NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. fKMifiSf hoog5tera 30e Jaaigang. Kfo. 9008 Verschijnt dagelijks, behaiva op Zon- en Feestdagen. donderdag 31 October tais a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTENTIËN: Voor Haarlem PER DR'H mAANDEN: SyA. *%ÊÊm jSS .Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement V°°gemeeS?)"'('ko'm IM "^B,' Ataelen?k""* 30 PK 'eËel* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y% Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omsireken en franco per post 0.45 IntercomraunaalTeIefoonnumroerderRedacüe600enderAdmtnish-atIe724. Uitgave der VennootscSap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Dratkerij; Zuider Buitenspaarae 12. TelefoonnnmEer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 NOVEMBER. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. Hotel Duin on Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vmden onze lezers oen artikel „Nabetrachting van den gemeente raad", in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verpachting. B. en W. stellen den Raad voor, de exploiiatie van '4 buffet in liet slagers- gezellenlokaal van hot Openbaar Slachthuis opnieuw voor drie jaar ondershands te verpachten aan C. Kossen Pzn., voor f 110 por jaar. Bezwaar tegen een be bouwingsplan. De heer J. J. Jacques maakt be zwaar tegen het plan ter bebouwing der gronden tussohon Zijlweg en Oranjestraat. Daar-n staat nl. dat de gemeente een hoek grond van per ceel H 1976 ten algeinee-ivcn nutte noo- dig heeft, terwijl dit naar de mea ning van adtossant niet het geval is. Niet perceel H 1976, maar 631 is daartoe nocdig. Gebruik van een gym nastieklokaal. Naar aanleiding van haar gedaan verzoek stellen B. en W. voor, om bij wijze van uitzondering aan mej. F. van Oort. gvrnnastiekleerares aan de Meisjes H.-B. S., het gymnastieklo kaal dier school voor een half jaar in gebruik te geven, om buiten school tijd les te geven aan de Dames-gym nastiekclub D. L U. Dat een aan de school verbonden leer a res leidster der oefeningen is, werdt door B. en W. als een waarborg tegen beschadi ging beschouwd, terwijl verder ge constateerd wordt, dat het gebruik van lokaal en toestellen slechts van zeer tijdelijken aard ie. Voor zaal buur zou f 10 moeten worden betaald. De duinwater-verordening De heer A. ltindieinu stelt voor, in art. 14 dor diuanwater-verordening het woord „verbruikers" te vervan gen door „contractanten". Het komt meermalen voor (naar de voorsteller toelior.tj dat eigenaars van perceelen die een contract voor waterleveran tie hebben al gesloten aan 't eind van ieder jaar een groot surplus moeten betalen, zonder dat ze iets kunnen weten van een meer dan overvloedig watergebruik. Als de meteropneming-briefjes aan den contractant in stade vam aan den verfcru.kor worden afgegeven, dan kan de eerstgenoemde zelf die con trole uitoefenen. B. en W praeadvaseeren afwijzend. Zij zien de noodzaak vaa de voorge stelde wijziging, die aanmerkelijke uitbreiding van administratieve werkzaamheden ten gevolge zou hebben, niet Ln. Zij merken verder op dat de contractanten, die dat weoisch- ten, nu reeds na elke metcropnieming bericht ontvangen van den meterstand in 'hun perceelen, en dal er geen be zwaar bestaat om contractanten, die dien wenscib niet hebben geuit, toch bij een overmatig watergebruik in hunne perceelen te waarschuwen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 October zijn te Haarlem voorgeko men 5 gevallen van roodvonk. Te Haarlemmermeer 4 gevallen van roodvonk. Te Schoten 1 geval va roodvonk en 1 geval van diphtheritk Te Vel-sen 1 geval van roodvonk en 3 gevallen van diphtiheritis. Te Sloten 9 gevallen van roodvonk. EEN MERKWAARDIG GEVAL. In den afgeloopen nacht deed ie mand aangifte, dat bij een woning .in haar buurt ieta bijzonders gebeurd. moest zijn. Op aanwijzing ging de politie den bewoner van het bedoelde huis opzoeken, die vertelde dat hij in z'n slaap was opgestaan, een met water gevulde teil door z'n raam in den tuin bad gesmeten en zelf er achteraan was gesprongen. Toen werd de man blijkbaar 'n slaap wandelaar meteen wakker. Tusschen Raaks en Zijl- brug. Eergisteren is do baggermachine gekomen en vandaag aan 't werk ge gaan. De singel is namelijk aan de zij de van de Sierkan verbreed. Bij het opruimen der vroeger© beschoeiing en 't graven van fur deeringen voor nieuwe vond de aannemer soms tan ten van twee vroegere schoei'ingen bij elkaar. De baggermolen zal nu de aarde weghalen en den singel op diep te brengen De brug zelf komt van de week klaar. Onze lezers weten, dat op de Oosterbrughelling de lijnen van de E. N. E. T. en de nieuwe tram naar 0verveen elkaar kruisen. Eerst wa ren daartoe eenige besprekingen noo dig. Verbetering. Men verzoekt ons mee te deelen, dat het verzoekschrift aan den Raad betreffende de verstrekking van olie- k lee-ding aan gemeente-werklieden, die daarvoor in aanmerking kordon, niet uitgaat van den Bond van Neder- landsche Gerneentewerlieden, doch van den Bond van Christelijke Ge moente werklieden. Kunst door Oefening. Naar Wij vernemen zal het man nenkoor „Kunst door Oefening" bij gebrek aan belangstelling, vermoede lijk ontbonden worden en dan wor den ingesmolten bij het mannenkoor „Proza en Poëzie". DE WONING VAN ONZEN NIEU WEN BURGEMEESTER. Met ingang van 1 December (beeft onze nieuwe Burgemeester gehuurd het perceel Kenaupark 30, thans be woond door Mevrouw Rasc-h. GOED AFGELOOPEN. Toen Woensdagmiddag 'n Atax door de Barteljorisstraat kwam rij den, slipte juist mej. A. S., d e per fiets uit de richting Groote Markt kwam, in de tramrails, en viel vlak vóór ile auto. De cuaurieur stopte on middellijk, en de wielen der Atax kwamen alleen even in aanraking met de gevallene, d-e er met een paar onbedu.-deude schrammetjes afkwam. KRAS1 De heer F. J. li., in de Maurate- straat, deed aangifte toij de poutie d-at twee composi'tie-eellepe.s, ibem toebe- hoorend, verdwenen waren en dat hij meende... dat de dienstmaagd ze bij wijze van plagerij weggestopt ih-ad! De politie ging heit schrikkelijk ge val onderzoeken, kreeg de verkla ring van de gedienstige dat ze er aan oiLscfüuld'.g was, vond dan ook tus- scnen haar bezittingen geen composi tielepels en... kreeg ten siotte de ver klaring dat 't wel mogelijk was dat de twee {vrijwel waaruelooze) lepels tusschen het vuilnis waren wegge raakt! Voor zóoiets neemt men de polit-e in den arml Aanbesteding. Heden is in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, alhier, aanbe steed: De levering van palen ten behoeve van het verbeteren van de hoofden op het Noorderstrand van Vlieland, be- hoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. Raming ƒ2000. Laagste inschrijver: L. A. Spierings, te Boxtel, voor 2275. Bouwvakarbeiders. De Central© Bond van Bouwvak arbeiders, afdeeling Haarlem, heeft eer adres aan den Raad der gemeente Haarlem verzonden met de volgende verzoekers. 1. Bij werken door of vanwege do gemeente uitgevoerd, strenger toe zicht te d >eu houden op klim- en stei ger-materiaal. 2. Voor te schrijven, dat op ieder werk aanwezig is een zindelijk pri vaat. 3. Idem, dat er goed drinkwater is. 4. Idem, dat er een goed schaftlo kaal is met banken, 's winters ver warmd. 5. Dat er gelegenheid is om kleeren op ta hangen. Een zelfde adres zal ook naar de gemeenteraden van Schoten en Heem stede verzonden worden. Meerdan gouden bruiloft Druilerig viel de regen neer. Zwaar hingen de vlaggen neer, slechts nu en dan door een opstrijkend windje met een fladder-beweging even opgetild. Toch lieerschf, er een opgewekte stem ming daar in de Assendelverstraat 152. Tientallen van kinderen stonden te kijken voor 't kleine grijsgepleisterde huisje, waar de oude luitjes, het echt paar Landman, woonden die 55 jaar lief en leed hadden gedeeld. Wie zou hun niet nog vele jaren toewenschen Wie hen deze- dagen bezoeken wil, zal hen daar spoedig in de Leidschebuurt vinden voor de deur staat een breed© eerenoorf. met sparregroen, .1 Wij voegen daar nog aan toe, dat het echtpaar Cornells Landman, oud 79 jaren en Maartje de Vries, oud 78 jaren, nog een goede gezondheid ge niet Het heeft 6 kinderen, 24 klein kinderen en 1 achterkleinkind. De bu ren hebben de vlag uitgestoken en de woning van het echtpaar aan de straat met bloemen, groen en vlaggen versierd. Hedenavond wordt hen een serenade gebracht door de muziekver- ceniging „Kunst na Arbeid" tusschen 9 en 10 uur. Door eene commissie uit de buren is eene inteekenlijst aan de buren cn kennissen aangeboden, die tot nu toe ruim veertig gulden heeft opgebracht. Zilveren jubileum. Heden herdacht de heer Th. Rijs- dam, wegwachter op het baanvak HaarlemLeiden, den dag waarop hij vóór 25 jaar hij de maatschappij in dienst trad. Van superieuren en ka meraden mocht de jubilaris veel blijken van belangstelling ondervin den. Namens de maatschappij werd hein het gebruikelijke geschenk, een enveloppe met inhoud en -diploma, aai geboden. CURSUS EERSTE HULP BIJ BEDRIJFSONGEVALLEN. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar voor een beperkt aantal personen werkzaam in fabrieken en werkplaat sen of handelsondernemingen «le ge legenheid worden opengesteld tot kostelooze deelneming aan een cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Een advertentie in dit nummer geeft nadere inlichtin gen. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN DER GYMNASTIEK. Te «Amsterdam zijn geslaagd de da mes C. Been, W. H. A. Hulster en M. L. H. Janse van Haarlem. Uit de Rechtszaal De zitting van heden, Donderdag morgen, was uit journalist ek oog punt beschouwd al van heel weinig belang. Even waren om 10 uur de deuren goo-pend voor het uitspreken van en kele vonnissen, en toen gingen ze dicht, pobdidht tot hedenmiddag toe. Van de uitspraken teekenden we alleen op -het vonnis betreffende de oneerlijke dienstbode der daines Van Gelder en dat aangaande haar n der, van welke zaken wij de vorige week uitvoer g verslag gaven. De oneerlijke dienstbode werd ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van óên maand. De eisch was f 10 boete, en twee doktoren hadden tot ontoe rekenbaarheid geconcludeerd. De moeder werd van de haar ten laste gelegde heling vrijgesproken. Tegen haar was de eisch 1 jaar, doch de Reöhtbaiïk had niet de overtui ging gekregen, dat zij kennis droeg van de diefstallen van goederen door haar dochter. En dnarna werden eenige onzede lijkheids-zaakjes behandeld, waar van we alleen het volgende vermel den: A. J. S. had zich tegenover dienst meisjes aan schennis der eerbaarheid schuldig gemaakt en derhalve werd tegen liem 1 maand gevangenisstraf gevorderd. Het tweede zaakje betrof J. O., die zich had schuldig gemaakt aan niet nader le noemen handelingen met een jongeling van 19 jaar. De eisch luidde 5 maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventie ve hechtenis. In deze zaak trad als verdediger op Mr. Bekker van «Amsterdam. Uitspraken. Ch. S. K., bankwerker te Ar/Ster dam, mishandeling, 10 boete of tien dagen hechtenis. A. J. E., arbeider te Hillegom, mis handeling en vernieling, 4 maanden gevangenisstraf. M. H., werkman te Haarlem, we- derspannigheid, 45 dagen gevangenis straf. J. G., dienstbode te Haarlem, dief stal, een maand gev.straf. II. W., huisvrouw van A. G., zonder beroep te Haarlem, heling, vrijgespro ken. H. van A., landbouwer te Haarlem mermeer, eenvoudige beleediging, ƒ40 boete of 10 dagen hechtenis. J. A. S., arbeider te Heemstede, diefstal, f 10 boete of tien dagen hechtenis. D. M., metselaar te Wormerveer, heleediving van een ambtenaar, 10 boete of 5 dagen hechtenis. J! C., watermolenaar te Alkemade, mishandeling en bedreiging, vrijge sproken. II. J. S., caféhouder te Zaandam, mishandeling, 10 boete of acht da gen hechtenis. P. W. Pzn., visscher te Landsmeer, appèl visscherij-overtreding, ƒ20 boe- of tien dagen hechtenis. Goed afgeloopen. Woensdagnamiddag omstreeks half drie uur reed de heer Booy van Cam- pen op zijn fiets over het rijwielpad aar. de Ainsterdamachev aart nabij de brug aan <fe Liede, welk pad is gele gen bijna langs de rails der El. Spoor. Opeens hoorde hij een verschrikkelijk leven achler zich en omziende be merkte hij, dat de wagen voerder van de tram met kracht de tram deed stilstaan. Hierop ontdekte hij tevens, dat dit voor hem was geschied. De plaats waar hij reed was dezelfde, waarop een paar weken geleden het dienstmeisje Balk is overreden. Ge lukkig dat de wagenvoerder hem had opgemerkt en daardoor voor ongeluk ken gespaard bleef. Door het sterke remmen was de stang van de tram in brand geraakt. Thans is men bezig, dit rijwielpad, dat zeer gevaarlijk was, met graszo den te bedekken en daardoor aan het publiek verkeer, althans voor rijwie len, te onttrekken. Een woord van lof komt zeker toe aan den wagenvoerder voor zijne op lettendheid, (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). en de bezoldigingen der ambtenaren van den Burgerlijken Stand zijn ver hoogd met f 100 en f 75. De presentiegelden van de raads leden zijn verdubbeld van f 25 per lid en per jaar verhoogd tot f 50. De begroeting werd voorts vastge steld. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Plaatselijke School- commissi e. In een rapport beveelt de plaatse lijke sdhoolccimimisisi© warm het voor- stel-Netscher aan, om de overbevolk te school E van een aantal leerlingen te ontlasten door den voorloopigen bouw van een sohool voor drie klas sen op Wijker oog. Binnenland Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Dinsdag liep een oud, net gekleed heertje, van over de zeventig jaar, doelloos rond in het Bloemendaalsche Bosch, hetgeen de aandacht van de voorbijgangers trok. De politie werd daarom gewaarschuwd en deze nam hem mee naar het bureau, waar hij eten kreeg en zich wat warmde. Het bleek dat de man, die niet wel bij het hoofd was, daags te voren uit Den Haag was weggegaan naar hier en den kcuden nacht onder den blooteu hemel in het bosch had door-gebracht. De politie zorgde er voor, dat hij weer naar zijn woning werd terug gebracht. Gisteravond ging opeens bij ver schillende bewoners van ons dorps gedeelte en Hartenlust het_ electrisch licht uit. Het bleek dat kortsLuiting had plaats gehad in den kabel voor hotel „Kenmemerland". Aan hen, die zich dit moderne licht aanschaffen, een wenk om de oude petroleumlampen niet weg te doen. HEEMSTEDE. Gisteren werd door den hoer Schelle v. d. Weide bij onderhandsche aan besteding opgedragen aan de heeren Vooges en v. d. Putten het verbouwen van de woonhuizen aan de Kerklaan Nos. 105 en 107. BENNEBROEK. Verbetering. Een 15-lal boomen in de "Schooilaan zal gerooid worden. De weg daar ter plaatse was vroeger soms een ware modderpoel, zoodat thans Uit gedeelte School laan belangrijk kan worden verbeterd. SLOTEN. R aadsvergadering. De voorzitter deelde mede, dat bij de gehouden aanbesteding van een gashouder-fundeer-ng met bijbehoo- rende gebouwen gebleken was, dat de laagste inschrijvingen ruim f 42.000 bedroegen, terwijl de adviseur voor het instellen van -het gasbedrijf, de heer J. Blom Sr. te Haarlem, d.t werk had geraamd op f 20 400. Verscheiden leden vroegen hierover inlichting. Ten slotte werd goed gevonden Biet voor het gasbedrijf te leenen bedrag van f 145.000 te brengen op f 170.CO0. De jaarwedden van de wethouders zijn met f 200 verhoogd, en dus op f 300 gebracht De jaarwedde van den ontvanger werd gebracht van f 1000 op f 1200 HOFROUW. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat hel Hof, ingevolge de be velen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van 3 dagen, ingaande Donder dag 31 October 1912, wegens het over lijden van H. K. li. Prinses Ruprecht van Beijeren. RELLETJES OP JAVA. De ,.HbId."-correspon«lent te Bata via seint. ,,Te Soerabaja hebben de ongere geldheden zich herhaald. Eene bende Arabieren en inlanders heeft in Chi-neesche woningen huis gehouden, vier Cl ii nee zen vermoord en vier afschuwelijk verminkt en alles vernield. De toestand is hoogst ornstig. Er hebben tientallen arrestaties plaats gehad." KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De afdeeling Oldeberkoop van de S. D. A. P. heeft in het district West- stellingwerf candidaat gesteld den heer F. W. N. Hugenholtz. De afdeeliog Dokkum van de S. D. -\ P heeft op de groslijst van can- didaien geplaatst, de -heeren ds. Van der Heide, te Br-tswerd, P. Hiemstra, te Leeuwarden, en J. II. Anema, te Wynaldum. ONDER W IJZERÉ^SALARIEERINTG. Naar het Centr. verneemt, heeft 't wetsontwerp, daartoe strekkend, dat er verbetering wordt gebracht in de salarieerLug van de onderwijzers, inlhoudend o.m. den kindertoeslag, 't departement v in binnen-landsche za ken verlaten. De ambulance naar Griekenland van het Nederlandsche Roode Kruis bestaat uit de volgende leden: Dr. J. C. J. Bierens de Haan, heelkundige, Rotterdam, hoofd der ambulance; M. A. Ittmann, arts, assistent a. cL heel kundige kliniek van prof. Korteweg, Leiden, heelkundige; Tj. Wiekerdink, assistent a. d. heelkundige kliniek van prof. Rotgans, Amsterdam, heel kundige en patholoog-anatoom; mej. G. J. Beynen, directrice der Roode Kruis-kiiniek, Den Haag, hoofd van den verplegingsdienst; mej. H. M. C. van Roojen, verpleegster Roode Kruis kliniek. Den Haag, verpleegster; jkvr. D. J. S. Sis, diacones-verpleegster Bronovo, Den Haag, verpleegster; mej. A. P. Schipper, oud-verpleegster van het Roode Kruis, verpleegster te Pa rijs, verpleegster; mej. G. van Woer den, hoofdverpleegster Gemeente-zie kenhuis, Rotterdam, verpleegster; mej. G. C. C. Gevers, verpleegster Roode Kruis-kliniek, Den Haag, ver pleegster; mej. A. Vis, oud-hoofdver pleegster, Rijswijk, verpleegster; mej. M. Th. Kesting, diacones-verpleegster Bronovo, Den Ilaag, verpleegster; mej. C. M. Kamphuis, hoofd-verpleeg- ster Duin en Bosch, Castricum, ver pleegster; mej. A. C. II. van Ham, ver pleegster, Rotterdam, verpleegster; mevr. L. C. Lehmann, Amsterdam, hoofd van den huishoudelijken dienst: jkvr. J. S. B. A. baronesse van Itter- sum. Den Haag, huishoudelijken dienst R. Lehmann, consul-generaal van Griekenland, eere-lid van het Ned. Roode Kruis, Amsterdam, hoofd van den administratieven dienst; P. B. V. Quartero. med. doet. Leiden, ver pleger en fotograaf; L W. L. van den Broek, sergeant militair hospitaal, U- trecht, verpleger; J. R. Wolf, sergeant militair hospitaal Utrecht, verpleger, tevens belast met de Röntgen-inrich- ting; L. J. A. Kempers, Den Haag, keukenchef; G. E. Bierens de Haan, Amsterdam, secretaris der ambulan- TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De hec-r Borgesius vervolgde zij'n rede en betoogde, dat door afneming der sterkte tekorten zullen ontstaan in het fonds; daarenboven ontbraken alle weduwen-pensioenen en waren do uitkeeringen nog onvoldoende. Spr. verdedigde de opvoering van 14 tot 20 pCt-, voorts pleitte hij voor 65 in plaats van 70-jarigen ouderdom voor ouderdomsverzekering, waardoor de invaiiditeitsuitkeeringen zeer zouden verminderen. Dat behoefde met over gangsbepalingen voor het tegenwoor dig geslacht niet veel meer te kosten, maar dan is een slaatsbijdrage noo- dig en spr. verdedigde dit, naast de verplichte verzekeringook voor vrij willige verzekering voor niet-loonar- heiders, en hij wilde ook meer dan 35-jarigen opnemen, zij het dan tegen verhoogde premiën. Spr, verdedigde vervolgens de risico-overdracht, om dat de werklieden die in fondsen zijn, anders in veel ongunstiger con ditie komen; daarna verdedigde hij nader staatspensionneering tegenover de bezwaren van rechts, vooral tegen de karakteriseering als armenzorg"en eindigde met te verklaren dat het ver kieslijker is met ledige handen, dan met half met onwelriekende slof ge vuld voor de burgers te komen en een kabinet dat daarin heiF zocht, zou zijn gerechte straf niet ontgaan. Vervolgens kwam minister Talma aan het woord. TRAGISCH. De Tel. meldt: Zaterdagmiddag verliet de boek houdster der firma A. Wintef en C., welke in perceel Martelaarsgracht te Amsterdam een afbetaliagsmagazijiv gevestigd heeft, haar betrekking. La ter schreef zij uit Haarlem een brief aan de firma, waarin zij bekende, zich gedurende eenigen tijd aan ver duistering van haar toevertrouwde gelden te hebben schuldig gemaakt. Daarop ging zij naar Arnhem, waar zij in 't Vrouwentennis haar intrek nam. Zondagochtend vond men haar daar dood te bed liggen. Zij bleek zich door vergift van 't leven ie hebben beroofd. DE TSAAR NAAR ONS LAND? De ..Daily Mail" maakt meïd'ng van een gerucht, volgens hetwelk de Rus sische tsaar de opening van het Vre despaleis zal hijwonen. De aanwezig heid van dezen vorst in ons land heeft, söhrijft het blad, nog een bij zondere beteekenis, omdat h'er in 1913 tevens de onafhankelijkheids- feesten gevierd worden en Rusland de eerste was, die in 1813 militairen zond, om ons land van het Fransdlie juk te helpen bevrijden. BRANDEN. Te Zevenhuizen is de boerderij van J. Klapwijk met schuur, stallen en hooibergen afgebrand. liet woon- en het zomerhuis zijn blijven staan. Verzekering- dekt de schade. DE BELGISCH-NRDERLANDSCHE COMMISSIE. Wij lezen in de N. R. Ct.: „De dood van den heer Beernaerl, die voor België con zeer wezenlijk ver lies boteekent, zal ook voor Nederland bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. De overleden staatsman was de ziel van «le Belgisch-NederJandsche com missie. Met het afnemen van zijne krachten, reeds sedert geruimea tijd, schijnt de toenemende zwakheid der commissie haast gelijken tred te heb ben gehouden. Gaat zij nu ook den weg af, die naar den doodenakker leidt? Het is uitermate bevreemdend, dat het resultaat van de werkzaamheid der commissie tot dusverre zoo te leurstellend geweest is. Er lag voor haar, zoo dacht ons bij haar optreden, zulk een schoon veld, niet braak, neen! reods bezaaid. Zij had slechts to oogsten. Tegen de verwachting schijnt de oogst al te doornig geweest te zijn. Wij willen nu de redenen niet her halen, waarom men vrij algemeen naar wij meenen beter verwacht had. De opzet van de commissie scheen voortreffelijk. Het doel, dat zij zich stelde, was bescheiden. Alle politiek kon er buiten blijven. Er Was stemming in bexie landen voor po gingen tol toenadering. Er verluidt naar huiten niet veel van de redenen der mislukking. Men hoort van financieêle bezwaren. Er wordt gefluisterd van vrees voor de groote mogendheden, die dit ons ge doe liever niet zagen. Mogelijk deed ook het Scheldeforten-voorsiel scha de. Leden der commissie, later mi nister geworden, schenen dan de wen- sctien niet meer te kennen, die zij in de commissie eenmaal mede voor- stonden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1