog boven die voor den ouderdom ging en 's Ministers ont werp beide althans te gelijk regelt, was hij vóór de samenkoppeling. Ein delijk wenschte hij meer risïco-over- dracht mogelijk to maken door erken ning van een samenwerking met de \ele bestaande fabrïeks- en particulie re fondsen. Liefst had bij geheel vrij willige verzekering, doch daar deze praetisch niet bereikbaar scheen, leg de hij zich. nolens volens, (men lachte om dit „Nolens") bij de ver plichte verzekering neder. I)e spr. ont kende, dat men hier met een specifiek Katholieken opzet te doen hadde heer Veegens kwam ex immers ook al mede. Eindelijk verdedigde hij de tij delijke (niet du- blijveudej Staatsbijdra- ge, vooral ook in 't belang van de volksgezondheid. Gisterenmiddag begon de lieer Duys zijn rede, die hij Dinsdag te 11 uur zal voortzetten, llij ging uit van dc stelling dat eigenlijk alle sociale verzekering in str.jd is met het ka pitalistisch stelsel en belang; maar da politiek dwingt er ook de burger partijen toe onx iels te doen. Niet genoeg. Alleen dc socialisten eischen voor den arbeider voldoende ouder domsverzorging, onverschillig uit welke oorzaak hun behoefte voort vloeit cn zoowel voor tijdelijke ais bi',veilde uitsluiting van hun vermo gen oux langer tot de productie meê te werken. Uji grond van de meer waarde-theorie was de kapitalistische gemeenschap verplicht hun 't be slaan te verzekeren. Hoe stond 't nu met dit ontwerp wal de invaliditeits verzekering betreft? Er was van barmhartigheid, van christelijken zin geen sprake. Uit heel de wet klonk ue Kaïn-vraag: ben ik mijns broeders liooder? Niet de iiood der arbeiders, maar 't behoud der kapitalistische maatschappij was beweeggrond; de uitkeering was afkoopsom aan den arbeider voor zijn berusting in de huidige maatschappelijke verhoudin gen. Doch dan was er ook van bedee ling geen sprake, dan was 't een transactie, een betaling. Zelfs nu-. Levy gaf dit als 't ware toe en deze was, in dit opzicht, christelijker dan de Christelijke Kegeering, die hel on toereikende van het arbeidersloon eenvoudig builen rekening liet, die van de ganschc zaak een wiskunstige ojiiossing maakte en aan 't ontwerp, dat zich, in bet eigen stelsel der lieg. op belasting-technisch gebied be hoorde tc howogen, de beginselen toe passen wilde van de verzekering, die hier te eciieuniale falen mcosten wegens 't gemis van verband tus- scben premie en rente, bet vex-schil van risico's dat niet in aanmerking kwam, enz. 'lot zoover bracht de spreker het gisteren. IIij heeft blijkbaar nog lang werk. Na hem volgt de heer Van Doorn en vermoedelijk komen cr mg meer 6prckers. Daarom ie voor Dins dag en Donderdag ook reeds door dexi Voorzitter een avond-vergadering in uitzicht gesteld. Zooals we reeds mededeeldon, heeft de Kamer gisterenmiddag nog een vijftal kleine wetsontwerpen aange nomen, waaronder de vrijstelling van successierecht voor de verkrij ging van schilderijen uit de nalaten schap van den heer C. Hoogendijk. Voor die belangrijke en kostbare schenking bracht de heer Van Kar- nebeek den genereuseu erflater war me hulde en dank. En Minister Heeniskerk sloot zien met een enkel woord gaarne namens de Regeeriug daarbij aan. EEN OPLICHTERTJE. Op e-en bankierskantoor ap de Zuid- bluak te Rotterdam is aangehouden een jongniensch, zich noemende jhr. D. de B. van H. de W., die on dit kan toor eeTi brief aanbood, waarin na mens mr. G. R. P., ie Utrecht, ver zocht weid aan deu brenger een be drag van 5250 uit te betalen. Men kreeg argwaan en waarschuwde de politie. In verhoor genomen, heeft bet jongemensch bekend, den brief zelf geschreven en onderteekend te heb ben en gennamd te zijn W. S-oud 17 jaar, rijwielhandelaar en te Utrecht dezen heerlijken zomernacht te geme ten. Zij hadden de ladder van het duivenhok bestegen en niet zonder moeite het wormstekige luikje ge opend. In het onzekere licht van een halve maan, zagen zij den tuin daarnaast door de blaren der boomen heen, woest, verlaten, met lang grus en vol onkruid. In het midden was een vijver, halverwege opgedroogd, verderop een zonnewijzer en tegen den muur aan den anderen kant een put. Door zich tegen het venster aan te drukken, konden zij_aan hun rechterhand den muur zien. die op straat uitkwam en aan hun linkerhand het langwerpige, lage huis, bijna geheel bedekt door wildgroeiende weelderige klimop. Zij wachtten zor.der iels te zeggen. Het sloeg middernacht op de naast- bijzijnde klok, toen één uur, twee uur... Er kwam niets. M. vAubergeois viel in slaap. Eindelijk kwam het mor genrood den horizon verlichten. Mijnheer zei teen do onbekende doodbedaard, ik vraag u excuus en dank u wel zeer. Tot vanavond. Tot vanavond, bromde M. Auber geois, slecht gehumeurd. Hij giug naar bed na den ander uit geleide te hebben gedaan. Den volgenden avond ging men weer precfes zoo op den uitkijk zitten boven in het dx iver.hok. Maar de twee mannen wachtten nog nauwelijks een uur, toen eveu nu middernacht de woonachtig. Hij is naar het politie bureau overgebracht. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De heer H. Brouwer, arts te Nieu we Pekela, die door de vrijzinnige kiesvoreeniging te Boven-Pekela voor- Icopig camlidaat was gesteld vooi het district Veendam, heeft bedankt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt aai. de Tel.: Donderdagavond reed de auto van den heer De Reon, uil Waspik, naar Breda. De heer W. de P.uon fungeer de rds chauffeur er. zijn broeder zat met 3 vrienden er in. Ter hoogte van Berg en Dal, op den Oosterhoutschen weg, moest de auto uitwijken vcor een verhuiswagen, oucii dour liet slijk op den weg, slipte het voertuig en reed in volle vaart tegen een iKiom, met het treurig gevolg, dat de heer W. de R. op slag ge-lood werd, terwijl de andere heeren allen gewond wer den. De auto weru vernield. De caros- serie was door den schok geheel vaa het chassis geslingerd en ia een sloot terecht gekomen. Door den neer NL uit Breda, dte daar j>er auto passeerde, werd direct uit üosteihou' geneeskundige imip gehaald, om de heeren te verbinden. DE LEIDSCIIE ACADEMIE. Evenals onlangs de overdracht van liet rectoraat der Leidsche Hooge- school heeft ook Dinsdag de ambts aanvaarding van prof. Van Eysenga, te looiden, in de Stadsgehoorzaal pkiuts goliad. Het Groot Auditorium der Academie is op hel oogenblik niet beschikbaar. Men heeft ontdekt, dat een paar zware balken, waarop de zoldering rust, dermate waren ver zakt, dat gevaar van gedeeltelijke in storting niet denkbeeldig was. Deze balkon zijn nu gestut, en zoo ligt <le zaal er nu. Er moeten, voor men lot restauratie overgaat, eerst nog gelden uit 's rijks kas voor wor den toegestaan. De vraag moet echter ook overwogen zijn, of het, nu toch belangrijke kosten zullen worden bo- steed, geen overweging zou verdie nen, dat het auditorium wordt ver groot. JOZEF ISRAëLS GEDENKTEEKEN. In de vergadering van het comité voor het Jozef-Israê's-gedenkteeken, die te Groningen werd gehouden, word na uitvoerige besprekingen be sloten, wegens het volgens de mea ning van velen te geringe berlrag aan ingekomen bijdragen, m:ei:e te doen meer geld bijeen te krijgen, om eerst daarna te beslissen over de wijze van uitvoering van het gedenkteeken. Rechtszaken EEN Z.G. SPAARKAS. Het gerechtshof te Arnhem heeft J. G. B., reiziger te Nunspeet, die door de Zwolsche rechtbank tot 9 maanden gevangenisstraf was veroordeeld we gens oplichterijen op de Veluwe, door middel van een z.g. spaarkas, tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. DIEFSTAL VAN BOEKEN. Wegens diefstal van boeken uit de Koninklijke Bibliotheek te 's-Graveu- hage had zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden een 26-jarige gy m as tieko ndenv ij zer. Beklaagde bekende, op feen paar dagen in Juli in de bibliotheek te zijn geweest en daar te hebben zitten lezen en toen te hebben medegenomen een negentul woordenboeken en eenige andere wer ken, en deze op de Markt aan den houder van een boekenkraampje te hebben verkocht. Hij zei dit te hebh&n gedaan uit armoedehij had geen geld, geen werk en geen onderdak. I-Iet M., het feit als zeer c-rnstig beschouwende, in zooverre hier is misbruik gemaakt van het vertrou wen, door de overheid in het publiek gesteld, eischte zes maanden gevan genisstraf. De verdediger schetste de treurige omstandigheden waarin beklaagde zich bevond. Aanvankelijk gewoon werkman, kon hij ten gevolge van ziekelijke gesteldheid zijn beroep niet meer uitoefenen; hij deed toen alle moeite om gyninastiekleeraar te wor den, legde niet gunstig gevolg de daarvoor vereischle examens af, maar.... de leerlingen lieten zich wachten. Daarna trachtte hij nog de lager-onderwijs-acie te behalen, maar mocht daarin niet slagen, en zoo ge raakte hij in groote armoede. Op gx-ond van een en ander vroeg pleiter een zeer clemente straf, en in elk ge val het in mindering brengen van de voorloopige hechtenis. Leger en Vloot HET KADER. Op 1 October was hei incompleet aan kader bij de infanterie: 12 ser geanten, 19 korporaals-fourïer en 731 korporaals. nachtelijke stilt-» verbroken werd zij hoorden een half gesmoord geluid, een langgerekt gekrars. Het toegangshek van den tuin van den zeeroover"ging open en er sloop een man naar bin nen. Dat is hij, laten wij v at achter uit gaan fluisterde de onbekende M. Aubergeois zenuwachtig in het oor. Zij gingen wat achteruit, opdat hun hoofden verdwijnen zouden in de scha duw, veroorzaakt door de dikke tak ken, die het venster omringden. De man daar beneden in den tuin kw.-un gewapend met een kleine spade, voor zichtig nader. Hij zette haar tegen den zonnewijzer en haalde uit zijn zak een groot vel papier, dat hij openvouw de en bij het licht van een kleine elec- trische lamp bekeek, llij stak het pa pier weer in zijn zak, evenals de lamp en sloeg alleen verlicht door de maan den weg in naar het huis. Hij ging met zijn rug naar het bordes staan en liep, telkens zijn éenen voet vlak vóór den anderen zettend, in de richting van den zonnewijzer. Bij den twaalf den pas bleef hij staan en zette een klein paaltje in den grond. Daar heb je het aldaar heb je het al de ellei deling heeft den plat tegrond gevoi.den 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9