Hums Iuui De Tuin van den Zeeroover. TWEEDE BLAD Maandag 28 October 1912 Buiten'andsch Overzicht Do Balkan-krijg. f 't Gaat er voor de Turken steeds 'slechter uitzien 1 De veelhoofdige vij and 12 legers rukken van alle kan ten 't Turkenlaml binnen 1 is niet te weerstaan. Gedurig moeten de Turkschc verde digers wijken, 't Is verliezen, terug trekken en vluchten, al wat de Tur ken tot lieden hebben laten zien. En de strijdei's der kleine Balkan- slaten worden steeds brutaler, zelf bewuster. 't Is of ze tot Turkije zeg- Gij zijt niet meer, Gelijk weleer Dat trotsche wereldlijk, dat Koningen (deed beven, Dat tol de volkTen sprak, het hoofd (fier opgeheven, Uw heerschappij, Is lang voorhij. Met alles wat de glans van heer- (schappij vereenigt 't Kan misschien nog vcrkecren. want in Azië heeft Turkije nog een macht van ecu half millioen soldaten slaan. De mobilisatie daarvan gaat evenwel niet gemakkelijk, eiken dag kunnen niet meer dan 13000 soldaten uit Azië naar Europa gevoerd wor den. E:r al deze Turksche versterkin gen op 't slagveld zijn, is 't misschien voor de Turken te laat. Thans gaan de Balkanstaten er reeds op werken om te kunnen be- lellen, dat Turkije steeds meer troe pen uit Azic krijgt. De Grieksche vloot wacht reeds om 't troepen vervoer uit Syrië te belet ten, ailians te bemoeilijken. De Turksche soldaten vallen legen. Nu heeft de Turksche generale staf tot de troepen een proclamatie ge richt, waarin een beroep gedaan wordt op den rnoed der troepen, en de hoop wordt uitgesproken, dat zij de overwinning zullen behalen. De proclamatie bezweert do soldaten overwinnaars of martelaars te wor den. De diplomaten der groole Europee- sclio mogendheden zien in, dat ze hun idéaal handhaving van den status quo in den Balkan wellicht niet kunnen blijven koesteren. Als en 't begint er al iets op te lijken I de Balkanstaten van Tur- cije winnen, dan zullen ze een scha: ieloosstéilihg in grond van Turkije ifdwingen. Eu Europa zal dit niet kunnen be letten.. Nieuwe moeilijkheden en verwik kelingen in 't vooruitzicht! Geen wonder dat er weer allerlei geruchten komen over plannen en don foren ties der Europeesche diplo maten. Zeker is evenwel nog niets, alleen datdo diplomaten voor 'n moeilijk vraagstuk staan 1 De meening van officieel Bul garije. De Bulgaax-sche minister-president heeft in een interview verklaard, dat de val van Ivirk Kilisse .voornamelijk' daarom van zooveel beteekenis is, om dat de Turken hij die vesting hun béste troepen en hun knapsten gene; raai verzameld hadden. Al hebben zij zich echter te Kirk-Kilisse niet kun nen handhaven, toch kunnen zij nog verder hevigen tegenstand bieden. De beste vrienden van Turkije waren, volgens clcn minister-president, diege nen, die de Turksche régeering thans den raad geven, den hopeloozen strijd niet voort te zetten, maar dezen zoo snel mogelijk te doén beëindigen. Al le mensehen-vrienden moeten de mee- ning dat deze oorlog een verdelgings oorlog zou moeten zijn, ten strengste veroordeeld». De vier Christelijke Balkanstaten zijn niet van plan liet Europeesch gebied van de Turkschc bevolking te verwoesten. Wanneer do mogendheden inderdaad den oprech ten wcnsch koesteren den vrede op den Balkan zoo spoedig mogelijk te herstellen; dan zal deze werkelijk Jiict lang op zich. laten wuchten. Van dg oorlogsvelden. 't Veldlochtsplan der Balkan- stalen. De Westminster Gazelle betoogt, dat blijkbaar een Bulgaarsche Moltko allo krijgsverrichtingen op den Bal kan stelselmatig bestiert. De Bulga ren moeten Adrianopel, de Serviërs en de Bxilgaren Uskub (dat ze juist heden veroverd hebben) en de Grieken Saloniki vermeesteren, waardoor een scheiding tusschen West- en Oost- Turkijc tot stand gebracht zon zijn en de Balkanoorlog beslist zou wor den. Het Engelsche blad zegt, dal het natuurlijk niet in slaat is om te voor spellen, dat dit gi'ootsche plan zal slagen, maar het berust blijkbaar op het bewonderenswaardige samengaan van de Balkan-stalen. Een strategisch genie aan Turksche zijde zou hel plan van dezen Bulgaarschen Moltke kunnen verijdelen door een tegenzet te doen, maar een zoodanig geriie ont breekt tot dusverre bij de Turken. De Westminster Gazelle betoogt verder, dat de grooe mogendheden uit den aard der zaak de volvoering van het plan angstig gadeslaan, en besef fen niet in staat te zullen zijn de Bal kanstaten legen tc houden, wanneer Turkije eenmaal overwonnen is. Het blad verklaart, dat er bij slot van re kening geen andere oplossing van het Balkanvraagstuk mogelijk is dan de verdeeling van dc wingewesten tus schen de veroveraars onderling. De Bulgaren dringen steeds meer voorwaarts. Nu zijn ze reeds de vesting Adrianopel aan 't belegeren. Hier en daar is 't al weer tot strijden gekomen, met voor de Turken minder gunstigen uit- slag. De Bulgaren hebben drie forten ge nomen bij Marasj, Karavasj en Sufi- lar en 1800 Turken gevangengenomen. De Bulgaren bezetten Baba Eski, een belangrijk punt aan don spoor weg AdrianopelKonslanlinopel. Hoe lang zullen ze zich in Adria nopel kunnen staande houden? De Bulgaren sluiten de vesting al meer en meer in. Bij het gevecht ten Oosten van Adrianopel waarhij de Bulgaren 12 kanonnen en 10 munitiewagens buit maakten, en 10UÖ Turkschc sol daten gevangen namen bleek hel ten duidelijkste, hoe zorgeloos de Turken waren. In den ochtend kwamen uit Chas- koj twee Turksche infanlerie-regt- menten met artillerie, op weg naar Adrianopel. Het terrein is hier heu velachtig en doorsneden door beken. Desniettegenstaande marcheerden de Turken door, zonder de rioodige voor zorgsmaatregelen te nemen, en ver- olgden tuin weg alsof men in vollen redestijd leefde. De voorhoede derj Bulgaarscho troepen ontdekte hen. Het gevecht, dat zich daarop ontwik kelde, is karakteristiek voor beide volken. Terwijl tlo Turken hun marsch voortzetten, zonder eehig vermoedert van het onheil, dal hen dreigde, stel de de Bulgaarsche commandant zijn mannen zoo op, dat zij de Turksche colonne over do geheele linie on- Br kojulcn hemen. Eerst wer den de paarden <ler artillerie neerge schoten, waardoor de kanonnen en munitiewagens tot stilstand werden •gebracht. De Turksche Infanterie be proefde do situatie te redden, maar de Bulgaarsche infanterie ging ter stond met dc bajonet tot den aanval over, waardoor de Turken gedwongen aren ziclt over te geven. Volgens een Bulgaarse!» telegram moet in het gevecht bij Joerocsji ten Zuiden van Adrianopel een heel Tiu'ksch regiment gevangen genomen zijn. Enkele voorsteden van Adriano pel staan in brand. Er komen nog bijzonderheden over den veldslag bij Kirk Kilisse. De Turksche bevelhebber Moechlar pasja, die zich met zijn legermacht uit Kirk Kilisse terugtrok in de richting van dc verwachte hulpti'oe- pen, schijnt bij Wiza door de Bulga ren van deze afgesneden en omsin geld te zijn. Dat de terugtocht der Turken bij Kirk Kilisse het karakter van een vlucht droeg, bewijst liet j achterlaten van twee vliegmachines, j een telefoon, bagage en materiaal. Later is Moechtar pasja er weer geslaagd zijn troepen te verzamelen en staat nu bij Adrianopel. Volgens een officiëei rapport na-1 men de Bulgaren 7 batterijen snel- vuurgeschut, 18 kanonnen (zwaar ka-1 liber, van oud model) en 12 vesting-1 konnen. In 't geheel werden 58 stuk ken geschut buit gemaakt. Nog steeds zijn geen juiste enfe-rs over de verliezen aan beide zijden te verkrijgen, maar het wordt bevestigd, dat de Bulgaren 1200 Turken gevan gen namen. Een manifest van do Turksche mi litaire overheid maakt bekend, dolde Bulgaren in de gevechten bij Iladin- keui en Aehoerkeui 16.000 dooden en gewonden hebben gehad. De brug, die de Buigaren over de Arda gelegd hadden, is door het Turksche geschut vuur vernield. De Turken willen een kansje wa gen op Bulgaarsch grondgebied: De gewezen Turksche minister van oorlog Machmoed Sjefket pasja heef» zich met acht transportschepen vol met troepen naar de Zwarte Zee be geven, waar een landing op Bul gaarsch gebied zal plaats vinden. Als 't althans gelukt! Christelijke soldaten in Turkije. een beschrijving van 't gevecht bij Knk Kilisse lezen we: De Christelijke soldaten in het Turksche leger werden aan het front opgesteld; maar zij schoten weinig en werden door de Bulgaren herkend en gespaaj-d. De Serviërs winnen ook nog steeds terrein. In Servië en voorat in de hoofd stad Belgrado heerschl. veel geestdrift tengevolge der overwinningen. Er hebben groote betoogingen plaats. Het gevecht bij Kocrnanovo was een groote, bloedige slag. De houding dor Servische troepen was zeer goed en volhardend. De infanterie gine tot den stormaanval over, lenvijl de ar tillerie uitnemend werkte. Zij bracht niet alleen dc Turksche artillerie tot zwijgen, maar bracht ook de Turk sche infanterie groote verliezen toe, en vernietigdè volkomen drie eska drons, die 'n uitval wildc-n doen. De strijd begon 'savonds'en duurde den geheelen nacht en den geheelen dag, en eindigde ten slotte met de Servi sche ovei'winning. Twee regimenten Servische infante rie openden het Vuur en dwongen 500 Albaneezen zich over te geven, die daarna, niettegenstaande zij door teekenen hadden te kennen gegeven-, dat zij zich wilden overgeven, weer op een afstand van vijftien pas op de Servische troepen begonnen te schieten. Er volgde nu een bloedig handgemeen, waarbij de Serviërs gi'ooto verliezen leden, maar alJc Al baneezen het leven lieten. Aan Turksche zijde hieven op het slagveld meer dan 9000 dooden en ge- vjonden, bij dc Serviërs ongeveer 2900. Veel oorlogsmateriaal, ammunitie ei-, voedingsmiddelen, verder 12 ka nonnen werden door- de Serviërs buitgemaakt. De Turken vluchtten in volkomen wanorde naar Ueskjoeb, door de Servische cavalei'ic achter volgd. Maar ook daar hielden de Turken geen stand. Volgens een te Belgrado ontvangen officieel bericht hebben de Serviërs Uskub ingenomen. De buitenlandsehe consuls zijn den Seryischen kroonprins tegemoet ge gaan en vroegen hem om bescher ming van. -de bevolking, der stad. Dc Turken hadden Uskub reeds verlaten. De Serviërs bezetten de stad zonder strijd. De Turken trokken zich in wanoi'- de terug. Do Serviërs hebben 55 Turksche veldkanonnen, 6 stuks berggcschut, 6 machinegeweren en een gruutc hoe veelheid oorlogsbehoeften genomen. Bij Sjenitsa hebben zij 13 kanonnen en een groote hoeveelheid geweren en schietvoorraad buitgemaakt. De Turken hebben een bloedbad onder de Chi'istenen aangericht. In een huis te Koemanowo zijn elf lijken van onthoofden gevonden. De Turken hebben Serviërs vermoord, die zij ais do geleiders van de voertuigen in dienst hadden genomen. De Monlenegrijnen. Uit Rjeka wordt geseind: Vrijdagmiddag zijn de Monlenegrij nen met de beschieting van Skoetari begonnen. De Turksche infanterie had zich buiten de stad verschanst en bood dapperen tegenstand! Ten gevol ge van het sterke Turkschc geschut vuur mislukte de poging van de Montenegrijnsche infanterie om dc kanonnen te nemen. De heele sirijd leverde niets op als verlies van man schappen van beide zijden. Later had 't volk der. Zwarte Bergen meer suc ces, want Zaterdag Is Skoetari door de Montenegrijnen genomen. Skoetari was van alle kanten om singeld en elke verbinding met de buitenwereld afgesneden; In do stad hcerscht hongersnood. Er is ook een verwoed gevecht ge leverd bij Wlaikowo Bordo. Dé Tur ken zijn gevlucht mc-t achterlating van vele dooden on gewonden. De Montenegrijnen hadden 6 dooden en 39 gewonden. Zij trekken nu op Ipek aan. Tengevolge van den ï'egen. die vijf dagen aangehouden heeft, is het transport van schiet- en mondvoor raad slechts op muildieren mogelijk Tweo Servische en Montenegrijn sche legers hebben zich bij Sicnitza vereenïgd. Dc ontmoeting was zeer hartelijk. Dc Grieken. De Grieken zijn ook nog aan di winnende band. De Tufken trokke» zich terug naar Kiafa. De Grieksche troepen rukten op naar Phïlippiada en Strabina. Een verkenningsbrigade, die uittrok naar Koumtsades, vond het dorp uitge plunderd; de jongelieden waren dooi de Turken gedood, vrouwen en kin deren schandelijk mishandeld. (Zoo beweren de Grieken althans.) In den slag bij de Saramloporopas werden aan Gi'ieksche zijde 18 offi cieren en 169 soldaten gedood, 140 officieren en 1037 soldaten werden ge wond. Dc verliezen aan Tuifcsche zijde waren nog grootcr. Turksche wreedheden. Een Engelse!» blad krijgt van zijn oorlogscorrespondente (vrouwen doen dit gevaarlijke werk dus ook al!) bij zonderheden over Turksche gruwelen, gepleegd voor 't uitbreken van den Ooi log kon niet meer kosten dan deze in de chrSatteTidorpen van Albanië. Ze schrijft: „De toestanden in het Europeëschc oosten waren nauwelijks te beschrijven. De Balkanstaten gingen zco gehukt onder de toestrooming van beroofde vluchtelingen, dat als zij deze lieden ilden ondersteunen, ze wel oorlog moesten maken om terrein te winnen, ten einde hen daar heer te zetten. Oorlog kan niet meer kosten dan deze voor.durende tnc-strconiing van vluch telingen on de mobilisatie, De Turken waren zoo vast besloten zich van de Christenen te ontdoen, dat zij voor niets terugdeinsden. Zij maakten gebruik van de ingevoerdo Mohanunedaansche Slaven en van do meest woeste Mohammedaanschc Al- •baneesche stammen, en ontkenden dan, dat.... ze voor hun daden aan sprakelijk zijn'. De oorlogscorrespondente verwon dert er zich dan ook niet over, dat dc Balkanstaten tot den oorlog zijn over gegaan. De ellende door dezen oorlog be werkt is ontzettend groot, 't Getal dooden en gewonden is groot; bij duizenden vallen dc strijders. Een lichtpunt in die vreeselijke duisternis is 'l werken van 'l Bootte Kruis om 't leed der gewonden zooveel mo gelijk, te verzachten. 't Blijkt, evemyel, dat de middelen nog lang niet voldoende zijn. Gelukkig worden jn vele Jandén Roode Kruis-expedities mot spoed voorbereid. Ook ons land blijft niet, achter. Spoed is evenwel zeer gewenscht. Vele arme gewonden, in stervens nood, wachten, versmachten De Bulgaarsche koningin geeft een goed voorbeeld, ze is te Phiiippopcl zeil als verpleegster bezig met dc ver zorging der gekwetsten. Allerlei. OVER MAROKKO. Frankrijk en Spanje bobben nu éindelijk dc Marokko-overecnkorrxst klaar gekregen, waarbij de sferen van invloed zijn vastgesteld. PRINSES LOUISE EN DE BELGISCHE STAAT, De ELoile Beige meldt, dat prinses Louise van België op aanraden van haar advocaat besloten heeft door een overeenkomst 't geschil met den Belgischen staat, te eindigen. Binnenland DE KONINGIN. De Koningin-Moeder bracht Zater dag oen bezoek aan de Koningin en bleef H. M. in haar -kamer tijdens do voormiddaguren gezelschap houden. De berichten omtrent don slaat de: gezondheid van de Koningin luidden, dat allés gelukkig zoo goed mogelijk gaat. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is aan dr. li. W Woudstra, op verzoek, met 1 Jan. eer vol ontslag verleend als leeraar in dc scheikunde bij hét Kon. Instit. voor de marine to Willemsoord. Bij res. van den Min. van Kol. zijn mej. A. M. M. VV. Roerdlnkhoider, M. I. van Huut, J. Eykelboom, mej. A. E. Z. Pflughaupt, mej H. G. I,. Feis, M. Röhrman, S. Clément, F. \V. E. Trijs- senaar, G. D. Been. A. J. Klaasïng, R. F. de Meulde' en D. J. Stom ter be schikking gestéld van den G.-G. van Ned.-Indié, te.i eir.de te worden be noemd tot klerk bij den post-, tetegr en telephoondienst. Bij res. van den Min. van Kol. is de aanwijzing als cand.-lnd. ambt. v. W. A. Teunissen en F. Kuychaver, op verzoek ingetiokken. Hij besch. van den Min. van Oorlog ad Int; Marine is adelb. 1ste kl. Kon. Marine-reserve G. A. Schoehuizen met 4 Nov. gc-nl. a. b. „Atjeh". EEN' NIvDERLANDER AAN HET VECHTEN. Een Rotterdammer, die ook in den Roeren-oorlog heeft meegevochten, is naar Belgrado vertrokken, om in de gelederen der bondgenooten als vrij williger dienst te nemen, zoo meldt de N. R. Ct. CHRISTEN-SOCIALISTEN. Bij een onder do leden van den Bond van Christen-Socialisten gehou den referendum is met een 'niet al te groote meerderheid liét besluit van de bondsvergadering om in 1913 deel te nemen aan de algeincene verkiezin gen goedgekeurd. Of dit met eigen candidaten zal zijn dan wel uitsluitend tot hulp van de S. D. A. P. zal op de Paaschver- gadering worden uitgemaakt, STOOMSCHIP GESTRAND. Dwars voor Egmond is Zaterdag een stoomschip gestrand. Dc sleepboo- ten „Hercules" en „Titan" vertrokken tel' assistentie. MIDDENSTANDSBOND. In dc te Utrecht onder voorzitter schap van den heer J. S. Meuwsen gehouden vergadering van het hoofd bestuur van den Noderlandsclion Mid denstandsbond, werd door den voor zitter bet nieuwgekozen bestuurslid, da lieer Rodenburg te Groningen, pl cclitig geïn sta 11 ee rd Als nieuw lid werd aangenomen do Vercon-iging van Handelaren en Fa brikanten te Winschoten. Als plaats, waar in 1913 het tiende Middenstandscongres za.l plaats vin den, werd aangewezen Middelburg. De volgende onderwerpen zullen op dit congres aan do orde worden ge steld: J. Middenstands-Coöperatie. Ir. Informatie- en Ineassoburéaux. Door het, bondsbftstuur zullen be voegde personen worden uitgouoodigd praead vlezen voor bei-de onderwerpen te leveren. Aun de Vereenigingo.il bij dién Mid denstandsbond zat bij circulaire de gesteld worden, welke onder werpen zij eventueel gaarne op de al- j gemeen e vergadering "behandeld zou den zien, opdat liet bondsbestuur bij het vaststellen der agenda zooveel mogelijk mot de-ze vveuschcii rekening kan houden. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Een ernstig or geluk heeft plaats ge had bij werkzaamheden voor de rio- leering aan den Klatteweg te Scheve- ningen. Terwijl een paar werklieden zich in een voor rioolbuizen gegraven, oenige meters dieper kuil bevonden, viel een zwaar rioolstuk van beton daarin en werdei bedoelde werklieden daardoor getroffen. Eén hunner is kort daarop overleden. De andere, die ernstige inwendige kneuzingen had bekomen, is, na door den geneesheer van den eerste-hulp-dienst voörloopig tc zijn verbonden, per auto naar het diaconessenhuis overgebracht. GEMEENTELIJKE DRUKKERIJ. Do llaagschè gemeenteraad ver- w ierp een motie lot. oprichting van een gemeentelijke drukkerij eu eveneens een motie, om een gemeenteblad in te stellen. PRESENTIEGELD VOOR RAADSLEDEN. De llaagschè gemeenteraad besloot met 25 tegen 6 stemmen om Gedep. Staten to verzoeken het presentiegeld voor de raadsleden tê verhoogen tot ƒ5. OPENBARE LEESZAAL. Vijf vereenïgingen aan den Langen» dijk hebben besloten een openbare leeszaal to stichten. ONTVLUCHT. De minderjarig© v. F., die uit do strafgevangenis te Roermond naar Venlo weid overgebracht, is op het station aldaar er van door gegaan. Hij werd achtervolgd door verschei dene agenten. Ten slotte verschanste hij zich op het dak van zijn ouderlijke woning aan do Nïeuwstraat, vanwaar de politie hem met veel moeite weg haalde. 'T NED. ROODE KRUIS. Bekend was reeds, dat 't Nederland- sche Roode Kruis een expeditie uit rust naar Griekenland, maar 't hoofd- c ami té is ook bezig om aan ander© Balkanstaten steun te verleenen. Dr. J. C. J. Bierens de Haan te Rot terdam, daartoe door het hoofdcomi té van liet Nederlandsehe Roode Kruis aangezocht, zal als chef optre den van de ambulance, die dit hoofd1- coaiité ten dienste van het Grieksche Roode Kruis zal uitzenden. De ambu lance zal waarschijnlijk over een- week vertrekken. Zij 2al bestaan uit 2 geneesheeren, 10 verpleegsters en 2 verplegers, benevens eene volledige uitrusting voor een chirurgisch hos pitaal. Aau dr. Bierens de Haan ia opgedragen zelf het benocdigde per soneel te kiezen. De heer R. Lelimann. consul-gene raal van Griekenland in Nederland', eerelid van het Nederlandsehe Rood© Kruis, zal de ambulance vergezellen als ndmin/straAief-gedelegeerxle, ter wijl diens echtgenoot©] oud-hoofdver pleegster in Amerika, en mejuffrouw G. Beynen, directrice van de klinietó van het Ned. Roode Kruis te 's-Gra- venhago, den dienst in het ziekenhuis op zt'ch hebben genomen. Van iemand die onbekend wenscht te blijven is voor deze ambulance f 40.050 ontvangen, waarbij 't hoofd comité uit eigen middelen f 10.000 heeft gevoegd. Dr. Bierens de Haan acht een he- drag van f 80.000 tot, f 90.000 noodig. I-Iet Rotterdamse!)© vrouwen-comité zal voor versnaperingen ten dienste -an de ambulance zorg dragen. Het Rotterdamsche comité hooptl dat zuster A. E. Schippers, die sedert ©enige jaren met succes te Parijs erkzaam is en die zich ooik in den Zuidi-A'frikaainsfchian [oorlog verdien stelijk beeft gemaakt, zich bereid zal verklaren om met deze ambulance mede te gaan. Behalve dr. van Tienhoven, die reeds naar Servië vertrokken is, zul len daarheen mede op verzoek en op kosten der Servische regeering een verpleger en een verpleegster van do nrichting tot ziekenverpleging Pro- videntia te 's-G raven bag© vertrekken, met het geheele materieel van die in richting, om hun diensten op het oor log, sterrein te verleenen. Waarschijn lijk zullen nog twee doctoren even eens daarheen vertrekken. Het -ver- trék is op Dinsdag of Woensdag be paald. Ge turende den oorlogstijd zal Procidentia gesloten blijven. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER*.-, De heer P. J. de Kanter, afgevaar digde ter Tweede Kamer voor het dis trict Dordrecht, stelt zich bij de ver kiezingen in 1913 niet meer herkies baar. De heer Bergmeijer te Dordrecht hec-ft, naar „I-Iet Volk meldt, de hem door de afdeeling Tilburg van de S. D. A. P. aangeboden candidatuur voor 1913 voor dai district aanvaard. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. r e u 11S e t o n Novelle van Frédéric Boute t. Naar het Franse h. 21 De onbekende van het duivenhok scheen in zoo'n toestand van opge wondenheid 1© verkeeren, dat hij M. Aubergeois bij den arm greep. Sst, bedaar 1 hij zal u nog hoo ien, zei deze bevend van belangstel ling. Maai- de mar. in den tuin scheen te zeer in zijn werk verdiept om ook maar iets te licoreri. Hij ging naar Oen muur tegei ever het duivenhok, op de plaats waar men een put zag. Met den rug.daarheen gericht, deed hij weer tien passet in de richting van den vijver in het midden en zette daar een ander paaltje in den grond. Toen spar.cle hij c-en band van het éene paaltje naar het andere, en de lengte van dat stuk band met zorg in drieën verdeelend, zette hij nog een tak in den grond, die aan den voet van een grooten kastanjeboom lag. Hij nam zijn spade, stale met zorg een groote graszode weg en begon met ijver to spitten. De onbekende van het duiven hok hield den adem in. Na ongeveer een uur gespit te heb ben, kwam de onbekende van den tuin uit deu kuil dien hij gemaakt had ei keek inet teleurstelling om zich been. Hij haalde zijn plattegrond weer te voorschijn, bekeek hem weer bij zijn electrische lamp, deed weer dezelfde onmetln gwnfrl t a hwi-i on het zelfde plekje brachten en begon blijk baar bezield mot nieuwen meed weer vol energie aan zijn kuil te graven. Plotseling liet hij ecu half onder drukte kreet hoeren. Een geluid van do spade tegèn metaal drong tot dc wachtenden door. Met koortsachtige haast zette hij zijn spade nog vier of vijf maal in den grond, wierp zijn werktuig neer en begon nu met zijn Iiandeii in de aarde te woelen. Men zag hem zijn electrische laiup te voor schijn halen en zich bukken om don bed cm van den kuil dien hij gemaakt had te verlichten en zijn vondst te be kijken. Ilij liet 'n vreugdegehuit hoo rei), sprong met kracht uit den kuil en begon geheel alleen als een gek te dansen. iiij heeft het, hij heeft het, de schurk! Hij besteelt mij! hii ruïneert mij! Maai- hij zal weten mét wien luj te doen heeft! De onbekende vlak naast M. Auber- geois scheen al even buiten zichzelf van opgewondenheid als de man in den tuin. Maar plotseling slapie de laatste hij zijn bok kesp i- oi ig en mis, hij wankelde en viel met zijn volle ge wicht met één been in het gat dat hij zelf had gegraven. Hij deed zich zeker goweldig pijn, want hij liet een half onderdrukten schreeuw hooien en ging met moeite overeind komend met uitgeotrekten voet en tusschen zijn tanden vloekend, op den grond naast den kuil zitten. Na eenige minuten probeerde hij overeind to komen, maar moest zich weer laten vallen. Hij maakte een ge baar van maehtelooze woede eu zich met moeite yoortsleepend, ging hij de spade oprapen waar hij haai- had neergeworpen, ging naar den kuil te rug en begon hem weer dicht te ma ken zonder Lets mee t© nemen van het geen hij daar had gevonden. Hij werk te met moeite en langzaam voort, voortdurend kr pion, win r\iin jii is loo iend en herhaaldelijk even uitrus tend. Toen de diepe kuil bijna geheel gesloten was, legde hij er de graszo den weer op. streek de aarde er om heen glad en hier en daar doode bla deren en takjes rondstrooiend, wisch- te hij elk spoor van zijn onderzoek uit. Vervolgens ging hij heel mank loopendo en steun zoekende bij de stammen der boomen, naar den put, wierp er zijn spade in en bereikte het tuinhek dat op straat uitkwam, maakte het open en verdween even sluipend als hij gekomen was. Mijnheer, zei daarop de geheim zinnige onbekende tot M. Aubergeois, dank zij u zal er een groote onrecht vaardigheid verhinderd worden. Ik weet nu alles en het onvoorziene on geluk dat stoornis bracht bij deze schandelijke onderneming die wij hebben zien gebeuren, geeft mij den noodigen tijd om alles ie kunnen ver ijdelen. Wees overtuigd van mijn eeuwige dankbaarheid, die ik u, naar ik hoop, heel spoedig zal kunnen be wijzen. Na dit gezegd le hebben, nam hij vriendelijk afscheid. Mr. Aubergeois sliep dien nacht niet. Na het vertrek van den onbeken de. bleef hij een uur lang onbewege lijk en ten prooi aan een inwendigen strijd in zijn tuin -zitten, overwegend, berekenend, telkens nieuwe plannen ontwerpoud... Daarop ging 'iij een hamer en een groote schroef halen, ging zonder eenig" gerucht te maken de straat op in de zachte duisternis die aan het morgengloren voorafgaat, kwam bij het toegangshek van hef. liuis van dén Zeeroover en dreef met hamerslagen (hij had -een zakdoek om den hamer gewikkeld om het geluid van dc slagen te dempen) den schroef in liet oude slot. Daardoor overtuigd, dat ei' niemand meer kon binnenko men, ging hij weer naar zijn eigen liuis terug. Denzelfdëu morgen nog had hii een onderhoud niet zijn notaris. liet huis van den Zeeroover, zei hij. wel zeker, ik ben er mee belast dat te verkoopen. Het behoort aan de gebroeders Dupray, u weet wel, de twee neven van dien geheimzinnige:) mail. Hij moet hun een aanzienlijk fortuin hebben nagelaten, merkte M. Aubergeois met een air van onver schilligheid op. Wel neen, heelemaal niet. leder- een meende dat er groote sommen geids gevonden zouden worden... Geen kwestie van! Niets! 4 of 500 fres. misschien... De twee broeders waren woedend en beschuldigden elkaar dat zij het voor zich alleen hadden gehou den. Zij zijn met elkaar gebrouilleerd naar Parijs vertrokken. O juist," ja, ik meen ze gezien te hebben, toen zij hier waren. Zij zijn blond, is 't niet.' - Neen, bruin, donkerbruin. De oudste draagt een lorgnet, een zwa- ren knevel. Dat is mijn bezoeker, zei Aubergeois tot zichzelf). De jong ste is grooter en heeft een vollen baard. Dat is de mau uit den tuin, zei Aubergeois, dat komt uit). Die laaist© vervolgde de notaris, is mij drie dagen geleden weer komen op zoeken. Hij kwam bij mij den sleutel halen om een bezoek aan het huis te brengen en vanmorgen vroeg, toen mijn bureau pas open was is hij hier wc-er geweest om met den trein van tien uur naar Parijs terug te gaan. De arme man had zich den voet ver stuikt, zoodat hij haast geen stap kon doen en ik moest naar beneden ko men om met hem te spreken, terwijl hij in zijn rijtuig bleef zitten. Hij heeft geëischt dat men in weerwil van mijn waarschuwing den koop prijs van het huis verhoogde, liet. is nonsens. Men zal op die manier nooit liefhebbers vladen, dat is nu al on mogelijk.,.. - Waarom toch.' Het huis is mooi en de tuin zou mij uilstekeud to pas komen om dien van mij te vergrooten. Ik wil het graag kóöpen.... Tegen wil en dank had M. \uber- geois een beetje oen kleur gekregen. De geheele geschiedenis kwam hem zoo helder als glas voor en ec-n on bedwingbare hoop deed zijn hebzuch tig hart zwellen. De notaris scheen verbaasd te zijn. Wel, mijnheer Aubergeois, zei hij, als u het wilt koopen, zou mij dat bijzonder veel genoegen doen. Het is een mooi huis, dat is zeker, ofschoon de prijs. Het was eerst 10.W10, maar sinds vanmorger- is mij verboden het voor minder dan 30.000 te verkoopen. - 30.009 M. Aubergeois was opge sprongen. Het is zoo Het is veel. Maar mis schien. dat u, als u er eens ernstij over praat.... Och ja!.... (M. Aulvèrgeois wa zichzelf weer meester). De bouwterrei nen worden duur.... En och ja, het is een gril van mij.... Als u bet kunt ver koopen, welnu, dan neem ik het. De notaris scheen een J>eetjvan zijn stuk gebracht. Mijnheer Aubergeois, zei hij ein delijk, zeker kan ik dat en wij kun nen den koop dadelijk afsluiten, als u dut wenscht. Toen M. Aubergeois met de sleutels, die dank zij hemzelf zonder eenige nut voor hem waren, de koopacte in ont vangst nam, di s hem eigenaar maak te van het huis, van den tuin en alles wat die bevatte,; hij had geeischt, dat dit duidelijk ia de acte aangegeven stond, liet hij een zucht van onbe dwingbare vreugde liooren en wachtte met ongeduld tot de nacht kwam, want hij achtte het uiterst noodzake lijk, dat zijn handelingen geheim bleven. Tégen één uur in den nacht ging hij, gewapend met een spade, die op zijn rug was vastgemaakt, den tuin in. Met behulp van een ladder klom hij over den muur, die hem van zijn nieu we bezitting scheidde. In den wilden tuin aan den voet van den grooten kastanjeboom, vond hij zonder moei te de plaats terug, waai' hij den begec- rigen schatgraver had zien spitten en hij begon op zijn beurt uit al zijn macht te graven. Hij werkte langer dan een uur met den grootsten ijver., Plotseling stiet zijn spade tegen een metalen voorwerp aan .Dronken van toomelóozc opgewondenheid, haalde Iiij een zorgvuldig gesloten trommel uit den grond, die in alle opzichten aan een oud biscuiiblik deed denken. Hij nam het onder zijn arm, vlucht te naar zijn ladder, kloiu den muur over en bereikte zoo vlug mogelijk zijn buis en zijn studeerkamer, waar hij buiten adem op een stoel neerviel. Met hevig klcjipend hart, opgewon dener dan hij ooit in zijn leven ge weest was, sneed M. Aubergeois de ijzer draden door, die om het blik heeiizaten, lichtte het deksel op, ver wijderde het zilverpapier, dat een toe- gebomlen pakje omwikkelde, haalde daar een ijzeren étui uit en uit het étui een groot opgercld, dichtbeschre ven blaadje papier. Hij rolde hel open en las Recept van de gebioeders Dupray om een oud huis, dat 10.000 francs waard is te verkoopen voor 30.000. „Men neemt een Aubergeois, bereid om aan verborgen schatten te geloo- ven, en even bereid om haar aan hun wettige eigenaars te ontstelen M". Aubergeois las niet verder. Hij werd loodkleurig, daarna paars, bracht de hand naar zijn keel, liet een stuipachtig genie-' licoren, dat op een gereutel leek en viel bezwijmd voor over met zijn neus op het recept. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5