4 NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaasgang, No. 9007 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 30 October i»(8 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT IËN: Vnor Hoarlpm PER °RIE MAANDEN: -1 9ri ïjjSL ^ÊÊÊÊr Van 1—5 re£eIs 50 Cts-: iedere regel meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement Voor de dorpen'In'dén 'omtrek wa'ar'een Agent geées'dgd ié (Wn, 'dei M Franco per post' door' Nederland' 1 I 1 1 1 g ^^ig§*Vk Afzonderlijke nummers0.02H V %r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advértentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA - Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTB BI AD. AGENDA DONDERDAG 31 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 23 uur. De Kroon: Openb. verg. Al gem. Ned. Toonkunstenaarsvereoniging, 1 1/2 u. Schouwburg: „De Lijfgarde", 8 uur. Soc. Vereenigii'iig: Uitvoering (kin derkoor „Hosanna", 8 uur. B rongebouwBioscoop'VoorsteiLl ing. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniiging: Bioscoop Voorstel ling. Haarlemmermeer: G-omeentoraads- vergadering, voorm. 10 1/2 uur. Hotel Duin en Daal, Bloemend aai: Concerten. Stadsnieuws OmOnsHren. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onzo lezers oen ar liked „De das', in de rubriek Om Ons Heen. J ubileum. Op 15 November 'hoopt de ilieer J. Rijbroek, metaaldr aai-er aan de Cen trale Werkplaats, den dag te herden ken ,d-at bij vóór 25 jaar bij de Maat schappij in dienst trad. VEREENIGING VAN AMBTE NAREN. In de gisterenavond gehouden al- gemeene vergadering van de Vereeni- ïing van Ambtenaren in dienst aer- gemeente Haarlem werd o. in. over gegaan tot de benoeming van twee be- atuursieden, ter voorziening m de plaatsen, opengekouren door bet be danken van de hoeren P. Kalblleisch en J. C. W. Blom. Benoemd werden de hoeren S. Iieijblok en L. M. van Buren. Tot voorzitter werd daarna gekozen ie neer H. A. van Abs. Het bestuur is thans samengesteld als volgtH. A. van Abs, voorzitter A. van Driel, vice-voorzilterS. Iieij blok, te-secretaris P. M. van der Sluijs, 2e-secretaris A. P. J. C. Gos- ler, penningmeester N. C. A. Ock- huijsen, bibliothecaris J. F. Cramer, E. YV. Goedhart en L. M, van Buren, commissarissen, DIEFSTAL TEN NADEELE DER GEMEENTE. Bij de vernieuwing van gasleidin gen is niet-minder dun ü80 K.G. ijzer gestolen, in den loop van eenigen tijd. De politie heeft ontdekt, dat de grond werkers N. van G. en W. B. de da ders zijn van die diefstallen. Een me nigte oude en nieuwe gaspijpen zijn door hen weggenomen en soms zelfs per handkar weggebracht naar den opkooper, die de lieele collectie voor 1 ct. per kilo ingekocht hoeft. Bij licm is het geslolene, dal den daders dus precies 13.60 had opgebracht, in be slag genomen. Zondagsrust. Binnenkort zal ecu vergadering plaats hebben van de door den Christ. Bestuurdersbond ingestelde commis sie met de afdeeling Haarlem van den Bakkersgezellenbond, ter bespreking Tan de te nemen maatregelen, ter be strijding van het bakken van brood sp Zondag. Raad van Beroep In de maand November is de Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) Ie Haarlem samengesteld, behalve voorzitter en griffier,uit do hoeren A. Rinkema en H. J. Ceijl, loden-werk gevers, D. J. Tork en J. H. Brcgonje, leden-werklieden, R. Veth, plv. lid- werkgever, en H. van Brederode, plv. Hd-werkinan, allen woonachtig ie Haarlem. BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteren vergaderde de afd. Haarlem Van Bloembollencultuur in het café Neuf. Na lezing en goedkeuring der notu len werden acht nieuwe leden aange nomen, waaroi der een lid-leerling. Naar aanleiding dezer ballotage, *al aan het hoofdbestuur worden ver zocht. art. 7 de- Statuten te verdui delijken. Met genoegen werd vernomen, dat het tarief voor pestpokketten naar En geland aanmerkelijk is verlaagd. Het stellen van candidaten voor le den van het Hoofdbestuur, werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Tot leden der commissie tot herzie ning van het huishoudelijk reglement werden benoem.1 de hoeren J. H. Ker sten, secretaris der afd., J. F. Ch. Dix en L. C. Mooy. Over het verkrijgen van een eigen gebouw „Krelage Stichting" werd langdurig van gedachten gewis seld, ook in verband met noodige ver hooging van contributie. Voor de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur der Alg. Veree- niging voor Bloembollencultuur zijn candidaat gesteld in de vacature C. H. Dameu, door de afdeeling Bennebroek —Vogelenzang, do lieer L. van Staal duinen Jr., te 's-Gravenzandedoor 'Haarlemmermeer de heer H. Walkers te Hillegom door Heemsvverk de heer P. J. van der PloeÊ te Heemskerk en in de vacature W. H. de Graaff, door de afdeeling BennebroekVogelen zang de heer Jan Roes te Heemstede door Haarlemmermeer en Heemskerk de beer J. de Graaff te Leiden. M a a t s c h a p p ij van N ij v e r- heid. Maandagavond vergadert het depar tement Haarlem, om over de voorstel len van het hoefdbestuur inzake de overdr acht van lie'- Koloniaal Museum te beraadslagen. Post en Telegrafie. De commies der posterijen en tele grafie 2de klasse W. B. Blokhuis, is met ingang vun 16 November a. s. ver plaatst van het postkantoor alhier naar het telegraafkantoor te Amster dam. Onze stadgenoot, de heer J. W. Sle- be, vroeger brievenbesteller alhier, is m;et ingang van 4 November overge plaatst naar Schiedam ais leerling- adsistent. Serenade. Donderdagavond te 9 uur brengt het fanfarecorps „Na Arbeid Kunst", directeur de beer Blad, een serenade aan (hert echtpaar Landman in de As sen delv erstraut, dat 55 jaar getrouwd Oplichting. De schoenenwuikelier L. B. is door zekeren H. S. voor 5 paar laarzen op gelicht. H. S. heeft de schoenen voor ƒ10 beleend in een pandjeshuis, waar de politie er beslag op beeft gelegd. Kiekjes van 't Kantangarsciit DeLeerplichtweL Herhaaldelijk worden er Leerplicht zaakjes voor den Kantonrechter be handeld. Heel veel zijn het er wel niet, want niet elke overtreding der Leerplichtwet vindt een naspel in do rechtszaal. Een der hoofdonderwijzers, heden als getuige gehooid, verklaarde eer dat er een vervolging wordt ingesteld, ■moot er heel wat zijn voorgevallen, ontelbare verzuimen. Zoo is 't. ook. Dit bleek heden wel bij de behande ling van «enige zaakjes. Een vader stond terecht, omdat z'n zoontje de school had verzuimd. Nu kwam de vader met een briefje van den dokter, dat de jongen een zeer hoofd bad. De hoofdonderwijzer wist evenwel, dat die hoofd-quaestie dateerde n a het bewuste schoolverzuim. Het viel den vader blijkbaar tegen, dat de „bovenmeester" zoo goed ge argumenteerd was. Nu pruttelde hij tegen, maar kon er niet veel tegen zeggen. De hoofdonderwijzer vertelde bo vendien nog, dat de andore kinderen uit dit huisgezin veel de school_ ver zuimen. Soms zwierven de 4 of 5 kin deren uit dit gezin tegelijk onder de schooluren op straat. Het bleek evenwel, dat de vader en de moeder in die dagen beiden met een „handeltje" op de straal waren. Dan waren de kinderen zonder toe zicht. Nu gaat het weer beter, zoo verbelde de onderwijzer, en komen de kinderen weer beter op school. De ambtenaar van het O. M. vor derde tegen den vader drie gulden boete. De Kantonrechter: Voortaan nu maar zorgen, dat je kinderen goed naar school gaan. Beloven deed de vader niets, alleen mopperde hij wat. toen hij heenging. Nu kwam een veei ernstiger zaak, ook de Leerplichtwet betreffende. Een vader was gedagvaard omdat zijn 12-jarig zoontje niet ter school komt. Kantonrechter: Waarom stuurt u uw zoontje niet naar school? Beklaagde De jongen krijgt liever slaag, wordt- liever doodgeranseld, wordt liever in de gevangenis gestopt, dan dat hij naar school gaat. De Edelachtbare heeren en ook de andere aanwezigen in de rechtszaal keken heel ongeloovig op. Zoo iets klonk dan ook al heel ongeloofwaar dig. Maar wo zouden nog onwaarschijn lijker dingen hooren I Do vader gaf een lang verhaal over de ervaringen met z'n twaalf ja- r i s zoontje. De jongen wil niet naai school, hij doet alles om de school te ontloope-n. Overdag komt hij niet thuis en 's nachts gaat hij met ëtroo- pers mee de duinen in. Soms komt hij dan 's nachts heel laat thuis en slaapt dan in de schuur of in de dakgoot. Enkele koeren heeft de politie ge tracht, den jongen te vangen om hem naar school te brengen. Er volgde toen een vlucht over wel vier daken, maar de jongen ontkwam. Eten of drinken doet de jongen thuis niet, hij krijgt blijkbaar alles van de stroopers of van de handelaars aan de groenfcemnarkt, waar hij dezen be hulpzaam 'S. .Alle aanwezigen waren, heel ver baasd. De hoofdonderwijzer, de heer Max, geloofde wel, dat de jongen zoo slecht oppast, maar.... kan een vader een jongen \an 12 jaar niet baas De vaderNeen, mijn andere kin deren heb ik netjes grootgebracht, maai- dezen jongen kan ik niet klein krijgen. Ik heb hem naar de Tucht school willen sturen, maar dat kost •geld en dat kan ik niet betalen. De adjunct-inspecteur Koker, die toevallig in de zaal aanwezig was, vertelde dat de vader allemaal waarheid verteld had. De politie heeft zich herhaaldelijk met de zaak bemoeid, maar ook zonder goed resul taat. De jongen hoeft eenmaal een te genzin, een schrik voor de school en dat is van alles.de oorzaak. Werken wil de jongen wel, lui is hij in geen geval. Als men vandaag aan hem zegt je behoeft niet meer naai school, dun gaat hij morgen naar een baas en gebeurt er niets meer. Kantonrechter De jongen zal het zich later wel beklagen, als hij niet kan lezen en schrijven. De vaderNu, wat lezen en schrij ven kan hij wel. De ambtenaar van het O. M. meen de. dat de vader toch in elk geval aan sprakelijk is en vorderde tegen hem twee gulden boete. De vader Ik vind dat onrechtvaar dig, ik kan er toch niets aan doen.... De hoofdonderwijzer verklaarde nog niet te kunnen begrijpen, waarom de jongen een schrik voor de school zou hebben. Geslagen of geplaagd is hij nooit. De Kantonrechter: *t Is wel een treurige zaak Velen zullen dit beamen. KEES. UITSPRAKEN: Heden werden cLe navolgende uit spraken gedaan: C. J. van T. en C. V., te Bloem en- da al, overtnedii ng der wet op de keu ring van paarden, no. 1, 2 maal f 5 boete of 2 mua.1 2 dagen hechtenis, no. 2 f 5 boe'te af 2 dagen ihedhtenis. F. de B„ te Haarlem, en '12 ande ren, overtreding Vissoherijwet, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagon hechtenis, 2 maal f 1 boe te of 2 maal 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. B., te 'eisen, en 9 anderen, overtreding Bcterwet, f 10 boste of 5 dagon hechtenis, f 5 boete of 5 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. f 3 boele of 1 dag hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis en f 2 boete of 1 dag hechtenis. L. v. d. II., te Bloemendaal en 2 anderen, overtreding Woningwet, I 40 boete of 16 dagen liedhtenis, i 50 boe te of 20 dagen hechtenis, en f 20 boe te of 20 dagen hechtenis. C. N., te Beverwijk, en 8 anderen, overtreding Leerplichtwet, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, f 6 boele of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 1 dag hechtenis, ein f 1 boete of 1 dag hechtenis. P. K, te Zand'voort, en 7 anderen, loopen op verboden girond, tf 3 iboete of 3 dagen 'hechtenis. G. K., te andvoort, en 4 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, no. 1 f 2 boete of 2 dagen hech tenis. de anderen f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. II. L. A., te Bloemendaal, over treding motor verordening Heemste de. f 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. A. van R., te Zuid-Schalkwijk en 7 anderen, overlred ng Politiever ordening Ilaarlemmerliede, no. 1 f S boele of 2 dogen hechtenis, de ande ren vrijgesproken. P. C. v. d. R., te Ben nebroek, over treding Brandweer verordening Ben nebroek, f 2 bcete of 1 dag hechtenis. J. II. v. d. S., te Zaandam, en 2 an deren, overtreding Motor- en Riiwiel- wet, f 50 boete of 10 dagen hechtenis, f 5 boetee of 3 dagen hechtenis, en f 5 boete of 2 dagen hechtenis, C. J. v. d. K., te s-Gravenihage, vrijgespro ken. Th. J. S., te Veisen, overtreding motorkenieekenbesluit, f 3 boele of 3 dagen hechtenis. J. van G., te Haarlem, en 36 ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement, f 2 boete of 2 dagen hech ten ia, f2 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag' hechtenis. Voorts werden er nog 37 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 7 en 4 dogen hechtenis, f 4 boete of 3 dogen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en i 2 boete of 2 dagen hechtenis. SCHAAK WEDSTRIJ D. Gisterenavond heeft in het gebouw Jansstraat no. 85 de tweede ontmoeting plaats gehad van den schaakwedstrijd tusschen de Amsterdamsche Schaak- vereeniging en het Haarlemsch Schaakgezelschap. De vorige maal (op 30 September) zijn gespeeld 31 partij en, waarvan Amsterdam 21 en Haar lem 10 punter, heeft behaald. Dinsdag warer slechts 25 spelers uit Amsterdam opgekomen, dus zijn slechts 25 partijen gespeeld. Te 11 3/4 uur was dê stand Amsterdam 16 1/2 punten en Haarlem 81/2 punten. Amsterdam heeft dus gewonnen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: Mej. H. de Manker, Oranjeboomstraat 133, een boekje (ar'beidsovereerJkomsl). Bu reau van politie, een hoadenunuilliliorf. J. Duyn, Groot Heiligland 75, een stuiklooper. L. v. d. Have, Altjelh- straat 31, Schoten, een (halsketting. J. Meyer, Maerten van Heomsikerk- straat 48, een sdhoolltasch. A. M. Langeveld, Schneevoogtstraat 14, een bontje. W. Molenaar, Nieuw Hei ligland 9, een armband. P. Hooge- doorn, Arosterdarnstraat 62, een hals ketting. Bureau van politie, een bal. A. Kordelaar, kantoor „Cito", Turfmarkt no. 6, een hond. A. Seïhorst, Cainphuisslraat 4, een sok. A. Schouten, Koning.nneweg 73, een tuindersmes. J. Greeuw, A. L. Dyserinckstraat 22, een bril in étui. J. Kruyff, Celebesstraat 16, Scho ten, een schaar. Mej. H. de Klerk, Korte DoeLstraat 2 11, een pet. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken ILAARLEMMERLIEDE c. a. GEMEENTERAADSZITTING. De voltallige Raad is vanmorgen om tien uur bijeengekomen. Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, bur gemeester, presideert voor de laatste maal hel college. Mej. Van Weizen, te Diever, heeft bericht, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aanneemt. Zij zal den len December in functie treden. De hoofden van scholen betuigen dank voor de verbetering hunner sa larissen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Als punt 2 der agenda komt aan de orde een adres der afd. Spaarnwoude van den Prov. Noorahoii. Boeren bond, om subsidie tot onderhoud van een pad door de Lievelden. B. en W. stellen voor, evenals verleden jaar, ƒ35 subsidie te verleenen. Aldus wordt besloten. De heer J. Bakker verzoekt om kwijtschelding van een kwartaal pacht van den tol aan den Oudenweg. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, waarmee de Raad zich vereenigt. De woning van het Hoofd der 0. L. School te Spaarnwoude is te klein geworden. B. en W. stellen voor, het huis te verbouwen. De gemeente-op zichter heeft de kosten begroot op ƒ1071.56. Besloten wordt, de voor de verbouwing noodige aanbesteding te houden. Begrooting. Aan de orde komt de vaststelling der gemeen te-begrooting. De heer COS rapporteert namens de begrootingscommissie, en constateert met vreugde dat er een bedrag aan onvoorziene uitgaven van ƒ104315 is De begrooting sluit in een eindbedrag van ƒ36572 90, en de commissie stelt voor haar onder dankbetuiging aan B. en W., voor de uitstekende samen stelling. ongewijzigd goed te keuren. Eenige leden klagen er over, dat ze de begrooting te kort ter inza ge hebben gehad. De toezegging wordt gedaan, dat zij de stukken de volgende maal drie da gen in huis mogen hebben. Verder worden er maar enkele opmerkingen gemaakt, van weinig belang, en "de begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming binnen 't kwartier vastgesteld 1 Zonder dat er 'n woord discussie plaats heeft, wordt eveneens z. h. s. de begroeiing van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld, sluitend in een eindcijfer van ƒ7207.12 1/2. Op haar verzoek wordt eervol ont slag verleend aan de onderwijzeres mej. J. van der Meulen, De Mij. Haarlem (dir. de heer F. L. Oostenbroek) verzoekt de gemeente om over te gaan tot gratis-overne ming der Nic. Beetsstraat. De VOORZITTER merkt op, dat in de concessievoorwaarden bepaald is dat de Mij. bij overdracht der wegen aan de gemeente 1.per M2 moet storten. We moeten nu tot de overne ming besluiten, en het zal raadzaam zijn om de zaak aan te houden tot de i-'L-nde vergadering en te trachten met de heeren Oostenbroek c. s. tot eer: vergelijk te komen. Hiertoe wordt besloten. P. van Geldorp verzoekt verhoo ging van zijn belooning als hooipei- lcr, en B. en W. stellen voor, 10 gra tifies tie te geven, waartoe besloten wordt. Punt 11 der agenda (de gasverlich ting) wordt tot de volgende vergade ring aangehouden, op advies van den expert, die nog niet alle gegevens kan indienen. De VOORZITTER vraagt den Raad ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand (dit punt staat niet op de agenda). Het ontslag wordt eervol verleend. Rondvraag. De heer BARENDREGT verzoekt, zand te doen strooien op den Rijks straatweg hij de suikerfabriek. De weg is bijna onbegaanbaar door de gladheid. De VOORZITTER beaamt dit. Aan 't verzoek zal voldaan worden. Afscheid van den Burgemeester. De VOORZITTER houdt ccn terug blik op de 61/2 jaar van zijn burge meesterschap. In 1906 nam spr. de functie op zich, en stond er toen eenigszins vreemd voor. Evenwel genoot hij onmiddel lijk een prettige ontvangst, de leden van den Raad maakten het hem gemakkelijk, en zegt spreker we zijn in die 6 1/2 jaar vrienden geworden en mogen zeggen, dat we iels in het belang der gemeente gedaan henbeu. Hij beiuigt den leden dank voor de prettige sa- werkmg en voor hetgeen zij voor den burgemeester waren. Ook met den secretaris en de wethouders mocht jhr. Van Berkhout steeds in goede verstandhouding samenwerken, en betuigt liuu ook dank, evenals aan den gemeenteontvanger en de secre tarie-ambtenaren (die bij deze af scheidsrede in de zaal aanwezig zijn). Moge het mijn opvolger gegeveu zijn, langer hier te werken dan ik heb gedaan 1 zegt de burgemeester aan het slot zijner rede. Hij wenscht allen het beste toe. (Applaus.) De heer VINK (wethouder) dankt den burgemeester voor alles wat hij deed in het belang van het Armbe stuur en de armen. De Kaads-nesior, <le heer FAAS, zegt, dat de raadsleden hun afgetre den burgemeester nooit vergeten zui len. Namens de leden eri de ambte naren, die zoolang aangenaam met hem samengewerkt hebben, biedt hij den burgemeester een huldeblijk ais aandenken aan. Dit beslaat uit een fraai tegeltableau van het Raadhuis. De VOORZITTER betuigt dank voor deze woorden en voor dit aan denken. De gemeente-secretaris, de heer BERGMAN, dankt den burgemeester voor zijn steeds welwillende mede werking en steuu en wenscht hem de vervulling van het doel toe, dat de reden van zijn aftreden is: het behoud zijner gezondheid. De vergadering wordt om kwart vóór twaalven gesloten. BENNEBROEK. Dinsdag-avond trad als spreker op voor de afd. Bennebroek van den Bond voor Staatspensionneening, de heer I. Visscher, van Leiden. In den breede schetste hij de Engelsche wet en gal tevens een overzidïu van het wetsontwerp Talma, waarvan thans de algemeene beschouwingen in de Kamer nog voortduren. Dit wetsont- werp werd aan critiek onderworpen j en vooral de hooge admimstratiekos- ten achtte spreker een gevaar. Men is dan ook van plan om mocht het ontwerp worden aangenomen een actie op touw te zetten, om tot inirek- king der wet te geraken. Om dit doel te bereiken, meet volgens spreker 1 bij de komende verkiezingen slechts op tegenstanders der wet worden ge stemd. Van het recht tot vragen stellen' werd nog door enkelen gebruik ge maakt, waarna de waarnemende voorzitter, de heer W. Prins, de bij eenkomst sloot. GEMEENTERAAD GEMEENTEBEGROOTING. (Vervolg van het Derde Blad). Post 113. (Salaris Haven- meeste r). B. en W. stellen voor, het salaris van den Havenmeester-inspecteur van ƒ1800 tot /_2000 te verhoogen. De heer THIEL betreurt het, geheel los van dit voorstel, dat den Raad geen gelegenheid is gegeven, de reeks van salarisverhcogingen bij deze Be grooting voorgesteld, te behandelen. Hierom betreurt spreker dit. wijl deze verhoogingen mee-- bepaalde personen betreffen, dar algemeene ambten. Wat deze verbocgïng betreft, ontkent spr. de wenscbeli.kheid daarvan. Het eenig argument is. dat de heer Ivriens al twee jaren op z'n maximum staat- Dat is geen argi ment. Want op grond daarvan zou men wel meerdere-, ambtenaren een ver- hooging moeten geien. De heer Kriens is bovendien 02 jaar en over drie heeft hij de leeftijdsgrens der ambtenaren bereikt. Op dien leeftijd geeft men in 't algemeen geen weddeverheogina Bovendien, de heer Kriens is op 48- jarigen leeftijd hier gekomen op een wedde van 850. Nu heeft hij reeds /1S00. Dat is een salarisverhooging, die men hier niet vaak meemaakt. De heer TH1JSSEN is voor de ver hooging, omdat deze ambtenaren el ders ook meer salaris genieten. De VOORZITTER meent, dat B. en VV. hier niets aan toe te voegen heb ben. De heer BRRGONJE is niet zeer ge- ;igd voor deze vei hooging. Er moet eindelijk eens een eind komen aan verhoogingen. Het gaat niet aan dergelijke verhoogingen toe te kennen aan iemand, d'e zoeijes aan de linie nadert De heer THIEL bedroeft het, dat de zaken vandaag behandeld worden, als dit geschiedt. De Vcorziiier zegt, dat B. en W. niets hebben toe te voegen aan de opmerking van den heer Thijs- sen. Maar de heer Tfcijssen staat lijn recht tegenover B. en W. wat de argu menten betreft. Als het zoo gaat van daag, zou spr. zich af gaan vragen, ct de Raadsleden elders hun tijd niet be ter kunnen doorbrengen. Ook kreeg spr. geen antwoord c>p z'n vraag hoe dez^ post zal behandeld worden, met of zonder den verhoo- gingspost van deh havenmeester. De VOORZITTEP meent, dat de heer Thiel deze zaak geheel verkeerd inziet. Het argument van het twee- jaar-op-het-mnximum-staan was een der argumenten Een der andere argu menten is dat, wat de heer Thijssen opperde. B. en W. hebben ook de sala rissen elder snacegaan. De heer MCDOO vraagt, of B. en IV. in 1903, toen zij het maximum op ƒ1800 stelden, ook elders de salarissen heb ben nagegaan. Spr. krijgt den indruk, dat men hier eert verliooging wil ge ven op grond van het werken door deD heer Kriens voor een verhooging. De heer VAN DE KAMP ïs vóór de salarisverhooging. Er zijn wel andere ambtenaren, die groote sprongen ce- maakt hebber. Bv. de heer Nolthenius, die van 1899 tot nu zijn salaris van 1000 tot 230Ö zag verhoogen. De heer THIEL Was hij toen al hoofd-inspecteur De heer VAN DE KAMP Neer. I Maar er zijn nog anderen, bv. de boek houder van do Waterleiding, die een verhooging vun 1900 tot 3200 kreeg. Het voorstel-Thiel om het salaris van den lieer Kriens niet te ver hoogen, wordt verworpen met 18 tegen 10 stemmen. Voor stemden de heeren Kleynenberg, Slingenberg, Rin kema, Tjeetik Willink, Thiel, Merons, Schram, Modoo, Lasschuit en Bre- gonje. De post wordt thans goedgekeurd. Post 112. (Brugwachter San- dersbrug, over de Nieuwe Gracht bij de Kazerne). De heer MODOO wijst er op, dal de ze brugwachter het geheele jaar in functie is, zonder dat hij weg kan van de brug. Toen hij dat eens deed en z'n dochter de brug liet bedienen, is hij gestraft met schorsing. De VOORZITTER deelt mede, dat deze wachter verlof kan krijgen, zco vaak hij dat wil. Maar hij mag niet weggaan, zonder daarvan kennis te geven aan den Havenmeester. De heer MODOO vindt dan de toe stand heel ongeregeld. Nergens ge beurt het. dat iemand verlof kan krij gen, als hij wil. De man is dan be voordeeld boven zijn colleges. Moet deze man zijn verzuim niet betalen?. De VOORZITTER: Wel neen,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1